Ve Francii byl vydražen Napoleonův klobouk

ČTK ČTK
16. 11. 2014 21:20
Napoleonových kloubouků se ve světě dochovalo 19, údajně jich vlastnil asi 120.
Napoleonův klobouk.
Napoleonův klobouk. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský aukční dům Osenat dnes vydražil za takřka 1,9 milionu eur - v přepočtu více než 52 milionů korun - jeden z mála dochovaných klobouků někdejšího vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparta. Informovala o tom agentura AFP.

Nový jihokorejský majitel za Napoleonův dvourohý klobouk nabídl 1,884 milionu eur. Těchto Napoleonových charakteristických pokrývek hlavy se ve světě dochovalo jen 19, legendární vojenský stratég jich ale údajně vlastnil zhruba 120.

Cena draženého klobouku, který vyrobilo francouzské kloboučnictví Poupard, byla ohodnocena na asi 400 tisíc eur - 11 milionů korun. Odborníci nicméně očekávali, že se klobouk vydraží až za čtyřnásobek, výsledná suma je tak ještě vyšší.

Pouze dva z dochovaných Napoleonových dvourohých klobouků jsou v soukromých sbírkách, jak upozornil portál rte.ie, zbytek vlastní muzea. Dnes prodaný klobouk patřil monackému knížeti Louisovi II., který tomuto malému evropskému státu vládl do své smrti v květnu 1949 a který je pradědem nynějšího knížete Alberta II.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy