Ve Francii byl vydražen Napoleonův klobouk

ČTK ČTK
16. 11. 2014 21:20
Napoleonových kloubouků se ve světě dochovalo 19, údajně jich vlastnil asi 120.
Napoleonův klobouk.
Napoleonův klobouk. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský aukční dům Osenat dnes vydražil za takřka 1,9 milionu eur - v přepočtu více než 52 milionů korun - jeden z mála dochovaných klobouků někdejšího vojevůdce a císaře Napoleona Bonaparta. Informovala o tom agentura AFP.

Nový jihokorejský majitel za Napoleonův dvourohý klobouk nabídl 1,884 milionu eur. Těchto Napoleonových charakteristických pokrývek hlavy se ve světě dochovalo jen 19, legendární vojenský stratég jich ale údajně vlastnil zhruba 120.

Cena draženého klobouku, který vyrobilo francouzské kloboučnictví Poupard, byla ohodnocena na asi 400 tisíc eur - 11 milionů korun. Odborníci nicméně očekávali, že se klobouk vydraží až za čtyřnásobek, výsledná suma je tak ještě vyšší.

Pouze dva z dochovaných Napoleonových dvourohých klobouků jsou v soukromých sbírkách, jak upozornil portál rte.ie, zbytek vlastní muzea. Dnes prodaný klobouk patřil monackému knížeti Louisovi II., který tomuto malému evropskému státu vládl do své smrti v květnu 1949 a který je pradědem nynějšího knížete Alberta II.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 05:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy