Neberte nám multi-kulti! demonstrovalo 10 tisíc Finů

ČTK ČTK
28. 7. 2015 23:30
Organizátoři svolali demonstraci do Helsinek na protest proti výroku zdejšího poslance, jenž vyzval k "boji proti noční můře multikulturalismu".
Demonstrace za multikulturalismus v Helsinkách.
Demonstrace za multikulturalismus v Helsinkách. | Foto: Reuters

Helsinky - Více než deset tisíc lidí se v úterý sešlo v centru finské metropole Helsinek, aby vyjádřilo podporu multikulturní společnosti a protestovalo proti výrokům poslance za vládní euroskeptickou a populistickou Stranu Finů. Informovala o tom agentura AFP.

Demonstraci do centra Helsinek organizátoři svolali na protest proti výroku poslance Olliho Immonena, který o víkendu na svém facebookovém účtu vyzval k "boji proti noční můře multikulturalismu".

Strana Finů, dříve známá pod názvem Praví Finové, je nacionalistické uskupení, které se po letošních dubnových parlamentních volbách stalo druhou nejsilnější stranou v zemi a v květnu vstoupilo do koalice předsedy vlády Juhy Sipiläho. V kabinetu zasedá spolu s premiérovou stranou Finský střed (KESK) a proevropskou konzervativní Národní koaliční stranou (KOK).

"Dosud všechno proběhlo bez incidentů," řekl agentuře AFP v podvečer šéf helsinské policie Tuomo Tuohimaa. Potvrdil také odhad účasti na přinejmenším deset tisíc lidí.

Podporu protestu nesoucímu název Máme sen vyjádřil premiér Sipilä i prezident Sauli Niinistö. "Rád bych upozornil, že součástí finského způsobu života vždy bylo poskytování prostoru různorodosti a rozličným zvykům," uvedl prezident v prohlášení, které organizátoři přečetli protestujícím. Podle Sipiläho cizinci výrazně obohatili kulturní a hospodářský život Finska.

Podobná, i když menší demonstrace se dnes odehrála také v Tampere a v několika dalších městech po celém Finsku.

"Pro pověst strany to není dobré," uvedl v reakci na aféru předseda Strany Finů a ministr zahraničí Timo Soini s tím, že případ s Immonenem projedná poslanecký klub po skončení parlamentních prázdnin. To, že se Immonenovo prohlášení týkající se multikulturalismu objevilo na internetu jen dva dny po čtvrtém výročí útoků norského extremisty Anderse Breivika, označil Soini za náhodu.

Breivik ve vládní čtvrti Osla a na ostrově Utöya 22. července 2011 zabil celkem 77 lidí. Motivem jeho činu byl právě odpor k norskému modelu multikulturní společnosti.

Ve Finsku má podle oficiálních statistik "cizí původ" asi 300 000 lidí, což představuje zhruba 5,5 procenta obyvatel. Více než polovina z nich pochází z evropských zemí, především z Estonska a z Ruska.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy