Ve Fergusonu je výjimečný stav, policie zatkla přes 70 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2015 9:18
Policie zasáhla přes to, že demonstrace byla pokojná, protože protestující dav blokoval vstup do justiční budovy.
Vášně v ulicích Fergusonu musela už druhým dnem krotit policie.
Vášně v ulicích Fergusonu musela už druhým dnem krotit policie. | Foto: Reuters

St. Louis - Nepokoje ve Fergusonu, předměstí amerického St. Louis, neutichly ani v noci na úterý.

Policie zadržela přes sedmdesát demonstrantů protestujících proti policejnímu násilí před místním justičním palácem.

Obyvatelé města vyhlásili pondělí "národním dnem občanské neposlušnosti", který navazuje na nedělní akce, připomínající smrt černošského mladíka Michaela Browna, jehož tam před rokem zastřelil bělošský policista.

Na pondělním protestním shromáždění se podle agentury Reuters sešly asi dvě stovky demonstrantů, kteří mávali vlajkami, bubnovali a skandovali proti policii pokřiky.

K soudní budově pak demonstranti kráčeli téměř dvoukilometrovým pochodem. Jeho účastníci volali po postihu policistů, jež si údajně za cíl svých agresivních akcí vybírají příslušníky národnostních menšin. Mezi lidmi, které policie zadržela, je i místní občanský aktivista Cornel West.

Až do příchodu průvodu k justičnímu paláci měla demonstrace víceméně klidný charakter, pak ale policie zasáhla, protože obklíčil vstup a nepouštěl nikoho dovnitř ani ven.

Upírají nám naše práva

Rozvášněný dav během chvíle rozehnali strážnici vyzbrojení štíty a sirénami. Někteří demonstranti na ně házeli lahve s vodou a kamení. Zásah se ale tentokrát obešel bez střelby a vážných zranění.

Jedna z místních obyvatelek - jednapadesátiletá Roberta Lynchová - řekla reportérovi agentury Reuters, že se podle ní přístup policie mírně zlepšil, k ideálnímu stavu ale má pořád daleko. "Dělají pořád to samé dokola, upírají nám naše práva. Měli by nám nechat náš prostor, dopřát volnost."

Pondělní neklid ve Fergusonu následuje po demonstracích, které v noci na pondělí vyústily ve střelbu se dvěma zraněnými. Místní úřady pak kvůli násilnostem ve Fergusonu vyhlásily výjimečný stav. Jeden ze zraněných, mladík jménem Tyrone Harris, byl údajně přítelem zastřeleného Michaela Browna. Jeho stav je podle lékařů kritický.

Harris podle policistů nebyl demonstrant, ale zločinec. Na strážce pořádku pálil z devítimilimetrového revolveru, který byl loni ukraden ve městě Cape Girardeau ve státě Missouri. Podporu zasahujícím policistům vyjádřil i guvernér státu Jay Nixon.

 

Právě se děje

Další zprávy