Švýcarská laboratoř: Jásir Arafat byl otráven poloniem

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2013 18:46
Výsledky rozborů ostatků palestinského vůdce se neshodují.
Jásir Arafat na archivním snímku z 5. prosince 2001.
Jásir Arafat na archivním snímku z 5. prosince 2001. | Foto: Reuters

Paříž - Švýcarští vědci našli v těle bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata 18krát vyšší úroveň polonia, než je úroveň normální. Informovala o tom dnes zpravodajská stanice Al-Džazíra, která prý má k dispozici zprávu Švýcarů. Švýcarští odborníci jsou si podle ní na 83 procent jisti, že byl Arafat poloniem otráven.

Informace potvrdila i vdova po Arafatovi Suha. Ruští vědci ale v říjnu tvrdili, že se v Arafatově těle izotopy polonia nenašly.

"Odhalujeme zde skutečný zločin, politickou vraždu," řekla Suha Arafatová agentuře Reuters. Vyplývá to podle ní ze zprávy, kterou jí zaslal ústav radiační fyziky univerzitní nemocnice v Lausanne, kde se zkoumaly vzorky odebrané před rokem z Arafatových ostatků.

Také katarská zpravodajská stanice Al-Džazíra dnes oznámila, že v těle byly smrtelné dávky polonia 210.

Právě Al-Džazíra loni znovu otevřela otázku příčiny Arafatova úmrtí, když tvrdila, že izotopy radioaktivní látky se našly na Arafatových osobních věcech, které dala k analýze Suha Arafatová.

Vzorky odebrané z ostatků se od loňska analyzovaly na několika místech. Šéf ruského biologicko-lékařského ústavu Vladimir Ujba v říjnu řekl, že Arafat nemohl být otráven poloniem.

Nevysvětlitelné množství 

Odborníci z Lausannského ústavu radiofyziky ale ve své zprávě zveřejněné předtím napsali, že "několik vzorků obsahujících zbytky po tělesných tekutinách (moči a krvi) obsahovalo nevysvětlitelně vyšší úroveň radioaktivního polonia 210".

Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu ve věku 75 let. Vdova po něm Suha tehdy nežádala o provedení pitvy, loni však vznesla ve Francii obvinění proti neznámému pachateli z vraždy a vyžádala si také prozkoumání ostatků. Dala také k dispozici Arafatovy osobní věci, které měl Arafat u sebe v době hospitalizace.

Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stojí Izrael a Spojené státy.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Washington povolal v sobotu z farmy brankáře Vaněčka

Český hokejový brankář Vítek Vaněček byl v sobotu povolán z farmy v Hershey z nižší AHL do prvního týmu Washingtonu a vyměnil si místo s Rusem Iljou Samsonovem. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu hned v duelu v Bostonu, kde Capitals vyhráli 3:2 po samostatných nájezdech, kryl na lavičce záda jedničce Bradenu Holtbymu.

Vaněček v této sezoně v AHL odchytal za Hershey osm zápasů s průměrem 2,65 obdržené branky a s úspěšností zákroků 89,4 procenta. Vicemistr světa ze šampionátu hráčů do 18 let z roku 2014 uzavřel 1. července jako chráněný volný hráč nový tříletý kontrakt s Washingtonem celkem na 2,15 milionu dolarů.

Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat. Na farmách Capitals působí pátý rok a stále čeká na premiéru v NHL. Washington si vybral Vaněčka v roce 2014 v druhém kole draftu na 39. místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy