Včela překvapila vědce. Postavila si hnízdo jen z plastového odpadu

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 6. 2019 12:21
Když argentinští vědci zkoumali včely samotářky, jedna je překvapila svým chováním. Na rozdíl od ostatních si postavila hnízdo za použití plastů a žádného jiného materiálu. V hnízdě se pak dokonce vyvinul nový dospělý jedinec.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vědci z Národního zemědělského technologického institutu v Argentině mezi lety 2017 a 2018 zkoumali chování včel u čekankového pole nedaleko města San Juan. Své pozorování zaměřili na včely samotářky, které žijí mimo úly a spíše nenápadným, osamělým životem.

Aby jejich chování blíže porozuměli, uměle vytvořili 63 hnízd s dlouhými tunely, které včely samotářky běžně využívají jako úkryt pro svá vajíčka. Vědci je pak jednou měsíčně kontrolovali, aby zjistili, zda včely hnízda obsadily. Informaci o studii přinesl vědecký server Science Alert.

Ze všech hnízd včely nakonec využily jen tři, která si ještě samy upravily tak, aby poskytovala bezpečný úkryt jejich larvám. Dvě včely lemovaly chodby hnízd bahnem a okvětími lístky. Třetí však vědce překvapila - využila pouze plast, který našla v okolí.

Když její hnízdo prozkoumali, našli modré a bílé plastové kousky, které pravděpodobně pocházely z igelitové tašky. Další, pevnější plast včela dokázala rozdělit na menší části kruhového či podlouhlého tvaru.

"Hnízdo, které jsme objevili, je neobvyklé ve dvou ohledech: zaprvé je plast  jediným materiálem, který byl ke stavbě použit, a zadruhé jde o dva druhy plastů," píše se ve studii publikované v akademickém časopise Springer.

V "plastovém hnízdě" se navíc vyvinul i jeden potomek. Včela pro vajíčka dokončila celkem dvě buňky, v jedné z nich však vědci nakonec našli mrtvou larvu. Naopak ve dvou zbylých "klasických" hnízdech vylétlo loni na jaře pět dospělých jedinců.

Plast mohl být nutnost, ale i výhoda

Vědci se pak snažili přijít na to, proč jedna z trojice včel využila na vystlání hnízda právě plast. Podle nich to může mít více důvodů.

Jedním z nich by mohl být nedostatek jiných běžně užívaných materiálů, které z přírody mizí kvůli nadměrnému užívání pesticidů. Další možností je, že včela rozpoznala v plastech vědcům zatím neznámou výhodu, která jí pomáhá lépe se přizpůsobit měnícímu se životnímu prostředí.

"Neumíme určit, jestli plast při stavbě hnízda přináší včelám nějakou výhodu v přizpůsobení se. Zdůrazňuje to však jejich schopnost hledat alternativní materiály na stavbu hnízd tváří v tvář lidskému počínání," uzavírá studie.

Včel samotářek jsou stovky druhů, jen na území Česka jich je asi 600. Vědcům se tak nepodařilo identifikovat přesný druh té, která si hnízdo vylepšila plastem.

Domnívají se však, že by mohlo jít o evropský druh Megachile, který je po celém světě rozšířen díky své efektivní schopnosti opylování. Zároveň odborníci už dříve u tohoto druhu zaznamenali, že používá i jiné než přírodní materiály na stavbu hnízd - konkrétně polyester. Nikdy však v takovém rozsahu jako v případě argentinské včely.

Odpadky přetvořené ve stavební materiál

Včela z Argentiny není prvním živočichem, u kterého vědci zpozorovali využití člověkem vytvořeného materiálu ke stavbě hnízd. Celosvětový server zaměřený na hledání ekologických řešení pro města The Nature of Cities uvádí, že obzvlášť přizpůsobiví jsou ptáci, kteří dokáží místo přírodních materiálů využívat bavlněnou izolaci, alobal, elektrické kabely nebo dokonce cigaretové nedopalky či hřebíky.

Tyto materiály mohou mít různé dopady na život ptáků. Izolace může zvyšovat teplotu v hnízdech, což má negativní vliv na vývoj vajíček. Na nylonových vlascích se zase mohou mláďata uškrtit. Pozitivní vliv mohou mít naopak cigaretové nedopalky působící jako repelenty proti parazitům.

Video: Nebude máslo ani mléko. Včely vymírají. Denně se cpou řepkou a zase řepkou, říká odborník

Tohle není žádný sci-fi. V Číně je tak málo včel, že se opylování dokonce ujali sami lidé se štětečky, říká přírodovědec Martin Mikeš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy