Vážná hrozba: V řadách islamistů bojuje až 5000 Evropanů

ČTK ČTK
13. 1. 2015 19:25
Oznámil to ředitel evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright.
Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků.
Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků. | Foto: Reuters

Londýn - Po boku islamistů na Blízkém východě bojuje kolem 3000 až 5000 Evropanů, kteří mohou představovat hrozbu po návratu domů. Podle agentury AFP to řekl ředitel evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright.

"Mluvíme o 3000 až 5000 občanech EU," řekl Wainwright, který odpovídal na otázky výboru pro vnitřní záležitosti britského parlamentu ohledně počtu lidí, kteří opustili Evropu, aby šli bojovat na Blízký východ.

Wainwright se tak vyjádřil po teroristických útocích, při kterých minulý týden v Paříži zemřelo 20 lidí, včetně tří atentátníků. Francouzský premiér Manuel Valls dnes prohlásil, že na islamisty v Sýrii a v Iráku je v současné době napojeno na 1250 Francouzů.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy