Vážná hrozba: V řadách islamistů bojuje až 5000 Evropanů

ČTK ČTK
13. 1. 2015 19:25
Oznámil to ředitel evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright.
Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků.
Islámský stát má k dispozici podle odhadů přibližně třicet tisíc bojovníků. | Foto: Reuters

Londýn - Po boku islamistů na Blízkém východě bojuje kolem 3000 až 5000 Evropanů, kteří mohou představovat hrozbu po návratu domů. Podle agentury AFP to řekl ředitel evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright.

"Mluvíme o 3000 až 5000 občanech EU," řekl Wainwright, který odpovídal na otázky výboru pro vnitřní záležitosti britského parlamentu ohledně počtu lidí, kteří opustili Evropu, aby šli bojovat na Blízký východ.

Wainwright se tak vyjádřil po teroristických útocích, při kterých minulý týden v Paříži zemřelo 20 lidí, včetně tří atentátníků. Francouzský premiér Manuel Valls dnes prohlásil, že na islamisty v Sýrii a v Iráku je v současné době napojeno na 1250 Francouzů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy