Vazba Savčenkové byla prodloužena, u soudu zasahovali lékaři

ČTK ČTK
6. 5. 2015 19:59
Důstojnice ukrajinského letectva zůstane ve vazbě minimálně do konce června.
Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: Reuters

Moskva - Záchranná služba musela ve středu zasahovat u moskevského soudu, který projednával návrh na prodloužení vazby ukrajinské letkyně Nadiji Savčenkové. Důstojnice ukrajinského letectva, která v ruské cele držela dlouhou hladovku, si stěžovala na bolest v hrudi a srdeční potíže. Po prohlídce v moskevské nemocnici byla dopravena zpět s tím, že je schopna proces absolvovat. Vazba jí byla prodloužena do konce června.

Savčenková, která byla zadržena loni v červnu, tak ve vězení stráví přinejmenším rok. Mezitím byla ve vlasti zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu. Její zdravotní stav je podle advokátů špatný, koncem dubna byla hospitalizována kvůli poklesu hladiny cukru v krvi.

Ruští vyšetřovatelé obviňují Savčenkovou, že loni v létě se jako příslušnice dobrovolnického praporu podílela na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny; dopustila se prý i nezákonného překročení ruských hranic.

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. V Rusku jí hrozí dvacet let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy