Sexuální zneužívání v církvi je zvěrstvo. Papež slíbil ve Vatikánu nulovou toleranci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 2. 2019 16:26
Podle papeže Františka se sexuální zneužívání netýká jen katolické církve, ale jde o celosvětový problém, který se děje například i v rodinách. Zneužívání, ke kterému dochází v církvi, je ale podle něj stejně ohavné. František to prohlásil v neděli na závěr historicky prvního summitu ve Vatikánu, který se věnoval tomuto ožehavému problému mezi katolickými kněžími.
Papež František v poslední den summitu.
Papež František v poslední den summitu. | Foto: Reuters

Duchovní, kteří se těchto činů dopouštějí, označil papež za "satanův nástroj" a za "vyhladovělé vlky". Přísahal, že církev bude nezletilé od těchto lidí chránit. Každý konkrétní případ sexuálního zneužívání je podle něj zvěrstvem, proti kterému je třeba bojovat s maximálním možným úsilím. Zároveň ale František podle agentury Reuters uvedl, že většina duchovních jsou dobří lidé.

Hlava katolické církve také v nedělním více než půlhodinovém proslovu v Apoštolském paláci prohlásila, že je třeba pozměnit a zpřísnit směrnice, které pojednávají o sexuálním zneužívání kněžími. Zavázal se také k tomu, že církev nebude sexuální skandály zamlčovat a vyvine veškeré úsilí, aby byli pachatelé postaveni před soud. 

Papež rovněž poznamenal, že většina případů sexuálního zneužívání se podle OSN a dalších organizací stane v rodinách, a hovořil o dalších společenských problémech, jako je sexuální turistika nebo internetová pornografie. Připustil ale, že sexuální zneužívání je o to závažnější, pokud se stane v katolické církvi.

"Čelíme univerzálnímu problému, jenž je tragicky všudypřítomný a dotýká se každého," řekl papež. Ačkoli je sexuální zneužívání globální problém, "tento ďábel není o nic méně monstrózní, jestliže se objeví v církvi," dodal papež.

Obhájci obětí podle Reuters vyjádřily nad závěrečnou řečí papeže Františka zklamání. Podle nich jen opakoval staré sliby a navrhl pouze minimum konkrétních opatření, jak s tímto druhem trestného činu bojovat. 

Podle představitelky americké organizace bishopaccountability.org, která sleduje případy sexuálního zneužívání kněžími, je papežovo prohlášení o univerzálnosti tohoto jevu "obzvlášť znepokojivé". "Ačkoli katolíci ve světě volají po konkrétních změnách, papež místo nich nabídl vlažné sliby, které jsme navíc už slyšeli," řekla Anne Barrettová-Doyleová, kterou citovala agentura Reuters.

Čtyřdenní summit ve Vatikánu se konal na pozadí skandálů se sexuálním zneužíváním mladistvých kněžími. Historicky prvního podobného setkání se zúčastnilo asi 190 nejvyšších církevních představitelů z různých zemí, včetně předsedy České biskupské konference (ČBK) kardinála Dominika Duky.  Hlavními třemi tématy schůze byly zodpovědnost, převzetí zodpovědnosti a transparentnost.

Během summitu vystoupila s projevem i řada dalších církevních činitelů, například chicagský kardinál Blase Cupich, kardinál z indické Bombaje Oswald Gracias nebo filipínský kardinál Luis Antonio Tagle.

Ten ve své řeči citoval i z knihy českého kněze a teologa Tomáše Halíka  Dotkni se ran. Halíka zmínil ve chvíli, kdy hovořil o tom, že kdo zavírá oči před ranami našeho světa, nemá právo vyznávat svého Boha. Filipínský duchovní je v římskokatolické církvi uznávanou autoritou a hovoří se o něm právě jako o možném nástupci papeže.

"Velmi mne překvapilo a potěšilo, že mne kardinál Tagle, který je všeobecně považován za toho, kterého si papež František přeje za svého nástupce - a tak si mnozí vykládají i to, že právě jemu svěřil zahajovací projev na tak důležitém setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa - při tomto projevu obsáhle citoval," řekl pro deník Aktuálně.cz Halík.

VIDEO: Kněz Marek Drábek o sexuálním zneužívání v církvi.

Musíme si přiznat, že se to týká i nás, popřít to je velmi jednoduché, stále nejsme zvyklí o tom ve společnosti mluvit, říká Marek Drábek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 18 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy