Vatikán zavírá před dalajlamou dveře. Bojí se Číny

rst, Reuters
28. 11. 2007 18:06
Dobré vztahy mezi církví a Pekingem mají přednost
Dalajlama
Dalajlama | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vatikán - Papež Benedikt XVI. nepřijme nejvyššího duchovního vůdce Tibetu, dalajlamu, během jeho prosincové návštěvy v Itálii. Informuje o tom italský deník La Repubblica.

Zatímco minulý papež Jan Pavel II., který z rodného Polska dobře věděl, co znamenají komunistické represe, dalajlamu během každé jeho návštěvy v Římě přijal, nový papež Benedikt XVI. se rozhodl tuto tradici přerušit.

Dalajlama je nyní pro Vatikán doslova nezvaným hostem. Politické centrum římskokatolické církve si nechce rozházet vztahy s Pekingem v době, kdy je na cestě ke kompromisu ohledně vysvěcení čínských biskupů.

Vatikán doufá, že mír s Pekingem pomůže k tomu, aby se více než osmi milionům čínských katolíků žilo lépe a nebyli podrobováni represím ze strany čínských komunistů. Čínští katolíci jsou rozděleni na dvě části. Jedni patří pod státem kontrolovanou církev a druzí pod "nelegální" církev loajální k Vatikánu.

ČTĚTE VÍCE: Množte se a vraťte se k Bohu, vyzval papež Evropu

V roce 2006 Benedikt obvinil Čínu z "vážného porušování naboženské svobody" poté, co nechal vysvětit své biskupy bez povolení papeže. Vztahy se významně zlepšily před dvěma měsíci, když Vatikán souhlasil s vysvěcením nejvyššího pekingského kněze, odsouhlaseného komunistickou stranou.

Papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Návštěva "není plánována" 

Vatikánský mluvčí, Otec Federico Lombardi, uvedl, že dalajlamova audience u papeže "není plánována". O tom, že se papež měl s duchovním vůdcem tibetských buddhistů setkat, informoval nejmenovaný vysoký vatikánský činitel v říjnu.

Dalajlama se letos poprvé oficiálně setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Georgem Bushem, a také tato návštěva byla podrobena velké kritice ze strany Pekingu.

Zatímco na počátku 90. let se dalajlama oficiálně setkal pouze s tehdejším československým prezidentem Václavem Havlem, v poslední době jej přijímá stále více státníků. Letos se kromě Bushe setkal také s vedoucími představiteli Rakouska, Nového Zélandu, Kanady nebo Austrálie. V Německu hovořil také s kancléřkou Angelou Merkelovou.

ČTĚTE VÍCE: Bush se přes čínské protesty sešel s dalajlamou

Na druhou stranu, dalajlama musel letos už po několikáté odvolat návštěvu Belgie. Političtí představitelé z Bruselu si nechtěli znepřátelit své čínské kolegy. V době návštěvy totiž zrovna někteří z nich byli v Číně na návštěvě.

Také italští politici jsou podle agentury Reuters rozděleni v tom, jestli mají dvaasedmdesátiletého exilového vůdce nechat promluvit na zasedání parlamentu.

Kdo přijde po něm

Čínská vláda a státní média označují dalajlamu za "separatistu", jehož jedinou snahou je porušit celistvost Číny tím, že od ní oddělí Tibet. Dalajlama však už před lety jasně uvedl, že mu nejde o nezávislost, ale o širší autonomii a větší práva tibetského lidu.

Vzhledem k vysokému věku dalajlamy se také začíná spekulovat o tom, jak bude vybírán jeho nástupce. Doposavad se nový duchovní vůdce vybíral mezi dětmi narozenými v Tibetu ve stejné době, v jaké dalajlama zemřel.

Jenže tentokrát dalajlama naznačil, že se jeho reinkarnace v Tibetu narodit nemusí. Chtěl tak rozptýlit obavy buddhistů z čínského vlivu na nového kandidáta.

Mezi dalšími možnostmi jak vybrat následovníka je možnost, že svého nástupce vybere současný dalajlama ještě za svého života. Tato metoda však vyvolává velmi rozporuplné reakce.

Kdo přijde po něm?
Kdo přijde po něm? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jako jedna z dalších verzí je ta, že nejvyšší lamové mohou mezi sebou sami zvolit nástupce, který by se stal dalajlamou po vzoru papeže. Tato možnost by například umožnila neustálé vyjednávání s Čínou. Pokud by ovšem byl vybrán za dalajlamu malý chlapec, mohla by Čína vzniklého vakua mezi tím, než vyroste, využít ve svůj prospěch.

Dalajlama sám by však podle svého mluvčího dal Tibeťanům nejraději vybrat, zdali vůbec chtějí, aby instituce dalajlamy pokračovala. Rozhodnout by se mohlo v referendu. Jen obtížně však budou moci volit Tibeťané žijící pod čínskou nadvládou.

Čínská komunistická vláda už v září vydala zákon, podle kterého bude jakákoliv reinkarnace "žijícího Buddhy", která nebude mít povolení od vlády, nezákonná a neplatná.

Vypadá to však, že s výběrem dalšího dalajlamy budou muset jak Tibeťané, tak Číňané ještě nějakou dobu počkat. Podle poslední lékařské zprávy je současný dalajlama v "perfektní kondici" a předpokládá se, že tomu tak bude i nadále.

 

Právě se děje

Další zprávy