Vatikán zahájil vyšetřování zmizení dívky, jejíž otec pracoval pro Jana Pavla II.

ČTK ČTK
10. 4. 2019 21:47
Vatikán poprvé zahájil vlastní vyšetřování záhadného zmizení dcery služebníka papeže Jana Pavla II. Emanuely Orlandiové v roce 1983. Podle britského listu The Guardian by mohlo přinést průlom v jednom z nejtemnějších případů v historii tohoto státu.
Desetitisíce lidí dnes brzy ráno zaplnily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kde papež František prohlásí za svaté své Jana Pavla II. a Jana XXIII.
Desetitisíce lidí dnes brzy ráno zaplnily Svatopetrské náměstí ve Vatikánu, kde papež František prohlásí za svaté své Jana Pavla II. a Jana XXIII. | Foto: Reuters

Patnáctiletá Orlandiová zmizela po hudební výuce v červenci 1983 v Římě. Oficiálně nejsou o jejím zmizení známy žádné konkrétní informace. Rodina dívky dlouhodobě požaduje, aby Vatikán zveřejnil dokumentaci o případu. Podle právní zástupkyně Orlandiových tamní úřady nyní souhlasily, že prošetří hrob na hřbitově ve Vatikánu. Anonymní tip totiž nahlásil, že by vyšetřovatelé měli prozkoumat tamní sochu anděla a směr, kterým ukazuje.

Téměř 40 let starý případ si znovu získal pozornost loni v prosinci, když se při renovaci jedné z budov diplomatického zastoupení Vatikánu v Římě našly dvě sady lidských kostí. Podle předběžných testů se ukázalo, že jedny zřejmě patřily ženě ve věku 30 let. Rodina zmizelé Emanuely si ale chce počkat až na výsledky testů DNA. Podle jedné z teorií vyšetřování byla dívka unesena a byla zadržována proti své vůli několik let. Zdroj italských médií ale tvrdí, že nalezené kosti jsou příliš staré na to, aby souvisely se zmizením Orlandiové.

Osud mladičké Emanuely je už léta předmětem spekulací italských médií. O jejím zmizení vznikla řada teorií; podle jedné z nich za ním stojí mafie, podle jiné pak byla dívka unesena s cílem přimět Itálii k propuštění tureckého teroristy Mehmeta Aliho Agcy, který v roce 1981 na vatikánském Svatopetrském náměstí vážně postřelil tehdejšího papeže Jana Pavla II.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy