Vatikán se hádá: Zakázat Brownovu šifru?

Red Zah, ČTK
11. 5. 2006 13:30
Řím - Na filmová plátna míří světový bestseller, Šifra mistra Leonarda. Křesťané na celém světě ji odsuzují. A Vatikán neví, jaký postoj zaujmout.
Foto: www.imdb.com

Názory hodnostářů katolické církve na film režiséra Rona Howarda se liší. Zatímco někteří žádají bojkot a zásah soudu, jiní se domnívají, že je dobré film přece jen zhlédnout.

Kongregace vyzývají k bojkotu

Monsignor Angelo Amato, který je ve vedení mocné vatikánské Kongregace pro doktrínu víry, minulý týden vyzval účastníky římské konference o Brownově knize, aby film bojkotovali.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Opus Dei znovu útočí proti Šifře
  • Šifra mistra Leonarda míří k soudu
  • Da Vinciho kód: už jen čekání na verdikt

"Brownův román je plný historických i teologických omylů o Ježíšovi, evangeliích i církvi" a je postaven na "urážkách a pomluvách", zdůraznil.

Prefekt další vatikánské Kongregace pro svátosti a liturgie kardinál Francis Arinze je ještě mnohem radikálnější.

"Křesťané prostě nemohou zůstat stát se založenýma rukama a říkat, že na to zapomenou a odpustí. Existují právní prostředky, které přimějí jisté lidi, aby brali ohledy na práva druhých. Musejí respektovat nás, naši náboženskou víru a našeho zakladatele Ježíše Krista," prohlásil.

Při čtení jsem se hodně smál, tvrdí prelát

Jsou však i tací, kteří zhlédnutí filmu doporučují, protože pak prý budou katoličtí věřící schopni "získat do diskuze nějaké argumenty."

Román popisuje katolickou církev jako zkorumpovanou organizaci, která se všemožně snaží uchovat v tajnosti nepohodlné a výbušné pravdy. Například že Ježíš údajně byl ženatý s Máří Magdalenou a měl s ní potomka. Autor také naprosto negativně vykresluje katolický konzervativní řád Opus Dei; z jednoho jeho člena dokonce udělal vraha.

Vatikán stále neví,jaký postoj ke kontroverzní knize a filmu zaujmout.
Vatikán stále neví,jaký postoj ke kontroverzní knize a filmu zaujmout. | Foto: Reuters

Přesto si další vysoký katolický hodnostář, předseda Papežské rady pro interpretaci právnických textů kardinál Julian Herranz myslí, že katolíci by měli na film odpovědět "inteligentně". Je přesvědčen, že jen tak nemůže film navzdory "lžím" poškodit katolické hnutí.

"Hodně jsem se nasmál, když jsem Brownovu knihu četl," řekl španělský prelát. "Člověk si připadá jako někde na mafiánské scéně, na schůzkách gangsterů v Chicagu. Je to druh fikce o křesťanství založené na naprosté neznalosti. Té knize chybí jakýkoli cit pro stav společnosti."

Bumerangový efekt přivede lidi k víře

Šestasedmdesátiletého Herranze neopouští optimismus, že lidé tvrzení knihy či filmu nepodlehnou. Navíc nevylučuje, že dojde k takzvanému bumerangovému jevu, který "zasáhne ty, kteří chtěli oslabit víru v Ježíše Nazaretského, syna Božího". 

Dan Brown-Da Vinciho kód
Dan Brown-Da Vinciho kód | Foto: ČTK

Poukázal přitom i na svůj osobní případ: Do řádu Opus Dei vstoupil, když mu bylo dvacet let, a to následkem "pomlouvačného článku, jehož obsah byl obdobný tomu, co napsal Brown, když tuto organizaci označil za tajné, fundamentalistické sdružení".

Naprosto jiný názor má na Brownovu knihu monsignor Roberto Sarno, člen Kongregace pro otázky svatořečení, který považuje román za "velmi napínavé čtení".

Nedívám se na to jako na nějaký útok proti církvi. A myslím si, že trošku pomáhá těm čtenářům, kteří postrádají jakýkoli cit pro dějiny a víru."

 

Právě se děje

Další zprávy