Vatikán popřel zprávy, že papež odstoupil kvůli gayům

ČTK ČTK
23. 2. 2013 12:20
Zprávy, že rezignace Benedikta XVI. souvisí s aférou Vatileaks, přinesl list La Repubblica
Papež Benedikt XVI. promlouvá k věřícím.
Papež Benedikt XVI. promlouvá k věřícím. | Foto: Reuters

Řím - Vatikán v sobotu s rozhořčením popřel nedávné spekulace italského tisku, podle nichž papež Benedikt XVI. odstoupil kvůli homosexuálním aférám v římskokatolické církvi a v reakci na kardinálské intriky.

Papežský mluvčí Federico Lombardi tyto pověsti označil za "nepřijatelný nátlak" na volbu nového papeže, která římskokatolickou církev čeká.

Italský deník La Repubblica ve čtvrtek napsal, že Benedikt XVI. se ve skutečnosti rozhodl odstoupit kvůli rozsahu aféry Vatileaks, týkající se vynesených vatikánských dokumentů, kvůli korupci ve Vatikánu a také kvůli údajným homosexuálním vztahům prelátů. List se přitom odvolával na nejmenovaný zdroj údajně obeznámený se zprávou o nepravostech ve Vatikánu.

V polovině prosince papeži trojice kardinálů údajně přinesla obsáhlou tajnou zprávu o aféře Vatileaks kolem krádeže důvěrných církevních dokumentů jeho komorníkem. V dokumentu se také psalo o homosexuálních vztazích vatikánských duchovních a jejich snadné vydíratelnosti. Ten den se údajně papež rozhodl odstoupit.

Mluvčí Lombardi dnes v rozhovoru pro vatikánský rozhlas tyto informace důrazně odmítl jako "pomluvy a dezinformace". Prohlásil, že "existují lidé, kteří chtějí zneužít překvapení a zmatek", jež zavládly po překvapivém papežově oznámení rezignace. Jejich cílem je podle Lombardiho vytvořit atmosféru "nepřijatelného nátlaku" před volbou nové hlavy církve.

Svůj odchod z papežského úřadu Benedikt XVI. zdůvodnil únavou a chatrným zdravím. Už dříve se ale objevily spekulace, že důvody rezignace mohly být jiné. Podle CNN údajně souvisejí se spory kolem transparentnosti vatikánských financí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kubová postoupila na plaveckém ME do semifinále znakařské padesátky

Simona Kubová postoupila na mistrovství Evropy v Budapešti do večerního semifinále znakařské padesátky. Devětadvacetiletá olympionička obsadila v dopoledních rozplavbách časem 28,30 sekundy dvanácté místo.

Těsně za postupem do semifinále zůstali na motýlkářské dvoustovce Ondřej Gemov a Adam Hlobeň. Gemov obsadil časem 1:58,19 devatenácté místo a je prvním náhradníkem, Hlobeň skončil na 21. místě (1:58,57).

Třetí český motýlkář Sebastian Luňák byl na dvoustovce devětadvacátý. Jan Micka obsadil v rozplavbě na 1500 metrů volný způsob výkonem 15:28,10 minuty 14. místo a na finálovou osmičku nestačil. Kristýna Horská skončila na prsařské stovce čtyřicátá.

Další zprávy