Vatikán mírní jásot nad papežovými slovy o kondomu

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2010 20:50
Mužskou ochranu označil papež za krajní krok při boji s virem HIV

Vatikán - Co pár hodin vypadalo jako naprostá revoluce v církvi, může být nakonec jen drobný krůček, v němž bude vzat na milost prezervativ.

Mluvčí Vatikánu v neděli mírnil nadšení, které propuklo mezi bojovníky s virem HIV poté, co byly zveřejněny papežovy výroky o kondomu. Církevní reformátoři, ale především lékaři a vědci zabývající se smrtelným virem přivítali úrovky z knihy, v nichž poprvé nejvyšší představitel katolické církve připustil používání kondomů.

Papež Benedikt XVI. v nově vydávané knize rozhovorů uvedl, že není zcela proti používání kondomů. Mužskou ochranu označil za "krajní krok" při zastavení šíření viru HIV.

Byl by to historický okamžik - některý z papežů vůbec poprvé souhlasí s použitím jakékoli antikoncepce. Agentura Reuters označila tento krok za počátek velkého zlomu ve Vatikánu. Jenže několik hodin poté označil papežovy výroky mluvčí Vatikánu za pouhé doplnění předchozích zamítavých vyjádření k antikoncepci a odmítl rezolutně mluvit o nějakém "historickém zlomu".

Výňatky z knihy nazvané Světlo světa: Papež, církev a znamení časů, která vyjde toto úterý, v sobotu zveřejnily vatikánské noviny. Kniha vychází z řady dlouhých rozhovorů, které letos v létě s Benediktem XVI. vedl německý novinář Peter Seewald.

Sex s kondomy se stává drogou

V krajních případech mohou kondomy používat prostitutky, cituje papeže kniha. Svatý otec však tento způsob ochrany označuje za první krok vstříc mravní osvětě, která má následovat.

Podle papeže fixace na kondomy vede k banalizaci sexuality, která tak přestává být výrazem lásky, a stává se jen jakousi drogou, již si lidé aplikují sami sobě.

Poté, co papež poprvé zmínil oprávněnost používání kondomů, překvapený novinář se ho přeptal, jestli tedy římskokatolická církev není zásadně proti používání kondomů. "Nevidíme to jako morální řešení, v některých případech ale může snižovat riziko infekce," odpověděl Benedikt XVI.

Dosud Vatikán zakazoval veškeré podoby antikoncepce, které by mohly omezit šíření sexuálních nemocí. Vystavoval se tak ostré kritice organizací bojujících třeba s šířením AIDS.

Sám papež minulý rok vyvolal doslova mezinárodní pobouření, když při cestě do Afriky prohlásil, že kondomy by neměly být používány, neboť mohou dokonce zhoršit šíření AIDS.

O výjimečném používání kondomů sice dříve mluvili významní členové římskokatolické církve. Tentokrát je to však poprvé, kdy tuto možnost zmínil i samotný papež.

 

Právě se děje

Další zprávy