Vatikán čeká den D. Svatořečení ale jitří vášně

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2014 13:55
Svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. je nestandardní. Prvnímu nepřiznali dosud povinný druhý zázrak, druhý je prý svatořečen, přestože tiše toleroval sexuální skandály kněží.
Papežové Jan Pavel II., František  a Jan XXIII. na plakátu v obchodě v Římě
Papežové Jan Pavel II., František a Jan XXIII. na plakátu v obchodě v Římě | Foto: Reuters

Vatikán - Neděle bude pro 1,2 miliardy katolíků dnem s velkým D. Církev ve Vatikánu kanonizuje dva své velikány 20. století.

Za svatého bude prohlášen papež Jan Pavel II., který se díky cestování a šíření víry po celém světě stal zřejmě nejznámější hlavou katolické církve v moderní historii, a Jan XXIII., jenž se zapsal do historie svoláním druhého vatikánského koncilu a vydáním - i nevěřící veřejností široce uznávané - mírové encykliky Mír na zemi.

Rychlejší byla jen matka Tereza

Zatímco na svatořečení Jana XXIII. panuje, přestože mu nebyl připsán (dosud povinný) druhý zázrak, víceméně shoda, rozhodnutí prohlásit za svatého Jana Pavla II. vyvolává kontroverze. Kanonizace pouhých devět let po smrti je podle mnohých příliš ukvapená - po svatořečení matky Terezy je vůbec nejrychlejší v historii. 

Kritici navíc papežovi pocházejícímu z konzervativního Polska vytýkají, že na sklonku svého téměř 27letého pontifikátu nereagoval dostatečně pružně na sexuální skandály kněží.  

Kryl Jan Pavel morfinistu?

Podle zlých jazyků měl dokonce Jan Pavel II. vědomě krýt otce Marciala Maciela, zakladatele skandály zdiskreditovaného mexického mnišského řádu Legionáři Kristovi.

Maciel žil dvojí život. Krom toho, že byl vysoce postaveným církevním hodnostářem, jehož dával Jan Pavel II. věřícím za vzor, byl také chronickým morfinistou, pedofilem a sukničkářem. Za svůj život údajně zplodil šest dětí.

Brzy svatý Jan Pavel II.
Brzy svatý Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Zastánci zesnulého papeže namítají, že mohli před papežem zatajit důležité skutečnosti jeho nejbližší spolupracovníci a hlava katolické církve o ničem nevěděla. 

Do Vatikánu míří přes milion poutníků 

Přes výše zmíněné se na velkou slávu do Vatikánu chystá více než milion poutníků z celého světa, včetně tisíců věřících z Česka. Ceremonie, vedená současným papežem Františkem, bude vysílána do celého světa a lidé ji budou moci přímo ve Vatikánu sledovat na velkoplošných obrazovkách.

Zatímco se sexuálními skandály kněží se Jan Pavel II. příliš dobře nevypořádal, jeho roli v boji s komunistickou tyranií historikové hodnotí velmi pozitivně. Na svou dobu navíc Jan Pavel II. působil velmi civilně a jeho projevy k věřícím byly o poznání srozumitelnější než ty jeho předchůdců.

V katolické církvi se nicméně ozývají i hlasy kritizující už samotný fakt, že papež prohlašuje za svaté své předchůdce.

Kanonizací papeže Svatý stolec potvrzuje sám sebe.

"Kanonizací papeže Svatý stolec potvrzuje sám sebe. Je to, jako kdyby řekli, že je politika předchozích papežů nedotknutelná. Církev se tímto vymaňuje z odpovědnosti před veřejností - před hodnocením, které jí dává veřejné mínění," řekl agentuře Reuters jeden z nejuznávanějších vatikánských autorů Luigi Accattoli.

O tom, že oba papeži splňují osobnostní kritéria pro to, aby mohli být prohlášeni za svaté, nicméně Accattoli nepochybuje.

Továrna na svaté

Shodou okolností to byl právě Jan Pavel II., jenž prosazoval kanonizaci obyčejnějších lidí, kteří se vyznamenali neobyčejně příkladným životem. Žádal své podřízené, aby aktivně vyhledávali právě takové osudy, a nevyhýbal se ani svatořečení manželských dvojic.

Také proto Jan Pavel II. za 27 let na papežském stolci svatořečil největší počet lidí v dějinách církve. Zatímco ostatní hlavy katolické církve prohlašovaly za svaté desítky lidí, Jan Pavel II. jich kanonizoval 482.

 

Právě se děje

Další zprávy