reklama
 
 

Varšava zakročila proti pěti Rusům. Šířili dezinformace a chtěli znepřátelit Polsko s Ukrajinou

Aktualizováno 17. 5. 2018 23:11
Mluvčí polské tajné služby ABW informoval, že pětice se podílela na dezinformační kampani zaměřené na "podněcování polsko-ukrajinské averze".

Varšava - Polské úřady zakročily proti pěti Rusům, kteří se podle Varšavy snažili šířením dezinformací rozdmýchat nepřátelství mezi Polskem a Ukrajinou. Polská tajná služba ABW zadržela ruskou občanku, která bude z Polska vyhoštěna. Dalším čtyřem lidem zakázaly úřady na pět let vstup do země. Podle médií o tom dnes informoval mluvčí tajné služby.

"Závěry týkající se těchto osob jsou výsledkem operací ABW z posledních týdnů zaměřených na neutralizaci dvou internetových struktur zapojených do ruské hybridní a informační války proti Polsku," uvedl podle polské tiskové agentury PAP mluvčí tajné služby Stanislaw Žaryn. Informoval, že pětice se podílela na dezinformační kampani zaměřené na "podněcování polsko-ukrajinské averze".

Polské úřady se dlouhodobě zabývají činností Rusů pracujících v zemi na různých pozicích, kteří jsou podle Varšavy zapojeni do protipolské informační války.

Podle Žaryna odhalila ABW rovněž činnost nespecifikovaného množství Poláků, kteří byli úkolováni a financováni z Ruska, aby v rámci hybridní války podnikali akce "proti Polsku a v zájmu Ruska".

Polsko patří k nejaktivnějším zastáncům integrace Ukrajiny do evropských struktur. Varšava se vytrvale snaží oslabit vliv Ruska na Ukrajinu a hlasy polských představitelů jsou nejslyšitelnější při odsuzování ruské anexe Krymu. Poláci a Ukrajinci však mají i sporná témata spojená především s historií, mezi nimiž vyčnívá především masakr Poláků ukrajinskými nacionalisty během druhé světové války.

autor: ČTK | 17. 5. 2018 20:29

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama