Varšava ukončí jednání o Turówu, pokud Česko nemá zájem o dohodu, zní z Polska

ČTK ČTK
30. 9. 2021 12:25
Varšava ukončí jednání v Praze o budoucnosti hnědouhelného dolu Turów, pokud Česko nebude mít zájem o dohodu. Rozhovory nemohou pokračovat donekonečna, uvedl náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. Kvůli možnému ohrožení zásob pitné vody v českých obcích Česká republika zažalovala Polsko u Soudního dvora Evropské unie, který činnost dolu u česko-polské hranice nařídil zastavit.
Foto: Jakub Plíhal

Český ministr životního prostředí Richard Brabec ve čtvrtek uvedl, že se středeční jednání s jeho polským protějškem Michalem Kurtykou o Turówu zásadně posunula. Pokračovat však budou i ve čtvrtek. Podle libereckého hejtmana Martina Půty stále zůstává k vyřešení několik sporných bodů.

"Pokud naši vyjednavači, kteří učinili dobrou nabídku, dojdou k závěru, že česká strana ve skutečnosti nemá zájem tuto nabídku přijmout nebo vypracovat konstruktivní řešení (…), dokážu si představit (…), že tato jednání skončí fiaskem (…) pro českou stranu," řekl ve čtvrtek ráno Marcin Przydacz v polském veřejnoprávním rozhlase.

Przydacz v rozhovoru zapochyboval, zda má česká strana "skutečný zájem spor ukončit". Podle něj leží nabídka Varšavy na stole a nyní se uzpůsobuje českým "očekáváním".

Připustil také, že polský vyjednávací tým může odjet z Prahy, aniž se mu podaří dosáhnout dohody. "Češi by mohli dostat nějakou kompenzaci, a pokud ji dostat nechtějí, je zřejmé, že tato jednání nebudou pokračovat donekonečna jen kvůli tomu, aby se jednalo," dodal náměstek.

Polská strana navzdory květnovému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie těžbu přerušit odmítá, protože takový krok by měl podle ní negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Neplatí ani pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. korun), kterou unijní soud Polsku uložil za nerespektování soudního rozhodnutí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli podle PAP uvedl, že obyvatelé českých pohraničních oblastí mohou na základě polského návrhu počítat s finanční podporou na projekty související s vodou, vytvoření nových protihlukových stěn a další opatření. Český ministr životního prostředí Brabec řekl, že jednání se netýkají pouze finančních náhrad a investic v České republice, ale také mnoha technických aspektů, které s tím souvisejí.

 

Právě se děje

Další zprávy