reklama
 
 

Velké varování pro Trumpa. Republikáni ve volbách jen těsně hájí svoji baštu v Ohiu

Aktualizováno 8. 8. 2018 9:36
Po sečtení 99 procent okrsků má republikán Balderson náskok přibližně 1700 hlasů, což je méně než jedno procento hlasujících. Zbývá však sečíst ještě korespondenční hlasy

Columbus - Republikáni v úterý ve zvláštních doplňovacích volbách do amerického Kongresu pravděpodobně uhájili křeslo za volební obvod v centrální části státu Ohio.

Ale jde o tak těsné vítězství, že se nemohou příliš radovat. Výsledek je pro ně a pro prezidenta Donalda Trumpa spíše velkým varovným vykřičníkem. V řádných listopadových volbách do Kongresu, kde nyní mají většinu, by je u kormidla mohli vystřídat demokraté. 

Po sečtení většiny hlasů republikánský kandidát Troy Balderson poráží demokrata Dannyho O´Connora rozdílem necelého jednoho procenta hlasů. Podle agentury AP je ale rozdíl tak těsný, že oficiální výsledek ještě nelze oznámit.

Ale i když bude výhra republikána potvrzena, je to pro jeho stranu špatný výsledek. Republikáni v tomto okrsku nepřetržitě pohodlně vyhrávali od roku 1982. Donald Trump tady v prezidentských volbách 2016 porazil Hillary Clintonovou o 11 procent.

Před regulérními volbami do Kongresu, ve kterých letos v listopadu půjde o všechny mandáty v Sněmovně reprezentantů a o třetinu Senátu, mají republikáni důvod k velkým starostem. V současnosti mají většinu v obou komorách Kongresu, ale v úterý se v Ohiu potvrdilo, že vůbec nelze vyloučit, že přijdou o většinu v dolní Sněmovně reprezentantů.

Pro prezidenta Trumpa by to znamenalo, že by už neprosadil žádné velké zákony, neboť demokraté by je blokovali. Demokraté by navíc s největší pravděpodobností vyvolali proces "impeachmentu", tedy pokus o Trumpův vynucený odchod z Bílého domu.

"Po mém projevu v sobotu večer se věci zásadně pohnuly k lepšímu. Troy vybojoval velké vítězství," napsal prezident Trump k výsledku voleb na Twitter. Minulou sobotu republikánského kandidáta přijel do Ohia osobně podpořit na předvolební shromáždění. Právě to ukazuje, o jak ostře sledovaný souboj šlo.

Referendum o Trumpovi

Ve hře sice bylo "jen" jedno křeslo ve sněmovně, která má celkem 435 členů, ale zároveň to byl symbolický test, který měl napovědět o náladě amerických voličů před listopadovými volbami do Kongresu. Půjde o takzvané "midterm election", tedy o volby, které se konají na konci druhého roku úřadování nově zvoleného prezidenta. A tyto volby v USA obvykle bývají referendem o jeho vládnutí. Voliči se v nich rozhodují právě podle toho, jak hodnotí dosavadní výkon prezidenta.

Úterní volby v Ohiu přitom potvrdily, co už naznačily některé předchozí volební souboje a co ukazují i průzkumy. Trumpova podpora v republikánské základně je stále velmi vysoká, ale mezi středovými voliči a u bohatších bílých republikánů z předměstí už začal oblibu zřetelně ztrácet.  

Obvod, kde se v úterý konaly volby, zahrnuje venkovské oblasti na západ od Apalačských hor. Tam republikánský kandidát Balderson jasně vyhrál. V okolí hlavního města státu Columbus ale naopak zvítězil demokrat O´Connor.

V kongresových volbách před dvěma roky v tomto obvodě zvítězil republikán Pat Tiberi o 37 procent. Právě jeho odchod, kdy letos v lednu předčasně rezignoval na svůj mandát, vyvolal úterní mimořádné volby.

V nich se "vítězství" republikána smrsklo na necelé jedno procento. A navíc je možné, že po započtení korespondenčních a mimořádně vydaných hlasovacích lístků klesne rozdíl na půl procenta a výsledek voleb by se ze zákona musel přepočítat.

Ale i když výsledek zůstane tak, jak je, a republikán Troy Balderson bude oficiálně potvrzen vítězem, pro jeho stranu a pro prezidenta Trumpa jde o klasickou "nevýhru".

Před listopadovými volbami do Kongresu nemají republikáni vůbec nic jisté. Vládnoucí strana, letos to jsou Trumpovi republikáni, v "midterm election" zpravidla ztrácí.  

Ve volbách od druhé světové války vládnoucí strana v těchto volbách takto v průměru přišla o 26 křesel. Demokratům by přitom letos v listopadu stačil čistý zisk 23 křesel, aby převzali sněmovnu.

Video: Ivanka Trumpová odmítla otcovy názory na migraci a média

Ivanka Trumpová odmítla otcovy názory na migraci a média | Video: Reuters |  01:03

autor: Daniel Anýž | 8. 8. 2018 6:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama