Virus zika poškozující mozky novorozeňat se rychle šíří. První evropský případ nakažení hlásí Dánsko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 1. 2016 8:50
Virus, před jehož rozšířením na celý americký kontinent varovala Světová zdravotnická organizace, je na postupu. První případ nákazy virem zika poškozujícím podle všeho mozky novorozenců hlásí Dánsko, první dva případy se objevily také ve Spojených státech. Lidé nakažení virem se před časem vrátili z Jižní Ameriky. Proti viru neexistuje vakcína ani léky.
Luiza se narodila v Brazílii s poruchou zvanou mikrocefalie. Nemoc souvisí s nakažením její matky virem Zika po komářím kousnutí.
Luiza se narodila v Brazílii s poruchou zvanou mikrocefalie. Nemoc souvisí s nakažením její matky virem Zika po komářím kousnutí. | Foto: ČTK

Washington/San José - První evropský případ nakažení virem zika, který zřejmě poškozuje mozky novorozenců, ohlásilo Dánsko. První dva případy se objevily také ve Spojených státech. Nemocní se nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, kde se nakazili, uvedla agentura Reuters.

Proti viru v současnosti podle lékařů neexistuje vakcína ani léky. Americký prezident Barack Obama vyzval právě k rychlému vyvinutí léku a vakcíny.

Dánské úřady doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do oblasti Jižní Ameriky, která je virem především postižena. Zároveň uvedly, že Dánsku epidemie nemoci nehrozí.

První případ onemocnění virem zika oznámila také Kostarika. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile.

Nemocná osoba se nakazila mimo USA a nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně zdravotnického úřadu státu Virginie Marissa Levineová. Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezona komárů. Nemocná osoba v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění.

První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se stejně jako v případu USA nenakazil přímo v zemi, nakažený komár ho prý pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady už v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily dalšímu šíření viru.

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.

Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady ale dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum ale bude trvat několik let. Zatím totiž není ani jasné, jakými způsoby se virus přenáší. Kromě komářího bodnutí to může být podle WHO snad i pohlavním stykem.

Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz za letenku.

Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.

Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.

 

Právě se děje

Další zprávy