Varování před odvetou jsem Íránu neposlal, řekl Trump. Chce dosáhnout jaderné dohody

ČTK ČTK
23. 6. 2019 17:27
Americký prezident Donald Trump popřel informace íránských médií, že předem informoval Teherán o možnosti ozbrojeného útoku provedeného odvetou za sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. V nedělním rozhovoru pro televizi NBC vyjádřil názor, že Írán si stejně jako on válku nepřeje.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Podle dřívějších zpráv z íránských zdrojů Trump o možném útoku varoval íránské vedení prostřednictvím Ománu. Útok, který měl směřovat proti třem íránským cílům, prezident na poslední chvíli odvolal. Odveta, která by připravila desítky Íránců o život, by podle šéfa Bílého domu byla neúměrná sestřelení nepilotovaného dronu.

"Žádnou zprávu jsem neposlal," řekl dnes Trump televizi NBC. "O válku nestojím," konstatoval. Na dotaz, co je cílem íránského vedení, americký prezident odpověděl: "Myslím, že chtějí jednat, že chtějí dosáhnout dohody".

Budoucí dohoda by se podle Trumpova názoru měla týkat jaderných zbraní. "Jaderné zbraně (Íránci) mít nebudou. Nemyslím, že jsou spokojeni se situací, do níž se dostali. Jejich hospodářství se totálně zhroutilo," uvedl prezident.

Trump loni v květnu oznámil, že USA odstupují o mezinárodní smlouvy s Íránem, kterou před čtyřmi lety s Íránem kromě USA uzavřely Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Podle šéfa Bílého domu "strašlivá" smlouva uvolnila Teheránu cestu k jaderným zbraním.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy