Varování před odvetou jsem Íránu neposlal, řekl Trump. Chce dosáhnout jaderné dohody

ČTK ČTK
23. 6. 2019 17:27
Americký prezident Donald Trump popřel informace íránských médií, že předem informoval Teherán o možnosti ozbrojeného útoku provedeného odvetou za sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. V nedělním rozhovoru pro televizi NBC vyjádřil názor, že Írán si stejně jako on válku nepřeje.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Podle dřívějších zpráv z íránských zdrojů Trump o možném útoku varoval íránské vedení prostřednictvím Ománu. Útok, který měl směřovat proti třem íránským cílům, prezident na poslední chvíli odvolal. Odveta, která by připravila desítky Íránců o život, by podle šéfa Bílého domu byla neúměrná sestřelení nepilotovaného dronu.

"Žádnou zprávu jsem neposlal," řekl dnes Trump televizi NBC. "O válku nestojím," konstatoval. Na dotaz, co je cílem íránského vedení, americký prezident odpověděl: "Myslím, že chtějí jednat, že chtějí dosáhnout dohody".

Budoucí dohoda by se podle Trumpova názoru měla týkat jaderných zbraní. "Jaderné zbraně (Íránci) mít nebudou. Nemyslím, že jsou spokojeni se situací, do níž se dostali. Jejich hospodářství se totálně zhroutilo," uvedl prezident.

Trump loni v květnu oznámil, že USA odstupují o mezinárodní smlouvy s Íránem, kterou před čtyřmi lety s Íránem kromě USA uzavřely Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Podle šéfa Bílého domu "strašlivá" smlouva uvolnila Teheránu cestu k jaderným zbraním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy