reklama
 
 

Varování před kozáky: Kreml jimi infiltruje české úřady

23. 5. 2013 11:41
Kozáci v Česku působí jako "pátá kolona" Rusů, stojí v návrhu zprávy o menšinách

Praha/Moskva (od naší spolupracovnice) - Ruští kozáci, kteří působí na českém území, jsou řízeni Kremlem a snaží se pronikat do českých státních a společenských struktur.

Tvrdí to alespoň návrh vládní zprávy o situaci národnostních menšin v České republice za rok 2012, jejíž výňatky zveřejnil v ruštině vycházející týdeník Pražskij express.

Podle návrhu dokumentu je činnost kozáků a dalších asi tří desítek menšinových organizací sdružených v tzv. koordinační radě při ruském velvyslanectví pro Českou republiku škodlivá. Vytvářejí prý dokonce "předpoklady pro formování ´páté kolony Ruska´ na českém území".

V návrhu vládní zprávy mimo jiné stojí, že v Česku vznikají "uniformované a ozbrojené oddíly, které si na základě zdánlivé historické tradice ruských kozáků kladou za cíl pronikat na pokyn Kremlu do společenských a státních struktur, jako jsou parlament, vláda a orgány místní samosprávy". 

Společně s dalšími organizacemi, které působí pod křídlem ruského diplomatického úřadu, tak "jednají ve prospěch cizí mocnosti".

"Absurdní obvinění"

"Je to nesmysl. Nejde o žádné ozbrojené složky. Kozáci se pouze oblékají do svých historických krojů a mají dekorativní dřevné šavle. Jsou to nadšenci, kteří propagují historické tradice," řekl Aktuálně.cz Alexandr Barabanov, ruský zástupce v českém vládním výboru pro spolupráci s orgány samosprávy.

Podle něj je to "absurdní obvinění", jehož cílem je diskreditace činnosti ruských menšinových spolků.

"Jde o formulace jako z doby studené války. Zní tak výhrůžně, až to působí komicky. Byla by to legrace, pokud by se nestaly oficiálním dokumentem, který bude zřejmě projednávat česká vláda," upozorňuje šéfredaktorka týdeníku Pražskij express Irina Šulcová.

Obvinění ze záškodnictví

Zpráva, kterou začátkem května dostali k posouzení členové Rady vlády pro národnostní menšiny, varuje, že kozáci provádějí na českém území "záškodnickou činnost", která je neslučitelná s působením českých občanských sdružení národnostních menšin.

Upozorňuje, že kozácké a další organizace ruské menšiny v Česku vznikají "na popud kremelské administrativy".

"Tato ´maškara´ by mohla být jen k pousmání, kdyby nebyla přímo řízená z Kremlu a nekladla by si za cíl prosazování své společenské autority a morálky na základě vojenské disciplíny a velitelské podřízenosti, s hlavními cíli proniknout do všech společenských a státních struktur," stojí v dokumentu.

Podle vedoucího kanceláře Rady vlády pro národnostní menšiny Martina Martínka by zpráva o menšinách měla být schválena koncem května. Návrh odmítl komentovat.

Spolky v Česku

V Česku v současné době působí dvě kozácké organizace, které se hlásí k prvorepublikovým tradicím.

"Naše činnost navazuje na kozácké tradice našich předků, kteří se v Česku usadili ve 20. letech minulého století," řekl Aktuálně.cz ataman Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska Michail Dzjuba. Podle něj se kozáci snaží v Česku propagovat svou kulturu, pořádají dostihy a folklorní festivaly, o které má prý česká veřejnost značný zájem.

Organizace má v současné době kolem 50 členů. Obsah zprávy o menšinách nechtěl komentovat s tím, že zatím jde pouze o návrh.

Další kozácká organizace nazvaná Trojická velvyslanecká kozácká stanice vznikla v Praze před čtyřmi lety a za cíl si klade "upevnění mezinárodních styků s kozáky v zahraničí v rámci státní ruské politiky". Také její zástupci tvrdí, že se striktně řídí českými zákony.

Atamanem je duchovní Sergij Ivannikov, který působí v pravoslavném chrámu na pražských Olšanech.

Kozáci ve světě

Mimo Česka působí kozácké organizace i ve Švýcarsku, Německu, Španělsku, Portugalsku, USA, Kanadě či Austrálii.

Kozáci vytvářeli v Rusku osady od 16. století, zaměřovali se zejména na ochranu státních hranic před nájezdy kočovníků. Díky statečnosti a odvaze se později stali součástí carské armády.

Za sovětských časů byli podrobeni represím a obrození jejich tradic začalo až po rozpadu SSSR v 90. letech minulého století.

V současné době působí v Rusku jako polovojenské útvary, které spolupracují s policií a dalšími státními strukturami.

autor: Alexandra Malachovská | 23. 5. 2013 11:41

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama