Vanuatu hrozí humanitární krize, chybí potraviny i voda

ČTK ČTK
19. 3. 2015 11:13
Místní vláda spílá humanitárním organizacím kvůli údajně špatné spolupráci.
Humanitární pomoc od Červeného kříže.
Humanitární pomoc od Červeného kříže. | Foto: Reuters

Port Vila - Vláda souostroví Vanuatu, které o víkendu zpustošila bouře Pam, vytkla humanitárním organizacím nedostatky v koordinaci, které vedou ke ztrátě cenného času, zatímco lidem začíná hrozit hlad i nedostatek vody.

Více než čtvrt milionu obyvatel souostroví trpí následky ničivé vichřice, při které rychlost větru přesahovala i 320 kilometrů za hodinu.

Místopředseda vládní komise pro katastrofy Benjamin Shing podle agentury AFP uvedl, že Vanuatu jako jedna z nejchudších zemí světa je opravdu vděčná za humanitární pomoc. Nicméně humanitárním organizacím vytkl, že mnohé z nich prý raději působí jen ve svém koutku po svém, než aby spolupracovaly s vládou.

"Opravdu se omlouvám, ale musím říct, jak to je. Skoro všude, kam se (mezinárodní organizace) vydaly, mají své vlastní operační systémy, vlastní sítě a odmítají postupovat podle vládních pokynů. Tři dny jsme se museli pokoušet o koordinaci, namísto abychom cenný čas využili k vyhodnocení situace," prohlásil.

Ředitel operace humanitární organizace Oxfam na Vanuatu Colin Collett van Rooyen tuto kritiku odmítl. "Nadále spolupracujeme s vládou, jak jsme činili a jak to děláme vždy, abychom lépe pomohli postiženým," prohlásil.

Nejasné bilance počtu obětí

Jistý zmatek nicméně panuje i ohledně počtu obětí živlů. Představitelé Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů (OCHA) zprvu odhadovali počet obětí na 44, pak hovořili o 24 potvrzených obětech a nakonec bilanci snížili na 11 mrtvých. Ale podle vlády si bouře ve skutečnosti vyžádala jen sedm životů, protože další čtyři úmrtí se týkala již dříve hospitalizovaných pacientů.

Hodně lidí pokládá tak nízkou bilanci řádění živlů za neuvěřitelnou. Úředníci nevylučují, že počet mrtvých vzroste, až dorazí zprávy ze vzdálenějších ostrovů.

Nechybějí však ani příklady až neuvěřitelné odolnosti: vesnice na severu ostrova Éfaté se při přeletu vrtulníku před pár dny zdála smetená z povrchu zemského a nevykazovala žádné známky života, ale už o den později se na témže místě desítky vesničanů pokoušely obnovit své příbytky a hovořily jen o jediném raněném, uvedla agentura Reuters s odvoláním na Richarda Barnese, Novozélanďana, který se na Éfaté, poblíž hlavního města Port Vila, usadil před sedmi lety.

Logistické problémy

Každopádně humanitární organizace čelí velkým logistickým problémům, aby doručily pomoc na desítky ostrovů, jimž mnohdy chybějí přistávací dráhy i dostatečně hluboké přístavy.

Rozsah škod je nadále ve značné části souostroví neznámý, podobně jako potřeby postižených.

Ministr zemědělství David Tosud varoval, že zbývá méně než týden času, než lidem dojdou potraviny, a vyzval k dodávkám rýže, sušenek, semen a konzerv, jakož i k poskytnutí finanční pomoci.

Souostroví Vanuatu, které patří mezi nejchudší země světa, tvoří přes 80 ostrovů, na kterých žije asi 267 000 lidí. Zhruba 44 000 z nich obývá metropoli Port Vila. Ostrovy vyčnívají nízko nad hladinu moře, a jsou tak velmi zranitelné v případě přírodních katastrof.

 

Právě se děje

Další zprávy