Vánoční terorista začal vypovídat, může pomoci Obamovi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 2. 2010 7:57
Umar Farouk Abdul Mutallab prý Američanům dal cenné informace
Umar Farouk Abdulmutallab
Umar Farouk Abdulmutallab | Foto: Reuters

Washington - Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab, který se chtěl o Vánocích odpálit v letadle na lince z Amsterdamu do Detroitu, začal spolupracovat s vyšetřovateli.

Agentura AP přitim napsala, že tajným službám poskytl cenné informace, které se nakonec mohou pro Američany proměnit v bezpečnostní vítězství a politické ospravedlnění prezidenta Baracka Obamy.

Šéfa Bílého domu mnozí poslanci kritizují za to, že umožňuje Mutallabovi mlčet místo toho, aby ho nechala vyslýchat jako válečného vězně.

Pomohla domluva příbuzných

Mutallab se o útok na letadlo letící z Amsterodamu pokusil 25. prosince, ale nepodařilo se mu odpálit výbušninu ukrytou ve spodním prádle.

Dva dny potom prý odletěli do Nigérie dva agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a přesvědčili Mutallabovy příbuzné, aby jim pomohli. Do USA pak někteří z nich odcestovali a přesvědčili Mutallaba, aby vypovídal.

Na vyšetřování se kromě FBI a Ústřední zpravodajské služby podílí další zpravodajské agentury. FBI chtěl podle AP zachovat okolnosti vyšetřování v tajnosti, ale informace vyšla najevo při úterním slyšení v Kongresu.

Útoky na USA neskončí

Šéf FBI Robert Mueller přisvědčil na dotaz šéfky senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianny Feinsteinové: "Je pravda, že pan Mutallab poskytl hodnotné informace?" Přitakal i na její otázku, zda vyšetřování pokračuje, i když byl dotyčný seznámen s tím, že vše, co řekne, může být použito proti němu.

Ředitel tajných služeb Dennis Blair při slyšení řekl, že teroristická síť Al-Káida s plánováním útoků na USA nepřestane, dokud bude naživu její vůdce Usáma bin Ládin a jeho nejbližší spolupracovník Ajmán Zavahrí.

Mutallab se na akci připravil u Al-Káidy v Jemenu. Jeho otec na svého radikálního syna upozornil americké úřady včas, Nigerijec pak byl na americkém seznamu osob podezřelých z teroristických vazeb, ale přesto se do letadla dostal.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy