Vánoční dárek od KLDR by nemusela být raketa, ale třeba pěkná váza, řekl Trump

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2019 17:56
Vánočním dárkem, který slíbila Severní Korea Spojeným státům, by nemusela být nová zkouška mezikontinentální rakety, ale nějaká pěkná váza. Ve svém floridském sídle Mar-a-Lago, kde tráví vánoční svátky, to v úterý novinářům řekl americký prezident Donald Trump.
Donald Trump v Mar-a-Lago: S jakýmkoli dárkem od KLDR si Spojené státy hravě poradí.
Donald Trump v Mar-a-Lago: S jakýmkoli dárkem od KLDR si Spojené státy hravě poradí. | Foto: Reuters

KLDR před časem Washingtonu vzkázala, že pro něj má "vánoční dárek", jeho podoba ale bude záležet na jeho dalších krocích.

"Možná mi jako dárek pošle krásnou vázu místo raketového testu," řekl americký prezident s odkazem na severokorejského vůdce Kim Čong-una. "Možná od něj dostanu pěkný dárek. To nevíte. Nikdy to nevíte," dodal Trump. S jakýmkoli dárkem si ale podle něj Spojené státy hravě poradí.

Severní Korea pohrozila, že bude nucena hledat "jinou cestu", pokud Spojené státy do konce roku nezmění svůj postoj k jednání. V pondělí stanice Fox News informovala, že se USA připravují na možnou zkoušku severokorejské mezikontinentální balistické střely.

V procesu jaderného odzbrojení KLDR již několik měsíců nenastal žádný pokrok, navíc mezi Washingtonem a Pchjongjang začíná opět narůstat napětí. Podle televize CNN Severní Korea hodlá v případě, že se s Washingtonem nedohodne jinak, jednání o denuklearizaci ukončit.

KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo v USA. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry, a rovněž potřebuje provést další letové zkoušky k ověření spolehlivosti a přesnosti střel.

Trump na Štědrý den z letoviska Mar-a-Lago rovněž poděkoval prostřednictvím telemostu americkým vojákům po celém světě a popřál jim veselé Vánoce.

 

Právě se děje

Další zprávy