Van der Bellen definitivně bude rakouským prezidentem, výsledek voleb nikdo nenapadl

ČTK ČTK
23. 12. 2016 10:23
Alexander Van der Bellen se s definitivní platností stane příštím rakouským prezidentem, nikdo nenapadl výsledky opakovaných voleb. V květnu přitom na základě stížnosti Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ústavní soud výsledek druhého kola voleb zrušil. Van der Bellen, který kandidoval jako nezávislý, měl coby bývalý předseda výraznou podporu strany Zelených. Slavnostní přísahu složí před zástupci obou komor parlamentu 26. ledna.
Nově zvolený rakouský prezident Van der Bellen s poraženým Norbertem Hoferem (vlevo).
Nově zvolený rakouský prezident Van der Bellen s poraženým Norbertem Hoferem (vlevo). | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy