Valné shromáždění OSN zvolilo pět nových nestálých členů do Rady bezpečnosti

ČTK ČTK
7. 6. 2019 21:56
Novými nestálými členy Rady bezpečnosti OSN byly dnes zvoleny Estonsko, Vietnam, Niger, Tunisko a ostrovní stát v Karibském moři Svatý Vincenc a Grenadiny, informovala agentura AP. V radě budou zasedat v letech 2020 a 2021.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Za "historickou příležitost" označil volbu premiér karibského ostrovního státu Ralph Gonsalves. Jeho země se stala jedním z nejmenších států, který byl kdy do Rady bezpečnosti OSN zvolen. Svatý Vincenc a Grenadiny se chtějí ve funkci zabývat mimo jiné "bezpečnostními dopady klimatických změn", dodal Gonsalves.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z toho je pět stálých s právem veta - USA, Rusko, Čína, Británie a Francie. Zbývající členové jsou voleni Valným shromážděním OSN na dva roky podle zeměpisného klíče.

Současnými nestálými členy Rady bezpečnosti jsou Belgie, Pobřeží slonoviny, Dominikánská republika, Rovníková Guinea, Německo, Indonésie, Kuvajt, Peru, Polsko a Jihoafrická republika.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy