Nejvíc možností být prezidentem má Valls, řekl šéf socialistů. Čeká, co řekne Hollande

ČTK ČTK
24. 10. 2016 14:37
Francouzský premiér Manuel Valls by se mohl v jarních volbách ucházet o prezidentské křeslo, pokud se současný prezident Francois Hollande rozhodne nebojovat o další pětiletý mandát. Podle francouzských médií i předsedy Socialistické strany Jeana-Christopha Cambadélise se Valls jeví jako nejlepší možný náhradník za vládní socialisty. Prezidentské primárky proběhnou v lednu, o kandidátovi Socialistické strany rozhodnou stoupenci socialistů, radikální levice a Zelených.
Francouzský premiér Manuel Valls.
Francouzský premiér Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž – Před blížícím se očekávaným oznámením francouzského prezidenta Francoise Hollanda, zda bude usilovat o další pětiletý mandát, se jako nejlepší případný náhradní kandidát vládních socialistů jeví premiér Manuel Valls.

Spekulují o tom v posledních dnech francouzská média a šéf Socialistické strany (PS) Jean-Christophe Cambadélis to v pondělí potvrdil.

"Je čtyři či pět osobností, které se mohou přihlásit (do primárek PS). Hlavní z nich, jak dobře víte, je Manuel Valls. Je určitě tím, který má dnes nejvíce možností," prohlásil šéf PS v rozhlasové stanici France Inter. Zdůraznil ale, že tato debata je předčasná, protože se zatím neví, zda se Hollande rozhodne opět kandidovat.

Kandidát PS k prezidentským volbám na jaře 2017 vzejde z lednových primárek, kdy v dvoukolové volbě o něm rozhodnou stoupenci socialistů, radikální levice a Zelených v zemi.

V případě, že se do primárek Hollande přihlásí, bude jeho soupeřem asi jen představitel levicového křídla socialistů Arnaud Montebourg, ostatní zájemci by se nejspíš postavili za jednoho z nich. Pokud by ale hlava státu začátkem prosince oznámila, že nehodlá bojovat o druhý mandát, tak by se nejspíš objevilo více kandidátů.

Podle zdrojů politického týdeníku Le Point však Hollande v zákulisí již aktivně připravuje oznámení, že hodlá kandidovat. A to i přes jeho rekordně nízkou oblibu u obyvatel a kritiku ze strany i mnohých poslanců a dalších představitelů PS.

Průzkumy zatím nedávají Hollandovi šanci ani na postup do druhého, rozhodujícího kola prezidentských voleb. Postup z prvního kola se předvídá šéfce krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penové a kandidátovi tradiční pravice, kterým by měl být exprezident Nicolas Sarkozy či expremiér Alain Juppé. Kdo z nich to bude, ukážou listopadové primárky jejich konzervativní strany Republikáni.

"Je riziko, že v prezidentských volbách budeme hodně slabí, protože nebudeme s to překonat naše vlastní těžkosti a poslat do voleb kandidáta, který by stmeloval," připustil dnes šéf PS.

Podle komentářů nebyla PS před prezidentskými volbami nikdy tak vnitřně rozpolcená jako nyní. Kromě samotné osobnosti Hollanda je hlavním předmětem sporu ekonomická politika jeho vlády. Ta je podle mnohých členů a představitelů strany příliš liberální a často upřednostňuje zaměstnavatele na úkor zaměstnanců. Hollande si od podobného přístupu slibuje zlepšení zaměstnanosti, což si sám stanovil jako podmínku pro usilování o druhý mandát.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy