Nejvíc možností být prezidentem má Valls, řekl šéf socialistů. Čeká, co řekne Hollande

ČTK ČTK
24. 10. 2016 14:37
Francouzský premiér Manuel Valls by se mohl v jarních volbách ucházet o prezidentské křeslo, pokud se současný prezident Francois Hollande rozhodne nebojovat o další pětiletý mandát. Podle francouzských médií i předsedy Socialistické strany Jeana-Christopha Cambadélise se Valls jeví jako nejlepší možný náhradník za vládní socialisty. Prezidentské primárky proběhnou v lednu, o kandidátovi Socialistické strany rozhodnou stoupenci socialistů, radikální levice a Zelených.
Francouzský premiér Manuel Valls.
Francouzský premiér Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž – Před blížícím se očekávaným oznámením francouzského prezidenta Francoise Hollanda, zda bude usilovat o další pětiletý mandát, se jako nejlepší případný náhradní kandidát vládních socialistů jeví premiér Manuel Valls.

Spekulují o tom v posledních dnech francouzská média a šéf Socialistické strany (PS) Jean-Christophe Cambadélis to v pondělí potvrdil.

"Je čtyři či pět osobností, které se mohou přihlásit (do primárek PS). Hlavní z nich, jak dobře víte, je Manuel Valls. Je určitě tím, který má dnes nejvíce možností," prohlásil šéf PS v rozhlasové stanici France Inter. Zdůraznil ale, že tato debata je předčasná, protože se zatím neví, zda se Hollande rozhodne opět kandidovat.

Kandidát PS k prezidentským volbám na jaře 2017 vzejde z lednových primárek, kdy v dvoukolové volbě o něm rozhodnou stoupenci socialistů, radikální levice a Zelených v zemi.

V případě, že se do primárek Hollande přihlásí, bude jeho soupeřem asi jen představitel levicového křídla socialistů Arnaud Montebourg, ostatní zájemci by se nejspíš postavili za jednoho z nich. Pokud by ale hlava státu začátkem prosince oznámila, že nehodlá bojovat o druhý mandát, tak by se nejspíš objevilo více kandidátů.

Podle zdrojů politického týdeníku Le Point však Hollande v zákulisí již aktivně připravuje oznámení, že hodlá kandidovat. A to i přes jeho rekordně nízkou oblibu u obyvatel a kritiku ze strany i mnohých poslanců a dalších představitelů PS.

Průzkumy zatím nedávají Hollandovi šanci ani na postup do druhého, rozhodujícího kola prezidentských voleb. Postup z prvního kola se předvídá šéfce krajně pravicové Národní Fronty Marine Le Penové a kandidátovi tradiční pravice, kterým by měl být exprezident Nicolas Sarkozy či expremiér Alain Juppé. Kdo z nich to bude, ukážou listopadové primárky jejich konzervativní strany Republikáni.

"Je riziko, že v prezidentských volbách budeme hodně slabí, protože nebudeme s to překonat naše vlastní těžkosti a poslat do voleb kandidáta, který by stmeloval," připustil dnes šéf PS.

Podle komentářů nebyla PS před prezidentskými volbami nikdy tak vnitřně rozpolcená jako nyní. Kromě samotné osobnosti Hollanda je hlavním předmětem sporu ekonomická politika jeho vlády. Ta je podle mnohých členů a představitelů strany příliš liberální a často upřednostňuje zaměstnavatele na úkor zaměstnanců. Hollande si od podobného přístupu slibuje zlepšení zaměstnanosti, což si sám stanovil jako podmínku pro usilování o druhý mandát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy vyzývá (RE) k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

"Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření nedávného úmrtí Roma v České republice poté, co ho zadržela policie. Záběry pořízené 19. června v Teplicích, v České republice, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu," uvedl v prohlášení mluvčí Daniel Höltgen.

"Romové jsou největší menšinou v Evropě a Rada Evropy se dlouhodobě zapojuje do spolupráce s vládami a romskou komunitou na ochraně Romů před diskriminací a na podpoře jejich integrace a zapojení do společnosti," zdůraznil dále mluvčí organizace, která mimo jiné usiluje o udržování a rozvoj základních lidských práv a svobod.

Policejní zásah prošetři také zástupkyně ombudsmana Šimůnková. Zaměří se na přiměřenost použití donucovacích prostředků. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy