Válku o ruské silnice ovládli privilegovaní hulváti

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
11. 4. 2013 6:20
Situace je alarmující: Při dopravních nehodách zemře v Rusku každý rok 30 000 lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Moskva (od naší spolupracovnice) - Oblíbený ruský vtip praví, že Rusko je jediná země na světě, kde do vás při jízdě v protisměru může narazit vůz, který předjíždí.

Znalci místních poměrů však vědí, že to není jen vtip.Dopravní nehody se tu totiž mnohdy vymykají zdravému rozumu. Silnice stále více ovládá agresivita, kterou často vyvolávají tzv. privilegované osoby.

Šest lidských životů si koncem března vyžádala dopravní nehoda ve Vologodské oblasti zaviněná policistou. V protisměru narazil do nákladního vozidla a následně do autobusu plného dětí.

Podle ruských médií byl pod vlivem alkoholu. Nyní tvrdí, že si nic nepamatuje, a po předběžném zadržení byl propuštěn. Údajně jen proto, že je policista.

Výsady příslušníků státní elity, mezi nimiž jsou úředníci, politici, zaměstnanci tzv. silových resortů nebo bohatí podnikatelé, jsou již dlouho terčem kritiky veřejnosti. Majitelé tzv. privilegovaných poznávacích značek se nejen dopouštějí hrubého porušování předpisů, ale jsou považováni za "nedotknutelné".

Podle statistik jsou právě jízda v protisměru a vysoká rychlost hlavní příčinou smrtelných nehod. Počty obětí přitom v posledních letech připomínají svodky z válečných oblastí.

Analytici se shodují, že je dopravní chaos důsledkem "svérázu národního řízení", jehož hlavním příznakem jsou agresivita a hulvátství.

100 mrtvých denně

Po důvodech "dopravního masakru", jenž podle statistik odnáší bezmála stovka lidí denně, pátral při nedávném setkání s dopravními experty ruský premiér Dmitrij Medveděv. "Je děsivé, že ´silniční války´ si ročně berou zhruba 30 000 lidských životů. To je velmi nepříznivá statistika," prohlásil.

Zdůraznil, že v poměru ke 100 000 lidí umírá v Rusku několikanásobně více lidí než v evropských zemích. "Automobilů je přitom v Rusku méně než v Evropě," konstatoval.

Ruské "kousky" za volantem:

Podle Konstantina Abramova ze sociologického střediska VCIOM má až 40 procent pachatelů dopravních nehod v Moskvě na svých vozidlech zvláštní poznávací značky. Policisté se je prý kvůli tomu dokonce bojí zastavit.

"Výsadám se tam těší třeba gubernátorův holič, kterému policie nesmí uložit ani pokutu," uvedl Abramov při setkání s premiérem. "Policisté vědí, že když (holič) zavolá na úřad gubernátora, pak by opravdu mohli mít problémy. Jsou si jisti, že je lepší ho nechat odjet," vysvětlil.

Dopravní experti nyní navrhují, aby se v zákoně objevil pojem "agresivní jízda". "Je to zásadní věc. Nejde o chybu, nedopatření nebo neopatrnost. Je to záměrné ohrožování života a zdraví," uvedl dopravní expert Michail Blinkin.

Medveděv má jasno: Privilegované netrestat, ale vyhodit!

Podle Medveděva je třeba podobné projevy mocenské arogance potlačovat. Za nejúčinnější řešení považuje vyhazov z lukrativního místa.

"Kupříkladu by se mohlo propustit 50 lidí, kteří zneužívají pravomoci. Není třeba je trestat či hnát k trestní odpovědnosti, ale vyhodit! To pomůže. Jsi prokurátor? Vypadni! Jsi další z příslušného seznamu? Nazdar!" navrhl neobvyklý postup.

Sliby ruského vedení však obyčejní řidiči sledují skepticky. Domnívají se, že "nedotknutelní" zůstanou i nadále bez trestu. Jízda v protisměru je v Moskvě i dalších ruských městech mnohdy jediným způsobem, jak se dostat z dopravní zácpy, která často trvá dlouhé hodiny.

Krotit "nomenklaturní" řidiče se poslední dobou snaží aktivisté občanských organizací, kteří proti pachatelům nasazují kamery. Účastníci skandálních dopravních sporů se v mžiku ocitají na internetu.

V Moskvě tak byl nedávno souzen vysoký dopravní policista, který v opilosti vjel do protisměru, narazil do tří vozidel a zranil několik lidí. Nebýt usvědčujícího záznamu, trestu by se patrně vyhnul.

Aktivisté na internetu zveřejnili mimo jiné i to, jak vůz prezidentova zmocněnce pro lidská práva přejíždí dvojitou plnou čáru a uhání v protisměru. Podle aktivisty Pjotra Škumatova však podobná dokumentace má úspěch pouze u milovníků "dopravního adrenalinu".

Internetové stránky jsou sice hojně navštěvované, avšak trestu se pachatelé zpravidla vyhnou.

 

Právě se děje

Další zprávy