Válka vstoupila do fotbalu. Ukrajinci vyběhnou na hřiště v dresech, které dráždí Rusy

Martin Novák Martin Novák
11. 6. 2021 13:24
Fotbalové mistrovství Evropy teprve začíná a první skandál už je na světě. Ani ne tak fotbalový, jako spíše politický.
Ukrajinský národní dres, na kterém je vidět i Krym.
Ukrajinský národní dres, na kterém je vidět i Krym. | Foto: Reuters

Ukrajinská reprezentace chce hrát na šampionátu v nových dresech. Na tradičních žluto-modrých barvách mají hráči na hrudi mapu Ukrajiny i s Krymským poloostrovem, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Nahoře pod krkem jsou nápisy Sláva Ukrajině a Hrdinům sláva.

Rusko protestovalo jak proti mapě, tak proti nápisům. Označilo je za politiku, která do sportu nepatří. Vedení Evropské fotbalové federace (UEFA) pak dalo Rusům částečně za pravdu. Mapu schválilo, stejně tak slogan Sláva Ukrajině. Nápis Sláva hrdinům ale prý musí zmizet, protože má politický a militaristický podtext.

Proti tomuto rozhodnutí se však Ukrajinci bouří. Na ukrajinských sociálních sítích se objevuje tvrdá kritika UEFA s tím, že federace ustupuje "ruskému vydírání". Dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj se v dresu vyfotil.

Předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko ve čtvrtek oznámil, že ještě před začátkem mistrovství svaz rychle schválí slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" jako oficiální heslo ukrajinského fotbalu. Proti tomu už nikdo nemůže nic namítat.

V pátek se tak stalo - výkonný výbor ukrajinského svazu návrh jednohlasně schválil. Je tedy možné, že Ukrajinci v sobotu v těchto dresech vyběhnou na trávník ke svému prvnímu utkání s Nizozemskem.

Předseda ruského fotbalového svazu Vjačeslav Koloskov označil dresy za provokaci a poslanec ruské Dumy Dmitrij Sviščev obvinil Ukrajinu, že se snaží politizovat sport. "Politické akce, proklamace nebo vlajky jsou na stadionech při mezinárodních akcích zakázány. To snad každý ví," řekl Sviščev v televizi.

Sto let starý slogan

Proč Rusům tento slogan tolik vadí a proč si ho Ukrajinci naopak brání? Je spojený historicky s ukrajinským bojem za nezávislost, což znamená především nezávislost na Rusku. Po roce 1917 a pádu cara v Ruské říši se slova stala heslem Ukrajinců, kteří usilovali o vlastní stát, Ukrajinskou republiku. To se jim ale nepodařilo, ukrajinské území si mezi sebe rozdělily Polsko a nově vzniklý Sovětský svaz.

Slogan "Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva" se pak vrátil na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století. Používali ho příslušníci Ukrajinské povstalecké armády (UPA), kteří bojovali na mnoha frontách proti Adolfu Hitlerovi, Josifu Stalinovi i proti Polsku. V Rusku jsou považováni za spojence nacistů a nepřátele, odtud pramení i odpor ke zmíněnému heslu.

Nápis Sláva hrdinům, který UEFA žádala po Ukrajincích odstranit.
Nápis Sláva hrdinům, který UEFA žádala po Ukrajincích odstranit. | Foto: Reuters

Slogan znovu ožil v roce 2014 během povstání na kyjevském Majdanu a pak během války na Donbase, v níž ukrajinská armáda a dobrovolníci bojují proti Rusům a proruským separatistům.

V dobách Sovětského svazu byl tento pokřik zakázán a i dnes by člověku, který by ho veřejně v Rusku nebo na území separatistů na východě Ukrajiny pronesl, velmi pravděpodobně hrozilo zatčení.

Ukrajina hraje na šampionátu ve skupině s Nizozemskem, Rakouskem a Severní Makedonií. Rusko s Belgií, Dánskem a Finskem. Pokud Rusko i Ukrajina postoupí, nelze vyloučit, že na sebe nenarazí v následném osmifinále nebo čtvrtfinále.

Podívejte se na video Rádia Svobodná Evropa z východu Ukrajiny:

Střelba na ukrajinské vojenské pozice na východě Ukrajiny | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy