Válka vyhnala ze Sýrie už více než pět milionů uprchlíků

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2017 14:29
Poprvé za šest let syrské války přesáhl počet uprchlíků v sousedních zemích a v Egyptě pět milionů. Oznámil to Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Syřané prchají hlavně do Turecka, Libanonu, Jordánska, Iráku a Egypta. Po celý loňský rok se jejich počet v těchto zemích držel podle UNHCR na 4,8 milionu. Od začátku letošního roku jich ale začalo přibývat a úřad OSN jich nyní registruje 5,008 milionu. V táborech je jich přes 488 000. Nejvíce uprchlíků je v Turecku, kde jich je více než dva miliony, a v Libanonu, který je v přepočtu na vlastní obyvatele (šest milionů) syrskou migrací postižen vůbec nejvíc.
Uprchlíci ze Sýrie u turecko-syrské hranice v oblasti Azaz.
Uprchlíci ze Sýrie u turecko-syrské hranice v oblasti Azaz. | Foto: Reuters

Damašek/Ženeva - Počet Syřanů, kteří před občanskou válkou uprchli do sousedních zemí a do Egypta, přesáhl poprvé za šest let syrské války pět milionů.

Oznámil to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V táborech je zaregistrováno téměř půl milionu Syřanů.

Občané Sýrie prchají hlavně do Turecka, Libanonu, Jordánska, Iráku a Egypta. Po celý loňský rok se jejich počet v těchto zemích držel podle UNHCR na 4,8 milionu. Od začátku letošního roku jich ale začalo přibývat a úřad OSN jich nyní registruje 5,008 milionu. V táborech je jich přes 488 000.

Nejvíce uprchlíků je v Turecku, kde jich je více než dva miliony, a v Libanonu, který je v přepočtu na obyvatele, kterých je asi šest milionů, syrskou migrací zasažen zdaleka nejvíce.

Na útěku je více než polovina Syřanů

Kromě lidí, kteří ze Sýrie odešli, je podle OSN mimo svůj domov na území Sýrie více než šest milionů lidí. To znamená, že více než polovina Syřanů je na útěku. Sýrie měla v roce 2014 podle dřívějších zpráv více než 17 milionů obyvatel.

V Evropě od dubna 2011 do loňského října požádalo o azyl přes 884.000 Syřanů, z toho dvě třetiny připadají na Německo a Švédsko. Další stovky tisíc Syřanů jsou podle agentury Reuters v zemích Perského zálivu, které ale nejsou členy konvence z roku 1951, takže tito Syřané nejsou registrováni jako uprchlíci.

Humanitární programy OSN požadují pro letošek na pomoc syrským uprchlíkům 4,6 miliardy dolarů (116 miliard Kč), zatím je ale k dispozici jen šest procent této sumy.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi ve čtvrtek řekl, že svět musí pro uprchlíky dělat víc než dosud. "K rozšíření pomoci a umístění uprchlíků vede ještě dlouhá cesta. Potřebujeme k tomu nejenom nová místa, ale je třeba rychleji plnit dané sliby," řekl Grandi.

Na loňské konferenci v Ženevě se hovořilo o tom, že do roku 2018 bude umístěno deset procent syrských uprchlíků. Mělo jít o 500 000 lidí, podle UNHCR je ale zatím k dispozici jen 250 000 míst.

"Jsou to velkorysé přísliby a významný symbol solidarity a dělení odpovědnosti ze strany mezinárodního společenství. Máme-li svůj cíl splnit, musíme úsilí v roce 2017 i po něm znásobit," řekl Grandi. Podle odhadů jeho úřadu bude letos třeba najít umístění pro zhruba 1,2 milionu uprchlíků, z nichž 40 procent jsou Syřané.

Italská pobřežní stráž zachránila 725 uprchlíků na člunech a odvezla je na Sicílii | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy