Bidenovy nejhorší chvíle. Prezidenta stíhají potíže, kritizuje ho už i vlastní strana

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 5. 2021 11:39
Válka v Gaze je prvním vážným testem zahraniční politiky Joea Bidena. Navzdory své dobré znalosti mezinárodních vztahů mu izraelsko-palestinský konflikt přináší problémy i doma. Americký prezident se ocitl pod politickou palbou opozičních republikánů, kritizují ho ale také demokraté z jeho vlastních řad.
Americký prezident Joe Biden se svou manželkou Jill.
Americký prezident Joe Biden se svou manželkou Jill. | Foto: Reuters

Navíc to není jediný problém, který Joea Bidena právě nyní dostihl. Dlouhé fronty u benzinek na jihozápadě USA v uplynulých dnech připomněly starším Američanům těžkou ropnou krizi z konce 70. let. A obecně rostoucí ceny zboží navíc vedou k obavám, že americké ekonomice hrozí inflace.

Bidenům tým si v posledních dnech pošramotil i svoji pověst ve zvládání epidemie koronaviru, když před víkendem překvapivě oznámil, že očkovaní Američané už nemusejí nosit roušky. Náhlá změna dosavadní politiky Bílého domu vyvolala mnoho nejasností až zmatek.

Po relativně úspěšném startu prezidentství tak Biden aktuálně naopak zažívá dosud nejhorší a nejproblematičtější chvíle od lednového nástupu do Bílého domu.

Jako dlouholetý senátor i jako viceprezident Baracka Obamy byl Biden podporovatelem politiky Izraele. Coby prezident se ovšem od počátku záměrně snažil nechat izraelsko-palestinský problém stranou a soustředil se na svoji vlastní zahraničněpolitickou prioritu, kterou je vztah USA s Čínou.

Kritika zprava, zleva

Republikáni ho teď napadli, že jeho pasivita byla pobídkou pro radikální palestinské hnutí Hamás, aby vyprovokovalo násilí. "Tyto útoky (Hamásu) potvrzují, že Bidenovo slabé vedení obrací zpět historický pokrok, který směrem k míru v celém regionu udělala Trumpova administrativa. Pro teroristické organizace jako Hamás je to signál, že jim projdou útoky proti našemu nejsilnějšímu spojenci na Blízkém východě," zní prohlášení federálního vedení Republikánské strany (RNC) z minulého týdne.

Přes čtyřicet republikánských senátorů pak Bidena vyzvalo, aby vyjádřil solidaritu s Izraelem a zastavil jednání s Íránem o možném obnovení jaderné dohody, neboť Teherán zároveň vojensky a finančně podporuje Hamás.

Biden si mezitím opakovaně telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, republikánská kritika ovšem neutichá. Americká média si ještě silněji všímají, že prezident je pod tlakem i zevnitř Demokratické strany.

Demokratický senátor Bernie Sanders ve svém názorovém textu v deníku New York Times před víkendem vyzval Bidenovu administrativu, aby byla mnohem kritičtější vůči krokům Izraele a více zohledňovala požadavky Palestinců. "Americký přístup musí vycházet z toho, že Izrael má samozřejmé právo na život v míru a bezpečí, ale to samé platí i pro Palestince. Musíme uznat, že na právech Palestinců záleží. Na životech Palestinců záleží," napsal osmasedmdesátiletý Sanders.

V minulosti by takovou výzvu šlo z řad Demokratické strany čekat jen od několika málo jednotlivců, kteří byli - právě jako Sanders - dříve považováni za radikály. Nyní ale už Sanders není ani zdaleka osamocen, v Kongresu se k němu přidali další vesměs o generaci mladší zástupci progresivního křídla strany.

Hlas mladých demokratů

"Prezident Biden a mnozí další prohlašují, že Izrael má právo na sebeobranu. Ale mají Palestinci právo na přežití?" uvedla minulý čtvrtek v diskusi v Kongresu mediálně nejvýraznější tvář progresivních demokratů, jedenatřicetiletá poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová.

Podle řady komentátorů jde o širší generační předěl v Demokratické straně v přístupu k Izraeli a celému izraelsko-palestinskému konfliktu, přičemž názory politiků odrážejí i posuny v demokratické voličské základně. Podle šetření Gallupova ústavu většina demokratických voličů (53 procent) míní, že USA by měly vyvinout větší tlak na Izrael než na Palestince k ochotě ke kompromisům. V roce 2008 si to myslelo jen 33 procent demokratů.

James Zogby, prezident Arabsko-amerického institutu (AAI) se sídlem ve Washingtonu, se zabývá postoji americké veřejnosti k problematice Blízkého východu už 40 let. "Nikdy jsem neviděl takovou úroveň podpory práv Palestinců," zhodnotil posun demokratického názoru pro deník Washington Post. Podle Zogbyho to Biden nemůže ignorovat a bude muset tento fakt, nechce-li jít kvůli Izraeli s mladými demokraty do střetu, ve své politice zohlednit. 

Panika u benzinek

Časově se zprávy o propuknutí konfliktu v Gaze setkaly se zpravodajstvím o hackerském útoku na produktovody americké společnosti Colonial Pipeline, který před týdnem ochromil dodávku paliv do několika států na jihozápadě USA.

Výsledkem byl přechodný nedostatek pohonných hmot, fronty aut u benzinek, televizní záběry na hádky až bitky mezi zákazníky a bezpečnostní výzvy úřadů, ať lidé nečepují benzin a naftu do plastových tašek a nádob.

"Nepanikařte. Vím, že pohled na fronty u čerpacích stanic, kde není benzin, může být nesmírně stresující. Ale zásobování se vrací a panické nákupy by to jen zpomalily," apeloval prezident Biden na Američany minulý čtvrtek, když se situace už vracela k normálu.

Nicméně politickou škodu, kdy si republikáni tento propad dodávek nenechali ujít, už Biden zastavit nemohl. Opozice problémy označila za "Bidenovu benzinovou krizi", která je podle nich důsledkem i jeho politiky jdoucí proti fosilním palivům. Biden po nástupu do Bílého domu kromě jiného zastavil výstavbu plynovodu Keystone XL.

Republikáni teď Bidena přirovnávají k bývalému demokratickému prezidentovi Jimmymu Carterovi. Ten v 70. letech skutečně politicky doplatil na světový nedostatek ropy, který se tehdy promítl do tehdejšího nejhoršího nedostatku pohonných hmot na americkém trhu v moderní historii USA.

A tehdejší rozladění Američanů pak bylo skutečně jedním z důvodů, proč Carter ve volbách 1980 neobhájil Bílý dům. Republikáni doufají, že Bidenovi by současná situace teď mohla přinejmenším přitížit. A proti prezidentovi si s velkou chutí ironicky přisadil i jeho předchůdce v Bílém domě Donald Trump.

"Vidím, že každý srovnává Joea Bidena a Jimmyho Cartera. To je podle mě vůči Jimmymu Carterovi velmi nespravedlivé. Jimmy krize jednu za druhou nezvládal, ale Biden krizi za krizí vytváří," napsal Trump v prohlášení.

Rozkaz zní: Masky sundat!

Dlouhodobějším problémem, než byl přechodný nedostatek benzinu, ale pro Bidena do budoucna může být přízrak inflace v důsledku mohutných finanční injekcí, které nejdříve Trump a po něm i nová administrativa uvolnili na pomoc byznysu a Američanům v epidemii koronaviru.

Jedním z varovných signálů je současný prudký nárůst cen spotřebního zboží, největší od roku 2008. Republikáni to opět okamžitě využili ke kritice Bidenovy politiky. Prezidenta to přitom oslabuje ve chvíli, kdy už oznámil plány dalších vládních programů, například investicí do infrastruktury v sumě přes 2 biliony dolarů.

Proti Bidenovi navíc v této věci vystupuje i autoritativní demokratický hlas, bývalý ministr financí ve vládě Billa Clintona Lawrence Summers. "Byl jsem na straně těch, kdo se báli inflace - a je to jen rychlejší a přichází to dříve, než jsem předpovídal," napsal Summers v pátek na Twitteru.

Členové Bidenova týmu navíc od minulého čtvrtka v médiích vysvětlují překvapivé zrušení povinnosti nosit roušky pro lidi, kteří už jsou kompletně očkovaní. V praxi z toho okamžitě vzniklo mnoho nejasností, kdy zdravotníci, úřady a Američané nevědí, kde jaká pravidla platí.

Podle redakčního komentáře listu Washington Post šlo o chybu, která může dosavadní dobrý kredit Bidenovy administrativy při potlačení epidemie koronaviru v USA zásadně poškodit.

"Byla to ohromující strategická a taktická chyba. Bude mít dlouhodobé následky, pokud to Bílý dům nenapraví," kritizoval deník nejen nekoordinované vyhlášení nových pravidel, kdy o rozhodnutí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dopředu nevěděl ani sám Biden. Podle listu zároveň plošná změna pravidel přichází předčasně, plně naočkovaná je zatím jen třetina Američanů.

Video: Izrael před náletem varoval muže, že mu zničí budovu

„Počkám na váš úder. A pak ještě na dva další zásahy,“ je slyšet Džamal Nasman, když ho Izrael předem varoval, že zničí jeho věžák v Gaze. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy