Válka sankcí začala. Rusko zakáže většinu potravin ze Západu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 8. 2014 11:02
Moskva zakáže ovoce, zeleninu, maso, ryby a mléčné výrobky z EU i USA. A co dál?
Vladimir Putin a Evropská unie - stále složitější vztah.
Vladimir Putin a Evropská unie - stále složitější vztah. | Foto: Reuters

Moskva - Jak vy nám, tak my vám. Vladimir Putin potvrdil očekávání, že kvůli sankcím ustupovat nebude, naopak podepsal první protisankce.

Jako první přicházejí na řadu potraviny a zemědělské produkty. Rusko zakáže ovoce, zeleninu, maso, ryby a mléčné výrobky z Evropské unie, Spojených států, Austrálie či Norska. Vyplývá to ze stanoviska premiéra Dmitrije Medveděva, který ve čtvrtek upřesnil rozsah sankcí oznámených ve středu.

Podobné zbraně ruská vláda v minulosti opakovaně používala proti sousedům, se kterými má spory. Zakázala kromě jiného import mléčných produktů a vepřového masa z Litvy či vín z Gruzie a Moldavska, už na začátku srpna pak jablka z Polska.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov slibuje, že nepůjde o odpověď ve stylu "oko za oko", a sám Putin řekl, že sankce nesmějí poškodit ruské výrobce a spotřebitele.

Některé technologie se jinde sehnat nedají

Podle ruské centrální banky ale podobné zákazy dovozu zboží zvyšují tlak na inflaci. Rusko se tak potýká se stejným problémem jako Západ: Jak druhou stranu hospodářsky poškodit a přitom minimalizovat vlastní škody.

Co tedy Rusko vlastně může ještě udělat, aniž by mířilo samo na sebe?

Omezení dodávek ropy nebo zemního plynu pro Evropu jsou s nejvyšší pravděpodobností mimo hru. Ropu mohou Evropané nahradit z jiných zdrojů a plynem by Rusové ničili i svoji ekonomiku, jejíž základy jsou na exportu nerostných surovin postaveny.

Někteří analytici dokonce označují Rusko za "největší ropný emirát" v narážce na monarchie v Perském zálivu, které jsou naprosto závislé na ropě a plynu (Spojené arabské emiráty, Katar či Kuvajt).

Kreml může výrazně omezit dovoz z Evropy a Spojených států, ovšem například vyspělé technologie těžko bude shánět jinde. List Pravda sice informuje o tom, že budoucnost ruského zbrojního a dalšího průmyslu bude po současných událostech svázána s Čínou, ale některé komponenty bude obtížné hledat i u asijského souseda.

V Rusku se objevují také výzvy k bojkotu sítě restaurací Mc´Donalds.
V Rusku se objevují také výzvy k bojkotu sítě restaurací Mc´Donalds. | Foto: Reuters

Tlak na omezení závislosti na zahraničních dodavatelích je ale zřejmý. Za vše hovoří Putinova pondělní poznámka o tom, že Rusko musí samo vyrábět motory do svých letadel. Mezi dodavateli těchto motorů figurují i české firmy. Hlavně První brněnská strojírna ve Velké Bíteši.

Otázkou však je, kolik času Rusko od soběstačnosti v průmyslu dělí a zda lze naprosté izolace od zahraničí vůbec dosáhnout.

Vicepremiér: Musíme nahradit import

Jak by třeba řešilo situaci na trhu osobních automobilů? Znárodněním početných zahraničních automobilek (Renault-Nissan, Ford, General Motors a Volkswagen) na ruském území?

Dmitrij Rogozin.
Dmitrij Rogozin. | Foto: Reuters

"Rusko musí důstojně odpovědět na sankce Západu. Musí nahradit import," uvedl ve středu ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Ten je pověstný tím, že často prezentuje veřejně radikálnější názory než Putin nebo jiní ruští představitelé. Náleží mu role jestřába, což potvrdil i tentokrát.

"Musíme rozvíjet vlastní průmysl, abychom dosáhli co možná největší nezávislosti v podmínkách bezprecedentního nátlaku na naši zemi," řekl na záznamu televize Rossija24.

Mimochodem Rogozina se "sankční válka" dotýká osobně. Je na evropském i americkém seznamu ruských občanů, kteří nesmějí vstoupit na půdu EU či USA.

V ruském parlamentu se objevily návrhy na zákaz působení některých amerických společností v zemi. Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young nebo KPMG.

Zákaz přeletů letadel? Zatím pro Ukrajinu

List Vedomosti, který mívá obvykle přesné a ověřené informace, jako první zveřejnil plán na zákaz přeletů letadel evropských a amerických společností nad Sibiří.

Měl ho údajně projednávat ruský premiér Dmitrij Medveděv na úterní schůzce s ministrem dopravy Maximem Sokolovem a zástupcem ředitele Aeroflotu Vadimem Zingmanem.

Medveděv ve čtvrtek potvrdil, že vláda tento zákaz zvažuje, zatím se ale týká jen přeletů ukrajinských letadel nad ruským územím.

Pro letecké společnosti by zákaz výrazně zdražil lety zejména na Dálný východ, pro České aerolinie například linku z Prahy do jihokorejského Soulu.

I tady by se ovšem Rusko poškodilo samo. Aerolinky ročně zaplatí na poplatcích za přelety Sibiře přes 300 milionů dolarů, odhaduje ve své studii banka Merill Lynch.

Požadavkem uvalit sankce na Západ a nepoškodit přitom domácí firmy ani spotřebitele Putin uvalil na své podřízené velmi těžký úkol.

 

Právě se děje

Další zprávy