reklama
 
 

Válka s roboty, kteří rozvážejí jídlo? Kolemjdoucí do nich rádi kopnou, přiznal šéf společnosti

14. 6. 2018 19:54
Roboti přivážejí jídlo například v Kalifornii. Stroje už najely přes sto tisíc kilometrů, ne každý je vidí rád.

Washington - Jsou vysocí asi půl metru a za svými zákazníky ujíždějí rychlostí zhruba šest kilometrů za hodinu. Rozvážejí třeba jídlo. Roboti společnosti Starship Technologies fungující od roku 2014 brázdí na svých šesti kolečkách chodníky například v kalifornském městě Redwood City.

Ne každý člověk je ale vidí rád. Společnost, kterou založili spoluzakladatelé Skypu, nyní přiznala, že si do drobných robotů sem tam někdo i kopne.

"Někteří lidí míjejí našeho robota a trochu si kopnou," svěřil se serveru Business Insider jeden ze zakladatelů společnosti Ahti Heinla. "Myslím, že to není doopravdy problém. Pokud lidé používají takové techniky zvládání hněvu, jsme s tím v pohodě. Náš robot jenom projíždí," doplnil.

Obavy, že by stroj někdo opravdu poškodil, ale původem estonský programátor nemá. Robot je opatřen sledovacím zařízením, kamerami i zvukovými sirénami. Překážkám se stroje vyhýbají pomocí ultrasonických senzorů, kterými detekují potíže na cestě. V příliš rušných ulicích ale robota zatím doprovází člověk.

Podle amerického serveru to není poprvé, co se na světlo dostaly antipatie, které k těmto robotům lidé chovají. Například před dvěma roky se jednomu z nich pokusil někdo sebrat vlaječku, kterou je opatřen.

V roce 2015 při zkoušce v japonském nákupním centru se zase ukázalo, že zejména děti pokusnému robotovi rády blokují cestu, a chovají se k němu dokonce i agresivně a častují ho nadávkami.

Pozitivní setkání

Většina lidí ale malé stroje, které rozvážejí jídlo a proplétají se jim kolem nohou, přijímá víceméně kladně. Podle mluvčího společnosti se s nimi setkalo už zhruba 15 milionů lidí. Čtyři pětiny z nich si jich vůbec nevšímaly. Celkově jsou vzájemná setkání vnímána "extrémně pozitivně".

Společnost Starship Technologies se teprve rozjíždí. Jejím cílem je přivést roboty k milionům lidí na celém světě. Svoji první kancelář její hlavní zakladatelé Ahti Heinla a Janus Friis otevřeli v prosinci 2014 v estonském hlavním městě Tallinn.

Později přibyly pobočky například v Londýně, Hamburku, americkém Washingtonu nebo už zmíněném Redwood City v Kalifornii. Hlavní sídlo má společnost v San Francisku, její inženýři sídlí v Estonsku.

Mezi srpnem 2014, kdy vznikl první prototyp, a loňským listopadem už její roboti najeli více než 100 tisíc kilometrů. Zatím zvládnou ujet okolo pěti kilometrů a dokážou vyvinout rychlost až 16 kilometrů v hodině. Zákazník, k němuž míří, předem obdrží zprávu s kódem, který robotovy útroby odemkne.

Roboti ale nepřepravují pouze jídlo. Například Mercedes Benz je v Německu používá na převážení balíků v rámci továrny.

Na zákaznickém dni ve Vestci u Prahy představila firma ABB desítky sériově vyráběných robotů. Roboti dokážou zvedat až 800kilogramový náklad. | Video: Sandro Elčić |  01:53

autor: Zahraničí | 14. 6. 2018 19:54

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama