Just: Konec "denacifikace". Putin nenápadně mění strategii, Rusové mu tleskají

pru mk jzu pru, mk, jzu
22. 6. 2022 7:00
Ruský prezident Vladimir Putin mluvil v počátcích invaze na Ukrajinu především o nutnosti denacifikace. Teď ale od tohoto pojmu ustupuje a své kroky spíše obhajuje myšlenkou imperialismu. "To je pro Rusy jasnější a hmatatelnější poselství. Dělá jim to dobře, protože v každém Rusovi sídlí malinký imperialista a revanšista," komentuje pro Aktuálně.cz změnu komunikační strategie publicista Jiří Just.
Válka na Ukrajině: Novinář Jiří Just o ruském veřejném mínění | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pojem denacifikace neměl podle Justa mezi Rusy takovou odezvu i kvůli tomu, že nevnímají celý ukrajinský národ jako nacisty, jak proklamovala kremelská propaganda. "Ukazují to i sociologické průzkumy," uvádí Just, který dlouhodobě žije v Moskvě. "Jako nacisty vnímají jen některé vojenské jednotky, jako je například pluk Azov," dodává.

Obyvatelé Ruské federace podle něj válku na Ukrajině i po čtyřech měsících jejího trvání stále podporují a věří, že postupuje podle plánu. "Stále se domnívám, že Rusům tato situace vyhovuje a skutečně naplňuje jejich ambice," míní publicista.

"Protože pokud Putin před 20 lety řekl, že rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa, tak tím nevyjádřil jen své postoje, ale i postoje většiny Rusů," dodává Just.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde publicista také uvádí, proč Rusové zatím nepociťují dopady války tolik jako obyvatelé evropských států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy