Just: Konec "denacifikace". Putin nenápadně mění strategii, Rusové mu tleskají

pru mk jzu pru, mk, jzu
22. 6. 2022 7:00
Ruský prezident Vladimir Putin mluvil v počátcích invaze na Ukrajinu především o nutnosti denacifikace. Teď ale od tohoto pojmu ustupuje a své kroky spíše obhajuje myšlenkou imperialismu. "To je pro Rusy jasnější a hmatatelnější poselství. Dělá jim to dobře, protože v každém Rusovi sídlí malinký imperialista a revanšista," komentuje pro Aktuálně.cz změnu komunikační strategie publicista Jiří Just.
Válka na Ukrajině: Novinář Jiří Just o ruském veřejném mínění | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pojem denacifikace neměl podle Justa mezi Rusy takovou odezvu i kvůli tomu, že nevnímají celý ukrajinský národ jako nacisty, jak proklamovala kremelská propaganda. "Ukazují to i sociologické průzkumy," uvádí Just, který dlouhodobě žije v Moskvě. "Jako nacisty vnímají jen některé vojenské jednotky, jako je například pluk Azov," dodává.

Obyvatelé Ruské federace podle něj válku na Ukrajině i po čtyřech měsících jejího trvání stále podporují a věří, že postupuje podle plánu. "Stále se domnívám, že Rusům tato situace vyhovuje a skutečně naplňuje jejich ambice," míní publicista.

"Protože pokud Putin před 20 lety řekl, že rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa, tak tím nevyjádřil jen své postoje, ale i postoje většiny Rusů," dodává Just.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde publicista také uvádí, proč Rusové zatím nepociťují dopady války tolik jako obyvatelé evropských států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy