Just: Konec "denacifikace". Putin nenápadně mění strategii, Rusové mu tleskají

pru mk jzu pru, mk, jzu
22. 6. 2022 7:00
Ruský prezident Vladimir Putin mluvil v počátcích invaze na Ukrajinu především o nutnosti denacifikace. Teď ale od tohoto pojmu ustupuje a své kroky spíše obhajuje myšlenkou imperialismu. "To je pro Rusy jasnější a hmatatelnější poselství. Dělá jim to dobře, protože v každém Rusovi sídlí malinký imperialista a revanšista," komentuje pro Aktuálně.cz změnu komunikační strategie publicista Jiří Just.
Válka na Ukrajině: Novinář Jiří Just o ruském veřejném mínění | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Pojem denacifikace neměl podle Justa mezi Rusy takovou odezvu i kvůli tomu, že nevnímají celý ukrajinský národ jako nacisty, jak proklamovala kremelská propaganda. "Ukazují to i sociologické průzkumy," uvádí Just, který dlouhodobě žije v Moskvě. "Jako nacisty vnímají jen některé vojenské jednotky, jako je například pluk Azov," dodává.

Obyvatelé Ruské federace podle něj válku na Ukrajině i po čtyřech měsících jejího trvání stále podporují a věří, že postupuje podle plánu. "Stále se domnívám, že Rusům tato situace vyhovuje a skutečně naplňuje jejich ambice," míní publicista.

"Protože pokud Putin před 20 lety řekl, že rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa, tak tím nevyjádřil jen své postoje, ale i postoje většiny Rusů," dodává Just.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde publicista také uvádí, proč Rusové zatím nepociťují dopady války tolik jako obyvatelé evropských států.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy