Rusy jsme podcenili. Jsou na válku připraveni, šroty na frontu nevozí, tvrdí Šedivý

mk pru bb mk, pru, bb
9. 6. 2022 7:00
Rusko již nasadilo podle odhadů přibližně 70 až 80 procent vojenské techniky z původního soustředění pro válku na Ukrajině. Ruská armáda má ale stále ještě k dispozici značné množství zbraní ve skladech, které může po tisících použít, upozorňuje generál Jiří Šedivý. "Jde pak o to, jak kvalitní jsou to zbraně a do jaké míry mohou ovlivnit obnovení ofenzivních operací," uvádí pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině - generál Jiří Šedivý o potenciálu ruské armády | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Rusko má podle Šedivého ještě v záloze jak své starší tanky a bojová vozidla pěchoty, tak i vojenské vrtulníky. "Takže je to potřeba vidět tak, že v nich potenciál ještě skutečně je," uvádí bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR.

V poslední době například ruská armáda převezla na jih a východ Ukrajiny tanky T-62, které se vyráběly v 60. letech minulého století. I přesto, že kvůli své zastaralosti neobstojí před moderními protitankovými střelami, mají podle Šedivého určité přednosti.

"Tanky T-62 jsou vybaveny systémem řízení palby Volna, což byl systém, který byl vyvinut v 80. letech a byl takovým protipólem československého systému Kladivo," vysvětluje armádní generál. "Takže ony nejsou úplným šrotem, ale přece jenom jsou to tanky, které jsou z mechanického pohledu staré už 40 až 50 let," dodává.

Šedivý také upozorňuje na to, že ruské ozbrojené síly mají velký potenciál z hlediska počtu vojáků. "Víme, že probíhá určitá skrytá mobilizace a že Rusové najímají dobrovolníky na frontu," podotýká generál. "Ztráty pro ně neznamenají tak velký problém jako pro Ukrajince, kteří se 40 miliony obyvateli oproti téměř 150milionovému ruskému národu takovou rezervu nemají," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, ve kterém Šedivý vysvětluje, s jakým záměrem Rusko nasazuje do války starší vojenskou techniku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy