Jaká je teď válečná situace? Generál Šedivý o nevýhodě Ukrajinců, o které se nemluví

mk bb pru mk, bb, pru
7. 6. 2022 7:00
Rusko okupuje po více než 100 dnech války pětinu území Ukrajiny. Její armáda se nyní podle generála Jiřího Šedivého bude snažit zejména výrazně omezovat postup Rusů v Doněckém regionu. "Luhanská oblast je už pravděpodobně téměř ztracená. Ale mám dojem, že nejvýznámnější bude oblast kolem jižní fronty, to je Cherson a jeho okolí," uvádí Šedivý pro Aktuálně.cz.
Válka na Ukrajině - generál Jiří Šedivý o aktuální situaci na ukrajinské frontě | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR bude postup ruských jednotek v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny zpomalovat jak terén, tak i silný odpor tamního obyvatelstva. "Také se tam etabluje silné partyzánské hnutí, což bude Rusům dělat do budoucna poměrně velké problémy," míní Šedivý.

Za jednu z nevýhod ukrajinské strany považuje značnou různorodost zbraní, které tamní armáda dostává ze Západu. "Je pak poměrně velký problém, jak různorodé zbraňové vybavení sjednotit do synchronizovaného použití," komentuje Šedivý. "Pokud to tak bude pokračovat, tak ukrajinská armáda bude souborem mnoha a mnoha zbraní, což jí v důsledku vytvoří určité potíže," dodává.

Ruské jednotky jsou podle něj stále schopné na ukrajinské frontě dosáhnout určitých úspěchů, a to zejména v Doněcké oblasti. "Teď nastala situace, kdy obě strany doplňují svá vojska, materiál, provádějí výměnu a zase se ta válka nadechne a bude pokračovat dál," míní armádní generál.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Šedivý také zmiňuje další nevýhody ukrajinské armády či další možnosti vývoje války.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
Další zprávy