Hrozila jim pomalá smrt. Proč Rusové propustili své nejhorší nepřátele?

mk pru jzu ČTK mk, pru, jzu, ČTK
4. 7. 2022 9:41
Mezi Ruskem a Ukrajinou proběhla doposud největší výměna zajatců od počátku invaze. Země si v minulém týdnu vyměnily 144 bojovníků. Mezi nimi bylo i 43 členů pluku Azov, které ruská strana označuje za nacisty a v minulosti jim hrozila popravou. "S postupem času bude k výměnám zajatců dál docházet. Obě strany to potřebují, aby doplnily stav svých armád," komentuje analytik Michal Lebduška.
Válka na Ukrajině - výměna ruských a ukrajinských zajatců | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

I přesto, že se jedná o doposud největší výměnu při válce na Ukrajině, nepředstavuje podle Lebdušky zásadní obrat. "Je to jedna z mnoha epizod války. Není to nic, co by v Rusku budilo zásadnější pozornost," komentuje analytik z Asociace pro mezinárodní otázky. "Dovedl bych si představit, že by se to propagandisticky dalo víc využít, kdyby tam z pluku Azov byly mediálně známé osobnosti," dodává.

Podle něj se dá očekávat, že i nadále bude docházet k výměně vojáků, a to i z pluku Azov, který kremelská propaganda využívá jako důkaz pro to, že je potřeba usilovat o "denacifikaci" Ukrajiny. Zahraniční pozorovatelé upozorňovali na to, že právě tito muži a ženy budou mučeni a popravováni. I kvůli tomu, že je za nacisty má řada vojáků nejen ze separatistických republik.

"Mohou si případně nechat známé osobnosti pro propagandistické účely, ale řadových vojáků se to týkat nebude," míní Lebduška. 

Od počátku invaze Rusko zajalo nebo se mu vzdalo přes šest tisíc ukrajinských vojáků, uvedl minulý týden mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Agentura AFP ale poznamenala, že tuto informaci nebylo možné nezávisle ověřit. Kyjev se k ruskému prohlášení zatím nevyjádřil.

Podle Konašenkova se největší výměna odehrála "na přímý rozkaz vrchního velitele ruských ozbrojených sil", tedy prezidenta Vladimira Putina. Většinu navrátilců na ruské straně tvoří bojovníci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Mezi propuštěnými Ukrajinci je 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal. Většina bojovníků z obou zemí je zraněná. 

Podívejte se na video v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy