Hrozila jim pomalá smrt. Proč Rusové propustili své nejhorší nepřátele?

mk pru jzu ČTK mk, pru, jzu, ČTK
4. 7. 2022 9:41
Mezi Ruskem a Ukrajinou proběhla doposud největší výměna zajatců od počátku invaze. Země si v minulém týdnu vyměnily 144 bojovníků. Mezi nimi bylo i 43 členů pluku Azov, které ruská strana označuje za nacisty a v minulosti jim hrozila popravou. "S postupem času bude k výměnám zajatců dál docházet. Obě strany to potřebují, aby doplnily stav svých armád," komentuje analytik Michal Lebduška.
Válka na Ukrajině - výměna ruských a ukrajinských zajatců | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

I přesto, že se jedná o doposud největší výměnu při válce na Ukrajině, nepředstavuje podle Lebdušky zásadní obrat. "Je to jedna z mnoha epizod války. Není to nic, co by v Rusku budilo zásadnější pozornost," komentuje analytik z Asociace pro mezinárodní otázky. "Dovedl bych si představit, že by se to propagandisticky dalo víc využít, kdyby tam z pluku Azov byly mediálně známé osobnosti," dodává.

Podle něj se dá očekávat, že i nadále bude docházet k výměně vojáků, a to i z pluku Azov, který kremelská propaganda využívá jako důkaz pro to, že je potřeba usilovat o "denacifikaci" Ukrajiny. Zahraniční pozorovatelé upozorňovali na to, že právě tito muži a ženy budou mučeni a popravováni. I kvůli tomu, že je za nacisty má řada vojáků nejen ze separatistických republik.

"Mohou si případně nechat známé osobnosti pro propagandistické účely, ale řadových vojáků se to týkat nebude," míní Lebduška. 

Od počátku invaze Rusko zajalo nebo se mu vzdalo přes šest tisíc ukrajinských vojáků, uvedl minulý týden mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Agentura AFP ale poznamenala, že tuto informaci nebylo možné nezávisle ověřit. Kyjev se k ruskému prohlášení zatím nevyjádřil.

Podle Konašenkova se největší výměna odehrála "na přímý rozkaz vrchního velitele ruských ozbrojených sil", tedy prezidenta Vladimira Putina. Většinu navrátilců na ruské straně tvoří bojovníci Doněcké a Luhanské lidové republiky. Mezi propuštěnými Ukrajinci je 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal. Většina bojovníků z obou zemí je zraněná. 

Podívejte se na video v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy