Putinova hra o přežití. Po fiascích na frontě předstírá, že o Ukrajinu už nejde

pru Associated Press pru, Associated Press
14. 11. 2022 7:00
Stažení ruské armády z Chersonu je pro prezidenta Vladimira Putina významnou vojenskou ztrátou, i proto teď bude stát stranou a nebude chtít, aby se s ním toto fiasko spojovalo, míní analytička Orysia Lutsevyčová z think-tanku Chatham House. Rusové se nyní podle ní budou snažit postupovat dál na Donbasu. „Moc prostředků, kterými by se jim podařilo odpor Ukrajinců zlomit, už ale nemají,“ podotýká.
Válka na Ukrajině: analytička Orysia Lutsevyčová o stažení ruských vojsk z Chersonu | Video: Associated Press

Ústupem vojsk z Chersonské oblasti se podle analytičky Rusko snaží zachránit jednak své jednotky, ale zejména i techniku, aby se nedostala do rukou Ukrajinců. "Tehdy se tak stalo na severu kolem Charkova, když Ukrajinci postupovali rychle vpřed a Rusové jen prchali a nechávali za sebou poměrně velké množství vlastní výzbroje," komentuje Lutsevyčová v rozhovoru pro agenturu Associated Press.

Expertka z britského think-tanku Chatham House se sídlem v Londýně také zdůrazňuje, že Putin ve válce viditelně nedosahuje ani jednoho ze svých strategických cílů. "Dokonce ani nedosáhli plánovaného minima, kterým bylo obsazení Donbasu, což na začátku Rusové považovali za snadné," podotýká Lutsevyčová. "Takže teď se možná budou snažit shromáždit své síly právě kolem Bachmutu a Donbasu, kde již vidíme silné zastoupení wagnerovců," dodává.

Podle ní je také zřejmé, že taktika ničivých raketových útoků ze strany Ruska není na ukrajinské frontě zatím účinná. "Vidíme, že od té doby, co Rusko zničilo téměř 40 procent ukrajinské energetické infrastruktury, udržuje Ukrajina své pozice a pomoc Západu se ve skutečnosti zvyšuje, nikoliv snižuje," zdůrazňuje expertka.

Podívejte se na rozhovor v úvodu článku, kde Lutsevyčová také uvádí, jakým způsobem teď Putin bude vést svá veřejná vystoupení, aby zakryl fiasko invazních vojsk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy