Nejdůležitější události posledních hodin:
Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.
"(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol," řekl nejvýše postavený americký generál. "Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu," dodal.
Při ruském dělostřeleckém ostřelování Avdijivky na východě Ukrajiny zemřeli dva lidé včetně dítěte narozeného v roce 2022 a další dvě osoby při něm utrpěly zranění, uvedl podle agentury Unian vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka při ostřelování zemřelo pětiměsíční dítě a jeho babička a rodiče dítěte utrpěli zranění.
USA podle zdrojů Reuters po víkendu oznámí vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě asi 2,6 miliardy dolarů, její součástí budou i radary a tanková munice.
Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj "existenčních hrozeb" pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii, informovaly světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávání ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.
"Obecně lze politiku Západu, jejímž cílem je oslabit Rusko všemi prostředky, charakterizovat jako nový druh hybridní války," prohlásil podle AFP ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání ruské bezpečnostní rady. Rusko podle něj čelí "existenční hrozbě" ze strany Spojených států i jejich spojenců a nová doktrína umožňuje "použití ozbrojených sil k odražení nebo zabránění ozbrojenému útoku na Rusko či jeho spojence".
Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 337 miliard korun. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které měnový fond odsouhlasil velký úvěrový program, sdělil agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.
Americký prezident Joe Biden by měl v reakci na ruské zatčení amerického novináře listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche vyhostit ruského velvyslance v USA. WSJ to dnes uvedl v redakčním komentáři. Svého novináře se zastal a ruská obvinění vůči němu označil za čistý kalkul. Na otázku novinářů, co by vzkázal Rusku, Biden dnes při odjezdu z Bílého domu odpověděl stručným "Pusťte ho".
Rakousko si zakládá na své neutralitě, ruská agrese na Ukrajině je v tomto směru pro něj výzvou. Lze být vojensky neutrální a politicky nikoliv? Raiffeisenbank je tlačena ke stažení z Ruska, ale moc se jí nechce.
Slovenský premiér Eduard Heger v pátek jednal s Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.
Kreml reagoval negativně na výzvu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka uzavřít okamžité příměří na Ukrajině a zahájit mírové rozhovory bez předběžných podmínek. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že pokračování takzvané speciální vojenské operace, jak Rusové nazývají agresi proti Ukrajině, v tuto chvíli nemá alternativu.
"K zahájení velké protiofenzivy nám zatím chybí těžká technika a dostatečná připravenost nově mobilizovaných vojáků," prohlásil v Kyjevě ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.
Španělský premiér Pedro Sánchez přiletěl na návštěvu Pekingu. Novinářům řekl, že tématem rozhovorů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude také Ukrajina. Sánchez podle svých slov vyzve Siho, aby v rámci jeho mírového návrhu jel osobně do Kyjeva na schůzku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety. V každoročním poselství národu to podle agentury Reuters řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.
Rozmístění ruských taktických jaderných zbraní - tedy těch, které mají relativně krátký dolet a v porovnání s těmi strategickými menší rozsah - oznámil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin.
Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.
"Naším záměrem je přijímat přihlášky od ruských i běloruských hráčů pod podmínkou, že budou hrát jako neutrální sportovci a splní příslušné podmínky," uvedli zástupci AELTC v prohlášení.
Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na Twitteru generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Vstup této severské země do obranné aliance ve čtvrtek ratifikovalo jako poslední členská země Turecko. Maďarsko souhlasilo s jejím vstupem už v pondělí. Stoltenberg doufá i v brzký vstup Švédska do aliance, uvedly zahraniční agentury.
I congratulated President @niinisto on the completion of the historic ratification of #Finland’s accession. I look forward to raising #Finland’s flag at #NATO HQ in the coming days. Together we are stronger & safer.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 31, 2023
Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady.
Rusko drony vyslalo z Brjanské oblasti, která sousedí se severní Ukrajinou. Bezpilotní letouny odtamtud zamířily k jihu skrze ukrajinskou Sumskou a Černihivskou oblast. Vzdušné síly neuvedly, kam doletěl desátý, nesestřelený dron.
"Musíme začít jednat o míru na Ukrajině. Hned teď," prohlásil běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Pokud podle něj ruské vedení dospěje k názoru, že hrozí nebezpečí kolapsu Ruska, použije "hrozné zbraně."
Zločiny spáchané v Buči nikdy neodpustíme, uvedl k prvnímu výročí stažení ruských jednotek z tohoto severoukrajinského města ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda se stáhla z Buči 1. dubna, a když do města vstoupili ukrajinští vojáci, našli ulice plné zavražděných civilistů.
Následky nočního ruského ostřelování Charkova.
Slovenský premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď přijeli na Ukrajinu, kde budou jednat s prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Heger přijel na Ukrajinu v den, kdy si země připomíná osvobození městečka Buča, ze kterého se před rokem stáhli ruští vojáci. Místní úřady po odchodu okupantů potvrdily 458 mrtvých. Slovenský premiér navštívil Buču v dubnu loňského roku. "Viděl jsem i hromadné hroby a nebudu přehánět, když řeknu, že mnou ten pohled hluboce otřásl," řekl tehdy Heger.
Aktuálně.cz požádalo jednu z ukrajinských matek, které zde před rokem získaly azyl, aby se pokusila popsat, jak vypadá její každodenní život v novém domově. Co ji a její dítě těší, s čím se naopak musejí potýkat a čemu čelí.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Ukrajinským uprchlíkům končí lhůta pro prodloužení dočasné ochrany.
Dnes vyprší termín, do kdy se uprchlíci z Ukrajiny mohou registrovat, mají-li zájem o prodloužení dočasné ochrany v České republice. Ochrana jim umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. On-line registraci spustilo ministerstvo vnitra na konci ledna. Prodloužit dočasnou ochranu mohou všichni držitelé dočasné ochrany, kteří ji získali do konce loňského roku. Kdo registraci do dneška neprovede, dočasná ochrana mu zanikne. Další informace najdou lidé na webu ministerstva vnitra.
Generální tajemník NATO Stoltenberg přivítal tureckou ratifikaci vstupu Finska do aliance. Rodinu NATO to dělá silnější a bezpečnější, uvedl.
I welcome the vote of the Grand National Assembly of #Türkiye to complete the ratification of #Finland’s accession. This will make the whole #NATO family stronger & safer.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 30, 2023
Na přijetí do aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.
Turecký parlament dnes večer jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO, oznámily tiskové agentury. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.
"Přibližně do deseti 'šáhedů' přiletělo ze severu. Nepřítel vypálil na Charkov několik raket ze systémů protivzdušné obrany S-300 z Belgorodské oblasti," řekl Ukrajinské pravdě mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat s odkazem na ruské drony íránské výroby, které útočí stylem kamikaze. Zda se bezpilotní letouny podařilo ukrajinské protiletadlové obraně zneškodnit, nebo zasáhly cíle, není ze zprávy jasné.
"Ukrajina zvítězí na frontě. Ukrajina zvítězí v rekonstrukci. Ukrajina zvítězí v návratu spravedlnosti. Nenecháme žádnou stopu Ruska na naší zemi. A taky nenecháme ani jednoho nepřítele bez trestu. Připravujeme v této věci novinky," řekl Zelenskyj.
"Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany," řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. "Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství," prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina. Ukrajina podle prezidentových slov začala přípravy na příští vítězství. Na ukrajinském území nezůstane ani jediná ruská stopa a všichni viníci strašlivých zločinů budou potrestáni, přislíbil prezident.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.
400 days of our defense against 🇷🇺 full-scale aggression. This is a colossal path that we've endured. All together, everyone who has fought & keeps fighting for 🇺🇦. Who has cared & continues to care for 🇺🇦. Who has strengthened & keeps strengthening our resilience. 🇺🇦 will win. pic.twitter.com/9iU7KgOUZN
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 30, 2023
Úřady večer vyhlásily letecký poplach v Charkovské, Kyjevské, Černihivské, Sumské a Poltavské oblasti, píše Ukrajinska pravda. Podle některých činitelů hrozí také útoky ruských bezpilotních letounů.
"Nepřítel znovu útočí na Charkov. Zaznamenáno nejméně šest 'příletů', předběžně (raket) S-300. Ostřelují ze směru od Belgorodu. Informace o raněných a škodách se upřesňují. Neopouštějte úkryty, dokud neskončí poplach," uvedl na sociálních sítích šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. O vzdušných úderech na Charkov informuje rovněž starosta tohoto druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov.
Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne. Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Výbuch miny v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny vyhodil do povětří automobil se dvěma civilisty. Jeden z nich byl zabit, druhý utrpěl těžká zranění a je v péči lékařů v nemocnici, oznámila agentura Unian s odvoláním na generální prokuraturu. Ta nastražení miny vyšetřuje jako porušení válečných zvyklostí a úkladnou vraždu. Auto, ve kterém oba muži - vrstevníci ve věku 37 let - jeli po lesní cestě, začalo po výbuchu miny hořet.
Vstup Finska do NATO už podpořil také prezident Recep Tayyip Erdogan a očekává se, že ratifikace bude hladká. Dokument o vstupu Finska do aliance minulý týden schválil i parlamentní výbor pro zahraniční záležitosti a souhlas poslanců je nyní poslední překážkou, která dělí Finsko od členství v NATO. Jeho vstup do aliance tento týden podpořil také maďarský parlament.
Turecký parlament bude na dnešní schůzi nejspíše hlasovat o přistoupení Finska do NATO až před půlnocí. Informoval o tom finský list Helsingin Sanomat s odkazem na turecké poslance a na agenturu AFP. Nejmenované oficiální zdroje ovšem nevyloučily ani případné odložení hlasování na sobotu či pondělí. Poslanecká schůze začala podle plánu ve 13:00 SELČ, její harmonogram se však průběžně měnil.
Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací. "Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí," uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.
Rusko dnes večer znovu ostřelovalo východoukrajinský Charkov, hlásí tamní činitelé. Město podle nich zasáhlo nejméně šest úderů pravděpodobně raketami S-300 vystřelenými z nedaleké ruské Belgorodské oblasti. Informace o škodách nebo případných obětech zatím nejsou k dispozici. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jarních odvodech do armády. K vojenské službě má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů ve věku od 18 do 27 let. Na svém ruskojazyčném webu o tom dnes informovala stanice BBC a zpravodajský server RBK.
Česko je připraveno pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin Kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.
Ruské zpravodajské služby využívají ke kyberútokům po celém světě moskevskou softwarovou společnost NTC Vulkan. Pod vedením německé investigativní skupiny Paper Trail Media a časopisu Der Spiegel o tom informovala světová média včetně listů The Guardian, Le Monde nebo The Washington Post. Novináři zkoumali 5000 stránek důvěrných dokumentů Vulkanu, které jim umožnily vhled do ruské globální i domácí strategie pro kybernetickou válku.
Pětačtyřicet členských států OBSE spustilo tzv. moskevský mechanismus, umožní vyšetřovat zločiny na Ukrajině, zejména agresi vůči civilistům a dětem.
Bílý dům dnes odsoudil zadržení amerického novináře Evana Gershkoviche v Rusku a vyzval Američany, kteří v zemi pobývají, aby okamžitě odjeli. Administrativa prezidenta Joea Bidena je v kontaktu s rodinou zatčeného žurnalisty, s jeho zaměstnavatelem a také s ruskými úřady, oznámila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová v prohlášení. Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle agentury Reuters uvedl, že USA jsou hluboce znepokojeny zadržením novináře.
Soud v Moskvě dnes poslal do vazby novináře deníku The Wall Street Journal Gershkoviche, jehož zadržení pro podezření ze špionáže před tím oznámila ruská tajná služba FSB. Novinář vinu před soudem odmítl, informovala ruská agentura TASS.
Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski je ochoten podpořit omezení obchodování s Ukrajinou. Podle agentury Reuters by tak učinil, pokud s takovým návrhem přijde Polsko. Evropská komise je teď pod značným tlakem kvůli hněvu unijních farmářů, kterým vadí dopady levného ukrajinského dovozu na ceny obilí.
Mezi hlavní body jednání ministrů zahraničí zemí bukurešťské skupiny v Polsku patří humanitární, vojenská a politická podpora Ukrajiny. Česko v ní nepoleví, dokud potrvá ruská agrese, řekl před odletem do Lodže šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Takzvaná bukurešťská devítka zahrnuje kromě Česka také Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Rumunsko.
"Česko díky své historii a zeměpisné poloze dokáže vnášet užitečný pohled na ruské ambice a uvažování," poznamenal Lipavský. Vedle podpory Ukrajiny budou ministři hovořit o společné bezpečnostní a obranné politice. "Věřím, že společné úsilí se může proměnit v trvalý mír, až k tomu nastanou podmínky," doplnil.
Sedmiletý trest vězení uložil dnes moskevský soud důchodci, který na sociální síti komentoval ruské bombardování Kyjeva a Mariupolu. Podle soudu se provinil šířením "falešných zpráv" o ruské armádě, píší ruská média.
"Zabíjení dětí a žen, na Prvním kanále pějeme písně. My, Rusko, jsme se stali bezbožnými. Odpusť nám, Pane!" napsal podle serveru Meduza 63letý Michail Simonov na sociální síť VKontakte. "Ruští piloti bombardují děti," zněl další komentář. Simonov soudu řekl, že příspěvky napsal v reakci na článek o bombardování divadla v Mariupolu a ukrajinské metropole. Na sociálních sítích pak zopakoval to, co si přečetl, protože litoval promarněných životů.
Amerického novináře deníku Wall Street Journal Evana Gershkoviche, kterého dříve zadržela FSB pro podezření ze špionáže, poslal moskevský soud do vazby. Novinář vinu odmítl.
Reportér deníku The Wall Street Journal, kterého zadržely ruské úřady kvůli špionáži, byl podle Kremlu chycen při činu. Podle Mariji Zacharovové zatčení nesouvisí s novinařinou.
Americký deník The Wall Street Journal odmítl obvinění ze špionáže, které proti jeho reportérovi Evanu Gershkovichovi vznesly ruské úřady.
Mniši Ukrajinské pravoslavné církve zůstávají i přes výzvy ukrajinských úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Dnes dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, nevpustili. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda.
Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou, její prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prostřednictvím videokonference promluvil v rakouském parlamentu a poděkoval Vídni za pomoc, kterou poskytuje Ukrajině i uprchlíkům před válkou. Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ale při Zelenského projevu opustili na protest sál. Už předtím ohlásili, že vystoupení ukrajinského prezidenta nepodporují, protože ctí rakouskou neutralitu.
Čínská armáda chce spolupracovat se svými ruskými kolegy na posílení strategické komunikace a koordinace, uvedlo dnes čínské ministerstvo obrany. Jak ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, nedávné společné námořní cvičení vojáků Číny, Ruska a Íránu prohloubilo přátelství a praktickou spolupráci mezi těmito třemi zeměmi.
Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Gershkovich podle informací na webu svého listu pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.
Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu měsíců obléhaného města. Uvedl to ve středu večer generální štáb ukrajinské armády.
"Bachmutský směr: nepřítel se dále pokouší dobýt město Bachmut a zaznamenal částečný úspěch. Ukrajinští obránci však město statečně drží a odrážejí četné nepřátelské útoky," uvedl v situační zprávě bez bližších podrobností generální štáb. Ten v dnešní ranní svodce také zmínil, že Ukrajinci odrazili 28 útoků v tomto frontovém sektoru, včetně těch u obcí klíčových pro obranu města před obklíčením.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná 27. dubna navštíví Turecko a zúčastní se slavnostního otevření první jaderné elektrárny v zemi, kterou postavila ruská státní korporace Rosatom. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecká média.
Přehled nejdůležitějších událostí:
Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.
Předseda správy Hvardijského Igor Čičkin uvedl, že na místě zafungovala protivzdušná obrana a že žádný dým v oblasti vidět není. Šéf ruské okupační správy poloostrova Sergej Aksjonov na sociálních sítích sdělil, že na pole v Simferopolském okrese, v němž leží Hvardijske, dopadl sestřelený dron.
Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob jednu ze zakládajících členek punkové kapely Pussy Riot Naděždu Tolokonnikovovou. Informoval o tom ve středu server Mediazona. V záznamu databáze resortu vnitra stojí, že Tolokonnikovová čelí trestním obviněním, ale neuvádí se jakým, poznamenala agentura AP. Aktivistka z Ruska odešla, údajně žije ve Spojených státech.
Advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov už dříve uvedl, že úřady proti Tolokonnikovové zahájily trestní řízení kvůli urážce náboženského cítění věřících. To se stalo v Rusku trestným činem po protestu Pussy Riot v roce 2012, píše AP.
Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes v příspěvku na sociálních sítích naznačil, že ukrajinské drony by mohly doletět až do Moskvy. Ukrajina má k dispozici útočné bezpilotní letouny s doletem přes 3 tisíce kilometrů, napsal Danilov. Připomněl také případ, kdy se v roce 1987, v dobách Sovětského svazu, podařilo německému amatérskému letci Mathiasu Rustovi přeletět ve sportovním letadle velkou část přísně střeženého sovětského vzdušného prostoru a přistát na Rudém náměstí.
Ruský prezident Putin v pondělí podepsal dekret, kterým zrušil horní věkovou hranici vojáků v Národní gardě Ruské federace sloužící na okupovaných územích Ukrajiny. Informaci zveřejnil Institut pro studium války.
#Russian Mobilization and Force Gen. Update:
— ISW (@TheStudyofWar) March 29, 2023
Russian President Vladimir #Putin signed a decree on March 27 removing the upper age limit from Russian National Guard (Rosgvardia) servicemen serving in occupied #Ukrainian territories until Jan. 1, 2026.https://t.co/0S65jxVWZT pic.twitter.com/G2agNH6TrQ
Rozhodnutí o protiofenzivě ukrajinských sil podle Reznikova bude záležet na vhodných povětrnostních podmínkách. Ministr podotkl, že v první polovině jara je půda na Ukrajině mokrá, a proto nelze využívat vozidla s koly, ale pouze ta pásová. Na otázku, kdy Ukrajina nasadí do boje tanky Leopard německé výroby, Reznikov odpověděl, že tomu tak bude právě na začátku protiofenzivy.
Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí. V rozhovoru s estonskou stanicí ERR to řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Po sérii dílčích vítězství, kdy se Ukrajině na konci loňského léta a během podzimu podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země, se ukrajinské síly už téměř pět měsíců soustředí především na obranu, podotkla agentura Reuters.
Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.
Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise, shodla se dnes vláda při zasedání v Jeseníku. O výši půjčky rozhodne kabinet podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) poté, co EK upřesní dílčí nejasnosti v podmínkách čerpání. Bek to uvedl na Twitteru. Česko se chce za pomoci půjčky odstřihnout od ruských zdrojů.
Rusové stále okupují Melitopol, ale začínají být nervózní. Ukrajinská armáda město ostřeluje a partyzáni "řádí" v ulicích.
Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že se sankce mohou negativně podepsat na ruské ekonomice. Dosud zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, uvedla agentura AFP.
"Zavedení nelegitimních omezení vůči ruské ekonomice se na ní ve střednědobém výhledu skutečně může negativně odrazit," sdělil Putin na poradě s vládními představiteli. Uvedl také, že cestou ven z negativních dopadů sankcí by bylo zvýšení domácí poptávky.
Český prezident Petr Pavel řekl, že je zklamán postojem Mezinárodního olympijského výboru, který doporučil návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží.
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny uvedl, že boje o východoukrajinské město Bachmut "prakticky zničily" ukrajinskou armádu, "těžce poškozené" jsou ale také jeho síly. Jevgenij Prigožin to podle agentury Reuters uvedl ve zvukové nahrávce zveřejněné na sociálních sítích.
"Bitva o Bachmut již prakticky zničila ukrajinskou armádu a bohužel také těžce poškodila soukromou vojenskou společnost Wagner," uvedl Prigožin, jehož jednotky stály v čele ruské ofenzivy u Bachmutu v posledních několika měsících.
Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Obdobný krok učinil podle médií v úterý také Washington.
Ruský prezident Vladimir Putin na konci února podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Krok zdůvodnil tím, že Rusko nemůže dovolit Spojeným státům inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy Washington a jeho spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině.
Senát nejspíš schválí misi českých vojenských policistů k vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Jeho výbor pro obranu to doporučil jednomyslně.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že pokud Ukrajina ztratí Bachmut, bude tlačena k nepříjemným kompromisům při jednání s ruským agresorem. Porážka podle Zelenského v některých zemích posílí přesvědčení, že ukrajinská armáda není dost silná, aby osvobodila své území.
Stockholm si předvolal ruského velvyslance kvůli prohlášení ambasády, podle nějž se Švédsko v případě vstupu do NATO stane legitimním cílem. Ruský velvyslanec ve Stockholmu Viktor Tatarincev uvedl, že vstup Švédska do NATO je "pádem do propasti" a že Švédové budou posíláni na smrt v zájmu jiných zemí.
Bulharsko se nepřipojí ke společnému projektu Evropské unie dodat Ukrajině munici pro dělostřelectvo ráže 155 mm. Ministr obrany Dimitar Stojanov to zdůvodnil tím, že Bulharsko takovou munici nemá, protože bulharská armáda ji nepoužívá.
Kanada poskytne Ukrajině půjčku na podporu státního rozpočtu ve výši 1,8 miliardy amerických dolarů.
Ukrajinským obráncům Bachmutu se podařilo vytlačit útočící ruské vojáky z blízkosti silnice číslo 0506. Ta je zásadní pro obranu města, protože Ukrajinci po ní mohou posílat zbraně, vojáky a zásoby. Žoldnéři z ruské Vagnerovy skupiny, kteří Bachmut dobývají, se přiblížili k silnici už na několik stovek metrů, ale pak byli zatlačeni zpět. Uvádí to ve své analýze britská vojenská rozvědka.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 29 March 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 29, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/PaAb5bO1If
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/Gv8rYaPnqw
Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi ukrajinských dětí deportovaných do Ruska během války na Ukrajině.
"Důrazně doporučuji, aby ruští občané neadoptovali ukrajinské sirotky, kteří byli nezákonně vyvezeni z dočasně okupovaných území Ukrajiny," uvedla Vereščuková, která má ve vládě na starosti sociální otázky. "Znovu připomínám všem ruským takzvaným 'adoptivním rodičům' a 'opatrovníkům': dříve nebo později se budete muset zodpovídat," uvedla s tím, že se jedná o desítky ruských občanů. Některé zmínila i jmenovitě.
Nad Bachmutem se zřítil ruský bojový letoun Su-24, informuje zpravodajský server Ukrajinska pravda.
Aktuální situace na východě Ukrajiny na mapě britského ministerstva obrany.
Ruské jednotky nepostupují ani v Bachmutu, ani v Avdijivce. Frontová linie v obou městech, o která se svádějí tvrdé boje, je stabilizovaná. Uvedl to v ranním hlášení generální štáb ukrajinské armády.
Ukrajinská armáda v noci mohutně a dosud nejsilnější od začátku války bombardovala okupovaný Melitopol. Zasaženo bylo mnoho cílů ve městě, podle proruské okupační správy zůstal Melitopol bez elektřiny. Ve městě v posledních týdnech zaútočili několikrát na představitele okupační správy partyzáni. Spekuluje se o tom, že na Melitopol, který leží mezi Záporožím a Azovským mořem, povede směr plánované ukrajinské pozemní ofenzivy.
Výběr událostí:
Ruskem okupované město Melitopol v Záporožské oblasti se kvůli ukrajinskému ostřelování z dnešního rána ocitlo bez dodávek elektrické energie. Zasaženo bylo také lokomotivní depo, uvedly podle agentury TASS Moskvou dosazené úřady.
Podle mluvčí záchranných složek v jihoukrajinském městě byla ostřelováním poškozena elektroenergetická zařízení. "V Melitopolu a některých okolních obcích byly přerušeny dodávky elektřiny," uvedla s tím, že záchranné složky pracují na odstraňování škod.
Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl agentuře AP, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny byl minulý týden v Moskvě.
Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars a několika tisíci vojáky, informovalo ruské ministerstvo obrany.
Celkem se cvičení účastní více než 3000 vojáků a asi 300 kusů techniky, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení na sociální síti Telegram. Cvičení zahrnuje kontrolu raketových vojsk strategického určení v Omsku a manévry raketové formace vybavené systémy Jars v Novosibirsku.
Během cvičení budou mobilní systémy Jars manévrovat ve třech ruských regionech, uvedlo ministerstvo. Konkrétně je ale nejmenovalo.
Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.
Francouzské Národní shromáždění, tedy dolní komora parlamentu, dnes schválilo usnesení označující za genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim. Informovala o tom agentura AFP. Při takzvaném holodomoru zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 milionu až šest milionů Ukrajinců. Za genocidu ho loni uznal například také Evropský parlament, německý Spolkový sněm či obě komory českého parlamentu.
Německý kancléř Olaf Scholz dnes poděkoval německému Svazu vyhnanců za podporu, kterou poskytl ukrajinským válečným uprchlíkům. Podle něj někdejší němečtí vysídlenci a jejich potomci na základě zkušeností svých vlastních rodin Ukrajincům poskytovali rady a podíleli se na projektech pomoci, informovala agentura DPA.
Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.
"Je tam zvýšená úroveň bojů, aktivních bojů," řekl Grossi. "Moje tamní týmy denně informují o útocích, o zvuku těžkých zbraní. Je to prakticky neustálé," dodal šéf MAAE.
Kasační soud v ruském Vladivostoku zrušil osvobozující rozsudek v případu aktivistky Julije Cvetkovové, která byla dříve souzena kvůli svým obrázkům vulv. Případem se má znovu zabývat soud prvního stupně. Podle portálu Meduza o tom informoval aktivistčin právní zástupce. Cvetkovová z Ruska emigrovala v listopadu loňského roku. Učinila tak den poté, co osvobozující rozsudek soudu nižší instance potvrdil také odvolací soud.
Cvetkovovou začala ruská justice stíhat v roce 2019 kvůli jejím kresbám znázorňujícím vulvy, které aktivistka zveřejnila na sociální síti VKontaktě. Úřady Cvetkovovou obvinily ze šíření pornografie. Žena vinu odmítá a tvrdí, že s pomocí svých kreseb chtěla bojovat s tabu, která stále obklopují ženské tělo. Prokuratura žádala pro Cvetkovovou trest vězení v délce tří let.
Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.
Desítka šéfů diplomacií včetně českého ministra Jana Lipavského dnes při virtuálním setkání pořádaném americkou vládou zdůraznila potřebu "spravedlivého a trvalého" míru na Ukrajině. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington podpoří diplomatické úsilí, které k tomuto výsledku bude směřovat. Lipavský ve svém příspěvku přirovnával situaci na Ukrajině k Československu před druhou světovou válkou a varoval před ústupky ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
"V tyto dny a týdny oslavujeme výročí osvobození našich měst a komunit v našich severních regionech," řekl Zelenskyj vojákům a civilistům na železniční stanici ve městě Trosťanec. Kromě něj prezident navštívil také obec Ochtyrka, píše Reuters. "Naši lidé prokázali, že tento okupant bude poražen námi, naší morálkou, naší ukrajinskou povahou," uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti Telegram, kde zveřejnil videa ze své návštěvy Sumské oblasti a připomněl i další pro Ukrajinu úspěšné bitvy - například o Kyjevskou nebo Černihivskou oblast.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Sumskou oblast na severovýchodě země, kterou ukrajinské ozbrojené síly osvobodily od ruské invazní armády před rokem. Vyplývá to z oznámení hlavy státu na telegramu. Je to už šestá oblast, kterou Zelenskyj navštívil v uplynulém týdnu, poznamenala agentura Reuters. Prezident v posledních dnech objíždí ukrajinské regiony, z nichž některé se nacházejí u frontové linie, zatímco se očekává ukrajinská protiofenziva.
Ruskem dosazené úřady v okupovaném východoukrajinském Doněcku podle agentury Reuters informovaly o dvou zabitých při ukrajinském ostřelování města.
Mezinárodní olympijský výbor doporučil návrat neutrálních sportovců z Ruska a Běloruska do mezinárodního sportu. Vyloučeni by měli být členové armády a bezpečnostních složek. MOV ale zatím nerozhodl, zda povolí účast neutrálních ruských a běloruských sportovců na OH 2024 v Paříži a ZOH 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.
Zemřel ruský důstojník Dmitrij Lisickij, kterého Ukrajinci viní z masakru stovek jejich vojáků v srpnu 2014. Nařídil palbu na jednotky, které odcházely z takzvaného ilovajského kotle.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil město Ochtyrka na severovýchodě Ukrajiny a vyznamenal ho titulem Město hrdina. V Ochtyrce se hned na začátku invaze v únoru 2022 odehrávaly tvrdé boje a centrum bylo z velké části uničené.
Ruský soud uložil dvouletý trest vězení Rusovi Alexejovi Moskaljovovi, jehož dcera namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. Moskaljov ale krátce před dnešním vynesením rozsudku utekl z domácího vězení a v soudní síni tak nebyl přítomen, uvedla mluvčí soudu. Informovali o tom z místa novináři portálu Mediazona. Moskaljov je otec samoživitel a jeho 13letou dceru Mašu úřady umístily do dětského domova.
Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně. Podle Morawieckého bude po tomto oznámení rozsah nových sankcí pro režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka "výrazně citelnější".
Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach na úvod úterního zasedání výkonné rady MOV hájil plány na návrat ruských a běloruských sportovců v neutrálních barvách do mezinárodních soutěží. Bach se opíral o pozitivní zkušenosti z některých sportů, kde zástupci z těchto zemí smějí startovat.
Použil pro podporu své myšlenky příklady z cyklistiky, tenisu nebo klubových soutěží v kolektivních sportech, kde se Rusové a Bělorusové na mezinárodní scéně pohybují. "Účast sportovců s ruským a běloruským pasem v mezinárodních soutěžích funguje. Vidíme to skoro každý den v řadě sportů, nejvíce v tenise, ale také v cyklistice a některých turnajích ve stolním tenise. Vidíme to v ledním hokeji, házené, fotbale, dalších ligách ve Spojených státech, ale také v Evropě. Vidíme to i na jiných kontinentech. Při žádné z těchto soutěží se neodehrály žádné incidenty ohrožující bezpečnost," řekl.
Na Kypru poslal soud na půl roku do vězení Ukrajinku, která v srpnu v Larnace vyhrožovala s nožem v ruce skupině Rusů.
Na Ukrajinu dorazily tři tanky Leopard 2 z Portugalska.
Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta.
Přes tři stovky současných i bývalých šermířů vyzvaly v otevřeném dopise světovou federaci FIE a Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby trvaly na vyloučení ruských a běloruských sportovců z mezinárodních soutěží. Nedávné rozhodnutí FIE o návratu Rusů a Bělorusů na mezinárodní šermířské turnaje označili signatáři za katastrofální chybu.
Bělorusko souhlasilo s rozmístěním ruských jaderných zbraní na svém území v reakci na tlak, kterým chtějí Spojené státy a jeho spojenci v NATO docílit změny politického a geopolitického směřování země. V prohlášení to tvrdí ministerstvo zahraničí v Minsku. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně.
Při ruském bombardování Kramatorsku byly zasaženy budovy školky a školy, uvedla místní radnice.
Analytici z Institutu pro studium války (ISW) uvádějí, že ruští žoldnéři z Vagnerovy skupiny zřejmě v posledních dnech postoupili o několik ulic na jihu Bachmutu. Jsou nyní několik kilometrů od centra.
Kdo je generáplukovník Oleksandr Syrskyj, jeden z klíčových mužů ukrajinské armády? Více se dočtete ZDE.
Velitel ukrajinských pozemních sil generáplukovník Oleksandr Syrskyj řekl, že Rusové přesunují k Bachmutu své nejlepší jednotky s cílem ho dobýt. Proto je nutné, aby obrana města pokračovala, protože tím vyčerpává ruské síly.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Britská vojenská rozvědka ve své nové zprávě uvádí, že Rusové se snaží obklíčit město Avdijivka, ale zřejmě se jim v posledních dnech nepodařil žádný zásadní postup a ruský 10. tankový pluk, který operuje v Avdijivce, má velké ztráty lidí i techniky.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 28 March 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 28, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/A5EZZKsQjz
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/52cYmDBnvX
Ukrajina převzala od Velké Británie první várku tanků Challenger 2.
It was a pleasure to take the first Ukrainian Challenger 2 MBT for a spin.
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 28, 2023
Such tanks, supplied by the United Kingdom, have recently arrived in our country.
These fantastic machines will soon begin their combat missions.
Thank you, @RishiSunak, @BWallaceMP, and the 🇬🇧 people. pic.twitter.com/zoCRmKdBnN
Ukrajinský generální štáb v ranní svodce uvedl, že Rusko vyslalo nad ukrajinské území 15 dronů Šáhed íránské výroby, ze kterých se 14 podařilo sestřelit. Ukrajinské letectvo předtím hovořilo o 13 šáhedech, ze kterých se jich podařilo sestřelit 12, a o jednom ruském průzkumném dronu. Komuniké neupřesnilo, kam dopadl nesestřelený dron.
Bohdanivka leží západně od Bachmutu, Orichovo-Vasylivka na severozápad od města. Ivanivske se nachází podél silnice vedoucí na jihozápad, směrem k blízkému města Kosťantynivka. Ruské síly, které zahájily ofenzivu z východu a drží přístupové cesty k městu ze severu i z jihu tak město až na západní směr téměř obklíčily.
"V bachmutském směru nepřítel pokračuje v útocích na Bachmut, který drží naši obránci, a na oblasti u obcí Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Ozarjanivka," napsal generální štáb v pravidelné ranní svodce.
Až dosud se počet těchto trestných činů stabilně zmenšoval: z 32 265 případů v roce 2002 na 7332 v roce 2021. Loni ale vražd a pokusů o vraždu přibylo: celkem jich bylo 7628, tedy meziročně o čtyři procenta více, tvrdí advokáti s odvoláním na údaje generální prokuratury.
V Rusku, nehledě na obecný pokles kriminality v loňském roce, poprvé za dvacet let stoupl počet vražd a pokusů o vraždu, uvedl dnes list Kommersant s odvoláním na zprávu advokátského sdružení Travmpunkt, opírající se o dostupné údaje oblastních soudů, generální prokuratury a ministerstva vnitra.
Jednou z příčin růstu počtu vražd a pokusů o vraždu je podle autorů zprávy "speciální vojenská operace", jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Zkušenosti ze světa totiž ukazují, že válčení nevyhnutelně ovlivňuje účastníky bojů a i civilisty v oblasti konfliktu.
"Děje se to, co vždy: nepřítel čas od času útočí na Ukrajinu šáhedy. Útočí ze severu a z jihovýchodu," řekl plukovník Jurij Ihnat v narážce na drony íránské výroby, které ruské jednotky vypouštějí obvykle z Brjanské oblasti a z východního pobřeží Azovského moře
"Pokud slyšíte výbuchy, může to svědčit o palbě protivzdušné obrany," dodal mluvčí a vybídl obyvatelstvo, aby se řídilo pravidly bezpečnosti, tedy po vyhlášení leteckého poplachu setrvalo v krytech až do odvolání.
Deník Ukrajinska pravda dříve na svém webu napsal, že v hlavním městě zahřmělo nejméně šest výbuchů.
Terčem náletů se staly i další regiony, několik dronů bylo sestřeleno i nad Dněpropetrovskou oblastí, uvedla dříve ruská redakce BBC. V oblastním středisku Dnipru dnes pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského jednalo vrchní velení ozbrojených sil země.
Ukrajinské letectvo později uvedlo, že se během nočního náletu podařilo sestřelit 12 z 13 dronů Šáhed, které přímo útočí na cíl, a také jeden průzkumný ruský dron. Komuniké neupřesnilo, kde dopadl nesestřelený dron.
Ukrajinská protivzdušná obrana "odhalila a zničila všechny nepřátelské cíle" útočící v noci na dnešek na hlavní město Kyjev, oznámil šéf vojenské správy metropole Serhij Popko. Nálet se podle Popka obešel bez obětí. Tvrzení znepřátelených stran nelze během válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
"Země-terorista znovu vypustila své bezpilotní letouny Šáhed ve směru na hlavní město. Podle předběžných informací se naší protivzdušné obraně v okolí Kyjeva podařilo objevit a zničit všechny nepřátelské cíle," uvedl Popko.
Na Ukrajině už jsou tanky Challenger 2 z Británie a německá bojová vozidla pěchoty Marder, oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Británie se jich zavázala na Ukrajinu poslat 14.
Rusku se nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.
Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.
Švédský nábytkářský gigant IKEA prodal svou továrnu v ruském městě Novgorod ruské firmě Invest Plus. Učinil tak více než rok poté, co pozastavil své aktivity v Rusku kvůli válce na Ukrajině, napsala agentura Reuters.
Zelenskyj ocenil roli MAAE při zajišťování energetické bezpečnosti Ukrajiny. Podle agentury AFP také šéfovi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelovi Grossimu řekl, že se bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně nepodaří dosáhnout, dokud se Rusové z tohoto zařízení nestáhnou.
"Záporožská oblast. Frontové pozice. Mám tu čest být zde, po boku našich vojáků. Jsem vděčný každému našemu vojákovi za obranu Ukrajiny, naší suverenity, našich měst a našich dětí. Určitě zvítězíme," uvedl dnes Zelenskyj na sociální síti Telegram.
Obžaloba žádá dva roky vězení pro Rusa, jehož dcera namalovala obrázek na podporu Ukrajiny a nyní je v dětském domově. Rozsudek nad Alexejem Moskaljovem má padnout zítra. Informoval o tom server BBC News.
Moskaljovova dcera Maša namalovala na jaře během výtvarné výchovy obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem "Sláva Ukrajině" a ruská vlajka, na níž stojí "Ne válce, Putinovi". Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Poté, co vedení školy uvědomilo policii, byl Moskaljov obviněn z diskreditace ruské armády kvůli příspěvku na sociálních sítích. Nyní je v domácím vězení a Maša v dětském domově. Moskaljov je otec samoživitel.
Během dnešního slyšení u soudu prokurátor vyzval k odsouzení Moskaljova do vězení na dva roky. Moskaljov v závěrečné řeči sdělil, že je proti ruské agresi na Ukrajině.
Německá policie dnes prohledala domov dvou prokremelských aktivistů a zabavila jim počítače a dokumenty. S odkazem na dnešní prohlášení německé prokuratury o tom informovala agentura Reuters. Domovní prohlídku nařídilo státní zastupitelství v reakci na zjištění tiskové agentury. Ta v lednu zveřejnila investigaci, z níž vyplývalo, že pár daroval ruským vojákům na Ukrajině finance na nákup vysílaček, sluchátek a telefonů.
V jihlavském Ukrajinském domě vyrábí uprchlíci s pomocí českých dobrovolníků zákopové svíčky pro ukrajinské vojáky. Nejdřív je na Ukrajinu převáželi lidé, kteří tam měli cestu, příští týden tam poprvé pojede naložené auto. Kromě svíček, na nichž si mohou vojáci na frontě ohřát jídlo nebo usušit mokré ponožky, dostanou z Jihlavy také jiné drobné dárky, svítilny i čokoládu. Výroba svíček bude pokračovat, dokud to bude potřeba.
Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) jednal v sídle Evropské komise, kde s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem probíral mimo jiné možnosti trestání ruských válečných zločinů či prevence obcházení protiruských sankcí. Řada unijních států včetně Česka podporuje zřízení zvláštního tribunálu, neboť Mezinárodní trestní soud (ICC) nemá pravomoc stíhat veškeré zločiny. EU se však v této otázce zatím zcela neshodla a téma zůstává otevřené. Podle Reynderse je nejlepší variantou využití ICC, existuje však také možnost zkombinovat jeho činnost s případným zvláštním tribunálem. Důležitá je nyní podle něj rychlost a koordinace sběru důkazů a vyšetřování.
Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.
Německo přislíbilo Kyjevu tanky Leopard v lednu. Zároveň povolilo, aby tyto tanky německé výroby do napadené země reexportovaly i další evropské státy. Kromě tanků Leopard dříve Německo Ukrajině poskytlo také 40 obrněných vozů Marder. V jejich ovládání se několik týdnů v Německu cvičili ukrajinští vojáci.
Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na Twitteru ministerstvo vnitra. Ukrajinu napadlo Rusko loni na konci února. Před rokem - na konci března - bylo v Česku udělováno uprchlíkům z Ukrajiny i 3000 až 5000 víz dočasné ochrany denně. Někteří uprchlíci mezitím odešli domů či do jiného státu, v Česku jich tak podle dřívějších odhadů vnitra zůstává asi 300 tisíc.
Herec Orlando Bloom je na Ukrajině. Přijel podpořit Ukrajince jako vyslanec dobré vůle OSN.
Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. Podle agentury Reuters to dnes uvedl tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který zároveň obvinil Washington, že podceňuje jadernou sílu Moskvy.
Patrušev je posledním z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu.
"Američtí politici jsou chyceni do pasti vlastní propagandy, stále jsou přesvědčeni, že v případě přímého konfliktu s Ruskem jsou Spojené státy schopny provést preventivní raketový úder, po kterém již Rusko nebude schopno odpovědět. To je krátkozraká a velmi nebezpečná hloupost," řekl dnes Patrušev státnímu listu Rossijskaja gazeta.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Poděkoval vojákům za obranu Ukrajiny a její suverenity.
Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Následky pondělního ruského ostřelování Slovjansku.
Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Podle agentury Reuters to řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk. "Jde o prvek eskalace," řekl Szynkowski vel Senk novinářům. "Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty," dodal.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Moskva s Běloruskem uzavřela dohodu o rozmístění taktických jaderných zbraní na jeho území.
Jeden člověk zahynul při ruském ostřelování města Slovjansk.
V okupovaném Melitopolu se ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni ruští vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Podle serveru RBK-Ukrajina to uvedl starosta města jihoukrajinského města Ivan Fedorov. Okupační správa hovoří o zásahu vysokoškolských kolejí.
"Mnohokrát jsme říkali, že v zabraných budovách technické školy a univerzity jsou jak kasárna, tak budova, kde sídlí 'správa' jejich speciálních služeb, takzvané ministerstvo státní bezpečnosti. Proto byly dnes ráno v těchto dvou budovách slyšet výbuchy," řekl Fedorov. "Očití svědci viděli, jak ruští vojáci z této ubytovny jednoduše vybíhali ve spodním prádle," dodal představitel ukrajinské správy.
Podpora Ukrajině se vyčerpává materiálně i morálně, na Slovensku možná ještě výrazněji než jinde, upozornila dnes v Bratislavě na konferenci o zahraniční politice prezidentka Zuzana Čaputová. Slovensko opakovaně pomohlo Kyjevu, který už více než rok čelí invazi Ruska, také dodávkami vojenského materiálu.
Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně, řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk.
"Jde o prvek eskalace," řekl Szynkowski vel Senk novinářům. "Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty," dodal.
Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.
V jihoukrajinském Mariupolu dnes patrně při pokusu o atentát explodoval automobil Ruskem dosazeného šéfa policie Michaila Moskvina. Informovala o tom agentura TASS. Podle ukrajinského starosty Mariupolu Vadyma Bojčenka se jednalo o práci odboje.
Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti dnech našel. Na Facebooku to uvedl dobrovolnický projekt zdravotnizajisteni.cz, podle kterého s nimi muž spolupracoval. O pohřešovaném dříve na Facebooku informovala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující proti Rusku.
"Náš bratr (krycí jméno Sendy Storm), český dobrovolník, se pohřešuje v akci," napsal na facebooku Memorial. Českého bojovníka jeho kolegové naposledy viděli poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk v Donbasu. Podle facebookového účtu projektu zdravotnizajisteni.cz muž vezl humanitární pomoc z Kyjeva, později dobrovolníci uvedli, že byl díky zapojení lidí na sociálních sítích nalezen a sám se ozval. Projekt sídlí v Benešově a na svých internetových stránkách uvádí, že jednou z jeho činností jsou humanitární mise, včetně té na Ukrajinu.
Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé loňskými explozemi na plynovodech Nord Stream. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného diplomata na ruském ministerstvu zahraničí Dmitrije Biričevského. Ten rovněž řekl, že budoucnost tohoto plynovodního projektu je nejistá.
"V tuto chvíli nemáme žádné potvrzující informace," uvedl k možnému pohřešování českého dobrovolníka na Ukrajině mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Ministr zahraničních věcí Lipavský chce se šéfem NATO Stoltenbergem jednat o ruské agresi proti Ukrajině nebo o bezpečnosti v indopacifickém regionu a mocenském vzestupu Číny.
Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) stále usiluje o celkové vítězství ve válce na Ukrajině. Odmítá podle ISW úvahy, že současná realita na bojišti by měla vést k jednání o řešení konfliktu nebo kompromisním uspořádání.
"Putin se místo toho soustředí na to, aby dosáhl původního cíle prostřednictvím dlouho se táhnoucí války, v níž zvítězí buď podrobením Ukrajiny silou, nebo zlomením vůle Ukrajinců poté, co je opustí Západ," uvádí ISW ve své poslední zprávě k vývoji ruské invaze na Ukrajinu.
"Opakované úspěšné ukrajinské protiofenzivy jsou téměř jistě nutné, nicméně nebudou stačit k tomu, aby přesvědčily Putina k tomu, aby jednal o přijatelných podmínkách," píše se ve zprávě.
The continuing of #Russian offensive operations around #Bakhmut and #Avdiivka, as well as along the #Luhansk and western #Donetsk front lines, is a further indicator that #Putin remains committed to victory in a protracted war.https://t.co/Jr9W9OFNNQ https://t.co/n0VHjzd5Y7 pic.twitter.com/HTXb8TyKOj
— ISW (@TheStudyofWar) March 27, 2023
O ukrajinských dětech zavlečených do Ruska nebo obnově školní infrastruktury zasažené válkou jednal v neděli v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským britský herec Orlando Bloom.
Ve svém projevu o tom v noci na dnešek informoval Zelenskyj. Bloom je velvyslanec dobré vůle Dětského fondu OSN (UNICEF).
Bloom navštívil dětské centrum Spilno vybudované v metru, "kde mohou děti na několik hodin denně zakusit pocit normálnosti," napsal herec na Instagramu a zveřejnil několik fotografií, jak si hraje s dětmi.
Bitva o Bachmut trvá přes půl roku, podle agentury Reuters jde už o největší pozemní bitvu v Evropě od druhé světové války. Rusové pravidelně oznamují dobytí určitých částí města, což vzápětí jiné zdroje popírají. Nyní se ukazuje, že ve skutečnosti nejsou blízko ovládnutí Bachmutu a naopak spíš ztrácejí dech.
Český dobrovolník s přezdívkou Sendy Storm bojující na Ukrajině se pohřešuje. Na Facebooku to napsala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující na straně Ukrajiny proti ruské agresi.
Českého bojovníka jeho kolegové naposledy viděli poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk na Donbase.
Jednání o další vojenské podpoře Ukrajiny a budoucím směřování Severoatlantické aliance dnes v Bruselu čeká českého ministra zahraničí Jana Lipavského, který se sejde s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.
Zamíří také do sídla Evropské komise, kde se bude s komisaři Didierem Reyndersem a Janezem Lenarčičem bavit o možnostech trestání ruských válečných zločinů či pokračování dodávek humanitární pomoci do válkou stižené země.
Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají.
Ve středoruském městě Kirejevsk se zřítil ukrajinský průzkumný dron naložený trhavinou, uvedla agentura TASS. Při výbuchu se zranili dva lidé.
Ukrajina vyzvala kvůli rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku k zasedání Rady bezpečnosti OSN. NATO označilo krok Moskvy za nezodpovědný. "Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí s odkazem na čtveřici států, které jsou spolu s Ruskem stálými členy RB OSN s právem veta.
Ukrajina už dál nebude financovat válku proti Rusku tištěním peněz. Deníku Firnancial Times (FT) to v dnes zveřejněném rozhovoru řekl guvernér ukrajinské centrální banky Andrij Pyšnyj. Tištění peněz je podle něj nebezpečné, protože představuje velké riziko pro makrofinanční stabilitu. Spor s vládou na toto téma je vyřešen, řekl.
Ukrajinská centrální banka byla loni nucena natisknout miliardy hřiven (jedna hřivna je 0,60 Kč), aby vyrovnala schodek v rozpočtu. "Byla to rychlá náprava, ale velmi nebezpečná," sdělil Pyšnyj listu.
Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před veřejností nic neskrývají. Podle agentury TASS to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Učinil tak po nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, na níž se oba vůdci zavázali dále utužit vztahy.
Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, podle nějž se Bělorusko stalo rukojmím ruského prezidenta Vladimira Putina.
"Putinovo prohlášení o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku je krok k vnitřní destabilizaci země. Maximalizuje míru negativního vnímání a veřejného odmítání Ruska a Putina v běloruské společnosti," napsal na twitteru Danilov. "Kreml si vzal Bělorusko jako jaderné rukojmí," dodal.
Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj upozornil, že nedávný pokles počtu ruských útoků vyžaduje další analýzu. Ruské síly podle něj za poslední den provedly u Bachmutu 18 pozemních útoků, zatímco dříve to bylo 40 až 50 denně. Varoval však, že přísun posil může tento trend zvrátit.
Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a ve městě a jeho okolí dosáhly určitých územních zisků. Jejich postup byl zaznamenán ze severu a jihozápadu do centra města, které se snaží dobýt už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války. Institut pro studium války připomíná, že Ukrajina má navzdory tvrzení některých ruských zdrojů stále pod kontrolou silniční komunikace pro přísun posil a vybavení do Bachmutu.
Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Připomíná, že vyvrcholení útoku neznamená konec bojů.
V souladu s posouzením amerických analytiků jsou také vyjádření ukrajinských a západních představitelů z uplynulého dne. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská ofenziva vázne a že ruské síly mohou přesunout svou pozornost k jiným úsekům fronty. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl, že situaci u Bachmutu se daří stabilizovat.
Ukrajinská reprezentace nemohla kvůli ruské agresi letět přímo z Kyjeva do Londýna, musela využít letiště v Polsku. A tam cestovala po zemi.
Americké ministerstvo obrany v první reakci na rozhodnutí Ruska umístit v Bělorusku jaderné zbraně uvedlo, že nic nenaznačuje tomu, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně použít. Pentagon také nevidí důvod k úpravě své jaderné zbrojní strategie. Situaci ale budou USA nadále sledovat a jsou odhodlány ctít závazek kolektivní obrany NATO.
Od začátku března 2023 Rusko pravděpodobně vypustilo proti cílům na Ukrajině nejméně 71 jednosměrných útočných bezpilotních letounů íránské konstrukce, píše britské ministerstvo obrany ve svém denním shrnutí. Tyto útoky následovaly po dvoutýdenní přestávce na konci února 2023.
Rusko pravděpodobně začalo dostávat pravidelné dodávky malého počtu bezpilotních letounů Šáhid. Moskva nejspíš vypouští drony ze dvou os: z ruského Krasnodarského kraje na východě a z Brjanské oblasti na severovýchodě.
To Rusku umožňuje flexibilně zasáhnout široký sektor Ukrajiny a zkrátit dobu letu k cílům na severu Ukrajiny. Je také pravděpodobné, že se jedná o další pokus o vysílení ukrajinské protivzdušné obrany.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 26 March 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 26, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/Bq9Jwdco1f
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/ZqZOb4b4Dg
Analytik Nikolaj Sokol z vídeňského Centra pro odzbrojení a nešíření jaderných zbraní (VCDNP) agentuře AP řekl, že rozhodnutí o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku je pro Rusko významná změna postoje. "Rusko bylo vždy velice hrdé na to, že nemá žádné jaderné zbraně mimo své území. To teď mění a je to velká změna," řekl.
Bělorusko sousedí se třemi členskými zeměmi NATO - Polskem, Litvou a Lotyšskem. Jaderné zbraně na jeho území nejsou do roku 1992, kdy je Rusko převzalo a odvezlo. Běloruský lídr Alexandr Lukašenko zatím Putinovo oznámení nekomentoval.
Putinovo rozhodnutí rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně odsoudila běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská.
Two dictators' agreement to transfer tactical nuclear weapons to Belarus underlines the threat to regional security from Lukashenka's regime. Europe won't be safe until Belarus dictator is removed & brought before tribunal to face justice for crimes against our country & Ukraine. pic.twitter.com/8wIGS3HxGQ
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) March 25, 2023
"Shodli jsme se s Alexanderem Lukašenkem, že umístěním taktických jaderných zbraní v Bělorusku nijak neporušíme režim nešíření jaderných zbraní," řekl Putin. Uvedl, že Bělorusko o umístění jaderných zbraní dlouho žádalo a zároveň poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých evropských spojenců. Podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana.
Putin podle agentury TASS řekl, že se na rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku dohodl s tamním vůdcem Alexandrem Lukašenkem.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko rozmístí strategické jaderné zbraně v Bělorusku. Podle něj tím neporuší žádné mezinárodní dohody. Rusové přesunou do Běloruska také deset letounů, schopných nést jaderné hlavice.
Cvičení příslušníků ukrajinských dobrovolnických oddílů ve Lvově.
Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová požádala obyvatele Ukrajiny, aby se nevyptávali vojáků, kdy začne plánovaná a předpokládaná jarní ofenziva proti ruským okupantům. "Nechte armádu dělat její práce," uvedla Maljarová.
V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.
Dosud nevysvětlené exploze zasáhly 26. září tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Evropy. Podle t-online vypluly v noci na 21. září z ruského Kaliningradu směrem na západ tři plavidla, mezi nimi i loď SS-750 vybavená miniponorkou a lodě SB-123 a Alexandr Frolov. Když se později dostaly na místa pozdějších explozí ve švédských a dánských vodách, vyrazila tam dánská hlídkovací loď, 22. září se k ní přidala plavidla švédské armády. Poté ruské lodě vypluly nazpátek směrem ke Kaliningradu. Trojici ruských plavidel nejspíš podporovaly další lodě včetně fregaty Jaroslav Mudryj a korvety Soobrazitelnyj. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že lodě prováděly rutinní cvičení.
Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.
"V současné chvíli bylo díky milosti propuštěno přes 5000 lidí, kteří ukončili kontrakt," řekl Prigožin. Tvrdí také, že trestanci propuštění po bojovém angažmá mají velmi nízkou míru recidivy. "Podíl lidí, kteří znovu spáchají trestný čin během jednoho měsíce je 0,31 procenta. To je desetkrát až dvacetkrát méně než průměrné číslo před začátkem speciální operace," řekl s použitím eufemistického označení, které Rusko stále používá pro svou ozbrojenou invazi na Ukrajinu.
Wagnerova skupina získala v bojích na Ukrajině mnohem důležitější postavení poté, co ruská armáda loni utrpěla řadu ponižujících porážek při ukrajinské protiofenzivě, připomněla agentura Reuters. Její žoldnéři jsou silně zapojení i do nynějších bojů o Bachmut.
Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Podle serveru Kiyv Independent to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonskému deníku Jomiuri šimbun.
Zelenskyj připustil, že situace na frontě na východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli "nedostatku munice". Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.
"Za takových podmínek je (naše vojáky) nemůžeme vyslat," uvedl ukrajinský prezident, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. "Čekáme na munici od našich partnerů," dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.
Pěti tisícům ruských vězňů byl prominut zbytek trestu poté, co sloužili na Ukrajině v řadách žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Řekl to majitel wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonským novinářům.
Zelenskyj připustil, že situace na frontě na východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli "nedostatku munice". Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.
"Za takových podmínek je (naše vojáky) nemůžeme vyslat," uvedl ukrajinský prezident, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. "Čekáme na munici od našich partnerů," dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov vtipkuje na účet Ruska poté, co se objevily zprávy, že ruská armáda vyváží ze skladů staré T-54.
After russia began deconserving its T-54 tanks manufactured in late 1940s, they also decided to create a division of WWII era T-34s. The plan is to take them down from pedestals in towns and cities across the country.
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 25, 2023
Abramses, Leopards and Challengers must be really scared now… pic.twitter.com/keo0j9Oqu0
Zničený ruský tank blízko frontové linie u města Kreminna na severovýchodě Ukrajiny.
Polská firma na výrobu munice Dezamet oznámila, že kvůli dodávkám na Ukrajinu mnohonásobně zvýší výrobu.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že Rusko chce na Ukrajině vytvořit demilitarizované nárazníkové zóny podél oblastí, které anektovalo.
Situaci v Bachmutu jsme stabilizovali, řekl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.
Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinské posádce v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města.
Ze všech úseků fronty na východě Ukrajiny je podle Zalužného situace u Bachmutu nejsložitější. "Díky obrovskému úsilí obranných sil se nám daří situaci stabilizovat," uvedl Zalužnyj v příspěvku na Facebooku, v němž informoval o telefonickém rozhovoru se šéfem britské armády Tonym Radakinem.
Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.
Podle amerických analytiků Rusové postoupili jihozápadně od Bachmutu směrem k silnici spojující obléhané město s nedalekým Časiv Jarem a Kosťantynivkou. Určitých územních zisků dosáhly ruské síly také severozápadně od Bachmutu a severní části města samotného. Ukrajinská armáda v rámci jednoho z protiútoků naopak zřejmě dobyla jeden úsek dálnice směřující z Bachmutu do Slovjansku.
Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války, poznamenala agentura Reuters. Podle řady analytiků však nápor ruské ofenzivy u Bachmutu v posledních dnech spíše slábne.
Souhrn nejdůležitějších událostí posledních hodin:
Ruská policie zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob, informovala agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.
Ukrajina zahájí masovou produkci dronů. "Je to historické rozhodnutí, které by nás mohlo přiblížit k vítězství," řekl deníku KyivPost ukrajinský ministr pro digitální transformaci Michajlo Fedorov.
⚡️ The Ukrainian government is launching mass production of #drones in Ukraine, Digital Transformation Minister Mykhailo #Fedorov reported.
— KyivPost (@KyivPost) March 24, 2023
“This is a historic decision that could bring our victory closer,” Fedorov said. pic.twitter.com/n4CLrCE1Xc
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu", píše deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.
Skoro dvě pětiny Ukrajinců, 37 procent, má příbuzné či blízké známé, kteří přišli o život anebo utrpěli zranění vinou vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, vyplývá z průzkumu, o jehož výsledcích informovala ukrajinská média. Kromě 37 procent z dotázaných, kteří na tuto otázku sociologů odpověděli kladně, se další čtyři procenta dotázaných odpovědi vyhnula, poznamenal list Ukrajinska pravda.
Blízké příbuzné v zahraničí, kam odešli po vypuknutí války, mělo v době konání průzkumu na přelomu února a března 28 procent dotázaných. V případě pětiny respondentů se jejich příbuzní mezitím z exilu vrátili na Ukrajinu. Dotázaní, jejichž blízcí žili nebo žijí v zahraničí, nejčastěji jako země pobytu uváděli Polsko (47 procent), Německo (18,5 procenta) a Česko (devět procent).
Zatímco velitel ruských pozemních sil, generál Oleg Saljukov, velí vojenským přehlídkám na Rudém náměstí v Moskvě, jeho syn Dmitrij a jeho žena Dina - generálova snacha - vydělávají miliony rublů na organizaci akcí pro vojáky a hodnostáře. Využívají při tom kontaktů na ruské ministerstvo obrany, vyplývá z investigativního článku ruské redakce BBC.
Společnost Saljukovových vyhrála několik tendrů ministerstva obrany souvisejících s výstavbou vojenského cvičiště v Nižegorodské oblasti, která stála rozpočet více než čtyři miliardy rublů, v přepočtu 1,2 miliardy korun. Když se o rok později generál Saljukov rozhodl velkolepě oslavit Den pozemních sil v parku Patriot u Moskvy, rodinná firma dostala na starost organizaci celého podniku - a tak je tomu i v posledních letech.
Několik desítek lidí se v pátek sešlo před budovou zastoupení Organizace spojených národů v Praze, aby protestovali proti členství Ruska v této organizaci a válce na Ukrajině. Před sídlo umístili křeslo, které mělo členství symbolizovat, a na něj položili ruskou vlajku. Ta byla přivezena z osvobozeného ukrajinského města Kupjansk v Charkovské oblasti. Protestující vyzývali k tomu, aby bylo Rusko z organizace vyloučeno.
Francouzské ministerstvo zahraničí v pátek potvrdilo, že nedaleko Bachmutu byl nedávno zabit francouzský dobrovolník. Regionální deník Ouest-France 22. března informoval o smrti bývalého humanitárního pracovníka Kevina D., který před více než rokem odešel bojovat po boku Ukrajinců. Třicetiletý muž zahynul za blíže neupřesněných okolností. Několik Francouzů odjelo bojovat na Ukrajinu, kde mezinárodní legie pod vedením kyjevské armády shromažďuje zahraniční bojovníky. Jejich přesný počet není znám.
Na Ukrajině v minulých dnech zemřel také novozélandský bojovník Kane Te Tai, který byl byl známý tím, že na sociálních sítích dokumentoval boje a každodenní život na Ukrajině. Smrt bývalého vojáka potvrdilo novozélandské ministerstvo zahraničí.
Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do Evropské unie letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí unie a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. Vystrčil a Perebyjnis, který býval velvyslancem v Česku, to v pátek řekli ČTK po schůzce v sídle české horní parlamentní komory. Shodli se i na potřebě ukrajinského členství v Severoatlantické alianci, které bylo zemi čelící ruské agresi přislíbeno už na bukurešťském summitu aliance v roce 2008.
Spojené státy uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem opatření je i letadlo autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, informovalo na svém webu americké ministerstvo financí. Terčem sankcí ministerstva financí jsou tři subjekty a devět jednotlivců. Podle resortu opatření rozšiřuje předchozí sankce, které Washington uvalil kvůli brutálnímu potlačení prodemokratických demonstrací v Bělorusku po volbách v srpnu 2020.
Při pátečním ruském bombardování města Kostantynivka zemřelo pět lidí.
Příslušníci ukrajinské Národní gardy si dnes připomněli v Kyjevě své kolegy, kteří padli ve válce s Ruskem.
Ukrajina předala Rusku bez jakýchkoliv podmínek všechny těžce raněné a vážné nemocné zajaté ruské vojáky, kteří byli schopni přepravy, uvedl koordinační štáb, který má problematiku válečných zajatců na starosti. Jde o všechny těžce raněné Rusy, kteří upadli do ukrajinského zajetí od vypuknutí války před 13 měsíci. Jejich přesný počet štáb ale neupřesnil.
Ruskem dosazený správce okupovaného Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že na poloostrově vznikla soukromá armáda s názvem Konvoj. V jejím čele stojí jeden z dosavadních spolupracovníků majitele Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Informuje o tom server Ukrainska Pravda.
Ukrajinské úřady s odvoláním na svědky uvádějí, že ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny odvážejí obyvatele jimi ovládaného předměstí Bachmutu do okupovaného Luhansku a následně do Ruska. Oznámil to mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.
Radnice v Oděse rozhodla o demontáži sochy ruského spisovatele Maxima Gorkého. Z města už zmizela před několika měsíci socha ruské carevny Kateřiny II.
Ukrajinské dráhy zavedou novou pravidelnou linku ze Lvova do Kramatorsku. Nádraží v Kramatorsku před rokem zasáhla ruská raketa a zničila ho, o život přišlo šedesát lidí. Město je stále pod občasnou ruskou palbou a Bachmut, o který se tvrdě bojuje, je vzdálený od Kramatorsku padesát kilometrů.
Evropská centrální banka podle zdrojů agentury Reuters tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank International, aby se zbavila svých ziskových aktivit v Rusku. Rakouské ministerstvo zahraničí minulý týden působení banky v Rusku hájilo.
Český premiér Petr Fiala označil únosy ukrajinských dětí Ruskem za mimořádně odpornou praktiku. Současné Rusko se tím podle něj přibližuje nejhorším režimům historie.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl agentuře AFP, že některá okupovaná území si Ukrajina vybojuje zpět a jiná možná získá diplomatickou cestou.
Rusové v noci ostřelovali okolí města Sumy, které leží severovýchodně od Kyjeva blízko ruské hranice. Podle deníku Ukrajinska pravda tam zahynuli dva lidé.
Tři lidé zahynuli při dopadu ruské rakety na město Kostantynivka, které leží západně od Bachmutu.
Sedm lidí zemřelo po ruském nočním ostřelování několika míst na východě Ukrajiny.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.
Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Server Ukrajinska pravda ráno informoval o ruském nočním útoku pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby na město Kryvyj Rih. Podle dosavadních informací nejsou hlášeny žádné oběti.
Ruští okupanti se ze severu i jihu snaží prolomit obranu Avdijivky, která leží devadesát kilometrů jižně od ostřelovaného Bachmutu a nedaleko východoukrajinského Doněcku. Obránci toto před válkou asi 40tisícové město, kudy se prohnaly těžké boje už v roce 2014, stále drží.
Svědectví odtud přinesli fotografové agentury Reuters.
Lídři sedmadvacítky přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA). Nakonec však v textu závěrů neuvítali vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, Evropská rada tento vývoj pouze "vzala na vědomí".
"Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače," řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka komise.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání summitu EU uvedla, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim zahájila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených do Ruska.
Spolu s polským premiérem hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návrat do rodné vlasti.
Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16 200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300.
Španělské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že počítá s dodávkou šesti tanků Leopard 2A4 na konci příštího týdne. Stroje potřebovaly generální opravu, protože je armáda 15 let nepoužívala. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové se podařilo tanky opravit "v rekordním čase".
Španělsko v příštích dnech začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které chce rovněž dodat Kyjevu. Již dříve Madrid oznámil, že skončil výcvik prvních ukrajinských vojáků, kteří budou tanky německé výroby používat.
Nejdůležitější události posledních hodin:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vyzval Evropu, aby rychleji poskytla více zbraní a uvalila další sankce na Rusko, jinak by se podle něj válka mohla protáhnout na několik let. "Pokud Evropa počká, zlo může mít čas se přeskupit a připravit se na roky války. Je ve vaší moci tomu zabránit," citovala agentura Reuters Zelenského videoproslov k zástupcům států Evropské unie.
Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce, uvedla ukrajinská armáda s tím, že předtím o stažení ruské armády z města informovala chybně.
Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. Banka v prohlášení mimo jiné uvedla, že svou budoucnost v Rusku zatím vyhodnocuje.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vytvoří expertní misi, jejímž cílem bude zkoumat porušování lidských práv v Bělorusku. Agentura APA píše, že se tak děje na základě zprávy Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle které se běloruský režim na členech opozice dopouští až zločinů proti lidskosti.
OBSE uvedla, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu zaznamenala další zhoršení beztak znepokojivého stavu lidských práv. Osmatřicet států OBSE, včetně Česka, z celkových 57 hlasovalo pro spuštění takzvaného moskevského mechanismu za účelem vyšetření možného porušování lidských práv opozičních činitelů, lidskoprávních aktivistů a politických vězňů ze strany běloruských úřadů.
Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba. Dále například vyzvali k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí a přivítali "reformní úsilí" Kyjeva, k dalšímu vývoji cesty Ukrajiny do EU se však ve společném prohlášení nevyjádřili.
Ruské síly se zcela stáhly z obce Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním hlášení generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle štábu před odchodem rabovali v domech místních obyvatel. U města leží přehrada Kachovské vodní elektrárny, na níž by podle dřívějšího varování Kyjeva mohla ruská armáda chystat útok.
"Slovensko jako člen Evropské unie nejhrubějším způsobem porušuje četné mezinárodní závazky, včetně unijních směrnic, a také mezinárodní dohodu o obchodu se zbraněmi, zásady regulující předání konvenčních zbraní a dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zakazující dodávky zbraní do oblastí konfliktu," řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Gruško ohledně předání čtyř slovenských stíhaček MiG-29 Ukrajině.
Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. Oba odsouzení podle ruských médií patřili k pluku Azov, který ruská propaganda vykresluje v nejhorších barvách.
Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.
Mnohé ukrajinské děti byly převezeny do Ruska poté, co se v létě zúčastnily táborů organizovaných v oblastech okupovaných ruskými silami. Na webu s názvem Děti války, kde mohou rodiče oznámit zmizení svého dítěte, se pátrá po 16 226 dětech. Navrátit na Ukrajinu se jich podle stejného webu zatím podařilo jen 308.
"Říkali, že nás odvezou do Pskova, že je tam internát a tam že už nás osvojí. My jim říkali, že se nás rodiče nezřekli. Ale oni na to, že zřekli," popsal chlapec, jehož výpověď zveřejnila agentura Unian.
Švédský premiér Ulf Kristensson požádal maďarskou vládu o vysvětlení, proč Budapešť dosud neratifikovala švédskou žádost o vstup do NATO. Z členských zemí stále členství Švédska v alianci neodsouhlasily Turecko a Maďarsko. Švédsko se spolu s Finskem rozhodlo vstoupit do NATO po ruské agresi vůči Ukrajině.
Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to Gergely Gulyás, šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána. Uvedl, že k tomu neexistuje právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.
Finsko dodá Ukrajině další tři tanky Leopard, oznámila vláda v Helsinkách Ukrajina zemi požádala i o stíhačky Hornet, finský ministr obrany Antti Kaikkonen ale takovou dodávku nepodporuje a premiérka Sanna Marinová to dosud nekomentovala.
Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo obrany. Vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů, které Bratislava přestala používat loni.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil jihoukrajinskou Chersonskou oblast, kterou zčásti v loňském roce ukrajinští obránci osvobodili od ruských invazních vojsk. Prezident dnes na Telegramu zveřejnil záběry ze své cesty do boji poničené obce Posad-Pokrovske, kde přislíbil obnovu tohoto místa i všech Rusy poničených měst a obcí. Zelenskyj o den dříve navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu.
"Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Vesnice Posad-Pokrovske, kde bylo v důsledku masivní ruské agrese poškozeno mnoho budov a objektů sociální infrastruktury. Nyní se zde obnovují dodávky elektřiny a vody, opravuje se lékařská ambulance a lidé se vracejí zpět," uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti.
Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. V německé televizi Welt to řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.
"S mimořádnou pozorností je zde sledováno to, co nový český prezident řekl. Petr Pavel uvedl, že Ukrajina má pro očekávanou jarní ofenzivu jen jednu šanci, protože Západ také nemá nekonečné prostředky a zbraně, aby mohl Ukrajinu v dohledné době vybavit na další ofenzivu. A to je zde, jak jsem řekl, s velkým zájmem sledováno," řekl moskevský zpravodaj televize Welt.
Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden Mezinárodní trestní soud (ICC). Ruský prezident by se totiž měl v srpnu v Jihoafrické republice, která spadá pod jurisdikci ICC, zúčastnit summitu hospodářského uskupení BRICS. S odkazem na jihoafrickou ministryni zahraničí Naledi Pandorovou o tom informuje televize BBC. Podle Pandorové bude třeba o věci po projednání na vládě hovořit i s Ruskem. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl, že jakýkoliv pokus o Putinovo zatčení by se rovnal vyhlášení války Moskvě.
Pravděpodobný kandidát Republikánské strany USA na prezidenta a floridský guvernér Ron DeSantis označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. DeSantis měl dosud zdrženlivé názory na americkou podporu Ukrajiny a tvrdil, že nejde o životní zájem Spojených států.
Institut pro studium války (ISW) ve své analýze potvrzuje slova velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandra Syrského, že ruská ofenziva na Bachmut slábne. Rusové ale naopak zesilují útoky na město Avdijivka.
V noci na čtvrtek Rusové ostřelovali jedenáct míst v Chersonu a okolí. Jeden člověk zahynul.
Kdo je vrchní velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj? Více v profilu na Aktuálně.cz.
"Rusům v Bachmutu docházejí síly. Brzy toho využijeme," prohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který řídí obranu Bachmutu. Uvedl, že jeho vojáci brzy přejdou do ofenzivy, podobně jako loni na podzim, když dosáhli územních zisků v Charkovské a Chersonské oblasti.
Prezident Petr Pavel podepsal změny v podporách ukrajinských uprchlíků. Například humanitární dávka bude podle novely adresnější, nárok na ni se zpřísní.
Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl ve čtvrtek ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle Kyjeva se ruské invazní síly nadále soustředí na ofenzivy ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marijinka a Šachtarske v Doněcké oblasti. Na dalších místech jsou nepřátelské síly v defenzivě, tvrdí ukrajinské vojenské velení.
Nakladatelství Argo vydalo pohled reportérů České televize na válku na Ukrajině. Více v recenzi na Aktuálně.cz.
Ruskem vyvolaná válka už Ukrajině způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu Kč), odhaduje Kyjevská ekonomická škola. Zničeno či poškozeno podle ní bylo přes 150 tisíc obytných domů. O analýze kyjevských ekonomů informuje server The Kyiv Independent.
Jen škody na obytných budovách odhaduje analýza na 53,6 miliardy dolarů (1,16 bilionu Kč), škody na infrastruktuře na 36,2 miliardy dolarů (787 miliard Kč). Odhad poprvé obsahuje i výši škod na ukrajinských lesích, které ekonomové vyčíslili na 4,5 miliardy dolarů (98 miliard Kč).
V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195 tisíc rublů (asi 55 270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".
Spolkové státní zastupitelství dnes oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku na plynovody Nord Stream. Vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli, informovala agentura DPA.
Česko již mnoho možností ke zbrojní pomoci pro Ukrajinu nemá, má sice kapacitu na výrobu munice, chybí ale pracovníci. Řekl to prezident Petr Pavel v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung.
Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.
Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu. O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.
Osm procent respondentů se domnívá, že se Ukrajině nepodaří znovu získat poloostrov Krym, který Rusko anektovalo na jaře 2014, a devět procent vidí příští hranice země na linii před vpádem ruským vojsk z loňského února; v té době část Donbasu na východě země ovládali proruští separatisté, tedy podle Kyjeva toto území fakticky okupovalo Rusko.
Ukrajinský snímek s názvem Překonat temnotu dnes zahájil mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument, který divákům představila producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskyj, zachycuje příběhy Ukrajinců v prvních týdnech války. Na festivalu, který v Praze potrvá do 30. března a v dalších 27 českých městech do 2. dubna, se představí 75 celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě. Tématem letošního 25. ročníku je Cena bezpečí. Kromě války na Ukrajině symbolizuje i energetickou krizi, klimatické změny či sociální nejistoty.
Britský princ William ve středu podnikl neohlášenou cestu do Polska, aby poděkoval britským a polským vojákům zapojeným do poskytování podpory Ukrajině. Poté se má setkat s uprchlíky, kteří ze země utekli před ruskou invazí, a vyslechnout si jejich příběhy, informovala agentura Reuters.
Česko nebude vydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády ve středu kabinet schválil, informoval o tom jeho tiskový odbor na webu. Vláda Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodla zastavit vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se prodlouží do konce března 2024.
Dovoz ukrajinské pšenice negativně ovlivňuje evropský trh a panují obavy, aby zemědělci dokázali prodat svoji produkci z loňské sklizně a měli kam uskladnit letošní úrodu, tvrdí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Uvedl, že na to upozorňují také zemědělci z Polska nebo Slovenska.
Rusko vytahuje ze skladů na Dálném východě staré sovětské tanky T-54 a T-55 a zjevně je posílá směrem na frontu na Ukrajinu, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na zprávy, snímky a videozáběry ze sociálních sítí. Ty ukazují desítky tanků přepravovaných po železnici.
Tank T-54 byl přijat do sovětské výzbroje v roce 1947, jeho vylepšená varianta T-55 v roce 1958. Nakonec šlo o nejvíce vyráběné tanky v historii, licenční výroba běžela i v komunistickém Československu. Analytici z Conflict Intelligence Team tvrdí, že ze stejné základny ve městě Arseňjev v Přímořském kraji loni na ukrajinské bojiště vypravili půl století staré tanky T-62M, ale vyzvednutí tanků T-54/T-55 z rezerv bylo zaznamenáno poprvé.
Chilský prezident Gabriel Boric jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o tom, jak posílit podporu Ukrajiny mezi státy v Latinské Americe, píše agentura EFE. Státy na jihu Ameriky nemají k válce na Ukrajině jednoznačný postoj a některé, jako Kuba, Nikaragua či Venezuela, otevřeně podporují Rusko.
Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. Soud na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Lvovová-Bělovová uvedla, že netuší, o jaké případy deportací se jedná. Argumentace zveřejněná soudem je podle ní "abstraktní" a neobsahuje jména či adresy, a nelze ji proto ověřit. Na tiskovém brífinku v Jekatěrinburgu uvedla, že se podezření soudu neopírají o žádný konkrétní základ.
Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.
Německý tank Leopard 2A4 prošel zkrácenými vojskovými zkouškami a může být zaveden do užívání české armády. Vojáci testovali přesnost střelby, funkčnost spojení nebo průchodnost terénem, uvedla armáda na svém webu www.army.cz. Leopardy Česko získá z Německa darem jako náhradu za vojenskou pomoc Ukrajině. První stroj do Česka přijel v prosinci, další by česká armáda podle harmonogramu měla dostat do konce roku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu nečekaně navštívil vojáky na frontové linii u Bachmutu.
Obnova ukrajinské ekonomiky po ruské invazi bude stát 411 miliard dolarů (devět bilionů korun), což je 2,6násobek odhadovaného hrubého domácího produktu (HDP) Ukrajiny za loňský rok. Vyplývá to z nové studie Světové banky, OSN, Evropské komise a Ukrajiny. Předchozí odhad z loňského září počítal s náklady 349 miliard dolarů.
Jednání s USA o dohodě omezující strategické jaderné zbraně už není možné, uvedl podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Britská vojenská rozvědka ve středu ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti uvedla, že ruské síly zřejmě ztrácejí u Bachmutu sílu. Město se Rusové snaží dobýt už od loňského června.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 22 March 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 22, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/MXnbbMKdKA
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/21nhXFioD8
Český medik, vážně zraněný minulý týden na Donbase, byl převezen do Kyjeva. Kvůli jeho vážnému stavu není teď možný převoz do České republiky.
Raketový útok na panelový dům v Záporoží si vyžádal nejméně jednu oběť na životě a způsobil zranění 25 lidem, uvedl představitel místní radnice.
Následky středečního ruského raketového útoku na Záporoží. Podle starosty je nejméně 11 lidí zraněných, z toho dvě děti.
Rusové ve středu bombardovali obytné domy v Záporoží.
Enemy's strike on Zaporizhia today.#russiaisaterroriststate
— Defense of Ukraine (@DefenceU) March 22, 2023
📷 @ZelenskyyUA pic.twitter.com/RtmFi4MBJn
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na neohlášenou návštěvu Bachmutu, kde ukrajinští obránci svádějí tvrdé boje s ruskými okupanty. Minulý týden Zelenskyj prohlásil, že pokračující obrana Bachmutu má smysl, protože vyčerpává ruské síly před plánovanou ukrajinskou ofenzívou.
Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC.
Hackeři narušili vysílání rozhlasových stanic na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym a odvysílali varování před možnými útoky. Obyvatele vyzvali, aby se schovali do krytů a připravili se i na možnou evakuaci do Ruska. Poradce šéfa ruské správy Krymu Oleg Krujčkov označil sdělení o bezprostředních hrozbách pro místní obyvatele za lži. Informoval o tom ukrajinský server focus.ua.
"V případě vyhlášení leteckého poplachu se neprodleně přesuňte do nejbližšího krytu. Zabalte si nouzové zavazadlo se souborem nepostradatelných věcí a mějte ho připravené k použití. Mějte zásobu pohonných hmot pro své auto. V případě nepředvídatelných okolností bude za účelem zajištění spojení s pevninskou částí Ruska organizována přeprava evakuačními trajekty," znělo hlášení odvysílané hackery.
Ženisté pracují na odminování půdy v části Charkovské oblasti, kterou do podzimu okupovala ruská armáda.
Soud v německém Wiesbadenu vyměřil pokutu 1500 eur muži, který po městě chodil v tričku s písmenem Z, které je symbolem ruské agrese proti Ukrajině. Devětačtyřicetiletý muž je ruského původu, v Německu žije od roku 1992.
Litevský parlament v prvním čtení schválil zákon, který zakazuje občanům Ruska a Běloruska kupovat v zemi nemovitosti a žádat o litevské občanství.
Fotbalová asociace pozvala na nedělní zápas kvalifikace o mistrovství Evropy mezi Anglií a Ukrajinou na stadion ve Wembley více než tisíc ukrajinských uprchlíků a rodiny, u nichž našli přechodný domov. Na zápas se dostanou lidé, kteří se účastnili projektu britské vlády "Homes for Ukraine", jenž byl spuštěn loni po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ve Spojeném království je aktuálně zhruba 117 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.
Moskevská schůzka Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga byla už čtyřicátým osobním setkáním těchto dvou politiků.
Při nočním ruském útoku íránskými drony na Kyjevskou oblast zemřeli tři lidé.
Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se nevydávaly cestou další eskalace na Ukrajině v reakci na americké prohlášení, že budou pokračovat lety dronů v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem.
Agentura Reuters s odvoláním na ruský Interfax informovala, že USA dnes takto varoval náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. USA jsou podle něj v podstatě "přímo účastné konfliktu na Ukrajině" a Washington s drony nutí Moskvu k odvetným krokům.
Rjabkov výzvou odkazuje na incident z minulého týdne, kdy se jedna ze dvojice ruských stíhaček Su-27 srazila nad Černým mořem s americkým průzkumným bezpilotním letounem MQ-9 Reaper. Dron byl po kolizi s poškozenou vrtulí naveden operátory do moře.
Tři lidé zemřeli při nočním útoku ruských bezpilotních letounů, uvedli ráno podle Reuters představitelé Kyjevské oblasti.
Slovensko získá od USA s výraznou slevou 12 bitevních vrtulníků AH-1Z Viper za to, že Ukrajině předá stíhačky MiG-29, řekl ministr obrany Jaroslav Naď.
Ruské námořnictvo uvedlo, že odrazilo dronový útok na krymský přístav Sevastopol. Podle tamního gubernátora Razvožajeva nebyl nikdo zraněn.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil návštěvu Ruska a odletěl z Moskvy, uvedly agentury.
Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl v příštích týdnech schválit úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů (345 miliard Kč). Podle zpravodajského serveru BBC News se tak Ukrajina stane první zemí ve válce, která úvěr od MMF dostane. Zároveň půjde o jeden z největších finančních balíků, který východoevropská země obdrží od začátku ruské invaze před více než rokem.
MMF nedávno změnil pravidla, což mu nyní umožňuje půjčovat i zemím, které čelí "mimořádně vysoké nejistotě". A to je právě případ Ukrajiny.
Putinovi se pravděpodobně nepodařilo zajistit přesně takový druh partnerství, jaký potřebuje a po jakém touží, a Si pravděpodobně odjede z Moskvy s ujištěními, která jsou jednostrannější, než Putin zamýšlel," je přesvědčen ISW.
Dokládá to tím, že Putin na rozdíl od Sia slíbil řadu opatření, která "ukazují na pokračující orientaci Ruska na Čínu a jeho závislost na ní v energetickém a hospodářském sektoru, což se ve srovnání s relativně umírněnými závazky Sia jeví jako velmi jednostranné".
Putin mimo jiné slíbil, že zvýší export plynu do Číny a že je připraven pomoci čínským firmám nahradit západní společnosti, které opustily ruský trh kvůli agresi na Ukrajině.
Vladimiru Putinovi se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou, ve které doufal, uvedl v noci na dnešek ve své pravidelné zprávě k válce na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Závazky, které obě země přijaly při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, jsou podle něj nevyvážené.
Dvojice politiků spolu v úterý v Kremlu jednala čtyři a půl hodiny a vydala také společné prohlášení, v němž se mimo jiné staví proti "všem jednostranným sankcím" vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN. Varovala i před zhoršováním krize na Ukrajině a jejím přechodem do "nekontrolovatelné fáze".
ISW ale poznamenává, že Si nevyjádřil žádný záměr podpořit ruskou válku kromě "vágních diplomatických ujištění", což je podle amerických analytiků pravděpodobně méně, než v co Putin doufal.
Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny se dnes večer stalo terčem ruského vzdušného útoku, který po sobě zanechal zraněné a poškozené objekty. Oběti na životech ale podle předběžných údajů hlášeny nejsou, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Protivzdušné obraně se podařilo zlikvidovat dvě ruské střely Ch-59, které ruské letouny vypustily nad Černým mořem, tvrdí velitelství ukrajinského letectva. Letecký poplach, vyhlášený o půl osmé, trval asi tři čtvrtě hodiny. V jedné z městských čtvrtí propukl požár, který se hasičům podařilo uhasit.
Japonský premiér Fumio Kišida při dnešní návštěvě Ukrajiny představil nový balíček pomoci v hodnotě půl miliardy dolarů (11,1 miliardy korun) pro zemi napadenou Ruskem. Jeho součástí bude vojenské vybavení za 30 milionů dolarů, ne ovšem smrtící zbraně. Civilní část pomoci v hodnotě 470 milionů dolarů má směřovat zejména do obnovy energetické infrastruktury, která v posledních měsících utrpěla značné škody v důsledku ruských vzdušných útoků. Informoval o tom server RBK-Ukrajina.
Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu nemá Čína nestrannou pozici k válce na Ukrajině. Vztah Ruska a Číny by přitom nenazval spojenectvím.
Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k ukrajinskému návrhu na ukončení války na Ukrajině. Odpověď dosud nedostal.
Čínský prezident Si Ťin-pching před pondělním jednáním v Moskvě působil uvolněněji a dominantněji než jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Tvrdí to experti na řeč těla, které oslovila agentura Reuters.
Západní země budou patrně sledovat každý detail jednání dvou z nejmocnějších a zároveň nejvíce tajnůstkářských světových vůdců, připomíná Reuters. Putin se při současné státní návštěvě čínského vůdce v Moskvě snaží získat Siovu podporu pro invazi na Ukrajinu i jeho pomoc při nahrazování výpadků v ruské obchodní výměně, které vznikly v důsledku rozsáhlých západních sankcí.
Karen Leongová, výkonná ředitelka společnosti Influence Solutions se sídlem v Singapuru uvedla, že Si o zlomek vteřiny předběhl Putina s podáním ruky před zraky televizních kamer. Naznačuje to, že "i když je to on, kdo navštívil Moskvu, je to on, kdo bude mít v tomto vztahu hlavní slovo".
Podobný názor zastává odbornice na řeč těla a chování vůdců v australském Melbourne Louise Mahlerová. Všímá si, že Si položil svou ruku na Putinovu, což by rovněž mohlo naznačovat určitou míru dominance.
Když lídři seděli před novináři při zdvořilostní konverzaci a označovali se "drahý příteli", Putin se podle Mahlerové hrbil, škubal nohou, zatínal ruku v pěst a díval se do země, což by mohlo naznačovat skryté rozrušení. Si oproti tomu působil "vyrovnaně a sebejistě".
Země Evropské unie nemají jednotný názor na letošní zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, o něž země čelící ruské agresi usiluje. Po jednání s unijními kolegy v Bruselu to řekl český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Česko podle něj patří do skupiny zemí, které chtějí v případě pozitivního hodnocení od Evropské komise rozhovory začít, některé státy ale upřednostňují pozvolnější postup. Zdržet ukrajinskou kandidaturu navíc podle něj může maďarský požadavek výuky jazyka pro maďarskou menšinu.
Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny, poskytne jí zbraně potřebné k efektivní obraně, řekl podle prezidenta Pavla kancléř Scholz.
Rusko s ohledem na situaci na trhu prodlouží omezení těžby o 500 tisíc barelů denně až do konce června. Omezení odpovídá asi pěti procentům těžby země.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková je po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u jeho ruského protějšku Vladimira Putina zklamaná. Pro Čínu to podle ní byla příležitost, jak dostát roli a odpovědnosti stálého člena Rady bezpečnosti OSN, jehož výsadou není jen vznášení veta, ale i práce ve prospěch míru.
Šojgu podle agentury Interfax v reakci na oznámení dodávek munice s ochuzeným uranem Ukrajině řekl, že se tím přiblížila možnost jaderného střetnutí mezi Ruskem a Západem. Řekl také, že Rusko má prostředky, jak na poskytnutí nábojů tohoto typu Ukrajině reagovat. Dříve Kreml uvedl, že jejich použití na Ukrajině bude považovat za "špinavou bombu", dodala BBC.
O "odpovídající reakci" Ruska hovořil po dnešním jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě také ruský prezident Putin. Podle něj Západ začíná na Ukrajině používat "zbraně s jadernou složkou".
Čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin po dnenším jednání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem v Moskvě. Šéf Kremlu ale současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru. Západ chce podle něj bojovat "až do posledního Ukrajince".
Si označil čínský postoj za nestranný. "Chtěl bych zdůraznit ohledně ukrajinského urovnání, že se trvale řídíme principy Charty OSN a zastáváme objektivní a nestranný postoj," prohlásil čínský prezident. Čína se podle něj snaží aktivně pomáhat tomu, aby obě znepřátelené strany uzavřely příměří a začaly spolu jednat. Peking se zasazuje o "mír a dialog", zdůraznil Si.
Vyzkoušejte náš kvíz: Jak znáte historii Ukrajiny?
Český prezident Petr Pavel v Německé společnosti pro zahraniční politiku v Berlíně varoval před nejednotou Západu, a to i ve vztahu k Číně. Podporu Ukrajiny považuje za nutnou.
Ukrajinci zaskočili Rusy náletem na nádraží na severu Krymu.
Ukrajina zakázala používání místopisných názvů odkazujících na Rusko. Příslušný zákon schválili poslanci ukrajinského parlamentu. Zákaz se vztahuje na označení symbolizující okupační mocnost nebo její významná, historická a kulturní místa a také na osoby, které provedly vojenskou agresi vůči Ukrajině, vyplývá podle serveru RBK-Ukrajina ze schválené novely zákona o zeměpisných názvech.
"Cílem zákona je dekolonizace zeměpisných názvů a regulace používání zeměpisných názvů a symbolů státu, který se dopustil ozbrojené agrese proti Ukrajině," citoval server LB.ua z důvodové zprávy k zákonu.
Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 98 miliard metrů krychlových zemního plynu plus 100 milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Ruské úřady zahájily stíhání šéfa rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova. Viní jej z diskreditace ruské armády.
"Máme zprávy o tom, že Rusko požádalo Číno o dodávky zbraní a munice," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Spojené státy pošlou Ukrajině první várku tanků Abrams na podzim. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Ukrajině už několik evropských zemích poslalo tanky Leopard a T-72.
V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.
Ukrajinské síly provedly dronový útok na překladiště ropy v ruské Brjanské oblasti, uvedl na sociálních sítích tamní gubernátor Alexandr Bogomaz. Útok si podle něj nevyžádal oběti ani nikomu nepřivodil zranění. Kyjev se k incidentu nepřihlásil.
Překladiště ropy Novozybkov, kde se útok odehrál, je součástí komplexu ropovodu Družba, uvedl portál Meduza. Připomněl, že média o útoku dronů na překladiště informovala už v minulosti. V poslední době jsou podle něj v areálu pravidelně nacházena výbušná zařízení, která patrně shazují právě bezpilotní letouny.
Na ukrajinských sociálních sítích se ráno šířila zpráva, že v centru Kyjeva se pohybují podezřelí lidé v uniformách a že by to mohli být ruští diverzanti. Vyjasnilo se ale, že jsou to herci a na místě se natáčí film. Informoval o tom server Obozrevatel.
V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.
Ruský tank se doslova propadl do země blízko Lymanu v Doněcké oblasti.
Italská premiérka Giorgia Meloniová prohlásila, že její vláda bude nadále vojensky podporovat Ukrajinu, i kdyby to znamenalo, že kabinetu klesne popularita.
Kanadský charge d´affaires v Moskvě byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, kde obdržel protestní diplomatickou nótu. Důvodem je prohlášení kanadské ministryně zahraničí Melanie Jolyové, ve kterém hovořila o "změně režimu" v Rusku.
Předseda ruské Federální bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev obvinil Západ, že se přímo podílí na plánování ukrajinských válečných operací.
Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly.
Skupina ČEZ dosáhla podle analytiků mimořádného hospodářského výsledku za loňský rok zejména kvůli dopadům války na Ukrajině, jež zdražily energie. Skupina ČEZ v úterý oznámila, že loni jí stoupl čistý zisk na rekordních 80,7 miliardy korun, meziročně na víc než osminásobek.
Ukrajinci se rozloučili na kyjevském Náměstí nezávislosti s biologem Bižanem Šaropovem. Po začátku ruské invaze narukoval do ukrajinské armády, padl u Charkova.
Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval na Ukrajinu na neohlášenou návštěvu a je na cestě do Kyjeva. V ukrajinské metropoli se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí. Cesta je vnímána jako japonská odpověď Číně, jejíž prezident Si Ťin-pching je nyní v Moskvě. Zatímco Čína podporuje Rusko, Japonsko je od počátku agrese na straně Ukrajiny.
Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Tvrdí to ruská média.
Ukrajinský vojenský expert a důstojník ve výslužbě Oleh Ždanov řekl deníku Ukrajinska Pravda, že Rusko v současné době není schopné dobýt města Kramatorsk a Slovjansk, která se nacházejí západně od Bachmutu. Varuje ale, že obě města budou Rusové ostřelovat.
Maďarská vláda potvrdila, že ministr zahraničí Péter Szijjártó zablokoval společné prohlášení členských zemí EU ohledně zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ministři spravedlnosti EU zveřejnili vlastní prohlášení na podporu rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, které Maďarsko opět nepodepsalo.
Ukrajinské úřady zakázaly počínaje dnešním dnem představitelům proruské větvě Ukrajinské pravoslavné církve vstup do klášterního komplexu Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě. Větší část ukrajinské církve je samostatná, ale část je podřízena patriarchovi v Moskvě. A právě duchovní z této části už nesmějí v historickém objektu působit.
Nad krymským městem Džankoj se dnes ozvaly exploze. Ruskem dosazený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov na svém Telegramu uvedl, že nad poloostrovem zafungovala protivzdušná obrana. Ukrajinská vojenská rozvědka GUR napsala, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr, které byly převáženy po železnici. O původu výbuchů se GUR nezmínila a ani za ně nepřijala zodpovědnost, podotýká ruskojazyčný server BBC.
Na sociálních sítích se dnes večer objevilo několik neověřených videí, na kterých jsou zachyceny silné exploze i zvuky střelby. Některé z nich hovoří o zasažené železnici, další zdroje uvádí, že Ukrajina vyslala nad Ruskem anektovaný Krymský poloostrov drony, které po zasažení cíle vybuchnou. Tyto zprávy ani původ videí nelze nezávisle ověřit.
"V oblasti Džankoje pracovala protivzdušná obrana. Trosky podle předběžných údajů poškodily obytný dům a obchod," napsal v příspěvku Telegramu Aksjonov. Jeden člověk je podle něj zraněný.
Severokrymský Džankoj protíná velký železniční uzel a leží v něm několik vojenských zařízení. Město se nachází nedaleko Ruskem okupované ukrajinské Chersonské oblasti a vedou skrze něj zásobovací trasy pro ruské jednotky.
"Výbuch ve městě Džankoj (…) zničil ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr při jejich přepravě po železnici," napsala bez dalších podrobností o incidentu GUR na Telegramu.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Podle denní operační zprávy generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Rusko provedlo 21 leteckých a devět raketových úderů na Ukrajinu, nedošlo však k žádným civilním obětem. Jeden úder byl ve městě Slovjansk a další zasáhl Kramatorsk, kde bylo poškozeno sedm vícepodlažních budov a tři soukromá auta. Rusko se nadále soustředí na ofenzivy v Limanské, Bachmutské, Avdijské a Šachtarské oblasti.
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 21.03.23 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02.22 to 21.03.23 were approximately: pic.twitter.com/UMQZTsi9tp
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) March 21, 2023
Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války. Rusové podle institutu v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.
Ruské síly podle zprávy amerického Institutu pro studium války za uplynulý den pravděpodobně postoupily v jihozápadním a severním Bachmutu a také severozápadně od města. Zrychlily také tempo operací u Avdijivky, kterou se snaží obklíčit. Operace u Avdijivky institut ve své zprávě hodnotí jako "pomýlenou" snahu odlákat ukrajinské síly z jiných oblastí fronty.
New: #Russian forces made marginal gains in and around #Bakhmut amid a reported increase in the tempo of Russian operations around #Avdiivka.
— ISW (@TheStudyofWar) March 21, 2023
Our latest: https://t.co/qtDbspyIoe pic.twitter.com/sicrtabK1H
Druhým dnem dnes pokračuje státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem se dvojice sejde znovu na oficiálním jednání, jemuž budou přítomny i delegace. Návštěvu Ruska zakončí čínský vůdce ve středu.
Krymský Džankoj hlásí exploze, podle ruské správy zafungovala protiletecká obrana. Ukrajina tvrdí, že byly zničeny přepravované ruské střely Kalibr.
Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.
"Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány," citovala Maljarovou agentura Unian.
Část italské opozice tvrdě kritizuje výcvik ukrajinských vojáků nedaleko Říma. Podle informací tisku italská armáda cvičí několik desítek vojáků z Ukrajiny, kteří budou obsluhovat protivzdušný systém SAMP/T. Itálie podle opozice poskytováním čím dál rozvinutějších zbraní přispívá ke zvyšování intenzity konfliktu. Kritické hlasy však zaznívají také od představitelů vládní většiny.
Ukrajinské úřady vyzvaly obyvatele města Avdijivka k evakuaci. Opěrnému bodu ukrajinské obrany hrozí v důsledku postupu ruských vojsk obklíčení. "Místní úřady znovu doporučují místním obyvatelům, aby neriskovali své životy a životy svých příbuzných, a evakuovali se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny," uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva pro reintegraci okupovaných území.
Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv dnes v reakci na vydání zatykače na Putina pohrozil raketovým útokem na sídlo ICC v Haagu. "Všichni chodí pod Bohem a raketami. Lze si docela dobře představit bodově přesné použití hypersonického nosiče z ruské lodi v Severním moři na budovu haagského soudu," napsal dnes Medveděv na Telegramu.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Do projektu společných nákupů munice pro Ukrajinu se zapojilo 17 zemí EU včetně Česka, Německa a Francie, uvedla Evropská obranná agentura.
Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly. Dříve Polsko předalo 14 tanků. "Tanky jsou nyní na místě a výcvik posádek probíhá v Polsku pod záštitou Evropské unie," píše se v prohlášení na webu norských ozbrojených sil.
Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Kremlu sešel na neformální schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Návštěva podle agentury AP posílá silný vzkaz západním vůdcům, že jejich úsilí o izolaci Ruska kvůli válce proti Ukrajině neuspělo. Cesta čínského vůdce také představuje povzbuzení Putina jen několik dní poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.
Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud. Čína by podle něj měla jednat s Kyjevem a pobízet Moskvu, aby stáhla z Ukrajiny své jednotky.
Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Spojené státy dnes oznámily další balík vojenského vybavení pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 350 milionů dolarů (skoro osm miliard korun). Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zahrnuje munici do raketometů HIMARS či do houfnic a další vybavení. O oznámení informovala agentura Reuters.
Bývalý šéf ukrajinské tajné služby SBU v Charkovské oblasti Roman Dudin bude souzen za vlastizradu, oznámil dnes ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (DBR). Dudin čelí obvinění, že vpředvečer invaze v očekávání ruského vítězství vědomě sabotoval ukrajinskou obranu. Hrozí mu až doživotní trest.
Velkou část Charkovské oblasti, která hraničí s Ruskem, od loňského února okupovaly ruské síly. Vytlačeny byly v září téhož roku při ukrajinské protiofenzivě.
"V domnění, že ofenziva bude úspěšná, a v naději, že to ruské okupační orgány vezmou v úvahu, se šéf bezpečnostní služby zapojil do podvratné činnosti proti Ukrajině, čímž poškodil její obranyschopnost a bezpečnost státu," uvedl DBR. Případ bude nyní předán soudu.
Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě. Turecko o víkendu ohlásilo pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle Moskvy je nyní prodlužena o 60 dnů, ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov ještě v sobotu tvrdil, že jde o 120 dnů.
"Pokud se po 60 dnech rozhodneme dohodu neprodloužit, jsme připraveni celý objem, který byl v předchozí době odeslán do zvláště potřebných afrických zemí, dodat z Ruska do těchto zemí zdarma," prohlásil dnes šéf Kremlu na parlamentní konferenci. Putin zároveň tvrdil, že do Afriky se dostalo jen malé množství vývozu obilí odblokovaného v rámci dohody a splnění ruských podmínek pro její obnovení je v zájmu afrického kontinentu.
Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do Kremlu na neformální schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters. Putin označil postoj svého kolegy k mezinárodní situaci za vyvážený. Uvedl také, že se Rusko zabývalo čínským návrhem na vyřešení konfliktu na Ukrajině a že je otevřené jednání.
Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Novinářům to dnes sdělilo několik unijních ministrů obrany, kteří během odpoledne spolu s ministry zahraničí oficiálně stvrdí dosaženou dohodu. Unie má na jejím základě uvolnit dvě miliardy eur (48 miliard korun) na nákupy munice a dodat Kyjevu milion dělostřeleckých granátů.
Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.
Ruský vyšetřovací výbor konkrétně začal stíhat hlavního prokurátora ICC Karima Khana, který podle něj požádal o vydání zatykače, a další tři soudce. Výbor uvedl, že stíhání Putina a Lvovové-Bělovové má "vědomě nezákonný charakter, protože důvody pro přivedení k trestní odpovědnosti chybí".
Někteří zaměstnanci ruské prezidentské administrativy dostali pokyn, aby se zbavili chytrých telefonů iPhone společnosti Apple, napsal ruský deník Kommersant. Podle informací deníku je za touto výzvou obava, že telefony od firmy Apple jsou zranitelnější než jiné chytré telefony vůči případnému prolomení systému nebo špionáži ze strany západních odborníků.
Nynější mobilní telefony mají zaměstnanci administrativy nahradit telefony s operačním systém Android, jeho čínskými variantami nebo s ruským systémem Aurora. Ruské úřady se snaží používání posledního jmenovaného systému zpopularizovat a připojit k němu například školy nebo zdravotnická zařízení, upozornil web Rádia Svobodná Evropa.
Čínský prezident Si Ťin-pching po příletu do Moskvy řekl, že Peking je připraven po boku Ruska bránit světový řád založený na mezinárodním právu.
O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Informaci webu Blesk.cz dnes potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle informací resortu jde o druhý takový případ za poslední rok.
O život přišel podle dostupných informací první Čech při bojích s ruskou armádou na Donbase v červnu. Na Donbase byl nedávno také vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do Česka. Ministerstvo zahraničí ale v neděli novinářům sdělilo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.
Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, píší světové agentury s odvoláním na čínská a ruská média. Letoun s čínskou hlavou státu podle nich přistál na letišti Vnukovo.
Ruský prezident Vladimir Putin projedná se svým čínským protějškem situaci na Ukrajině, čínský mírový plán a podá mu "vyčerpávající" vysvětlení ruského pohledu na konflikt, řekl podle agentury TASS novinářům o něco dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily obchodní aktivity v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.
Británie je připravena pomoci Polsku vyplnit mezery v jeho vzdušné obraně poté, co Varšava poskytne Ukrajině své stíhačky MiG-29. V rozhovoru pro německý list Die Welt to řekl náměstek britského ministra obrany James Heappey. Dodal ovšem, že polská vláda se na Londýn v této věci zatím neobrátila.
Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém raním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě, tvrdí ukrajinský štáb.
"V bachmutském směru naši obránci odrazili útoky nepřítele u obcí Bachmut, Ivanivske, Bohdanivka a Hryhorivka," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil s odkazem na místa v Doněcké oblasti. Hlásí rovněž neúspěšné pokusy Rusů o útočné akce v dalších regionech, například u obce Kreminna v Luhanské oblasti nebo u Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti.
"V záporožském a chersonském směru se ruští vojáci brání," tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Ruský prezident v příspěvku opakuje svá dřívější tvrzení o tom, že krizi na Ukrajině vyprovokoval a nadále usilovně podněcuje Západ. Poznamenává také, že budoucnost mírového procesu závisí výhradně na vůli zahájit "smysluplnou diskusi s ohledem na současnou geopolitickou realitu".
Putin v textu oceňuje "vyvážený postoj", který Čína zaujala k "událostem na Ukrajině", a vítá její připravenost přispět k urovnání krize.
Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Únava z války, která pokračuje třináctým měsícem, nespočívá podle prezidenta Pavla jen ve vyčerpání lidských zdrojů a techniky či zničení infrastruktury na Ukrajině, ale také v únavě zemí, které pomoc poskytují.
Konkrétně český prezident zmínil Spojené státy, které příští rok čeká kampaň před podzimními prezidentskými volbami. S tím je podle něj třeba se smířit. Právě při prezidentských kampaních v USA se podle Pavla pozornost politiků i tamní veřejnosti soustředí převážně na domácí témata, a může se tak stát, že zájem Spojených států o Ukrajinu klesne.
Rozsáhlou protiofenzivu, která by Ukrajině umožnila znovudobýt území obsazené Ruskem, by měl Kyjev podle Pavla zahájit během několika měsíců. Je k tomu příležitost.
"Po příští zimě bude nesmírně obtížné udržet současnou úroveň pomoci," je přesvědčen.
Ukrajina bude mít podle českého prezidenta Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu. Pokud se nezdaří, bude nesmírně obtížné získat finance na další, míní. Pavel to řekl v rozhovoru, jehož část v neděli zveřejnil server polského listu Rzeczpospolita.
Vyjádřil v něm také přesvědčení, že zájem Spojených států o Ukrajinu a výše jejich pomoci může v příštím roce klesnout. A až poklesne americký zájem, stane se tak podle něj i u mnoha evropských zemí.
Urychlení dodávek docházející dělostřelecké munice Ukrajině bude stěžejním tématem dnešního zasedání ministrů zahraničí a obrany zemí Evropské unie.
Podle unijních činitelů by měli schválit plán na uvolnění dvou miliard eur (48 miliard korun) ze společných peněz, díky nimž se může Kyjev dočkat alespoň části potřebné munice ráže 155 milimetrů. Šéfové diplomacií budou na dopoledním odděleném jednání hovořit také o pokračování represí v Íránu a o možnosti rozšířit sankce proti tamním činitelům.
Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.
V Tulské oblasti, ve vzdálenosti asi 250 kilometrů od Moskvy, se zřítil bezpilotní letoun bez identifikačních znaků, oznámila ruská média s odvoláním na místní úřady. Dron se zřítil do pole, daleko od obytných domů. Tula s bezmála půlmilionem obyvatel je tradičním centrem ruské zbrojní výroby.
Na místo dopadu dronu přijeli kriminalisté a experti, obyvatelům podle úřadů nehrozí žádné nebezpečí. Něco podobného se v Tulské oblasti stalo i na začátku března. Tehdy se ale v lese našel jen kráter po výbuchu, který podle vedení oblasti nejspíš způsobil pád dronu.
Úřady v ruských regionech pravidelně informují o zřícených či sestřelených dronech, připomněl server RBK s tím, že se tak děje od začátku "speciální vojenské operace", jak Rusko nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu.
Ukrajina se k útokům na ruském území nehlásí. Rusové ale předpokládají, že Ukrajinci pomocí upravených průzkumných dronů Striž v prosinci podnikli spektakulární útoky na letiště ruských strategických bombardérů používaných k útokům proti ukrajinským městům, přestože tyto letecké základny jsou vzdáleny stovky kilometrů od ukrajinských hranic.
Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování vesnice Kamjanske v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. S odvoláním na oblastní správu to na svém webu uvedl list Ukrajinska pravda.
V sobotu ruské jednotky z děl a minometů ostřelovaly osm ukrajinských regionů, uvedl deník s odvoláním na místní úřady. V Doněcké oblasti ruské ostřelování z raketometů, děl a tanků připravilo o život tři lidi a dalších 18 zranilo. Poškodilo také 92 domů, 26 aut, školu, dětský obchod, budovu záchranářů a dvě jejich auta.
V obci Bakinskaja v Krasnojarském kraji na jihozápadě Ruska se navzdory odporu místních úřadů uskutečnil pohřeb žoldnéřů soukromé armády zvané Wagnerova skupina. Na svém webu o tom informovala ruská redakce BBC.
Starosta nedalekého města Gorjačij Ključ Sergej Belopolskij řekl, že "lázeňské město se nemůže stát místem masového pohřbívání zabitých bojovníků". Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v reakci starostovi pohrozil, že rakve s mrtvými přiveze k němu domů, pokud úřady pohřbívání zakážou. Podle informací ze sociálních sítí se pohřbu zúčastnily stovky lidí, včetně těch, kteří přijeli z jiných měst.
"Bojovníci Wagnerovy skupiny brání zájmy Ruska. Umírají za naši vlast. Hážou jim klacky pod nohy, jak je to jen možné. Hážou je zmetci," rozhořčil se oligarcha Prigožin.
Žoldnéři trpí velkými ztrátami v bojích o východoukrajinský Bachmut. Američtí představitelé na konci února odhadovali, že skupina přišla na Ukrajině o více než 30 tisíc mužů, včetně asi tisíce zabitých, dodala BBC.
Prigožin podle listu Moskovskij komsomolec také varoval, že perspektivy ukrajinského tažení jsou "mlhavé" a že Rusko má ještě pár týdnů na to, aby se připravilo na ukrajinskou protiofenzivu, než bude pozdě.
Vladimir Putin se podle mluvčího Dmitrije Peskova po Mariupolu přemisťoval v autě, které sám řídil, nedoprovázel jej žádný konvoj. V boji vážně poničeném Mariupolu, který měl před válkou téměř 450 tisíc obyvatel, si v doprovodu vicepremiéra Marata Chusnullina prohlédl i budovu filharmonie.
"Zločinci se vždy vracejí na místo svých zločinů. Organizátor vražd tisíců mariupolských rodin přijel obdivovat ruiny a masové hroby," napsal na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Putinovi zároveň vyčetl cynismus a to, že ho netrápí výčitky svědomí. Ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru napsalo, že se Putin přikradl do Mariupolu jako zloděj pod rouškou noci: je to bezpečnější a temnota mu také umožňuje zvýraznit to, co chce ukázat. Město, zcela zničené jeho armádou, a několik přeživších obyvatel udržuje daleko od zvědavých očí, napsalo ukrajinské ministerstvo.
Na návštěvu Vladimira Putina v okupovaném přístavu Mariupol reagují ukrajinské úřady. Ministerstvo obrany si podle agentury AFP všímá, že ruský prezident město navštívil v noci, "jak se na zloděje sluší".
Exilová rada města uvedla, že se jedná o návštěvu "mezinárodního zločince".
České ministerstvo zahraničí je v kontaktu s blízkými zraněného dobrovolníka. "Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje převoz do ČR. Podrobnosti sdělovat nebudeme," sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do strategického přístavu, který Rusko po tuhých bojích ovládlo loni v květnu, přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Putin podle agentury TASS zavítal také do Rostova na Donu na jihozápadě Ruska, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, který velí ruským silám na Ukrajině.
Tiskové oddělení Kremlu návštěvu do Mariupolu označilo za "pracovní cestu", během níž si ruský prezident prohlédl několik čtvrtí města a bavil se s místními obyvateli. Putin si v boji vážně poničeném Mariupolu, který před válkou měl téměř 450 tisíci obyvatel, prohlédl také budovu divadla, v níž po loňském náletu ruských sil zahynuly podle Kyjeva stovky lidí. Podle agentury TASS to byla jeho první návštěva Donbasu, o který se bojuje také od roku 2014.
V krymské metropoli Sevastopolu si Putin v sobotu prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum. Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze podle agentury AP vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu (ICC), který na něj v pátek vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
The Kremlin says Vladimir Putin visited Mariupol, the Ukrainian city Russia’s invading army razed to the ground, overnight by helicopter.
— max seddon (@maxseddon) March 19, 2023
This is a show of defiance after the ICC arrest warrant – Ukraine says 1,000 of the 14,700 children Russia abducted are from Mariupol. pic.twitter.com/vtyuTbEtY1
Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do České republiky.
"Jeden z našich statečných mediků-dobrovolníků byl na Donbase zasažen šrapnelem. Momentálně je jeho stav stabilizovaný, ale situace je vážná a nelze předjímat další vývoj. Děláme vše, co je v našich silách, aby se mohl brzy vrátit do vlasti," napsali představitelé projektu. S ohledem na citlivost situace nebudou o jeho stavu zatím poskytovat další informace.
Čeští medici v rámci projektu Phoenix na východě Ukrajiny, kterou loni v únoru napadlo Rusko, vojáky vyučují zdravovědu a sami na frontové linii zraněné převážejí, uvedly Seznam Zprávy. "S každou misí naši dobrovolníci riskují zranění, nebo i život. Jsme si plně vědomi rizik, ale i toho, jak je naše pomoc potřebná," poznamenali zástupci Phoenixu na facebooku. Poděkovali za projevenou podporu a požádali o respektování soukromí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. Ukrajinský prezident to oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.
"Ukrajinské sankce jsou součástí globálního tlaku na Rusko," řekl v proslovu 45letý Zelenskyj. Íránské drony používá ruská armáda v útočné válce proti Ukrajině, připomněl. Podle agentury DPA mají nové sankce patrně zejména symbolický význam, protože většina dotyčných subjektů s Kyjevem neobchoduje.
Rusko je otevřené "vážným návrhům" na potenciální ukončení války ze strany západních zemí a Ukrajiny, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. "Řekli jsme to již několikrát, ale ultimáta jsou pro nás nepřijatelná," dodala. Reagovala tak na Zelenského desetibodový mírový plán z loňského podzimu, jehož cílem je podle Zacharovové kapitulace Ruska a je "odtržený od reality". Mluvčí ministerstva sdělila, že součástí schůdného mírové řešení by mělo být zrušení sankcí proti Rusku a uznání anexe Luhanska a Doněcka.
Šéf ruské paramilitární skupiny Wagnerovci a vlivný oligarcha Jevgenij Prigožin oznámil, že chce do poloviny května rozšířit řady svých bojovníků o 30 tisíc mužů. Prigožin věřil, že se jeho soukromé armádě podaří ovládnout ukrajinský Bachmut. Wagnerovci sice dosáhli zisků v okolí města a nyní drží i jeho východní část, toto úsilí je však stálo mnoho ztrát, navíc se zdá, že nedokáže vytlačit ukrajinské síly ze zbytku Bachmutu.
Pirgožin viní ruské ministerstvo obrany z toho, že jej chce vyčerpat a zbavit se jej, a mnozí analytici jeho domněnky potvrzují. Ruská vojenská elita by mohla využívat bojů u Bachmutu k tomu, aby zbavila Pirgožina politického vlivu v Kremlu, nebo jej alespoň eliminovala.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ohlásil prodloužení dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle ukrajinského ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova jde o 120 dnů, Moskva však uvedla, že se jedná o 60 dnů.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události.
Na Krymu se s Putinem setkal gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev a připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem. Putin má v Sevastopolu na programu otevření umělecké školy a volnočasového centra, které metropolita Tichon zaštiťuje.
Владимир Путин посетил Севастополь в годовщину аннексии Крыма.
— Скат media (@mediaskat) March 18, 2023
Видео: smotri_media pic.twitter.com/DKWv3Kasd1
Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina do svých řad denně naverbuje 500 až 800 lidí, uvedl na sociální síti Telegram zakladatel organizace Jevgenij Prigožin. Do půlky května by chtěl rekrutovat asi 30 tisíc bojovníků. Příslušníci Wagnerovy skupiny jsou nasazeni v první linii několikaměsíční bitvy o východoukrajinské město Bachmut.
Začíná být jasné, že nikdo nestojí nad zákony, řekl v reakci na zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina německý kancéř Olaf Scholz. "Mezinárodní trestní soud je tou správnou institucí pro vyšetřování válečných zločinů. Faktem je, že se ukazuje, že nikdo nestojí nad zákonem," řekl Scholz v Tokiu na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou.
Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.
Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu bezpilotními letouny Šáhid íránské výroby, napsala s odkazem na ukrajinské vzdušné síly agentura Unian. Tři drony se Ukrajincům podařilo nad Dněpropetrovskou oblastí sestřelit, dva ale zasáhly zařízení kritické infrastruktury v Novomoskovsku severovýchodně od Dnipra.
Celkem podle Ukrajinců útočilo 16 bezpilotních letounů, z nichž se 11 podařilo sestřelit. Rusko drony, které po zasažení cíle vybuchnou, vyslalo z Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou a z Azovského moře. Bezpilotní letouny podle šéfa kyjevské vojenské správy Serhije Popky letěly také ve směru na ukrajinskou metropoli, zlikvidovala je ale protivzdušná obrana.
Některé snahy o destabilizaci společnosti v Moldavsku jsou podle českého velvyslance v Kišiněvě Stanislava Kázeckého financovány ze strany různých ruských služeb. V moldavském hlavním městě nedávno protestovali podporovatelé opoziční proruské strany Šor proti prozápadně orientované vládě. Podle velvyslance se protestů často účastní placení lidé.
Politická situace v zemi je ale pod kontrolou proevropských sil, neboť poslanci vládní strany mají v parlamentu výraznou většinu, řekl Kázecký v rozhovoru s ČTK. Moldavskem prošlo podle odhadů po ruské invazi na Ukrajinu 600 tisíc až 900 tisíc ukrajinských uprchlíků. V zemi jich aktuálně pobývá zhruba 80 tisíc až 90 tisíc.
Mezinárodní organizace pro civilní letectví souhlasila, že se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letadla MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů, informovala agentura Reuters, která připomíná, že krok iniciovaly Austrálie a Nizozemsko, podle nichž Rusko zodpovědnost za ztracené životy nese. Moskva to popírá.
"Toto rozhodnutí je důležitým krokem v našem společném úsilí pohnat ke zodpovědnosti osoby odpovědné za tento hrůzný násilný čin," uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová. Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra rozhodnutí označil za "důležitý krok k nalezení pravdy, spravedlnosti a odpovědnosti".
Vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s válkou na Ukrajině je podle americké hlavy státu Joea Bidena oprávněné. Ruský prezident spáchal válečné zločiny, míní Biden, kterého citovala agentura Reuters. Zatykač na Putina vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Není pochyb, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, hledání odpovědnosti podporujeme, uvedlo ministerstvo zahraničí USA k zatykači ICC na Putina.
Ze severoamerického kontinentu na zatykač na ruského prezidenta jako první reagovala kanadská ministryně zahraničních věcí Mélanie Jolyová. Kanada podle ní krok ICC vítá. "Kanada stojí na straně ukrajinského lidu," uvedla Jolyová na svém Twitteru.
Zelenskyj na sociální síti Telegram o odvážení ukrajinských dětí napsal, že "bez rozkazu nejvyššího vůdce teroristického státu by takovou zločinnou operaci nebylo možné provést". "Oddělování dětí od rodin, odebírání jakékoli možnosti kontaktovat své příbuzné, ukrývání dětí na ruském území - to vše je evidentně ruská státní politika, státní rozhodnutí, státní zlo… jsem vděčný týmu Karima Khana za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni," napsal ukrajinský prezident.
Rusové musí při bojích o Bachmut často přecházet do defenzivy, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinského exposlance Jurije Syroťuka, který se bojů o město účastní jako granátník. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dnes ale podle agentury Reuters upozornil, že ruské síly dál vynakládají na obklíčení Bachmutu veškeré úsilí.
"Na každý nepřítelův útok připadá náš protiútok. Každý posun nepřítele je pro něj velice bolestivý a žádá si ohromné ztráty," uvedl Syroťuk, vystupující také pod vojenskou přezdívkou Mamaj. Rusové často hovoří o tom, že obklíčení města je na dosah, jejich prohlášení jsou podle Syroťuka ale nadsazená.
Ve srovnání s předchozím týdnem podle něj intenzita bojů v oblasti Bachmutu klesla, zůstává ale vysoká. "Tady, kde stojím, člověku nad hlavou prolétne asi tak každou minutu nepřátelská mina," popsal. O tom, že se intenzita bojů v Bachmutu o něco snížila, napsali tento týden také analytici z amerického Institut pro studium války (ISW).
Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová na Twitteru napsala, že je "pyšná, že vyšetřování situace na Ukrajině bylo zahájeno z podnětu Litvy 28. února 2022".
.@IntlCrimCourt issued first arrest warrants for #putin & his "Commissioner for Children’s Rights" Lvova-Belova in a probe on the situation in Ukraine. I'm proud, the probe was launched under the request #Lithuania submitted on 28 02 2022.
— Ingrida Šimonytė (@IngridaSimonyte) March 17, 2023
Justice is nearing & so is 🇺🇦 victory!
Pavel označil rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vydat zatykač na Putina za správné. Únosy dětí by rozhodně neměly být tolerovány, uvedl.
Zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina je podle šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za "zločiny a krutosti" páchané na Ukrajině, píše agentura Reuters.
"Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat," citovala Borrella agentura AFP.
Vydání zatykače podle premiéra Petra Fialy ukazuje, že Rusko postupuje v rozporu s mezinárodním řádem. "V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují nejen za svoji vlast, ale za bezpečnost celé Evropy," doplnil předseda vlády.
"Zatykač Mezinárodního trestního soudu nemá žádný právní základ a žádné důsledky. Nyní nejen Rusko, ale i řada členských států Rady bezpečnosti OSN neuznává jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Přijetím takového absurdního rozhodnutí se instituce vydala cestou sebelikvidace. Rusko by mělo okamžitě vydat zatykač na všechny její soudce," řekl o rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu ruský senátor Andrej Klišas.
Russian Senator Andrey Klishas about the decision of the International Criminal Court in The Hague
— NEXTA (@nexta_tv) March 17, 2023
"The ICC warrant has no legal basis and no consequences. Now not only Russia, but also a number of UN Security Council member states do not recognize the jurisdiction of the ICC.… https://t.co/AUiBlf0iUm pic.twitter.com/KoQ9Hk6xu7
"Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident (Vladimir) Putin za ně osobně nese odpovědnost," stojí v prohlášení Mezinárodního trestního soudu (ICC), proč vydal na ruského prezidenta zatykač.
V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že "existují opodstatněné důvody se domnívat", že činy "páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob".
Ministerstvo zahraničí vítá, že Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a že tak učinil v krátké době. Na dotaz novinářů to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Putin je podle něj odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese. Kromě něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou.
"Putin je bezpochyby odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese a má stát před soudem. Velmi vítáme, že Mezinárodní trestní soud k tomuto kroku přistoupil, a oceňujeme, že to zvládl v tak krátké době," uvedl Lipavský.
Ruské ministerstvo zahraničí: Rozhodnutí ICC vydat zatykač na Putina nemá žádný význam, Rusko nepřijalo Římský statut tohoto mezinárodního soudu.
Maďarský parlament bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO 27. března. Maďarská vládní strana Fidesz potvrdila, že ho jednomyslně podpoří. O přistoupení Švédska, které loni podalo přihlášku do aliance společně s Finskem, rozhodne strana premiéra Viktora Orbána později, informoval dnes na Facebooku bez dalších podrobností předseda parlamentní frakce Fidesz Máté Kocsis. Fidesz má v maďarském parlamentu přes dvě třetiny křesel.
Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po dnešním jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat.
"Rozhodli jsme se zahájit v našem parlamentu proces schvalování finského vstupu do NATO," oznámil dnes Erdogan. Podle něj Helsinky udělaly konkrétní kroky, aby naplnily turecké požadavky, například v otázce potírání skupin, které Ankara považuje za teroristické.
Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli útokům na civilní infrastrukturu a únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to dnes oznámil ve zveřejněném prohlášení. Rusko jurisdikci ICC neuznává a vedení země popírá, že by na Ukrajině páchalo válečné zločiny.
Čínský prezident Si Ťin-pching začátkem příštího týdne navštíví Rusko, oznámilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. Podle Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše deklaraci, která bude znamenat začátek "nové éry" rusko-čínských vztahů. Návštěva bude podle agentury AP patrně projevem čínské podpory Putinovi.
Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček MiG-29, které Varšava a Bratislava oznámily ve čtvrtek a dnes, jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu.
Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu.
Ve čtvrtek také polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29.
Shrnutí nejdůležitějších zpráv:
Dobrý den, vážení čtenáři a čtenářky, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.
"Známí zloději nejsou pověřováni vedením bank ani usvědčení sexuální delikventi nejsou pověřováni vedením mateřských škol. Stejně tak by Putinovi nemělo být dovoleno zesměšňovat mezinárodní diplomacii tím, že se stane tváří světového míru, zatímco denně stupňuje svou nespravedlivou invazi na Ukrajinu novými útoky," napsal v článku pro časopis Time velvyslanec Ukrajiny v OSN Serhij Kyslycja.