První várka amerických tanků Abrams je na Ukrajině, oznámil Zelenskyj

Živě
První várka amerických tanků Abrams dorazila na Ukrajinu, armáda si ji převzala. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Události na Ukrajině a v Rusku sledujeme v online přenosu.
Americký tank M1A1 Abrams na společném cvičení NATO v Litvě.
Americký tank M1A1 Abrams na společném cvičení NATO v Litvě. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Souhrn nejdůležitějších událostí v pondělí 25. září. 

 • Ukrajina tvrdí, že při pátečním raketovém útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřel ruský admirál Viktor Sokolov.
 • Vyšetřovatelé OSN tvrdí, že mají čím dál víc důkazů o systematickém mučení, které provádějí ruské síly na Ukrajině.
 • Ruské drony a rakety poškodily poblíž Oděsy přístav, obilné silo a opuštěný hotel.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že do země dorazily první americké tanky M1 Abrams. Záměr dodat Ukrajině 31 tanků Abrams oznámil americký prezident Joe Biden letos v lednu.
22:26

Ukrajina čelí kvůli ruské invazi poklesu porodnosti a nejistým demografickým vyhlídkám. Podle nejčernějších odhadů demografů by tak její populace mohla v příštích dvou dekádách klesnout pod 30 milionů, píše dnes deník The Wall Street Journal. Před válkou v zemi žilo na 43 milionů lidí a už v té době Ukrajina měla jednu z nejnižších porodností v Evropě.

20:04

Při nočním ruském útoku na Oděsu sestřila ukrajinská protivzdušná obrana všechny drony a většinu střel, škody ale i tak utrpěla přístavní infrastruktura včetně obilných sil. V areálu při útoku zahynuli dva lidé. Ukrajinská velvyslankyně v USA zveřejnila z Oděsy tyto snínky.

19:59

Bílý dům uvalil nové sankce na 11 čínských a pět ruských společností, které podle jeho tvrzení dodávají díly na ruské drony používané ve válce proti Ukrajině. Celkem je na seznamu nových sankcích 28 firem, mezi nimi také finské a německé. K největším patří čínská Asia Pacific Links Ltd. a ruská SMT-iLogic.

18:49

Úřady v moldavském separatistickém regionu Podněstří dnes uvedly, že na jeho území dopadly trosky rakety. Informovala o tom agentura DPA. V noci na dnešek Rusko provedlo další z řady útoků bezpilotními letouny a raketami na přilehlou Oděskou oblast na Ukrajině.

Části střely byly nalezeny v obci Chitsani (Kickany) asi 20 kilometrů od hranic s Ukrajinou, uvedlo dnes ministerstvo vnitra mezinárodně neuznaného separatistického regionu s tím, že nikdo nebyl zraněn. Tvrzení šířené separatisty, že se jednalo o ukrajinskou raketu ze systému protivzdušné obrany S-300 nebylo možné nezávisle ověřit.

15:19

Bývalý ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov se má stát velvyslancem Ukrajiny v Londýně, napsal zpravodajský server Ukrajinska Pravda.

14:38 Vlajka Ruské federace.

Ruští vojáci mučili své ukrajinské oběti na okupovaných územích sousední země tak brutálně, že některé z nich umučili k smrti. Uvedl to šéf vyšetřovací komise Organizace spojených národů působící na Ukrajině. Prohlásil také, že komise získala další důkazy o tom, že ruská armáda využívá mučení velmi široce a systematicky.

Vyšetřovací tým pod patronátem OSN navštívil na Ukrajině území v Chersonské či Záporožské oblasti, která padla do rukou Ruska a při následné protiofenzivě je ukrajinské síly osvobodily. Komise dospěla k závěrům, že mučení se dopouštěly většinou ruští vojáci na Ukrajincích v provizorních věznicích zřízených Ruskem.

13:50

Maďarsko nebude podporovat Ukrajinu v mezinárodních záležitostech, dokud se v této zemi nezlepší postavení etnické maďarské menšiny. Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán.

13:30

Ukrajinské speciální síly tvrdí, že při pátečním raketovém útoku na velitelství ruské Černomořské flotily zemřel ruský admirál Viktor Sokolov.

13:25

Protiofenziva založená na naději, že ukrajinští vojáci s moderními západními zbraněmi a výcvikem získají zpět dostatek území pro případné vyjednávání, nenaplnila očekávání. Tento plán nefunguje, píše ve své analýze britský týdeník The Economist.

12:15

Rusko ujistilo Arménii, že je jejím spojencem, a zůstává v kontaktu s jejím vedením, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva ale odmítá snahy Jerevanu obviňovat Rusko kvůli situaci kolem Náhorního Karabachu, regionu, který je oficiálně součástí Ázerbájdžánu, ale obývají ho etničtí Arméni.

Agentura AFP napsala, že arménský premiér Nikol Pašinjan v neděli spojenecké vztahy své země, zejména ty s Ruskem, označil za "neefektivní". Podobně se v posledních dnech vyjádřil už několikrát.

11:48

Bezpečnostní a informační služba (BIS) podle Koudelky odhalila, že jeden z agentů Ruska v České republice zajistil za tisíce eur šíření propagandy o válce na Ukrajině. Využil i známé osobnosti.

11:31

Po ruském raketovém útoku na Oděsu.

Po ruském raketovém útoku na Oděsu.
Po ruském raketovém útoku na Oděsu. | Foto: Reuters
10:44

Podle ukrajinských médií se ruská armáda po sérii ukrajinských raketových úderů na Krymu snaží vojáky vystěhovat pryč z kasáren a hledá pro ně náhradní ubytování.

10:40

Export ukrajinského obilí v září meziročně poklesl o 51 procent, uvedlo ukrajinské ministerstvo zemědělství. 

9:42

Ukrajincí pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti.

Ukrajincí pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti.
Ukrajincí pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
9:32

Rusové útočí na pozice ukrajinské armády u města Kupjansk v Charkovské oblasti, uvedl ukrajinský generální štáb. Ukrajinci Kupjansk osvobodili loni na podzim, ale linie fronty se nachází několik kilometrů za městem.

9:19 Vlajka Ruské federace.

Ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, který veřejně kritizoval válku na Ukrajině, byl tento týden převezen do trestanecké kolonie s nejvyšší ostrahou na Sibiři. Uvedl to advokát tohoto významného představitele ruské opozice Vadim Prochorov. Na konci července odvolací soud v Moskvě potvrdil trest ve výši 25 let vězení, který dostal 42letý Kara-Murza poté, co jej soud shledal vinným mimo jiné z vlastizrady a "šíření nepravdivých informací" o ruské armádě. 

08:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko v noci na dnešek zaútočilo pomocí dronů a řízených střel na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, uvedla agentura Unian.
 • Ruská protiletecká obrana v noci sestřelila osm ukrajinských dronů nad severozápadní částí Černého moře, Krymem a nad Kurskou a Brjanskou oblastí. Uvedlo to ministerstvo obrany v Moskvě. 
 • Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to v rozhovoru s televizí TVP 1 polský prezident Andrzej Duda.

 

07:59 Vlajka Ruské federace.

Ruská protiletecká obrana v noci na dnešek sestřelila osm ukrajinských dronů nad severozápadní částí Černého moře, Krymem a nad Kurskou a Brjanskou oblastí. Uvedlo to podle agentury TASS ministerstvo obrany v Moskvě. O případných škodách neinformuje.

Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti sousedící s Ukrajinou, na svém účtu na Telegramu napsal, že při dronovém útoku bylo v Kursku poškozeno několik soukromých domů a střecha administrativní budovy, zničena byla okna v panelovém domě. Nikomu se nic nestalo. Další dron se zřítil v okolí města.

06:50

Ukrajinská protivzdušná obrana dokázala zneškodnit všech 19 dronů íránské výroby, kterými Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo, a 11 z 12 řízených střel Kalibr, uvedlo jižní velitelství ukrajinských sil. Ruské síly kromě toho na Ukrajinu podle jižního velitelství vypálily dvě nadzvukové rakety Oniks, které zničily sila na obilí.

06:24 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek zaútočilo drony a řízenými střelami na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny. Zasáhlo přístavní infrastrukturu, informuje Unian.

20:55 Vlajka Ruské federace.

Ruská okupační správa ukrajinské Doněcké oblasti zavádí zákaz vycházení či vojenskou cenzuru soukromé komunikace po internetu či telefonu. Informují o tom dnes ukrajinská média s odkazem na výnos šéfa samozvané Doněcké lidové republiky Denise Pušilina. Cílem je podle výnosu zamezit sabotážím a špionáži.

18:01

Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to dnes v rozhovoru s televizí TVP 1 polský prezident Andrzej Duda. Zároveň podpořil rozhodnutí polské vlády prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny na polský trh. Toto rozhodnutí vedlo Ukrajinu k podání stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO) a ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem způsobilo značné napětí.

16:08 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský dron zaútočil na administrativní budovu v ruském Kurskuuvedl dnes na platformě Telegram gubernátor oblasti Roman Starovojt. Při úderu byla podle něj mírně poškozena střecha budovy. Ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda píše o přímém zásahu budovy místního oddělení tajné služby FSB, odvolává se na zdroj z ukrajinské vojenské rozvědky. Podle něj za úderem stojí právě ona. Později web informoval o útoku dalšího bezpilotního letounu na ropnou rafinerii ve městě.

15:59

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Při ruských vzdušných útocích na ukrajinskou Chersonskou oblast dnes zahynuli dva civilisté. Další úder poškodil místní nemocnici a obešel se bez zraněných.

 • Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu.
15:57

Při ruských vzdušných útocích na ukrajinskou Chersonskou oblast dnes zahynuli dva civilisté, další utrpěli zranění, uvedla na platformě Telegram tamní regionální správa. Rusové podle ní útočili na obec Lvove, kde zahynul sedmašedesátiletý muž, a také na město Beryslav, kde zemřela žena, jejíž identita se zjišťuje.

Server Ukrajinska pravda poznamenal, že Rusko během dneška útočilo na Beryslav hned dvakrát, přičemž první úder poškodil místní nemocnici a obešel se bez zraněných. Druhý zasáhl soukromé domy a kromě zmíněné ženy, která přišla o život, má podle úřadů na svědomí zranění dalších tří lidí.

09:36

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení.

Ve čtvrtek institut napsal, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. K podobnému závěru tehdy došel deník The Wall Street Journal, který napsal, že Ukrajinci prolomili s obrněnými vozidly hlavní ruskou obrannou linii u Verbove, což označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části. 

08:45

Ukrajinská ekonomika poprvé od začátku války vzrostla, uvádí agentura Bloomberg. Ruská agrese těžce dopadla na ukrajinské hospodářství a způsobila rozsáhlé materiální škody. V loňském roce ukrajinský HDP klesl o 29 procent.

Růst HDP ve druhém čtvrtletí byl podle agentury Bloomberg způsoben nízkou srovnávací základnou z loňského druhého čtvrtletí, kdy ekonomika meziročně klesla o bezmála 37 procent, a růstem spotřeby domácností. Lidé na Ukrajině si podle odborníků začali na válku zvykat. "Život i mezi problémy pokračuje a lidé si chtějí užít tím, že si něco koupí nebo odjedou na dovolenou," řekla agentuře Bloomberg Olena Bilanová, ekonomická analytička investiční banky Dragon Capital, která sídlí v Kyjevě.

08:38

Navzdory ruským hrozbám do Istanbulu doplula druhá loď s ukrajinským obilím, oznámila agentura AFP s odvoláním na specializovaný server sledující námořní dopravu. Loď Aroyat, plavící se pod vlajkou Palau, vyplula v pátek z ukrajinského přístavu Čornomorsk. O den dříve do Istanbulu doplula loď Resilient Africa. Stalo se tak navzdory hrozbám Ruska, že napadne každou loď plující do či z ukrajinských přístavů.

Po červencovém odstoupení Ruska od obilných dohod, které navzdory válce umožňovaly vyvážet z černomořských přístavů ukrajinskou zemědělskou produkci na světový trh, vytvořila Ukrajina v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí.

22:43
 • Ukrajinský mírový plán i nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné iniciativy nejsou realistické. Pokud bude Kyjev se Západem trvat na svém, rozhodne se konflikt na bojišti, uvedl také šéf ruské diplomacie.
 • Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země.
 • Ukrajina dostane od USA rakety ATACMS s hlavicí pro kazetovou munici. O předání raket s doletem kolem 300 kilometrů se jednalo několik měsíců a rozhodlo se o něm ještě před čtvrteční návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě
21:34

Ukrajinská místopředsedkyně vlády a ministryně pro znovuzačlenění dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková vyzvala Ukrajince, aby opustili okupavný Krym, pokud to bude možné. "Vyčkejte na osvobození poloostrova v kontrolovaných oblastech, nebo ve třetích zemích," uvedla na sociální síti Telegram.

 

 

20:27 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský mírový plán i nejnovější návrhy OSN na oživení černomořské obilné iniciativy nejsou realistické. Na každoročním setkání světových vůdců v sídle OSN v New Yorku to řekl ruský ministr zahraničí Lavrov. Prohlásil také, že pokud bude Kyjev se Západem trvat na svém, rozhodne se konflikt na bojišti.

Mimo jiné uvedl, že Moskva opustila černomořskou obilnou iniciativu, protože sliby dané Rusku - včetně zrušení sankcí vůči ruské bance a jejího opětovného připojení ke globálnímu systému SWIFT - nebyly splněny. Lavrov příští měsíc navštíví Pchjongjang. Bude tam jednat se svým protějškem na základě nedávných dohod uzavřených ruským prezidentem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Moskvě. Komentátoři označují tyto kontakty za znak slabosti Ruska, které ztrácí síly ve válce, kterou na Ukrajině rozpoutalo. 

16:41

Ukrajina dostane od USA rakety ATACMS s hlavicí pro kazetovou munici. O předání raket s doletem kolem 300 kilometrů se jednalo několik měsíců a rozhodlo se o něm ještě před čtvrteční návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě. Rakety Spojené státy předají "v blízké budoucnosti".

Bílý dům se rozhodl, že poskytnutí ATACMS Ukrajině veřejně neohlásí. Důvodem je, aby Rusové nepřemístili svá logistická střediska více do vnitrozemí, kde by byla mimo dolet nových raket.

14:39

Britský zpravodajský server BBC zveřejnil video z pátečního útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu, o kterém tvrdí, že je ověřené.

13:21

Norská policie zadržela zběhlého příslušníka Wagnerovy skupiny Andreje Medveděva, když se pokoušel ilegálně překročit norsko-ruskou hranici u Kolského poloostrova. Deníku Barents Observer řekl, že chce zpátky do Ruska. Bývalý žoldák od wagnerovců dezertoval a letos v únoru popsal krutosti během bojových akcí skupiny na Ukrajině. V Norsku požádal o azyl.

13:09

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl stanici CNN Oleksandr Tarnavskyj, jenž velí ukrajinské protiofenzívě na jihu země. Generál zároveň předpověděl větší průlom v budoucnu.

CNN poznamenala, že Moskvou dosazení představitelé okupované oblasti podávají jiný obraz bojů a tvrzení jednotlivých stran nebylo možné ověřit. Analýza dostupných videozáznamů však naznačuje, že některé ukrajinské jednotky skutečně překročily důležitou vrstvu ruské obrany u Verbove.

11:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při pátečním vystoupení v kanadském parlamentu vedle premiéra Justina Trudeaua zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Foto: Reuters
11:10

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov nepotvrdil spekulace o údajném úmrtí velitele ruské Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova. HUR prý o jeho stavu nemá informace. K bilanci obětí útoku poznamenal, že v ní nejsou zahrnuti řadoví vojáci, kteří nejsou členy velení flotily a sloužili například jako stráž. Jejich počet se zjišťuje, prohlásil Budanov.

10:47

Ukrajina zasáhla velitelství ruské flotily během setkání jejího velení, uvedlo tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace. Své údaje prý předali ukrajinskému letectvu, aby mohlo udeřit. "Podrobnosti operace budou známy, až to bude možné," stojí v příspěvku, kde ukrajinské síly pro speciální operace zároveň uvádějí, že si útok vyžádal desítky mrtvých a zraněných členů okupačních sil, včetně velení flotily.

09:47

Při ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zahynulo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

08:57

Server Krym.Realii, který je jedním z projektů rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), dnes zveřejnil satelitní snímky společnosti Planet Labs zachycující následky vzdušného útoku na velitelství flotily. Je z nich patrné poničení budovy jejího sídla. Kouř a poškození objektu jsou podle serveru viditelné i z vesmíru.

Satelitní snímek velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu po raketovém útoku na Krym v pátek 22. září 2023.
Satelitní snímek velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu po raketovém útoku na Krym v pátek 22. září 2023. | Foto: Reuters
08:37

O získání údajů z let 2007 až 2023 informoval rovněž portál Važnyje istorii, působící z pražského exilu, který zveřejnil i snímek obrazovky s údaji z "nabourané" databáze. Hackeři se podle portálu nechystají celou databázi zpřístupnit, ale zvažují možnost prodeje údajů, anebo jejich předání ukrajinským ozbrojeným silám, případně možnost podělit se o údaje s investigativními novináři.

Sirena-Trevel je nástupkyní sovětského systému rezervace letenek Sirena.

07:30

Ukrajinští hackeři se dostali do databáze ruského systému rezervování letenek Sirena-Trevel. Získali tak přístup k údajům o 3,4 miliardě telefonních čísel a 664 milionech letů i s osobními údaji cestujících, napsal server BBC News s odvoláním na tvrzení hackerského společenství KibOrg na sociálních sítích.

"Nyní bude snadnější vyhledat informace o Rusech, včetně těch, co rádi létají za rodinou (opozičního vůdce Alexeje) Navalného," tvrdí KibOrg v narážce na sledování opozičního předáka tajnou službou v době, kdy jej na Sibiři otrávili bojovou látkou. Kritik Kremlu se z otravy vyléčil v Německu, ale hned po návratu do vlasti jej zatkli a uvěznili.

20:01

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

19:50

Ceny ropy na konci týdne rostou, ruský zákaz vývozu většiny pohonných hmot budí obavy o dodávky. Dopad kroku Moskvy převážil nad obavami ze zpomalující se ekonomiky a z možnosti, že vysoké úrokové sazby sníží poptávku.

19:49

Prezident Joe Biden slíbil svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že Spojené státy pošlou Ukrajině malý počet taktických balistických střel ATACMS, které mají dolet kolem 300 kilometrů, uvedla dnes televize NBC News s odvoláním na tři informované americké činitele a jednoho úředníka z Kongresu. Kdy Biden poskytnutí střel ATACMS Kyjevu oficiálně oznámí, není jasné. Zelenskyj navštívil amerického prezidenta v Bílém domě ve čtvrtek. Pentagon na dnešní žádost agentury Reuters o komentář dosud nereagoval.

18:17

Novým českým velvyslancem na Ukrajině bude Radek Pech, v Kyjevě nahradí Radka Matulu, který je na Ukrajině už šestým rokem. Pech byl velvyslancem v Kodani od srpna 2017. V minulosti stejný post zastával ve Finsku a Estonsku, v Rumunsku a Moldavsku a v Litvě. Byl také například ředitelem několika odborů na ministerstvu zahraničí.

16:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko se chystá na příští rok zvýšit rozpočtové výdaje o 25,8 procenta na 36,6 bilionu rublů (8,7 bilionu Kč). Uvedl to ruský premiér Michail Mišustin. Moskva potřebuje peníze na válku na Ukrajině a na organizaci prezidentských voleb, které chystá na březen.

15:52

Svědci uvádějí, že budova velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu je po ukrajinském raketovém útoku zničené. Napsal to server RBK Ukraine.

14:30

Při raketovém útoku ukrajinských sil na velitelství Černomořské flotily na Krymu zemřel jeden voják, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Hasiči bojují s požárem, který v budově vznikl, uvedl gubernátor města Michail Razvožajev.

13:45

Evropská unie poskytla Ukrajině dalších 1,5 miliardy eur (36,7 miliardy korun) z programu dlouhodobé finanční podpory, uvedla mluvčí Evropské komise.

13:03

Spor Polska s Ukrajinou týkající se dovozu ukrajinského obilí vztahy mezi těmito zeměmi výrazně nepoškodí, řekl dnes podle agentury Reuters polský prezident Andrzej Duda ve snaze snížit napětí mezi Varšavou a Kyjevem.

Polsko se minulý týden k nelibosti Evropské komise rozhodlo prodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí. Věc zhoršila vztahy Ukrajiny s jeho západním sousedem, který byl doposud považován za jednoho z největších spojenců Kyjeva během déle než rok a půl trvající ruské invaze.

Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj v srpnu 2022 v Kyjevě.
Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj v srpnu 2022 v Kyjevě. | Foto: Reuters
12:57

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymském poloostrově, uvedl dnes na komunikační platformě Telegram gubernátor města Michail Razvožajev. O možných obětech nebo škodách zatím neinformoval. V dalším příspěvku občany Sevastopolu varoval, že hrozí další útok, a vyzval je, aby se schovali do krytů. K sídlu Černomořské flotily podle telegramových informačních kanálů mezitím dorazilo nejméně deset sanitek, uvedl portál Meduza. V médiích se také šíří videozáznamy hustého dýmu, které údajně zachycují dnešní útok. Sevastopol leží na ukrajinském poloostrově Krymu, který od roku 2014 Rusko okupuje.

11:36

Ruští vojáci bojující u ukrajinského Bachmutu zveřejnili ve středu výzvu, v níž si stěžují na své vojenské velení. To jim údajně neposkytuje dostatek zbraní a nařizuje jim ze dne na den provádět nepromyšlené útoky k opětovnému získání ztracených pozic. "Prostě nás všechny poslali na jistou smrt. Nepřipravené," uvádí jeden z vojáků ve videu.

11:35

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly, poté, co dvě ruské opoziční novinářky žijící v Praze dostaly řadu výhrůžek. České úřady by podle CPJ měly bezodkladně vyšetřit výhrůžky, které obdržel ruský opoziční a investigativní portál istories.media (Važnyje istorii) a které se týkaly novinářek Alesji Marochovské a Iriny Dolininové.

11:34

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

10:59

Ukrajinské obrněné vozy překonaly poslední vrstvu ruské obrany v Záporožské oblasti, píše Institut pro studium války. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal.

09:20

Před rokem Spojené státy oznámily, že Ukrajině, kterou napadl ruský agresor, dodají další vybavení pro odminování. Jeho součástí bylo i zařízení M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC). Toto tzv. "odminování zblízka" dokáže rychle vytvořit bezpečný pruh skrz minové pole.

09:17

Z ukrajinského černomořského přístavu Čornomorsk dnes vyplula loď Aroyat převážející obilí do Egypta. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov a potvrzují to data z monitoringu pohybu plavidel po mořích Marine Traffic. Ukrajina vytvořila v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí poté, co Rusko v červenci odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod.

07:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl na návštěvu Kanady. Čeká jej vystoupení v parlamentu a setkání s premiérem Justinem Trudeauem. 

07:36

Ve vsi Zelenivka v Chersonské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny zemřela 63letá žena v troskách domu zasaženého ruským dělostřelectvem, uvedl na Telegramu šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin. Jižní velení ukrajinské armády informovalo, že při ruském raketovém útoku byly zasaženy rekreační objekty na jihozápad od Oděsy. Informace o zraněných nejsou.

07:36

Terčem ruského ostřelování z těžkého dělostřelectva byl v noci na dnešek také Nikopolský okres v Dněpropetrovské oblasti, informoval podle RBK-Ukrajina šéf regionální správy Serhij Lysak. Nikdo neutrpěl zranění, vznikly zato škody na pěti soukromých domech, čtyřech hospodářských staveních, plynovodu a elektrickém vedení.

07:35

Nejméně 13 lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při ruských útocích na město Kurachove v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. Šéf správy v Kurachovém Roman Padun řekl, že Rusové podnikli proti městu dva útoky. Zasáhli obytné domy a vypukl požár. Zpod trosek záchranáři vytáhli jednoho muže, další lidé už tam nejsou. Padun neuvedl, jaké zbraně ruská armáda k útoku použila.

Kurachove leží na západ od Doněcku nedaleko Marjinky, kterou ovládají ukrajinské síly, ale na niž Rusové mnoho měsíců útočí.

06:31

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů.
 • Švédsko předalo Ukrajině deset svých tanků Stridsvagn 122, což je švédské označení pro vylepšenou verzi německého tanku Leopard 2A5.
 • Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. 
06:15 Vlajka Ruské federace.

Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. Ten přezkoumal informace o 3000 zemřelých Rusech povolaných do zbraně na základě mobilizačního zákona z loňského září, o jejichž smrti se informovalo v otevřených zdrojích. Portál podotkl, že údaj 3000 mrtvých neodpovídá skutečnému počtu obětí v řadách mobilizovaných, bude patrně vyšší. Rusko o počtu padlých vojáků už mnoho měsíců neinformovalo. Dohromady ruská armáda podle tvrzení Moskvy povolala do zbraně asi 300 tisíc lidí.

06:14

Ukrajinský prezident Zelenskyj po USA navštíví Kanadu. Setká se s premiérem Trudeauem a vystoupí v kanadském parlamentu, informovala premiérova kancelář.

06:13

Biden mimo jiné uvedl, že míru stojí v cestě pouze Rusko, které místo snahy konflikt ukončit shání další zbraně v Íránu a Severní Koreji. Připomněl, že Moskva použije zimu proti Ukrajině jako zbraň. "Jsme s vámi a zůstaneme s vámi," řekl Biden Zelenskému a zavázal se podporovat protikorupční reformy. Zelenskyj za balíček poděkoval. "Obsahuje přesně to, co naši vojáci nyní potřebují," řekl.

06:12

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s americkou hlavou státi Joem Bidenem při návštěvě Bílého domu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s americkou hlavou státi Joem Bidenem při návštěvě Bílého domu. | Foto: Reuters
22:46 Vlajka Ruské federace.

Rusko od počátku října zavede nové vývozní clo vázané na vývoj směnného kurzu rublu vůči dolaru. Oznámila to dnes ruská vláda. Opatření potrvá do konce příštího roku. Státní rozpočet by mohl z dodatečné daně na vývoz hnojiv, některých kovů a dalších komodit získat ročně navíc 600 miliard rublů (143 miliard Kč), napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroje.

22:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Americký prezident Joe Biden s první dámou Jill dnes v Bílém domě přivítali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ženou Olenou. Po krátkém zapózování pro společnou fotografii zamířili dovnitř. 

21:14

Někdejší zástupce šéfa ruské plynárenské společnosti Novatek Mark Gyetvay byl ve Spojených státech odsouzen k sedmi letům a dvěma měsícům odnětí svobody za daňové úniky, oznámily dnes tiskové agentury Reuters a Interfax s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti.

20:35

Švédsko předalo Ukrajině deset svých tanků Stridsvagn 122, což je švédské označení pro vylepšenou verzi německého tanku Leopard 2A5. Tanky jsou už na Ukrajině, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na švédské ministerstvo obrany.

19:58

Americký prezident Joe Biden dnes představí nový balík vojenské pomoci Ukrajině, uvedl podle Reuters bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Součástí balíku podle něj budou systémy protivzdušné obrany a další vojenská technika, která by měla Kyjevu pomoci před tuhou zimou.

19:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj se setkal s delegacemi Senátu a Sněmovny reprezentantů; mimo jiné hovořil s předsedou Sněmovny Kevinem McCarthym z Republikánské strany. Část republikánů žádá omezení pomoci Kyjevu. McCarthy označil rozhovor za dobrý a produktivní, novinářům však nechtěl říct, kdy pošle k projednání na plénum dolní komory nový balík vojenské a civilní pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 24 miliard dolarů (551 miliard korun).

19:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jednal v americkém Kongresu. Na rozdíl od své první návštěvy ve Washingtonu však na plénu amerického parlamentu nevystoupil a jednal se zákonodárci za zavřenými dveřmi. Podle agentury AP se atmosféra v americkém Kongresu, který Zelenského v prosinci přivítal ovacemi, změnila. Ukrajinský prezident má dnes na programu i jednání v Pentagonu a v Bílém domě s prezidentem Joem Bidenem.

19:12

Nejméně pět zabitých a deset raněných si vyžádalo ruské ostřelování a bombardování Chersonu a okolí, uvedl šéf vojenské správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin podle agentury Unian. Oblastní prokuratura podle listu Ukrajinska pravda později tyto údaje aktualizovala: ruská palba si vyžádala šest mrtvých a devět zraněných civilistů.

19:07

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes obvinil ruskou misi v Náhorním Karabachu, že neudělala dost pro odvrácení úterního útoku ázerbájdžánských sil na tuto horskou oblast obývanou Armény. Takzvaný ruský mírový kontingent působí v Náhorním Karabachu od konce arménsko-ázerbájdžánské války z podzimu 2020 a měl dohlížet na dodržování příměří zprostředkovaného Moskvou. Pašinjan kromě toho ruské misi vyčetl, že nedokázala zajistit otevření Lačinského koridoru, jediné pozemní spojnice oblasti s Arménií, kterou už deset měsíců Ázerbájdžán blokuje.

18:55

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se dnes přímo nevyjádřili ke spekulacím, že by stát mohl koupit provozovatele tuzemských plynovodů Net4Gas. V obecné rovině po dnešním jednání vládního výboru pro strategické investice pouze řekli, že vláda zvažuje přístup ke kritické infrastruktuře a hodnotí výhodnost jednotlivých možností, ať to je regulace, nebo přímo nákup, jako tomu bylo v případě plynových zásobníků.

18:55

Ceny ropy po rozhodnutí Ruska zakázat většinu vývozu pohonných hmot rostou. Brent si připisuje 0,2 procenta a pohybuje se pod 94 USD za barel.

18:51

Česko bude Ukrajinu napadenou Ruskem nadále podporovat, uvedla ministryně, a to i dodávkami vojenské techniky. Ačkoli se zásoby tenčí, stále je možné v budoucnu přepravit některé armádní zásoby i díky tomu, že naopak do Česka přichází různé objednané systémy a technika.

"Naše technika (poskytnutá Ukrajině) nebyla ani z mobilizačních zásob. Byly to kusy, které bychom už nikdy nepoužívali, které ani neměly nějaké velké množství vojáků na to vycvičených," uvedla. K dispozici k této technice nejsou náhradní díly ani munice, doplnila.

18:50

Ministerstvo obrany vložilo do meziresortního připomínkového řízení nový mandát na výcvik ukrajinských vojáků v Česku. Na dnešní veřejné diskusi se svým bývalým slovenským protějškem Jaroslavem Naděm v Praze to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česko se podle ní také domlouvá se Švédskem na tom, že by se ukrajinští piloti mohli v ČR cvičit na letounech gripen.

18:25

Varšava a Kyjev musí co nejdříve ukončit své spory v zájmu obrany Evropy před agresivní ruskou politikou, což je nejdůležitější, uvedl litevský prezident Gitanas Nauséda podle serveru Onet. V tomto duchu podle litevské prezidentské kanceláře na okraji zasedání Valného shromáždění OSN také hovořil s prezidenty obou znesvářených zemí, Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou.

18:24

Spojenectví Ukrajiny a Polska se ocitlo v krizi: blíží se polské parlamentní volby a Poláky naštvalo, že si Ukrajina nenechá líbit zákaz dovozu svého obilí.

18:23

Kompenzace za dodávky vojenské pomoci na Ukrajinu jsou podle ministryně obrany Černochové celkově vyšší než prostředky, které Česko vynaložilo. Konkrétní částky nezmínila, ale Česko je podle ní "v plusu".

18:22

Ceny pšenice se pohybují blízko nejnižší hodnoty za tři roky, přestože ruská invaze nadále narušuje vývoz z Ukrajiny, která patří mezi přední světové vývozce. Od konce července se ceny snížily o více než pětinu díky mimořádně vysoké úrodě v Rusku, která nahradila výpadky dodávek z Ukrajiny, upozornil list Financial Times. Analytici však varují, že eskalace napětí mezi Ukrajinou a Ruskem v oblasti Černého moře a vysoké sázky některých investičních fondů mohou způsobit opětovný nárůst cen.

17:12 Vlajka Ruské federace.

Rusko dočasně zakázalo export benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu. Uvedla to ruská vláda.

16:34

Britské úřady obviní pětici Bulharů žijících v Británii ze spiknutí s cílem provádět špionáž pro Rusko. Pětičlenná buňka podle vyšetřovatelů téměř tři roky shromažďovala v Británii a dalších evropských zemích informace, které následně poskytovala Moskvě. Podle médií o tom dnes informovala Britská královská prokuratura (CPS).

Prokuratura na případu pracuje více než půl roku a dnes oznámila, že připravila podklady pro oficiální obvinění. Jeho důvodem je "spiknutí s cílem sbírat informace přímo či nepřímo užitečné pro nepřítele za účelem poškodit bezpečnost a zájmy státu". Obvinění má pětice vyslechnout příští úterý u londýnského soudu.

16:22

Ukrajina nebude trvat na své stížnosti proti Slovensku u Světové obchodní organizace (WTO) kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí na Slovensko. S odvoláním na vyjádření slovenského ministerstva zemědělství o tom informovala slovenská média.

15:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se sešel v OSN v New Yorku s brazilským prezidentem Lulou da Silvou. Ten v minulosti řekl, že se neodvažuje soudit, komu patří Krym a že na válce na Ukrajině má vinu také Západ. Zelenského pozvání k návštěvě Kyjeva letos odmítl.

Foto: Reuters
15:24

Ukrajinská tajná služba SBU spolu s námořnictvem v noci na čtvrtek zasáhla ruskou leteckou základnu Saky na anektovaném poloostrově Krym a způsobila na ní vážné škody.  Web Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje píše, že Ukrajinci nejprve přetížili ruskou protivzdušnou obranu vyslanými drony a poté odpálili své protilodní střely Neptun.

15:19

Jednotka ukrajinských vojáků na frontě u Bachmutu tvrdí, že potřebuje více západních zbraní, aby mohla urychlit svou protiofenzivu proti ruským silám. V reportáži pro agenturu Reuters zmiňují například americké systémy HIMARS či české raketomety RM-70 Vampire. "Musíme vyhrát. A zapálit Moskvu," uvádí voják Denys.

11:27

K úžině Bospor doplula jedna ze dvou nákladních lodí, které minulý týden úspěšně propluly ukrajinským koridorem do oděských přístavů, aby tam naložily ukrajinské obilí. Jednalo se o první dvě plavidla, která do přístavů v Oděské oblasti vplula od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž by při tom využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od nich letos v červenci zhruba po roce odstoupilo a varovalo, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů pokládat za vojenské cíle.

9:59

Ve městě Čerkasy jihovýchodně od Kyjeva ruská raketa dopadla na hotel. Zatím nejsou informace o počtu obětí.

Foto: Reuters
9:49

Ukrajinci očekávali, že s blížící se zimou Rusové znovu zaútočí na energetiku. 

9:47

Rusko v noci zasáhlo objekty energetické infrastruktury v centrální a západní Ukrajině, oznámila vláda v Kyjevě.

9:41

Souhrn nejdůležitějších událostí

Rusko v noci mohutně bombardovalo Ukrajinu, včetně Lvovské a Rivnenské oblasti na západě.

Polsko v tuto chvíli nedodává Ukrajině žádné zbraně, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v New Yorku setkal s brazilským prezidentem Lulou da Silvou. Ten v minulosti v několika výrocích bagatelizoval a omlouval ruskou agresi.

9:37

Záchranáři vytahují v Kyjevě z trosek zasažené budovy zbytky ruské rakety.

Foto: Reuters
08:03

Ukrajina ve čtvrtek ráno přidala další informace k nočnímu rozsáhlému ruskému vzdušnému útoku, kdy byly zvuky explozí hlášeny z řady měst včetně Kyjeva. Ukrajinské úřady informují o dvou desítkách zraněných. Při ruském ostřelování obytné části Chersonu, který se nachází na jihu země u frontové linie, zemřeli dva lidé a nejméně pět jich utrpělo zranění, uvedl oblastní šéf Oleksandr Prokudin. Agentura AP připomněla, že ve čtvrtek je Mezinárodní den míru. "Neklidné ráno. V různých ukrajinských regionech byly slyšet výbuchy," uvedl na platformě Telegram ministr vnitra Ihor Klymenko, který ke své zprávě připojil dosavadní bilanci posledních ruských úderů. Protiletecký poplach úřady v noci na dnešek a ráno podle médií vyhlásily ve většině ukrajinských oblastí. V Kyjevě je zraněných sedm lidí včetně devítileté dívky, oznámil starosta metropole Vitalij Kličko. Poškozených je několik obytných a komerčních budov. 

06:11

Protivzdušná obrana v noci ze středy na čtvrtek sestřelila nad Ruskem anektovaným ukrajinským poloostrovem Krym a přilehlými vodami Černého moře 19 ukrajinských dronů. Uvedlo to ministerstvo obrany v Moskvě. Na komunikační platformě Telegram ministerstvo dále sdělilo, že nad Kurskou, Belgorodskou a Orelskou oblastí v západním Rusku byl v noci sestřelen vždy jeden ukrajinský bezpilotní letoun. Ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávy na sociálních sítích uvedla, že na řadě míst Krymského poloostrova včetně měst Novofedorivka (v ruštině Novofedorovka), Saky (v ruštině Saki), Simferopol či Sevastopol byly slyšet exploze. Informace válčících stran nebylo možné nezávisle ověřit.

06:06

Kyjevem se v noci ze středy na čtvrtek ozvalo několik výbuchů. Jeden podle starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička zranil dva lidi včetně dítěte. Exploze jsou hlášeny také ze západu Ukrajiny. Ve většině ukrajinských oblastí byl vyhlášen letecký poplach. Jeden z výbuchů podle Klička nastal v jihovýchodní části města, hasiči zde likvidují požár infrastrukturního objektu. "Lékaři hospitalizovali 18letou dívku a devítileté dítě (dívku). Byly odvezeny z domu vedle infrastrukturního objektu, kam spadly trosky," napsal Kličko na komunikační platformě Telegram. Šéf Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj ve čtvrtek ráno oznámil výbuchy poblíž města Drahobyč, informace o škodách a obětech se podle něj upřesňují. Na místě jsou záchranáři. Stanice Suspilne informovala o silných výbuších ve městě Rivne na severozápadě země. V části města nejde proud. Ukrajinské letectvo dříve varovalo, že z ruských základen vzlétlo osm bombardérů Tu-95 schopných odpalovat střely s plochou dráhou letu.

22:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Zatímco mnozí státníci v OSN vybízeli Rusko k míru, tak Rusové odpověděli dalším útokem a zabíjením Ukrajinců
 • Český prezident Petr Pavel ve středu ve svém projevu před Radou bezpečnosti OSN znovu ostře odsoudil Rusko.
 • Podporovat Ukrajinu dodávkami zbraní v její obraně proti ruské invazi a sankcionovat Rusko znamená bránit Chartu OSN, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky na zasedání Rady bezpečnosti OSN.
 • Polské ministerstvo zahraničí si předvolalo ukrajinského velvyslance a vyjádřilo důrazný protest proti výrokům ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Zelenskyj "evropským přátelům" kvůli prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí vyčetl předstírání solidarity a nepřímé napomáhání Moskvě. 
22:15

Český prezident Petr Pavel dnes ve svém projevu před Radou bezpečnosti OSN znovu ostře odsoudil Rusko, které od loňska vede útočnou válku proti sousední Ukrajině. Její porážka by podle něj byla vítězstvím brutality a bezpráví, a proto by žádná země neměla vůči tomuto konfliktu zůstat neutrální. 

20:16 Vlajka Ruské federace.

"V rétorice našich západních oponentů slýcháme hesla jako invaze, agrese, anexe. Ani slovo o skutečných problémech, o tom, že živili a otevřeně podporovali nacistické režimy, které přepsaly výsledky druhé světové války a historii jejich vlastních lidí," prohlásil Lavrov. 

20:15 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské diplomacie Lavrov, který Zelenského vystoupení v sále neposlouchal a přišel až později, dnes právo veta v Radě bezpečnosti označil za "legitimní nástroj".

Za vývoj na Ukrajině jsou podle Lavrova zodpovědné "Spojené státy a jejich satelity", které se "od rozpadu Sovětského svazu otevřeně vměšovaly do domácích politických záležitostí Ukrajiny".

20:14

Bulharsko dočasně zastaví dovoz slunečnicových semen z Ukrajiny. Vláda v Sofii o tom rozhodla po dohodě s bulharskými pěstiteli, kteří v uplynulých dnech proti importu ukrajinských zemědělských produktů protestovali. Informovala o tom rozhlasová stanice BNR.

18:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

V souladu s Chartou OSN je podle Zelenského ukrajinský mírový plán, který zahrnuje podmínku stažení ruských vojsk za v roce 1991 mezinárodně uznané ukrajinské hranice. Tedy také z poloostrova Krym, který Rusko protiprávně anektovalo už v roce 2014.

18:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Podporovat Ukrajinu dodávkami zbraní v její obraně proti ruské invazi a sankcionovat Rusko znamená podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bránit Chartu OSN.

Zelenskyj to dnes prohlásil na zasedání Rady bezpečnosti OSN, kde byl mimo jiné přítomen i zástupce Ruska Vasilij Něbenzja, a navrhl změny v jejím fungování.

17:37

Ukrajinská diplomacie v reakci na polský protest vyzvala Varšavu, aby se oprostila od emocí a začala konstruktivně jednat o řešení sporu.

"Během schůzky ukrajinský velvyslanec znovu vysvětloval ukrajinské stanovisko ohledně nepřijatelného polského jednostranného zákazu na dovoz ukrajinského obilí. Poukázal také na nekorektní srovnání, které vůči Ukrajině učinil polský prezident během návštěvy New Yorku," uvedl na Facebooku mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Vybídl polskou stranu, aby bez emocí posoudila ukrajinský návrh na řešení sporu o obilí, který by se mohl stát základem pro konstruktivní jednání.

17:29

Ukrajinské síly dnes ráno u Sevastopolu na anektovaném Krymském poloostrově zasáhly velitelské stanoviště ruské Černomořské flotily. Uvedla to podle agentury Reuters ukrajinská armáda.

Šéf Sevastopolu Michail Razvožajev předtím informoval nejprve o dronových útocích, později upřesnil, že na poloostrov zaútočily rakety. Podle něj se ruským silám podařilo útoky odrazit.

Na sociálních sítích se ale šířily snímky mohutného sloupu dýmu mezi Sevastopolem a městem Inkerman, v místech, kde se patrně nachází sklad ropy ruské Černomořské flotily, uvedla agentura Unian.

15:02

Polské ministerstvo zahraničí si povolalo ukrajinského velvyslance ve Varšavě a protestovalo proti slovům, která vyřkl v New Yorku na Valném shromáždění OSN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten označil polský zákaz dovozu ukrajinského obilí za "tyjátr, který pomáhá Rusku".14:35

Bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges poskytl rozhovor pro videopořad Aktuálně.cz Spotlight. Uvedl v něm, že jedinou nadějí Ruska na odvrácení porážky je zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

14:03

Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl, který podstoupil generální opravu, byl v uplynulých týdnech předán ukrajinské armádě. Ve sbírce Dárek pro Putina se na jeho koupi a zprovoznění vybralo 50 milionů korun. Raketomet už má za sebou první bojové nasazení, řekl agentuře ČTK Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina. Ze sbírky bylo zaplaceno také 365 raket. Jedna vyjde na 88 tisíc korun, raketnice jich obsahuje 40.

14:02

Francouzská krajně pravicová strana Národní Sdružení neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové splatila posledních šest milionů dolarů z půjčky, kterou straně v roce 2014 půjčila ruská firma Aviazapčast.

12:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinská armáda postupuje na jižní frontě a očekávám, že ještě do konce roku dosáhne několika úspěchů, řekl v New Yorku v rozhovoru pro televizi CNN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

12:31 Vlajka Ruské federace.

Na vojenském letišti Čkalovskij u Moskvy diverzanti poškodili na přistávací ploše dvě letadla a helikoptéru. Oznámila to ukrajinská vojenská rozvědka GUR.

12:22

Na štáb švédské televize TV4 zaútočil ruský dron na jihovýchodě Ukrajiny. Všichni novináři vyvázli bez zranění.

12:19

Ukrajinský voják vaří oběd na frontové linii u Bachmutu.

12:14

Polsko by mohlo rozšířit embargo z obilí na další zemědělské plodiny z Ukrajiny, uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Vyzval Kyjev, aby přestal eskalovat napětí. Ukrajinská vláda oznámila, že v reakci na polský zákaz dovozu obilí zvažuje reciproční zákaz importu některých polských potravin na Ukrajinu, například zelí. "Varuji ukrajinské úřady, protože pokud budou konflikt tímto způsobem eskalovat, přidáme k zákazu dovozu do Polska i další produkty," sdělil Morawiecki.

11:01

Maďarská prezidentka Katalyn Nováková na Valném shromáždění OSN uvedla, že její země jednoznačně odsuzuje ruskou agresi proti Ukrajině.

07:54 Vlajka Ruské federace.

Ruský dronový útok zasáhl v noci na dnešek ropnou rafinerii ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti v centrální části Ukrajiny a způsobil tam požár. Podle agentury Reuters to uvedl šéf oblastní správy Dmytro Lunin. Provoz zařízení byl přechodně zastaven, napsal Lunin na sociální síti Telegram. Informace o obětech nemá.

06:31 Vlajka Ruské federace.

V ruském černomořském letovisku Soči vypukl požár nedaleko letiště. Uvedla to ruská tisková agentura RIA Novosti. Podle ní příčiny požáru nejsou známé. Krasnodarský gubernátor Veniamin Kondraťjev uvedl, že ve městě hoří sklad s palivem, napsala agentura Reuters.

"Příčiny incidentu se vyšetřují," uvedl na sociální sítí Telegram Kondraťjev, který potvrdil, že hoří v té části Soči, kde se nachází i letiště.

06:10

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem, řekl na Valném shromáždění OSN v New Yorku český prezident Petr Pavel.

Rusko používá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň a ohrožuje tak nejenom Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství, prohlásil ukrajinský prezident Zelenskyj.

Do Běloruska přijelo 48 dětí z ukrajinských regionů, které okupují ruské invazní síly. S odvoláním na běloruská státní média o tom v úterý informovala agentura AP.

06:05

"Rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu představuje jasné porušení Charty OSN a mezinárodního práva, které jsme všichni slíbili ctít," řekl v úvodu svého vystoupení Pavel. "Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny v rozsahu jejích mezinárodně uznávaných hranic. Vedoucí představitelé Ruska musí nést odpovědnost za zločin agrese vůči svému sousedovi," dodal.

06:04

Připomněl také, že následky ruské invaze pociťuje celý svět vzhledem k ohrožení potravinové bezpečnosti způsobené ruskou blokádou ukrajinských přístavů.

06:04

Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor. Ve svém projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku to v noci řekl český prezident Petr Pavel. 

21:43

Do Běloruska přijelo 48 dětí z ukrajinských regionů, které okupují ruské invazní síly. S odvoláním na běloruská státní média o tom dnes informovala agentura AP. Ukrajinské úřady i běloruská opozice dlouhodobě odsuzují převoz dětí z obsazených ukrajinských oblastí jako nezákonnou deportaci.

Běloruská státní agentura Belta na svém webu informuje o příjezdu téměř pěti desítek dětí z Donbasu na východě Ukrajiny a jejich pobyt v zemi označuje jako prázdniny. Jejich odjezd z vlasti přitom zprostředkovala běloruská charita podporovaná tamním autoritářským vůdcem a spojencem Moskvy Alexandrem Lukašenkem. Uskupení už dříve podle AP organizovalo v Bělorusku ozdravné programy pro ukrajinské děti.

21:43 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina připravuje globální mírový summit, řekl Volodymyr Zelenskyj Valnému shromáždění OSN. Pozval každého, kdo netoleruje žádný projev agrese.

21:42 Vlajka Ruské federace.

Rusko používá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň a ohrožuje tak nejenom Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství. Valnému shromáždění OSN to dnes v New Yorku řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svět se podle něj musí sjednotit a porazit Rusko, aby se mohl soustředit na palčivější globální problémy.

20:05

Velká Británie oznámila, že Ukrajině v letošním roce dodá další "desítky tisíc" dělostřeleckých granátů. "Dnes jsme demonstrovali neochvějný závazek Spojeného království vůči Ukrajině a stanovili další vojenskou podporu, včetně příslibu dalších desítek tisíc dělostřeleckých granátů, které Ukrajině umožní bránit se," uvedl ministr obrany Grant Shapps v Německu. "Rovněž jsme stanovili, jakým způsobem bude Spojené království v nadcházejících měsících pokračovat v našich prioritních oblastech podpory, včetně protivzdušné obrany a schopností úderů na dlouhé vzdálenosti a výcviku," dodal.

20:03

Počet civilních obětí ruského vzdušného útoku na východoukrajinské město Kupjansk vzrostl na šest, podle tamní policie bilance nejspíše dále poroste. Informoval o tom dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na náčelníka vyšetřovacího oddělení policie v Charkovské oblasti Serhije Bolvinova. Oblastní šéf Oleh Syněhubov dříve hlásil tři civilní oběti útoku. Ve městě vzdáleném jen několik kilometrů od fronty úřady dříve nařídily evakuaci.

20:00

Při ruském vzdušném úderu na západoukrajinský Lvov v noci na dnešek shořelo 300 tun humanitární pomoci. S odvoláním na místní římskokatolickou arcidiecézi a charitativní organizaci Caritas-Spes to píše server Ukrajinska pravda. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o devíti obětech, které si vyžádaly poslední rozsáhlé vzdušné útoky na ukrajinská města včetně jednoho mrtvého ve Lvově.

19:59

Ukrajina se v boji proti ruským invazním silám může spolehnout na dlouhodobou podporu spojenců, kteří se zaměří na posílení protivzdušné obrany a na dodávky dělostřelecké munice. Takový je výsledek dnešního jednání států zbrojně podporujících Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu. Česko na okraj schůzky podepsalo s Dánskem a Nizozemskem dohodu, díky které Kyjev dostane české zbraně za finanční podpory Kodaně a Amsterodamu. Americký ministr obrany Lloyd Austin na schůzce oznámil, že Ukrajina již brzy dostane slíbené americké tanky M1 Abrams a že USA na svém území pomohou s výcvikem ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

19:58

Ukrajinská armáda odmítla převzít deset německých tanků Leopard 1A5, protože nutně potřebovaly opravu. Zjistil to německý týdeník Der Spiegel. Odborníci německého ministerstva obrany došli k závěru, že tyto tanky byly tak opotřebované po výcviku ukrajinských vojáků v Německu, že potřebovaly opravit.

17:32

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dnes uvalila nové sankce na několik osob a subjektů v Íránu, Rusku, Číně a Turecku v souvislosti s vývojem dronů a vojenských letadel v Teheránu. Informovala o tom agentura Reuters.

Sankce se týkají sedmi osob a čtyř subjektů v těchto čtyřech zemích. Ty podle administrativy "usnadnily dodávky a finanční transakce" společnosti Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company a jejímu úsilí v oblasti bezpilotních letounů a vojenských letadel, uvedlo v prohlášení americké ministerstvo financí.

16:58

Jedině Rusko je zodpovědné za současnou válku na Ukrajině a jedině Rusko stojí v cestě míru, řekl dnes Valnému shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. Moskvě vyčetl, že jako cenu za ukončení konfliktu požaduje ukrajinskou kapitulaci, ukrajinská území a životy ukrajinských dětí.

15:48 Vlajka Ruské federace.

Rusko invazí na Ukrajinu porušilo Chartu OSN a rozpoutalo řadu hrůz, řekl generální tajemník Organizace spojených národů Antonio Guterres.  V noci na úterý vystoupí s projevem ve Valném shromáždění OSN český prezident Petr Pavel.

13:20

Dánsko daruje Ukrajině dalších 45 tanků, aby podpořilo její boj proti ruské agresi. Informovala o tom dnes dánská televize TV2 s odvoláním na ministra obrany Troelse Poulsena. Dar bude sestávat z 30 tanků Leopard 1 a 15 modernizovaných tanků T-72. Při nákupu těchto tanků bude Kodaň spolupracovat s dalšími zeměmi, řekl Poulsen.

13:20

Evropská komise navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v zemích Evropské unie. Mechanismus má být prodloužen do 3. března 2025.

12:43

Za Českou republiku podepsal dohodu v Ramsteinu náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Podle českého ministerstva obrany bude ujednání velkou příležitostí pro české firmy. Prvním dílčím projektem je dar 15 modernizovaných tanků T-72.

12:39

Česko se dohodlo s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podpory dodá české zbraně Ukrajině. Dohodu země podepsaly v německém Ramsteinu, kde se nachází americká vojenská základna.

11:52

Dým nad Lvovem po ruském ranním raketovém útoku.

Dým nad Lvovem po ruském ranním raketovém útoku.
Dým nad Lvovem po ruském ranním raketovém útoku. | Foto: Reuters
11:39

Lotyšsko uzavřelo jeden ze dvou hraničních přechodů s Běloruskem. Zdůvodnilo to hrozbou nelegální migrace.

11:35 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Putin pojede v říjnu do Pekingu, kde se setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oznámil to tajemník ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev.

10:56

Dánsko předá Ukrajině 45 tanků, oznámilo dánské ministerstvo obrany. Půjde o třicet tanků Leopard a patnáct T-72.

10:35

Z ukrajinského námořního přístavu Čornomorsk poprvé od krachu obilných dohod letos v červenci vyplula loď s obilím. Oznámil to místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Podle agentury Reuters jde o test schopnosti Ukrajiny znovuotevřít námořní cesty v době, kdy se Rusko snaží obnovit faktickou blokádu země.

"Loď Resiliant Africa, která převáží 3000 tun pšenice, opustila přístav Čornomorsk a míří k Bosporu. Jedná se o první ze dvou plavidel, která minulý týden vplula do Čornomorsku dočasným koridorem pro civilní plavidla zřízeným ukrajinským námořnictvem," uvedl ministr infrastruktury Kubrakov. 

10:29

Ukrajina brzy dostane od USA slíbené tanky Abrams, řekl americký ministr obrany Lloyd Austrin.

10:23

Na místě ruského útoku ve Lvově našli záchranáři mrtvého člověka. 

10:03

Unikátní záběry ukrajinského vojáka z osvobozování vesnice Kliščijivka u Bachmutu.

10:01

Souhrn nejdůležitějších událostí

Rusové v noci útočili raketami a drony na Charkov a Lvov.

Český prezident Petr Pavel přednese v noci z úterý na středu projev v OSN. Z velké části se bude věnovat Ukrajině.

Ukrajinská loď s nákladem tří tisíc tun pšenice opustila přístav Čornomorsk u Oděsy a pluje do Turecka.

9:35

Rusové zasáhli ve Lvově průmyslovou halu.

Foto: Reuters
06:12 Vlajka Ruské federace.

Ruská strana uvedla, že protivzdušná obrana zneškodnila tři vzdušné cíle v Belgorodské oblasti.

06:10

Ukrajinská města byla podle místních úřadů v noci na dnešek opět pod palbou ruských střel a dronů. Ruský raketový útok zasáhl v pondělí večer průmyslovou zónu Charkova, výbuchy zněly v noci i ve Lvově na západě země. Na komunikační platformě Telegram to uvedli představitelé místních samospráv.

Ukrajinská agentura Ukrinform s odvoláním na armádu napsala, že také některé oblasti na východě a jihu země čelily novým dronovým útokům.

06:07

Ruský raketový útok zasáhl v pondělí večer průmyslovou zónu Charkova. Na komunikační platformě Telegram to uvedl starosta města Ihor Terechov bez podrobností o škodách či obětech.

"Máme informace o zásahu průmyslové zóny ve čtvrti Cholodnohirskyj," uvedl Terechov. Další zdroje na Telegramu hovoří o explozích v tomto druhém největším ukrajinském městě.

06:02

Bezpečnostní situace Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny se mírně zlepšila. Prohlásil to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, jehož dnes citovala ruská agentura RIA Novosti.

MAAE podle Grossiho nezaznamenala žádné ostřelování největší evropské atomové elektrárny. Situace však zůstává velmi citlivá, dodal Grossi.

"Pozorovali jsme jisté zlepšení, ale situace zůstává velmi křehká," řekl šéf agentury dohlížející na bezpečnost jaderných podniků.

05:45

Ministr obrany Spojených států Lloyd Austin dnes pořádá na americké letecké základně Ramstein v Německu další schůzku zemí, které zbrojně podporují Ukrajinu v jejím boji proti ruské invazi. Českou republiku bude na jednání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu zastupovat ministryně obrany Jana Černochová.

05:30

Český prezident Petr Pavel promluví před Valným shromážděním OSN v New Yorku. Jeho projev během prvního dne všeobecné rozpravy přijde na řadu kolem 19:00 místního času (ve středu kolem 1:00 SELČ) a očekává se, že v něm znovu zmíní téma ruské agrese na Ukrajině. 

23:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Olena a já jsme přijeli do Spojených států na týdenní zasedání Valného shromáždění OSN na vysoké úrovni a na návštěvu Washingtonu," napsal dnes večer Zelenskyj.

Dodal, že se zúčastní Valného shromáždění, summitu o cílech udržitelného rozvoje a zasedání Rady bezpečnosti, jakož i řady důležitých bilaterálních jednání. Demokratický prezident Joe Biden by měl Zelenského přijmout ve čtvrtek v Bílém domě.

23:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes se svou ženou Olenou přicestoval do Spojených států. Na úvod návštěvy se v newyorské nemocnici setkal se zraněnými ukrajinskými vojáky, v úterý ho čeká vystoupení před světovými lídry na Valném shromáždění OSN. 

22:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy oznámil, že se tento týden setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten v pondělí večer i se svou ženou Olenou přicestoval do Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters.

19:54

"Spolková vláda ještě nerozhodla, zda střely s plochou dráhou letu Taurus pošle," řekl Pistorius. "Celá spolková vláda má povinnost velmi pečlivě zvážit každou dodávku zbraní. Je třeba vyjasnit řadu politických, právních, vojenských a technických aspektů. To není snadné," uvedl.

Poznamenal, že Německo se soustředí v poskytování pomoci na ty oblasti, ve kterých je silné. "To jsou naše moderní tanky Leopard 2A6. Je to systém pozemní protivzdušné obrany. Náš protivzdušný systém Iris-T SLM denně na Ukrajině zachraňuje lidské životy," řekl Pistorius. "Ve zbrojní pomoci na Ukrajině jsme na druhém místě (po USA). Ukrajinci to velmi oceňují, jak znovu a znovu v rozhovorech říkají," poznamenal.

19:41

Německo poskytne Ukrajině zbrojní pomoc včetně munice, obrněných vozidel, zimního oblečení a generátorů v hodnotě 400 milionů eur (9,8 miliardy korun). V rozhovoru s nejčtenějším německým deníkem Bild to prohlásil spolkový ministr obrany Boris Pistorius. Poznamenal, že o střelách s plochou dráhou letu Taurus, o které Kyjev usiluje, německá vláda ještě nerozhodla.

19:25

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev podal u Světové obchodní organizace stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí.
 • Ukrajinské jednotky u Bachmutu na východě země prolomily ruskou obrannou linii. Rusové nyní do boje poslali dostupné zálohy, aby průlom uzavřeli.
 • Moskva potvrdila, že v bojích o vesnici Andrijivka u Bachmutu v pátek zahynul elitní ruský důstojník, velitel 31. letecké útočné brigády, plukovník Andrej Kondraškin.
19:19

"Je důležité ukázat, že toto jednání (Polska, Slovenska a Maďarska) je z právního hlediska nesprávné. A proto zítra (v pondělí) začneme s právními kroky," řekl v neděli deníku Politico náměstek ukrajinského ministra pro ekonomiku a obchod Taras Kačka. Dodal, že Kyjev se také chystá zavést odvetná opatření ohledně dovozu ovoce a zeleniny z Polska.

19:02

Bratislava, Varšava a Budapešť zavedly zákaz dovozu obilí ve snaze ochránit své vlastní zemědělce, kteří by podle nich jinak museli konkurovat levným zemědělským plodinám dováženým z Ukrajiny.

18:57

Kyjev podal u Světové obchodní organizace stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí. S odvoláním na dnešní prohlášení ukrajinského ministerstva hospodářského rozvoje a obchodu o tom informovala agentura Reuters.

17:32

"U Bachmutu pokračují tvrdé boje," upozornil Syrskyj a dodal, že nepřítel se nevzdává ani záměru obnovit útoky směrem na Kupjansk a Lyman na východě Ukrajiny.

17:31

Po ztrátě těchto obcí nepřítel vede četné protiútoky a snaží se získat ztracené pozice, podle Syrského ale neúspěšně. "Tyto na první pohled malé osady byly důležitými prvky nepřátelské obranné linie od Bachmutu až po Horlivku. V důsledku úspěšných akcí našich jednotek byla proražena obranná linie nepřítele, kterou se nepřítel pokouší uzavřít a vrhl všechny dostupné zálohy do boje," zdůraznil. Dodal, že v bojích u Bachmutu byly poraženy a zničeny některé z nejlepších ruských jednotek.

17:31

Ukrajinské jednotky u Bachmutu na východě země prolomily ruskou obrannou linii. Rusové nyní do boje poslali dostupné zálohy, aby průlom uzavřeli, uvedl ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj, citovaný armádním tiskovým střediskem. Generálovo vyjádření citovala agentura AFP, list Ukrajinska pravda a další média. Syrskyj velí pozemním silám a v minulých dnech oznámil osvobození osady Andrijivka a vsi Kliščijivka jižně od Bachmutu.

14:20

Ukrajinská vláda se rozhodla odvolat z funkcí šest náměstků ministra obrany včetně Hanny Maljarové, která pravidelně poskytovala veřejnosti aktuální informace o vývoji bojů v zemi. Důvod k odvolání činitelů kabinet nesdělil. Do čela resortu se nedávno postavil Rustem Umerov, jenž nahradil Oleksije Reznikova. S tím souvisí výměna náměstků.

14:07

V centru okupovaného Doněcku jsou slyšet mohutné výbuchy, uvedla tisková agentura RIA Novosti.

12:53 Vlajka Ruské federace.

Moskva potvrdila, že v bojích o vesnici Andrijivka u Bachmutu v pátek zahynul elitní ruský důstojník, velitel 31. letecké útočné brigády plukovník Andrej Kondraškin. Na Ukrajině se zúčastnil několika bitev, včetně bojů v Mariupolu či útoku na letiště Hostomel u Kyjeva v prvních dnech invaze. Ukrajinci v pátek vesnici Andrijivka dobyli a zbytek ruských vojáků tam zlikvidovali. Kondraškin byl mezi nimi.

11:13 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl komentovat zprávy o velmi špatném zdravotním stavu čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Řekl, že nemá v tomto směru žádné informace. Čečenské exilové organizace uvedly, že Kadyrov je na jednotce intenzivní péče.

11:04

Kyjev zažaluje Slovensko, Polsko a Maďarsko kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí, řekl deníku Politico náměstek ukrajinského ministra pro ekonomiku a obchod Taras Kačka. Žalovat tři jmenované země se Kyjev podle Kačky chystá u Světové obchodní organizace (WTO). Bratislava, Varšava a Budapešť zavedly zákaz dovozu obilí ve snaze ochránit své vlastní zemědělce, kteří by podle nich jinak museli konkurovat levným zemědělským plodinám dováženým z Ukrajiny. Embargo mělo vypršet 15. září, trojice středoevropských zemí ho ale prodloužila.

Polsko, Slovensko a Maďarsko se rozhodly v embargu pokračovat i přesto, že Evropská komise, která původně s časově omezeným zákazem dovozu ukrajinských plodin do některých členských zemí EU souhlasila, v pátek rozhodla o ukončení embarga.

10:09

Rusové z dronů ostřelovali autobusové nádraží ve městě Beryslav v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Čtyři lidé jsou zraněni.

10:05

Na bulharském pobřeží Černého moře vyplaval dron s výbušninou. Zřejmě jde o ruský stroj, který se zřítil do vody.

9:55 Vlajka Ruské federace.

V centru ruského Belgorodu někdo v noci zapálil konstrukci ve tvaru písmene Z, které symbolizuje ruskou agresi proti Ukrajině. Informoval o tom starosta.

9:26

Ukrajinští vojáci pózují v osvobozené vesnici Kliščijivka u Bachmutu. Vlevo je vidět zbytky kostela.

Ukrajinští vojáci pózují v osvobozené vesnici Kliščijivka u Bachmutu. Vlevo je vidět zbytky kostela.
Ukrajinští vojáci pózují v osvobozené vesnici Kliščijivka u Bachmutu. Vlevo je vidět zbytky kostela. | Foto: Reuters
9:14

Ukrajinští vojáci o víkendu postoupili během ofenzivy i na jihu země v Záporožské oblasti. Osvobodili přes pět kilometrů čtverečních území, oznámila v pondělí náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová.

9:05

Souhrn nejdůležitějších událostí

Ukrajinská armáda osvobodila o víkendu vesnici Kliščijivka u Bachmutu. Během tří dnů jde o druhou osvobozenou vesnici, v pátek se Rusové stáhli z Andrijivky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přirovnal Vladimira Putina k Hitlerovi.

Předseda maďarského parlamentu László Kover prohlásil, že jeho země nebude spěchat s ratifikací přístupu Švédska k NATO.

08:37

Útoky ruské armády v noci na dnešek zasáhly civilní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na ukrajinský generální štáb.

Kyjev uvedl, že protiletecká obrana zničila 18 ruských útočných dronů íránské výroby a 17 okřídlených raket.

07:59 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident také znovu ujistil, že ukrajinská armáda zbraně dodávané spojenci nepoužívá k útokům na ruské území. Rusku vzkázal, že pokud jeho armáda útočí raketami na Ukrajinu, má napadená země morální právo odpovědět.

"Reagujeme a říkáme jim: 'Vaše nebe není tak dobře chráněné, jak si myslíte,'" řekl Zelenskyj. Na otázku, zda dronové útoky, které Rusko v poslední době zažívá, se dějí na jeho rozkaz, Zelenskyj odpověděl, že ne.

07:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro americkou televizi CBS přirovnal šéfa Kremlu Vladimira Putina k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Varoval také před třetí světovou válkou.

"Pokud Ukrajina padne, Putin určitě půjde dál," řekl Zelenskyj k tomu, jaké následky by mělo, pokud by spojenci Kyjeva v čele se Spojenými státy přestali podporovat ukrajinskou armádu. "Co budou Spojené státy dělat, když se Putin dostane k baltským státům, když se dostane k polské hranici? Co se stane pak? Třetí světová válka?" řekl Zelenskyj.

Podle ukrajinského prezidenta je na celém světě, aby rozhodl, zda chce zastavit Putina nebo zda chce začátek světového konfliktu. "Putina změnit nedokážeme. Ruská společnost ztratila respekt světa. Zvolili ho, znovu ho zvolili a vychovali druhého Hitlera," uvedl Zelenskyj. "Čas nevrátíme, ale toto můžeme zastavit," dodal.

21:44 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila dnes večer další dva ukrajinské drony nad jihozápadní částí anektovaného poloostrova Krym, oznámilo podle médií ruské ministerstvo obrany. Armáda nálet zaznamenala kolem 20:30 moskevského času (19:30 SELČ).

Server Meduza v online reportáži napsal, že očití svědci v Sevastopolu na Krymu informovali o dvou výbuších. Později sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev podle státní tiskové agentury TASS uvedl, že městská infrastruktura neutrpěla žádné škody.

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinci osvobodili důležitou vesnici Kliščijivka u Bachmutu. Rusové se však snaží místo dobýt zpět.
 • Sobotní ruské útoky v Charkovské oblasti si vyžádaly nejméně dva mrtvé a osm zraněných.
 • Další dron v neděli brzy ráno spadl na nerezidenční budovu v ruském městě Orel, které leží zhruba 160 kilometrů od ukrajinských hranic. 
18:45

Ukrajinská armáda osvobodila vesnici Kliščijivka u Bachmutu na východě země. S odvoláním na mluvčího východního uskupení ukrajinských sil a prohlášení jednotek, které se na tomto úspěchu podílely, to na svém webu napsal list Ukrajinska pravda. Sami vojáci ale varují, že ves, která je důležitá pro další postup ukrajinské protiofenzivy, se Rusové snaží dobýt zpět.

"Kliščijivka byla vyčištěna od Rusů a osvobozena," uvedl podle agentury Reuters velitel ukrajinských pozemních sil generál Oleksandr Syrskyj. Rusové ohlásili dobytí této vesnic v lednu.

Osvobození Kliščijivky nejprve naznačil šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, který na sociální síti zveřejnil fotografii vojáků před poničeným kostelem i s komentářem: Ukrajina si vždy vezme zpět, co jí patří.

Jermak neuvedl místo, kde byl snímek pořízen. Kostel na snímku je však podle agentury Unian identický s kostelem v obci Kliščijivka.

"Vesnice byla v posledních týdnech v centru protiofenzivy ukrajinské armády," uvedl Unian a dodal, že jde o pozici strategicky důležitou z hlediska ofenzivy vedené jižně od Bachmutu.

Ukrajinští vojáci nyní v osvobozené vsi upevňují své pozice, uvedl kapitán Ilja Jevlaš z východního velitelství. "My, vojáci 80. samostatné výsadkové útočné brigády, 5. samostatné útočné brigády, samostatné útočné brigády policie Ljuť jsme splnili úkol - obec Kliščijivka jsme osvobodili od okupantů. Nepřítel však neustává v pokusech ji znovu dobýt," uvádějí vojáci ve videu zveřejněném na facebooku policejní brigády.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že "nepřítel pokračoval v útočných operacích, marně se pokoušel vytlačit ruské vojáky z obcí Kliščijivka a Andrijivka". Kliščijivka leží zhruba dva kilometry severně od Andrijivky.

15:54

Sobotní ruské útoky v Charkovské oblasti, které mimo jiné zasáhly také oblastní metropoli, si vyžádaly nejméně dva mrtvé a osm zraněných. S odkazem na dnešní vyjádření šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova to napsal ruskojazyčný server BBC. Charkov se stal terčem útoků i v noci na dnešek.

"Kolem 00:30 (místního času, v sobotu 23:30 SELČ) zahájil nepřítel raketový útok na město Charkov," napsal Syněhubov. Rusko podle něj na město vyslalo čtyři rakety S-300, které způsobily požár v nerezidenční budově.

Pět balistických raket ze systému Iskander podle Syněhubova v sobotu před polednem místního času poškodilo několik budov v Charkově a způsobilo požár. Zraněno bylo šest civilistů, kteří jsou ve středně těžkém stavu v péči lékařů.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že provedlo raketový útok na závod v Charkově, kde se opravují obrněná vozidla pro ukrajinskou armádu. Další podrobnosti, včetně času úderů, ministerstvo nezmínilo.

Při ostřelování na cestě mezi obcemi Hlyboke a Strilecha nedaleko rusko-ukrajinské hranice zahynuli při zásahu automobilu ruskou protitankovou střelou muž a žena, uvedl gubernátor. Třetí spolucestující, dvaasedmdesátiletý muž, byl zraněn a je ve vážném stavu. Další zraněný, třiadvacetiletý muž, je ve vesnici Petropavlivka v Kupjanském okrese.

14:22

Prezident Petr Pavel předpokládá, že v Organizaci spojených národů bude mnoho příležitostí hovořit o ruské vojenské invazi na Ukrajinu. Očekává na toto téma i konfrontační okamžiky. Pavel novinářům před dnešním odletem do Spojených států na 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku také řekl, že bude usilovat o podporu českého nestálého členství v Radě bezpečnosti této organizace. Účast na jednání vrcholného orgánu OSN vnímá Pavel jako šanci dát světu najevo, že Česká republika zastává racionální postoje, že má čím přispět a že je připravena mluvit hlasem rozumu, a nikoli konfrontace.

10:47

Severokorejský vůdce Kim Čong-un je po několikadenní návštěvě ruského Dálného východu, kde se mimo jiné setkal i s prezidentem Vladimirem Putinem, zpět na cestě do KLDR. Informovaly o tom ruské tiskové agentury, podle kterých Kimův obrněný vlak po závěrečné ceremonii v železniční stanici na okraji východoruského Arťomu zamířil k severokorejským hranicím.

Kim na záběrech zveřejněných agenturou RIA Novosti na rozloučenou z vlaku mával ruské delegaci s ministrem ekologie a přírodních zdrojů Alexandrem Kozlovem. Na nástupiště vůdce KLDR doprovodila čestná stráž Východního vojenského okruhu a vojenská kapela Tichomořské flotily, která zahrála ruskou a severokorejskou hymnu. Vlak ze stanice vyjel za zvuku vlastenecké skladby Loučení Slovanky.

09:24

Do ukrajinských černomořských přístavů dopluly pro obilí dvě nákladní lodě, napsal dnes server Interfax-Ukrajina. Jsou to první plavidla, která do přístavů v Oděské oblasti vplula od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž při tom využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od těchto dohod letos v červenci odstoupilo a opakovaně hrozí, že bude pokládat lodě plující do ukrajinských přístavů za vojenské cíle.

07:52 Vlajka Ruské federace.

Další dron dnes brzy ráno spadl na nerezidenční budovu ve městě Orel, které leží zhruba 160 kilometrů od ukrajinských hranic. Tři moskevská letiště - Šeremeťjevo, Vnukovo a Domodědovo - dnes podle ruských agentur musela nejméně 30 letů odložit a šest zrušit. Agentura Reuters uvedla, že jde o běžný krok v případě ohrožení ruské metropole bezpilotními letouny.07:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v noci na dnešek protivzdušná obrana sestřelila ukrajinské drony u anektovaného poloostrova Krym. Další ukrajinský bezpilotní letoun byl zničen v Moskevské oblasti. Úřad to sdělil na Telegramu.

Ministerstvo nejprve informovalo o sestřelení dvou ukrajinských dronů u západního pobřeží ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Později oznámilo, že ruská armáda zneškodnila nad severozápadním a východním pobřežím poloostrova další čtyři stroje.

Jeden ukrajinský bezpilotní letoun byl sestřelen také nad městem Istra východně od Moskvy, uvedlo souběžně s tím ministerstvo. To potvrdil i starosta ruské metropole Sergej Sobjanin, podle nějž si dopad dronu v Istře nevyžádal žádné škody ani oběti. Na místě jsou záchranné složky.

Ukrajinský server RBK-Ukrajina s odvoláním na zprávy ze sociálních sítí uvedl, že ve městě Sevastopol na Krymu byla po dnešní jedné hodině ranní slyšet střelba.

22:56 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Kurské oblasti Roman Starovojt obvinil ukrajinskou armádu z ostřelování pohraniční vsi Plechovo. "Zraněním způsobeným střepinami na místě podlehl třicetiletý muž," uvedl podle agentury Interfax. Ostřelování také poškodilo několik domů ve vsi.

20:31

Na Ukrajině bylo nalezeno tělo pohřešovaného Brita, bývalého vojáka, který do země přicestoval minulý měsíc, aby tam bojoval jako dobrovolník proti ruské agresi. Oznámila to dnes ukrajinská a britská média s odvoláním na policii.

Bývalý výsadkář Daniel Burke (36) z jižního Manchesteru byl nahlášen příbuznými jako nezvěstný 16. srpna, uvedla televize Sky News na svém webu. Burke v rozhovoru poskytnutém BBC na začátku srpna hovořil o svém záměru bojovat v řadách ukrajinské armády, ale už v půli měsíce byl prohlášen za pohřešovaného. Jeho tělo nyní našli v Záporoží, přibližně 44 kilometrů od linie fronty. "Této chvíle jsem se bála," řekla BBC vojákova matka Diane Sniathová.

20:23

Stavy ruských jednotek v polárních končinách u Norska klesly na pětinu a méně počtu vojáků, které měly před rozpoutáním války Ruska proti Ukrajině, uvedl dnes velitel norských ozbrojených sil podle agentury Reuters. Takové oslabení ruských sil podle norského generála svědčí o tom, že ruský prezident Vladimir Putin si velmi dobře uvědomuje, že Severoatlantická aliance nijak Rusko neohrožuje.

19:51

Ani vyšší výdaje na obranu nemusejí kvůli výraznému nárůstu cen armádního vybavení a munice vést k zajištění větší bezpečnosti, upozornil dnes v Oslu předseda aliančního vojenského výboru Rob Bauer. Šéf aliančního výboru zároveň vyzval ke spolupráci veřejného a soukromého sektoru, která by vedla ke zvýšení armádní produkce.

Poptávka po zbraních se strany zemí NATO narostla v době, kdy spojenci poskytují armádní pomoc Ukrajině, která se brání ruské agresi, a zároveň se snaží zaplnit své arzenály, podotkla agentura Reuters. Jedním z problémů je podle ní nedostatek dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů. Její spotřeba ukrajinskými silami je až 10 tisíc kusů denně.

16:24

Ukrajina dnes oznámila, že dvě nákladní lodě právě plují do jejích přístavů u Černého moře. Jsou to první plavidla, která se k takovému kroku odvážila po červencovém odstoupení Ruska od obilné dohody, umožňující navzdory válce vyvážet ukrajinské obilí z černomořských přístavů, a navzdory opakovaným hrozbám Moskvy, že bude pokládat lodě plující do ukrajinských přístavů za vojenské cíle, uvedla agentura AFP.

16:22

Policisté dnes při demonstraci proti vládě na Václavském náměstí zadrželi muže, který je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Vyplývá to z informací policistů na sociální síti a od jejich mluvčího Jana Daňka. Muž měl podle policie na tričku symbol podpory ruské agrese. Neupřesnila, zda byl zadržený účastníkem demonstrace proti vládě.

15:39

Ruská vojska dnes zasáhla Charkov na východě Ukrajiny pěti raketami. Podle zdravotníků utrpělo zranění pět civilistů, uvedl podle ukrajinských médií šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Zranění mají lehká a střední, nejsou v ohrožení života," citoval jej server Ukrajinska pravda.

15:27

Východní křídlo Evropy Ukrajinu vždy podporovalo a nemyslíme si, že se to po volbách, které se v tamních zemích budou konat, nějak zásadně změní. Na setkání s novináři v Bruselu to v pátek večer uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová. Reagovala tak na otázku, zda Kyjev neočekává oslabení podpory Ukrajiny po blížících se volbách na Slovensku a v Polsku.

15:26

Evropská komise hájí své rozhodnutí neprodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí do zemí Evropské unie sousedících s Ukrajinou. Místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis dnes prohlásil, že pominuly mimořádné podmínky, které zákaz platný do pátku ospravedlňovaly. Maďarsko, Polsko a Slovensko nicméně oznámily zavedení vlastních restrikcí.

15:25

Polsko od neděle zakáže vjezd automobilům s ruskou poznávací značkou, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení polského ministerstva vnitra. Stejný krok v předchozích dnech oznámily i Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko.

15:23 Vlajka Ruské federace.

Rusové zasáhli Charkov pěti raketami S-300, zdravotníci hlásí pět raněných civilistů, uvedl šéf oblastní správy podle ukrajinských médií.

15:23 Vlajka Ruské federace.

Zatím není jasné, jak dlouho severokorejský vůdce Kim Čong-un v Rusku zůstane, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na ruského velvyslance v KLDR Alexandra Macegoru. Program Kimovy cesty je podle diplomata "opravdu nabitý" a návštěva ještě není u konce.

12:47

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Rusko hlásí, že poblíž Krymu a Moskvy sestřelilo ukrajinské drony. Tři moskevská letiště musela odložit více než 30 letů.
 • Do ukrajinských černomořských přístavů vůbec poprvé od začátku ruské agrese dopluly pro obilí dvě nákladní lodě, aniž by při tom využily koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami.
 • Ukrajinská armáda postoupila na některých místech jižní fronty o tři až čtyři kilometry. Situace na bojišti však zůstává napjatá.
08:57

Ukrajinská armáda postoupila na některých místech jižní fronty o tři až čtyři kilometry, uvedla podle agentury Unian mluvčí jižního uskupení ukrajinských sil Natalija Humenjuková. Situace na bojišti však podle ní zůstává napjatá.

Zatlačení ruské armády o jednotky kilometrů je podle Humenjukové výsledkem úspěšných útočných operací. "Ale objektivně bychom potřebovali vyčistit alespoň třicetikilometrový pruh, aby to mělo nějaký účinek," uvedla mluvčí.

08:25 Vlajka Ruské federace.

"Mohou doletět do Japonska a zpátky," prohlásil podle agentur Šojgu. Kim se na zveřejněných záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely. Ruský ministr mu předvedl rovněž letoun Mig-31 vybavený nadzvukovými střelami Kinžal, které mohou nést jaderné hlavice. Jejich dolet je až 2000 kilometrů a rychlost až 12 000 kilometrů v hodině.

07:47 Vlajka Ruské federace.

Kimova návštěva má podle obou stran ukázat možnosti spolupráce obou zemí v době, kdy Rusko potřebuje další zbraně pro svou pokračující agresi na Ukrajině. Severokorejský diktátor v sobotu podle agentur zhlédl například bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22, které Moskva nasazuje v ukrajinské válce.

Vůdce KLDR Kim Čong-un při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ve Vladivostoku.
Vůdce KLDR Kim Čong-un při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ve Vladivostoku. | Foto: Reuters
07:46 Vlajka Ruské federace.

Vůdce KLDR Kim Čong-un při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ruského dálného východu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mu v okolí města Vladivostok předvedl bombardéry schopné nést jaderné zbraně, nadzvukové střely či fregatu Maršál Šapošnikov. Informovaly o tom tiskové agentury.

20:44

Slovensko do konce roku jednostranně prodloužilo zákaz dovozu obilí a dalších tří produktů z Ukrajiny, uvedl premiér Ódor. Unijní embargo končí dnes.

20:42 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda zvažuje, že na určitou dobu zcela zakáže vývoz ropných produktů, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu. Informovala o tom dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj. Dodala, že další zvažovanou možností je zvýšení cla na vývoz ropných produktů. Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě. Ruský trh s pohonnými hmotami se však nyní potýká s kombinací negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy s infrastrukturou a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.

19:08

Evropská komise neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do sousedních zemí Ukrajiny. Komise dnes uvedla, že díky dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují. Embargo vyprší o půlnoci, ale Maďarsko, Polsko a Slovensko již daly najevo odhodlání v něm jednostranně pokračovat.

18:15 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinský námořní dron poškodil ruskou raketovou loď Samum v Černém moři, uvedlo dnes s odvoláním na zdroje v ukrajinské tajné službě SBU několik médií včetně serveru Ukrajinska pravda. Loď podle některých z nich musela být odtažena na opravu, přičemž se výrazně nakláněla. Útok se odehrál už ve čtvrtek. Informovala o něm i ruská strana, ta ale tvrdí, že byl odražen.

Loď Samum ukrajinský dron zasáhl ve čtvrtek v oblasti Sevastopolského zálivu, napsala agentura Unian. Dron s názvem Morskyj maljuk (Mořský chlapeček) podle ní poškodil zadní část ruské lodi. Samum je malá raketová loď s délkou 65,6 metru. Je součástí ruské Černomořské flotily.

18:15

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes podle agentury MTI potvrdil, že Maďarsko prodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí. Rumunsko chce bez ohledu na osud zákazu subvencovat své zemědělce, uvedl podle agentury Reuters ministr dopravy balkánské země. Zákaz dovozu ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen na své území od května kromě Maďarska a Rumunska uplatňují také Slovensko, Polsko a Bulharsko s cílem zajistit výhodnější podmínky vlastním zemědělcům. Embargo, se kterým souhlasila Evropská komise, má vypršet dnes o půlnoci.

18:09

Historická centra ukrajinských měst Kyjev a Lvov jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO v ohrožení. Památky v těchto městech ohrožuje válka vedená Ruskem proti Ukrajině. Na seznam je dnes přidala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), hlasovala o tom během svého jednání v Saúdské Arábii.

18:08

Po zprávě o znovudobytí Andrijivky přišla také od běloruských dobrovolníků z pluku Kalinovského informace o osvobození vsi Kliščijivka. Videozáznam, který původně zveřejnil pluk Kalinovského, podle serveru Ukrajinska pravda ukazoval, jak zdravotníci pluku vjíždějí do města. Pluk nicméně záznam později stáhl, což podle serveru připomíná čtvrteční situaci s Andrijivkou.

18:07

Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o situaci na bojišti. O tuto malou ves, důležitou pro ruské zásobování, se bojovalo několik měsíců, podotkl server BBC News. Běloruští dobrovolníci působící na Ukrajině v takzvaném pluku Kalinovského dnes odpoledne kromě toho ohlásili osvobození vsi Kliščijivka, která leží mezi Andrijivkou a Bachmutem, asi pět kilometrů od jižního okraje tohoto města, následně ale zprávu stáhli.

17:44

Běloruský nejvyšší soud na žádost generálního prokurátora zakázal jako "extremistickou organizaci" centrum běloruských investigativních novinářůzaregistrované v Česku pod názvem Belarusian Investigative Center. Oznámila to dnes místní média s odvoláním na komuniké prokuratury. Rozhodnutí nejvyššího soudu už vstoupilo v platnost, uvedla ruská tisková agentura TASS.

15:11

Finsko se po Litvě, Lotyšsku a Estonsku stane dalším státem, který zakáže vjezd automobilů s ruskou poznávací značkou na své území. Informovala o tom dnes zpravodajská stanice YLE. Zákaz začne platit v noci na sobotu.

14:14 Vlajka Ruské federace.

Ruský vojenský soud na Sachlinu odsoudil k 13 letům odnětí svobody vojáka, který odmítl bojovat ve válce proti Ukrajině, přestože měl s armádou uzavřený profesionální kontrakt. O případu informovala média s odvoláním na sdělení soudu. V něm odsouzený figuruje jen jako "voják K.", ale v médiích se mezitím objevilo plné jméno odsouzeného. Trest si má podle verdiktu odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem.

12:03 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un nepodepsali během schůzky na kosmodromu Vostočnyj žádnou dohodu o vojenské spolupráci ani o dodávkách severokorejské munice Rusku.

9:42

Sedmašedesátiletý Jakiv Marynčenko na svém pozemku, zničeném ruským bombardováním města Orichiv v Záporožské oblasti.

Foto: Reuters
9:39

Souhrn nejdůležitějších událostí

Ukrajinská armáda po těžkých bojích dobyla vesnici Andrijivka jižně od Bachmutu. 

Severokorejský diktátor Kim Čong-un pokračuje v návštěvě Ruska. Podíval se do továrny na stíhačky.

Z Oděsy vyplula do Černého moře loď Puma, naložená ukrajinským obilím. Plavilo pluje pod vlajkou Kajmanských ostrovů.

 

07:25

Ukrajinské síly ovládly ves Andrijivka jižně od Bachmutu v Doněcké oblasti na východě země, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní zprávě o situaci na bojišti. "Obranné síly měly během ofenzivních operací částečný úspěch v oblasti Kliščijivky. Během útoku osvobodily Andrijivku v Doněcké oblasti, přičemž způsobily nepříteli významné ztráty na životech i technice," píše se ve svodce generálního štábu.

O tom, že ukrajinské jednotky Andrijivku osvobodily, informovala už ve čtvrtek náměstkyně ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maljarová. Její informace ovšem odmítla třetí samostatná útočná brigáda, která v oblasti působí, později je stáhla i ona sama. Andrijivka je malá osada, v níž původně žilo několik desítek lidí. Leží na železniční trati mezi vesnicemi Kliščijivka a Kurdjumivka na jih od Bachmutu. O toto město sváděly ruské a ukrajinské síly tvrdé a krvavé boje po řadu měsíců. Ovládnutí zničeného města ruskou stranou oznámil Jevgenij Prigožin, tehdejší šéf Wagnerovy žoldnéřské společnosti, letos v květnu.

06:13 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes dorazil do ruského města Komsomolsk na Amuru a okamžitě zamířil do leteckého závodu, kde se vyrábějí stíhačky, píše agentura Reuters. Ve středu se severokorejský vůdce na Dálném východě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jižní Korea nad Kimovým programem v Rusku, orientovaným na prohloubení vojenské spolupráce Moskvy a Pchjongjangu, vyjádřila hluboké znepokojení.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě ruského leteckého závodu v Komsomolsku na Amuru, kde se vyrábějí stíhačky.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na návštěvě ruského leteckého závodu v Komsomolsku na Amuru, kde se vyrábějí stíhačky. | Foto: Reuters
19:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se příští týden chystá do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. Setká se při té příležitosti s americkým prezidentem Joem Bidenem, informovala stanice NBC s odvoláním na vysoce postaveného ukrajinského představitele. Setkání se Zelenským v New Yorku avizoval dnes na síti X také polský prezident Andrzej Duda.

19:56

Ukrajinským silám se dnes podařilo poškodit dvě ruské hlídkové lodi třídy Vasilij Bykov v Černém moři, uvedla podle Unian ukrajinská armáda.

19:55

Rumunsko rozšířilo omezení vztahující se na lety ve vzdušném prostoru u jeho hranic s Ukrajinou, uvedla dnes agentura DPA. Bukurešť se k tomuto kroku rozhodla poté, co byly na rumunském území poblíž hranice v poslední době třikrát za sebou nalezeny trosky dronu, které podle rumunských úřadů vypadaly jako části bezpilotních letounů využívaných ruskou armádou.

Nová omezení ve vzdušném prostoru se týkají úseku rumunsko-ukrajinské hranice mezi rumunskými městy Galati a Sulina, které od sebe leží ve vzdálenosti asi 134 kilometrů vzdušnou čarou. Tento pás sahající 20 až 30 kilometrů do rumunského vnitrozemí budou moci využívat pouze státní letadla a záchranné vrtulníky. Výjimku bude mít také letiště Tulcea, které leží v tomto pásu a slouží civilním letům.

18:53

Kyjev dnes vyzval Slovensko, Polsko, Maďarsko a Rumunsko, aby v pátek zrušily zákaz dovozu ukrajinského obilí. V pátek má totiž vypršet embargo, které tyto země se svolením Evropské komise zavedly s cílem zajistit výhodnější podmínky vlastním zemědělcům. Varšava, Bratislava a Budapešť nicméně upozornily, že hodlají zákaz prodloužit, a Rumunsko uvedlo, že se bude řídit rozhodnutím Evropské komise.

18:04

"Další pokles inflace a schopnost centrální banky zajistit stabilitu na devizovém trhu umožňují pokračovat ve snižování klíčové úrokové sazby a zároveň zajistit dostatečnou atraktivitu úspor v hřivnách. Takovýto krok podpoří oživení ekonomiky, aniž by ohrozil finanční stabilitu," uvedla banka v dnešní tiskové zprávě. Dodala, že plánuje ve snižování úroků pokračovat, hodlá však postupovat opatrně.

18:03

Ukrajinská centrální banka podruhé za sebou snížila úrokové sazby, aby podpořila oživení domácí ekonomiky, kterou tvrdě zasáhla ruská vojenská invaze. Banka dnes snížila svůj základní úrok o dva procentní body na 20 procent. V červenci základní úrok zredukovala z 25 na 22 procent, uskutečnila tak první snížení úroků od začátku invaze z konce loňského února.

17:58

Sankce byly uvaleny také na více než 70 jednotlivců, kteří mají z války prospěch nebo ji podporují a udržují v chodu.

"Dnešními sankcemi Spojené státy pokračují ve svém neúnavném úsilí zacílit na ruské vojenské dodavatelské řetězce a zbavit (ruského prezidenta Vladimira) Putina vybavení, technologií a služeb, které potřebuje k vedení své barbarské války proti Ukrajině," uvedla ve zprávě americká ministryně financí Janet Yellenová.

17:58

Spojené státy dnes oznámily další sadu sankcí namířených proti Rusku, které se dotknou desítek subjektů včetně například ruské automobilky AvtoVAZ. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem webové stránky amerického ministerstva financí. Celkem téměř 100 nových postihů míří na ruské elity a ruskou průmyslovou základnu, finanční instituce a dodavatele technologií s tím, jak se Spojené státy snaží oslabit schopnost Ruska vést válku proti Ukrajině, uvedlo ministerstvo na svém webu.

17:57

Slovensko vyhostilo jednoho diplomata z ruské ambasády v Bratislavěinformovalo slovenské ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách. Na opuštění země má 48 hodin. Resort si také předvolal ruského velvyslance na Slovensku. Moskva podle agentury RIA Novosti uvedla, že na vyhoštění svého diplomata odpoví. "Důvodem jsou jeho (diplomatovy) aktivity, které byly v příkrém rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, což důkladně zdokumentovaly příslušné slovenské orgány," uvádí se v prohlášení slovenské diplomacie.

16:57

Německou metropoli dnes navštívil kyjevský primátor Vitalij Kličko, který při této příležitosti podepsal s berlínským kolegou Kaiem Wegnerem dohodu o partnerství obou hlavních měst. Kyjev se tak stal 18. městem, se kterým Berlín takovou partnerskou smlouvu má. Mezi stávajícími partnerskými městy Berlína jsou mimo jiné Praha a Moskva. Partnerství s Moskvou ale Berlín kvůli ruské invazi na Ukrajinu pozastavil.

16:34

USA uvalily nové sankce proti Rusku, týkají se desítek subjektů včetně ruské automobilky AvtoVAZ, uvedla agentura Reuters s odkazem na ministerstvo financí USA.

16:33

V Kyjevě byla otevřena kancelář Mezinárodního trestního soudu (ICC). Na sociálních sítích to oznámil ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin, podle něhož je kyjevská kancelář největším pracovištěm soudu mimo jeho sídlo v nizozemském Haagu. Kyjevská kancelář soudu se podle Kostina zaměří na vyšetřování ruského působení na Ukrajině. Rusko pokračuje už přes rok a půl v invazi na Ukrajinu.

15:58

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu vychvaloval ve středečním rozhovoru pro kremelskou televizi Rossija 1 schopnosti ruské armády. Následná otázka reportéra, který se zajímal, zda tedy Moskva zvítězí, politika ale viditelně znejistěla. Náhle se odmlčel a několik vteřin váhal se svou odpovědí.

15:57

"Andrijivka je naše, zajišťujeme pozice," napsala ministryně obrany Hana Maljarová. "U Bachmutu jdeme kupředu, na severním křídle se nepřítel snaží získat ztracené pozice. A na jihu úspěšně postupujeme," uvedla také. Dodala, že boje pokračují u Kurdjumivky a Kliščijivky. Andrijivka leží mezi těmito vesnicemi.

15:29

Ukrajinské síly bojující proti ruským jednotkám osvobodily obec Andrijivka jižně od Bachmutu, uvedla náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová.

15:13 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo americkou velvyslankyni v Moskvě Lynne Tracyovou a dva pracovníky ambasády označilo za nežádoucí osoby. Opustit ruské území musejí do sedmi dnů. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

15:07

Spojenci nesmí polevit v podpoře Ukrajiny bez ohledu na to, že protiofenziva Kyjeva proti ruskému agresorovi nepřinesla rychlý průlom. V dnešním rozhovoru s americkou agenturou Bloomberg to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Západ podle něj zároveň nesmí přistoupit na mírové řešení bez splnění podmínek Ukrajiny, kterou by takovým krokem zradil.

14:16

Bulharsko neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů, který má skončit 15. září a který země zavedla kvůli ochraně svého trhu. Rozhodl o tom dnes podle agentury AFP bulharský parlament. Embargo Bulharsku, ale i Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Slovensku povolila zavést letos v květnu Evropská komise. Varšava už tento týden avizovala, že zákaz nezruší, a není zatím jasné, jak bude v takovém případě EK reagovat.

12:27

Tisíce poutníků z řad chasidských Židů přicestovaly do ukrajinského města Umaň, aby zde navzdory válce oslavily židovský Nový rok, Roš hašana. Oznámily to oblastní úřady, které dříve poutníky nabádaly, aby do Umaně, kde je pochován jeden z význačných představitelů chasidského judaismu, kvůli riziku ostřelování a náletů raději nejezdili. Ale i loni v září do města v centrální části Ukrajiny přijely desítky tisíc poutníků. Ukrajinským strážcům zákona nyní pomáhají i izraelští policisté.

12:26 Vlajka Ruské federace.

Kim Čong-un si měl dnes v rámci své návštěvy Ruska prohlédnout závod na výrobu letadel a plavidla ruské Tichomořské flotily. Není ale jasné, kde přesně se nachází, uvádí agentura AP. Ve středu se severokorejský vůdce na Dálném východě setkal s prezidentem Vladimirem Putinem.

10:59

Ukrajina a Rusko se dnes vzájemně obvinily ze zabití civilistů při ostřelování. Na jihu Ukrajiny palba ruských děl zabila šestiletého chlapce a další čtyři lidi zranila, uvedla ukrajinská prokuratura podle místního tisku. Ukrajinské ostřelování pohraniční obce v Kurské oblasti na západě Ruska smrtelně zranilo řidiče nákladního vozu v místním lihovaru, tvrdí ruské úřady.

10:17

Válečné zpravodajce Isobel Yeungové z amerického serveru Vice News se podařilo takřka nemožné. Dostala se do ruských převýchovných táborů pro unesené ukrajinské děti a své poznatky zpracovala v rozsáhlé reportáži. Jak se jí to povedlo a co ve střežených zařízeních viděla, nyní popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

10:12

Rusko během noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 22 drony, z nichž 17 sestřelila protivzdušná obrana, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruské nálety a ostřelování si vyžádaly oběti a raněné, dodalo ukrajinské velení bez dalšího upřesnění. Ukrajinská média hlásila výbuchy ve městě Dnipro, které se nachází asi 400 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Drony mířily na Dněpropetrovskou, Mykolajivskou, Sumskou a Záporožskou oblast, napsal server Ukrajinska pravda.

10:11

Ukrajina v noci na čtvrtek zničila ruský systém protivzdušné obrany nedaleko města Jevpatorija na západě Ruskem anektovaného Krymského poloostrova. Napsala to agentura Reuters s odkazem na ukrajinské tajné služby. Ukrajinské námořnictvo spolu s tajnou službou SBU během speciální operace zničilo ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf, uvedl s odkazem na své zdroje server Ukrajinska pravda.

06:54

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina k návštěvě Severní Koreje a vůdce Kremlu pozvání přijal.
 • Pentagon sestavuje a posílá na Ukrajinu nový tým, který tam bude dohlížet na používání prostředků z americké pomoci.
 • Ruská protivzdušná obrana ve čtvrtek ráno sestřelila nad Krymem 11 ukrajinských bezpilotních letounů. Podle agentury RIA to uvedlo ruské ministerstvo obrany.
06:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila nad Krymem 11 ukrajinských bezpilotních letounů. Podle agentury RIA to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Na sociálních sítích ukrajinských médií se množí zprávy o silném výbuchu a sloupu dýmu v Jevpatorii na západě Ruskem obsazeného poloostrova Krym. Nedaleko města je vojenské letiště Saki, na které už Kyjev v minulosti útočil, píše ruskojazyčná verze stanice BBC.

06:17

Pentagon sestavuje a posílá na Ukrajinu nový tým, který tam bude dohlížet na používání prostředků z americké pomoci. Washington tak reaguje na stále hlasitější volání republikánů po důslednějším dohledu nad nakládáním s americkými prostředky. Spojené státy dosud Kyjevu na obranu před ruskou agresí poskytly pomoc ve výši 43,7 miliardy dolarů (993 miliard korun).

06:10 Vlajka Ruské federace.

O termínu návštěvy má rozhodnout Moskva, "jak jí to bude vyhovovat". "Putin s radostí přijal a potvrdil svou neměnnou vůli dál pokračovat v tradici rusko-severokorejského přátelství," cituje vyjádření AFP.

06:10 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina k návštěvě Severní Koreje a vůdce Kremlu pozvání přijal. S odkazem na severokorejskou státní agenturu KCNA o tom dnes informoval Reuters a AFP. Státníci se tento týden sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

21:15 Vlajka Ruské federace.

Na rumunském území byly potřetí za poslední dobu nalezeny trosky dronu podobného těm, které používá ruská armáda při útocích na Ukrajinu. Podle agentury Agerpres to dnes uvedlo ministerstvo obrany v Bukurešti. Na protest si Rumunsko předvolalo vedoucího ruské diplomatické mise v zemi. NATO vyjádřilo Rumunsku v souvislosti s případem solidaritu. Rusko se k situaci dosud nevyjádřilo, uvedl server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

Podle mluvčího aliance Dylana Whitea nemá NATO informace, které by naznačovaly úmyslný ruský útok proti spojeneckému území. ''NATO je solidární s naším spojencem Rumunskem. Situaci nadále monitorujeme v úzkém spojení s rumunskými úřady," citovala mluvčího agentura Agerpres.

21:11

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v Česku pracují, zaplatí letos na odvodech kolem 12 až 15 miliard korun. Na začátku tohoto týdne mělo práci celkem 113 tisíc lidí s dočasnou ochranou, řekl po jednání vlády ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo práce připravuje další novelu zákona lex Ukrajina, v pořadí už sedmou. Norma by podle ministra měla prodloužit možnost poskytování podpory a případně upravit podmínky jejího vyplácení. Naposledy se pravidla zpřísnila od července. Podle údajů ministerstva vnitra bylo v ČR k nedělní půlnoci 367 700 dětí a dospělých s vízem k ochraně. Většinu tvoří ženy a děti.

"K pondělku pracovalo víc než 113 tisíc lidí s dočasnou ochranou. Číslo stále narůstá od začátku července, kdy jsme pravidla podpor zpřísnili - je to víc než devět tisíc lidí navíc na českém pracovním trhu," uvedl Jurečka.

19:14

Situace u východoukrajinských obcí Marjinka a Avdijivka se kvůli útokům ruských jednotek zhoršila, uvedla dnes v televizi náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ukrajinské síly si podle ní úspěšně vedou u Bachmutu na východě a postupují rovněž na jihu země, kde se však nadále tvrdě bojuje u obce Robotyne.

"Pokud jde o východ, tak se zhoršila situace v Marjince a Avdijivce. Rusové tam zvýšili množství ostřelování, navíc tam začali podnikat útoky," řekla Maljarová podle agentury Interfax-Ukrajina. Připomněla, že Rusové se obě města už déle než rok snaží dobýt, ale dosud bezvýsledně. "Okupanti fakticky smetli obě města z povrchu zemského," řekla o důsledcích pokračující bitvy. "Teď vidíme, že ještě navíc začali útočit, tedy nevzdali se plánů (na dobytí obou měst)," dodala.

18:31

Severní Korea může dodat Rusku poměrně velké množství munice pro jeho válku na Ukrajině. Výměnou za to od Moskvy očekává zejména potravinovou pomoc. Ruskému vydání zpravodajského serveru BBC to dnes uvedl analytik Fjodor Tertickij z Kukminské univerzity v jihokorejském Soulu. Podle něj bude mít ale rozhodující slovo Čína.

17:27

Moldavsko dnes vyhostilo ruského novináře Vitalije Denisova. Šéfa místního vydání proruského webu Sputnik obvinilo z šíření dezinformací a označilo jej za hrozbu národní bezpečnosti, informovala agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Denisov byl prohlášen za nežádoucí osobu s odůvodněním, že se šířením dezinformací vměšoval do vnitřních záležitostí Moldavska. Za hranice jej doprovodila eskorta, zákaz návratu do Moldavska mu platí deset let, uvedla v prohlášení moldavská generální inspekce pro migraci.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes označila vyhoštění za "ošklivý" a "protiruský" krok moldavských úřadů, které obvinila ze snahy "vyčistit informační prostor". Slíbila také blíže neupřesněná odvetná opatření.

13:58

Webová stránka ukrajinského fotbalového svazu uvádí, že zápas kvalifikace na Euro 2024 mezi Ukrajinou a Severní Makedonií se bude hrát 14.října v Praze v Edenu. Ukrajinci své zápasy kvůli válce nemohou hrát doma.

13:31

Německo poskytlo Ukrajině k boji proti ruské invazi dalších 20 bojových vozů pěchoty Marder, dva odminovávací tanky Wisent 1 a dělostřeleckou munici. Oznámil to mluvčí spolkové vlády v Berlíně.

13:19

Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že při ukrajinském raketovém útoku na Sevastopol střely zasáhly dvě válečné lodě. 

13:17

Bělorusko bojuje tichou válku, aby se nestalo ruskou kolonií, řekla před europoslanci ve Štrasburku vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

13:14

Rumunsko se stává ve válce na Ukrajině důležitým aktérem, protože přes něj jde do světa ukrajinské obilí. Zároveň Bukurešť jednoznačně podporuje Ukrajinu, na rozdíl od maďarské vlády Viktora Orbána.

13:12

Trosky bezpilotního stroje dopadly na rumunské území, oznámila Bukurešť. Ruské drony předtím útočily na ukrajinský Izmajil u hranic. Je to už podruhé, co se části ruského dronu zřítily na rumunský břeh Dunaje.

Foto: Reuters
12:21 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva pomůže Severní Koreji s vysláním satelitů do vesmíru. "Proto jsme tady," odpověděl ruský prezident na dotaz novinářů, zda Rusko pomůže Pchjongjangu se zhotovením družic. "Vůdce KLDR má velký zájem o raketové technologie; snaží se také o rozvoj na poli vesmíru," uvedl Putin.

11:58 Vlajka Ruské federace.

Severní Korea podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina ve všech jeho rozhodnutích, řekl dnes podle agentury Reuters severokorejský vůdce Kim Čong-un. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Podle Kima, pro kterého je středeční návštěva první zahraniční cestou od pandemie covidu-19, Moskva i Pchjongjang vedou svatou válku proti Západu.

"Rusko se vydalo do svaté války na ochranu své suverenity a bezpečnosti … proti hegemonním silám," řekl Kim Putinovi. "Vždy budeme stát za rozhodnutími prezidenta Putina a ruského vedení … a společně bojovat proti imperialismu," uvedl severokorejský vůdce prostřednictvím překladatele, píše Reuters.

11:56

Budeme stát na straně Ukrajiny na každém kroku, tak dlouho, jak to bude potřeba, řekla ve svém dnešním projevu v europarlamentu o stavu Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. V EU podle ní od začátku války našly útočiště čtyři miliony Ukrajinců. "Chci jim říct, že jsou teď stejně vítáni jako v těch osudných prvních týdnech," dodala von der Leyenová s tím, že Evropská komise navrhne prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v unii. "Naše podpora Ukrajiny bude i nadále trvat," doplnila.

11:55

Budoucnost Ukrajiny, Moldavska i západního Balkánu je v Evropské unii, řekla dnes v Evropském parlamentu během svého poselství o stavu Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Zmínila se i o možných změnách unijních smluv, což by ale rozšíření nemělo brzdit.

08:45

První ukrajinští piloti by mohli zakončit výcvik na amerických stíhačkách F-16 v USA před koncem letošního roku. Na bojových misích ale budou moci létat až za delší dobu. Podle agentury AP to v úterý řekl ředitel americké letecké národní gardy Michael Loh. Výcvik bude podle něj probíhat v Tusconu v Arizoně a ukrajinští piloti by tam měli dorazit v říjnu.

08:16

Severní Korea podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina ve všech jeho rozhodnutích, uvedl podle agentury Reuters severokorejský lídr Kim Čong-un. Oba státníci se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. Podle Kima, pro kterého je dnešní návštěva první zahraniční cestou od pandemie covidu-19, Moskva i Pchjongjang vedou svatou válku proti Západu.

Kim Čong-un při jednání s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.
Kim Čong-un při jednání s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj. | Foto: Reuters
07:48 Vlajka Ruské federace.

"Ozbrojené síly Ukrajiny v noci zaútočily na dok Ordžonikidze v Sevastopolu deseti střelami s plochou dráhou letu a třemi dálkově řízenými námořními drony na lodě Černomořské flotily," citovala ruská média prohlášení ruského ministerstva obrany. Ruská hlídková plavidla podle něj zničila všechny tři drony, zatímco ruská protiletecká obrana sestřelila sedm z deseti střel. Zbývající střely poškodily dvě plavidla, která byla v docích kvůli opravám.

07:31

Podle informací agentury RIA Novosti jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho severokorejským protějškem Kim Čong-nem za přítomnosti jejich delegací začalo.

06:55 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se podle agentury Reuters nechtěl vyjádřit k tomu, zda Putin s Kimem budou jednat o dodávkách zbraní. Uvedl nicméně, že obě země spolupracují v "citlivých" oblastech a že detaily této spolupráce by se neměly zveřejňovat.

06:54

Zatímco Putin přiletěl na kosmodrom Vostočnyj letadlem, Kim přicestoval ze své vlasti obrněným vlakem. Jde o jeho první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu-19, během níž KLDR zcela uzavřela své hranice. Předtím se v roce 2019 sešel s Putinem v ruském Vladivostoku.

06:53

Na videozáznamu zveřejněném agenturou RIA Novosti si Putin a Kim potřásají rukou a vyměňují zdvořilostní fráze. Severokorejský lídr Putinovi poděkoval, že ho pozval do Ruska i přes svoji vytíženost. "Velmi rád Vás vidím," odpověděl mu Putin.

Kim Čong-Un a Putin se sešli na kosmodromu na ruském Dálném východě
Kim Čong-Un a Putin se sešli na kosmodromu na ruském Dálném východě | Foto: Reuters
06:42

Souhrn nejdůležitějších událostí

Severokorejský lídr Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

Ukrajinský vzdušný útok zasáhl v Sevastopolu loděnici a zranil tam 24 lidí, sdělil šéf ruské správy města. Potvrdil, že v loděnici hoří.

Varšava nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to v úterý polský premiér Mateusz Morawiecki.

06:38

Následovat budou jednání severokorejské a ruské delegace a možná i jednání Kima a Putina mezi čtyřma očima, napsala agentura. Podle západních médií a Kyjeva hodlá Putin severokorejského lídra žádat o zbraně, které by podpořily ruskou invazi na Ukrajinu.

06:38

Severokorejský lídr Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin se sešli na kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě, informuje agentura TASS. Státníci spolu podle ní krátce promluvili.

Fotograf KLDR čeká na příjezd ruského prezidenta Vladimira Putina.
Fotograf KLDR čeká na příjezd ruského prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Reuters
06:10

Gubernátor města Michail Razvožajev na komunikační platformě Telegram napsal, že útoky "nepřátel" na Sevastopol odrazila protivzdušná obrana, a vyzval obyvatele k zachování klidu. Informoval také o požáru, který podle něj zachvátil objekt, který nespadá do občanské infrastruktury. O jaký objekt jde, nepřiblížil.

06:10 Vlajka Ruské federace.

Ruská správa uzavřela Krymský most, který spojuje poloostrov s Ruskem, informovala také ukrajinská agentura. Zveřejnila několik videozáznamů a fotografií, které zachycují jasné záblesky na noční obloze nad městem a mohutné sloupy dýmu.

06:09

Sevastopolem na Ruskem obsazeném poloostrově Krym otřáslo během noci na dnešek několik mohutných výbuchůinformovala ukrajinská agentura Unian. Na sociálních sítích podle ní místní upozornili na nejméně sedm výbuchů a záblesků na obloze a na aktivitu protivzdušné obrany. Šéf správy města Michail Razvožajev obvinil ukrajinské síly z raketového útoku. Podle Unian zachvátil požár sevastopolskou loděnici.

22:11

Někdejší americký prezident George Bush mladší připustil, že ho šokovalo, když nedávno zjistil, že během večeře, kterou jedl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v roce 2006, ho obsluhoval Jevgenij Prigožin. Ten zemřel minulý měsíc při letecké nehodě. Bush odpovídal na otázku, zda ho Prigožinova smrt šokovala. "Ne, co mě šokuje, je fotka, kterou jsem nedávno viděl a na které on (Prigožin) byl tím, kdo mi servíroval jídlo," citují někdejšího republikánského prezidenta americká média. Dodal, že si na setkání s Prigožinem nepamatuje. "Vím jedině to, že jsem přežil," zavtipkoval Bush.

22:06 Vlajka Ruské federace.

Ve Volgogradské oblasti na jihu Ruska se dnes během plánovaného cvičného letu zřítil bombardér Su-24, uvedlo ministerstvo obrany podle ruských médií. Letoun, který letěl bez munice, se zřítil do neobydlených míst asi pět kilometrů od nejbližší usedlosti. Co bylo příčinou nehody, ministerstvo neuvedlo, nezveřejnilo ani informace o osudu posádky bombardéru.

20:17

Ukrajina v pondělí podnikla dronový útok na Rusy okupované město Enerhodar, v jehož blízkosti se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) informovala, že terčem útoku, který provedli její speciální síly a členové odboje, byla kancelář, kde okupační úřady vydávají ruské pasy.

HUR na platformě YouTube zveřejnila video, na němž je vidět útok na cíle ve dvou různých panelových domech a na dva rodinné domy na kraji města. Kromě kanceláře šlo podle Ukrajinců o radiokomunikační bod a místo, kde se nacházeli ruští důstojníci. Po zásahu pasového oddělení podle HUR na místě vypukl požár a přijelo několik sanitek.

16:07

Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce. "Polsko nedovolí, aby nás zaplavilo ukrajinské obilí," uvedl Morawiecki na sociální síti X, dříve známé jako twitter. "Bez ohledu na to, jaké bude rozhodnutí bruselských úředníků, naše hranice neotevřeme," dodal.

15:56

Obyvatelé ukrajinské vesnice Stepnohirsk v Záporožské oblasti se evakuují kvůli ruskému ostřelování.

Obyvatelé ukrajinské vesnice Stepnohirsk v Záporožské oblasti se evakuují kvůli ruskému ostřelování.
Obyvatelé ukrajinské vesnice Stepnohirsk v Záporožské oblasti se evakuují kvůli ruskému ostřelování. | Foto: Reuters
15:53

Německá ministryně zahraničí Annalena Barbocková v komentáři pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung vyzvala všechny spojence Ukrajiny, aby zemi dodaly na zimu ještě více systému protivzdušné obrany. Baerbocková očekává ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu a energetiku.

13:50 Vlajka Ruské federace.

Cíl vlaku severokorejského diktátora Kim Čong-una je nejasný, vlak lokalizovaly satelitní snímky v Ussurijsku za Vladivostokem. Možná se Kim s Putinem setká na kosmodromu Vostočnyj.

13:31

Ukrajinští vyšetřovatelé dopadli inspektora pohraniční stráže z Čopu. Jako převaděč se pokoušel za úplatu dostat na Slovensko několik mužů, kteří se vyhýbali nástupu do armády. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda. 

Zadržený pohraničník spolu se svým bratrem podle vyšetřovatelů vyhledávali zájemce o útěk do zahraničí před povoláním do armády k obraně vlasti. Nabízeli jim, že za 10 tisíc dolarů (asi 230 tisíc korun) na osobu je dostanou na Slovensko.

12:20

Varšava nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské farmáře, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. Na názor Bruselu se ohlížet nechce.

9:51

Ukrajinci pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti.

Ukrajinci pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti.
Ukrajinci pálí z houfnice na ruské pozice v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
9:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vetoval zákon, který po dobu jednoho roku utajoval majetková přiznání ukrajinských činitelů. Podle něj mají být přiznání veřejná již nyní.

9:37 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Poslat tanky do Československa v roce 1968 byla chyba, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku na dotaz jednoho z novinářů. Stejně se vyjádřil o potlačení maďarského povstání v roce 1956, o Ukrajině se přitom nezmínil.

9:27 Vlajka Ruské federace.

Ruští státní představitelé musí používat ruské automobily, prohlásil Vladimir Putin.

9:01

Podle deníku Ukrajinska Pravda se Rusové snaží neúspěšně dobýt zpět vesnici Robotyne, kterou před dvěma týdny osvobodila ukrajinská armáda.

8:54

Obávám se, že Rusko začne znovu útočit na energetiku, aby uvrhlo Ukrajince to tmy a zimy. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká končící český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula. Hovořil o také stresujícím období těsně před ruskou agresí.

08:10 Vlajka Ruské federace.

Pro Kima je to první zahraniční mise od začátku pandemie covidu-19, během níž KLDR zcela uzavřela své hranice. Schůzka by se měla odehrát ve Vladivostoku, kde se Putin účastní ekonomického fóra, které končí ve středu. Právě ve městě na samém východě Ruska se Kim s Putinem sešli i v roce 2019.

08:07 Vlajka Ruské federace.

Příjezd severokorejského vůdce Kim Čong-una ráno potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Agentura Reuters s odkazem na informovaný zdroj uvedla, že Kim vystoupil z vlaku na hranici v ruském městě Chasan, kde se setkal s místními funkcionáři, než pokračoval v cestě.

Slavnostní odjezd severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska vlakem z Pchjongjangu v pondělí 11. září 2023.
Slavnostní odjezd severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska vlakem z Pchjongjangu v pondělí 11. září 2023. | Foto: Reuters
06:37

Americká administrativa je blízko schválení dodávek střel s dlouhým doletem schopných nést kazetovou munici. Uvedla to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na čtyři nejmenované americké představitele. Tato nová americká pomoc by podle nich umožnila Kyjevu zasáhnout místa hlouběji na Ruskem okupovaných územích než dosud.

USA už dříve Ukrajině poskytly kazetovou munici ve formě dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. Ty mají dosah ale jen 29 kilometrů. Nyní USA zvažují, že by Kyjevu poskytly střely ATACMS, které mohou urazit až 306 kilometrů, či jinou verzi raket GMLRS, než kterou už má Ukrajina k dispozici, a sice s úpravou pro kazetovou munici. Druhé jmenované střely mají dosah 72 kilometrů.

06:21 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un poprvé po čtyřech letech opustil území svého státu a přijel svým obrněným vlakem do Ruska. Podle agentury AFP to dnes uvedli jihokorejští činitelé a následně i ruská agentura RIA. Severokorejská státní média v pondělí potvrdila, že Kim vyjel vlakem z Pchjongjangu a míří do Vladivostoku, kde by se měl sejít s Putinem. Termín schůzky zatím zůstává nejasný. Zatímco některé zdroje hovoří již o dnešku, mluvčí Kremlu uvedl, že k ní dojde v nejbližších dnech.

Slavnostní odjezd severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska vlakem z Pchjongjangu v pondělí 11. září 2023.
Slavnostní odjezd severokorejského vůdce Kim Čong-una do Ruska vlakem z Pchjongjangu v pondělí 11. září 2023. | Foto: Reuters
21:03

Spojené státy budou podle mluvčího ministerstva zahraničí Matthewa Millera jednání Putina s Kimem "velice pozorně sledovat", píše agentura Reuters. "Dodávka zbraní ze Severní Koreje do Ruska by byla porušením několika rezolucí OSN… my jsme samozřejmě směle uplatňovali sankce proti subjektům, které podporují ruské válečné snahy. Budeme je uplatňovat i nadále a nebudeme váhat s přijímáním přiměřených nových sankcí," řekl Miller.

20:56

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Rusko od května zažilo přes 500 útoků provedených bezmála tisícovkou bezpilotních letounů. Největší nálet se odehrál v noci z 29. na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm různých regionů najednou.
 • Rusko potvrdilo, že zemi v příštích dnech navštíví vůdce KLDR Kim Čong-un. Zároveň to oznámila i oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.
 • Vládní strana Jednotné Rusko přesvědčivé zvítězila ve víkendových regionálních a místních volbách v Rusku.
19:42 Vlajka Ruské federace.

"Severokorejský vůdce Kim Čong-un bude v příštích dnech na oficiální návštěvě v Rusku na pozvání prezidenta Vladimira Putina," sdělil Kreml. "Kim bude jednat s Putinem," napsala k návštěvě agentura KCNA. Peskov následně doplnil, že půjde o "plnohodnotnou" návštěvu. "KLDR je náš soused. A samozřejmě, že stejně jako v případě všech sousedů se cítíme povinni navazovat dobré a vzájemně výhodné vztahy," prohlásil Peskov.

19:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko od května zažilo přes 500 útoků provedených bezmála tisícovkou bezpilotních letounů, napsal server Meduza s odvoláním na zjištění webu nemoskva.net. S ohledem na tato čísla lze podle Meduzy konstatovat, že válka už se skutečně přenesla i na ruské území.

Od května do konce srpna letošního roku zasáhly dronové útoky 17 ruských regionů, spočítali novináři serveru nemoskva.net, kteří do své statistiky zahrnuli i Ruskem ovládaný ukrajinský poloostrov Krym, přestože ho za součást Ruska nepovažují. Největší nálet se přitom podle nich odehrál v noci z 29. na 30. srpna, kdy se terčem stalo sedm různých regionů najednou. Bezpilotní letouny tehdy zasáhly mimo jiné letiště v západoruském Pskově nedaleko hranic s Estonskem a Lotyšskem.

13:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko potvrdilo, že zemi v příštích dnech navštíví vůdce KLDR Kim Čong-un. Zároveň to oznámila i oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

13:39 Vlajka Ruské federace.

Vládní strana Jednotné Rusko přesvědčivé zvítězila ve víkendových regionálních a místních volbách v Rusku. Podle deníku Kommersant to dnes oznámil tajemník strany Andrej Turčak. Pozorovatelé vládnoucí strany podle něj nezaznamenali ve volbách žádné vážnější pochybení.

 

11:00

Vojáci ukrajinské 3.samostatné útočné brigády na pozicích u zničeného kostela nedaleko Bachmutu.

Foto: Reuters
10:36

Souhrn nejdůležitějších událostí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zřejmě tento týden setká ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednat budou o dodávkách zbraní a munice ruské armádě.

Šéf izraelské tajné služby Mossad se obává, že Rusko dodá Íránu zbraně, které mohou Izraeli způsobit velké škody.

Obyvatel České republiky v prvním pololetí přibylo o 46 tisíc na 10,87 milionu. Za nárůstem je příchod Ukrajinců do země..

10:26 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se vydal vlakem na návštěvu Ruska. Oznámila to agentura AP. Moskva a Pchjongjang jednají o dodávkách severokorejské munice a zbraní Rusku pro válku na Ukrajině.

10:25

Šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea se obává, že by Rusko mohlo Íránu dodat pokročilé zbraně, které by představovaly existenční hrozbu pro Izrael. Informuje o tom zpravodajský  web The Times of Israel. Barnea na výroční konferenci Institutu pro protiteroristickou politiku na Reichmanově univerzitě v Herzliji řekl, že Írán má v úmyslu kromě již dodaných dronů Rusku poskytnout rakety krátkého a dlouhého doletu. Ruská armáda už měsíce používá k útokům na Ukrajině drony Šáhed íránské výroby. Teherán Moskvě prodal stovky kusů těchto bezpilotních letounů navzdory západním varováním před exportem. "Obáváme se, že Rusové Íráncům na oplátku dodají to, co jim chybí: vyspělé zbraně, které jistě ohrozí náš mír a možná i naši existenci zde," řekl Barnea. Dodal, že takové zbraně v rukou Íránu by představovaly pro Izrael existenční hrozbu.

08:05

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková přicestovala do Kyjeva na svou čtvrtou návštěvu od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru, informovala dnes agentura DPA. Baerbocková po svém příjezdu slíbila Ukrajině další podporu na její cestě do Evropské unie, ale také trvala na dalších reformách, zejména v boji proti korupci.

Návštěva je zamýšlena jako projev solidarity týden před Valným shromážděním OSN v New Yorku, dodala ministryně.

06:16

Ukrajinské jednotky hlásí postup na několika místech v Doněcké oblasti na východě země, která je jedním z ohnisek bojů během rok a půl trvající ruské invaze. Úspěch si Ukrajinci připsali také na jihu země, uvádí agentura Reuters s odvoláním na zástupce úřadů a armády.

Šéf vojenské správy Avdijivky v Doněcké oblasti Vitalij Barabaš řekl, že ukrajinští vojáci využili toho, že ruské síly se soustředily na jeden sektor fronty, a postoupili do vesnice Opytne, jejíž část ovládli. "Nepřítel tento jižní směr tak trochu přehlédl," řekl Barabaš. Postup Ukrajinců Barabaš označil za "bleskovou útočnou operaci" a dodal, že v Opytném, které se nachází několik kilometrů od letiště v Doněcku, se bojuje. Na Avdijivku, ve které se nachází obrovská koksovna, Rusové už po mnoho měsíců prakticky bez ustání útočí.

06:15 Vlajka Ruské federace.

Ruské systémy protivzdušné obrany dnes v brzkých ranních hodinách nad západoruskou Bělgorodskou oblastí zničily dva drony vyslané z Ukrajiny. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany na komunikační službě telegram. Asi v 01:20 moskevského času byl "zastaven pokus kyjevského režimu o teroristický útok" bezpilotním letounem na objekty na území Ruské federace, uvedlo ruské ministerstvo obrany a dodalo, že systémy protivzdušné obrany zničily dva drony nad Bělgorodskou oblastí.

Gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov na telegramu uvedl, že nejsou hlášeni žádní ranění a trosky z dronů dopadly na silnici v okrese Jakovlevskij.

16:26

V Rusy okupovaných částech Ukrajiny dnes pokračují regionální volby, které Kyjev a jeho spojenci označují za nelegální a podle analytiků je jejich účelem upevnit pozice Moskvy na územích, jež loni v rozporu s mezinárodním právem Ukrajině zabrala. Podle volební komise přišlo během dopoledne v Záporožské oblasti hlasovat 60 procent voličů. Ivan Fedorov, starosta okupovaného Melitopolu, který žije na území kontrolovaném Kyjevem, řekl, že takto vysoká účast svědčí o tom, že okupační úřady lidi k hlasování nutí.

12:56

Server Kyiv Independent informuje o sobotním úmrtí kanadského dobrovolníka v Doněcké oblasti. Při stejném incidentu podle Madridu zemřela také španělská dobrovolnice.

12:55

Šéf kyjevského regionu Ruslan Kravčenko uvedl, že noční útok na Ukrajině poškodil školu, školku, obecní úřad a rehabilitační středisko. Poničena byla také okna, fasády a střechy osmi dalších budov. Nálety dronů trvaly více než tři hodiny a po celou dobu pracovala ukrajinská protivzdušná obrana, uvedl Kravčenko na Facebooku.

12:50 Vlajka Ruské federace.

Ruská ekonomika sice navzdory západním sankcím roste, ale zásluhu na tom má především zbrojní průmysl. Slábnoucí rubl, klesající kupní síla, omezenější vývoz ropy a plynu a stále vyšší náklady na dovoz dávají Rusům čím dál více pocítit dopady rok a půl trvající války na Ukrajině. Ruská média o tom nyní otevřeně informují, přestože stát ekonomická data často tají. Dalším tématem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, protože migranti zemi opouštějí s ohledem na ekonomické problémy a někdy i hrozbu odvodu, píše agentura DPA.

10:31

Ukrajinská armáda má na svoji protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí začne zhoršovat a začne bránit dalším operacím, řekl stanici BBC předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley. Ukrajinci podle něj postupují pomaleji, než se očekávalo, ale "těžké boje pokračují".

10:26 Vlajka Ruské federace.

Rumunské ministerstvo zahraničí si v sobotu předvolalo ruského chargé d'affaires kvůli nálezu úlomků dronu podobného těm, které používá ruská armáda, na rumunském území. Rumunský činitel odsoudil systematické, neopodstatněné a brutální útoky ruských sil proti ukrajinskému obyvatelstvu a civilní infrastruktuře, včetně cílů na Dunaji, poblíž hranic s Rumunskem, uvedla dnes rumunská agentura Agerpres.

09:17

Ukrajina není spokojena s formulacemi závěrů summitu G20 o válce na svém území. Ministr zahraničních věcí Oleg Nikolenko na síti X (dříve Twitter) zveřejnil seznam jím navrhovaných úprav. Problém má například se spojením "válka na Ukrajině", preferoval by "válka proti Ukrajině", ohradil se také proti označení "ukrajinská krize", kterou v dokumentu přepsal na "ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině".

09:11

Na sociálních sítích se objevují videa o průběhu voleb v Ruskem okupovaných oblastech. Obce na jihu objíždí vojenské vozidlo a vyzývá obyvatele jednotlivých domů, aby šli volit.

08:56

Prezident Volodymyr Zelenskyj se na základě průzkumů stále těší mezi Ukrajinci velké popularitě. Jeho pozici ale do budoucna mohou podle novináře Ondřeje Soukupa ohrozit například voliči předešlé hlavy státu Petro Porošenka. Ti Zelenského často považují za komedianta, který ve skutečnosti pro zemi tolik nedělá. "A tyto nálady se okamžitě po skončení války vrátí," míní novinář.

08:54

Nepřítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina na summitu velkých ekonomik G20 v Dillí kritizoval podle agentury Reuters nejmenovaný účastník jednání za Evropskou unii. "Rusko se mělo účastnit, prezident Putin měl sedět u stolu a poslouchat kritiku ze strany evropských a světových lídrů. On se ale rozhodl nepřijet a neúčastnit se," uvedl unijní činitel. Rusko na summitu zastupuje ministr zahraničí Sergej Lavrov. Během prvního dne jednání proběhla tvrdá diskuse o formulaci pasáže o válce na Ukrajině v závěrečné deklaraci. Shoda se nakonec našla, Západ ji považuje za úspěch, Kyjev za příliš slabou.

08:39

Velení ukrajinské armády také upozorňuje, že na dnešek jsou v Ruskem okupovaných oblastech plánovány místní volby, v nich kandidují lidé, kteří jsou ovládáni někým jiným. "Velká většina kandidátů nemá vysokoškolský diplom a pracují jako vězeňští dozorci, ochranka nebo uklízeči," uvedlo vedení ukrajinské armády. Rovněž píše o "nelegálních volbách" na "dočasně okupovaných územích".

08:39

Za posledních 24 hodin Ukrajina čelila dvěma raketovým a 40 vzdušným útokům a také více než 30 útokům z raketometů, uvedlo dnes v pravidelném ranním hlášení velení ukrajinské armády. Pod nepřátelskou palbu se dostalo nejméně 45 obcí v Černihivské, Sumské, Charkovské, Luhanské, Doněcké, Záporožské a Chersonské oblasti, dodala armáda.

08:27

Části dronů dopadly ve třech okresech, způsobily požár v blízkosti parku a zasáhly silnice. Podle předběžných informací byl zraněn jeden člověk, uvedl starosta Kyjeva. Trosky poškodily také auta a elektrické vedení trolejbusů. Zničen byl jeden byt ve výškové budově, uvedl náčelník kyjevské vojenské správy Serhij Popko na Telegramu.

08:27

Rusko v noci na dnešek vyslalo 33 výbušných dronů Šáhed-136/131, z nichž většina zaútočila v Kyjevské oblasti. Ukrajinským silám se podařilo 25 z nich sestřelit, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinskou armádu. Kyjevský starosta Vitalij Kličko sdělil, že podle předběžných informací byl zraněn jeden člověk. Části trosek dopadly do městské zástavby, na západě Kyjeva vypukl jeden požár, píše server Ukrajinska pravda.

08:26 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že jeho síly nad Černým mořem nedaleko Krymského poloostrova dnes sestřelily osm ukrajinských dronů a zničily tři motorové čluny. Podle agentury Reuters to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Vojenské motorové čluny, které byly vyrobeny v USA a ve kterých pluli příslušníci ukrajinských ozbrojených sil, byly zničeny severovýchodně od Hadího ostrova, uvedlo ruské ministerstvo obrany v prohlášení na komunikační síti Telegram.

08:25

Dánští instruktoři ve spolupráci s německou armádou začali s výcvikem ukrajinských tankistů v Německu. Na jejich zaškolení si Dánsko vyžádalo šest tanků Leopard 1A5, které před lety po vyřazení z armády odeslalo do vojenských muzeí. S odkazem na dánské ministerstvo obrany o tom informovala ruskojazyčná verze BBC News.

07:44

Čína a Evropa by se měly spojit a v době globální nejistoty nabídnout stabilitu, uvedl v sobotu v Indii čínský premiér Li Čchiang. Informuje o tom agentura Reuters. 

07:41

Rusko v noci na dnešek v Kyjevské oblasti provedlo útok s drony, píše agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu. Kyjevský starosta Vitalij Kličko sdělil, že podle předběžných informací byl zraněn jeden člověk. Protivzdušná obrana pracuje na odražení útoku, uvedla vojenská správa ukrajinské metropole na komunikační službě Telegram. Svědci Reuters mezitím v Kyjevě zaznamenali nejméně pět výbuchů.

07:40

Ruské okupační úřady uspořádaly hlasování i ve čtyřech ukrajinských oblastech, které Moskva jednostranně loni v září prohlásila za součást Ruské federace. To, že se volby v těchto regionech konají, odsoudil Kyjev jako protiprávní a vzkázal, že jsou neplatné. Podobně se vyjádřila i Rada Evropy nebo Spojené státy.

07:40 Vlajka Ruské federace.

V Rusku dnes vrcholí volby do regionálních zastupitelstev a místních samospráv. Během hlasování, ve kterém nemají šanci kandidovat kritici Kremlu, voliči v 21 regionech od Sibiře po Černé moře vybírají mimo jiné gubernátory. Pozornost je soustředěna na Moskvu, kde se o znovuzvolení uchází Sergej Sobjanin, stojící v čele hlavního města od roku 2010.

23:05

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle serveru BBC News veřejně obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal zabít vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.
 • Spojené státy po dlouhém váhání oznámily, že na Ukrajinu pošlou náboje do tanků Abrams s ochuzeným uranem.
 • Ukrajina obdržela prvních deset tanků Leopard 1 od Dánska, Nizozemska a Německa, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na oznámení velitelství dánských ozbrojených sil.
 • Summit největších světových ekonomik ze skupiny G20 dnes navzdory názorovým neshodám vydal společnou závěrečnou deklaraci, včetně pasáže o válce na Ukrajině.Podle Kyjeva je ale deklarace slabá a není to nic, na co by lídři měli být pyšní.
 • Rusko na jihu a východě Ukrajiny včetně Krymu rozmístilo přes 420 tisíc vojáků.

22:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko v okupovaných oblastech na jihu a východě Ukrajiny včetně Krymu rozmístilo více než 420 tisíc vojáků. Dnes to podle agentury AFP řekl zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Ruské okupační úřady na Krymu hlásí, že protiletecká obrana během dneška zneškodnila tři nepřátelské drony.

Skibickyj prohlásil, že Rusko z Krymu v posledních týdnech vede útoky pomocí dronů na ukrajinské přístavy Izmajil a Reni ležící na Dunaji. Mají zásadní význam pro vývoz ukrajinského obilí poté, co Rusko odstoupilo od dohody o exportu ukrajinských zemědělských produktů přes bezpečné koridory v Černém moři.

17:24

Summit největších světových ekonomik ze skupiny G20 dnes navzdory názorovým neshodám vydal společnou závěrečnou deklaraci, včetně pasáže o válce na Ukrajině. Západní země to považují za úspěch, očekávaly se neshody s Ruskem, které válku na Ukrajině vyvolalo. Podle Kyjeva je ale deklarace slabá a není to nic, na co by lídři měli být pyšní.

16:46

Na neohlášenou návštěvu Ukrajiny dnes přicestoval japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši. Zemi bránící se už déle než rok a půl ruské agresi předal 24 jeřábů pro odstraňování min z míst obývaných civilisty. Jde o první cestu šéfa japonské diplomacie do Kyjeva od začátku ruské invaze.

16:43 Vlajka Ruské federace.

Na území Rumunska se dnes našly kusy dronu podobného těm, které používaná ruská armáda, uvedl podle agentury Reuters resort obrany v Bukurešti. Prezident Klaus Iohannis o tom informoval šéfa NATO Jense Stoltenberga. Úlomky zřejmě ruského bezpilotního letounu dopadly na rumunské území už po ruském útoku na ukrajinské cíle na Dunaji ze začátku tohoto týdne.

12:27

Lídři členských zemí se na víkendovém summitu skupiny G20 v Dillí dohodli na formulaci závěrečné deklarace včetně pasáže o válce na Ukrajině. Oznámil to indický premiér Naréndra Módí. Podle agentury DPA klíčová a dosud sporná pasáž o geopolitické situaci a Ukrajině odpovídá požadavkům Ruska i Západu. Podle indického vyjednavače nakonec zavládl "stoprocentní konsensus", uvedla agentura Reuters.

Moskva dosáhla toho, že její útočná válka proti Ukrajině již není výslovně odsuzována, jako tomu bylo loni, píše DPA. Místo toho deklarace nyní pouze zmiňuje příslušné rezoluce Organizace spojených národů. Západ naopak vyjednal formulaci, podle níž se všechny státy musí zdržet útoků na územní celistvost či politickou nezávislost jiných zemí. Obsažena je také kritika "použití nebo hrozby použití jaderných zbraní", které jsou podle deklarace nepřijatelné, uvedla DPA, která má dokument k dispozici.

10:05

Odstavec o geopolitickém dění a Ukrajině v návrhu závěrečné deklarace víkendového summitu G20 je zatím prázdný, čeká se na postoj Ruska, napsal portál BBC News. Šéfové vlád západních zemí se shodli na společném postoji, který sdělili Rusku. To se může buď připojit, nebo vydat vlastní nesouhlasné stanovisko. 

09:16

Příští balíček americké vojenské pomoci pro Ukrajinu by mohl zahrnovat balistické střely ATACMS, které mají dolet až 300 kilometrů. S odkazem na dva zdroje v administrativě prezidenta Joe Bidena o tom informoval americký zpravodajský server ABC News. Zdroje ale upozorňují, že obsah zbraňového balíčku se ještě může změnit a rakety mohou na Ukrajinu dorazit až za několik měsíců.

6:10

Na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny přijíždí japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši. V Kyjevě se sejde se svým protějškem Dmytrem Kulebou. 

00:30

V indickém Dillí začíná summit největších světových ekonomik ze skupiny G20, kde bude mezi hlavní témata patřit válka na Ukrajině a boj se změnami klimatu. Právě postoj k ruské invazi státy nejvíce rozděluje a hrozí, že debata na toto téma zmaří pokrok v dalších otázkách.

Západní země upozornily, že závěrečnou deklaraci z Dillí podpoří jen v případě, že bude obsahovat důrazné odsouzení utrpení vyvolaného invazí. Indie, která patří mezi země, jež ruskou agresi výslovně neodsoudily, navrhla, aby deklarace odrážela postoj Moskvy a Pekingu, že summit není místem pro řešení geopolitických záležitostí.

21:36

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se snaží získat další Rusy jako špiony. Zveřejnila video, které je zaměřené na vysoce postavené úředníky ve službách Moskvy a vybízí je, aby řekli pravdu o systému prošpikovaném prolhanými patolízaly.

Ředitel CIA William Burns se v červenci vyjádřil, že nespokojenost některých Rusů s válkou proti Ukrajině vytváří vzácnou příležitost naverbovat špiony, kterou si CIA nenechá utéct, připomněla agentura Reuters.

19:37

Ukrajina obdržela prvních deset tanků Leopard 1 od Dánska, Nizozemska a Německa, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na oznámení velitelství dánských ozbrojených sil. To ohlásilo, že další tanky už jsou na cestě.

Dodané tanky "se teď mohou stát součástí ofenzivy, ve které pokračují ukrajinské síly", uvedlo velitelství a dodalo, že dánští instruktoři se podílejí na výcviku ukrajinských tankistů v Německu. "Dánsko společně s Německem dodává Ukrajině skoro stovku tanků," připomněl dánský ministr obrany Troels Poulsen a vyjádřil přesvědčení, že darované zbraně posílí Ukrajince při obraně jejich vlasti.

18:41

Ceny ropy se v závěru týdne zvyšují, investoři se navzdory širší makroekonomické nejistotě zaměřili na omezení dodávek suroviny na trh. Severomořský Brent se krátce po 17.00 SELČ prodával zhruba za 90,90 dolaru za barel a vykazoval růst o 1,1 procenta. Americká lehká ropa WTI si připisovala jedno procento a prodávala se zhruba za 87,70 USD za barel.

18:40

Evropská unie dnes uvalila sankce na šest ruských činitelů za porušování lidských práv na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym a v Rusku. Jsou mezi nimi soudci a prokurátoři ruské krymské justice a také pracovníci tajné služby FSB. Oznámila to Rada EU.

Na seznam lidí potrestaných za prohřešky proti lidským právům se dostala čtveřice soudců a prokurátorů odpovědná mimo jiné za odsouzení novináře Vladyslava Jesypenka. Spolupracovník rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) loni v únoru dostal šest let vězení za držení a převážení výbušnin. Žurnalista obvinění odmítl a tvrdil, že úřady chtějí zdiskreditovat práci nezávislých novinářů, kteří se snaží ukázat realitu toho, co se na Krymu děje.

18:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Když se někteří partneři ptají, co se děje s protiofenzivou, kdy přijde další krok, odpovídám, že v současnosti jsou naše kroky určitě rychlejší než nové balíky sankcí," poznamenal Zelenskyj podle ruskojazyčného webu BBC.

"Je důležité, že naši vojáci postupují a že iniciativa je na naší straně. Nesmíme to srovnávat s tím, co bylo dříve," uvedl Zelenskyj a zdůraznil, že se už podařilo osvobodit velkou část ukrajinského území. A čím dříve Ukrajina dostane ještě silnější zbraně s delším doletem, tím rychleji bude postupovat protiofenziva a osvobozování ukrajinského území od okupantů, tvrdí Zelenskyj. Podle BBC poděkoval všem západním partnerům za poskytovanou vojenskou pomoc.

18:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Válka se zpomaluje. To je pravda, uznáváme to. Všechny procesy se stávají těžšími a pomalejšími - od sankcí až po dodávky zbraní," citovala Zelenského agentura Reuters. Ta se odvolává na výroky zveřejněné na prezidentově webu. "Pokud nejsme na obloze a Rusko je, zastaví nás ze vzduchu. Zastaví naši protiofenzivu," prohlásil ukrajinský prezident podle agentury AFP. I podle ní Zelenskyj kritizoval "procesy, které se stávají složitějšími a pomalejšími, ať jde o sankce nebo dodávky zbraní" ze Západu.

18:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinskou protiofenzivu brzdí ruská převaha ve vzduchu, řekl na konferenci v Kyjevě prezident Volodymyr Zelenskyj. Protiofenziva, zahájená na začátku června, by podle Zelenského dosáhla výraznějších územních zisků na jihu a východě země, kdyby ukrajinská armáda dostala od západních partnerů silnější zbraně. Zelenskyj si podle tiskových agentur také postěžoval na zpomalování rozhodovacích procesů na Západě, ať jde o přijímání sankcí proti Rusku anebo o dodávky zbraní Ukrajině.

18:32

Německé Spolkové státní zastupitelství podalo žalobu na pracovníka Spolkové zpravodajské služby a jeho údajného komplice kvůli možnému vyzrazování tajných informací ruské tajné službě FSB. Úřad dnes podle agentury DPA uvedl, že oba Němci jsou viněni ze zvlášť závažné vlastizrady ve dvou případech. O přijetí žaloby a konání případného procesu ještě musí rozhodnout berlínský soud.

15:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle serveru BBC News veřejně obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal zabít vůdce žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Ten zahynul přesně dva měsíce po neúspěšné vzpouře proti Moskvě při dosud neobjasněném pádu svého letadla při letu z Moskvy do Petrohradu.

"Putin se odrovnal - jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina - přinejmenším takové máme informace," řekl ukrajinský prezident podle zpravodaje BBC. "U nás na Ukrajině jsme nevyhlásili den smutku, když z oblohy zmizel Prigožin. Pro nás to znamenalo, že je o jednoho teroristu méně," dodal při vystoupení v Kyjevě.

15:00

Na intenzivnější podporu škol v přístupu k traumatizovaným dětem apeluje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V době, kdy narůstá počet žáků a studentů, kteří za sebou mají traumatické zážitky, pocházejí ze složitého rodinného prostředí či čelí jiným náročným problémům, je podle ní nezbytné, aby pedagogický sbor věděl, jak s nimi pracovat. Řešením není tlak ani represe, sdělila Šimáčková Laurenčíková v tiskové zprávě. 

14:44

Kyjev odsoudil regionální volby, které Rusko v těchto dnech pořádá v ukrajinských oblastech, jež okupuje. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters hlasování označilo za podvodné a uvedlo, že je neplatné. Agentura AP píše, že Moskva se volbami snaží posílit své postavení ve čtyřech ukrajinských regionech, které loni v rozporu s mezinárodním právem anektovala a nad nimiž plnou kontrolu stále nemá.

14:43

Britské vojenské letectvo hlídkuje nad Černým mořem, kde podle britského listu The Telegraph chrání nákladní lodě převážející obilí z Ukrajiny. Deník na svých internetových stránkách píše, že o tom informoval úřad britského premiéra Rishiho Sunaka. Poté co Rusko odstoupilo od dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, pravidelně útočí na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů.

14:43

Spojené státy po dlouhém váhání oznámily, že na Ukrajinu pošlou náboje do tanků Abrams s ochuzeným uranem. Sporná a velmi průrazná munice je součástí miliardového balíčku vojenské a humanitární pomoci. Obsahuje zbytkovou radiaci, a Moskva ji proto označila za nelidskou a varovala před eskalací konfliktu.

14:42

Mluvčí amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová na čtvrteční tiskové konferenci odmítla prohlášení Kremlu o škodlivosti munice s ochuzeným uranem. Kontroverzní tankovou munici s tímto materiálem se Spojené státy rozhodly poskytnout ukrajinské armádě společně s tanky Abrams k obraně proti pokračující ruské invazi. Rusko krok odsoudilo jako "zločin". Mezinárodní organizace v případě ochuzeného uranu hovoří o "chemické toxicitě".

14:17

V Evropské unii žije přibližně 4,1 milionu ukrajinských válečných uprchlíků. Informoval o tom dnes evropský statistický úřad Eurostat, který uvádí stav platný k 31. červenci tohoto roku. Oproti konci června je to nárůst o 45 915 lidí, tedy zhruba o 1,1 procenta. Nejvíce utečenců před ruskou válkou přijaly Německo, Polsko a Česká republika, která poskytuje dočasnou ochranou zhruba 360 tisícům lidí.

13:49

Ukrajinská minometná jednotka odhalila, jak nyní vypadá její boj proti nepřátelským vojskům na záporožské frontě. Ukrajinci vyhnali Rusy z první obranné linie a nyní v jejich vybudovaných zákopech staví propracované úkryty. "A Rusové jsou teď na poli, kde nic nemají, a snaží se tam něco vybudovat," popsal velitel jednotky v reportáži pro agenturu Reuters.

13:49

Ukrajinské podvodní drony se loni při útoku u Krymu přiblížily k ruské flotile, pak ale "ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh, aniž způsobily nějaké škody", uvádí Walter Isaacson, autor biografie Elona Muska. Amerického podnikatele k údajnému rozhodnutí Starlink vypnout podle jeho slov přivedl strach, že Rusko by na takový ukrajinský útok mohlo odpovědět jadernými zbraněmi.

 

13:36

Elon Musk na své sociální síti X, dříve známé jako Twitter, popřel, že by loni v reakci na chystaný ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu na Krymu v oblasti vypnul internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX. Tvrzení se podle stanice CNN objevuje v nové Muskově biografii, která se začne prodávat příští týden. 

Miliardář nyní tvrdí, že Starlink nevypnul, protože v oblasti původně vůbec nebyl aktivovaný. Na žádost ukrajinských úřadů jej však aktivovat odmítl, "protože kdybych souhlasil, SpaceX by byla přímým spoluviníkem velkého válečného činu a eskalace konfliktu", napsal Musk na své síti X.

13:24

Polské tajné služby očekávají, že se Rusko a Bělorusko budou snažit v den parlamentních voleb destabilizovat situaci v Polsku. V rozhovoru pro agenturu PAP to v pátek řekl zmocněnec polské vlády pro bezpečnost informačního prostoru Stanislaw Žaryn. Cílem Moskvy a Minsku je podle něho rozněcovat emoce v polské společnosti.

"Sám volební proces a počítání odevzdaných hlasů jsou natolik dobře připravené, že nebude jednoduché nás v ten moment destabilizovat. To, na co se musíme připravit, jsou pokusy o destabilizaci polského státu v době volební kampaně," uvedl Žaryn.

13:23

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusko bombardovalo ukrajinská města Sumy, Záporoží a Kryvyj Rih.
 • Rakousko pobouřila slova velvyslance Evropské unie, který rakouské platby za ruský plyn nazval "krvavými penězi".
 • Kuba zatkla skupinu lidí, kteří verbovali místní obyvatele do války na Ukrajině na straně Ruska.
13:22

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Starší informace najdete zde.