Pod troskami domů v Mariupolu běžně nacházíme 50 až 100 těl, uvedl poradce starosty

Přenos skončil
Pod troskami domů v ukrajinském městě Mariupol pracovníci běžně nachází 50 až 100 těl, uvedl poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Označil to za "nekonečnou karavanu smrti". Ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu sledujeme v online reportáži.
Místní obyvatelka Natalya Kaluginová stojí v troskách domu zničeného během bojů v Mariupolu.
Místní obyvatelka Natalya Kaluginová stojí v troskách domu zničeného během bojů v Mariupolu. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Zajatí ukrajinští bojovníci, kteří bránili ocelárnu Azovstal v Mariupolu, byli převezeni do Ruska. Čeká je tam soud.
 • Ruské invazní síly ovládají většinu Severodoněcku, připustil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj s tím, že obránci se zřejmě budou muset stáhnout. 
 • Útočníci ovládají 90 procent Luhanské oblasti a intenzivně ostřelují města v regionu.
 • Od začátku invaze opustilo Ukrajinu více než sedm milionů lidí, informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
10:17

Vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

08:30

Česko ve středu vydalo Ukrajincům 1008 víz dočasné ochrany, před týdnem to byla téměř tisícovka. Od počátku války dostalo víza v Česku 368 551 uprchlíků.

07:34

Ruské jednotky se stále snaží prolomit ukrajinskou obranu Severodoněcku v Luhanské oblasti. Město a okolí ruská armáda bombarduje dělostřelectvem, uvedl generální štáb ukrajinské armády. Ten také tvrdí, že ukrajinská armáda odrazila útok v obci Toškivka nedaleko Severodoněcku. Ve středu představitelé samosprávy řekli, že ukrajinské jednotky už kontrolují pouze okraj města.

07:15

Ruská armáda má stále ještě k dispozici značné množství zbraní ve skladech, které může po tisících použít, upozorňuje generál Jiří Šedivý.

06:40

Ozbrojené síly Ukrajiny provedly během středy dva letecké útoky na uskupení ruských sil v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a zasáhly tři nepřátelské muniční sklady. Při útocích bylo zabito 30 ruských vojáků a zničeno několik kusů techniky. Na Facebooku to v noci na dnešek v pravidelné svodce uvedlo operační velitelství Jih ukrajinské armády.

06:30

Pod troskami domů v ukrajinském Mariupolu pracovníci běžně nachází 50 až 100 těl. Jsou zhruba v pětině vícepatrových domů, nejčastěji ve sklepech. Je to "nekonečná karavana smrti", napsal ve středu večer na Telegramu poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Vyproštěná těla se odvážejí do márnice a ta, která nejsou mumifikovaná, rovnou na skládku, píše Andrjuščenko.

06:24

Británie odmítla udělit 13leté Ukrajince vízum pro vstup na své území, protože necestovala s rodiči, ale se svojí dospělou sestrou. Dívka se tak musela vrátit na Ukrajinu do svého domovského města, které nyní obléhají ruští vojáci, informovala na svém webu stanice BBC s odkazem na britskou poslankyni Tulip Siddiqovou.

Siddiqová uvedla na Twitteru, že se dnes v parlamentu premiéra Borise Johnsona tázala, zda je podle něj správné, že jsou děti posílány zpět do válečné zóny. Johnson Siddiqové odpověděl, že chápe její rozhořčení a že případem se zabývá ministerstvo vnitra. Vyzdvihl také, že Londýn udělil už 120 tisíc víz ukrajinským uprchlíkům.

06:14

Před začátkem ruské ofenzivy na Donbase varoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, že svět uvidí boje připomínající druhou světovou válku. Předpověď se zatím naplňuje v Severodoněcku. 

22:13 Vlajka Ruské federace.

Podle Motuzjanyka tak hrozí, že Rusové budou z Krymu podnikat další raketové útoky. Mluvčí také doplnil, že ruské námořní síly nadále blokují lodní dopravu v Černém moři. Čtyři ruské raketové lodi v Černém moři a jedna ponorka, na nichž je dohromady až 36 střel typu Kalibr, jsou podle něj v pohotovostním režimu.

22:12 Vlajka Ruské federace.

Rusko v severní části okupovaného ukrajinského poloostrova Krym rozmístilo raketové komplexy Iskander, uvedl dnes mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk.

Komplexy se nacházejí u obce Milkovodne, asi osm kilometrů od správních hranic Chersonské oblasti, kterou Rusové ovládli během současné invaze, upřesnil podle agentury Unian mluvčí.

21:57

Německo pomáhá Ukrajině čelit ruské invazi stejným způsobem jako Spojené státy nebo Británie. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes v Berlíně prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil, že Německo bude v podpoře Ukrajiny postupovat v přísné shodně se spojenci a že cílem je zabránit vojenskému střetu Severoatlantické aliance s Ruskem.

"Pokud jde o dodávky zbraní, učinili jsme historické rozhodnutí," řekl Scholz k tomu, že se Německo rozhodlo poskytnout zbraně ukrajinské armádě k boji proti ruským invazním silám. Kancléř odmítl kritiku, že by německá pomoc nebyla dostatečná.

21:31

"Naši (Ukrajinci) nyní opět kontrolují pouze okraj města. Ale boje pokračují… Říct, že Rusko má město plně pod kontrolou, nelze," řekl Hajdaj serveru RBK Ukrajina. Také ukrajinské velení uvádí, že ukrajinští obránci dál kladou odpor.

19:33

Ruské invazní síly kontrolují většinu strategického ukrajinského města Severodoněck a intenzivně ostřelují sousední Lysyčansk, sdělil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Ruští vojáci podle něj obsadili 90 procent regionu.

19:07

Od začátku ruské invaze překročilo hranice z Ukrajiny více než sedm milionů lidí, napsala ve středu agentura Reuters s odvoláním na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ten eviduje přes 4,8 milionu ukrajinských uprchlíků v Evropě, přičemž nejvíce se jich podle něj nachází v Polsku.

18:11 Vlajka Ruské federace.

Inflace v Rusku v květnu klesla na 17,10 procenta z dubnového dvacetiletého maxima 17,83 procenta, vyplývá z údajů ruského statistického úřadu.

15:53

V Česku pracuje přes 70 tisíc uprchlíků z Ukrajiny s vízem k ochraně, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se obsazují dlouho volná místa, přínos je i na odvodech.

15:09

Prezident Miloš Zeman nevyhověl žádostem 127 Čechů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil. Schválení nedoporučilo ministerstvo vnitra, uvedl Hrad.

15:08

Ukrajina a Rusko si předaly těla padlých vojáků, na každé straně šlo o 50 těl - včetně 37 ukrajinských obránců oceláren Azovstal, oznámil Kyjev.

14:32

Cena plynu pro evropský trh klesla pod 80 eur za megawatthodinu, nejníže od začátku války na Ukrajině. Přispívá k tomu rychlé plnění zásobníků.

13:25

Slovensko plánuje v příštích letech postupně výrazněji zvýšit počet profesionálních vojáků a pokračovat v modernizaci technického vybavení armády. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda premiéra Eduarda Hegera. Podle ministerstva obrany, které předlohu připravilo, zajištění obranyschopnosti země se po ruské invazi na Ukrajině stalo ještě naléhavějším úkolem.

Ambicí ministerstva je, aby pětimilionové Slovensko do konce roku 2024 mělo až 16 000, o dva roky později 18 000 a do roku 2035 až 22 000 vojáků. Pro letošní rok je počet profesionálních příslušníků slovenské armády stanoven na 14 100 osob.

Slovenský premiér Eduard Heger na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
Slovenský premiér Eduard Heger na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. | Foto: Reuters
12:45

Německý kancléř Olaf Scholz dnes dopoledne telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o vojenské a humanitární situaci v zemi a o možnostech vývozu ukrajinského obilí. Novinářům to sdělil mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. 

Kancléř informoval ukrajinského prezidenta o svém posledním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem z 28. května, uvedl Hebestreit. Poznamenal, že rozhovor se Zelenským se týkal i vojenské a humanitární situace. "Oba se shodli, že musí být učiněno vše, aby bylo možné z Ukrajiny vyvážet obilí, a to především námořní trasou," dodal mluvčí.

Německý kancléř Olaf Scholz
Německý kancléř Olaf Scholz | Foto: Reuters
12:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že příští zima bude kvůli ruské agresi vůbec nejtěžší za všechna léta od dosažení nezávislosti země po rozpadu Sovětského svazu. Současně nařídil vládě a místním úřadům, aby se postaraly o to, že dodávky plynu, elektřiny, tepla a teplé vody pro obyvatelstvo v zimě nezdraží, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda.

Zelenskyj podle deníku oznámil, že Ukrajina nebude po tuto dobu prodávat do zahraničí plyn a uhlí, protože veškerá těžba půjde na uspokojení vlastních potřeb. Současně mají úřady udělat vše, aby zvýšily vývoz elektřiny.

"Chci zvlášť zdůraznit, že jsem zadal vládě velice konkrétní úkol: udělat vše, aby se tarify na plyn a elektřinu v příští topné sezoně nezměnily. Lidem je i tak těžko, protože je válka. Postaráme se o to," řekl prezident podle deníku.

12:11

Předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk dnes vyzval europoslance ve Štrasburku, aby pomohli Ukrajině získat status kandidáta členství v Evropské unii. Vyjádřil naději, že se tak stane už na summitu Evropské unie tento měsíc. "Věříme, že už summit 24. června podpoří udělení statusu kandidáta Ukrajině," řekl před projevem v Evropském parlamentu Stefančuk novinářům.

11:57

Školy asi budou moct vytvářet pro ukrajinské uprchlíky oddělené třídy, pokud pro ně nebudou mít místa v běžných, počítá s tím novela přijatá dnes vládou. O jejím schválení informoval na Twitteru ministr školství Petr Gazdík (STAN). Norma má podle něho připravit české školy na školní rok 2022/2023 v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ruskem napadané Ukrajiny a maximálně usnadnit jejich integraci do českých škol. Návrh nyní posoudí sněmovna a Senát.

11:46

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vidí vůli obnovit diplomatické rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl na tiskové konferenci po setkání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Uvedl také, že plán zajištění lodní přepravy ukrajinského obilí si vyžádá další jednání. 

Rozhovory se mají zaměřit na to, jak zajistit bezpečnost přepravních lodí. Turecký ministr považuje za legitimní postoj Moskvy, která žádá zrušení sankcí na ruský vývoz potravin výměnou za umožnění vývozu ukrajinských potravin.

Çavuşoglu uvedl, že jednání s Lavrovem byla "plodná" a že vnímal vůli k obnovení jednání o příměří na Ukrajině.

Podle Lavrova otázku přepravy z ukrajinských přístavů se podaří vyřešit, pokud Kyjev odstraní jejich zaminování. Zároveň dodal, že Rusko nevyužije této situace, aby pokročilo ve svém vojenském tažení. Šéf ruské diplomacie také tvrdil, že vojenská operace, což je termín Moskvy pro ruskou invazi na Ukrajině, pokračuje podle plánu a že Rusku se podaří splnit její cíle.

Ruský ministr obrany Sergej Lavrov (vlevo) a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu.
Ruský ministr obrany Sergej Lavrov (vlevo) a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu. | Foto: Reuters
11:27

Norsko dodalo Ukrajině 22 samohybných houfnic M109, náhradní díly, munici a další materiál. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo norské ministerstvo obrany.

Vývoj války na Ukrajině od únorové ruské invaze si žádá posílání těžších zbraní, prohlásil norský ministr obrany Björn Arild Gram. Výcvik ukrajinských vojáků v používání těchto zbraní se uskutečnil v Německu, dodal.

"Norská vláda z bezpečnostních důvodů čekala, až tuto dodávku bude moci veřejně oznámit. Je možné, že budoucí dodávky již oznamovat či komentovat nebude," doplnilo ministerstvo v prohlášení.

11:17

V Melitopolu, druhém největším městě ukrajinské Záporožské oblasti, dobytém ruskými jednotkami, začala okupační správa s přípravami na referendum o připojení k Rusku. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na vyjádření starostky dosazené Moskvou.

"Víme, že naše budoucnost je společná s Ruskem. Ruská federace je tu od nynějška navždy. Začínáme se připravovat na referendum," prohlásila Halina Danilčenková po jednání s prvním zástupcem šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergejem Kirijenkem, který má v Kremlu na starosti Donbas a Ukrajinu.

Danilčenkovou označují ukrajinská média za "gauleitera" v narážce na titul okupačních náčelníků za nacistického Německa či "starostku okupantů".

O den dříve o referendu o připojení okupované Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny k Rusku hovořil zástupce šéfa oblastní správy dosazené Ruskem Kirill Stremousov. 

10:54

Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová potvrdila informace médií, že Madrid zvažuje poskytnutí tanků Leopard 2A4 Ukrajině. Informovala o tom agentura EuropaPress. Podle ministryně je tato možnost "na stole". Dodala ale, že technika už není mnoho let v provozu a před zasláním na východ tak bude potřebovat rozsáhlé opravy.

10:10

Rozbíhá se evropský registrační systém uprchlíků z Ukrajiny. Objemný balík dat z Polska a Česka se začne načítat v příštích dnech, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

09:49 Vlajka Ruské federace.

Několik regionálních médií v Rusku muselo odstranit seznamy ruských vojáků, zabitých ve "speciální vojenské operaci", jak Kreml oficiálně označuje válku proti Ukrajině. Všechna jména na seznamech sice média získala z otevřených zdrojů, často z oficiálních prohlášení gubernátorů a starostů, ale okresní soud v Kaliningradské oblasti dospěl k závěru, že spojení různých oznámení do jednoho seznamu porušuje prezidentův výnos o utajení ztrát ruské armády, uvedl dnes na svém webu list Kommersant. Někteří právníci se ovšem podle deníku domnívají, že soudce překročil své pravomoci.

Soud rozhodoval na základě žaloby, kterou podala vojenská prokuratura Baltského loďstva ruského vojenského námořnictva. Té se původně nelíbila "stránka paměti", kterou vytvořil pskovský server 60.ru jako připomínku místních rodáků zabitých v bojích na Ukrajině. Server sice vycházel z informací zveřejněných pskovským gubernátorem, nicméně prokuratura i tak měla podezření na porušení státního tajemství, špionáž, porušení ochrany osobních údajů a dokonce i na nezákonné šíření údajů o soukromém životě a porušení rodinného tajemství.

09:37

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová poskytla první velký rozhovor po odchodu z funkce.

09:28

V úterý vydalo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 1053 víz dočasné ochrany, prakticky stejně jako před týdnem. Údaje dnes ministerstvo vnitra zveřejnilo na Twitteru. Minulé úterý dostalo víza 1049 běženců. Od počátku konfliktu dostalo víza 367 543 lidí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku zhruba 300 tisíc ukrajinských uprchlíků, někteří ze země odjíždějí.

09:23

Přinášíme dnešní shrnutí dění na bojišti od britského ministerstva obrany.

08:39

Automobilka Škoda Auto obnoví v průběhu června dodávky vozů na Ukrajinu. V počáteční fázi na Ukrajinu doručí 80 vozů Škoda. Budou částečně rozložené, zkompletují se v závodě obchodního partnera Eurocar v ukrajinském Solomonovu. Dnes to řekl vedoucí komunikace Škoda Auto Tomáš Kotera. Kvůli ruské invazi byla výroba vozů Škoda na Ukrajině přerušena.

08:31

Zařízení pro měření radiace v Černobylu se znovu zapojila do mezinárodního monitorovacího systému. Naměřené hodnoty jsou podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii shodné s těmi před začátkem ruské invaze. Píše to ČT na Twitteru.

06:41

Ukrajinským obráncům, kteří se vzdali ruským silám v ocelárnách Azovstal, hrozí trest smrti. Deník Aktuálně.cz mluvil se ženou jednoho z vojáků, které Rusové na místě drží v zajetí.

06:38 Vlajka Ruské federace.

"Více než 1000 lidí z Azovstalu bylo převezeno do Ruska, pracují s nimi bezpečnostní orgány," řekl činitel agentuře TASS. Uvedl také, že převoz do Ruska později čeká i další ukrajinské zajatce a že se v Moskvě nachází více než 100 lidí, mezi kterými jsou "žoldnéři z cizích zemí, kteří se vzdali v Mariupolu".

V mariupolských ocelárnách Azovstal, které byly poslední baštou ukrajinské obrany v tomto přístavním městě, se ve druhé polovině května vzdalo ruským silám více než 2400 bojovníků. Ukrajinské vedení se obává, že jsou vystaveni krutému zacházení. Rusko tvrdí, že mezi obránci Azovstalu je mimořádně vysoký počet neonacistů, příslušníků pluku Azov, který je součástí ukrajinské Národní gardy, nikoliv armády. Moskva tvrdí, že jedním z cílů její nynější vojenské operace na Ukrajině je sousední zemi "denacifikovat".

06:38 Vlajka Ruské federace.

Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří se podíleli na obraně oceláren Azovstalu v Mariupolu, bylo kvůli vyšetřování převezeno na území Ruské federace, citovala dnes agentura TASS nejmenovaného ruského bezpečnostního činitele.

Agentura Reuters k tomu napsala, že pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat další překážku pro mírová jednání mezi oběma znepřátelenými stranami. Kyjev usiluje o to, aby obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině, nicméně ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu byli postaveni před soud.

06:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Situace na frontě na východní Ukrajině se za poslední den téměř nezměnila. V úterý večer to v pravidelném proslovu k Ukrajincům řekl prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že nejtvrdší boje se nadále odehrávají v Severodoněcku, Lysyčansku a u Popasné.

"Je vidět, že okupanti nevěřili, že odpor bude tak silný," řekl prezident Zelenskyj. Rusko se nyní podle něho pokouší vyslat do Donbasu a do oblasti Chersonu na jihu země posily.

21:40

V separatistické východoukrajinské Doněcké lidové republice dnes začal soud s dvojicí Britů a jedním občanem Maroka bojujícími v ukrajinské armádě. Podle vyšetřovatelů jim za "terorismus" a za to, že bojovali jako "žoldnéři", hrozí trest smrti. Aiden Aslin, Shaun Pinner a Ibráhím Sádún o sobě říkají, že jsou řádnými členy ukrajinské armády a že s nimi proto má být zacházeno jako s válečnými zajatci. Na proruských účtech na sociálních sítích se objevily videozáběry trojice v soudní místnosti nejvyššího soudu Doněcké lidové republiky. Muži seděli v kleci pro obžalované a nebyla na nich viditelná žádná zranění.

21:39

Z Charkovské oblasti bylo hlášeno ostřelování rezidenčních oblastí. "Nepřítel není s to přemoci odpor našich obránců. Místo toho okupanti rozpoutali teror proti civilnímu obyvatelstvu," uvedl místní gubernátor Syněhubov. Ruské síly podle něj pomocí dělostřelectva útočily na Charkov a tři vesnice v Charkovské oblasti. "Podle prvních informací zemřeli tři lidé. Dalších nejméně šest utrpělo zranění," upřesnil Syněhubov a vyzval obyvatele oblasti, aby se kvůli hrozícímu dalšímu ostřelování zdržovali na bezpečných místech.

21:39

"Rusové pokračovali v pokusech převzít kontrolu nad Severodoněckem," stojí v hlášení generálního štábu ukrajinské armády. Oblastní gubernátor Serhij Hajdaj na komunikační platformě Telegram napsal, že Rusové také ostřelují sousední Lysyčansk a snaží se opanovat silnici spojující Lysyčansk a Bachmut. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes prohlásil, že síly bojující na straně Ruska mají pod kontrolou už 97 procent území, na němž proruští separatisté vyhlásili Luhanskou lidovou republiku, a že se jim podařilo osvobodit rezidenční části Severodoněcku. Pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila, připustil v pondělí Hajdaj. Šéf správy města Oleksandr Strjuk nicméně podle agentury Reuters uvedl, že není jasné, která strana má navrch a že situace se mění z hodiny na hodinu.

21:38

Při dnešním ostřelování Charkova a obcí v okolním regionu zemřeli nejméně tři lidé a šest dalších utrpělo zranění, sdělil podle agentury Unian gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Intenzita ruských leteckých úderů na Ukrajině se ale díky úspěšné ukrajinské protivzdušné obraně snížila, tvrdí generální štáb.

20:48

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová označila ruskou invazi na Ukrajinu za brutální a neomluvitelnou. Z vývoje je jí smutno, ale výčitky nemá.

20:34

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruské síly stále neovládly celý Severodoněck, Ukrajinci jej statečně brání, uvádí gubernátor Serhij Hajdaj.
 • Ukrajinští obránci mají pod kontrolou městskou průmyslovou zónu a chemičku Azot v Severodoněcku, tvrdí jeho představitel Roman Vlasenko.
 • Na frontové linii v Doněcké oblasti neustále dochází k ostřelování, Rusko se snaží útočit na Slovjansk a Kramatorsk, dvě největší města v ovládaná Ukrajinci, řekl gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko.
 • Ukrajinské přístavy Mariupol a Berďansk, které obsadili Rusové, jsou odminovány a připraveny k obnovení vývozu obilí, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. 
19:59

Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý informoval, že Varšava uzavřela s Kyjevem jeden z největších kontraktů na dodávky zbraní za posledních třicet let. Podle polských médií jde o prodej více než padesáti samohybných houfnic Krab za asi tři miliardy zlotých (16,2 miliardy korun). Vyrábí je zbrojovka Huta Stalowa Wola, kterou v úterý Morawiecki navštívil.

"Už dnes víme, že půjde o velmi důležité zbraně na bitevním poli, pravděpodobně na východě Ukrajiny," řekl Morawiecki. Dodal, že část peněz Ukrajina získá od Evropské unie, část zaplatí ze svého rozpočtu.

19:40

Pro ukrajinské síly je těžké bránit ruské útoky v centru Severodoněcku, nicméně ruské síly celé město stále neovládají, řekl v úterý guvernér Luhanské oblasti. V online příspěvku Serhij Hajdaj také uvedl, že ruští vojáci neustále ostřelují i město Lyschank, které leží přes řeku Severní Doněc.

18:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s deníkem Financial Times vyjádřil spokojenost s tím, že Boris Johnson zůstal ve funkci britského premiéra. Řekl také, že hlavním cílem Ukrajiny je obnovit kontrolu nad celým svým územím, a ne pouze zatlačení ruských vojsk do pozic před 24. únorem. Poznamenal ale, že ukrajinská armáda zatím nemůže přejít do protiútoku, protože ruská strana má převahu z hlediska vojenské techniky.

17:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko má teď silniční spojení s poloostrovem Krym přes pevninu, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ruští vojáci podle něj také ve spolupráci s ruskými drahami podnikli nutná opatření k obnově plnohodnotného železničního spojení mezi Ruskem, východoukrajinskou oblastí Donbas a poloostrovem Krym po šesti železničních úsecích.

14:44 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady vyhlásily pátrání po spisovateli Dmitriji Gluchovském, známém i v Česku a na Slovensku. Důvod neupřesnily, ale podle médií jde nejspíše o diskreditaci ruské armády, tedy o kritiku války Ruska proti Ukrajině, která začala 24. února. Za "lživé zprávy" o ruské armádě nově v Rusku hrozí až 15 let vězení.

Jméno autora románu Metro 2033, přeloženého do 37 jazyků, nyní figuruje v databázi hledaných osob ministerstva vnitra, uvedla agentura Interfax. Po Gluchovském se pátrá v rámci vyšetřování trestního případu. Konkrétní paragraf ministerstvo neuvedlo.

13:27 Vlajka Ruské federace.

Ruští poslanci rovnou ve druhém a třetím čtení schválili balík zákonů, podle kterých se v Rusku nebudou plnit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva přijatá po 15. březnu. Oznámila to agentura TASS s připomínkou, že v polovině března Rusko ohlásilo odchod z Rady Evropy, pod kterou štrasburský soud spadá. Schválené zákony vyžadují ještě přijetí v horní komoře ruského parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina.

Ruská Státní duma schválila dohody se separatistickými oblastmi.
Ruská Státní duma schválila dohody se separatistickými oblastmi. | Foto: Russian State Duma/Handout via REUTERS
13:06

Situace v obléhaném východoukrajinském Severodoněcku je dál nepřehledná, tvrdé boje o strategické město pokračují a obě strany tvrdí, že dosáhly jistých úspěchů. Starosta Oleksandr Strjuk ukrajinské televizi řekl, že Rusko vyslalo více vojáků a snaží se ovládnout celé město, ukrajinští obránci ale podle něj drží své pozice. Podle Moskvy ruské jednotky v Severodoněcku kontrolují všechny obytné čtvrti.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua je nyní "osvobozena", což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů, významná část Doněcké a Luhanské oblasti na levém břehu řeky Severní Doněc. Ministr doplnil, že ruské síly ovládají 97 procent obou ukrajinských oblastí, na jejichž celé území si činí nároky dvě proruskými separatisty jednostranně vyhlášené republiky. Jejich nezávislost Moskva uznala krátce před únorovou invazí.

12:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní televize Rossija-1 v úterý potvrdila, že během bojů na východě Ukrajiny zemřel v neděli ruský generálmajor Roman Kutuzov. Stalo se tak na Donbasu, na jehož ovládnutí se v poslední době zaměřuje ruská armáda. Okolnosti jeho úmrtí nejsou známy, ukrajinská armáda pouze potvrdila, že generálmajora zabili ukrajinští vojáci.

12:40

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

12:40

I po skončení nouzového stavu by měla nadále platit opatření, která nařizují ministerstvům a správním úřadům vyčlenit objekty pro ubytování ukrajinských uprchlíků. Také kraje a obce by měly mít povinnost dál poskytovat běžencům ubytovací kapacity. Navrhuje to ministerstvo vnitra, které ve středu předloží vládě novelu zákona zvaného lex Ukrajina.

12:16 Vlajka Ruské federace.

Do ruského zajetí upadlo celkem 6489 ukrajinských vojáků, včetně 126 za posledních pět dnů oznámil podle ruské agentury TASS ministr obrany Sergej Šojgu.

12:11

Ukrajina odmítla přijmout misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kterou chce do Záporožské jaderné elektrárny vyslat šéf agentury Rafael Grossi. Na Telegramu to uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu provozuje. Podle ní nelze návštěvu expertů ani samotného Grossiho v elektrárně povolit kvůli tomu, že zařízení aktuálně kontrolují ruské okupační síly.

11:46 Vlajka Ruské federace.

V okupované Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny se nejspíš Moskva pokusí uspořádat referendum o připojení tohoto regionu k Rusku. Podle serveru BBC to řekl zástupce šéfa oblastní správy dosazené Ruskem Kirill Stremousov, nezmínil ale žádné další podrobnosti ani časový harmonogram. Právě referendum vypsané přes nesouhlas ukrajinské vlády vedlo v roce 2014 k anexi ukrajinského poloostrova Krymu Ruskem.

10:38

V běloruských ozbrojených silách začal nácvik přechodu z mírového na válečné období za účasti všech jednotek a kategorií vojáků, oznámilo tamní ministerstvo obrany podle ruské agentury TASS. Bělorusko se dosud přímo nezapojilo do války svého nejbližšího spojence Ruska proti sousední Ukrajině, ale poskytlo k ruskému útoku své území a letecké základny.

09:50

V pondělí vydalo Česko lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu 1691 víz dočasné ochrany. Je to zhruba o 200 méně než minulý týden. Počet vydaných speciálních víz nadále klesá. Od počátku války na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 366 490 Ukrajinců. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdně je v Česku zhruba 300 tisíc ukrajinských uprchlíků, někteří odjíždějí.

09:43

 Česko v úterý ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

09:30

Rusko vydalo Ukrajině těla desítek bojovníků, kteří zahynuli v bojích o ocelárny Azovstal v Mariupolu. Mrtví byli převezeni do Kyjeva, kde nyní kvůli jejich identifikaci odborníci provádí analýzy DNA, napsala agentura AP. Areál oceláren byl v jihoukrajinském přístavu Mariupol poslední baštou ozbrojeného odporu proti ruské invazi, před ruskými silami ho několik týdnů hájili ukrajinští vojáci, především příslušníci pluku Azov.

07:42 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním poselství podle agentury Reuters uvedl, že ukrajinské jednotky svádějí v Severodoněcku s invazními ruskými silami prudké pouliční boje. "Naši hrdinové pozice v Severodoněcku nevzdávají," prohlásil Zelenskyj. "Ukrajinský Donbas stojí. Pevně stojí," dodal prezident s odkazem na východoukrajinský region, kde se odehrávají boje a nachází se tam i Severodoněck.

07:34

Ruská armáda nadále útočí na Severodoněck, boje pokračují a ukrajinští vojáci působí nepříteli ztráty, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb. Ten dále tvrdí, že obránci odrazili ofenzivu ruských invazních jednotek ve směru na Bachmut, konkrétně u obcí Nahirne, Berestove či Krynyčne.

06:26

Představitelé samozvané proruské Doněcké lidové republiky (DNR) už dříve sdělili, že chtějí některé obránce Azovstalu postavit před soud, viní je z porušování lidských práv.

06:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny může být drženo v zajetí přes 2500 ukrajinských vojáků, kteří bránili mariupolské železárny a ocelárny Azovstal. Podle ruské služby BBC a americké stanice CNN to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Plány Ruska na zacházení s těmito zajatci - včetně záměru uspořádat s nimi veřejný tribunál - se neustále mění, řekl novinářům Zelenskyj.

06:00

Obvinění ruských vojáků z páchání sexuálního násilí na Ukrajině přibývá, sdělila Radě bezpečnosti OSN zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová podle webu ReliefWeb.

Zdaleka ne všechny případy sexuálního násilí jsou nahlášeny a humanitární krize na Ukrajině se mění v "krizi obchodování s lidmi", cituje ji agentura AP.

21:56

Pozice ukrajinských sil v Severodoněcku se mírně zhoršila, připustil v televizi gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Naši obránci dokázali podniknout protiútok a osvobodili skoro polovinu města. Ale teď se situace zase trochu zhoršila," řekl podle agentury Reuters. Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podle serveru Ukrajinska pravda novinářům řekl, že pokud se ukrajinské jednotky nyní od Severodoněcku stáhnou na lepší pozice, bude později mnohem těžší dobýt město zpět. Upozornil ale, že ruští vojáci mají ve městě početní převahu. Podle večerního hlášení generálního štábu brání ukrajinské jednotky Rusům v tom, aby převzali kontrolu nad silnicí mezi Severodoněckem a asi 70 kilometrů vzdáleným městem Bachmut.

20:23 Vlajka Ruské federace.

Německý deník Die Welt musel z Ukrajiny evakuovat svoji korespondentku, ruskou novinářku a bývalou spolupracovnici prokremelské televize Marinu Ovsjannikovovou. Stalo se tak poté, co mnozí novináři protestovali proti tiskové konferenci v Kyjevě, na níž měla Ovsjannikovová mluvit o fungování ruské propagandy. Serveru Meduza novinářka řekla, že jí novináři adresovali četné nadávky a že se jí jen "zázrakem" podařilo z Ukrajiny odjet.

20:10 Vlajka Ruské federace.

Rusko uvalilo osobní sankce na 61 amerických úředníků včetně ministryně financí USA Janet Yellenové a ministryně energetiky Jennifer Granholmové a předních představitelů obrany a médií, uvedlo v pondělí ruské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo uvedlo, že uvalilo osobní sankce jako odvetu za "neustálé rozšiřování sankcí USA proti ruským politickým a veřejným činitelům, jakož i zástupcům domácího byznysu". Uvádí to Reuters.

19:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko, zasažené západními sankcemi, vyzvalo skupinu rozvíjejících se ekonomik BRICS ke koordinaci opatření ke stabilizaci ekonomické situace, řekl v pondělí ruský ministr financí Anton Siluanov.

18:43

Americké úřady obvinily ruského podnikatele Romana Abramoviče, že vyvezl do Ruska dvě letadla. Neměl přitom povolení, která jsou nutná kvůli americkým sankcím uvaleným na Moskvu za její vojenskou invazi na Ukrajinu. Informuje o tom agentura Reuters.

17:12

Nařízení o nevydávání víz a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům by mělo platit do konce března 2023. Ministerstvo zahraničí návrh předložilo do připomínkového řízení, které trvá do pátku. Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

16:33

Ministerstvo školství souhlasí s využitím pozemků v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku pro stavbu stanového městečka pro uprchlíky z Ukrajiny. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to uvedl náměstek ředitele hasičů Petr Ošlejšek. Nyní podle něj bude následovat prohlídka místa. Stanové městečko by mohlo mít kapacitu zhruba 150 lidí, stejně jako mají městečka v pražských Malešicích a Troji.

16:16 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes vyměřil pokutu ve výši 20 milionů rublů (asi 7,5 milionu korun) Rádiu Svobodná Evropa / Rádiu Svoboda (RFE/RL) za to, co označil jako falešný obsah týkající se ruské operace na Ukrajině. Informovala o tom agentura Interfax.

15:48

Až o téměř 350 nových míst navýší plzeňské mateřské školy své kapacity v souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny. Většina těchto míst vznikne v samostatných nových prostorech mimo školky jako jejich odloučená pracoviště. Přijímání ukrajinských dětí nebude na úkor dětí Plzeňanů, uvedla v pondělí radní odpovědná za školství Lucie Kantorová (ANO).

15:17

Velitel ukrajinského praporu bojujícího v Severodoněcku Petro Kuzyk řekl v rozhovoru pro Radio Svoboda, že ve městě se úporně bojuje doslova o každý dům. Rusové mají převahu v tancích a dělostřelectvu, ale podnikají nepochopitelné výpady, při kterých přicházejí o mnoho vojáků.

14:52

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Kyjev vyjednává o námořním koridoru pro vývoz ukrajinského obilí, který by garantovaly Velká Británie a Turecko. Podle Zelenského nyní na Ukrajině zablokováno 22 až 25 milionů tun obilí, které nelze kvůli blokádě černomořských přístavů vyvézt. Na podzim by mohlo jít už o 75 milionů tun. Ruská Černonomořská flotila podle Kyjeva a západních médií brání v Černém moři pohybu lodí. Moskva toto tvrzení odmítá.

13:50

Podle starosty Severodoněcku Oleksandra Strjuka se ve městě odehrávají tvrdé pouliční boje.

13:43

Italské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo ruského velvyslance Sergeje Razova kvůli tvrzením, že v Itálii rostou protiruské nálady. O víkendu ruské velvyslanectví v Římě zveřejnilo text, ve kterém tvrdí, že italská média vedou proti Rusku kampaň, uvedla agentura ANSA. Podle Říma ale média jen popisují brutalitu ruských vojsk na Ukrajině.

13:19 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Za bezprecedentní, nemyslitelné a hanebné označil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rozhodnutí Bulharska, Černé Hory a Severní Makedonie nepovolit mu přelet do Srbska, kde měl dnes zahájit dvoudenní návštěvu. "Došlo k nemyslitelnému," řekl Lavrov podle agentury TASS na dnešní tiskové konferenci o "bezprecedentním rozhodnutí" některých členských zemí Severoatlantické aliance.

13:12

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a slovenská ministryně spravedlnosti Mária Kolíková se dnes v Brně shodli na důležitosti vyšetření trestných činů na Ukrajině, které se tam staly v souvislosti s ruskou agresí. Ministři o tom dnes informovali na tiskové konferenci. Jejich brněnské setkání bylo součástí příprav nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU.

12:14

Nejméně tři lidé přišli o život a dalších deset utrpělo zranění při ruském ostřelování Charkovské oblasti během uplynulých 24 hodin, oznámila v pondělí agentura Unian s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova.

Mrtvé a raněné v řadách civilistů si vyžádalo i ruské ostřelování a bombardování sedmi měst a obcí v Doněcké oblasti, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na policii, která však počet obětí neupřesnila. Terčem útoků se staly Avdijivka, Slovjansk, Družkivka, Kramatorsk, Časiv Jar, Chromove a Ňju-Jork (tedy východoukrajinská obec psaná latinkou New York).

11:44

Mapa posledního vývoje bojů na východě Ukrajiny.

Foto: Aktuálně.cz
10:54

Vladimir Putin má zdravotní problémy, ale neznamená to, že umírá, zjistily podle amerických médií tajné služby Spojených států. Zpravodajci prý v době sílících spekulací sledují kondici devětašedesátiletého ruského prezidenta a mají o ní vlastní poznatky.

10:33

Ruský prezident Vladimír Putin patří kvůli invazi na Ukrajinu před válečný soud. Stanout by měl i před soudem v Rusku, protože poslal svou zemi do izolace a uvrhl ji vývojově zpět. V rozhovoru pro ukrajinskou redakci Rádia Svobodná Evropa to řekl český prezident Miloš Zeman. Přepis rozhovoru zveřejnil Pražský hrad na svém webu.

09:42

Česko vydalo v neděli lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu 368 víz dočasné ochrany. Je to o zhruba 60 méně než minulý týden. Počet vydaných speciálních víz tak nadále klesá. Od počátku války na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 364 799 Ukrajinců. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že část běženců odjíždí, takže v zemi nyní zůstává zhruba 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

09:39

Díky dobytí Hadího ostrova se Rusům daří blokovat vývoz ukrajinského obilí, stojí v denním souhrnu britského ministerstva obrany.

09:36 Vlajka Ruské federace.

Kolektivní odmítnutí Bulharska, Černé Hory a Severní Makedonie umožnit letadlu šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova přeletět do Srbska nezbytně vyžaduje tvrdou reakci, a to společnou Ruska a Srbska, uvedl dnes místopředseda horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov. Lavrov měl dnes zahájit dvoudenní návštěvu v Bělehradu, ale nedělní rozhodnutí Sofie, Podgorice a Skopje nepovolit přelet jeho letadla vedlo podle médií k jejímu zrušení.

08:20

Podle ukrajinské armády Rusové v bojích dosud ztratili okolo 31 tisíc vojáků, přes tisíc tanků či přes dvě stě letadel.

07:49

Ruské jednotky pokračují ve snaze o dobytí Severodoněcka a útočí také u Lymanu v Donbasu na východě Ukrajiny. Ruská armáda dál útočí rovněž na Slovjansk. U Bachmutu utrpěly ruské síly značné ztráty, aniž by dosáhly úspěchu. Na jihu donbaské fronty bojové operace nepřítele nepokračovaly, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním hlášení o situaci na bojišti. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 103. dnem.

06:28

Ruské síly v neděli večer ostřelovaly také rezidenční čtvrti v Charkově, upozornil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

V Doněcké oblasti si v neděli ruské útoky vyžádaly životy tří civilistů, napsal gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

06:13

Británie dodá Ukrajině raketomety s dostřelem až 80 kilometrů, které mají pomoci v boji proti ruským silám na východě země. Oznámil to dnes britský ministr obrany Ben Wallace. Ministerstvo z taktických důvodů neupřesnilo, kolik salvových raketometů M270 a příslušné munice pošle. Oznámilo však, že ukrajinští vojáci se budou učit raketomety obsluhovat v Británii.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v neděli vyrazil na frontovou linii na východě země, navštívil i obléhané město Lysyčansk a nedaleký Soledar. Řekl to ve svém nočním videoprojevu. Podle zprávy prezidentské kanceláře Zelenskyj na místě bojovníkům předal vyznamenání a dary.

"Jsem hrdý na všechny, se kterými jsem se setkal, na všechny, s nimiž jsem si potřásl rukou… a vyjádřil jsem jim svou podporu," řekl Zelenskyj.

22:50

Ukrajina potřebuje pravidelné dodávky zbraní ze Západu, a to až do dosažení vítězství nad Ruskem. Podle ukrajinských médií to v neděli řekla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Kyjev zatím nemá k dispozici dost zbraní na to, aby se mohl plně postavit ruské armádě, uvedla také politička. Zapotřebí jsou podle ní hlavně prostředky protivzdušné obrany a těžké zbraně.

"Pořád potřebujeme pomoc, vzhledem k tomu, že jsme ve vleklé válce. Západ musí chápat, že nejde o něco jednorázového a že pomoc potřebujeme až do vítězství," citovala Maljarovou ukrajinská média.

20:31

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojáky na frontě v Záporoží. "Chci vám poděkovat za vaši skvělou práci, za vaši službu, za ochranu nás všech, našeho státu," řekl k vojákům Zelenskyj.

19:58 Vlajka Ruské federace.

Během bojů na východě Ukrajiny v neděli zemřel ruský generálmajor Roman Kutuzov, píše ukrajinská agentura Unian. Moskva úmrtí dalšího svého generála na Ukrajině zatím nepotvrdila, kondolence adresované Kutuzovovým blízkým se ale objevují i na proruských kanálech na komunikační platformě Telegram, podotklo internetové médium Nexta. Generálmajor zemřel nedaleko Lysyčansku v Luhanské oblasti, na jehož ovládnutí se v poslední době zaměřuje ruská armáda.

19:22

Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu, kterým měl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu. Serveru srbského deníku Danas to řekly neoficiální zdroje z vedení státu.

Lavrov měl do Srbska v pondělí přicestovat na dvoudenní návštěvu, během níž se měl setkat mimo jiné s prezidentem Aleksandarem Vučičem nebo patriarchou Srbské pravoslavné církve.

17:19

Řecko předalo nebo v nejbližší době předá Ukrajině 122 bojových vozidel pěchoty BMP-1 sovětské výroby, 20 tisíc útočných pušek AK-47, munici různé ráže a další zbraně. Řecký ministr obrany Nikos Panajotopulos, který pomoc ohlásil, ji podle agentury Unian označil za nebývalou. Další dodávky zbraní chystá také Španělsko, které podle informací deníku El País Kyjevu pošle protiletadlové střely a německé tanky Leopard a zaškolí ukrajinské vojáky v používání tanků.

15:26

Šéf ukrajinských železnic Oleksandr Kamyšin potvrdil, že čtyři rakety zasáhly ráno opravnu vagónů v Kyjevě. Odmítl, že by se tam nacházely tanky.

15:22

Papež František v neděli opětovně vyzval ke "skutečným jednáním" o ukončení konfliktu na Ukrajině, který je podle něj stále vyhrocenější, uvedla agentura AFP. Při svém pravidelném týdenním kázání z okna Apoštolského paláce papež světovým vůdcům vzkázal, aby vyslyšeli "zoufalé výkřiky trpících".

14:29

Ukrajinský protiútok v Severodoněcku údajně Rusy zaskočil. "Byla to složitá situace, Rusové ovládali 70 procent města, za poslední dva dny se nám ale podařilo je zatlačit," uvedl gubernátor Luhanské oblasti. "Město je nyní víceméně rozděleno na dvě poloviny," dodal v rozhovoru s ukrajinskou televizí. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, situační zprávy ani jedné z bojujících stran nebylo možné nezávisle ověřit.

14:28

Podle ukrajinské armády Rusové dále pokračují v raketových a leteckých útocích na vojenskou a civilní infrastrukturu v zemi, zejména v Kyjevě. V oblasti Volyně a Polesí i nadále trvá hrozba útoku z území Běloruska.

14:28

"Ve směru na Severodoněck provádějí okupanti s podporou dělostřelectva útočné operace ve městě Severodoněck a ovládají východní část města," uvedl generální štáb. Rovněž se ruská armáda snaží podniknout ofenzivu ve směru na obce Nyrkove a Mykolajivka v Doněcké oblasti.

11:50

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská strana vyvrátila, že by při útoku na opravnu vagónů byly zničeny tanky a obrněná vozidla dodaná z východoevropských zemí. Ruské ministerstvo obrany dříve uvedlo, že techniku při raketovém útoku zničilo.
 • Papež František opětovně vyzval k ukončení konfliktu a vybídl obě strany k mírovým jednáním.
 • V neděli zemřel ruský generál Roman Kutuzov, uvedla ukrajinská agentura Unian. Podle Reuters smrt Kutuzova potvrdil novinář ruské státní televize na sociální síti Telegram.
11:47

V sobotu pokračoval pokles počtu víz dočasné ochrany udělených v Česku uprchlíkům z Ukrajiny. Vydáno jich bylo 340, o 142 méně než před týdnem.

11:45 Vlajka Ruské federace.

"Vysoce přesné rakety dlouhého doletu odpálené ruskými vzdušnými silami zničily na předměstí Kyjeva tanky T-72 dodané východoevropskými zeměmi a další obrněná vozidla, která byla v hangárech," citovala agentura AFP mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova. Kyjev na tyto informace zatím nereagoval.

11:30

Tanky sovětské výroby T-72 poslalo na Ukrajinu podle dostupných informací Česko. Jak nedávno uvedl polský rozhlas, více než 200 tanků stejného typu dodalo Kyjevu i Polsko.

11:25 Vlajka Ruské federace.

Ruské útoky zničily na předměstí Kyjeva tanky a další obrněná vozidla, která Ukrajině poskytly evropské země, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

11:14 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Šéf Kremlu rovněž uvedl, že dodávky amerických raketometů na Ukrajinu nic nezmění. Kyjev měl podle něj podobné raketové systémy už dříve a žádných velkých úspěchů s nimi nedosáhl.

"Celý ten povyk kolem dalších dodávek zbraní má podle mého názoru jediný cíl: protahovat ozbrojený konflikt co nejdéle to bude možné," řekl Putin.

11:00 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Jestliže Západ začne dodávat na Ukrajinu rakety delšího doletu, Rusko se při svých útocích zaměří na cíle, které dosud nezasáhlo, řekl ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru, který dnes odvysílala ruská televizní stanice Rossija-1.

"Použijeme naše zbraně, kterých máme dostatek, a zaměříme se na cíle, které jsme dosud nezasáhli," uvedl Putin.

10:47

Ztráty ruské armády.

10:03

Starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko uvedl, že při dnešních útocích na Kyjev nikdo nezemřel, ale jeden člověk utrpěl zranění a musel být převezen do nemocnice. Svědci viděli nad městem po explozích stoupat dým. Příčiny výbuchů nejsou zatím známé.

Podle některých zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, šlo o ruské bombardování, jehož cílem byla železniční síť.

"Několik explozí v kyjevských čtvrtích Darnycja a Dniprovskyj," napsal Kličko na Telegramu. "Na místě zasahují záchranáři," dodal.

Kouř nad Kyjevem.
Kouř nad Kyjevem. | Foto: Reuters
09:38

Ruské síly pokračují v útoku na ukrajinské město Severodoněck. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje kontrolují východní část města. Jak dnes ráno uvedl generální štáb ukrajinské armády, ruští vojáci se v regionu zaměřují na útočné operace s cílem obklíčit ukrajinské jednotky v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku a zablokovat hlavní logistické trasy.

"Ve směru na Severodoněck provádějí okupanti s podporou dělostřelectva útočné operace ve městě Severodoněck a ovládají východní část města," uvedl generální štáb. Rovněž se ruská armáda snaží podniknout ofenzivu ve směru na obce Nyrkove a Mykolajivka v Doněcké oblasti.

07:27

O několika explozích ve dvou kyjevských čtvrtích informoval na síti Telegram také kyjevský starosta Vitalij Kličko, který ale nesdělil další detaily. Na místě podle něj zasahují záchranáři.

"Agresor i nadále vede raketové a letecké útoky na civilní a vojenskou infrastrukturu v naší zemi, a to hlavně v Kyjevě," uvedl generální štáb ukrajinské armády.

07:10

V Kyjevě byla dnes ráno slyšet silná exploze a po ní byl vidět stoupat sloup dýmu, uvedla agentura Reuters s odkazem na svého svědka. Příčiny výbuchu nejsou zatím známé.

Před výbuchem byly v Kyjevské oblasti slyšet sirény, jež varují před leteckým útokem. Známý zatím není přesný počet výbuchů a zda způsobily škody či oběti.

06:10

Ukrajinský gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko uvedl, že v tomto regionu zemřelo v sobotu kvůli ruským útokům šest civilistů a dalších devět jich bylo zraněno.

06:00

Na území pod kontrolou separatistické Doněcké lidové republiky zemřelo v sobotu po ukrajinském bombardování pět civilistů a dalších 20 jich bylo zraněno. Uvedli to představitelé proruských sil. Podle stanice CNN jsou ukrajinské útoky na tuto oblast ojedinělé. Ukrajinské úřady informace nekomentovaly.

Separatisté podle agentury TASS prohlásili, že útoky se staly v odlišných částech oblasti.

05:55

Válka na Ukrajině by podle optimistického odhadu mohla skončit do konce roku. V sobotu to na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Podle něj západní státy nepodporují dostatečně Ukrajinu. Uznal ale, že situace s dodávkami těžkých zbraní se v poslední době zlepšuje, informovala stanice CNN.

Reznikov uvedl, že je "těžké odhadnout, kdy válka skončí, ale můj optimistický odhad je, že skončí do konce roku".

21:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko v letošním roce zaznamená prudký nárůst zisků z vývozu energie, protože politika západních zemí vedla ke zvýšení cen. Uvedl to podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Vzhledem k úrovni cen, která se vytvořila v důsledku západní politiky, nepociťujeme žádné rozpočtové ztráty," řekl Lavrov. "Naopak. Letos výrazně zvýšíme zisky z exportu svých zdrojů energie," dodal.

21:24

Papež František bude v brzké době jednat s představiteli Ukrajiny o možné návštěvě této země, která se stala terčem ruského útoku. Papež to podle agentury Reuters uvedl při sobotním setkání s dětmi ve Vatikánu.

"Můžete přijít na Ukrajinu zachránit všechny děti, které tam teď trpí?" zeptal se při setkání ukrajinský chlapec. Papež odpověděl, že často myslí na ukrajinské děti a že chce zemi navštívit, musí ale vybrat vhodnou dobu.

19:08

Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že ruská invaze na Ukrajinu byla pro něj a mnoho dalších, kteří špatně odhadli Moskvu, "studenou sprchou". Ruský prezident Vladimir Putin by podle něj měl za své činy stanout před "soudem pro válečné zločiny". "Je to válka proti světovému řádu, jak ho známe, a týká se i nás," uvedl Zeman 2. června v písemných odpovědích na otázky ukrajinské redakce Rádia Svobodná Evropa.

Zeman označil reakci české veřejnosti za "bezprecedentní solidaritu" a uvedl, že se "zcela shoduje" s premiérem Petrem Fialou "na zásadovém přístupu k Ukrajině".

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka
18:59

Náměstek polského ministra zahraničí řekl, že EU již pracuje na sedmém balíčku sankcí proti Rusku.

V rozhovoru pro polskou agenturu Polska Agencja Prasowa Pawel Jablonski uvedl, že "sankce by měly být ještě přísnější, pokud jde o plyn, který může Rusko stále prodávat".

18:45

Ruská armáda zasáhla Svatohorskou lávru v Doněcké oblasti a zničila dřevěný klášter Všech svatých. "Okupanti přesně vědí, který objekt je ostřelován. Vědí, že na území Svatohorské lávry nejsou žádné vojenské cíle," napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a nabádá OSN, aby zrušila členství Ruska v UNESCO.

17:44

Nejméně tři oběti na životech mezi civilisty si vyžádalo dnešní ostřelování rezidenčních oblastí v Mykolajivu, uvedl na sociálních sítích starosta města Oleksandr Sjenkevič. Stále více lidí opouští Slovjansk na východě země, upozornil starosta tohoto města.

16:39

Jedním z projednávaných scénářů je návrh, s nímž přišla v květnu Itálie. Předpokládá, že se Ukrajina výměnou za bezpečnostní záruky zaváže k neutralitě vůči NATO a že Kyjev a Moskva budou jednat o budoucnosti ukrajinského poloostrova Krym a oblasti Donbasu na východě Ukrajiny. Podle informací CNN však zatím není jasné, kterou variantu USA považují za vhodnou pro další diskuse. Dva zdroje CNN řekly, že USA ve skutečnosti italský scénář nepodporují.

16:22

Američtí představitelé se v posledních týdnech pravidelně setkávají se svými protějšky z Británie a Evropské unie a jednají o možnostech ukončení války na Ukrajině diplomatickou cestou. Americké stanici CNN to řekly zdroje obeznámené s těmito jednáními. Ukrajina se rozhovorů přímo neúčastní, přestože USA dříve slíbily, že "o Ukrajině bez Ukrajiny" se nic nerozhodne, podotkla CNN.

15:32

Ukrajinské úřady zadržely šéfa dobročinné organizace, jenž podle nich přeprodával humanitární a jinou pomoc, kterou zasílali zahraniční dárci ve víře, že poputuje k ukrajinským silám. Informoval o tom server Ukrajinska pravda. Podle jeho informací šlo o ředitele nadace Centrum humanitární pomoci Asol z Oděské oblasti.

Šéf fondu organizoval na Ukrajinu dodávky přileb, neprůstřelných vest a zdravotních a jiných potřeb. Hledal přitom dodavatele ze zemí Evropské unie. Potraviny, oblečení, léky i potřeby pro armádu ovšem zasílali také Ukrajinci. Přestože nadace měla pomoc předávat dál, ředitel podle vyšetřovatelů vše prodával.

14:47

Asi 200 především ukrajinských žen a dětí se dnes odpoledne v centru Brna zúčastnilo pochodu matek. Akcí chtěli organizátoři upozornit na dětské oběti války na Ukrajině. Několikrát zazněla ukrajinská hymna, zpívaly se ukrajinské písničky. Válka pokračuje, nesmíme na to zapomenout, řekla ČTK jedna z organizátorek Ilnara Dudašová. Na Ukrajinu na konci února zaútočilo Rusko, mezi oběťmi jsou právě i děti.

14:04

S vyšetřováním potenciálních válečných zločinů ruských invazních jednotek na Ukrajině pomáhají dobrovolníci z občanské společnosti. "Jeden ze systematických (potenciálních válečných zločinů), které vidíme na různých místech, je využívání civilních objektů jako živých štítů. Evidujeme rovněž řadu únosů, braní rukojmích a zabíjení lidí, kteří se nemohli bránit - například ve městě Buča měla řada zabitých lidí svázané ruce," řekla Oleksandra Romancovová, výkonná ředitelka ukrajinské nevládní organizace Centrum pro občanské svobody.

Organizace podle jejích slov v současné době spolupracuje se zhruba 400 dobrovolníky, kteří se rekrutovali mimo jiné z řad právníků, studentů, obchodních analytiků, designérů, ale je mezi nimi i zubař nebo učitel matematiky či sociologie. "Mnoho dobrovolníků jsou také vnitřně vysídlení lidé nebo uprchlíci, kteří nalézají oběti nebo svědky mezi dalšími lidmi, kteří uprchli z domovů," přibližuje Romancovová.

13:50

Romští uprchlíci z Ukrajiny se od brněnského hlavního železničního nádraží, kde v posledních týdnech přebývali, na popud magistrátu přesunuli na volný pozemek mezi Benešovou ulicí a Kolištěm. Prostor u nádraží, kde byli původně, město nechalo oplotit.

Na pozemku u Koliště hasiči v pátek odpoledne postavili tři velkokapacitní stany, jsou tam i mobilní toalety a cisterna s vodou. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek už v pátek odpoledne řekl, že se do určeného prostoru přesunulo asi 30 lidí. Jde o Romy z ukrajinsko-maďarského pomezí, mnozí přijíždějí do Česka kvůli výplatě dávky a poté se zase vracejí. Stany jsou zabydlené, na oplocení se suší prádlo, v místě pobíhají děti či jezdí na koloběžce. Prádlo se suší i na stanech. Kolik lidí ale bylo ve stanech, nebylo možné odhadnout.

13:17 Vlajka Ruské federace.

Na následky onemocnění covidem-19 zemřel dnes v Moskvě Dmitrij Kovtun, jeden ze dvou bývalých ruských agentů obviněných Británií z otravy kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006. O úmrtí informovala tisková agentura TASS s odvoláním na blízký zdroj z Kovtunova okolí.

"Dmitrij Kovtun dnes zemřel v jedné z moskevských nemocnic na následky covidu," uvedl tento zdroj. K úmrtí se vyjádřil i druhý z podezřelých bývalých ruských agentů Andrej Lugovoj, který je nyní poslancem. Agentuře TASS řekl, že truchlí nad smrtí "blízkého a důvěrného přítele".

12:02 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda u jihoukrajinského přístavu Oděsa sestřelila ukrajinské vojenské letadlo s nákladem zbraní a munice, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Informovala o tom agentura Reuters.

Ministerstvo dodalo, že ruské rakety rovněž zasáhly výcvikové středisko dělostřelectva v oblasti východoukrajinského města Sumy, kde pracovali zahraniční instruktoři. Kyjev na tyto informace zatím nereagoval a zprávy nebylo možné ověřit z jiných zdrojů.

"Ruské systémy protivzdušné obrany v oblasti Oděsy sestřelily dopravní letoun ukrajinského letectva, který převážel zbraně a střelivo," prohlásil podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Dodal rovněž, že za uplynulý den bylo v několika ukrajinských oblastech zničeno rovněž 17 bezpilotních letounů.

Další raketový útok podle Moskvy zničil základnu "zahraničních žoldáků" v oblasti Oděsy.

11:53

"Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jsem řekl, že udělal historickou chybu pro sebe i svůj lid," uvedl podle agentury Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron. Zároveň dodal, že by Rusko nemělo být ponižováno, aby v případě ukončení bojů bylo možné najít diplomatické řešení.

11:13 Vlajka Ruské federace.

Podle dnešní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové v oblasti Donbasu kombinují letecké údery a dělostřeleckou palbu. Právě to hrálo klíčovou roli při jejich nedávných taktických úspěších v regionu. "Aktivita Rusů ve vzduchu nad oblastí Donbasu je velmi vysoká. Provádějí tam údery s použitím řízených i neřízených střel," uvádějí britští zpravodajci. Používání neřízených střel podle nich vedlo k rozsáhlému zničení zastavěných oblastí Donbasu a "téměř jistě způsobilo značné vedlejší škody a civilní oběti".

11:12

Intenzivní boje o Severodoněck se podle dostupných informací odehrávaly i v pátek. Večer pak gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj podle agentury Unian sdělil, že ukrajinské síly zaznamenávají v Severodoněcku úspěchy a dobyly zpět asi pětinu dříve ztraceného území. Ruští vojáci podle Hajdaje vyhazují do vzduchu mosty přes řeku Severní Doněc, aby zabránili Ukrajincům zajistit si posily a zároveň poskytovat pomoc civilistům v Severodoněcku.

11:06

V pátek Česko vydalo běžencům z Ukrajiny 796 víz dočasné ochrany, o 104 méně než před týdnem. Od počátku války dostalo víza 364 091 uprchlíků.

09:31

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj v noci na dnešek oznámil, že ukrajinské zpravodajské služby mají informace o zadržených bojovnících z ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu. Dělají rovněž všechno pro to, aby zajistily jejich propuštění. "Prostřednictvím zpravodajských služeb se dozvídáme o podmínkách, ve kterých je drží, o tom, co dostávají k jídlu i o možnostech jejich propuštění," uvedl ministr vnitra v ukrajinské televizi.

Téměř 2000 bojovníků, kteří se ukrývali v komplexu obléhaném ruskými silami, opustilo ocelárny 20. května. Velitel ukrajinského pluku Azov tehdy uvedl, že jeho muži splnili svou misi a že je chce udržet naživu. Poté byl jejich osud dlouho nejasný, poznamenala agentura Reuters. Kyjev by chtěl bojovníky s Moskvou vyměnit v rámci výměny vězňů. Někteří ruští zákonodárci nicméně trvají na tom, že by někteří z vojáků měli být v Rusku souzeni.

07:30 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda posílila své jednotky a nadále ostřeluje východoukrajinské město Severodoněck. Informoval o tom dnes ráno generální štáb ukrajinské armády. U nedalekého města Bachmut se ale ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli. Stejně tak se jim nepodařilo odříznout přístup právě do Severodoněcku, citovala ukrajinský generální štáb agentura Reuters.

Intenzivní boje v Severodoněcku pokračovaly i v pátek. Večer pak gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj podle agentury Unian sdělil, že ukrajinské síly zaznamenávají v Severodoněcku úspěchy a už dobyly zpět asi pětinu dříve ztraceného území.

07:20

Sudetoněmecké krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků, dnes na sjezdu v bavorském Hofu udělí svá nejvyšší ocenění prezidentům Rumunska a Ukrajiny Klausi Iohannisovi a Volodymyru Zelenskému.

Cenu pro Zelenského označil nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt za symbol solidarity s Ukrajinci, kteří čelí ruské invazi. "Bojují za nás, za Evropu," řekl Posselt na páteční tiskové konferenci.

19:36

Africké země jsou oběťmi současné potravinové krize vyvolané válkou na Ukrajině, řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi podle agentury Reuters předseda Africké unie Macky Sall, který dnes navštívil ruské Soči. Putin podle vyjádření senegalského prezidenta dal najevo ochotu "usnadnit" export ukrajinského obilí. Šéf Kremlu zároveň podle agentury TASS znovu odmítl, že by Rusko mělo současnou krizi na svědomí. Ruská černomořská flotila ale podle ukrajinských a západních zdrojů blokuje ukrajinské přístavy, přes něž se před válkou většina obilí vyvážela.

19:09

Masarykova univerzita v Brně přijala v mimořádném přijímacím řízení pro studenty z Ukrajiny, kteří prchají před válkou, 658 přihlášek ke studiu. Největší množství jich zaznamenala Ekonomicko-správní fakulta. Některé fakulty v přijímacím řízení přijaly už i první desítky studentů a studentek, řekl dnes mluvčí univerzity Radim Sajbot.

18:30

Na sankčním seznamu Evropské unie přibylo 65 osob z Ruska včetně zakladatele a generálního ředitele internetové firmy Yandex Arkadije Volože nebo někdejší gymnastky Aliny Kabajevové, která je podle médií Putinovou přítelkyní a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Volož po zařazení na seznam oznámil, že odstupuje z funkce generálního ředitele, na což akcie technologické společnosti podle deníku Kommersant zareagovaly poklesem o více než 11 procent.

18:04

Slovensko bude nadále využívat ruskou ropu, dokud nebude existovat adekvátní alternativa, řekl v pátek premiér Eduard Heger. Slovenské ministerstvo hospodářství v pátek též uvedlo, že zemi ve velké míře postihnou sankce Evropské unie proti ruské ropě.

15:52

Česko bude moci do 5. prosince příštího roku nakupovat produkty z ruské ropy dovezené do Evropské unie ropovodem Družba. Vyplývá to z výjimky, kterou si Praha vyjednala v rámci šestého balíku protiruských sankcí, jenž začal platit dnes odpoledne. Česko si bude moci zajistit dostatek nafty či benzinu z rafinerií na Slovensku či v Německu. Objem takto dovezených paliv by podle textu výjimky neměl překročit hodnoty z posledních pěti let.

13:40

Česko a Polsko se shodují, že jediným řešením rusko-ukrajinského konfliktu je vítězství Ukrajiny v boji o svobodu a nezávislost. Po dnešním společném zasedání české a polské vlády v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ministři podle něj probírali, co mohou obě země i Evropská unie pro Ukrajinu dál dělat. Polský premiér Mateusz Morawiecki poděkoval Česku za jeho postoj k Ukrajině.

13:29

Premiéři Česka a Polska se v Praze dohodli, že budou společně požadovat po Evropské unii další prostředky na zvládnutí migrace z Ukrajiny.

13:29

Díky české vojenské pomoci na začátku války se Ukrajině podařilo invazi ustát a uhájit své území, řekla místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková.

13:13

Česko a Polsko se shodují, že jediným řešením rusko-ukrajinského konfliktu je vítězství Ukrajiny v boji o svobodu a nezávislost. Po dnešním společném zasedání české a polské vlády v Praze to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ministři podle něj probírali, co mohou obě země i Evropská unie pro Ukrajinu dál dělat. Polský premiér Mateusz Morawiecki poděkoval Česku za jeho postoj k Ukrajině, společné snahy podle něj zvyšují šance na ukrajinské vítězství.

13:06

Severoatlantická aliance by měla v debatách o své strategii na dalších deset let zvážit, zda Ukrajině neudělit "de facto" členství spíše než "de iure", řekl dnes ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Summit NATO se koná tento měsíc v Madridu. "Myslím, že pokud mluvíme o členství Ukrajiny v NATO, bylo by dobré, aby to v této strategii bylo de facto a ne de iure," řekl Reznikov prostřednictvím videospojení účastníkům bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě. "Ukrajina také bude součástí této strategie, protože jsme částí východního křídla Evropy, východního křídla členských zemí NATO, východního křídla Evropské unie. Myslím, že by to byla situace výhodná pro všechny země," dodal ukrajinský ministr.

12:26 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že Německo se militarizuje a že to je velké nebezpečí pro Evropu.

12:00

Česko bude jako předsednická země EU podporovat přijetí Ukrajiny za kandidátskou zemi na vstup do unie. Bude vysvětlovat ostatním státům EU, proč je tento krok důležitý i v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která trvá už sto dní. Místopředsedkyni ukrajinského parlamentu Olenu Kondratjukovou o tom dnes ujistil místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

11:00

Brněnský magistrát se pokusí přesunout romské uprchlíky z Ukrajiny od hlavního železničního nádraží, kde v posledních týdnech nocují, na volný pozemek mezi Benešovou ulicí a Kolištěm. Postaví tam stany, toalety a další zázemí. Na travnatém ostrůvku před nádražím jsou v posledních dnech desítky Romů z ukrajinsko-maďarského pomezí, mnozí přijíždějí do Česka kvůli výplatě dávky a poté se zase vracejí zpět.

10:32

Evropská unie definitivně schválila šestý balík sankcí proti Rusku včetně částečného zákazu dovozu ropy. Týkají se i největší banky Sberbank či tří televizí.

10:16

Důsledky částečného embarga na dovoz ruské ropy dopadnou z členských zemí EU nejhůře na Slovensko, uvedlo tamní ministerstvo hospodářství.

9:44

Rusové nyní dosahují na Donbasu taktických úspěchů, uvádí britská rozvědka.

09:13

Ve čtvrtek Česko vydalo běžencům z Ukrajiny 893 víz dočasné ochrany, o 72 méně než před týdnem. Od počátku války dostalo víza 363 295 uprchlíků.

08:53

Ruské jednotky kontrolují většinu východní části ukrajinského Severodoněcku, boje pokračují v centru města, uvedl ráno generální štáb ukrajinské armády. Rusové se podle ukrajinské strany s dělostřeleckou podporou snaží útočit také na vesnice v okolí Severodoněcku, nejsou prý ale úspěšní. Podle Kyjeva jsou navíc ruští vojáci demoralizovaní, protože velení stále odkládá jejich rotaci pryč z míst bojů. Do akcí proti nepříteli se prý proto příliš nechtějí pouštět.

06:45 Vlajka Ruské federace.

Tichomořská flotila ruského námořnictva dnes zahájila cvičení, jehož se v následujícím týdnu bude účastnit přes 40 lodí a až 20 letounů. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.

V prohlášení ministerstva se uvádí, že manévry konané ode dneška do 10. června mají za cíl nacvičit vyhledávání nepřátelských ponorek, protileteckou obranu lodních svazů, překonání vodních ploch s minovým nebezpečím či organizaci logistické podpory námořních sil.

06:42

Ukrajinští obránci v Severodoněcku vlákali ruské jednotky do pasti a nyní podnikají protiútoky, uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Blíže neupřesněné vojenské úspěchy ve východoukrajinském městě zmínil také prezident Volodymyr Zelenskyj. Situaci na místě nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit.

"Vlákali jsme ruské vojáky do pasti v Severodoněcku tím, že jsme předstírali, že se města vzdáváme. Ruské velení je nyní v šoku. Už ohlásili dobytí Severodoněcku, když naše vojska zahájila tvrdý protiúder a nyní cupují moskevské soudruhy na kusy, navzdory jejich letecké a dělostřelecké převaze," uvedl Arestovyč na Facebooku.

Prezident Zelenskyj ve svém pravidelném poselství ve čtvrtek večer uvedl, že ukrajinské síly v Severodoněcku - nejzazší výspě ukrajinské obrany na donbaské frontě - zaznamenaly "určité úspěchy". Je však podle něj příliš brzy na to, aby se o nich dalo veřejně hovořit. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj sdělil, že "Severodoněck se drží a má šanci na rychlé osvobození".

06:02

Válka na Ukrajině trvá už sto dní. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel, zdecimovala ukrajinská města a vyhnala z domovů miliony lidí. Přestože Rusko od začátku invaze tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, zprávy ukrajinských i zahraničních médií hovoří o opaku. Při ruských útocích na Mariupol zemřelo podle tamního starosty nejméně 21.000 obyvatel. Zděšení ve světě vyvolala zvěrstva, která podle médií spáchali ruští vojáci ve městě Buča u Kyjeva. OSN v květnu evidovala na Ukrajině přes 3380 civilních obětí.

21:12

Ostatní členské státy NATO jsou ale s Ankarou v kontaktu, aby jednotně přistoupily k tureckým obavám ohledně přistoupení Švédska a Finska, uvedl dnes podle agentury Reuters Stoltenberg.

21:11

Severoatlantická aliance se v nadcházejících dnech chystá také na schůzi v Bruselu, jejímž předmětem budou jednání s představiteli Švédska, Finska a Turecka. Ankara totiž jako jediný člen aliance nesouhlasí, aby dvě severské země k NATO přistoupily.

21:11

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dříve uvedl, že válka na Ukrajině "by mohla skončit zítra, pokud by Rusko zastavilo svou agresi". "V této fázi ale žádné podobné náznaky nevidíme," poznamenal šéf NATO.

20:05

Vysoké školy vyčerpaly zatím asi polovinu ze 150 milionů korun, které jim ministerstvo školství dalo na podporu ukrajinských studentů na českých vysokých školách. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání pléna České konference rektorů to řekl jeho předseda a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Zbytek peněz podle něj mohou vysoké školy ještě vyčerpat. Ministerstvo by ale podle rektorů mělo zároveň vyjasnit, jak bude podpora studentů z Ukrajiny pokračovat v delším časovém horizontu. Školy by ji podle rektorů samy platit nezvládly.

20:04

Západ se musí na Ukrajině připravit na dlouhou, opotřebovávací válku, varoval dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Náznaky, že by Rusko svou agresi v sousední zemi ukončilo, nevidí, napsala agentura AFP.

19:35 Vlajka Ruské federace.

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's Corp. bude mít možnost v příštích 15 letech odkoupit zpět do svého vlastnictví restaurace v Rusku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruského antimonopolního úřadu, který schválil dohodu o prodeji ruských restaurací.

Novým majitelem ruských restaurací McDonald's je Alexandr Govor, jeden z dosavadních ruských držitelů licence na provoz restaurací. Ten nyní restaurace přejmenuje.

19:18

Předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk při čtvrteční návštěvě Berlína vyzval Německo k dodávkám moderních německých tanků Leopard a také obrněnců Marder na Ukrajinu. Tanky přitom mají být podle dosavadních plánů německé vlády pouze součástí výměny, kdy jimi Berlín východním či jižním členům NATO jako Česko nebo Řecko kompenzuje sovětskou výzbroj, kterou tyto země přenechají ukrajinské armádě.

18:41 Vlajka Ruské federace.

Kreml vyzval redakce ruských státních a provládních médií, aby nezveřejňovaly články o délce války na Ukrajině, a nestrhávaly tak k ní pozornost čtenářů, napsal server Meduza s odvoláním na své zdroje. V pátek 3. června válka vstoupí do svého 100. dne.

Administrativa prezidenta Vladimira Putina chce předejít debatám na téma, že za tři měsíce ruská vojska na Ukrajině nedosáhla významného pokroku, podotkla Meduza. O pokynu vydaném Kremlem ji informovaly čtyři zdroje - jeden v nejmenovaném státním médiu, jeden v provládním médiu, osoba z moskevské radnice a pracovník administrativy ruského prezidenta.

18:07

Evropský parlament zakázal vstup ruským lobbistům na svou půdu. Oznámila to dnes podle agentury Reuters předsedkyně EP Roberta Metsolaová. Evropa se podle ní musí chránit před vlivem Kremlu a propagandou ohledně války na Ukrajině.

"S okamžitou účinností už zástupci ruských firem nemají povolený vstup," oznámila Metsolaová na twitteru opatření Evropského parlamentu. "Nesmíme jim dát žádný prostor k šíření propagandy a falešných, toxických narativů o invazi na Ukrajinu," uvedla šéfka europarlamentu.

18:02

Ukrajinští vyšetřovatelé ukončili prověřování případu proruského politika a oligarchy Viktora Medvedčuka, který je obviněný z vlastizrady. Případ předali soudu, uvedl dnes ukrajinský národní úřad pro vyšetřování. Medvedčukovi hrozí až 15 let vězení, případně i konfiskace majetku, píše portál Ukrajinska pravda.

Podle zprávy vyšetřovatelů Medvedčuk, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podporoval ruské vedení při rozvratné činnosti namířené proti Ukrajině. V letech 2015 až 2020 prý například shromažďoval informace o rozmístění vojenských jednotek nebo poškozoval ekonomickou bezpečnost Ukrajiny tím, že nelegálně těžil ropu a zemní plyn na Krymu.

17:48

Spojené státy dnes oznámily nové sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajině. Opatření se dotknou spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, majetku nejbohatších Rusů nebo vládních činitelů, napsal server CNN. Cílem je podle Bílého domu mimo jiné zvýšit tlak na Putina a jeho okolí.

17:16

Plzeňský kraj požádá ústřední krizový štáb, aby nechal postavit v Nových Domcích u Rozvadova na Tachovsku stanové městečko pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Ukrajinských Romů podle něj začíná přibývat a jejich lustrace, která trvala dříve den až dva, dnes trvá i tři až čtyři dny, sdělil ve čtvrtek hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Do doby, než se prověří, zda nemají dvojí občanství, tak nemohou dostat sociální dávku, nelze je zaregistrovat a kraj jim nemůže zajišťovat ubytování. Pro tuto skupinu musíme vytvořit nouzové ubytování, dodal Špoták.

17:08

Spojené státy dnes oznámily nové sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajině. Opatření se dotknou spolupracovníků ruského prezidenta Vladimira Putina, majetku nejbohatších Rusů nebo vládních činitelů, napsal server CNN. Cílem je podle Bílého domu mimo jiné zvýšit tlak na Putina a jeho okolí.

16:30

O tom, kdo je patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, čtěte zde:

15:49

Evropská komise schválila další balík proruských sankcí. Oproti původnímu návrhu ale na seznamu sankcionovaných osob není patriarcha Ruské pravoslavné církve Kirill. Maďarsko si nejprve vymohla několik ústupků u ropného embarga a dnes na její popud EU z navrhovaného sankčního seznamu odstranila ruského patriarchu Kirilla. 

15:29

Ruský vládní list se vyjádřil nelichotivě o vrtulnících, které Česká republika dodala Ukrajině.

14:44

Švédsko pošle na Ukrajinu další zbraně a navýší finanční pomoc vládě v Kyjevě o 578 milionů švédských korun (1,4 miliardy korun). Oznámili to dnes ministři financí a obrany Mikael Damberg a Peter Hultqvist. Na Ukrajinu zamíří dodávka s 5000 protitankovými střelami, poloautomatickými puškami, municí a protilodní zbraní Robot 17.

14:12

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS) se sejdou kvůli uprchlické krizi v pátek 17. června, tedy dva dny poté, co Praha uzavře Krajské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) ve Vysočanech. Ve čtvrtek to sdělil primátor Hřib. Setkáni inicioval právě pražský primátor, a to kvůli přetíženosti metropole, které došly ubytovací kapacity a požaduje přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. KACPU magistrát uzavře k 15. červnu.

14:11

Plzeňský kraj už přesunul většinu ze 120 ukrajinských uprchlíků z okrajové plzeňské městské části Malesice. Posledních 16 by mělo odejít začátkem příštího týdne, řekl dnes hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Důvodem jsou spory o ubytovnu na místním zámku, které mezi sebou vedou dva subjekty, a není jasné, kdo je majitel objektu. V Malesicích už kraj uprchlíky ubytovávat nebude. Kraj také zařídil přesun všech 108 romských uprchlíků ze soukromé ubytovny ve Strašicích na Rokycansku.

13:04 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprojevu na konferenci Globsec požádal Evropu o další zbraně a schválení nových sankcí proti Rusku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě v dubnu 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě v dubnu 2022 | Foto: Reuters
12:32

Role řeky Severní Doněc opět nabírá na významu. Momentálním cílem Rusů je i podle britské rozvědky překročit tuto řeku, která jim dosud blokuje postup. Protéká Donbasem a také západní částí města Severodoněck, na které se nyní soustředí ruská ofenzíva.

Dřívější pokusy o překročení Severního Doněcu skončily neúspěchem, při kterém ukrajinští vojáci zničili desítky ruských vozidel a zemřelo téměř pět set ruských vojáků. Nyní se Ukrajinci stahují a zřejmě mají v plánu za sebou zničit mosty.

12:17

Ukrajina chce přesvědčit své spojence, aby podpořili misi pod hlavičkou OSN, která by zajistila bezpečný koridor pro nákladní lodní dopravu přes Černé moře. Na Facebooku o tom napsal mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Rusko po únorovém napadení Ukrajiny zablokovalo i její přístavy, což znemožnilo export milionů tun obilovin, na jejichž dodávkách závisí řada chudších zemí.

11:22

Ruské jednotky přes noc ostřelovaly severovýchodní ukrajinské město Charkov. Zemřela při tom jedna žena a zranil se muž, uvedly tamní úřady. Ty také dodaly, že zasažena byla i škola.

Kromě toho v sousední Sumské oblasti zranily ruské nálety tři lidi. Několik domů bylo poškozeno.

11:17

Británie chce poslat na Ukrajinu samohybné salvové raketomety M270. Oznámil to její ministr obrany Ben Wallace bez upřesnění počtu. Londýn podle serveru Politico toto rozhodnutí koordinuje s Washingtonem.

Ve středu o dodávce raketometů telefonicky hovořili britský premiér Boris Johnson a americký prezident Joe Biden. USA Ukrajině tento týden přislíbily podobný raketový systém HIMARS vybavený raketami s dostřelem do 80 kilometrů. Dnes mají o věci mluvit ministři zahraničí obou zemí Liz Trussová a Antony Blinken. M270 se vyrábějí v USA a Spojené státy musejí dodávku systému povolit s ohledem na exportní předpisy. Očekává se, že ji Bidenova administrativa schválí.

10:42

Na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU) v Česku se do konce května zaregistrovalo 321 865 uprchlíků před ruskou invazí. Zhruba třetina z nich se přihlásila v Praze. Následuje Jihomoravský kraj s přibližně desetinou zaregistrovaných. Naopak nejnižší počet registrovaných uprchlíků je ve Zlínském a Olomouckém kraji. Vyplývá to z dat, která poskytlo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

10:33

Česká republika plně podporuje zájem Švédska a Finska vstoupit do Severoatlantické aliance. Ve Stockholmu to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský své švédské kolegyni Ann Lindeové. Hovořili také o rekonstrukci ruskou agresí ničené Ukrajiny i zájmu některých balkánských a východoevropských zemí o vstup do unie.

10:28

Legendární fotbalista Pelé vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil invazi na Ukrajinu. Jednaosmdesátiletý Brazilec tak učinil na sociální síti Instagram. "Dnes Ukrajinci alespoň na devadesát minut zkusili zapomenout na tragédii, která zasáhla jejich zemi," napsal Pelé poté, co ukrajinští fotbalisté ve středu porazili 3:1 Skotsko a ve finále baráže si zahrají o účast na mistrovství světa s Walesem.

09:25

Česko ve středu vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 983 víz dočasné ochrany, o 87 méně než před týdnem. Od počátku invaze víza dostalo 362 402 lidí.

08:28

Slovensko dodá Ukrajině osm samohybných houfnic Zuzana 2, kontrakt byl podepsán ve středu, informovalo slovenské ministerstvo obrany.

08:27

Ve stanovém městečku v pražských Malešicích, které ve středu začalo fungovat, se první den ubytovalo 92 uprchlíků z Ukrajiny. Uvedli to dnes hasiči.

08:27

Saúdská Arábie je podle listu Financial Times připravena zvýšit těžbu ropy v případě, že produkce ropy v Rusku výrazně klesne v důsledku sankcí.

08:02

Ruská armáda pokračuje v intenzivních bojích na Donbase. Podle ranní zprávy generálního štábu ukrajinské armády se útoky zaměřují na Severodoněck a Kamyševachu v Luhanské oblasti. Britská vojenská rozvědka oznámila, že Rusové už mají většinu města pod kontrolou. Americký Institut pro studium války (ISW) informoval, že se ruští vojáci snaží o postup v Lysyčansku, aby se vyhnuli překročení řeky Severní Doněc.

06:32

Spojené státy provádí v reakci na ruskou invazi kybernetické operace na podporu Ukrajiny, řekl v rozhovoru s televizí Sky News šéf velitelství americké armády pro kybernetické otázky.

Operace armádních hackerů podle něj pokrývají "celou škálu" těchto aktivit včetně "ofenzivních".

"Provedli jsme sérii operací, napříč celou škálou. Ofenzivní, defenzivní… informační operace," řekl generál Paul Nakasone. Podle Sky News jde o první oficiální potvrzení toho, že USA se v návaznosti na vypuknutí války angažují v hackerských útocích na podporu napadené země.

23:00

Dánové si v referendu odsouhlasili připojení k bezpečnostní a obranné politice Evropské unie, píší po sečtení 97 procent hlasů tiskové agentury.

20:58

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruská armáda u jihoukrajinské Oděsy sestřelila ukrajinské vojenské letadlo s nákladem zbraní a munici, uvedlo ruské ministerstvo obrany
 • Rusové posílili své jednotky a nadále ostřelují východoukrajinské město Severodoněck.
 • U nedalekého města Bachmut se ale ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli. Stejně tak se jim nepodařilo odříznout přístup právě do Severodoněcku, citovala ukrajinský generální štáb agentura Reuters. 
20:50

Maďarsko se ve středu opět postavilo proti přijetí šestého balíku protiruských sankcí, který dlouhodobě blokovalo kvůli nesouhlasu s podmínkami embarga na dovoz ruské ropy. Podle diplomatických zdrojů maďarský zástupce na jednání unijních velvyslanců požadoval, aby EU nezařazovala na sankční seznam ruského patriarchu Kirilla. K úplné shodě zástupci členských zemí nedošli ani v technických detailech ropného embarga. Na obrysech sankcí se v pondělí shodl summit unijních lídrů, jejich detailní podobu musí však státy teprve schválit.

20:42

Ruská armáda má pod kontrolou východní čtvrti města Severodoněck, informovala agentura Unian s odvoláním na dnešní hlášení ukrajinského generálního štábu. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj večer na telegramu uvedl, že Rusko kontroluje 80 procent města. Dopoledne mluvil o 70 procentech.

"Okupováno je okolo 80 procent oblastního centra včetně východních částí města," uvedl k situaci v Severodoněcku Hajdaj. Podle gubernátora se stále bojuje v ulicích a na některých místech ukrajinští vojáci úspěšně útoky ruských jednotek odrážejí. Situaci na místě nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit.

20:41

Velký počet zbraní dodaných na Ukrajinu kvůli obraně před ruskou agresí může po válce skončit v rukou zločinců v Evropě i jinde ve světě. Varovala před tím mezinárodní policejní organizace Interpol. Země, které zbraně posílají, by měly věnovat pozornost jejich trasování, řekl podle agentury AFP generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

20:05

Ruská armáda má pod kontrolou východní část města Severodoněck, uvedl podle agentury Unian ukrajinský generální štáb. O město se dál bojuje.

19:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že pokročilé raketové systémy HIMARS, které Ukrajině dodají USA, nebudou použity na ostřelování Ruska. 

18:21

V Kyjevě se konalo společné zasedání ukrajinské a polské vlády. Jeho výsledkem je podepsání řady dohod o spolupráci v energetice, dopravě či obraně, informovala o tom ukrajinská média s odvoláním na premiéra Denyse Šmyhala.

17:34

Vláda ve středu schválila návrh zákona, který umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj, které normu připravilo. Legislativa představuje právní úpravu ke stavebnímu zákonu. Zavádí nový pojem nezbytná stavba, která je vždy dočasná, a to nejvýše na tři roky. Stavebníkem může být stát či jeho příspěvková organizace, obec, kraj, případně jimi zřízená založená společnost.

17:26

Vůdce východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin popřel tvrzení Kyjeva, že utrpěl zranění v okupovaném městě Lyman. O Pušilinově zranění předtím informoval na komunikační platformě Telegram poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin.
Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin. | Foto: Reuters
16:38

Vůdce východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin utrpěl zranění v okupovaném městě Lyman. Informoval o tom dnes poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

15:48

Prezident Miloš Zeman ve středu nevyhověl žádostem dalších 80 českých občanů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil. Učinil tak na základě negativního stanoviska ministerstva vnitra. Někteří žadatelé jsou ve vězení nebo ve vazbě, uvedl mluvčí prezidenta na Twitteru. Koncem května Zeman nevyhověl 11 žádostem, které nedoporučilo ministerstvo obrany. Podle resortu šlo o profesionální vojáky a především příslušníky aktivní zálohy, potřebné k zajištění obranyschopnosti České republiky.

15:41

Finsko a Švédsko se chystají do NATO za hlasité podpory členů aliance. Jen ale většiny z nich. Své výhrady jasně formulovalo Turecko a částečně nesouhlasná a hlavně nejednoznačná je pozice Chorvatska. Jadranský stát zažívá zahraničně politický střet mezi prezidentem Zoranem Milanovičem a chorvatskou vládou s premiérem Andrejem Plenkovičem v čele.

15:26

Šéf německé opozice Friedrich Merz v dnešní rozpravě o rozpočtu a o situaci na Ukrajině tvrdě kritizoval sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, že dělá jen málo na podporu Kyjeva, který se brání ruské invazi. Vyčetl mu také, že nemá zájem se setkat s ukrajinskými představiteli, ačkoli s ruským prezidentem Vladimirem Putinem diskutovat neváhá. Scholz kritiku odmítl a prohlásil, že za nedostatečný stav německé armády může Merzova Křesťanskodemokratická unie (CDU), neboť to byla právě ona společně se sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU), kdo ministerstvo obrany dlouhé roky řídil.

15:13 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda dnes varovala, že sankce Evropské unie na dovoz ropy z Ruska zasáhnou globální trh s energiemi. "Tyto sankce budou mít negativní dopad na celý kontinent. Na Evropany, na nás a na celý světový trh s energií," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko už podle Kremlu v reakci na sankce začalo přesměrovávat dodávky mimo Evropu. "Jsou to cílené, systematické kroky, které nám umožní minimalizovat negativní důsledky," řekl Peskov. Ze současné situace těží například Indie, která teď nakupuje rekordní objemy ruské ropy s výraznou slevou.

14:37

Švýcarsko odmítlo dánskou žádost o povolení k poskytnutí obrněných transportérů švýcarské provenience Ukrajině. Vláda to zdůvodnila švýcarskou politikou neutrality, která neumožňuje dodávat zbraně do konfliktních zón, informovala dnes švýcarská televizní a rozhlasová společnost SRF.

 

Švýcarský státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO) podle SRF odmítl dánskou žádost o poskytnutí zhruba 20 kusů obrněnců Piranha III. Švýcarská vláda přitom požaduje po cizích zemích, které si koupily švýcarské zbraně, aby žádaly o povolení k jejich případnému reexportu.

13:43 Vlajka Ruské federace.

Kreml nadále nevylučuje setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, sejde se s ním ale jen k podpisu předem připraveného dokumentu, řekl novinářům mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle něj ale byly práce na takovém dokumentu zastaveny už dávno. Peskov též podle agentury TASS potvrdil, že ruský ministr zahraničí pojede 8. června do Turecka jednat o možném otevření koridoru pro export obilí z ukrajinských přístavů a že Ankara pozvala do Turecka i Putina, termín ale zatím není, dodal.

13:05

Německo Ukrajině dodá systém protivzdušné obrany IRIS-T, oznámil kancléř Olaf Scholz ve Spolkovém sněmu. Agentura Reuters připomíná, že zesílení dodávek těžkých zbraní Kyjevu po Berlínu požadovala samotná Ukrajina i německá opozice. Scholz zdůraznil, že Německo poskytuje Ukrajině zbraně nepřetržitě od začátku války.

"Tímto Ukrajině umožníme bránit celé velkoměsto před ruskými leteckými útoky," řekl dnes Scholz k poskytnutí systému IRIS-T, který vyrábí německá zbrojovka Diehl.

Šéf německé vlády dále řekl, že Německo už Ukrajině od začátku ruské invaze z 24. února poslalo více než 15 milionů nábojů, 100 tisíc granátů a více než 5000 protitankových min. "Naposledy se vláda rozhodla, že dodáme nejmodernější systém protivzdušné obrany, který Německo má, v podobě IRIS-T," řekl Scholz poslancům. Bezpečnostní zdroj už minulý měsíc Reuters sdělil, že Německo zvažuje dodávku systémů IRIS-T SLM, což je systém s raketami středního doletu země-vzduch.

Systém protivzdušné obrany IRIS-T.
Systém protivzdušné obrany IRIS-T. | Foto: Boevaya mashina / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
12:57

Německo Ukrajině dodá systém protivzdušné obrany IRIS-T, oznámil kancléř Olaf Scholz. Řekl, že Berlín zemi dodává zbraně nepřetržitě od začátku války.

12:57

Stanové městečko v pražských Malešicích pro uprchlíky z hlavního nádraží ve středu zahájí provoz. Město začne lidem nabízet možnost dočasného ubytování.

12:27

Když v neděli finská hokejová reprezentace vyhrála na domácím mistrovství světa, slavila přímo na stadionu ve svém rodném Tampere se skleničkou v ruce. Jen týden předtím navštívila na Ukrajině prezidenta Volodymyra Zelenského. Sanna Marinová, v době svého zvolení nejmladší premiérka na světě, po desetiletích neutrality přivádí Finsko do NATO. Více v článku.

12:08

Nedaleko automotodromu v katastru Ostrovačic na Brněnsku začala stavba stanového městečka pro uprchlíky z Ukrajiny. Hasiči na zpevněné ploše parkoviště budují přístřešky a rozmisťují moduly s toaletami a dalším příslušenstvím.  Městečko podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) poslouží pro krátkodobé, maximálně několikadenní ubytování lidí, než se pro ně podaří najít dlouhodobé zázemí, anebo než se ověří, zda nemají maďarské občanství, což se týká některých Romů.

"Počítáme s kapacitou 60 osob. Takovou kapacitu v posledních 14 dnech ani nepotřebujeme, spíš jsou to čísla výrazně nižší," řekl Grolich.

12:01

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že Ukrajina dostane houfnice, které si původně objednala slovenská armáda. Bratislava podle něj poskytne Kyjevu slevu z prodejní ceny, která ale nebude pod výrobními náklady. 

Houfnice Zuzana na kolovém podvozku Tatra vyrábí státem kontrolovaná firma Konštrukta-Defence. Dostřel houfnic v závislosti na použitých střelách ráže 155 milimetrů dosahuje až více než 50 kilometrů. Už v květnu poslaly Ukrajině houfnice M777 s doletem 25 kilometrů Spojené státy.

11:59

Pražský magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu do jiných, méně vytížených krajů. Centrum bude uzavřeno na dobu neurčitou, a to dokud vláda nepředstaví systém přerozdělování uprchlíků, nebo se nevyrovná zátěž mezi kraji. Po jednání magistrátního krizového štábu to oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko zvládne situaci i v případě uzavření centra ve Vysočanech. Stát je podle Rakušana připraven nabízet uprchlíkům pomoc ve zbylých 13 krajích.

11:43

Dánští voliči dnes v referendu rozhodují o tom, zda se země nepřipojí ke společné bezpečnostní a obranné politice Evropské unie, které se Dánsko zatím neúčastní. Referendum je dalším z kroků, jimiž evropské země reagují na ruskou invazi na Ukrajinu. 

K volebním urnám bylo v Dánsku přizváno 4,2 milionu oprávněných voličů. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Dánové užší obrannou spolupráci s členskými zeměmi EU podpoří. V nejnovějším průzkumu, o němž dnes informovala dánská televize TV2, se 65 procent rozhodnutých respondentů vyjádřilo pro přistoupení ke společné bezpečnostní a obranné politice EU, zatímco 35 procent bylo proti.

"Svět se mění, a nikoli k lepšímu. Musíme se semknout a posílit spolupráci, která zvýší naši bezpečnost," prohlásil šéf opoziční Liberální strany Venstre Jakob Ellemann-Jensen, když ještě dnes rozdával letáky, které měly přesvědčit voliče k odsouhlasení obranné spolupráce s EU. Také sociálnědemokratická premiérka Mette Frederiksenová občany již dříve vyzvala, aby zrušení bezpečnostní výjimky podpořili.

11:36

Papež František vyzval k ukončení blokády ukrajinských přístavů, aby z nich mohly opět být vyváženy zemědělské produkty. Nepoužívejte, prosím, obilí jako válečnou zbraň, řekl papež během generální audience na Svatopetrském náměstí v Římě.

"Existují velké obavy kvůli blokování pšenice, na níž závisí miliony lidí, zejména v chudých zemích," řekla hlava katolické církve na závěr generální audience. Papež také naléhavě vyzval všechny strany, aby vyvinuly maximální úsilí v této věci a zaručily všem právo na jídlo.

Papež František ve Vatikánu drží ukrajinskou vlajku.
Papež František ve Vatikánu drží ukrajinskou vlajku. | Foto: Reuters
11:11

Zástupci Slovenska a Ukrajiny během úterní návštěvy slovenské prezidentky Zuzany Čaputové doladili kontrakt na dodávku houfnic Kyjevu. "Je to komerční kontrakt mezi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Dohodly a doladily se poslední věci," uvedla slovenská prezidentka po návratu z Ukrajiny. Smlouva by podle ní po uzavření měla být brzy naplněna. Na rozdíl od předchozích dodávek vojenského materiálu včetně raketového systému S-300 nepůjde v případě houfnic o slovenský dar Ukrajině.

Čaputová řekla, že věří ve vítězství Ukrajiny v jejím stávajícím ozbrojeném konfliktu s Ruskem. "Je v bytostném zájmu Slovenska, aby byl mír na Ukrajině. Pokud se nezastaví Rusko na Ukrajině, tak se nezastaví před ničím. Proto musíme pomáhat Ukrajině, aby se ubránila," řekla Čaputová. Dodala, že v souvislosti s útoky na civilní objekty jde o cílené ničení Ukrajiny ze strany Ruska.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě potkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě potkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. | Foto: Oficiální facebookové stránky Zuzany Čaputové
10:58

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přichází jeho země denně v boji o 60 až 100 vojáků.

10:31

Podívejte se, jak střílí raketový systém HIMARS.

Jak střílí pokročilý raketový systém HIMARS

0:31
Jak střílí pokročilý raketový systém HIMARS. | Video: Reuters
10:24

Ruští vojáci mají pod kontrolou zhruba 70 procent města Severodoněck, které je nyní správním střediskem východoukrajinské Luhanské oblasti. Luhanský gubernátor Serhij Hajdaj odmítl tvrzení, že ukrajinští obránci v oblasti budou obklíčeni, a prohlásil, že celou Luhanskou oblast se Rusům dobýt nepodaří. Podle něj ukrajinské oddíly stále mají možnost manévrování.

V samotném Severodoněcku je podle gubernátora poničených 90 procent domů a 60 procent z nich je téměř nemožné obnovit. Úplně zničená je prý také veškerá zásadní infrastruktura, přičemž civilisté nemohou město opustit.

10:10

"Je naprosto nehorázné, co Kreml dělá, a to nejen od začátku války, ale již roky. Státní média v Rusku již nejsou žádnými médii, ale Kreml je používá jako zbraně," řekla. Rusko podle ní pravdu staví děsivým způsobem na hlavu. "Připomíná mi to zloděje, který křičí chyťte zloděje," uvedla v rozhovoru s německou mediální skupinou RND místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová

jourová v dvtv
jourová v dvtv | Foto: DVTV
10:03

Evropská unie nakonec přece jen našla cestu, jak se zbavit ropné závislosti na Moskvě. Měsíc horečnatého vyjednávání ale ukazuje, že její schopnost jednotně trestat agresora už bohužel sahá na své hranice, píše v komentáři David Klimeš. 

09:24

Česko v úterý vydalo běžencům z Ukrajiny 1049 víz, o 170 méně než před týdnem. Od začátku ruské invaze získalo dočasnou ochranu přes 361 400 lidí.

09:05

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě setkala kromě prezidenta Zelenského také s první dámou Olenou Zelenskou. 

08:44

Ruské síly se přitlačily blíže ke středu ukrajinského Severodoněcku, zatímco se boje ve dnech 30. až 31. května zintenzivnily, uvedlo ve středu britské ministerstvo obrany.

08:11 Vlajka Ruské federace.

Cena ruského plynu pro Moldavsko se v červnu snížila na zhruba 880 dolarů za tisíc metrů krychlových z květnových 920 dolarů, uvedl ve středu šéf státní energetické společnosti Moldovagaz Vadim Ceban.

07:32

Z obchodů na Donbase blízko frontové linie zmizel chleba a k dostání je jen málo mléčných výrobků. Lidé jsou odkázaní hlavně na konzervy. Skoro nikde nejde plyn, výpadky má i elektřina a tekoucí voda.

Ukrajinský novinář popisuje, jak Rusové dobývají Donbas:

06:48 Vlajka Ruské federace.

Ruské jaderné síly provádějí v Ivanovské oblasti severovýchodně od Moskvy cvičení. Podle agentury Interfax to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Manévrů se účastní přibližně 1000 vojáků, kteří manipulují s asi 100 kusy vojenské techniky včetně odpalovacích zařízení mezikontinentálních balistických střel Jars.

Autonomní odpalovací zařízení mobilního pozemního raketového systému Jars jsou zahrnuta do "intenzivních manévrů" v Ivanovské oblasti, sdělilo ruské ministerstvo. Raketoví specialisté podle něj nacvičují mimo jiné umisťování raketových komplexů do pozic v terénu nebo pochody do 100 kilometrů, uvedlo dále ministerstvo.

Do manévrů jsou zapojeni příslušníci Strategických raketových vojsk (RVSN), což jsou podle Interfaxu vojska, jejichž hlavním úkolem je jaderné odstrašování. Balistické střely Jars, které tvoří jejich základ, mohou zasáhnout cíle ve vzdálenosti do 11 000 kilometrů.

06:41

Salvové raketomety HIMARS, které Washington dodá Kyjevu, mají dosah asi 80 kilometrů, řekl podle agentury AFP novinářům nejmenovaný činitel z Bílého domu. Nepůjde tedy o systémy s velmi dlouhým dosahem, které mají USA rovněž k dispozici.

06:34

USA dodají Ukrajině pokročilejší raketové systémy a munici, které jí umožní provádět přesnější údery na klíčové cíle na Ukrajině. V článku zveřejněném na webu deníku The New York Times (NYT) to uvedl americký prezident Joe Biden. Prezident zároveň zdůraznil, že USA nepodporují Ukrajinu v tom, aby prováděla útoky na cíle vně svých hranic. Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy vzápětí podle zahraničních agentur upřesnil, že Spojené státy pošlou Ukrajině raketomety HIMARS.

Šéf Bílého domu podtrhl, že USA nechtějí konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, přestože se hodlají nadále podílet na posilování východního křídla NATO. Spojené státy také nebudou usilovat o svržení ruského prezidenta Vladimira Putina, který na konci února rozpoutal válku na Ukrajině.

Už v pondělí Biden řekl, že USA neposkytnou Ukrajině žádné raketové systémy, které by jí umožnily provést útoky na ruském území. Jakýkoli zbraňový systém ale může dosáhnout do Ruska, pokud je umístěn dostatečně blízko u hranic, podotkla agentura AP.

06:28

Rusko nad Chersonskou oblastí postupně upevňuje kontrolu. Mimo jiné v ní zavedlo ruský rubl a podle dřívějších varování Kyjeva by se zde mohlo pokusit o zorganizování referenda o připojení k Ruské federaci. Již dříve Rusko podle nevládní organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu, přesměrovalo internetový provoz v oblasti na ruskou komunikační infrastrukturu.

Ukrajinská vojska v posledních dnech podnikají v Chersonské oblasti protiofenzivu. Podle dosud nepotvrzených informací se jim podařilo překročit řeku Inhulec a dobýt několik vesnic. Prezident Volodymyr Zelenskyj včera uvedl, že armáda poblíž Chersonu zaznamenala určité úspěchy.

06:26

V Chersonské oblasti, jejíž část ovládla ruská vojska během současné invaze na Ukrajinu, přerušilo nově nastolené proruské vedení internetové a telefonní sítě. Podle agentury Reuters na to upozornily ukrajinské úřady.

Ukrajinská státní služba pro speciální komunikaci a ochranu informací v prohlášení uvedla, že okupační režim provedl blíže nespecifikovaný zákrok, jehož výsledkem je přerušení kabelů a vypnutí komunikačních zařízení. Další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, napsal Reuters.

"Obyvatelé oblasti nyní nemají přístup k ukrajinské mobilní síti a internetu. Stejně tak nemohou uskutečnit vnitrostátní ani mezinárodní telefonát z pevných linek," sdělil ukrajinský úřad.

21:05 Vlajka Ruské federace.

Někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažují možnost pozastavit účast Ruska na dohodě o těžbě ropy, protože západní sankce a částečný zákaz dovozu do Evropské unie začínají snižovat schopnost země těžit více ropy. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informace od delegátů OPEC. Pokud by Rusko nebylo součástí dohody, mohlo by to otevřít cestu Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům a dalším zemím z OPEC k výraznému zvýšení těžby ropy. To požadují USA a evropské země, protože invaze na Ukrajinu poslala ceny ropy nad 100 USD za barel.

20:52

Ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už zřejmě nebudou pobírat pětitisícovou humanitární dávku. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku, což má zabránit takzvané dávkové turistice. Změny přinese novela zákona zvaného lex Ukrajina. Sněmovna ji v útrý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze hlasy 158 ze 161 přítomných poslanců z koalice i opozice, proti nebyl nikdo. Předlohu nyní posoudí senátoři.

20:42

Rusko ve směru na Severodoněck a Bachmut s podporou dělostřelectva a minometů stále podniká aktivní útočné operace. "Nepřítel se snaží plně pod kontrolu získat město Severodoněck a v tomto směru obklíčit ukrajinské jednotky," napsal ve večerním hlášení ukrajinský generální štáb.

19:59

Ruští vojáci pokračují ve snaze obklíčit ukrajinské jednotky v Severodoněcku a připravují ofenzivu na nedaleká města Siversk a Rajhorodok, uvedl dnes ukrajinský generální štáb. Ruskojazyčný server BBC upozornil, že dobytí obou měst západně od dvojměstí Severodoněck-Lysyčansk by ruskou armádu o krok přiblížilo k obklíčení a odříznutí ukrajinské armády v celé oblasti. 

19:33 Vlajka Ruské federace.

Ruské jednotky již mají pod kontrolou většinu východní části Severodoněcku, oznámil Luhanský gubernátor Serhij Hajdaj. Město podle něj zatím ale není obklíčené. Ruské ostřelování podle Hajdaje znemožnilo evakuaci a dodávky humanitární pomoci.

19:10

Rusko napadením Ukrajiny porušilo dohodu se Severoatlantickou aliancí podepsanou před 25 lety, NATO se proto jejími ustanoveními už necítí vázáno a může posilovat svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě. V neděli to v rozhovoru s agenturou AFP řekl náměstek generálního tajemníka aliance Mircea Geoana. Západ Ukrajině, kterou 24. února napadlo Rusko, dodává zbraně, přímé zapojení do bojů ale odmítá.

Zakládající akt o vztazích NATO s Ruskem obsahoval opatření, která měla "zabránit koncentraci konvenčních sil", a to zejména ve střední a východní Evropě. Rusko se mimo jiné zavázalo, že nenapadne své sousedy a bude udržovat dialog s NATO. Oba tyto závazky podle Geoany ale Moskva porušila, což "obsah tohoto zakládajícího aktu zneplatnilo".

18:41

Rusové v Severodoněcku zasáhli nádrž s kyselinou dusičnou, oznámil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, který apeloval na obyvatele, aby nevycházeli z krytů kvůli toxickým výparům.

18:07 Vlajka Ruské federace.

Ruský Gazprom kvůli sporu o platby přestane dodávat zemní plyn dánské společnosti Orsted a také do Německa britské firmě Shell Energy. Obě společnosti odmítly platit za plyn v rublech.

17:40

Ukrajina pracuje na mezinárodní operaci bezpečného vývozu potravin do třetích zemí pod vedením OSN, napsal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na Twitteru. Bližší informace o operaci neuvedl. 

17:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přivítal, že EU přijala další sankce proti Rusku, prodleva přes 50 dnů mezi pátým a šestým balíkem je ale pro něho nepřijatelná.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě v dubnu 2022
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě v dubnu 2022 | Foto: Reuters
17:24

Členské státy EU se v noci z pondělí na úterý dohodly na odchodu od ruské ropy. Přinášíme hlavní otázky a odpovědi související s průlomovým rozhodnutím.

17:15

Svaz německého průmyslu (BDI) podpořil rozhodnutí Evropské unie zavést částečné embargo na ruskou ropu. Šéf svazu Siegfried Russwurm dnes prohlásil, že Rusko omezení dovozu ropy tvrdě zasáhne, neboť pro Moskvu je prodej ropy jedním z významných zdrojů příjmů. 

"Německý průmysl rozhodnutí německé vlády a Evropské unie podporuje," řekl Russwurm. "Dohodnuté ropné embargo Rusko tvrdě postihne. Pro ruský stát je prodej ropy nejdůležitějším zdrojem příjmů. Evropské ropné embargo je mimořádně drastickým krokem, i když se německé podniky na toto sankční opatření připravovaly již týdny," řekl.

16:58

Poslanec ruské dumy Oleg Morozov ve sledovaném televizním pořadu 60 minut navrhl unášet politiky a vojenské velitele, kteří pojedou vlakem do Kyjeva na schůzku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Více ve videu.

16:45 Vlajka Ruské federace.

Rusko si po částečném zákazu dovozu ropy do Evropské unie najde pro svoji ropu jiné kupce. Uvedl to stálý zástupce Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov v reakci na pondělní rozhodnutí summitu sedmadvacítky, která počítá s ukončením dovozu většiny ruské ropy do regionu do konce letošního roku.

"Jak správně řekla včera, Rusko si najde jiné dovozce," uvedl Uljanov na Twitteru v reakci na poznámku prezidentky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. "Pozoruhodné je, že nyní popírá své vlastní včerejší prohlášení. Velmi rychlá změna myšlení naznačuje, že EU není v dobrém stavu," dodal. 

16:43

Summit Evropské unie dnes v Bruselu vyzval členské státy bloku, aby vystupňovaly pomoc Ukrajině s exportem jejích zemědělských produktů, který ochromila ruská blokáda přístavů v Černém moři. Přijaté závěry mimo jiné volají po urychlení rozvoje takzvaných koridorů solidarity s intenzivnější přepravou ukrajinského obilí nebo kukuřice ve vlacích a kamionech. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela Rusko používá potraviny jako zbraň a vytváří hrozbu "globálního hladomoru".

"Evropská unie přijímá aktivní opatření s cílem umožnit ukrajinské zemědělské vývozy," deklarovali dnes premiéři a prezidenti sedmadvacítky. V závěrech schůzky odkazují na sadu doporučení, s nimiž nedávno přišla Evropská komise ve snaze urychlit složitou pozemní přepravu milionů tun plodin. Iniciativa "koridorů solidarity" se týká posílení vlakové i kamionové dopravy či zrychlení procedur na hranicích.

16:36

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Evropští lídři se na summitu v Bruselu shodli na zákazu dovozu drtivé většiny ruské ropy. 
 • Kyjev navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyzvala k rychlému připojení země do EU.
 • Ruský politický cíl je pravděpodobně okupovat celou Doněckou a Luhanskou oblast.
 • Vůdce neuznané separatistické Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik tvrdí, že ruské síly obsadily třetinu Severodoněcku. Podle něj ale postupují pomaleji, než původně předpokládaly.
 • V separatistické Doněcké lidové republice (DNR) proběhne soud s obránci mariupolských železáren Azovstal. Podle ministra spravedlnosti separatistické republiky jim hrozí trest smrti.
16:18

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě potkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. "Za to, že bráníte svoji zemi, platíte obrovskou cenu. Slovensko stojí při vás, pane prezidente!" uvedla Čaputová na svých oficiálních facebookových stránkách.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě potkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v Kyjevě potkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. | Foto: Oficiální facebookové stránky Zuzany Čaputové
16:13

Ukrajinské ministerstvo zahraničí přivítalo částečný zákaz dovozu ruské ropy do EU, na kterém se na summitu v Bruselu dohodli lídři sedmadvacítky. Podle Kyjeva to poškodí ruskou ekonomiku a oslabí možnosti Kremlu vést válku.

"Očekáváme, že do konce roku 2022 Rusko přijde až o 90 procent vývozu ropy do Evropy," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení. "To znamená, že ruská válečná mašinerie nebude dostávat desítky miliard eur na boj proti Ukrajině," píše se také v prohlášení. Kyjev ale také výslovně kritizuje Maďarsko za to, že "kvůli jeho odporu bylo schvalování embarga příliš dlouhé a zůstaly v něm výjimky".

16:00

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se s italským protějškem Luigim Di Maiem shodl na podpoře Ukrajiny, nutnosti protiruských sankcí i na podpoře rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Ministři dnes jednali v Praze. V tiskové zprávě o tom informovala česká diplomacie.

15:33

Ukrajinský parlament dnes z iniciativy strany Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského odvolal z funkce ombudsmanky Ljudmylu Denisovovou. Jednání se konalo s vyloučením novinářů, informuje ruskojazyčný servis BBC. Stalo se tak v době, kdy Ukrajina čtvrtý měsíc čelí ruské agresi.

Ukrajinské vedení obviňovalo Denisovovou, že svou funkci nezvládá. Prý se málo angažovala ve výměně válečných zajatců mezi bojujícími stranami nebo v organizaci humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z oblastí bojů.

Denisovová, opozice i odborníci na právní stát a aktivisté usilující o dodržování jeho pravidel odvolání ombudsmanky kritizují jako nezákonné. Narušuje podle nich fungování úřadu veřejného ochránce práv, který má být nezávislý na tom, kdo je u vlády. BBC uvádí, že ukrajinští novináři dříve kritizovali Denisovovou za to, jakým způsobem mluvila o sexuálních deliktech, kterých se ruští vojáci dopustili během nynější invaze na Ukrajinu. Ombudsmanka často podrobně popisovala znásilnění dětí. Její tvrzení přitom podle novinářů nebyla vždy podložena fakty.

Ljudmila Denisovová.
Ljudmila Denisovová. | Foto: wikimedia
15:32

Výjimka z embarga na dovoz ropy z Ruska ze summitu EU zajistí Česku stabilní dodávky ropy i dost času pro zajištění cest, uvedl provozovatel ropovodu.

15:25 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přijede 8. června do Turecka, aby jednal o možném koridoru v Černém moři pro export zemědělských produktů. Oznámil to dnes šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Moskva ale podle něj v této souvislosti trvá na zrušení některých západních sankcí, protože se obává, že by na jejich základě mohly být její lodě zadrženy. Ukrajina nechce, aby se ruská válečná plavidla přiblížila k jejímu přístavu v Oděse.

"(Pro zajištění koridoru obchodních lodí z ukrajinských přístavů) je potřeba, aby ukrajinští představitelé vyčistili pobřežní vody, které se nachází v teritoriálních vodách, v teritoriálním moři Ukrajiny, a které jsou zaminované," řekl dnes Lavrov, podle kterého pak nerušenou plavbu obchodních lodí do Středozemního moře zajistí ruské námořnictvo. Podle šéfa ruské diplomacie tím Moskva udělala vše pro vyřešení současné potravinové krize a další krok je na Ukrajině a západních zemích.

15:08

Navzdory neúspěchům ruské armády na Ukrajině se Kremlu daří zastrašovat Západ, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz generál Ben Hodges, bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě. Více v rozhovoru. 

14:42 Vlajka Ruské federace.

Rusko přišlo za bojů na Ukrajině zhruba o 30 500 svých vojáků a ztratilo 3300 obrněných vozidel. Bilance zahrnuje i ztráty z minulého dne - nejvíc jich bylo v Záporoží a Kryvém Rihu. Informoval o tom dnes list RBK-Ukrajina, avšak tyto údaje nelze nezávisle ověřit.

14:30

Slovensko, Lotyšsko a Estonsko se připojí k vyšetřování válečných zločinů spáchaných na Ukrajině. Na tiskové konferenci v nizozemském Haagu to dnes oznámila ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktovová.

Hlavní vyšetřování by mělo stát na ukrajinských úřadech, uvedla minulý týden Venediktovová. "Protože jenom my rozumíme své zemi, našim lidem, našemu prostředí," dodala. Svou roli by podle ní měl ale hrát i ICC v Haagu, a to při posuzování role ruského vedení v konfliktu, potenciálně i ruského prezidenta Vladimira Putina.

14:27

Ještě před dvěma lety se zdálo nemožné, že by Moldavsko, jedna z nejchudších zemí Evropy, v jejímž čele stál proruský prezident, podala oficiální žádost o členství v Evropské unii. Nové vedení a hlavně ruská invaze na Ukrajinu ale směřování Moldavska změnila. Více v článku. 

14:24

Českem budou ve středu v poledne opět znít sirény při jejich pravidelné měsíční kontrole. Naposledy se zkouška sirén uskutečnila v únoru, poté ji hasiči s ohledem na lidi prchající před boji na Ukrajině zrušili, aby mezi nimi nevyvolali případnou paniku. Pravidelné testování sirén je pro hasiče ale důležité, proto zkoušku ve středu ve 12:00 obnoví, uvedli dnes na twitteru.

"Je pro nás důležité pravidelně testovat sirény, které jsou součástí celého jednotného systému varování a vyrozumění. Vracíme zkoušky sirén do normálního stavu," uvedli dnes hasiči.

14:17

Během dopoledne Čaputová navštívila obce Boroďanka a Irpiň nedaleko Kyjeva, kde byly ostřelováním zasaženy civilní cíle, informoval kabinet prezidentky. Během krátké návštěvy se Čaputová rovněž setkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Bratislava slíbila zveřejnit podrobnosti o cestě po návratu Čaputové na Slovensko.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila invazí zničené město Irpiň u Kyjeva.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila invazí zničené město Irpiň u Kyjeva. | Foto: Oficiální facebookové stránky Zuzany Čaputové
14:11

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes během návštěvy Kyjeva promluvila v ukrajinském parlamentu. V projevu podpořila co nejrychlejší vstup Ukrajiny do Evropské unie. Citovala také ukrajinského básníka Tarase Ševčenka a připomněla vojenský materiál, který Slovensko Ukrajině dodalo na obranu před ruskou agresí.

"Ukrajina hrdinně brání Evropu před Ruskem," řekla Čaputová. Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnala k Adolfu Hitlerovi, napsal na sociální síti Telegram ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Prezidentka také slíbila, že se Slovensko postará o ženy a děti, které byly nuceny opustit své domovy.

13:53

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Kyjev.

12:47 Vlajka Ruské federace.

Nové sankce Evropské unie poškodí obyčejné Rusy. Řekl to dnes místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý premiér a prezident Dmitrij Medveděv, podle něhož motivem protiruských opatření je nenávist. Podle dnešní zprávy ruské tiskové agentury Interfax pociťuje dopad protiruských sankcí 86 procent ruských podniků.

Podle Medveděva nebudou mít sankce vliv na nejvyšší ruské politiky a nebudou mít ani "fatální" důsledky pro obchod. "Jsou namířeny proti ruskému lidu," napsal politik na sociální síti telegram. Medveděv tvrdí, že cílem opatření mířících na ruskou ropu a plyn je přimět ruskou vládu zavést rozpočtové škrty. "Embargo na nákup ruského plynu a ropy? Totéž: snížit příjmy do rozpočtu a přinutit stát přestat plnit sociální závazky jako například zvýšit platby v souladu s inflací," uvádí Medveděv.

"Oni nás nenávidí! Základem těchto rozhodnutí je nenávist vůči Rusku, vůči Rusům a všem obyvatelům Ruska," soudí Medveděv.

Foto: Aktuálně.cz
12:34

Ministerstvo školství v úterý schválilo další dotace ve výši 100 milionů korun na jazykové kurzy pro ukrajinské děti ve věku od šesti do 18 let, oznámil ministr školství Petr Gazdík (STAN), který představil i nový portál s učebnicemi. Materiály pro výuku češtiny pro ukrajinské uprchlíky nabídne školám i dalším organizátorům jazykových kurzů pro běžence od středy zdarma nový webový portál Učebnice pro Ukrajinu. Zájemci z řad ředitelů škol a učitelů na něm najdou 14 titulů, které budou dostupné v množství 220 tisíc výtisků.

11:54

Zpřísnění pravidel poskytování humanitární dávky běžencům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi sněmovna patrně schválí. Bezpečnostní výbor dnes novelu zákon zvaného lex Ukrajina podpořil hlasy koaličních poslanců. Plénum by ji mělo projednat zrychleně ve stavu legislativní nouze odpoledne. Poslanci ANO chtějí přednést některé pozměňovací návrhy.

11:53

Dvěma ruským vojákům obžalovaným z raketového ostřelování civilních cílů v ukrajinské Charkovské oblasti dnes ukrajinský soud vyměřil trest 11 a půl roku vězení. O rozsudku informoval server Ukrajinska pravda. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než třemi měsíci je to druhý verdikt ukrajinské justice nad příslušníky ruské armády.

Oba odsouzení sloužili v Murmanské oblasti, Alexandr Bobykin byl řidič odpalovacího raketového systému Grad a Alexandr Ivanov byl střelcem stejného bojového vozidla. Čelili obžalobě z porušení válečného práva a zvyklostí, prokuratura pro ně žádala nejvyšší možný trest 12 let. Dvojice u soudu přiznala vinu a svých činů litovali.

11:34

Nejnovější sankce Evropské unie vůči Rusku nejsou dostatečné a unie o sankcích rozhoduje příliš pomalu. Řekl to dnes zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

Na nových sankcích se v noci na dnešek na summitu EU shodli jeho účastníci. Tlak na Rusko se zvýší embargem, které se bude týkat více než dvou třetin dovozu ruské ropy. Sedmadvacítka zakáže dovoz této ropy tankery, zatímco přeprava ropovodem Družba má mít výjimku. Český premiér Petr Fiala tuto dohodu označil za výborný výsledek.

"Když se mne zeptáte, řeknu, že je to moc pomalé, že je to příliš pozdě a rozhodně to není dostatečné," prohlásil dnes Žovkva. Dal najevo rovněž nespokojenost Ukrajiny s tempem dodávek zbraní. "Určitě s tím nejsme spokojeni," odpověděl na otázku po skončení svého projevu v Madridu. "Kdybychom byli, zahájili bychom osvobozování Mariupolu okamžitě a ruské vojáky vyhnali z Donbasu," dodal.

11:35

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se chce sejít s premiérem Petrem Fialou (ODS) kvůli přemisťování ukrajinských uprchlíků do méně vytížených krajů. Vládu Hřib kritizuje kvůli jejímu přístupu k problému přemisťování a vytýká jí nedostatečný přístup při hledání motivace pro přesun uprchlíků do méně vytížených krajů. Hřib to dnes sdělil po jednání hejtmanů se zástupci vlády. Ve středu pak podle něho kvůli přetíženosti Prahy bude jednat magistrátní krizový štáb o případném uzavření asistenčního centra KACPU pro uprchlíky ve Vysočanech.

11:27

O výborném výsledku pro Evropskou unii i pro Českou republiku hovořil dnes český premiér Petr Fiala poté, co se lídři sedmadvacítky v první den summitu v principu dohodli na částečném zákazu dovozu ruské ropy. Embargo bude podle něj zahrnovat výjimku bez "časového limitu" pro ropu dováženou ropovody. Ze zákazu obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy dostane ČR 18měsíční výjimku, řekl Fiala. Přesná podoba šestého balíku protiruských sankcí včetně ropného embarga by mohla být známá v nejbližších dnech.

"My jsme nehrozili žádným vetem a nevykřikovali jsme nic do médií, ale jednali jsme a snažili jsme se vysvětlit naše postoje a naše problémy," řekl. Zdůraznil přitom, že závěry přijaté v pondělí podpořil i maďarský premiér Viktor Orbán, přičemž tyto závěry neobsahují "konkrétní výjimky pro konkrétní země".

10:54

Česko se ve střední a východní Evropě řadí k zemím, jejichž obyvatelé nejčastěji zastávají názor, že za konflikt na Ukrajině je zodpovědné Rusko. Na opačné straně žebříčku devíti států skončilo Maďarsko, Bulharsko a Slovensko. V České republice také stoupl podíl zastánců Evropské unie a NATO. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila slovenská nevládní organizace Globsec.

Téměř čtyři pětiny (78 procent) Čechů uvedly, že za konflikt na Ukrajině může Rusko, které sousední zemi v únoru vojensky napadlo. Větší podíl obyvatel ze zkoumaných zemí zastává zmíněný názor pouze v Polsku (87 procent). Naopak v Maďarsku to bylo jen 48 procent, v Bulharsku polovina obyvatel a na Slovensku 51 procent.

"Na Slovensku čtvrtina lidí podlehla kremelské propagandě a považuje válku na Ukrajině za válku, za kterou je odpovědný Západ," řekl prezident Globsecu Róbert Vass.

10:54

Náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN) si dnes dopoledne předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského kvůli pochybnostem, které vzbuzuje užívání ruských nemovitostí v Česku. V tiskové zprávě to dnes sdělila česká diplomacie. Podle ministra Jana Lipavského (Piráti) Rusko nerespektuje Vídeňskou úmluvu ani místní pravidla a zákony.

10:46

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Nizozemská obchodní společnost GasTerra, která dovoz plynu do Nizozemska zajišťuje, v pondělí avizovala, že nepřistoupí na platby v rublech, jak požaduje Kreml. Více v článku.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Soud s obránci mariupolských železáren Azovstal bude co nejotevřenější a budou na něj pozváni i zástupci zahraničních zemí včetně západních. Řekl to dnes šéf východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin. "Zajistíme, aby ten soud byl co nejotevřenější. Pozveme na něj zástupce mezinárodních organizací a cizích zemí včetně západních," sdělil Pušilin v rozhovoru s televizí Rossija-24.

Obránci Azovstalu dostali od ukrajinské armády 20. května rozkaz ukončit boje. DNR je chce soudit v Mariupolu. Podle ministra spravedlnosti separatistické republiky jsou nyní všichni zajatci z Azovstalu na území DNR, jde až o 2300 lidí a hrozí jim trest smrti.

10:14

Rusko na Donbase docílilo větších výsledků než dřív, protože útočí větší silou na menší území, uvádí v denním přehledu z bojiště britské ministerstvo obrany.

10:11 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přijede 8. června do Turecka, aby jednal o možném koridoru v Černém moři pro export zemědělských produktů. Oznámil to dnes šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu.

Çavuşoglu podle agentury Anadolu uvedl, že stále probíhají jednání s OSN o otevření koridoru v Černém moři a že neshody mezi Moskvou a Kyjevem v této věci trvají. Řekl, že zástupci OSN navrhli vytvořit společný pozorovatelský mechanismus pro dohled na lodní koridor. Moskva ale podle něj v této souvislosti trvá na zrušení některých západních sankcí, protože se obává, že by na jejich základě mohly být její lodě zadrženy. Ukrajina nechce, aby se ruská válečná plavidla přiblížila k jejímu přístavu v Oděse.

10:10

Česko udělilo v pondělí uprchlíkům z Ukrajiny 1896 víz, asi o 200 méně než před týdnem. Od počátku války získalo dočasnou ochranu 360 370 běženců. Z registrovaných uprchlíků zůstává v České republice podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) zhruba 75 až 80 procent.

09:31

O výborném výsledku pro Evropskou unii i Českou republiku hovořil dnes český premiér Petr Fiala poté, co se lídři sedmadvacítky v první den summitu v principu dohodli na částečném zákazu dovozu ruské ropy. Embargo bude podle něj zahrnovat výjimku bez "časového limitu" pro ropu dováženou ropovody. Ze zákazu obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy dostane ČR 18měsíční výjimku, řekl Fiala. "Klíčové problémy se podařilo během toho večerního jednání odstranit… protože všichni prokázali vůli dosáhnout jednotného postoje," uvedl premiér na ranním brífinku s českými novináři.

Předseda vlády Petr Fiala při rozhovoru s Aktuálně.cz v dubnu 2022
Předseda vlády Petr Fiala při rozhovoru s Aktuálně.cz v dubnu 2022 | Foto: Tomáš Škoda
09:26

V ukrajinském Melitopolu obsazeném ruskými vojáky zrají třešně. Rusové podle listu RBK-Ukrajina sklizenou úrodu odvezli na prodej se slibem, že zaplatí později. "Melitopolské třešně už zrají, začala sklizeň. Ale ještě před ní Rusové shromáždili zemědělce, kteří pěstují třešně ve velkém, a nabídli spolupráci. Odvezou třešně na prodej a potom předají nějaké peníze," sdělil k tomu melitopolský starosta Ivan Fedorov. Dodal, že sadaři investovali do stromů, které ošetřovali, ale teď nemají jistotu, že za úrodu dostanou zaplaceno.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko ve svém posledním videoprohlášení z krádeže obilí. Podle něj ho Rusové ukradli půl milionu tun a snaží se ho prodat. Zelenskyj připomenul, že Rusko blokádou ukrajinských přístavů brání vývozu 22 milionů tun obilí, a ohrožuje tak hladem země, které na toto obilí čekají.

08:56

Britská vojenská rozvědka v úterý uvedla, že Rusko pomalu postupuje do ukrajinské Luhanské oblasti, a dodala, že hromadění jeho sil na malém území zvyšuje riziko pro ostatní jinde. Píše to Reuters.

08:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Firma dnes oznámila, že nizozemská obchodní společnost GasTerra, která dovoz plynu do Nizozemska zajišťuje, nezaplatila za plyn dodaný v dubnu. GasTerra už v pondělí avizovala, že nepřistoupí na platby v rublech, jak požaduje Kreml. Informují o tom tiskové agentury.

08:24

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Evropští lídři se na summitu v Bruselu shodli na zákazu dovozu drtivé většiny ruské ropy. 
 • Kyjev navštívila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyzvala k rychlému připojení země do EU.
 • Ruský politický cíl je pravděpodobně okupovat celou Doněckou a Luhanskou oblast.
 • Vůdce neuznané separatistické Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik tvrdí, že ruské síly obsadily třetinu Severodoněcku. Podle něj ale postupují pomaleji, než původně předpokládaly.
 • V separatistické Doněcké lidové republice (DNR) proběhne soud s obránci mariupolských železáren Azovstal. Podle ministra spravedlnosti separatistické republiky jim hrozí trest smrti.
08:15

"Sledovat tahanice kolem trestných opatření proti Kremlu je zahanbující. Stejně jako je zahanbující představa, že ještě vůbec někdo z významných státníků s ruským prezidentem jedná. Jsou to rozhovory s vrahem a válečným zločincem," píše v komentáři Martin Fendrych.

07:44

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko v neděli zveřejnil dronové záběry, na kterých ruský voják ukazuje ukrajinskému dronu prostředníček. 

07:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoprojevu řekl, že situace na Donbase je dál nanejvýš obtížná. "Ruská armáda se pokouší zajistit si v určitých oblastech zdrcující převahu a zvyšuje tlak na naše obránce… Severodoněck, Lysyčansk, Bachmut, Avdijivka, Kurachove, Slovjansk a několik dalších sídel jsou v tomto směru dál klíčovými cíli okupantů," uvedl. 

07:14

Ruské síly obsadily asi třetinu východoukrajinského města Severodoněck, a postupují tak pomaleji, než původně předpokládaly. Agentuře TASS to řekl vůdce neuznané separatistické Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik. O Severodoněck se svádějí tuhé boje, ruští vojáci v pondělí pronikli na severovýchodní a jihovýchodní okraj města.

"Můžeme říci, že třetina Severodoněcka je už pod naší kontrolou," uvedl Pasečnik. "Chceme ale zachovat infrastrukturu," dodal. Další postup ruských jednotek podle agentury TASS komplikují areály několika velkých chemických továren.

06:45

Bělorusko plánuje na přelomu června a července další vojenské cvičení u hranic s Ukrajinou. Informovala o tom v pondělí běloruská státní agentura BelTA. Manévry v Homelské oblasti na jihu Běloruska mají vyzkoušet bojovou připravenost armádních záloh, uvedl vojenský komisař Andrej Krivonosov, podle kterého se taková cvičení konají pravidelně. Bělorusko, které je blízkým spojencem Moskvy, se dosud přímo vojensky nezapojilo do ruské války proti Ukrajině, od února však umožňuje ruským silám útočit na sousední zemi ze svého území.

06:24

Evropští lídři se rovněž shodli na poskytnutí devíti miliard eur (221 miliard korun) Kyjevu v rámci okamžité pomoci.

06:21

Summit Evropské unie v noci na úterý našel shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy. 

22:55

Lídři EU se zatím neshodli na podrobnostech embarga na ruskou ropu. Summit patrně obecně podpoří zákaz dovozu tankery, uvedl diplomatický zdroj.

22:50

Francouzská Národní protiteroristická prokuratura oznámila, že po smrti novináře Leclerca Imhoffa zahájila vyšetřování válečných zločinů. Imhoff zemřel při pokusu o evakuaci deseti lidí humanitárním vozidlem ze Severodoněcku. Vyšetřování se týká se i zranění, která při reportáži utrpěl jeho kolega Maxime Brandstaetter, uvedla PNAT.

21:57

"Evropa musí ukázat, že je silná. Protože jenom sílu Rusko vnímá jako argument. Nadešel ten čas, kdy nebudete rozdělení, nebudete roztříštěni, ale jednotní. Větší jednota je opravdu základem moci," řekl Zelenskyj a evropské lídry vyzval, aby zapomněli na hádky a ukončili vnitřní spory a šarvátky, které podle něj jen Rusko podbízí k vyvíjení většího tlaku na Evropu. "Šestý sankční balík musíte schválit," dodal prezident.

21:57

Evropa musí ukázat svou sílu a schválit šestý balík sankcí proti Rusku, vzkázal dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj premiérům a prezidentům členských států EU, kteří v Bruselu na mimořádném summitu jednají o další pomoci bojující Ukrajině. S lídry bloku se spojil skrze videopřenos a podle agentury Unian je vyzval, aby sankční balík zahrnoval embargo na dovoz ruské ropy.

21:55 Vlajka Ruské federace.

Někdejší mocný šéf Jelcinovy prezidentské kanceláře Jumašev byl nyní už jen neplaceným poradcem s omezeným vlivem na rozhodování stávajícího prezidenta Vladimira Putina. Jeho odchodem ale zaniká jedno z posledních spojení mezi Putinovou administrativou a obdobím liberálních reforem a otevírání se Ruska Západu za Jelcinovy éry, podotkla agentura.

21:54 Vlajka Ruské federace.

Z Kremlu odchází poradce Valentin Jumašev, bývalý blízký spolupracovník a zeť někdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina, napsala agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z Jumaševova okolí. 

19:13

Do Česka přišlo z Ukrajiny od začátku války 211 HIV pozitivních osob, z toho 155 žen a 56 mužů. 203 z nich už mělo nákazu diagnostikovanou a léčilo se.

19:13

Ukrajinským obráncům, kteří se vzdali ruským silám v mariupolských ocelárnách Azovstal, hrozí trest smrti. Podle agentury RIA Novosti to dnes uvedl ministr spravedlnosti samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) Jurij Sirovatko. Na území ovládaném proruskými povstalci se podle něj nachází přes dva tisíce ukrajinských vojáků.

"Rozhodne o nich soud. Za takové trestné činy je u nás v DNR nejvyšší forma trestu - trest smrti," řekl Sirovatko ruské televizní stanici Rossija 1 s tím, že všichni váleční zajatci z průmyslového komplexu Azovstal se nacházejí na území DNR. Podle něj jde o 2300 osob.

Vedení separatistické Doněcké lidové republiky již dříve uvedlo, že počítá s tím, že soud s obránci Azovstalu se bude konat v Mariupolu.

18:42

Ukrajina už má dost polovičatých řešení své situace a "speciálních" modelů přístupu k Evropské unii, oznámil dnes šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Po setkání s francouzskou ministryní zahraničí Catherine Colonnaovou, která dnes navštívila Kyjev, vyzval k jasnému ujištění, že Ukrajina patří k EU.

"Dobře víte, že všichni Ukrajinci už mají dost polovičatých řešení, speciálního přístupu a separátních modelů, které neustále vymýšlí některé evropské metropole. Nepotřebujeme žádné speciální řešení. Nepotřebuje žádný samostatný model. Potřebujeme jasné právní zakotvení, že Ukrajina je součástí evropského integračního procesu," uvedl Kuleba, podle kterého by takovým zakotvením byl zisk statusu kandidátské země EU.

17:49

Nizozemsko přestane od 31. května odebírat ruský plyn, protože odmítá platit za dodávky v rublech. Zastavení dodávek čeká i dánská firma Orsted.

17:03

Spojené státy navzdory opakovaným žádostem nedodají Ukrajině salvové raketomety, které by Kyjevu umožnily zasáhnout území Ruska. Podle agentury AFP to dnes oznámil americký prezident Joe Biden. Podle Kremlu jde o racionální rozhodnutí.

"Nepošleme na Ukrajinu raketové systémy, které mohou dosáhnout až do Ruska," řekl Biden dnes ráno novinářům. O této dodávce se podle AFP v posledních týdnech hovořilo, ale nikdy nebyla potvrzena.

Americká média v minulých dnech tvrdila, že Washington se chystá Kyjevu dodat salvové raketomety poté, co Kongres schválil další pomoc Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů (asi 933 miliard Kč). Mluvčí Pentagonu John Kirby však nepotvrdil, že by se Spojené státy chystaly Ukrajině darovat systémy HIMARS a M270 s dostřelem do 300 kilometrů.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv dnes Bidenovo rozhodnutí označil za "racionální", uvedla agentura Reuters.

Joe Biden
Joe Biden | Foto: Reuters
17:00

Dobytí ospalého továrního města v průmyslovém srdci Ukrajiny je teď hlavním úsilím ruské invaze. Pokud by se Rusku podařilo získat Severodoněck a přilehlý Lysyčansk na druhém, západním břehu řeky Severní Doněc, bude mít v rukou celou Luhanskou oblast - první z obou oblastí Donbasu, které Putin určil jako jeden z hlavních cílů svého tažení, píše agentura Reuters.

Severodoněck několik měsíců čelil útokům, které vyvrcholily dvoutýdenním intenzivním bombardováním. Z města zbyly jen trosky, které podle bezpečnostních expertů s výjimkou železničního a silničního spojení představují ale jen malý strategický zisk.

16:50

Začal summit EU věnovaný ruské invazi na Ukrajinu. Lídři se baví o pomoci Kyjevu a protiruských sankcích. Později se na dálku připojí Zelenskyj.

16:07 Vlajka Ruské federace.

Rusko plánuje zavést mechanismus pro splácení dluhopisů, který má obejít americké sankce a zabránit tomu, že se země dostane do platební neschopnosti. Návrh je podobný systému pro placení za ruský plyn a má zahraničním investorům umožnit otevřít si v ruských bankách účty jak v rublech, tak v tvrdé měně. Investoři by měli mít k penězům přístup bez omezení. V rozhovoru s listem Vedomosti to dnes řekl ministr financí Anton Siluanov. O mechanismu ale zatím vláda jedná, investorům ho představí později.

 

Rusko je nyní ohroženo platební neschopností, protože platby kuponů v eurech a dolarech zhruba za 100 milionů USD (2,3 miliardy Kč) nebyly na účty investorů připsány do pátečního večera. Začala tak 30denní lhůta, ve které by měla země dluh uhradit, pokud se chce vyhnout platební neschopnosti. Převod peněz se zkomplikoval minulý týden, kdy americké ministerstvo financí neprodloužilo Rusku výjimku umožňující přijímat splátky dluhu od ruské vlády.

15:31

Maďarsko má dál výhrady k návrhu Evropské komise na embargo na ruskou ropu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Návrh podle něj nezohledňuje energetickou bezpečnost země. Budapešť podle Orbána podporuje Evropskou komisí navrženou výjimku pro ropu přepravovanou ropovody, chce však mít zajištěný přístup k této surovině také v případě jejich poškození či výpadku.

 

14:56

V Luhanské oblasti zemřel při ruském ostřelování humanitárního vozidla francouzský novinář, uvedl gubernátor Serhej Hajdaj. Fréderic Leclerc Imhoff pracoval pro stanici BFMTV. "Evakuace byla oficiálně zastavena," uvedl gubernátor s tím, že obrněný evakuační vůz jel vyzvednout deset lidí, když se dostal pod nepřátelskou palbu. Akreditovaný francouzský novinář byl smrtelně zraněn na krku, když dokumentoval evakuaci. 

13:40

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že při počtu 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny budou letos náklady na jejich péči asi 6,9 miliardy korun. Příjmy z jejich zdravotního pojistného, které za ně odvede stát nebo zaměstnavatelé, budou asi o 2,4 miliardy korun nižší. Oznámili to zástupci správní rady pojišťovny, která zatím registrovala necelých 333 tisíc pojištěnců z Ukrajiny. Dalších zhruba 38 tisíc Ukrajinců se registrovalo k menším zdravotním pojišťovnám.

12:54

Mezi asi 333 tisíci Ukrajinci, kteří se registrovali jako pojištěnci u Všeobecné zdravotní pojišťovny, je jich 57 procent v produktivním věku. Téměř pětina z nich už pracuje.

12:28

Na ulicích Severodoněcku na východě Ukrajiny se odehrávají tvrdé boje a oběti přibývají každou hodinu, řekl v rozhovoru s agenturou Associated Press  starosta města Oleksandr Strjuk. Ruští vojáci podle něj postupují k centru zcela zničeného města.

 

"Počet obětí roste každou hodinu, ale uprostřed pouličních bojů nedokážeme počítat mrtvé a raněné," uvedl starosta. Ve městě je podle něj asi 12 000 až 13 000 civilistů. Před válkou měl Severodoněck přes 100 000 obyvatel. Ti, kteří zůstávají, se před bombardováním uchýlili do sklepů či krytů.

 

11:49

Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti explodovala v Melitopolu nálož, umístěná v automobilu.

11:28

V okupovaném městě Melitopol na jihu Ukrajiny explodovala silná nálož před domem Rusy dosazeného kolaboranstkého gubernátora Jevgenije Balického. Ruští vojáci poté uzavřeli silnice do centra města, píše list Ukrajinska Pravda. Z Melitopolu jsou hlášeny v posledních dnech partyzánské akce, včetně střelby na ruské vojáky a vykolejení vlaku s ruskou technikou.

11:05

Pražští hasiči začali ráno v Malešicích stavět stany pro ukrajinské uprchlíky. Kapacita bude 150 míst a součástí bude zázemí včetně jídelny a sprch.

11:04

Polsko zvažuje výstavbu druhého zařízení na příjem zkapalněného zemního plynu, značný zájem o nákup má Česká republika a Slovensko. Řekla to ministryně životního prostředí Anna Moskwová.

9:58 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov popřel, že by prezident Vladimir Putin měl vážné zdravotní problémy. V posledních týdnech se objevily zprávy, že Putin má rakovinu a silné bolesti zad.

9:51

Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje ruští vojáci pronikli do města Severodoněck, bojuje se v ulicích.

9:46

Aktuálně.cz hovořilo s bývalým velitelem amerických sil v Evropě generálem Benem Hodgesem. Podle jeho názoru sice Rusko dosahuje a ještě dosáhne na Donbase některých taktických úspěchů, ale do konce léta se podle něj situace obrátí ve prospěch Ukrajiny.

09:35

Česko vydalo v neděli ukrajinským běžencům 426 víz dočasné ochrany. Je to zhruba o stovku méně než minulý týden. Celkem dostalo víza 358 474 Ukrajinců.

9:33 Vlajka Ruské federace.

Letošní mistrovství světa bylo odsouzeno k neúspěchu hned, jak bylo oznámeno, že se ho ruský tým nesmí zúčastnit, napsal ruský sportovní web sovetov.su. Rozhodnutí vyloučit sbornou totiž ze soutěže vyřadilo většinu hvězd NHL a na turnaji chyběly kvůli ruské neúčasti peníze i diváci, zaznívá také v ruských médiích.

 

"Škoda, že (v semifinále) z důvodů nesouvisejících se sportem nebude náš takzvaný rudý tým. Bez něho je to všechno jaksi nudné a předvídatelné," stěžoval si ještě před závěrem šampionátu na ruskou neúčast autor komentáře.

08:13

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruské jednotky při ostřelování města Severodoněck zabily dva civilisty a pět dalších zranily, informoval gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.
 • Na jihovýchodním a severovýchodním okraji Severodoněcku probíhají tvrdé boje, uvedl ukrajinský generální štáb. Ruské jednotky se podle něj snaží zablokovat hlavní logistické trasy do Lysyčansku a Severodoněcku.
 • Ukrajinské úřady evakuují město Lysyčansk, které se ruská armáda rovněž snaží dobýt. Zatím se jí ho ale nepodařilo obklíčit, řekl gebernátor Sergij Hajdaj.  
 • Ruská armáda přeskupuje síly ve směru na město Slovjansk v přípravách na obnovení ofenzivy v oblastech kolem Izjumu, oznámil ukrajinský generální štáb.
07:58 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda postupuje na okrajích Severodoněcku, kde se nadále vedou tvrdé boje, při ostřelování zabila dva civilisty a další zranila, uvedl gubernátor Luhanské oblasti.

07:57

Evropská unie se do pondělního odpoledne dohodne na dalších sankcích proti Rusku, oznámil Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

07:53

Německo a Maďarsko zpomalily dodávky zbraní na Ukrajinu, tvrdí gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

07:49

Ukrajinským silám se podařilo ovládnout město Lysyčansk poblíž Severodoněcku, kde se stále vedou tvrdé boje, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. V Severodoněcké oblasti je podle něj asi milion lidí bez vody či plynu, dodávky nelze obnovit.

06:21

Během první části summitu ke kolegům promluví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjevský vůdce sedmadvacítku opakovaně vyzývá k přijetí dalších sankcí proti Rusku či dodávkám nových zbraní. Unijní země se na novém souboru sankcí zahrnujícím embargo na dovoz ropy nedokázaly shodnout už téměř měsíc od chvíle, co jej navrhla Evropská komise (EK).

06:00

Debata o sankcích proti Rusku a o další finanční nebo vojenské pomoci Ukrajině čeká dnes lídry zemí Evropské unie v Bruselu.

V úvodní den mimořádného dvoudenního summitu by se měli bavit rovněž o tom, jak nahradit energie dovážené z Ruska a vyhnout se přitom dalšímu růstu cen či oddálení klimatických cílů EU.

22:57

Podle satelitních snímků společnosti Maxar Technologies, kotví v syrském přístavu Latakia ruská loď Matros Pozynich. Uvedla to americká CNN, podle níž je to už podruhé za čtyři týdny. Spekuluje se, že loď by mohla převážet obilí z Ukrajiny. 

22:36 Vlajka Ruské federace.

Dobytí ukrajinského Donbasu je pro Moskvu bezpodmínečnou prioritou, řekl v rozhovoru s francouzskou stanicí TF1 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie také přiznal, že boje trvají déle, než Moskva původně předpokládala. Důvodem je podle něj snaha ochránit civilisty. Moskva i přes svědectví a množství důkazů západních odborníků, médií i ukrajinských činitelů trvá na tom, že na Ukrajině míří pouze na vojenské cíle.

21:35

U Severodoněcku na východě Ukrajiny se tvrdě bojuje, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo obrany. V okolí tohoto města v Luhanské oblasti ruské raketové a dělostřelecké ostřelování zničilo veškerou kritickou infrastrukturu a poškodilo 90 procent všech domů, uvedl následně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj dělá ukrajinská armáda vše pro to, aby útok na Severodoněck odrazila. "Rusko se k Severodoněcku velmi přiblížilo. Na Donbase shromáždili příliš mnoho sil," uvedl prezident.

20:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj propustil šéfa tajné služby SBU pro Charkovskou oblast Romana Dudina, který podle něj od prvních dní plnohodnotné invaze "neusiloval o obranu města, ale myslel jen na sebe". Další podrobnosti nesdělil, motivy Dudinova chování prověří podle prezidenta policie. Informovala o tom agentura Unian.

19:32

Zástupci zemí Evropské unie se dnes neshodli na podpoře nového návrhu protiruských sankcí, který z embarga na dovoz ruské ropy vynechal surovinu přepravovanou sítí ropovodů. Evropská komise (EK) hodlá podmínky embarga opět upravit a velvyslanci o něm budou znovu jednat v pondělí dopoledne, aby se pokusili dospět k dohodě před summitem. Ten začíná odpoledne.

Zásadní částí šestého souboru sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu má být úplný zákaz dovozu ruské ropy od začátku příštího roku. Proti se však postavilo Maďarsko, které se nespokojilo s odkladem, který mu stejně jako Česku a Slovensku Brusel nabídl. Komise proto nyní navrhla zakázat pouze dovoz ruské ropy na tankerech, jimiž do Evropy proudí kolem tří čtvrtin dovozu z Ruska. Návrh opět nevyhovuje Maďarsku, které o zákazu lodní přepravy dříve samo hovořilo. Spokojeno není ani Slovensko a Česko, jemuž vadí, že upravené ropné produkty dovezené sítí ropovodů nebude možné prodávat do dalších zemí, což by Česku znemožňovalo nákup z rafinerií v sousedních státech. Výhrady má i Německo, které chce ropu přepravovanou potrubím zakázat.

17:25

Podívejte se na mapu Ukrajiny, která zobrazuje postavení vojenských sil k dnešnímu dni. 

16:07

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil ukrajinské vojáky na frontě v Charkovské oblasti a tamní správní metropoli. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář. Jde o první oficiální cestu Zelenského mimo Kyjevskou oblast od začátku ruské invaze na Ukrajinu. "Riskujete své životy za náš všechny a za svou vlast," poděkoval ukrajinský prezident vojákům, kterým u příležitosti návštěvy předal dary a vyznamenání.

15:25

Množí se dohady, že zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina se v posledních měsících zhoršuje. Jeho tvář vypadá nafouklá a pozorovatelé se ptají, zda nemůže mít devětašedesátiletý prezident například leukemii. Vysocí šéfové MI6 podle zdrojů říkají, že ruský prezident byl nedávno vážně nemocný, ale že jeho případnou smrt by Kreml zamlčel. "Putin je velmi nemocný, a když zemře, jeho smrt budou zatajovat týdny, ne-li měsíce," řekl serveru britského listu Daily Mirror zdroj z tajných služeb. "Je zde také možnost, že už mrtvý je," dodal. Upozornil zároveň, že takové informace se teď nedají zjistit.

14:52

Jednání s Finskem a Švédskem nebyla na očekávané úrovni, uvedl v neděli turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara podle něj nemůže souhlasit se vstupem těchto zemí do NATO.

14:13 Vlajka Ruské federace.

Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem telefonicky dohodl tříletou smlouvu o jeho dodávkách. Desetiletá smlouva o dodávkách plynu, kterou má Srbsko uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom, vyprší 31. května. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin a srbská hlava státu Aleksandar Vučić.
Ruský prezident Vladimir Putin a srbská hlava státu Aleksandar Vučić. | Foto: Reuters
13:58 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské rakety zničily velký sklad zbraní ukrajinské armády ve městě Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě země.

Rusko pak podle ministerstva obrany sestřelilo v Dněpropetrovské oblasti také ukrajinský stíhací letoun SU-25, dále ukrajinský systém protivzdušné obrany u obce Mykolajivka v Doněcké oblasti, radarovou stanici v Charkovské oblasti a pět muničních skladů, zejména u Severodoněcku.

13:50

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj dnes na Telegramu napsal, že se výrazně zhoršila situace v městě Lysyčansk poblíž Severodoněcku.

"Ruská střela tam dopadla na obytný dům, na místě zemřela jedna dívka a čtyři lidé byli hospitalizováni," řekl. Těžká byla podle něj ve městě sobota, připomněl zničené kino a dalších 22 budov.

13:36

Poradce ukrajinského ministra vnitra Viktor Andrusiv v rozhovoru s ukrajinskou televizí 24 kanal uvedl, že Ukrajina od začátku invaze zničila přes 30 procent moderních ruských tanků. Moskva byla podle něj také nucena vrátit do služby staré sovětské tanky T-62 ze 70. let.

12:52

Česká vláda zatím poskytla Ukrajině napadené Ruskem vojenský materiál za více než 3,5 miliardy korun. Řekla to dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě navrhne další dodávky za 600 až 700 milionů korun, dodala. Potvrdila, že z Česka putuje na Ukrajinu i těžká vojenská technika.

11:21

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině pro Královéhradecký kraj zkracuje pracovní dobu. Od 30. května bude fungovat jen ve všední dny. Počet odbavených uprchlíků v centru nadále klesá. Za uplynulý týden zaregistrovalo 283 lidí, téměř o 29 procent méně než o týden dříve, kdy centrum odbavilo 397 běženců. V mezitýdenním srovnání klesla i poptávka uprchlíků po ubytování, vyplynulo z údajů krajských hasičů.

11:05

Ukrajinští vojáci zneškodnili od začátku ruské války 80 tisíc min a výbušnin, ale vyčistit od nich Ukrajinu zcela potrvá roky. Na západě Ukrajiny, kam se uchýlilo do bezpečí několik milionů lidí z bojové zóny, nyní mnoho civilistů navštěvuje kurzy určené původně dobrovolníkům domobrany. Chtějí se vrátit domů, ale nejdříve se musí naučit, jak projít zaminovaným územím. Mezi těmi, kdo se učí rozpoznat nebezpečí v terénu, jsou i třináctileté děti, píše list The New York Times.

10:27

V době trvající ruské ofenzivy na východě Ukrajiny se v Bruselu v pondělí sejdou prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, aby se dohodli na dalším společném postupu vůči Moskvě. Bavit se budou také o pomoci pro válkou trpící zemi a pro miliony lidí, kteří už z ní uprchli. Tématem mimořádného dvoudenního summitu bude i co nejrychlejší ukončení dovozu energií z Ruska, společné investice do evropské obrany či zajištění dostatku potravin přes ruskou blokádu ukrajinské úrody.

10:02

Podle ukrajinského generálního štábu úřady na okupovaném Krymu také nařídily zastavit přijímání neakutních ošetření civilistů v nemocnicích, aby se uvolnila lůžka pro zraněné. Intenzivně také shánějí dárce krve.

09:41

Víza dočasné ochrany v sobotu Česko vydalo 482 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo o 11 víc. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza 358 048 běženců. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Z registrovaných uprchlíků zůstává v Česku zhruba 75 až 80 procent, uvedl v úterý ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

09:01

Stovky Litevců přispěly na koupi tureckého dronu Bayraktar TB2 pro Ukrajinu. Sbírku založila internetová televize Laisvés TV. Pět milionů eur (asi 123,5 milionu korun) potřebných na koupi bezpilotního letounu se vybralo, převážně v malých částkách, za tři a půl dne. Informovala o tom agentura Reuters.

08:29

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov k dodávkám zbraní od západních zemí upřesnil, že na cestě jsou například protilodní střely Harpoon od Dánska a samohybné houfnice z USA. Napsala to agentura Reuters.

Dánské protilodní střely Harpoon na snímku v roce 2017.
Dánské protilodní střely Harpoon na snímku v roce 2017. | Foto: ČTK
08:27

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé od zahájení ruské invaze oficiálně vyjel mimo Kyjevskou oblast. Navštívil vojáky na frontě na severovýchodě Ukrajiny.
 • Zástupci zemí Evropské unie se dnes neshodli na podpoře nového návrhu protiruských sankcí, který z embarga na dovoz ruské ropy vynechal surovinu přepravovanou sítí ropovodů.
 • Rusko v Doněcké oblasti pokračuje v ofenzivě. V neděli ukrajinský generální štáb informoval o tom, že Rusové zesílili raketové útoky ve snaze dobýt Severodoněck, kde ovládli už některá předměstí. 
 • Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu v telefonickém rozhovoru se svým francouzským a německým protějškem Emmanuelem Macronem a Olafem Scholzem řekl, že je Moskva připravena pokračovat v mírových rozhovorech s Kyjevem.
 • Macron a Scholz vyzvali Putina k okamžitému příměří a stažení ruských vojsk.
08:16

Rusové na východě Ukrajiny zesílili ofenzivu ve snaze dobýt město Severodoněck, kde ovládli už některá předměstí. Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ale ukrajinské jednotky opět zničily několik ruských tanků a obrněných vozidel.

08:05

Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda ve snaze zastavit postup ruských invazních jednotek na Kyjev.

Voda zalila území o rozloze několika kilometrů čtverečních, včetně lidských obydlí a polí, a znemožnila tak Rusům v tancích dojet do Kyjeva.

Ukrajinskou vesnici Demydiv zaplavila voda ze zničené přehrady. Hráz vyhodila do povětří ukrajinská armáda ve snaze zastavit postup Ruska. Snímek z 29. května 2022.
Ukrajinskou vesnici Demydiv zaplavila voda ze zničené přehrady. Hráz vyhodila do povětří ukrajinská armáda ve snaze zastavit postup Ruska. Snímek z 29. května 2022. | Foto: Reuters
07:48

Americká média tvrdí, že USA příští týden oficiálně informují o dodávkách salvových raketometů M142 HIMARS a M270 MLRS s dostřelem do 300 kilometrů na Ukrajinu.

Salvový raketomet M142 americké armády v akci. Snímek z dubna 2022.
Salvový raketomet M142 americké armády v akci. Snímek z dubna 2022. | Foto: ČTK
07:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek zbraní, kterými západní země podporují Ukrajinu vzdorující ruské agresi. Podle Zelenského je situace na frontě nepopsatelně těžká u Lysyčansku a Severodoněcku.

"Nad okupanty získáme převahu v technologické a útočné síle. Hodně záleží na našich partnerech. Jsou připraveni Ukrajině poskytnout vše potřebné k obraně svobody. Už v příštím týdnu v tomto ohledu očekávám dobré zprávy," řekl Zelenskyj v pravidelném proslovu k národu zveřejněném v sobotu večer.

20:47

Jaká je aktuální situace na ukrajinském bojišti? Ruskou invazi mapujeme od prvního dne.

18:27

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání parlamentního shromáždění NATO v Litvě. V cestě mu zabránili pohraničníci, podle kterých neměl potřebná povolení. Poprvé se exprezident hranici pokusil neúspěšně překročit už v pátek pozdě večer. Na Facebooku o tom informovala parlamentní frakce Porošenkovy strany Evropská solidarita, informovala agentura Reuters.

Ukrajinská média uvedla, že Porošenko nesměl překročit hranici z Ukrajiny do Polska kvůli "technickým problémům" s povolením, které mu umožňuje opustit zemi. Podle Evropské solidarity měl ale exprezident všechna nezbytná povolení a byl zařazen do oficiální delegace ukrajinského parlamentu na jednání v Litvě.

Porošenko je v současnosti na Ukrajině vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy Kč) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. 

Rozhovor s bývalým ukrajinským prezidentem Porošenkem
Rozhovor s bývalým ukrajinským prezidentem Porošenkem | Foto: Josef Pazderka
18:08

Víte, kde se nachází Buča, Sumy, Cherson nebo třeba Záporoží? Otestujte si své geografické znalosti ve slepé mapě.

17:21

Ruští vojáci upravují dopravní značku u okupovaného Melitopolu. Pod názvem města je nyní nápis "Rusko navždy".

16:04

Německý kancléř a francouzský prezident Putina podle mluvčího německé vlády vyzvali k okamžitému příměří na Ukrajině a stažení ruských vojsk. "Ruského prezidenta vyzvali k vážným přímým rozhovorům s ukrajinským prezidentem a diplomatickému řešení konfliktu," dodal mluvčí.

Podle Elysejského paláce Macron a Scholz rovněž požadovali, aby Moskva osvobodila 2500 ukrajinských obránců oceláren Azovstal v Mariupolu, které Rusové zajali.

14:51 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident také řekl, že Rusko je ochotno diskutovat o způsobech, jak umožnit Ukrajině vyvážet obilí z černomořských přístavů, dodal Kreml.

14:50 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v telefonickém rozhovoru se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že je Moskva připravena pokračovat v mírových rozhovorech s Kyjevem. Podle agentury TASS to uvedla kremelská tisková služba. Zamrzlá jsou ovšem mírová jednání podle Putina kvůli Ukrajině.

14:05

Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s odkazem na údaje, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, píše německý týdeník Der Spiegel. Ukrajina hraje klíčovou roli pro světové zásobování potravinami.

14:01

Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé munice.

13:44 Vlajka Ruské federace.

Okupovaná část Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny uzavřela své severní hranice a nebude do regionů pod kontrolou vlády v Kyjevě nikoho pouštět. Oznámil to zástupce šéfa oblastní správy dosazené Ruskem Kirill Stremousov, informovala agentura DPA.

"Přechod hranice ve směru do Mykolajivské a Dněpropetrovské oblasti je vzhledem k systematickému ostřelování ukrajinskými bojovníky velmi nebezpečný," uvedl Stremousov.

Vycestovat z oblasti, jejíž významnou část okupuje Rusko od prvních týdnů války, bude podle něj možné jen přes poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, nebo přes část Záporožské oblasti, již rovněž kontrolují ruská vojska.

13:13

Švédsko a Finsko se kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodly vstoupit do NATO. Obě země představují velkou ozbrojenou sílu. Finsko vzhledem k dlouhé společné hranici s Ruskem disponuje silným dělostřelectvem a pozemním vojskem, Švédsko zase má vlastní rozsáhlý zbrojní průmysl.

12:41

Kyjev dnes a bez příkras, podle ukrajinské ambasády v Praze.

11:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon (Zirkon). Armáda ji vypálila z lodě v Barentsově moři do Bílého moře. Informovala o tom agentura Reuters.

Test byl podle ministerstva úspěšný a střela zasáhla cíl ve vzdálenosti 1000 kilometrů. Loni provedla ruská Severní flotila nejméně 12 testů těchto hypersonických střel, které jsou podle ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku.

Test ruské hypersonické střely Circon s plochou dráhou letu.
Test ruské hypersonické střely Circon s plochou dráhou letu. | Foto: Reuters
11:42

Americký Institut pro studium války nabízí aktuální mapy situace na Donbase.

09:50

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 900 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 112 méně než před týdnem. Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo příslušná víza 357 566 příchozích. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru.

08:51

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu ukrajinská armáda za uplynulý den odrazila osm útoků na Donbasu, zničila pět tanků, deset obrněných vozidel a čtyři další vozidla ruských ozbrojených sil. 

08:39

Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje je pod neustálým ostřelováním město Severodoněck, kde se vedou boje v ulicích. Hajdaj také dnes ráno uvedl, že v tomto východním regionu je asi 10 000 ruských vojáků. Podle agentury Reuters nelze tento údaj věrohodně ověřit.

08:33

Podle ranního hlášení ukrajinského generálního štábu Rusko v Doněcké oblasti pokračuje v ofenzivě, včetně raketových útoků. Ruská armáda tam opět v některých oblastech ostřelovala i civilní infrastrukturu, uvedl generální štáb.

08:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu Doněcké oblasti ruskými vojsky zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nedobude zpět celé území Donbasu. 

"Pokud si okupanti myslí, že Lyman nebo Severodoněck budou jejich, tak se mýlí," řekl Zelenskyj v nočním videoprojevu. "Donbas bude ukrajinský, bude tam vlát pouze ukrajinská vlajka a žádná jiná," zdůraznil podle agentury DPA. Dodal, že ukrajinská armáda brání zemi všemi dostupnými prostředky. "Děláme vše pro posílení armády," řekl ukrajinský prezident.

Situaci na Donbasu označil Zelenskyj nicméně za velmi obtížnou s ohledem na ruské raketové útoky. "Moskva tam používá maximum dělostřelectva a záloh," řekl.

Lyman, Ukrajina.
Lyman, Ukrajina. | Foto: Reuters
21:45

Rada ukrajinské pravoslavné církve dnes oficiálně vyjádřila nesouhlas s postojem moskevského patriarchy Kirilla k válce na Ukrajině a vyhlásila nezávislost na moskevském patriarchátu, ke kterému se dosud hlásila. Informovala o tom ruskojazyčná verze stanice BBC. Moskevský patriarcha Kirill, nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, odmítl odsoudit útok na Ukrajinu.

20:14

Souhrn nejdůležitějších zpráv:

 • Ruské jednotky na Donbasu ve směru na město Slovjansk obnovily ofenzívu, ostřelují pozice ukrajinských sil, uvedl ukrajinský generální štáb. Tvrdě útočí také na město Severodoněck. 
 • V bývalém průmyslovém areálu v Mariupolu se při odklízení trosek našla těla 70 lidí, napsal poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko.
 • Zahraniční vojáci z Maroka a Británie, kteří bojovali na Donbasu, mohou dostat trest smrti, uvedla ruská agentura TASS.
 • V Rusku propustili 115 členů národní gardy za odmítnutí zúčastnit se bojů na Ukrajině, informoval britský list The Guardian.
19:36

Zahraniční vojáci z Maroka a Británie, kteří bojovali na Donbasu, mohou dostat trest smrti. Oznámil to v pátek podle ruské agentury TASS hlavní vyšetřovatel úřadu generálního prokurátora neuznané Doněcké lidové republiky Viktor Gavrilov. Podle vyšetřovatelů se účastnili příprav a bojů proti Doněcké lidové republice, kterou vyhlásili tamní proruští separatisté a uznalo ji pouze Rusko.

19:21

Největší ukrajinský výrobce oceli Metinvest se obává, že Rusko může využít lodě  uvízlé v Mariupolu ke krádeži a pašování hutních produktů patřících skupině. Společnost uvedla, že pět lodí přepravující celkem 28 000 tun oceli určené na export, uvízlo ve městě, když do něj dorazily ruské síly. 

18:01

Guvernér ukrajinské východní Luhanské oblasti v pátek uvedl, že je možné, že ukrajinské síly budou nuceny ustoupit z posledního ohniska odporu v regionu, aby se vyhnuly zajetí. Téměř celá oblast je pod kontrolou ruských sil.

17:47 Vlajka Ruské federace.

Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po dnešním telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pětačtyřicetiminutový hovor byl podle Nehammera důležitý, protože Putina konfrontoval s realitou války na Ukrajině. Prezident podle agentury Reuters kancléři sdělil, že je ochoten jednat o výměně vězňů zajatých při bojích na Ukrajině.

17:45 Vlajka Ruské federace.

V Rusku propustili 115 členů národní gardy za odmítnutí zúčastnit se bojů na Ukrajině. S odvoláním na soudní dokumenty o tom dnes informoval britský list The Guardian, podle něhož jde o příslušníky Národní gardy Ruské federace, zvané Rosgvardija podléhající prezidentovi Vladimiru Putinovi.

17:00

Týmy z Ukrajiny a Běloruska budou při losování fotbalových soutěží UEFA rozřazeny tak, aby nehrály proti sobě. Opatření s ohledem na ruský vojenský útok na Ukrajinu, k němuž Bělorusko poskytlo své území, dnes oznámil výkonný výbor UEFA. Oddělení ukrajinských a ruských týmů při losu platilo už před únorovým zahájením invaze.

15:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi 12 milionů lidí z této země, která má zhruba 45 milionů obyvatel. Válka dnes pokračuje 93. dnem a Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že si nemyslí, že by Rusko mělo zájem na jejím ukončení.

15:13

Ruští vojáci se blíží k městům Severodoněck a Lysyčansk, ukrajinským jednotkám hrozí obklíčení.

15:12

V areálu jednoho z bývalých průmyslových podniků v ukrajinském městě Mariupol, který okupují ruské jednotky, se při odklízení trosek našla těla asi 70 lidí. Dnes o tom informoval na telegramu poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Tito lidé podle Andrjuščenka zemřeli, když se na ně při ruských útocích zřítily části budovy. Jejich těla byla zabalena do plastových pytlů a uložena ve společném hrobu na severozápadním okraji Mariupolu. Totožnost mrtvých není známa. Místní lidé podle Andrjuščenka uvedli, že vzhledem ke stavu pozůstatků je "nebylo příliš na základě čeho identifikovat". V úterý Andrjuščenko informoval o nálezu asi 200 lidských těl ve sklepě pod rozvalinami rozbombardovaného obytného domu.

15:11

Krajské asistenční centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny se od 1. června přesune v Brně z výstaviště do prostor v budově Výzkumného ústavu stavebních hmot v Hněvkovského ulici. Velké prostory pavilonu B už nejsou v posledních týdnech potřeba, protože příliv uprchlíků se po první vlně po napadení Ukrajiny Ruskem stabilizoval na výrazně nižších počtech. V průměru centrum odbaví denně 200 lidí, řekl dnes při představení prostor novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

V nových prostorech je klíčová hlavně administrativní část. Aby se zde mohli uprchlíci registrovat, udělat si vízum a zdravotní pojištění a měli první kontakt s úřadem práce. Naopak už zde nebudou služby bank a operátorů. "Velká část lidí, která nyní do centra přichází, pouze potřebuje nahlásit změny, například v ubytování," uvedl Grolich.

15:09

Slovensko podepsalo nové kontrakty na nákup zemního plynu, kterými do konce příštího roku sníží závislost na dodávkách suroviny z Ruska asi o dvě třetiny. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že země má zajištěny dodávky plynu do konce roku 2023. Podle něj do 10. července bude mít Slovensko v zásobnících dostatek plynu k pokrytí spotřeby do konce příští zimy. Slovensko bylo dosud značně závislé na dodávkách plynu i ropy z Ruska. "Od 1. června bude realita taková, že jsme snížili závislost na ruském plynu o 65 procent. Ruský plyn budeme ovšem dál nakupovat, abychom co nejvíce naplnili zásobníky. Žádný plyn nenakupujeme dráž než ten z Ruska," řekl Sulík.

 

Státem ovládané slovenské plynárny SPP, které jsou největším dodavatelem plynu na Slovensku, podle Sulíka nakoupily norský plyn v objemu 32 procent roční spotřeby. Kromě toho SPP uzavřela dohody o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG), který pokryje dalších 34 procent spotřeby.

15:08

Ministři zahraničí Česka a Velké Británie Jan Lipavský a Liz Trussová dnes v Praze označili za nepravdivé informace německých médií, že se státy NATO neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky.

15:00

Vážení čtenáři, vítejte u online přenosu Aktuálně.cz k válce na Ukrajině. Starší informace najdete v předchozím přenosu ZDE.