Města v okolí Záporožské jaderné elektrárny čelí ruské palbě, tvrdí Kyjev

Přenos skončil
Ruské síly v neděli podle ukrajinských představitelů podnikaly další raketové a dělostřelecké útoky na města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Děje se tak v době, kdy panují obavy, že boje v blízkosti zařízení by ho mohly poškodit a způsobit únik radioaktivních látek. Ve městě Nikopol zahynula při ostřelování žena a čtyři další lidé. Ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme v online reportáži.
Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna | Foto: Reuters
Přenos skončil

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruská armáda v neděli podnikala další raketové a dělostřelecké útoky na města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny.
 • Ukrajinské ministerstvo zahraničí zveřejnilo odhadované ruské ztráty od začátku války. Za 186 dnů od počátku invaze bylo zabito přes 46 tisíc ruských vojáků.
 • Ministři zahraniční Evropské unie se na chystaném jednání shodnou na zmrazení dohody z roky 2007, která usnadňuje vydávání víz ruským turistům.
09:54

Vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

08:07

Lidé v Mykolajivu na jihu Ukrajiny (mezi Oděsou a Chersonem) čekají ve frontě na jídlo, které zemi dodává humanitární organizace World Central Kitchen.

Foto: Reuters
06:42

Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii se vydala na cestu do Záporožské jaderné elektrárny, oznámila AFP s odvoláním na šéfa MAAE.

06:31

Meloun, který se s mnoha potížemi dostal z okupovaného Chersonu přes frontovou linii do přístavního města Južne u Oděsy, se vydražil za 2000 hřiven (asi 1330 Kč). Výtěžek aukce má podpořit ukrajinské ozbrojené síly, napsala na svém ruskojazyčném webu britská stanice BBC.

Melouny z Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny se před válkou a okupací distribuovaly do všech částí země. Nyní meloun cestoval z Chersonu do Južného osm dní a musel překonat 900 kilometrů, namísto předválečných 170. Vyvolávací cena melounu začínala na dvou stovkách hřiven.

22:41

Šéf diplomacie EU Borrell uvedl, že nepovažuje za dobré řešení zastavit na úrovni EU vydávání víz všem ruským občanům, informuje agentura Reuters.

22:24

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj informoval o mohutných explozích na ruské základně v Ruskem okupovaném městě Svatove. Základnu ruská vojska podle něj využívala k přeskupování.

22:13

Ukrajinské dělostřelectvo na jihu Ukrajiny zasáhlo tři ruská velicí střediska v Chersonu a blízké Darjivce, stejně jako štáb ruské 35. armády v Nové Kachovce, uvedlo podle serveru Ukrajinska pravda Jižní velitelství ukrajinských sil. Ukrajincům se také podařilo poškodit ruské sklady munice v Chersonu a Ljubymivce.

21:42

Rusové v neděli podnikali nálety z bombardérů, které startovaly z běloruského území, upozornila běloruská monitorovací skupina Belaruski Hajun. Starty bombardérů byly zaznamenány po sedmé hodině večer místního času (šesté hodině SELČ).

Agentura Unian napsala, že poté byly z Běloruska na Ukrajinu vypáleny rakety. Exploze byly hlášeny z Rivnenské oblasti, ležící u běloruských hranic. Nad Volyňskou oblastí, která taktéž sousedí s Běloruskem, podle agentury Unian zlikvidovala rakety ukrajinská protivzdušná obrana.

21:41

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch uvedl, že Rusové během odpoledne dvěstěkrát zasáhli město Orichiv, v jehož centru se šířil požár.

20:30

USA odsoudily jako cynický postoj Ruska, které po týdnech intenzivního jednání téměř dvou stovek států o nešíření jaderných zbraní zablokovalo přijetí závěrečného prohlášení. Důvodem ruské blokády je podle Washingtonu skutečnost, že Rusko nechce přiznat nebezpečí, které představuje situace v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. Pro přijetí textu byla potřebná podpora všech 191 signatářských států Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

16:25

Dva lidé utrpěli zranění při nočním ostřelování města Záporoží, asi 40 kilometrů od elektrárny, sdělil na sociálních sítích Anatolij Kurtěv ze záporožské radnice. Útoky podle něj poškodily pět domů.

16:25

Těžké palbě v noci na neděli čelilo město Nikopol, které leží asi deset kilometrů vzdušnou čarou od Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ve městě bylo poničeno několik obytných domů a automobilů a asi 1500 domácností zůstalo bez proudu, informoval na sociální síti Telegram oblastní gubernátor Valentyn Rezničenko. Ve městě Marhanec, které leží přes řeku naproti elektrárně, ruské ostřelování podle Rezničenka poškodilo asi deset domů a jeden zničilo zcela.

16:12

Ruské síly podle ukrajinských představitelů podnikaly další raketové a dělostřelecké útoky na města v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny. Děje se tak v době, kdy panují obavy, že boje v blízkosti zařízení by ho mohly poškodit a způsobit únik radioaktivních látek.

15:03

Ministři zahraniční Evropské unie, kteří budou příští týden jednat na neformální schůzce v Praze, se shodnou na zmrazení dohody z roky 2007, která usnadňuje vydávání víz ruským turistům. S odkazem na své zdroje z Bruselu to uvedl to deník Financial Times. Pokud se jeho informace potvrdí, jednalo by se o kompromis mezi pozicí Česka, Polska či pobaltských států, které chtějí úplně zastavit vydávání víz ruským turistům, a postojem dalších unijních členů,kteří jsou proti tak drastickému kroku.

13:45

Ukrajinské síly ostřelovaly Melitopol a osadu v blízkosti města nejspíše z raketometů HIMARS, dodaných Spojenými státy, uvedl podle agentury TASS člen okupační oblastní správy Vladimir Rogov. Ostřelování si podle něj nevyžádalo oběti na životech ani raněné, menší škody utrpěla civilní infrastruktura.

12:42

Ukrajinské síly zasáhly v noci na dnešek jednu z největších ruských základen v Melitopolu v okupované části Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Poblíž města také zničily budovu, v níž se připravovalo referendum o připojení oblasti k Rusku, uvedl dnes ukrajinský starosta města Ivan Fedorov.

12:39

Evropská unie by měla přestat vydávat turistická víza Rusům, dokud Rusko neukončí svou invazi na Ukrajinu, řekli dnes agentuře PAP poslanci polské vládnoucí strany i hlavního opozičního uskupení. O tématu udělování víz Rusům mají jednat ministři zahraničí unijních zemí na neformálním setkání, které se uskuteční v úterý a ve středu v Praze.

12:07

Ukrajinské ministerstvo zahraničí zveřejnilo odhadované ruské ztráty od začátku války. Za 186 dnů od počátku invaze bylo zabito přes 46 tisíc ruských vojáků. Informace přímo z bojiště se nedají nezávisle ověřit.

12:04

Téměř polovina uprchlíků z Ukrajiny si ve Spojeném království našla práci. Většina z nich ale nepracuje ve svém oboru, ukazují britské statistiky. V dubnu přitom mělo práci jen necelých 10 procent běženců.

11:14

Evropská unie chce zkomplikovat Bělorusům získání schengenských víz, což "vypadá jako jeden z nejhloupějších nápadů", varuje analytik Arcjom Šrajbman v článku na opozičním serveru Zerkalo. "Když se přítel chystá udělat velkou hloupost, je třeba ho varovat. Snad ještě není pozdě. Anebo přítel nebude moci tvrdit, že jej nevarovali," napsal v předvečer pražského jednání ministrů zahraničí unijní sedmadvacítky na toto téma.

Agentura Bloomberg předpověděla, že z jednání vzejde kompromis v podobě zrušení dohody o zjednodušení vízového režimu s Ruskem a Běloruskem, což povede ke zdražení schengenských víz z 35 na 80 eur, bude těžší je získat a budou platit kratší dobu.

10:37

Pokud chcete pomáhat ukrajinským uprchlíkům, můžete se jako dobrovolníci zapojit prostřednictvím unikátního projektu dobrovolnické pomoci, kterou společně koordinuje nezisková iniciativa Vlna pomoci, Oblastní spolek ČČK Praha 1, organizace Meta, Integrační centrum Praha či Armáda spásy ve spolupráci s Aktuálně.cz.

09:43

Česká republika a další země se zabývají možností poskytnout Ukrajině modulární domy pro běžence, na zimu by firmy mohly pomoci dodávkami kotlů, řekl velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

09:42

Česko za posledních sedm dní udělilo ukrajinským uprchlíkům 4284 víz dočasné ochrany, o 168 více než v předchozím týdnu. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu získalo víza 419 975 běženců. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra. Přesný počet utečenců, kteří pobývají v ČR, není znám. Část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je nyní v Česku přes 300 tisíc ukrajinských uprchlíků.

09:03

Britské ministerstvo obrany zapochybovalo, zda dekret o zvýšení početního stavu ruských ozbrojených sil o skoro 140 tisíc vojáků, který prezident Vladimir Putin podepsal v sobotu, reálně povede k posílení ruských vojsk na Ukrajině. Zatím je nejasné, zda se Rusové pokusí naplnit zvýšený početní stav náborem většího množství dobrovolníků s kontraktem s armádou, anebo zvýšením odvodů povolanců k povinné službě v armádě.

09:01

V Kyjevě jsou dále některá omezení, v provozu není celá řada provozoven, jako celek ale hlavní město funguje v podstatě se vším všudy. Obnoveno bylo zásobování, otevřena jsou už zařízení, kde lze relaxovat, bazény, fungují hotely, přijíždějí hosté. Nejsou už navíc problémy se zásobováním pohonnými hmotami, na ulicích už je tak i více automobilů, uvedl velvyslanec na Ukrajině Radek Matula.

09:00

Okupační úřady vypracovaly evakuační plán obyvatel pro případ havárie v Záporožské jaderné elektrárně, řekl ruské agentuře RIA Novosti šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij). Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě, kterou od začátku března okupují ruské jednotky, se v posledních dnech vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

09:00

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Přetrvávají obavy z možného úniku radiace v jaderné elektrárně v Záporoží. Ukrajinský státní energetický operátor varoval, že v Ruskem okupované elektrárně existuje "riziko úniku vodíku a rozprašování radioaktivních látek". Okupační úřady vypracovaly evakuační plán obyvatel pro případ havárie.
 • Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruských jednotek na třech úsecích fronty - u Slovjansku, Avdijivky a Bachmutu na východě Ukrajiny, uvedl v neděli ukrajinský generální štáb.
 • Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na Ukrajině. Experti odhadují, že výcvik sboru s lepší výzbrojí svědčí o tom, že velení jej chce použít v útočných operacích a doufá ve zvýšení tempa ofenzivy.
08:40

Česká republika by se na Ukrajině mohla zapojit do poválečné obnovy Dněpropetrovské oblasti, řekl velvyslanec v Kyjevě Radek Matula. Druhou možností ale je, že se jednotlivé země zapojí do obnovy země podle hospodářských sektorů. Česko by tak mohlo nabídnout pomoc v energetice, dopravní infrastruktuře, ve zdravotnictví či v odminování a dekontaminaci zasažených území. Více jasno by o způsobu obnovy mělo být do konce září.

Ministerstva zahraničí a průmyslu by měla hrát hlavní roli v programu plánu obnovy v letech 2023 až 2025, do kterého by se měl zapojit český byznys. Na projekty z programu, který bude muset schválit vláda, by chtělo Česko věnovat zhruba 350 až 400 milionů korun ročně. "Pak je připravovaný program v rámci Evropské unie, kde se mluví o stamilionech eur. Budeme chtít také participovat na využití těchto peněz a budeme chtít, aby se i české firmy mohly programu účastnit," podotkl velvyslanec.

08:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na UkrajiněInformovala v sobotu investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT). Podle ní o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků. Lze předpokládat, že jde o přesun celého armádního sboru, nebo alespoň jeho bojeschopné části. Formace podle CIT vyjela 22. a 24. srpna z Nižegorodské oblasti a pohybuje se směrem do Rostovské oblasti, k ukrajinským hranicím. Míří do stanice Něklinovka, která leží blízko frontě v ukrajinské Doněcké a Záporožské oblasti.

08:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko může využít nově vytvořený 3. armádní sbor k obnovení ofenzivy na východě a na jihu Ukrajinyupozornili analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Dobrovolnické prapory, do kterých verbují vojáky v ruských regionech, lze podle ISW rozdělit na dvě skupiny - jednu rovnou posílají na frontu, druhou zařazují do nového armádního sboru. Analýza snímků z bojového výcviku sboru na cvičišti Mulino u Nižního Novgorodu ukazuje, že se výcvik odehrává s využitím modernější techniky, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a tanky T-80BV a T-90M.

08:18

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily útoky ruských jednotek na třech úsecích fronty - u Slovjansku, Avdijivky a Bachmutu na východě Ukrajiny, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti ve 186. den války Ruska proti Ukrajině. "Ukrajinští obránci zastavili postup okupantů a přiměli je k ústupu," píše ukrajinské velení. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

07:25

Ukrajinské síly odrazily útoky ruských jednotek u Slovjansku, Avdijivky a Bachmutu na východě Ukrajiny, tvrdí ukrajinské velení v ranní svodce.

07:16

Ukrajina v boji proti Rusku úspěšně využívá strategii odporu vyvinutou americkými speciálními jednotkami pro boj s mnohonásobně větším nepřítelem. S odvoláním na americké a evropské představitele o tom informoval server CNN.

Koncept odporu přezdívaný ROC (podle anglického Resistance Operating Concept) vznikl v roce 2013 v reakci na rusko-gruzínskou válku, která se odehrála pět let předtím. Slouží jako plán pro menší země, které čelí většímu sousedovi a potřebují se účinně ubránit. Cílem je do odporu kromě armády zahrnout i civilní populaci, která funguje v koordinaci s ozbrojenými složkami.

19:39

Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na Ukrajině. Podle investigativní organizace Conflict Intelligence Team o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků.

"Převoz systému Buk svědčí o přesunu rozsáhlé formace, například celé armády. V daném případě lze předpokládat, že jde o přesun celého třetího armádního sboru, nebo alespoň jeho části, která je považována za bojeschopnou," uvedla na sociálních sítích CIT.

19:36

Ruská tajná policie FSB mučí a pronásleduje pracovníky jaderné elektrárny Záporoží. Svědectví ukrajinských zaměstnanců přinesl britský deník The Telegraph. Tajná služba je tím chce odradit od možné komunikace s inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří se do závodu chystají příští týden. Podle svědků agenti vodí ukrajinské zaměstnance do sklepa.

17:54

Pozice znepřátelených stran ve válce Ruska proti Ukrajině zůstávají vzdálené. Zatímco šéf zahraničního výboru ruské dolní komory parlamentu, Státní dumy, Leonid Sluckij se v sobotu domáhal od Ukrajiny "bezpodmínečné kapitulace" jako podmínky pro jednání o míru, poradce Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře naopak volal po míru bez kompromisů, tedy v podobě porážky Ruska a soudu za válečné zločiny.

17:02 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnosy umožňující uprchlíkům z neuznávaných separatistických republik na východě Ukrajiny i z dalších ukrajinských regionů časově neomezený pobyt v Rusku a zajišťující těmto osobám sociální dávky. Oznámily to dnes ruské tiskové agentury. Rusko se podle dostupných informací snaží na okupovaných územích rozdávat ruské pasy a s tím i ruské občanství.

17:00

Česká republika a Slovensko se dohodly na společném postupu při nákupu švédských pásových bojových vozidel CV90, dohodu dnes podepsali ministři obrany Jana Černochová a Jaroslav Naď. Česko v červenci zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun a rozhodlo se oslovit přímo švédského výrobce BAE Systems. Slovenská vláda si už v červnu vybrala Švédsko jako dodavatele 152 obrněnců CV90 v hodnotě zhruba 1,69 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Nabídky Bratislavě v rámci připravovaného mezivládního kontraktu předložily také Maďarsko, Španělsko a Polsko.

15:57

Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii se chystají provést inspekci v Záporožské jaderné elektrárně už začátkem příštího týdne. Podle deníku The Wall Street Journal to uvedly informované zdroje obeznámené s vývojem jednání o přístupu do zařízení. Tyto rozhovory podle deníku zaznamenaly průlom. Ukrajina a Rusko se ovšem v sobotu opět vzájemně obvinily z ostřelování elektrárny.

15:56 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o zavedení finančních odměn pro lidi, kteří po začátku války emigrovali z Ukrajiny do Ruska, včetně důchodců, těhotných žen a zdravotně postižených lidí. Emigranti budou měsíčně dostávat deset tisíc rublů, tedy v přepočtu čtyři tisíce korun.

15:20

Česko a Polsko svými vojenskými letadly od září pomohou Slovensku s ochranou jeho vzdušného prostoru. Příslušnou deklaraci podepsali ministři obrany zmíněné trojice zemí, za Česko tak učinila ministryně Jana Černochová (ODS). Bratislava se po únorové invazi Ruska na Ukrajinu rozhodla předčasně ukončit provoz bitevníků MiG-29 ze sovětské éry a objednané nové americké stíhačky F-16 Slovensko ještě nedostalo. Není vyloučeno, že Slováci své migy předají Ukrajině.

Americká stíhačka F-16
Americká stíhačka F-16 | Foto: Shutterstock.com
14:21

Jedna z nejznámějších značek belgického piva Leffe čelí výzvám k bojkotu kvůli tomu, že vedení zahájilo provoz v několika pobočkách v Rusku. Pobočky byly přitom otevřeny několik měsíců poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Podle serveru Politico se pivo Leffe nově vaří v sedmi ruských pivovarech firmou AB InBev Efes, což je společný podnik belgického AB InBev a tureckého výrobce piva Anadolu Efes. Oznámení, které přišlo dlouho poté, co řada západních firem pod velkým tlakem veřejnosti uzavřela své obchody a továrny v Rusku, vyvolalo silnou nevoli na internetu a výzvy k bojkotu. "Případ piva Leffe hovoří jasně. V Belgii sílí kampaň za bojkot tohoto výrobku, jejími iniciátory jsou jeho nejvěrnější spotřebitelé," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko.

14:16

Ukrajinci z  Charkova se chodí podívat do centra města na hluboký kráter, který tady vznikl při nočním ruském vojenském úderu.

V centru ukrajinského Charkova zůstal takový kráter po nočním ruském vojenském úderu.
V centru ukrajinského Charkova zůstal takový kráter po nočním ruském vojenském úderu. | Foto: Reuters
14:05

Americké úřady a pozorovatelská mise OSN obdržely informaci, že v bojích na východě Ukrajiny přišel o život americký občan Alan Joshua bojující na straně ukrajinských vládních jednotek. Oznámila to v sobotu ombudsmanka separatistické Doněcké lidové republiky Darja Morozovová. Američana podle ní zabili 23. srpna příslušníci separatistické milice u východoukrajinské obce Jehorivka. "Vyjádřili jsme připravenost předat pozůstatky příbuzným," dodala Morozovová.

13:22

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom v dnešním prohlášení upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek. Důvodem je pokračující ostřelování Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými vojsky. Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě se dnes opět vzájemně obvinily obě znepřátelené strany, což se v poslední době stalo už několikrát. Záporožská jaderná elektrárna je v provozu "s rizikem porušení norem radiační a požární bezpečnosti", uvedl Enerhoatom. "Během uplynulého dne ruská armáda opakovaně ostřelovala areál elektrárny, škody se v současnosti zjišťují," uvedla společnost.

12:16

Turecko ekonomicky těží z toho, že jako jediná země Severoatlantické aliance nezavedlo po ruském útoku na Ukrajinu sankce proti Rusku. "V posledních měsících se tak výrazně zvýšila aktivita ruských podnikatelů v zemi a také turecký export do Ruska," napsal dnes španělský deník El País. To se však moc nelíbí Spojeným státům a dalším západním zemím, které tureckým firmám pohrozily takzvanými druhotnými sankcemi. 

V současnosti například létá mezi oběma zeměmi na 120 spojů denně, z nichž polovina zajišťuje spojení s Istanbulem. "A letadla jsou plná," poznamenává španělský list s tím, že od ledna do konce července do Turecka přicestovalo na 2,2 milionu Rusů, o 40 procent více než ve stejnou dobu před rokem.

11:30

Británie daruje Ukrajině drony, které Kyjevu poslouží k vyhledávání a zneškodňování ruských námořních min, oznámilo britské ministerstvo obrany.

10:02

Ministři obrany členských zemí EU příští týden při neformálním jednání v Praze zřejmě na politické úrovni podpoří vznik unijní výcvikové mise pro ukrajinskou armádu. Detailní představa o její podobě ale zatím dojednaná není. Vyplývá to z informací ČTK z diplomatických zdrojů. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by iniciativa na podporu ukrajinské armády měla být "nejsilnější" misí sedmadvacítky. O plánu spustit společnou výcvikovou misi pro ukrajinské ozbrojené síly Borrell poprvé veřejně hovořil v pondělí, neposkytl ale mnoho podrobností. Jednání v Praze se zúčastní také ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Pokud by se podařilo s ukrajinským souhlasem dohodnout detaily, mohly by podle informací z diplomatických zdrojů práce na spuštění výcvikové mise začít ještě za českého předsednictví v Radě EU, tedy do konce roku.

09:38

Britské ministerstvo obrany v sobotu upozornilo s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky na zvýšenou intenzitu útoků ruských vojsk na doněckém úseku fronty v Donbasu na východě Ukrajiny. Podle Britů je zvýšená intenzita patrná posledních pět dní, důvodem je zřejmě snaha poutat v této oblasti další ukrajinské jednotky, které by jinak mohly chystat velkou protiofenzivu. Severně od Doněcka, bašty proruských separatistů, se odehrávají intenzivní boje u měst Siversk a Bachmut. Proruské separatistické milice pravděpodobně dosáhly určitého postupu směrem k centru vesnice Pisky poblíž doněckého letiště. Celkově však ruské síly podle Britů zaznamenaly jen malé územní zisky.

21:27

Ukrajinské síly dnes zasáhly důležitý most využívaný ruskými okupačními silami v jihoukrajinské Chersonské oblasti, uvedlo jižní velení ukrajinské armády. Most přes řeku Inhulec podle něj nyní ruští vojáci nemohou používat, napsala agentura Reuters.

"Jednotky raketového dělostřelectva pokračují v misích včetně zajištění kontroly nad Darjivským mostem. Jeho provoz je v současnosti zastaven," uvedlo jižní velení v prohlášení.

20:56

Druhý reaktor v jaderné elektrárně Záporoží, kterou okupují Rusové, je znovu připojen k ukrajinské energetické síti, oznámila ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. První se podařilo zapojit během pátečního odpoledne.

20:42 Vlajka Ruské federace.

Černá Hora čelí v posledních dnech rozsáhlému kybernetickému útoku, který koordinují ruské tajné služby, sdělila černohorská zpravodajská služba. Premiér Dritan Abazović vidí za útokem politiku. "Takový útok byl v Černé Hoře proveden poprvé. Připravoval se dlouhou dobu a napadena byla kritická infrastruktura," citoval Agenturu pro národní bezpečnost server CdM. Černá Hora se podle své tajné služby nachází v "hybridní válce".

19:43

Ukrajina dalekonosnými raketomety dodanými ze Západu zničila už více než 50 ruských skladišť zbraní, uvedlo ministerstvo obrany v Kyjevě. Podle něj ukrajinské síly dosud nepřišly o žádný z těchto zbraňových systémů, které jsou schopné zasahovat s velkou přesností cíle v ruském zázemí.

"Přes 50 ruských skladišť zbraní a munice bylo vyřazeno ze hry," uvedlo ministerstvo obrany. Dodalo, že ve výzbroji je nadále všech více než 20 mobilních raketometů HIMARS, M270 a MARS.

18:22

Běloruská bojová letadla Su-24 prošla v rámci spolupráce s Ruskem úpravou, která jim umožní nést jaderné zbraně, uvedl běloruský lídr Alexandr Lukašenko. Podle něj je Minsk připraven reagovat na případnou eskalaci ze strany Západu. Lukašenko podle státní agentury Belta uvedl, že o modernizaci ruských lehkých bombardérů se dohodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

18:21

Schopnosti Ruska v Arktidě jsou strategickou výzvou pro Severoatlantickou alianci, řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Proto podle něj potřebuje NATO silnou přítomnost spojenců v arktické oblasti. "Význam Dálného severu pro NATO a Kanadu roste, protože vidíme růst ruské armády, nové základny a nové zbraně," zmínil Stoltenbert. Dodal, že Rusko nedávno otevřelo či obnovilo v Arktidě stovky vojenských základen a zařízení, zřídilo nové arktické velení a oblast používá pro testování zbraní a vojenská cvičení. Větší zájem o region navíc projevuje i Čína.

18:06

Francouzská energetická společnost TotalEnergies dnes oznámila, že odprodala svůj menšinový podíl v ruské firmě Terneftegaz, která těží plyn a plynový kondenzát na Sibiři. Francouzská společnost čelila tento týden kritice kvůli tvrzení, že z vytěženého plynového kondenzátu se vyrábí letecké palivo pro bojové jednotky ruského letectva, jež působily na Ukrajině. Vedení ruské společnosti Novatek, která je majoritním vlastníkem, ale uvedlo, že letecké palivo směřuje výlučně do zahraničí, napsala agentura AFP.

16:21

Ukrajinská tajná služba SBU obvinila čečenského lídra Ramzana Kadyrova a dva jeho spolupracovníky ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Jeden z Kadyrovových podřízených podle SBU držel v březnu v Borodjance u Kyjeva jako rukojmí 500 lidí ve zdravotnickém zařízení, druhý pak od konce února do zhruba poloviny března téměř 200 lidí ve sklepích patrových domů v Hostomelu, dalším městě Kyjevské oblasti.

Kadyrov na obvinění reagoval slovy, že mu má SBU dát vědět, kam se má dostavit. "Určete místo, kam se máme dostavit. Rádi tam přijedeme a zjistíme, kdo je zločinec a kdo terorista," uvedl Kadyrov v audiozáznamu na svém účtu na sociální platformě Telegram. Čečenský lídr potvrdil, že se účastní "speciální vojenské operace" na Ukrajině, jak Rusko oficiálně nazývá válku, kterou v sousední zemi rozpoutalo. "Pokud jde o mě, tak bych se už dávno zmocnil Kyjeva a (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj by byl už dávno ve sklepě na výsleších," prohlásil také Kadyrov.

Ramzan Kadyrov.
Ramzan Kadyrov. | Foto: Reuters
16:09

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si ve čtvrtek předvolalo apoštolského nuncia, aby mu vyjádřilo protest proti slovům papeže Františka ohledně zavražděné dcery ruského nacionalistického ideologa Darji Duginové. Duginová zemřela minulý týden v Moskvě při atentátu a papež ji tento týden při generální audienci zařadil mezi nevinné oběti války na Ukrajině.

"Ukrajina je hluboce zklamaná papežovými slovy, která nespravedlivě srovnávají agresora a oběť," sdělilo ministerstvo zahraničí nunciovi Visvaldasovi Kulbokasovi. Ukrajinská diplomacie v prohlášení zopakovala, že Kyjev se smrtí "ruské občanky na ruském území nemá nic společného". Z atentátu, při kterém explodoval automobil Duginové, ruská tajná služba FSB viní ukrajinské zpravodajské služby, což Kyjev odmítá.

13:48

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek kvůli ostřelování Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými vojsky. 
 • Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii se chystají provést inspekci v Záporožské jaderné elektrárně už začátkem příštího týdne. Ukrajina a Rusko se ovšem v sobotu opět vzájemně obvinily z ostřelování elektrárny.
 • Britské ministerstvo obrany v sobotu upozornilo s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky na zvýšenou intenzitu útoků ruských vojsk na doněckém úseku fronty v Donbasu na východě Ukrajiny.
13:45

Jeden z dosud odpojených reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je znovu připojen k energetické síti, oznámila dnes odpoledne ukrajinská státní společnost Enerhoatom. Blok podle ní pokračuje v navyšování své kapacity. Ráno firma uvedla, že všech šest reaktorů bylo odpojeno od ukrajinské elektrické sítě a pokračovala příprava na připojení dvou bloků atomové elektrárny k síti.

Dva reaktory zařízení, které dosud byly v provozu, byly od sítě podle Enerhoatomu odpojeny ve čtvrtek kvůli požáru v areálu blízké tepelné elektrárny.

Požáry podle ukrajinských úřadů způsobilo ruské ostřelování. Podle ukrajinských úřadů to bylo poprvé v historii, co byla tato největší evropská jaderná elektrárna odpojena od ukrajinské energetické sítě.

"Jeden ze včera (ve čtvrtek) odstavených bloků Záporožské jaderné elektrárny byl připojen k energetické síti a pokračuje v navyšování výkonu. K provozu zařízení a bezpečnostním systémům nejsou žádné připomínky," uvedl dnes odpoledne Enerhoatom na Telegramu.

13:04 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Pokud by naši zaměstnanci nereagovali na výpadek proudu, už bychom byli nuceni překonávat následky radiační havárie," prohlásil Volodymyr Zelenskyj.

"Rusko postavilo Ukrajinu a všechny Evropany do situace, ze které je to jen krok k radiační katastrofě," varoval.

13:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v návaznosti na dramatické dění v Záporožské jaderné elektrárně řekl, že svět se ve čtvrtek jen o vlásek vyhnul "radiační katastrofě".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě vojáků v Doněcké oblasti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě vojáků v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
12:29 Vlajka Ruské federace.

Záporožská jaderná elektrárna už nedodává elektrickou energii do regionů kontrolovaných Kyjevem. Podle agentury TASS to dnes prohlásil člen proruské administrativy Vladimir Rogov, který z přerušení posledního vedení spojující tuto atomovou elektrárnu s Ukrajinou obvinil ukrajinské síly. Do okupovaných oblastí však podle něj elektrická energie nadále plyne.

Agentura TASS ho citovala jen krátce poté, co zástupce ruské okupační správy města Enerhodar Alexandr Volga naopak prohlásil, že elektrárna funguje v běžném režimu a elektřina je na Ukrajinu dodávána normálně. Ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes ráno uvedla, že všech šest reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je odpojeno od ukrajinské elektrické sítě a dál pokračuje příprava na opětovné připojení dvou bloků.

11:25 Vlajka Ruské federace.

Záporožská jaderná elektrárna funguje v běžném režimu a elektřina je na Ukrajinu dodávána normálně, tvrdí podle ruské agentury TASS činitel ruské okupační správy města Enerhodar, kde se tato největší atomová elektrárna v Evropě nachází. Ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes ráno uvedla, že všech šest reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je odpojeno od ukrajinské elektrické sítě a dál pokračuje příprava na opětovné připojení dvou bloků.

10:46

Stabilizovat situaci v Záporožské jaderné elektrárně, obnovit systémy přenosu dat a nakonec zajistit nepřetržitou přítomnost Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na místě jsou hlavní cíle chystané mise agentury do areálu ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží. V rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí RFI to dnes uvedl ředitel MAAE Rafael Grossi. Elektrárnu od března okupují ruské síly a nejistá situace kolem ní znepokojuje mezinárodní společenství.

Grossi zdůraznil, že MAAE na přípravě mise pracovala několik měsíců, její odborníci mají na místě zjistit skutečnou situaci a to, co se kolem největšího podobného zařízení v Evropě doopravdy odehrává.

"Víme, že elektrárna byla předmětem útoků, byť možná nepřímých. Na začátku války, v březnu, došlo k epizodě, kdy byla cílem útoku jedna budova. A pak se objevily také problémy s externími dodávkami elektřiny, které přetrvávají i nyní. Musíme se pokusit obnovit systémy přenosu dat, které se k nám dostanou ve Vídni, a také se pokusit trochu stabilizovat situaci v zařízení," řekl Grossi.

10:45

184. den ruské invaze na Ukrajinu pohledem britského ministerstva obrany.

08:53

Všech šest reaktorů Záporožské jaderné elektrárny je stále odpojeno od elektrické sítě. Na svém telegramovém účtu to dnes ráno uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom. Elektřina pro vlastní potřebu atomové elektrárny je podle ní v současné době dodávána prostřednictvím elektrického vedení z ukrajinské energetické soustavy. Pokračují práce na přípravě připojení dvou bloků jaderné elektrárny k síti, poznamenal Enerhoatom.

Zbývají dva reaktory zařízení, které dosud byly v provozu, byly od sítě podle Enerhoatomu odpojeny ve čtvrtek kvůli požáru v areálu blízké tepelné elektrárny, který zasáhl vedení.

08:50

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Přezkumné jednání o přihlášených pohledávkách nařídil na 6. října, následovat bude ten den i schůze věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V konkurzu se rozprodává majetek dlužníka a výtěžek se rozděluje mezi jeho věřitele.

 

07:49 Vlajka Ruské federace.

Nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina zvýšit početní stav ruských ozbrojených sil sotva zajistí významnější zvýšení bojové síly v nejbližší budoucnostiusoudil americký Institut pro studium války v pravidelné analýze ruského tažení na Ukrajině. Krok ale také naznačuje, že ruský prezident nejspíše v nejbližší době nevyhlásí v Rusku masovou mobilizaci.

07:47

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Záporožská jaderná elektrárna je opět připojená k elektrické síti, ani jeden ze šesti reaktorů podle Kyjeva přesto nepracuje.
 • Kvůli odpojení Záporožské jaderné elektrárny od ukrajinské energetické sítě část nemocnic na Ruskem okupovaných územích nemá dostatek elektřiny a nemůže pokračovat v obvyklém provozu, uvedl ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluvil se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Diskutovali o "potřebě dohnat Rusko k odpovědnosti za válečné zločiny".
 • Při čtvrtečním útoku ruského dělostřelectva na město Orichiv v Záporožské oblasti zemřel 17letý chlapec.
07:39

Chersonská oblast na jihu Ukrajiny, kterou Rusové od března okupují, se připravuje na možné vyhlášení referenda o připojení k Rusku. Města jsou oblepená propagandistickými billboardy s nápisem "Jsme spolu s Ruskem" a místní hovoří o napjaté a nepředvídatelné situaci. 

06:23

Ukrajinské hlavní město přejmenovalo 95 ulic v snaze očistit se od ruských a sovětských místních názvů. Oznámil to kyjevský starosta Vitalij Kličko den poté, co si Ukrajina připomněla 31 let nezávislosti. Země od únorového vpádu ruských vojsk urychlila "derusifikaci", jak nazývá kampaň zaměřenou na odstranění dědictví stovek let ruské nadvlády.

"Nová jména by měla zvěčnit významné historické události Ukrajiny a také slavné postavy a hrdiny, kteří bojovali za nezávislost našeho státu," napsal Kličko na sociální síti Telegram. Proces podle starosty není zdaleka u konce, kampaň bude pokračovat.

Tak například Pitěrská ulice, nazvaná podle zlidovělé podoby názvu ruského města Petrohrad, byla pojmenována po Londýně, hlavním městě jednoho z nejbližších spojenců Ukrajiny, zatímco další byla nazvána "ulicí znovuzrození Ukrajiny". Název zní jako ozvěna slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který na Den nezávislosti prohlásil, že Ukrajina se "znovuzrodila", když ji Rusko napadlo.

Ulice, která dříve nesla příjmení sovětského ministra obrany, byla přejmenována po ukrajinském pluku Azov, což je krok, který pravděpodobně rozzuří Moskvu, která hájí svůj sovětský odkaz v Evropě, poznamenala agentura Reuters.

Kyjev, Ukrajina, ilustrační foto
Kyjev, Ukrajina, ilustrační foto | Foto: Shutterstock
22:50

"Kvůli ruské okupaci elektrárny průšvih visí na vlásku," okomentovala situaci šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

22:49

Mezinárodní agentura pro atomovou energii MAAE vyjednává o možnosti uskutečnit v nejbližších dnech inspekci záporožského jaderného areálu.  Elektrárnu chce podle agentury Bloomberg navštívit před 5. zářím, na něž byla původně ještě před válkou naplánována jiná mezinárodní mise. Ta měla poprvé po 16 letech zhodnotit bezpečnost zařízení.

Delegace MAAE bude schopna provést širší kontrolu, než se původně předpokládalo, uvedla rovněž agentura Bloomberg s odvoláním na diplomaty. Původně totiž MAAE chtěla zkontrolovat, že za šest měsíců války v elektrárně neubyly zásoby obohaceného uranu. Nově ale bylo dohodnuto, že v delegaci budou i experti na bezpečnost, díky nimž bude mít MAAE možnost provést forenzní zhodnocení ostřelování elektrárny. Toto posouzení by mohlo být použito k pohnání k zodpovědnosti těch, kdo za útoky stojí. Představitelé evropských zpravodajských služeb útoky připisují Rusku, které podle nich zařízení používá jako štít pro své síly a k podnikání dělostřeleckých útoků z její blízkosti, dodal Bloomberg.

22:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokládá za nezbytné, aby se elektrárna vrátila pod řádnou kontrolu Ukrajiny a aby k ní MAAE měla zajištěný přístup, protože Rusko dovedlo situaci na krok od katastrofy. Dnešní odstávka hrozila radiační havárií, pokud by v elektrárně nefungoval automatický systém spuštění generátorů k výrobě elektřiny a pokud by zaměstnanci nepokračovali v práci, citoval prezidenta list Ukrajinska pravda. "Každá minuta pobytu ruských vojáků v jaderné elektrárně hrozí globální katastrofou," řekl Zelenskyj ve večerním projevu.

22:28

Znepokojení nad situací kolem Záporožské jaderné elektrárny vyjádřilo české ministerstvo zahraničí. Žádá urychlené vyslání mezinárodní inspekce.

20:55

Bulharský odvolací soud zrušil rozhodnutí soudu nižší instance o vydání Rusa obviněného ve vlasti z rozsáhlých daňových úniků. Případ zkomplikoval protiválečný protest, při němž Alexej Alčin spálil svůj cestovní pas. Ruské úřady žádaly Bulharsko o vydání 46letého Alčina kvůli staršímu obvinění z daňových úniků ve výši 282,5 milionu rublů, tedy asi 112 milionů korun. Jeho obhajoba tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná. Alčin, který podle svých slov žije v Bulharsku pět let, uvádí, že ho ruské úřady pronásledují za jeho politické názory a kritiku ruské agrese na Ukrajině.

20:41

Ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško uvedl, že kvůli odpojení Záporožské jaderné elektrárny od ukrajinské energetické sítě část nemocnic na Ruskem okupovaných územích nemá dostatek elektřiny a nemůže pokračovat v obvyklém provozu.

"Pod hrozbou se ocitlo to nejcennější - život lidí, kteří jsou dnes na operačních sálech či na jednotkách intenzivní péče v Chersonské oblasti a v částech Záporožské oblasti," uvedl Ljaško na Facebooku.

20:14

Záběry vagonů, které poškodil středeční ruský raketový útok na nádraží Čaplyne, nahrála internetová televize Trucha. Při útoku zemřelo 25 lidí včetně dětí.

19:48

Při čtvrtečním útoku ruského dělostřelectva na město Orichiv v Záporožské oblasti zemřel 17letý chlapec, který podlehl svým zraněním po cestě do nemocnice, uvedl na sociálních sítích gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. V nedaleké vesnici Preobraženka utrpěla zranění 66letá žena, doplnil Staruch.

19:43

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluvil se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Diskutovali o "dalších krocích Ukrajiny směrem k vítězství" a o "potřebě dohnat Rusko k odpovědnosti za válečné zločiny".

19:40

Mezinárodní agentura pro atomovou energii by mohla v příštích dnech odcestovat na oblíhku jaderné elektrárny Záporoží, sdělil ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko.

Podle tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreové by Rusko mělo souhlasit s návrhem v okolí elektrárny vytvořit demilitarizovanou zónu. Elektrárna je v ruských rukou od března.

19:09

Půlmilionové město Haag, kde sídlí nizozemská vláda či parlament, požádá o dočasnou výjimku z unijních sankcí uvalených na Rusko, protože nenalezlo nového dodavatele plynu. Sankce zakazují veřejným správám v členských zemích mít po 10. říjnu uzavřené smlouvy s ruskými firmami. Město proto musí hledat náhradu za stávajícího dodavatele, ruskou společnost Gazprom, což se mu dosud nepodařilo, uvedla dnes agentura Reuters. Vedení Haagu věří, že od 1. ledna už nového dodavatele mít bude, na přechodné období však bude chtít výjimku, uvedla městská radní Saskia Bruinesová.

18:36

Záporožská jaderná elektrárna je opět připojená k elektrické síti, ani jeden ze šesti reaktorů podle Kyjeva přesto nepracuje. Poslední elektrické vedení k největší jaderné elektrárně Evropy, kterou v současnosti okupují ruští útočníci, bylo opraveno, citovala vyjádření Mezinárodní agentury pro atomovou energii agentura Reuters.

17:57

Téměř polovina uprchlíků z Ukrajiny v Česku plánuje návrat do vlasti. Většina z nich chce odjet, jakmile to bude bezpečné. Zbytek věří, že se budou moci vrátit v příštích 12 měsících. Zhruba polovina dospělých naopak nemá v plánu se z nynějšího místa pobytu stěhovat. Ukázal to průzkum Organizace pro migraci mezi tisícovkou příchozích z Ukrajiny. Autoři podotkli, že zjištění nejsou reprezentativní, ale popisují nynější trendy.

17:16

Hackeři zaútočili na kamery v Rusku, na Krymu a v Doněcku. Díky zabudovaným reproduktorům v kamerách pustili nahlas národní hymnu Ukrajiny a píseň od populárního zpěváka Andrije Khlyvnyuka. Hackeři tak pogratulovali ke Dni nezávislosti Ukrajiny.

16:51

Kvůli požáru, který poškodil elektrické vedení, byly od sítě odpojeny i zbývající dva reaktory Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny. Na sociální síti Telegram to dnes uvedla státní společnost Enerhoatom, která elektrárnu spravuje. Podle ní zásobování elektrárny energií dál funguje a pracuje se na opětovném připojení jednoho z reaktorů do sítě.

"Aktivita okupujících jednotek způsobila úplné odstřižení Záporožské jaderné elektrárny od sítě, poprvé v dějinách elektrárny," napsal Enerhoatom. "Vnitřní energetické potřeby jaderné elektrárny jsou aktuálně pokryty díky přenosové soustavě, která funguje mezi jadernou elektrárnou a Záporožskou tepelnou elektrárnou," dodala společnost. 

16:45

Lotyšský parlament nechal zbourat 79metrový památník sovětských osvoboditelů, který stál od roku 1985 v Rize. Do poloviny listopadu by měly v reakci na ruskou invazi Ukrajiny padnout i další sovětské pomníky v zemi. Proti byla místní ruská komunita. 

16:35

Thajsko na žádost výrobců poprvé po 14 letech zdraží instantní nudle. Přiměla ho k tomu především válka na Ukrajině, která zvyšuje ceny pšeničných produktů. Podle agentury AFP to uvedl thajský úřad zodpovědný za vnitřní trh. Instantní nudle jsou základem každodenní stravy v mnoha thajských domácnostech a jejich pořizovací cena zůstávala stejná od roku 2008. Maximální cena za standardní balíček vzroste ode dneška ze šesti bátů (4,20 koruny) na sedm bátů (4,70 koruny).

Foto: Thinkstock
15:57

Serhije Žadana znají Ukrajinci především jako básníka a buřiče s kapelou v zádech. Oslovuje mladé i staré, nabízí formálně jednoduché verše, nad kterými je ale třeba přemýšlet. Své lyrické vidění světa doma předává posluchačům na vyprodaných stadionech v rytmu ska, punku a rocku s kapelou Žadan i sobaki (Žadan a psi). Příští středu 31. srpna s ní vystoupí v pražském Rock Café.

15:56

Reportéři Aktuálně.cz Martin Novák a Jakub Plíhal jsou na Ukrajině v Mykolajivské oblasti, která je prakticky každý den pod ruským útokem.

15:54

Nejistota, která zachvátila Rusko bezprostředně po zavedení západních sankcí, podle analytiků již polevila. Rusové se přizpůsobili nové ekonomické situaci a mají naději, že do budoucna se zemi bude dařit lépe. Podle politologa Nikolaje Petrova se ale tato situace může brzy změnit. "Postupně si lidé začnou klást otázky, zda to všechno stojí za to," podotýká Petrov pro agenturu Associated Press.

15:46

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Kvůli požáru, který poškodil elektrické vedení, byly od sítě odpojeny i zbývající dva reaktory Záporožské jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny. Elektrárnu se podařilo ještě ve středu opět připojit k síti.
 • Podle tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreové by Rusko mělo souhlasit s návrhem v okolí elektrárny vytvořit demilitarizovanou zónu. Elektrárna je v ruských rukou od března.
 • Téměř polovina uprchlíků z Ukrajiny v Česku plánuje návrat do vlasti. Většina z nich chce odjet, jakmile to bude bezpečné. Zbytek věří, že se budou moci vrátit v příštích 12 měsících.
15:36

Ruský plán na odpojení Záporožské jaderné elektrárny od ukrajinské sítě představuje podle Petra Kotina ze společnosti spravující elektrárnu Enerhoatom riziko katastrofálního selhání. Chlazení reaktorů by totiž bylo závislé jen na jednom zdroji energie. "Nemůžete okamžitě přepnout z jednoho systému na druhý. Musíte vypnout všechno na jedné straně a pak zapnout všechno na druhé," vysvětluje britskému deníku The Guardian

Náhradní generátor, který by reaktor chladil, však nemá žádnou zálohu. Už po 90 minutách bez chlazení by dosáhly reaktory nebezpečných teplot, uvedl. "Pokud se vám nepovede hodinu a půl poskytnout systému chlazení, tak dojde k tavení paliva."

15:29

Zdroje britského deníku The Guardian uvedly, že ruští inženýři představili zaměstnancům Záporožské jaderné elektrárny plán, jak odpojit zařízení od ukrajinské sítě a přepojit ji na ruskou síť. "Ukázali plán zaměstnancům a ti to řekli nám. Podmínkou plánu je těžké poškození všech linek spojujících Záporožskou jadernou elektrárnu s ukrajinským systémem," řekl deníku Petro Kotin ze společnosti spravující elektrárnu Enerhoatom. Kotin se obává, že Rusko proto začalo tato spojení ostřelovat. 

15:22

Firma Enerhoatom, která spravuje jadernou elektrárnu v Záporoží, uvedla, že oba bloky jsou kvůli požáru odpojeny od sítě. Bezpečnostní systémy ale fungují normálně, informuje agentura Reuters. 

15:18 Vlajka Ruské federace.

Prezident Vladimir Putin nařídil zvýšit početní stav ruské armády ze současných zhruba 1,9 milionu na 2,04 milionu mužů, informuje agentura RIA Novosti s odkazem na zveřejněné nařízení, které vstoupí v účinnost na začátku příštího roku. Rusko už půl roku vede válku na Ukrajině a podle zahraničních expertů se potýká s nedostatkem vojáků.

15:03

Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě - v ukrajinském Záporoží. S tím roste i strach z narušení bezpečnosti. Experti připomínají, že elektrárny nejsou projektované jako vojenské cíle. "S nynější situací kolem ukrajinské elektrárny zkrátka nikdo nepočítal," říká pro Aktuálně.cz jaderná inženýrka Lenka Frýbortová.

14:17

Ukrajina se může spolehnout na další vojenskou pomoc z Německa, aby se mohla bránit ruské invazi. Dnes to prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz na setkání s ukrajinskými vojáky, které německá armáda ve Šlesvicku-Holštýnsku cvičí v obsluze samohybných protileteckých systémů Gepard.

Školení, které se koná ve výcvikovém prostoru Putlos ve Šlesvicku-Holštýnsku na pobřeží Baltu, není pro ukrajinské vojáky v Německu první. Německá armáda již cvičila ukrajinskou obsluhu houfnic na dělostřelecké škole v Idaru-Obersteinu a technický personál na technické škole pozemních sil v Cáchách. Tento výcvik se týkal samohybných houfnic PzH 2000, kterých Německo ve spolupráci s Nizozemskem poslalo na Ukrajinu deset.

14:14 Vlajka Ruské federace.

Okupační úřady Enerhodaru naopak podle Interfaxu vysvětlovaly výpadek elektřiny zkratem po požárech "na poli a v podrostu", ke kterým podle nich došlo po ostřelování ze strany ukrajinské armády. "Ve stejné chvíli se aktivovaly bezpečnostní systémy elektrárny, bylo provedeno opětovné připojení," cituje agentura tiskovou službu městské správy.

Největší evropskou jadernou elektrárnu obsadila ruská vojska na začátku března. O chod zařízení se nadále starají Ukrajinci. Okolí elektrárny bylo v minulých dnech opakovaně cílem ostřelování, ze kterého se viní navzájem Moskva a Kyjev. 

14:13

Několik měst v ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti, jejichž části obsadilo Rusko, bylo odpojeno od elektřiny, informuje stanice BBC s odvoláním na okupační úřady. Úřady v Rusy okupovaném městě Enerhodar, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna, viní podle agentury Interfax ukrajinské ozbrojené síly z ostřelování, které podle nich způsobilo požáry a zkrat v síti. Ukrajinci naopak obvinili z ostřelování Rusko. V Záporožské jaderné elektrárně se dnes kvůli situaci spustily bezpečnostní systémy, uvedly ruské tiskové agentury.

Bez elektrického proudu se ocitli zejména lidé v Melitopolu, Chersonu a Nové Kachovce, píše BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na zástupce místní okupační správy. Stanice poznamenala, že důvod přerušení dodávek elektřiny zatím není přesně znám.

13:42

Rakousko je skeptické vůči návrhu plošného zastavení vydávání schengenských víz ruským turistům. Bylo by to kontraproduktivní při úsilí o oslabení ruských dezinformací, uvedlo dnes podle agentury APA na její dotaz rakouské ministerstvo zahraničí.

"Všeobecné zastavení vydávání víz by téměř znemožnilo zbývající kontakty s ruskou občanskou společností. EU by se uzavřela občanské společnosti a opozičníkům, ale také například příbuzným Rakušanů a Rakušanek," sdělilo rakouské ministerstvo zahraničí.

"Při cestách do EU mají Rusové a Rusky šanci se dozvědět, co dělá ruská armáda na Ukrajině, zatímco v Rusku samotném platí informační embargo," argumentuje rakouské ministerstvo.

13:41

Město Enerhodar v Záporožské oblasti nemá po ruském ostřelování fungující připojení k elektřině ani přístup k vodě, uvedl starosta Dmytro Orlov. Ve městě se nachází Záporožská jaderná elektrárna. 

13:34

Několik měst v Záporožské a Chersonské oblasti je odpojeno od elektřiny, uvádí BBC. V Záporožské jaderné elektrárně byly spuštěny bezpečnostní systémy, píší agentury.

13:17

Šéf MAAE Raphael Grossi dnes v rozhovoru s France24 uvedl, že dohoda o inspekci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině by mohla přijít v řádu dní. "Jsme velmi, velmi blízko dohodě o inspekci," uvedl Grossi v rozhovoru se stanicí France24.

13:15

Středeční ruský úder na Čaplyne dnes za Evropskou unii odsoudil šéf diplomacie EU Josep Borrell, který ho označil jako "ohavný". "Ti, kdo jsou zodpovědní za ruský raketový teror, budou pohnáni k zodpovědnosti," napsal na Twitteru.

13:14 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že při úderu na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti zasáhlo vojenský vlak. "Bylo zničeno přes 200 vojáků zálohy ukrajinských ozbrojených sil a deset kusů vojenské techniky na cestě do bojové zóny na Donbasu," uvedl dnes mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov podle agentury Interfax.

Ukrajinské úřady mluví o 25 obětech, podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka je mezi mrtvými i jedenáctiletý chlapec, jenž zemřel v troskách budovy, a šestileté dítě. To přišlo o život při požáru auta poblíž nádraží, uvedl Tymošenko. Dalších 31 lidí podle něj utrpělo zranění.

12:59

Vysoké školy podpořily v minulém semestru ve studiu asi 4000 ukrajinských uprchlíků, sdělil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Podpora podle něj šla na studium i jazykovou přípravu. Ministerstvo na ni v březnu vyčlenilo 150 milionů korun. Úřad podle Balaše počítá s tím, že bude potřeba zajistit ještě další peníze. Hledat je chce v českém státním rozpočtu, na evropské úrovni i u dalších mezinárodních organizací.

12:19

Ruská invaze trvá půl roku a za celou tu dobu zažil jihoukrajinský Mykolajiv jen 23 dní bez bombardování. Přístavní město, kde se lodě nejen nakládají, ale i vyrábějí, odrazilo ruský pozemní útok a vyhnulo se osudu okupovaného nedalekého Chersonu. Stále ale žije pod neustálou hrozbou dopadu ruských raket a granátů, píše reportér Martin Novák. 

11:43

Během ukrajinského Dne nezávislosti se zemí rozezněly sirény ohlašující hrozbu vzdušných útoků celkem ve 189 případech. Informoval o tom dnes server Ukrajinska pravda, jenž vychází z telegramového kanálu, který monitoruje letecké poplachy. Jejich doba ve středu, kdy zároveň uplynul půl rok od začátku ruské invaze, trvala v různých regionech Ukrajiny zhruba od tří do 14 hodin. Ukrajinské úřady vpředvečer svátku varovaly před hrozbou intenzivnějších ruských raketových úderů.

Z hlediska trvání byly nejdelší poplachy v Záporožské oblasti, kde trvaly celkem 14 hodin, a v oblastech Dněpropetrovské (13 hodin) a Charkovské (11 hodin). V Luhanské oblasti na východě země byl letecký poplach neustále, poznamenal ukrajinský sever. V tomto regionu, který nyní prakticky celý okupují ruská vojska, je varování před vzdušnými útoky vyhlášeno téměř nepřetržitě dlouhodobě.

11:40

Ministři obrany Francie Sébastien Lecornu a Ruska Sergej Šojgu se dnes v telefonátu shodli na důležitosti návštěvy inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině. S odkazem na prohlášení Moskvy o tom informovala agentura RIA Novosti.

Ukrajina i Rusko podle Reuters daly už dříve najevo, že chtějí, aby Záporožskou jadernou elektrárnu navštívili inspektoři MAAE, Grossi prohlásil, že je připraven takovou misi vést. OSN uvedlo, že může cestě poskytnout logistickou a bezpečnostní podporu.

Foto: Reuters
10:58

Kyjevskou oblastí v noci na dnešek otřáslo několik explozí, uvedly ukrajinské úřady. Nejsou zatím hlášeny oběti ani škody. Výbuchy se ozvaly ve Vyšhorodském okrese severně od centra ukrajinské metropole, okolo čtvrté ráno SELČ se nad oblastí rozezněly sirény. 

10:41

Ruský prezident Vladimir Putin musí přestat útočit na Ukrajinu a ruští vojáci musí odejít z ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, uvedla dnes vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Všechny strany konfliktu musí za všech okolností respektovat mezinárodní humanitární právo, dodala Bacheletová během živě přenášené tiskové konference. Komisařka ve funkci skončí k 31. srpnu.

"Uplynulo šest měsíců od napadení Ukrajiny Ruskem, šest nepředstavitelně hrozných měsíců," zdůraznila Bacheletová a připomněla miliony uprchlých a tisíce zabitých Ukrajinců, včetně téměř tisícovky dětí. "Mezinárodní společenství musí vše dobře zdokumentovat, aby jednou mohlo prokázat páchání válečných zločinů," uvedla komisařka.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. | Foto: Reuters
10:37

Ukrajinské úřady zvýšily bilanci středečního ruského úderu na nádraží v obci Čaplyne v Dněpropetrovské oblasti - zemřelo podle nich 25 lidí. Podle zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka je mezi mrtvými v Čaplyne i jedenáctiletý chlapec, jenž zemřel v troskách budovy, a šestileté dítě. To přišlo o život při požáru auta poblíž nádraží, uvedl Tymošenko. Dalších 31 lidí podle něj utrpělo zranění.

Ruské rakety podle úřadů ve středu, kdy si země připomínala 31. výročí své nezávislosti, zasáhly železniční stanici a obytnou čtvrť. Agentura Unian dříve napsala, že ruská raketa zasáhla vlak a zapálila čtyři osobní vagony.

10:26

Cena plynu pro evropský trh kvůli dopadům války na Ukrajině překročila 300 eur za megawatthodinu. Dopoledne se dostala téměř na 316 eur za MWh.

10:09

Ukrajinská armáda odrazila ofenzivu ruských invazních sil u Slovjansku, Bachmutu a Avdijivky na východě země. Vyplývá to z pravidelného ranního hlášení ukrajinského generálního štábu. Ten také informoval, že ukrajinské ozbrojené síly na Den nezávislosti, který si napadená země připomněla ve středu, zlikvidovaly dalších 150 okupačních vojáků, celkem podle něj ruská armáda přišla o 45 800 příslušníků vojska. Podobné informace jednotlivých stran nelze nezávisle ověřit.

"V charkovském směru nepřítel pálil z tanků, bojových vozidel, děl a raketometů podél linie dotyku," uvádí dnes mimo jiné ukrajinské armádní velení. U Slovjansku ruská vojska útočila u obcí Pasika a Dolyna. "Bez úspěchu, stáhli se," hlásí ukrajinský generální štáb. Podobné útočné pokusy invazních sil byly zaznamenány u obcí Travneve a Kodema, které se nacházejí poblíž Bachmutu, a také u vsí Pisky a Pervomajske nedaleko Avdijivky.

Ukrajinský generální štáb dále na svém Facebooku informoval o likvidaci dalších 150 ruských vojáků, pěti tanků, dvou obrněných vozidel, šesti raketometů, jednoho dělostřeleckého systému nebo tří vrtulníků za poslední den.

09:50

Válka na Ukrajině vstoupila do sedmého měsíce. 25. srpen pohledem britského ministerstva obrany.

08:52

Ruské síly podle velení ukrajinské armády utrpěly ztráty na jihu Ukrajiny. Tamní velení uvedlo, že ukrajinské síly zabily 12 ruských vojáků, zničily tři ozbrojená vozidla a muniční sklad. Ukrajinská armáda v regionu údajně zasáhla jedno ruské velitelské stanoviště.

Ukrajinské letectvo pak informovalo, že už v noci na středu zničilo jeden ruský bitevní vrtulník Ka-52. Armáda dále tvrdí, že za posledních 24 hodin sestřelila čtyři malé bezpilotní letouny Orlan-10.

07:03

Kyjevskou oblastí v noci na dnešek otřáslo několik explozí, uvedly ukrajinské úřady. Nejsou zatím hlášeny oběti ani škody. Výbuchy se ozvaly ve Vyšhorodském okrese severně od centra ukrajinské metropole, okolo čtvrté ráno SELČ se nad oblastí rozezněly sirény.

06:30

"S nynější situací kolem ukrajinské elektrárny zkrátka nikdo nepočítal," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz jaderná inženýrka Lenka Frýbortová. Dodává však, že objekt elektrárny něco vydrží.

06:17

Americké ministerstvo zahraničí odsoudilo plánované uspořádání procesu s ukrajinskými válečnými zajatci v Ruskem okupovaném Mariupolu. Moskva se "politickými procesy" chce podle Washingtonu zbavit zodpovědnosti za činy spáchané na Ukrajině, kterou v únoru napadla, napsala agentura Reuters.

06:11

Ukrajina si ve středu připomněla šest měsíců od začátku ruské invaze. Boje se mezitím přesunuly na jih a východ země a ani jedna ze stran není prozatím schopná jasného průlomu. 

22:54

Bilance mrtvých při dnešním ruském útoku na nádraží v jihoukrajinské obci Čaplyne vzrostla na 22, uvedl Zelenskyj. Původní odhad činil 15 obětí.  Předchozí informace se rovněž zmiňovaly o 50 zraněných.

20:44

Rusko zaútočilo na vlakové nádraží v Dněpropetrovské oblasti, při útoku zemřelo nejméně 15 lidí, dalších 50 lidí bylo zraněno, citoval deník Kyiv Independent prezidenta Zelenského. Rakety zasáhly nádraží Čaplyne u Dněpru. Agentura Unian doplnila, že ruská raketa na nádraží zasáhla vlak, hoří čtyři osobní vagony.

20:40 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin už válku prohrál, ale Ukrajina ji ještě nevyhrála, uvedl bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko v rozhovoru zveřejněném na webu deníku Ukrajinska pravda.

Juščenka, který byl prezidentem v letech 2005 až 2010 a kterého do čela země vynesla prozápadní "oranžová revoluce", inspirovaly k úvaze o Putinově porážce především poslední útoky na ruské vojenské objekty na anektovaném ukrajinském poloostrově Krym, jako byl muniční sklad u města Džankoj na severu poloostrova a vojenská letiště v různých místech Krymu.

20:39

Stovky lidí převážně ukrajinské národnosti ve středu v podvečer v centru Prahy oslavily Den nezávislosti Ukrajiny. Zároveň připomněli, že uplynulo šest měsíců od 24. února, kdy ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Shromáždění se sešla v horní části Václavského náměstí a na Staroměstském náměstí. Desítky přítomných měly žlutomodré ukrajinské vlajky a nesly transparenty namířené proti Rusku. Někteří podepisovali petici vyzývající český Parlament, aby prohlásil Rusko za teroristický stát.

Foto: ČTK
19:22

Papež František se nesetká s ruským pravoslavným patriarchou na shromáždění hlav církví v Kazachstánu. Patriarcha podporuje válku na Ukrajině, napsala ruská agentura RIA Novosti s odkazem na představitele pravoslavné církve.

Papež František ve Vatikánu drží ukrajinskou vlajku.
Papež František ve Vatikánu drží ukrajinskou vlajku. | Foto: Reuters
19:00

Ukrajinští obránci odráží ruské útoky z pěti směrů. Ve středu ukrajinská vojska bojovala s Rusy u Slovjansku, Avdijivky, Novopavlivky a Jižního Buhu, citoval deník Kyiv Independent ukrajinský generální štáb.

18:03 Vlajka Ruské federace.

Rusko za půl roku války proti Ukrajině zaplatilo ztrátou přibližně 45 700 vojáků, 1924 tanků, 4243 obrněných vozidel, 1036 děl, 266 raketometů, 147 protileteckých zbraní, 234 letadel, 199 vrtulníků, 819 bezpilotních letounů, 196 střel s plochou dráhou letu, 15 plavidel, 3160 vozidel a cisteren a 99 kusů speciální techniky, odhadl ukrajinský generální štáb. Podle ukrajinské verze časopisu Forbes tak Rusko přišlo o zbraně za 16,56 miliardy dolarů, tedy téměř 410 miliard korun.

17:45

Generální tajemník OSN António Guterres v Radě bezpečnosti OSN odsoudil "absurdní" válku na Ukrajině, která přesně šest měsíců po začátku ruské invaze do země představuje "smutný a tragický milník".

"Dnešek je smutným a tragickým milníkem, šest měsíců od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu," řekl António Guterres a odsoudil "důsledky této absurdní války, které dalece přesahují hranice Ukrajiny". Zopakoval hluboké znepokojení nad vojenskými aktivitami v okolí Záporožské jaderné elektrárny a dodal, že "další vyhrocení situace by mohlo vést k sebezničení".

17:42

V Bělehradě se objevila nástěnná malba s portrétem Darji Duginové, která minulý týden u Moskvy podlehla bombovému atentátu. K malbě se přihlásila srbská krajně pravicová skupina Národní patrola, která uvedla, že Duginová byla "velikým přítelem srbského národa".

Malba se objevila v úterý večer pod jedním z bělehradských mostů přes řeku Sávu. Vedle portrétu Duginové na pozadí ruské a srbské vlajky zanechali jeho tvůrci nápis v ruštině: "Ruská smrt je dívka, která odchází do nebe, bílé copánky a srpnové deště". Pod samotnou malbou hořela svíčka.

16:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluví prostřednictvím videa k Radě bezpečnosti OSN, uvedl TASS s tím, že jen Rusko bylo proti a Čína se zdržela.

16:47

Britský premiér Boris Johnson dnes přicestoval na neohlášenou návštěvu Kyjeva, kde jednal s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Při své třetí návštěvě Ukrajiny od začátku ruské invaze před půlrokem Johnson Ukrajině slíbil další vojenskou pomoc v hodnotě 54 milionů liber (téměř 1,6 miliardy korun).

Nová britská vojenská pomoc Ukrajině bude zahrnovat 2000 dronů a takzvaných sebevražedných dronů, které mají ukrajinské armádě umožnit lépe vyhledávat a zaměřovat invazní síly. "Spojené království bude nadále podporovat své ukrajinské přátele. Věřím, že Ukrajina může tuto válku vyhrát a vyhraje ji," uvedl britský ministerský předseda na Twitteru.

16:35

Vláda považuje za naprosto nepřijatelné výroky ruských představitelů na adresu ministryně obrany Jany Černochové (ODS), řekl po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).

16:26

Výcviková mise ukrajinských vojáků a armády by měla být největší mezi těmi, které pořádá Evropská unie. Dnes to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který záměr zřídit unijní vojenskou misi na pomoc ukrajinské armádě poprvé zmínil v pondělí. Jednat o ní budou na začátku příštího týdne při neformální schůzce v Praze ministři obrany zemí EU, uvedla dnes agentura EFE. 

"Měla by to být nejsilnější (výcviková mise), protože se nacházíme v nejzávažnější situaci," řekl dnes Borrell. Dodal, že nevidí důvod, proč by EU nepomáhala s výcvikem a organizací armády Ukrajiny, která je pro unii významným partnerem, když tak činí například v Mali, Mosambiku či Středoafrické republice. Dodal, že unijní krok se zajisté nebude líbit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. "Jemu se ale nelíbí nic, co děláme na podporu Ukrajině," poznamenal šéf unijní diplomacie, který koordinuje také bezpečnostní politiku Evropské komise.

16:06

Ke Dni nezávislosti popřála Ukrajině i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

16:02

Britský premiér Boris Johnson přicestoval na neohlášenou návštěvu Kyjeva, jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Při své už třetí návštěvě Ukrajiny přislíbil další britskou pomoc.

15:58

České ministerstvo vnitra rozdělí mezi kraje 200 milionů korun na provoz asistenčních center pomoci ukrajinským uprchlíkům. Kraje dosud financovaly asistenční centra z vlastních rozpočtů. O záměru ve středu ministerstvo vnitra informovalo vládu. Požádat budou moci všechny kraje a hlavní město Praha.

15:37 Vlajka Ruské federace.

Ruští představitelé dál kritizují českou ministryni obrany Janu Černochovou za její vyjádření k sobotnímu atentátu na prokremelskou publicistku Darju Duginovou. Ruským novinářům dnes tajemník tamní bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev řekl, že žádná civilizovaná země by neměla ignorovat veřejnou podporu terorismu svými politiky. Černochová, kterou už v úterý za její postoj napadl na jednání Rady bezpečnosti OSN ruský velvyslanec u světové organizace, kritiku z Moskvy odmítá.

"Rusko vychází z toho, že ani jedna civilizovaná země, bez ohledu na její politický kurz, nemá právo ignorovat veřejné schvalování terorismu, a tím spíše pocházející od vysoce postaveného státního činitele," řekl Patrušev podle ruské státní agentury TASS.

Podle britských vyšetřovatelů to byl právě on, kdo jako šéf tajné služby FSB posvětil, zřejmě s vědomím prezidenta Vladimira Putina, operaci s cílem zabít bývalého důstojníka FSB Alexandra Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210, které mu v listopadu 2006 v londýnském hotelu Millennium přimíchali do čaje ruští agenti.

Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem.
Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
15:20 Vlajka Ruské federace.

Rusové podle TASS zadrželi dva zaměstnance okupované Záporožské jaderné elektrárny kvůli podezření, že předávali informace ukrajinským silám.

14:41

Americký prezident Joe Biden dnes oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši téměř tří miliard dolarů (74 miliard korun). Jak uvedl list The Washington Post, jde o nejvyšší částku americké pomoci Kyjevu od začátku války. Bílý dům ohlášení načasoval na dnešní Den nezávislosti Ukrajiny.

Podle prezidenta tato suma Ukrajině umožní získat letecké obranné systémy, dělostřeleckou techniku a munici, bezpilotní letecké systémy a radary, což umožní Ukrajině i nadále se bránit v konfliktu s Ruskem.

14:34

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o předvolání ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. Náměstek ministra Jaroslav Kurfürst se důrazně ohradil proti obviněním Ruska vůči Česku na Radě bezpečnosti OSN. Lipavský to uvedl na Twitteru. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý obvinil ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) z podpory terorismu.

Náměstek se podle Lipavského "důrazně ohradil proti nehorázným a lživým obviněním Ruska vůči Česku" v Radě bezpečnosti OSN. "Pokud chce Rusko mluvit o terorismu podporovaném státem, ať si zamete před vlastním prahem," uvedl ministr.

14:28

Ukrajinské velvyslanectví v Praze zveřejnilo na své facebookové stránce videoklip u příležitosti oslavy Dne nezávislosti své země. Hrané záběry dívky v košilce jsou působivě prokládány reálnými záběry z doby, kdy Ukrajinu napadl ruský agresor. Konec zhruba sedmiminutového klipu pak vyjadřuje odhodlání postavit se zlu, které v zemi šíří sousední stát.

14:21

Situace na bojišti se po šesti měsících od začátku invaze obrátila a Ukrajinci nyní přebírají iniciativu, tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges.

13:35

Dnešní poklidné ráno v Kyjevě proťal zvuk sirén varujících před vzdušnými útoky. Ukrajinci si mezitím na bulváru Chreščatyk v centru metropole prohlíželi výstavu ohořelých ruských tanků a obrněných vozidel. Za jejich projevem vzdoru se však skrývaly obavy z nových ruských útoků, napsala agentura Reuters. Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti na Sovětském svazu a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy zemi napadla ruská invazní vojska.

"Doufám, že (válka) letos skončí, abychom se příští jaro mohli radovat," svěřila se sedmadvacetiletá Anna Husjevová. "Chtěla bych, aby se nám dostalo více pomoci, aby to mohlo skončit dříve a my mohli začít žít šťastný život jako před válkou," dodala.

Oslavy 31. výročí Dne nezávislosti v Kyjevě doplnily poškozené ruské tanky.
Oslavy 31. výročí Dne nezávislosti v Kyjevě doplnily poškozené ruské tanky. | Foto: Reuters
13:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko odváží z Ukrajiny děti a dává je k adopci ruským rodinám, potvrdila podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) ruská instituce. Úřad pro rodinu a děti ruského Krasnodarského kraje totiž podle ISW zveřejnil informaci o programu, v jehož rámci Rusko přemístilo 1000 dětí z ukrajinského Mariupolu do ruských měst, kde je adoptovaly místní rodiny. Sdělení poté stáhl. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko to označil za závažné porušení mezinárodních úmluv a vyzval k vrácení dětí jejich rodičům nebo opatrovníkům.

Ruský úřad ve zveřejněné informaci podle ISW uvedl, že 300 dětí stále čeká na nové rodiny a že lidé, kteří se rozhodnou k jejich adopci, získají jednorázovou státní podporu. Sdělil také, že 1000 dětí z Mariupolu předtím skončilo v tak vzdálených místech, jako je sibiřský Irkutsk.

13:27

Kreml trápí nedostatek munice, techniky i vojáků, uvádí v denním přehledu britské ministerstvo obrany. 

13:25

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Generální tajemník OSN António Guterres v Radě bezpečnosti OSN odsoudil "absurdní" válku na Ukrajině, která přesně šest měsíců po začátku ruské invaze do země představuje "smutný a tragický milník".
 • Ruské jednotky zásáhly raketami železniční stanici v obci Čaplyne u Dněpru na jihovýchodě Ukrajiny. Útok si vyžádal nejméně 22 mrtvých.
 • Stovky lidí převážně ukrajinské národnosti ve středu v podvečer v centru Prahy oslavily Den nezávislosti Ukrajiny.
 • Ukrajinští obránci odráží ruské útoky z pěti směrů. Ve středu ukrajinská vojska bojovala s Rusy u Slovjansku, Avdijivky, Novopavlivky a Jižního Buhu.
13:19

Ve videu zveřejněném na Twitteru prohlásila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, že "společně znovu postavíme vaše (ukrajinská) města" a "znovu zasadíme vaše zahrady a pole". "Evropa je s vámi, dnes i v běhu na dlouhou trať," dodala.

13:17

Při příležitosti akce na podporu Ukrajiny přesně šest měsíců po vpádu ruských vojsk dostal do ruky ukrajinskou vlajku i bruselský Čůrající chlapeček.

Stovky lidí včetně uprchlíků z různých koutů Ukrajiny a zástupců Evropské komise se zúčastnily oslavy ukrajinského Dne nezávislosti v Bruselu.
Stovky lidí včetně uprchlíků z různých koutů Ukrajiny a zástupců Evropské komise se zúčastnily oslavy ukrajinského Dne nezávislosti v Bruselu. | Foto: Reuters
13:15

Stovky lidí včetně uprchlíků z různých koutů Ukrajiny a zástupců Evropské komise se dnes zúčastnily oslavy ukrajinského Dne nezávislosti na náměstí Grand Place v centru Bruselu. Prostranstvím před radnicí belgické metropole se nesl zvuk ukrajinských písní a množství ukrajinských vlajek kolem poledne doplnil obří modro-žlutý prapor rozvinutý po příchodu šéfky EK Ursuly von der Leyenové. Šlo o jednu z několika bruselských akcí na podporu Ukrajiny přesně šest měsíců po vpádu ruských vojsk.

"Je to radost, vidět tady ukrajinské vlajky," řekla žena, která se ČTK představila jako Olga z Charkova, zatímco se na náměstí scházeli lidé, povětšinou její krajané. Mnozí měli kromě ukrajinských vlajek i tradiční košile či šaty, přičemž v davu byly vidět především ženy a děti.

Stovky lidí včetně uprchlíků z různých koutů Ukrajiny a zástupců Evropské komise se zúčastnily oslavy ukrajinského Dne nezávislosti v Bruselu.
Stovky lidí včetně uprchlíků z různých koutů Ukrajiny a zástupců Evropské komise se zúčastnily oslavy ukrajinského Dne nezávislosti v Bruselu. | Foto: Reuters
12:49

Konflikt na Ukrajině se po půl roce bojů podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany dostal do slepé uličky. Podle něj nastala patová situace, kdy ani jedna strana nemá potenciál ke zvrácení vývoje bojů na svoji stranu.

Podle Petráše je při zhodnocení půlročních bojů nejpřekvapivější hlavně přístup ruského velení při zahájení celého konfliktu. Ruská armáda při vedení invaze na Ukrajinu podle něj totiž do značné míry popřela základní principy, kdy invazi nezačala rozsáhlou vzdušnou kampaní, která by měla za cíl zničit nebo alespoň neutralizovat kritickou infrastrukturu protivníka, protivzdušnou obranu, systém velení a řízení, a získat vzdušnou převahu.

12:39

Tvrdší postoj zastával na evropské fóru v Alpbachu ministr zahraničí Jan Lipavský, který také znovu apeloval na jednotnou evropskou pozici. Podle APA uvedl, že v podstatě cestuje jen velmi malá část Rusů, často bohatých obyvatel Moskvy či Petrohradu, kteří ruskou agresi na Ukrajině nijak nepocítili. Česko jako první členský stát EU dočasně zastavilo vydávání víz pro občany Ruska už krátce po ruské invazi na Ukrajinu, s výjimkou humanitárních případů; opatření je stále platné.

Odlišný názor má slovinská ministryně zahraničí Tanja Fajonová, která upozornila, že omezení víz by se dotklo i lidí, kteří jsou proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina. Nevydávat víza by byl podle Fajonové velmi riskantní krok, který by se mohl EU "vrátit jako bumerang". Podle ní si lidé v Evropě stále častěji kladou otázku, koho protiruské sankce poškodí více. "Kdyby tu místo politiků hovořili podnikatelé nebo zástupci obyvatel, diskuse by byla asi jiná," dodala Fajonová, která rovněž uvedla, že válka zřejmě rychle neskončí, spíše přeroste ve zmrazený konflikt.

12:37

Příštích šest měsíců bude pravděpodobně v souvislosti s ukrajinskou válkou ještě tvrdších, a to z politických i ekonomických důvodů, prohlásil dnes v rakouském Alpbachu na stejnojmenném evropském fóru rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. V diskusích se jeho evropskými protějšky, včetně českého ministra zahraničí Jana Lipavského, přitom podle agentury APA panovala neshoda ohledně omezení turistických víz pro Rusy kvůli ruské invazi na Ukrajině.

12:33 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešním projevu podle agentury Reuters zdůraznil přitvrzující se válečný postoj Ukrajiny, který je proti jakémukoli kompromisu, jenž by Moskvě umožnil zajistit si územní zisky, včetně oblastí na východě a jihu země, které invazní jednotky během půl roku dobyly. "Donbas je Ukrajina. A my ho vrátíme, ať už bude cesta jakákoli. Krym je Ukrajina. A my ho vrátíme. Ať už bude cesta jakákoli," prohlásil prezident.

Ukrajinci si podle něj začali vážit sami sebe. "Pochopili jsme, že navzdory jakékoli pomoci a podpoře, nikdo jiný než my nebude bojovat za naši nezávislost. A sjednotili jsme se," uvedl prezident. "Ještě jsme neměli (systémy) HIMARS, ale měli jsme lidi ochotné zastavit tanky holýma rukama. Nebyli připraveni uzavřít pro nás nebe, ale měli jsme lidi ochotné krýt svou rodnou zemi sebou samými," pokračoval Zelenskyj.

12:25 Vlajka Ruské federace.

Bude-li obnovena mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu, umožní to Rusku obejít sankce a dostat na trh svou ropu prostřednictvím Íránu. S odvoláním na západní diplomaty to napsal server Politico.

Výměnný mechanismus připravovaný Teheránem a Moskvou počítá podle zdrojů Politico s tím, že by Írán kupoval ruskou ropu k vlastnímu využití a svou vyvážel jménem Ruska, čímž by Rusku poskytl úlevu od sankcí. "Írán je pro tento účel dobrý partner. Rusko má problémy a Írán kapacitu," sdělil jeden z diplomatů. Západ by zřejmě nemohl Írán za tuto výpomoc Rusku potrestat, protože by nechtěl ohrozit čerstvě uzavřenou dohodu o jaderném programu.

12:08

"Ukrajina podobné útoky podniká, ale koncentruje se na představitele kolaborantských struktur. Byla by schopna provést útok i uvnitř Ruska, ale Darja Duginová nebyla osobou, na které by Ukrajina chtěla plýtvat potenciál," míní v rozhovoru analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

12:02

"Bojujete s neuvěřitelnou odvahou za to všechno: za naše společné hodnoty a náš evropský mírový řád. Německo stojí při vás," vzkázala Ukrajincům ve videoprohlášení šéfka německé diplomacie německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

12:02

Ukrajině, která si dnes připomíná výročí své nezávislosti, gratuluje řada osobností a institucí. Podporu válkou zmítané zemi vyjádřili mimo jiné generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg.

"Vzdávám hold statečným ukrajinským ženám a mužům, kteří bojují za svoji svobodu a zemi," napsal na twitteru Stoltenberg. "Můžete počítat s NATO tak dlouho, jak jen to bude potřeba," ujistil také generální tajemník aliance. Ve své gratulaci citoval slova ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, který napsal, že ho drásá, když svobodnou Ukrajinu napadnou zlí lidé.

11:16

Papež František dnes označil za "nevinnou oběť války" dceru ruského nacionalistického ideologa Darju Duginovou, která zemřela při sobotním atentátu v Moskvě. Podle televize Rai to řekl při pravidelné generální audienci, kdy se pomodlil za nevinné oběti války na Ukrajině. František vyzval k ukončení tohoto konfliktu a znovu také kritizoval prodejce zbraní, kteří profitují z válek.

Papež se za závěr generální audience ve Vatikánu modlil za Ukrajinu a za "tolik nevinných, kteří platí za šílenství všech stran". "Myslím na tu ubohou dívku, kterou zabila bomba pod sedadlem auta v Moskvě. Nevinní platí za válku," řekl papež podle televize Rai k sobotnímu atentátu, při němž zemřela Darja Duginová (29). Ruská tajná služba FSB obvinila z její smrti ukrajinské zpravodajské služby, Kyjev to odmítl.

10:42 Vlajka Ruské federace.

Ruskem dosazený šéf ukrajinského města Mychajlivka, které se nachází v okupované části Záporožské oblasti, byl zabit při výbuchu nálože pod autem. S odvoláním na představitele Ruskem podporované regionální správy o tom dnes informovala agentura Reuters.

Člen proruské administrativy ukrajinské Záporožské oblasti Vladimir Rogov napsal na sociální síti telegram, že starosta Mychajlivky Ivan Suško utrpěl těžké zranění poté, co pod jeho vozem vybuchla bomba. Krátce nato v nemocnici zemřel. Rogov podle serveru Ukrajinska pravda z jeho smrti obvinil Ukrajince.

Ukrajinská tisková agentura Unian píše, že Suška "zlikvidovali" záporožští partyzáni.

10:35

Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že ve čtvrtek se setká s ukrajinskými vojáky, kteří se v Německu cvičí na samohybných protileteckých systémech Gepard, které ukrajinská armáda dostane. Řekl rovněž, že na konci října v Berlíně společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou uspořádá mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny.

10:34

Ruská vojenská agrese na Ukrajině je válečným terorem, který ale země díky odvaze a pomoci přátel včetně Němců překoná. Dnes to v projevu k ukrajinskému Dni nezávislosti a k šesti měsícům od začátku invaze prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

"Naše srdce jsou s těmi, kteří každý den musí za ruský válečný teror platit svými životy, kteří jsou každý den mrzačeni, a jsme s těmi desítkami nevinných žen, mužů a dětí, kteří každý den utrpí zranění. I dnes. Truchlíme s těmi, kteří ztratili kamarády a rodinné příslušníky," řekl Scholz. Dodal, že Ukrajina si dnes připomíná vyhlášení nezávislosti, ale místo oslav a radosti zemi halí temný stín války. "Je to přesně šest měsíců od začátku války," řekl.

"Svoboda a demokracie ve sjednocené Evropě jsou mnohem silnější než ruský zpátečnický imperialismus. Vaše země temné stíny války vyžene, protože je silná a statečná a protože má přátele v Evropě a po celém světě. Jsme hrdí, že jsme těmi přáteli," řekl Scholz. "Slava Ukrajini (sláva Ukrajině)," dodal v ukrajinštině na závěr projevu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi na návštěvě ukrajinské Irpině.
Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi na návštěvě ukrajinské Irpině. | Foto: Reuters
10:32 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve svém projevu také tvrdil, že ruská invaze na Ukrajinu byla nutná, protože Kyjev představoval "skutečnou hrozbu" pro obyvatele ukrajinského Donbasu, průmyslové oblasti na východní Ukrajině s početným ruskojazyčným obyvatelstvem, i pro Rusko. Šojgu také prohlásil, že Rusko pokračuje v nastolování míru na obsazených ukrajinských územích, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu prodlužují konflikt a zvyšují počty obětí.

10:29 Vlajka Ruské federace.

Zpomalení tempa ruské speciální vojenské operace na Ukrajině je záměrné a má minimalizovat počet civilních obětí, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Během vystoupení na schůzce ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) tvrdil, že operace, jak Rusko oficiálně nazývá válku na Ukrajině, pokračuje podle zamýšleného plánu a bude dosaženo všech jejích cílů.

"Dělá se vše pro to, aby se předešlo obětem mezi civilním obyvatelstvem. To samozřejmě zpomaluje tempo ofenzivy, ale děláme to záměrně," citovala Šojgua agentura TASS.

10:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Co je pro nás konec války? Říkali jsme: Mír. Nyní říkáme: Vítězství," uvedl čtyřiačtyřicetiletý prezident Volodymyr Zelenskyj v emotivním projevu. Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy ruská invazní vojska napadla zemi. 

"Rusko nám před šesti měsíci vyhlásilo válku. Po celé Ukrajině se 24. února ozvaly výbuchy a střelba… 24. února nám řekli: Nemáte šanci. 24. srpna říkáme: Šťastný Den nezávislosti, Ukrajino! Za těch šest měsíců jsme změnili dějiny, změnili jsme svět a změnili jsme se sami," prohlásil Zelenskyj podle Ukrinform.

Ukrajinci nyní podle svého prezidenta přesně vědí, kdo je jejich "bratr a přítel" a kdo není "ani náhodný známý". "A celý svět zjistil, kdo jsou Ukrajinci. A co je Ukrajina. Nikdo už nebude říkat: Je to někde vedle Ruska," poznamenal Zelenskyj. Prohlásil, že jeho vlast rovněž dala světu novou naději, že spravedlnost "neopustila náš cynický svět".

10:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Ve svém dnešním projevu k národu při příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny to podle agentury Ukrinform uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že jeho země se znovu zrodila, když ji před půl rokem vojensky napadlo Rusko, a v boji zvítězí.

"Ve světě se 24. února ve čtyři hodiny ráno objevil nový národ. Nenarodil se, ale obrodil se. Národ, který neplakal, nekřičel a nezalekl se. Neutíkal. Nevzdal se. A nezapomněl," uvedl podle Reuters Zelenskyj v předem natočeném projevu před Památníkem nezávislosti v centru Kyjeva.

Foto: Aktuálně.cz/Volodymyr Zelenskyj
09:48

Kapela skotské hradní stráže si na 31. výročí ukrajinské nezávislosti připravila svou verzi písně Stefania, se kterou Ukrajina letos vyhrála soutěž Eurovize. 

09:38 Vlajka Ruské federace.

Zpomalení tempa ruské operace na Ukrajině je záměrné a má minimalizovat počet civilních obětí, prohlásil podle agentury TASS ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

09:25

Dnes uplyne 31 let od vyhlášení ukrajinské nezávislosti. Výročí v Kyjevě připomínají i zničené ruské tanky.

Zničené ruské tanky jsou v Kyjevě vystaveny k oslavám výročí nezávislosti země.
Zničené ruské tanky jsou v Kyjevě vystaveny k oslavám výročí nezávislosti země. | Foto: Reuters
09:11

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky v okolí měst Bachmut a Avdijivka v Doněcké oblasti. Ve své pravidelné ranní svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Invazní armáda podle něj nadále soustředí své úsilí na získání plné kontroly nad Doněckou oblastí a udržení okupovaných částí regionů, jako je Chersonská, Charkovská nebo Záporožská oblast, a také na obnovení bojeschopnosti svých jednotek.

"Ruské jednotky pokračují v leteckých a raketových úderech na civilní objekty po celé Ukrajině," tvrdí dále velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň vyzvalo obyvatele, aby neignorovali letecké poplachy.

09:06

Na zádušní mši za Darju Duginovou vyjadřovali smuteční hosté přání, jak by měla na vraždu dcery ruského ultranacionalistického ideologa reagovat vláda prezidenta Vladimira Putina. Někteří by chtěli zastavit "speciální vojenskou operaci" a zahájit skutečnou válku.

07:55

Stát, obce a kraje vydaly ke konci července na zvládání uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině 12,6 miliardy korun. Z toho výdaje ze státního rozpočtu činily 10,5 miliardy korun. Nejvíce šlo na sociální dávky a další výdaje ministerstva práce a sociálních věcí, a to 6,3 miliardy korun. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Do celkových výdajů ještě nejsou zahrnuty výdaje obcí a krajů za červenec. Řádově jde o desítky milionů korun. Bilance za první půlrok od napadení Ukrajiny ruskými vojsky zatím není uzavřena.

07:28

Norsko a Británie společně dodají Ukrajině malé bezpilotní letouny v hodnotě až 90 milionů norských korun (kolem 229 milionů Kč), informuje Reuters.

06:38 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zadrželi opozičního politika Jevgenije Rojzmana, který čelí vyšetřování kvůli své kritice ruského vojenského vpádu na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura TASS. Bývalého starostu Jekatěrinburgu nejspíš čeká stíhání za údajnou diskreditaci ruských ozbrojených sil, což je často označení přečinu, který spočívá v šíření jiné než oficiální verze událostí na Ukrajině.

Moskva označuje invazi za "speciální vojenskou operaci", jejímž cílem je ochrana Rusů a "denacifikace" Ukrajiny. Pokud někdo veřejně hovoří o válce či kritizuje ruské vedení nebo armádu riskuje obžalobu a soud. Před týdnem například soud na Ruskem okupovaném poloostrově Krym posoudil jako diskreditaci armády zpěv ukrajinské vlastenecké písně a uložil za něj pokutu 50 000 rublů (asi 20 000 Kč).

Devětapadesátiletý Rojzman od roku 2013 řídil chod čtvrtého největšího ruského města Jekatěrinburg a byl jediným opozičním politikem v tak vysoké správní funkci. Demisi podal v roce 2018 na protest proti zrušení přímých voleb starosty. Jako starosta proslul tím, že si troufal kritizovat prezidenta Vladimira Putina i místního gubernátora, či naopak se zastat opozice a novinářů.

06:36

Ukrajina si dnes připomíná výročí své nezávislosti, úřady ale v obavě ze zesílení ruských útoků a náletů zakázaly hromadné akce. Namísto tradiční vojenské přehlídky se v centru Kyjeva koná výstava zničené ruské vojenské techniky. Kromě Dne nezávislosti připadá na dnešek ještě jedno výročí - právě před půl rokem, 24. února, začala ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina invazi na Ukrajinu, která si podle odhadů vyžádala desítky tisíc životů a miliony lidí vyhnala z domovů.

Největší nebezpečí tkví v ostřelování ukrajinských měst několika raketami či střelami s plochou dráhou letu o svátečním dni v podvečerních hodinách, kdy se lidé vyskytují ve větším množství na jednom místě, varoval podle agentury Unian v televizi plukovník Oleh Ždanov. Na úder v podobě odpálení desítek raket na jediný cíl Rusku už sotva stačí munice, ale může odpálit na jednotlivá města dvě a více střel, odhadl vojenský expert. Mychajlo Podoljak z prezidentské kanceláře uvedl, že v ohrožení je především Kyjev.

22:28

Ministryně obrany Jana Černochová odmítla ruské obvinění z podpory terorismu. Je podle ní zásadní rozdíl mezi "oslavou teroristického útoku" a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců. Černochová to sdělila v reakci na vyjádření ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji. 

"Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme," uvedla ministryně k obvinění o své podpoře terorismu i k tomu, že podle doněckých separatistů Česko teroristy cvičí. "Mezi 'oslavou teroristického útoku' a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá 'podlidi', je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v ČR rozhodně ano," dodala.

22:17

České ministerstvo zahraničí na Twitteru uvedlo, že nebude komentovat tvrzení "nikým neuznaného loutkového režimu Kremlu".

21:44 Vlajka Ruské federace.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu. Záminkou mu byla vyjádření Černochové po sobotním atentátu, při němž zemřela dcera Darja Duginová, dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Černochová na twitteru na událost reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí "zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie". Podle Černochové, je rozdíl mezi oslavou terorismu a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky.

20:26

Gubernátor Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymu uvedl, že tamní protivzdušná obrana bojuje s bezpilotními letouny. Napsala to v úterý ruská agentura TASS s připomínkou, že Krym se v poslední době stal terčem několika útoků.

"Protivzdušná obrana u mysu Chersonésos dál sestřeluje bezpilotní letouny. Není důvod se zneklidňovat," napsal v aplikaci Telegram gubernátor Michail Razvožajev. Sevastopol je sídlem ruské Černomořské flotily, jejíž velitelství se již dvakrát za měsíc stalo terčem náletu dronu, naposledy v sobotu.

20:11

Ukrajina už na válku s Ruskem, která začala před půl rokem, vynaložila více než 420 miliard hřiven (přes 281 miliard korun), uvedl na úterním jednání ukrajinské vlády premiér Denys Šmyhal. Celkové výdaje rozpočtu přitom podle Šmyhala představovaly více než bilion hřiven, vojenské výdaje tak přesáhly dvě pětiny celkových výdajů ukrajinského rozpočtu.

Téměř 70 procent této částky přitom představují platy vojáků, zbývající část na nákup a opravy zbraní, uvedl šéf vlády. Ukrajina se ruské agresi brání od 24. února. Ruská redakce BBC poznamenala, že spojenci poskytují Ukrajině citelně více, než by si mohla sama dovolit. Země podle ukrajinského premiéra získala pomoc ve výši 14 miliard dolarů (více než 346 miliard korun) a očekává, že dalších 12 až 16 miliard dostane do konce roku.

19:50

Zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) jednají o misi do Záporožské jaderné elektrárny, navštívit by ji měli v následujících dnech.

19:23

Ruskem anektovaný Krymský poloostrov by se měl podle mezinárodního práva vrátit Ukrajině, uvedl v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podporu Ukrajině vyjádřily a návrat okupovaného Krymu podpořily i desítky dalších představitelů zemí a mezinárodních institucí na summitu Krymské platformy, která usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a ukončení okupace poloostrova, který Rusko anektovalo v roce 2014.

19:19

Spojené státy plánují poskytnout Ukrajině další vybavení, výcvik a zbraně pro armádu. V dlouhodobém horizontu Kyjevu slíbí pomoc za tři miliardy dolarů (74 miliard korun), uvedly agentury AP a Reuters s odvoláním na nejmenované vládní činitele. Oficiálně chtějí USA o novém balíku pomoci informovat ve středu, kdy uplyne půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

18:52

Separatisté z Doněcka obvinili Česko z účasti na chystaném útoku. Proruští separatisté z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že odvrátili teroristický útok, který měl podle nich v době konání připravovaného referenda o připojení DNR k Rusku spáchat Ukrajinec vycvičený v Česku. Uvedla to ruská státní agentura TASS.

"Veškeré dostupné informace o teroristickém činu připravovaném Ukrajinou na území DNR a o podílu České republiky na něm jsme předali ruskému ministerstvu zahraničí, aby tyto materiály rozšířilo v zahraničních zemích, v mezinárodních organizacích a přes další komunikační kanály ke světové veřejnosti," prohlásil na tiskové konferenci první náměstek ministra zahraničí DNR Sergej Peresada.

18:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Rusko vůbec nepomýšlí na dialog s Ukrajinou a nikdy o něj ani nestálo, uvedl Zelenskyj. Odmítl také, že by vydal rozkaz k zastavení bojů na frontě, aby Moskvu nějak "uklidnil". Západ ukrajinský státník upozornil, aby nepolevoval ve své podpoře Ukrajiny, únava ohledně války by podle něj znamenala velké nebezpečí pro celý svět.

18:19

Ruské síly se neúspěšně pokusily odpojit okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Příslušníky ruské armády znovu vyzval, aby tuto největší jadernou elektrárnu v Evropě opustili, informovala agentura Reuters. Moskva a Kyjev se v posledních týdnech vzájemně obviňují z ostřelování zařízení.

17:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina získá zpět poloostrov Krym, který anektovalo Rusko. Použije k tomu jakékoliv prostředky, které bude považovat za správné a které nebude konzultovat s jinými zeměmi, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

17:06

Německo se chystá poskytnout Ukrajině zbraně za dalších 500 milionů eur (12,3 miliardy korun). Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters to dnes při návštěvě Kanady uvedl kancléř Olaf Scholz. Dodávka má zahrnovat systémy protivzdušné obrany IRIS-T či raketomety.

16:23

"Je to válka vůlí a logistiky. Proto musíme udržet naši podporu Ukrajině dlouhodobým způsobem," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na summitu takzvané Krymské platformy. To je fórum za účasti vrcholných zahraničních představitelů a mezinárodních organizací, které usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a ukončení okupace poloostrova, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Jens Stoltenberg.
Jens Stoltenberg. | Foto: Reuters
14:58

Ukrajinci mohou počítat s polskou podporou až do "posledního dne boje", prohlásil dnes v Kyjevě polský prezident Andrzej Duda po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Polská hlava státu dala podle serveru Rzeczpospolita najevo přesvědčení, že Ukrajina zvítězí a získá zpět všechna svá území, která okupuje Rusko.

"Ukrajina, Ukrajinci se mohou na Polsko spolehnout, mohou se spoléhat na Poláky," prohlásil mimo jiné Duda. "Lidé na Západě Evropy si vůbec neuvědomují, co znamená ruská agrese, ruský imperialismus. Tady, v zemích, které byly za železnou oponou, lidé vědí, co to znamená nebýt zcela svobodný, co znamená ruská okupace," poznamenal polský prezident.

Polský prezident Andrzej Duda navštívil v Kyjevě prezidenta Volodymyra Zelenského.
Polský prezident Andrzej Duda navštívil v Kyjevě prezidenta Volodymyra Zelenského. | Foto: Polish Presidential Press Service/KPRP/Jakub Szymczuk/Handout via REUTERS
14:05

Ukrajinské síly zasáhly v Doněcku na východní Ukrajině budovu správy separatistické Doněcké lidové republiky (DNR). Kyjev se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, zásah správy DNR ale na komunikační platformě telegram potvrdil Serhij Leščenko z ukrajinské prezidentské kanceláře.

13:46

Tisícům ukrajinských uprchlíků v Británii hrozí, že přijdou o ubytování v soukromí. Podle britského statistického úřadu totiž zhruba každý čtvrtý hostitel nechce nebo nemůže pokračovat v poskytování ubytování, které bylo přislíbeno na půl roku. Náměstek pro uprchlíky Richard Harrington proto požaduje zvýšit státní pomoc domácnostem poskytujícím azyl Ukrajincům ze současných 350 liber (zhruba 10 200 korun) měsíčně na dvojnásobek.

V současnosti žije zhruba ve 25 tisících britských domácnostech 81 700 lidí z Ukrajiny, uvedl list The Times. Pokud by se čtvrtina hostitelů z programu stáhla, zasáhlo by to přibližně 19 tisíc Ukrajinců. Deník ale uvedl, že ministerstvo financí se na případné zvýšení přídavku na ubytování ukrajinských uprchlíků dívá skepticky.

13:33

Slovensko poskytne Ukrajině 30 starších bojových vozidel pěchoty, za to od Německa dostane 15 tanků Leopard, řekl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

13:06

Ukrajinské síly zasáhly v Doněcku na východní Ukrajině budovu správy separatistické Doněcké lidové republiky (DNR). Podle agentury TASS to uvedla administrativa šéfa mezinárodně neuznávané DNR Denise Pušilina. V budově po dopadu rakety začalo hořet. Ukrajinci objekt zasáhli pomocí raketového systému HIMARS dodaného z USA, uvedl zástupce ministra pro informace separatistické republiky. Kyjev informaci zatím nekomentoval.

Útok si podle prvních zpráv nevyžádal oběti ani zranění, napsala agentura Interfax. Doplnila, že Pušilin se nachází v bezpečí. Zasažená budova je viditelně poškozena, sdělili Interfaxu svědci z místa. Kromě objektu správy DNR zasáhly ukrajinské síly v Doněcku podle proruských separatistů také hotel, doplnila agentura.

12:28

Pokud se členské země Evropské unie nedohodnou na plošném zastavení vydávání turistických víz ruským občanům, mohly by zákaz vstupu pro ruské turisty zavést společně Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Finsko. Podle agentury Reuters to dnes řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Litva i další členské země EU volají po zablokování turistických víz pro Rusy kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

"Ruští turisté by neměli být v Evropské unii. Jejich stát provádí genocidu," řekl novinářům Landsbergis. Dodal, že již hovořil s ministry zmiňovaných členských zemí EU a že během těchto debat nenarazil na zásadní politické rozpory.

12:12

V Moskvě se v úterý konal pohřeb zavražděné dcery ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Darja Duginová zemřela v sobotu, když explodoval její vůz. Ruská tajná služba FSB obvinila z její smrti ukrajinské zpravodajské služby, což Kyjev odmítá.

11:31

Za vraždou Darji Duginové je ruská tajná služba FSB, ukrajinské zpravodajské služby takto nepracují, uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Devětadvacetiletá dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy. FSB v pondělí z její vraždy obvinila ukrajinské zpravodajské služby, Kyjev už dříve kategoricky odmítl, že by byl za její smrtí.

Danilov v ukrajinské televizi prohlásil, že Kyjevu na Duginové nikterak nezáleželo. "Udělala to FSB a teď budou říkat, že to byl někdo z naší strany. My takhle nepracujeme. Máme důležitější úkoly… S odpálením té dámy nemáme nic společného - je to práce ruských zpravodajských služeb," uvedl šéf ukrajinské bezpečnostní rady.

Prohlásil, že otec a dcera Duginovi kritizovali to, že ruská "zvláštní vojenská operace" na Ukrajině trvá dlouho, přičemž použil termín, kterým Moskva označuje ruskou invazi v zemi. Ruské zpravodajské služby začínají odklízet lidi, kteří kritizují "úspěchy" ruské armády ve válce, tvrdil Danilov. "Naše zpravodajské služby s tím nemají nic společného," dodal.

Duginová zahynula v sobotu pozdě večer, když se vracela z akce, kterou navštívila společně s otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní. Ruské bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. FSB v pondělí prohlásila, že vraždu objasnila a tvrdí, že pachatelkou je ukrajinská občanka, která do Ruska přijela i s dvanáctiletou dcerou, a po činu odjela do Estonska.

Novinářka Darja Duginová na nedatovaném snímku, který získala agentura Reuters.
Novinářka Darja Duginová na nedatovaném snímku, který získala agentura Reuters. | Foto: Reuters
10:40

Americká ambasáda v Kyjevě dnes varovala, že v následujících dnech se ruské síly budou snažit zintenzivnit útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu i vládní objekty. 

Velvyslanectví také vyzvalo americké občany k odjezdu ze země. Také ukrajinská rozvědka dříve upozornila, že ve středu, kdy Ukrajina slaví Den nezávislosti, hrozí masivnější útoky ruských sil. Ukrajinské úřady pak v souvislosti s tímto varováním zakázaly organizovat v tento den hromadné akce a oslavy.

09:47

Proč je pro Rusy tak důležité v okupovaném Chersonu postavit plovoucí most?

Ukrajinské dělostřelectvo v uplynulých dnech poškodilo nejméně tři mosty přes Dněpr, ruské síly jsou tak patrně v Chersonu odříznuté od zásobování a musí se místo klíčového Antonivského mostu spoléhat na přívoz s omezenou kapacitou. 

Antonivský most je jedinou spojnicí mezi Chersonem a oblastmi na levém břehu Dněpru, které okupují ruští vojáci.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na chersonskou oblastní policii na začátku srpna napsal, že ruská armáda ukradla zakotvenou osobní loď a používá ji nyní k překonávání Dněpru v oblasti poškozeného Antonivského mostu.

09:30

181. den ruské invaze na Ukrajinu pohledem britského ministerstva obrany.

09:00

K výuce do základních škol ve Středočeském kraji by mělo od září nastoupit přes 6200 ukrajinských žáků. Podle Zuzany Žídkové ze středočeského hejtmanství zahrnuje počet děti, které budou pokračovat ve výuce z minulého školního roku, i nově přijaté po červnových zápisech. Skutečný počet ale bude přesnější až po začátku školního roku. V některých městech kvůli naplněným kapacitám vyčlenili pro ukrajinské děti samostatné třídy v jiných budovách, než kde sídlí běžné základní školy.

08:58

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • Generální tajemník OSN António Guterres v Radě bezpečnosti OSN odsoudil "absurdní" válku na Ukrajině, která přesně šest měsíců po začátku ruské invaze do země představuje "smutný a tragický milník".
 • Ruské jednotky zásáhly raketami železniční stanici v Čaplyne u Dněpru v centrální ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Útok si vyžádal nejméně 15 mrtvých a 50 zraněných.
 • Stovky lidí převážně ukrajinské národnosti ve středu v podvečer v centru Prahy oslavily Den nezávislosti Ukrajiny.
 • Ukrajinští obránci odráží ruské útoky z pěti směrů. Ve středu ukrajinská vojska bojovala s Rusy u Slovjansku, Avdijivky, Novopavlivky a Jižního Buhu.
08:54

Polský prezident Andrzej Duda dnes přijel do Kyjeva, kde bude jednat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Probírat budou mimo jiné další vojenskou pomoc východoevropské zemi, která už téměř půl roku čelí ruské invazi. Informovala o tom na svém Twitteru kancelář hlavy polského státu. Je to třetí návštěva polského prezidenta v ukrajinské metropoli od vypuknutí invaze, poznamenal server Onet.

"Prezident Andrzej Duda je dnes na pozvání prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjevě. Během návštěvy se budou konat bilaterální jednání prezidentů a delegací, které budou věnované situaci na Ukrajině, podpoře ve vojenské, ekonomické a humanitární oblasti a dvoustranné spolupráci," uvedla kancelář polského prezidenta.

08:54

Ukrajina po 23leté přestávce obnovuje železniční spojení se sousedním Moldavskem, díky tomu by mohla přes toto území ročně přepravovat deset milionů tun nákladu. Ve svém videoposelství o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj neupřesnil, o jaké zboží půjde. Ukrajina hledá nové způsoby, jak vyvézt miliony tun obilí, které v zemi uvázly kvůli ruské invazi, připomíná agentura Reuters. Moldavsko sousedí s Rumunskem, které je členem Evropské unie.

Trať dlouhá 22 kilometrů vede z ukrajinské obce Berezyne u Oděsy do moldavského města Basarabeasca. Ministr dopravy Oleksandr Kubrakov na Facebooku uvedl, že toto spojení může poskytnout alternativní trasu z černomořského přístavu Oděsa.

07:58

Proruské úřady v Záporožské oblasti vydávají ukrajinské občany vstupující do okupovaného regionu za dočasné žadatele o azyl a tím nepřímo vyhlásily nezávislost regionu na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o válce na Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války (ISW).

Šéf okupační správy oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) podepsal dekret, na jehož základě se lidé musí registrovat. Zavádí také dočasné identifikační formuláře pro všechny "osoby bez státní příslušnosti".

Rusko zároveň pokračuje ve vytváření nových takzvaně dobrovolnických oddílů. Rekruty pro doplnění armádních stavů hledá zejména v Přímořském kraji na Dálném východě; slibuje jednorázový bonus 300 tisíc rublů (124 tisíc korun) a měsíční plat 200 tisíc rublů (83 tisíc korun), uvádí ISW.

06:15

Zhruba třetinu z celkového exportu potravin Ukrajina vyvezla přes přístavy, o něco méně zboží putovalo po železnici. Nejméně využívaným způsobem dopravy je silniční přeprava, na kterou připadá desetina vývozu.

06:12

Téměř polovinu ukrajinského vývozu potravin, 48,9 procenta, letos tvoří kukuřice. Loni tato plodina dominovala ještě výrazněji. Dalšími vyváženými potravinami jsou slunečnicová semena, slunečnicový olej, pšenice nebo ječmen.

06:10

Od začátku války Ukrajina vyvezla deset milionů tun potravin, z toho dva miliony v srpnu. Loni od března do července země vyvezla 19,5 milionu tun potravin, tedy více než dvakrát tolik. S odkazem na ukrajinské ministerstvo zemědělství o tom informovala ruskojazyčná verze BBC News.

Až do konce července vývozu bránila blokáda ukrajinských přístavů provázející ruskou invazi.

06:00

Nizozemsko slíbilo poskytnout na obnovu poválečné Ukrajiny 80 milionů eur (téměř dvě miliardy korun). Většina prostředků je určena na financování poničené infrastruktury v regionech zasažených ruskou invazí, část půjde i na odstraňování nevybuchlé munice.

Během návštěvy Kyjeva to v pondělí oznámily nizozemské ministryně obrany Kajsa Ollongrenová a zahraničního obchodu Liesje Schreinemacherová. Dnes o tom informoval server Ukrajinska pravda a web NOS.nl.

23:19 Vlajka Ruské federace.

Ruský senátor Eduard Isakov zareagoval na chování své dcery, která se minulý pátek vyslovila proti válce na Ukrajině a odjela z Ruska. Diana Isakovová stanici BBC řekla, že letos v březnu šla na protiválečnou demonstraci v Soči, v dubnu tam rozdávala protiválečné letáky a zadržela ji policie. Kritizovala také svého otce, který jako zákonodárce souhlasil s invazí ruských vojsk na Ukrajinu, a předpověděla, že režim, který nazvala diktaturou, v Rusku padne. Isakov ještě v pátek vydal odsuzující prohlášení, které mnozí lidé přijali jako zřeknutí se dcery, ale další jej chápali spíše jako vysvětlení určené nadřízeným. Dnes senátor vydal nové prohlášení, že o zřeknutí se dcery nemůže být ani řeč, ale připustil, že s dcerou z prvního manželství má konflikt a vážné rozpory.

20:13 Vlajka Ruské federace.

Americký řetězec kaváren Starbucks je jednou z mnoha západních společností, které se kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu rozhodly opustit Rusko. Zdejší pobočky v červenci převzal rapper Timati a ruský restauratér Anton Pinkskij, kavárny se tak znovu otevírají veřejnosti. Název se změnil na Stars Coffee a logo i nabídka nápojů vypadají velmi podobně jako u kaváren Starbucks, upozornil server Daily Mail.

19:00

Nejméně 5587 zabitých a 7890 zraněných civilistů si vyžádalo půl roku války Ruska proti Ukrajině, uvedl Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

18:29

Navzdory pokračující invazi ruských vojsk na části území se na Ukrajině v úterý rozběhne nová sezona fotbalové ligy. Úvodní čtyři zápasy se symbolicky odehrají v předvečer státního svátku Dne nezávislosti a zároveň den předtím, než uplyne rovný půlrok od napadení Ukrajiny jejím východním sousedem.

"Bude to unikátní soutěž. Bude se hrát během války, během vojenské agrese, během bombardování," řekl agentuře Reuters Andrij Pavelko, šéf Ukrajinské fotbalové asociace. Kvůli hrozbě vojenského útoku nebudou na stadionech fanoušci.

18:23 Vlajka Ruské federace.

Protivzdušná obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu sestřelila objekt letící ve velké výšce, nejspíše dron, citovala agentura TASS gubernátora oblasti Michaila Razvožajeva. Ve městě byly slyšet výbuchy.

18:01

Bulharsko si musí vyjednat s ruským plynárenským gigantem Gazprom obnovení dodávek plynu, uvedl ministr energetiky úřednické vlády Rosen Christov. Gazprom zastavil dodávky plynu do Bulharska v dubnu, protože Sofia odmítla za plyn platit v rublech. Vláda předtím slíbila, že zajistí dostatečné dodávky na zimu, uvedla agentura Reuters.

16:23

Otevřeně podporovala ruskou invazi na Ukrajinu a Západ na ni kvůli šíření dezinformací uvalil sankce. Darja Duginová, která zemřela v sobotu večer v Moskvě po výbuchu bomby autě, byla pravou rukou svého otce, ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Více v článku.

16:17 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

"Hanebný, krutý zločin předčasně ukončil život Darji Duginové, znamenitého a talentovaného člověka s ryzím ruským srdcem," uvedl v kondolenci rodině zabité Darji Duginové prezident Vladimir Putin.

15:56 Vlajka Ruské federace.

Smrt Darji Duginové, která zahynula v sobotu při explozi, je výsledkem útoku provedeného ukrajinským režimem, napsal podle BBC její otec Alexandr.

Ruský prokremelský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin na snímku z roku 2014.
Ruský prokremelský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin na snímku z roku 2014. | Foto: Reuters
15:46

Evropská unie chce výrazně zvýšit vojenskou pomoc Ukrajině a zvažuje vytvoření výcvikového programu pro ukrajinské vojáky. Dnes to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. O plánech budou jednat ministři obrany členských zemích příští týden na neformálním zasedání v Praze, uvedla agentura AFP. Podle Borrella Ukrajina čelí plnohodnotné konvenční válce, která vyžaduje navýšení vojenské pomoci.

Výcvikový program EU by se podle Borrella konal v zemích, které sousedí s Ukrajinou. Dodal, že pod záštitou Evropské unie v současnosti působí po celém světě 17 vojenských misí, například v Africe. "Doufám, že (program) bude schválen," dodal. Konkrétní parametry programu ale nesdělil, protože nechtěl předjímat výsledky diskuze mezi představiteli členských států.

15:41 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Explozi, při které v sobotu zahynula dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina Darja, odsoudil ruský prezident Vladimir Putin jako hanebný zločin. Učinil tak v kondolenci adresované příbuzným zabité 29leté ženy, píše agentura AFP. Ruská tajná služba FSB dnes z činu obvinila ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev veškerá obvinění kategoricky odmítá.

14:23

Ve válce s Ruskem padlo téměř 9000 ukrajinských vojáků, oznámil dnes náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina a také server RBK Ukrajina. Jedná se o jedno z mála prohlášení ukrajinských představitelů o vlastních vojenských ztrátách v konfliktu, který Moskva rozpoutala 24. února, poznamenala agentura AFP.

13:25 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB obvinila ukrajinské zpravodajské služby z vraždy Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Informovaly o tom agentury TASS a Interfax. Devětadvacetiletá Duginová zemřela v sobotu při explozi auta nedaleko Moskvy. FSB tvrdí, že pachatelkou zločinu je ukrajinská občanka, která poté odjela do Estonska. Neoficiální obvinění na adresu Ukrajiny zazněla už o víkendu a Kyjev je kategoricky odmítl.

12:58

Ukrajinská ambasáda v Česku za minulý víkend vybrala od dárců 24,2 milionu korun. Češi peníze posílali hlavně po částkách 1968 nebo 68 korun při příležitosti výročí okupace Československa sovětskými vojsky. V neděli od ní uplynulo 54 let. Více v článku.

12:51

Úmrtí Darji Duginové, dcery ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina, vyvolalo v Rusku vlnu reakcí a spekulací o pozadí a důsledcích této události. Komentátoři se rozcházejí v názoru, kdo za útokem stojí. Duginovi stoupenci ho přičítají Ukrajincům, ale ozývají se i hlasy, že za atentátem mohly stát ruské silové struktury. Více v článku.

11:01

Rusko rozpoutalo v Evropě válku, v níž umírají a trpí statisíce Ukrajinců, jež je nejhrubším porušením Charty OSN a mezinárodního práva a také ohrožením Česka a Evropské unie. Velvyslancům to v pondělí při zahájení pravidelné porady v Černínském paláci řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Putinova válka proti Ukrajině nesmí uspět, a to ani v podobě jakýchkoli územních ústupků, ani omezení ukrajinské suverenity, uvedl v projevu šéf diplomacie.

09:46

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:16

Ruské jednotky před blížícím se výročím nezávislosti Ukrajiny pokračují v ofenzivě na východě a jihu země. Informoval o tom v pondělí v pravidelném ranním přehledu situace na bojišti ukrajinský generální štáb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden prohlásil, že Moskva u příležitosti výročí ukrajinské nezávislosti, na něž připadá i půlrok od začátku ruské invaze, chystá něco "obzvlášť ošklivého".

08:08

Shrnutí nejdůležitějších informací:

 • Úmrtí Darji Duginové vyvolalo v Rusku vlnu reakcí a spekulací o pozadí a důsledcích této události.
 • Protivzdušná obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu sestřelila objekt letící ve velké výšce, nejspíše dron.
 • Na Ukrajině od začátku invaze zemřelo 5587 civilistů a 7890 lidí bylo zraněno. Mezi oběťmi je i 149 dívek a 175 chlapců.
06:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj v projevu rovněž uvedl, že Ukrajina varovala všechny partnery před ruskými plány na tento týden, kdy bude země slavit Den nezávislosti.

"Mluvil jsem o všech hrozbách s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Byl informován i turecký prezident (Recep Tayyip) Erdogan a generální tajemník OSN (António Guterres). Chápou, co okupanti dělají. A chápou, že Ukrajina to nebude tolerovat," dodal Zelenskyj.

06:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Pokud Rusko zahájí soud s ukrajinskými vojáky v Mariupolu, znemožní tím jakákoli jednání. Ve svém pravidelném večerním projevu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský starosta Mariupolu Vadym Bojčenko již dříve uvedl, že ruská armáda by mohla uspořádat soud s ukrajinskými válečnými zajatci na Den nezávislosti Ukrajiny 24. srpna.

"Ukrajina nebude tolerovat šikanu lidí, o kterých lze říci jediné: jsou hrdiny své vlasti a bránili svobodu svého lidu před útočníky," prohlásil ukrajinský prezident.

05:55 Vlajka Ruské federace.

"Prohlašujeme prezidenta Putina za uzurpátora moci a válečného zločince, který rozpoutal bratrovražednou válku mezi slovanskými národy a poslal ruské vojáky na jistou a nesmyslnou smrt… Putin bude námi sesazen a zničen," citoval z údajného manifestu bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. Listu Ukrajinska pravda řekl, že s Národní republikánskou armádou je v kontaktu od letošního dubna.

05:45 Vlajka Ruské federace.

K odpovědnosti za smrt dcery prokremelského ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina se přihlásila neznámá ruská partyzánská skupina s názvem Národní republikánská armáda.

Podle agentury AP to oznámil bývalý ruský poslanec a opoziční aktivista Ilja Ponomarjov. AP uvedla, že nebyla schopna existenci skupiny ověřit.

05:30

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyznamenal několik spoluobčanů za mimořádné zásluhy o stát. Řád Národní legenda Ukrajiny udělil mimo jiné někdejšímu fotbalistovi Andriji Ševčenkovi. 

22:59

Zhruba 3000 diváků navštívilo dnes na pražském Výstavišti benefiční koncert NeverMore 68 k 54. výročí okupace Československa státy Varšavské smlouvy, který poukazoval na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny. Vystoupila například ukrajinská skupina Brunettes Shoot Blondes, ukrajinská zpěvačka a producentka Birdsy, Lenka Dusilová a česká alternativní kapela Nylon Jail.

Ukrajinská skupina Brunettes Shoot Blondes na benefičním koncertu NeverMore 68 k 54. výročí okupace Československa, který poukázal na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny.
Ukrajinská skupina Brunettes Shoot Blondes na benefičním koncertu NeverMore 68 k 54. výročí okupace Československa, který poukázal na paralelu s ruskou okupací Ukrajiny. | Foto: ČTK
22:01

Připomeňte si, co jsou zač rakety Kinžal, o kterých dnech ruský ministr obrany Sergej Šojgu hovořil. Jde o hypersonické zbraně, které se pohybují nejméně pětkrát rychleji než zvuk a jsou vzhledem k rychlosti a manévrovacím schopnostem obtížně sledovatelné a zachytitelné. Kinžal má podle ruské armády dolet 2000 kilometrů a podle Šojgua je schopen letět rychlostí přes 10 machů, tedy desetkrát rychleji než zvuk.

21:11

Před německým kancléřem Olafem Scholzem se dnes svlékly dvě ženy, které měly na hrudi nápis žádající zavedení embarga na dovoz ruského plynu. K incidentu došlo během dne otevřených dveří v sídle německé vlády, informoval server News in Germany.

19:40

Lídři USA, Británie, Francie a Německa po dnešním konferenčním hovoru vyzvali k zdrženlivosti v okolí okupované Záporožské jaderné elektrárny. Požadují také inspekční misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii v zařízení, z jehož ostřelování se v posledních týdnech navzájem obviňují Kyjev i Moskva. Informovaly o tom agentury.

19:38

Bombardování a útoky při ruské invazi poničily na Ukrajině téměř pět stovek muzeí, výstavních síní, historických budov či uměleckých škol. Tisícovky exponátů museli pracovníci převézt do bezpečí. Cennosti z Mariupolu a obsazených území odvezla okupační vojska. Na konferenci Mezinárodní rady muzeí v Praze to řekla náměstkyně ukrajinského ministerstva kultury a informační politiky Kateryna Čujevová.

19:22

Zhruba 60 lidí se dnes v podvečer na Karlově mostě v Praze zúčastnilo setkání s názvem Křížová cesta sponzorů ruské ekonomiky. Akce měla za cíl upozornit na to, že po vypuknutí ruské invaze řada firem stále neomezila své aktivity v Rusku. Lidé na mostě nesli symbolické kříže v barvě ukrajinské vlajky s logy například oděvní značky New Yorker, potravinářské firmy Bonduelle, aerolinií Emirates nebo banky UniCredit. Akci pořádalo neformální sdružení Občanský rozcestník.

Skupina Občanský rozcestník uspořádala shromáždění Křížová cesta, na kterém ukázala loga firem, jenž neomezily svou přítomnost na ruském trhu.
Skupina Občanský rozcestník uspořádala shromáždění Křížová cesta, na kterém ukázala loga firem, jenž neomezily svou přítomnost na ruském trhu. | Foto: ČTK
18:30

Německá vláda považuje sankce uvalené na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu za účinné a předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce klesne až o 15 procent. Domnívá se rovněž, že sankce poškozují více Rusko než Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury DPA z odpovědi německého ministerstva hospodářství na dotaz poslance Sörena Pellmanna ze strany Levice. Ten nicméně vládní hodnocení dopadů sankcí zpochybňuje.

16:55 Vlajka Ruské federace.

Rusko použilo během invaze na Ukrajině třikrát hypersonické rakety Kinžal. V ruské státní televizi to dnes řekl ministr obrany Sergej Šojgu, který podle agentury Reuters dále prohlásil, že ruské hypersonické střely se při zasahování důležitých cílů ve všech případech osvědčily.

Během zvláštní vojenské operace jsme je nasadili třikrát. A třikrát prokázaly brilantní vlastnosti," řekl Šojgu na stanici Rossija 1, přičemž použil oficiální termín, kterým Moskva označuje svou vojenskou invazi. "Ve skutečnosti nikdo jiný takovou raketu nemá. Není možné ji odhalit nebo zachytit," pokračoval Šojgu podle agentury TASS.

Ruský MiG-31 vyzbrojený hypersonickou raketou Kinžal.
Ruský MiG-31 vyzbrojený hypersonickou raketou Kinžal. | Foto: Reuters
16:35

Letošní připomínky výročí srpnové okupace, které si dnes Češi připomněli na mnoha místech, ovlivnily události na Ukrajině. Řada politiků spojila ve svých vyjádřeních tehdejší invazi se současnou situací na Ukrajině, která čelí ruské vojenské agresi.

15:22 Vlajka Ruské federace.

Darja Duginová se podle agentury TASS narodila v roce 1992 a vystudovala Filozofickou fakultu Moskevské státní univerzity M. V. Lomonosova. TASS ji označil za politoložku a novinářku, podle BBC psala pod pseudonymem Darja Platonovová politické články pro prokremelskou stanici RT a nacionalistickou televizi Cargrad. Americké a britské úřady ji obvinily ze šíření dezinformací a zařadily ji na sankční seznam.

Novinářka Darja Duginová na nedatovaném snímku, který získala agentura Reuters.
Novinářka Darja Duginová na nedatovaném snímku, který získala agentura Reuters. | Foto: Reuters
15:00 Vlajka Ruské federace.

"Už bylo zjištěno, že výbušnina byla umístěna pod spodkem vozu na straně řidiče. Darja Duginová zemřela namístě," citovala ruská agentura TASS tamní vyšetřovací výbor, tedy kriminální ústřednu. Ta se podle ruské tiskové agentury domnívá, že "zločin byl předem naplánován a vykazuje známky toho, že byl objednán".

14:35

Aktuálně.cz navštívilo příměstský tábor v Benešově, kde se děti uprchlíků chystají na nástup do české školy. Od září je pro ně docházka povinná.

14:15

Češi u příležitosti 54. výročí začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy posílají na pomoc Ukrajině symbolických 1968 korun. Peníze putují na účet ukrajinské ambasády. Mluvčí ambasády Tatiana Okopna pro server Seznam Zprávy potvrdila, že ambasáda dostává desítky plateb. "Celková částka příspěvků, které jsme dostali během tohoto týdne, je mnohem vyšší než během posledních týdnů obecně," uvedla.

13:17

Česko počítá s další vojenskou a humanitární pomocí Ukrajině. Pomoci chce už teď s opravou válkou poničených škol, nemocnic a dalších věcí, aby země mohla dál fungovat. Tuto podporu chce Česko za svého předsednictví v Evropské unii koordinovat. V neděli to po vzpomínkové akci k výročí okupace Československa řekl premiér Petr Fiala (ODS).

"Budeme pokračovat v tom, co děláme. Budeme dál posílat vojenskou techniku Ukrajině. Rozvíjíme jednání s Ukrajinou o poválečné pomoci a také to, kde bychom mohli pomoci už teď, ať už jde o opravu škol, zdravotnických zařízení, těch věcí, které Ukrajinci potřebují k tomu, aby do značné míry mohli normálně žít. Myslím si, že to je úkol nejen Česka, ale i dalších zemí. Využíváme i předsednické role v Evropské unii, abychom věci zkoordinovali tak, aby pomoc ze strany Evropy byla opravdu účinná," řekl Fiala.

12:23

Náměstek polského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz odmítl nedávnou zprávu serveru Politico, podle něhož šest největších evropských zemí - včetně Polska - po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádné dvoustranné závazky ohledně vojenské pomoci. Informovala o tom dnes agentura PAP. Polsko poskytuje pomoc Ukrajině neustále, prohlásil náměstek.

"Polsko, společně se Spojenými státy a Británií, už předalo největší vojenskou pomoc Ukrajině, a nadále tak činí," řekl v rozhovoru s tiskovou agenturou Skurkiewicz. "Tato pomoc je trvalá, nepřetržitá a mnohorozměrná," dodal.

11:51

V ukrajinské Kirovohradské oblasti našli tělo náčelníka tamního oddělení tajné služby SBU. Příčinu smrti Oleksandra Nakonečného ukrajinské bezpečnostní složky vyšetřují, informovala ukrajinská média. Podle serveru RBK Ukrajina se hovoří o tom, že mohl spáchat sebevraždu.

Podle ukrajinských médií našla Nakonečného jeho manželka v bytě ve městě Kropyvnyckyj v Kirovohradské oblasti ve střední části Ukrajiny. Místní politik Andrij Lavrus na sociální síti Telegram uvedl, že podle předběžné vyšetřovací verze Nakonečnyj zemřel následkem jednoho výstřelu z pistole do hlavy, uvedl web RBK Ukrajina.

Oleksandr Nakonečnyj vedl oddělení SBU v Kirovohradské oblasti od začátku roku 2021. Předtím působil dva roky v kontrarozvědce a více než deset let v útvaru SBU pro boj s korupcí a organizovaným zločinem, poznamenala agentura Unian.

11:14

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak popřel zapojení Ukrajiny do smrti dcery prokremelského ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. "Ukrajina s tím samozřejmě nemá nic společného, protože nejsme zločinecký stát, kterým je Ruská federace, a už vůbec nejsme teroristický stát," prohlásil Podoljak v televizi podle BBC. Smrt Duginové podle něj svědčí o boji o moc a vliv různých skupin uvnitř Ruska.

Ruské úřady podle něj incident využijí ke zvýšení ideologického a informačního tlaku na vlastní společnost s cílem zvýšit míru nenávisti vůči Ukrajině a radikalizovat domácí ideologický prostor. Přední ruští propagandisté - zejména televizní moderátoři Vladimir Solovjov a Margarita Simonjanová - v reakci na smrt Duginové už volali po odplatě vůči Ukrajině, píše BBC.

09:33

Vůle pomáhat Ukrajině musí přetrvat, uvedl v souvislosti s dnešním 54. výročím začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou premiér Petr Fiala (ODS). Fiala připomněl, že invaze v srpnu 1968 ukončila období uvolněné atmosféry takzvaného pražského jara. "O 54 let později vpadlo Rusko za vydatné pomoci Běloruska na území samostatné Ukrajiny, aby ji zbavilo nezávislosti a svobody. Rusko tak kousek od nás rozpoutalo brutální válku, ve které denně zabíjí lidi, ničí školy, nemocnice a památky a vyhání obyvatele z jejich domovů. Naše vůle pomáhat Ukrajině nás nesmí opustit," napsal na Twitteru předseda vlády. Nelze podle něho dovolit, aby agresor zvítězil. "Jde i o naši svobodu a bezpečnost," uvedl.

Podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše (ANO) tehdejší invaze oddálila v Československu pád totality.

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že imperiální tendence, dříve Sovětského svazu a nyní Ruska, se nezměnila.

09:26

Velení ukrajinských sil dnes rovněž informovalo o přesunu systémů ruské protivzdušné obrany na území Běloruska. "Hrozba nepřátelských raketových a leteckých úderů z území a vzdušného prostoru této země nadále trvá," uvedl ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

09:25

Ruské invazní jednotky útočí ve směru na Mykolajiv, mají částečný úspěch. Obsadily jižní okraj obce Blahodatne, boje pokračují. Ve své ranní operační svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Blahodatne se nachází asi 50 kilometrů od Mykolajivu, který je pod kontrolou ukrajinských sil. Velení ukrajinských sil dále hlásí ruské útoky i na dalších místech fronty, někde se je podle něj ukrajinským vojákům podařilo odrazit. 

Nepřítel se snaží pokračovat v útočných operacích v Doněcké oblasti, uvedl ukrajinský generální štáb. Útočí podle něj například v místech, kde se nacházejí obce Pisky nebo Marjinka, kde pokračují boje. Ruské jednotky podle něj podnikly ofenzivu ve směru na Berestove a Ivano-Darjivku, které leží mezi Lysyčanskem a Bachmutem. 

V Charkovské oblasti se podle něj ruské jednotky pokusily podniknout útočné operace kolem obcí Bražkivka, Sulyhivka a Nova Dmytrivka, které se nacházejí u hranic s Doněckou oblastí. "Utrpěly ztráty a stáhly se," tvrdí ukrajinský štáb. Na dalších místech fronty ukrajinské ozbrojené síly hlásí ruské ostřelování nebo letecké útoky.

08:07 Vlajka Ruské federace.

Při explozi auta nedaleko Moskvy v sobotu zemřela devětadvacetiletá dcera ruského prokremelského ultranacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Server stanice BBC uvedl, že v autě měl jet i sám Dugin. Vyšetřovatelé podle TASS případ vyšetřují jako vraždu.

Automobil, ve kterém Darja Duginová v sobotu večer jela domů, explodoval, narazil do svodidel a začal hořet. Řidička byla na místě mrtvá. První verzí události byl výbuch plynové lahve, ale nyní se bezpečnostní složky přiklánějí k tomu, že pod autem explodovalo improvizované výbušné zařízení, píše na svém ruskojazyčném webu BBC. Bylo by tak možné, že cílem útoku byl Alexandr Dugin. Ten měl podle médií s dcerou společný program, účastnili se festivalu Tradice nedaleko metropole. Podle svědků plánovali návrat do Moskvy společně, ale na poslední chvíli se jejich plány změnily a Dugin jel jiným autem, píše BBC. Jel prý hned za dcerou a byl jedním z prvních lidí, kteří přijeli k místu exploze. 

Ultrakonzervativní filozof, politolog a zastánce ideologie velkého Ruska je považován za mentora prezidenta Vladimira Putina. Dugin nemá žádnou oficiální vládní funkci, ale přezdívá se mu "Putinův mozek" nebo "Putinův Rasputin". Západní média ho označují za jednoho z hlavních ideologů současného Ruska, podle BBC je považován za hlavního architekta ultranacionalistické ideologie, kterou vyznává mnoho lidí v Kremlu. Někteří pozorovatelé nicméně jeho vliv označují za minimální, upozornila agentura Reuters. Duginová plně podporovala ideologii svého otce a byla jeho pravou rukou. Hlasitě podporovala ruskou invazi na Ukrajinu.

08:01 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Po šesti měsících války proti Rusku mají Ukrajinci být nač hrdí, řekl v nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Varoval, že u příležitosti půlročního milníku by mohli Rusové spáchat nějaký nebývale krutý čin. Poděkoval všem, kteří bojují nebo Ukrajinu jinak podporují. Ukrajinci podle něj už dokázali, že jsou neporazitelní.

"Za vítězství Ukrajiny musíme bojovat, je toho ještě hodně, co musíme udělat. Musíme vytrvat a bohužel snést ještě hodně bolesti," řekl Zelenskyj. Vyzval k soudržnosti a solidaritě. "Letos je ve vzduchu na Krymu cítit, že tamní (ruská) okupace je dočasná a Ukrajina se vrací," řekl prezident. Ukrajina 24. srpna slaví Den nezávislosti a zároveň to bude přesně šest měsíců od začátku ruské invaze.

21:44

Protivzdušná obrana na anektovaném Krymu v posledních dnech čelí velkému tlaku ze strany ukrajinské armády.

21:37

Server Politico hodnotí další zbrojní pomoc Ukrajině, kterou oznámil americký prezident Joe Biden. Uvádí, že zbraně patrně budou použity při očekávané ofenzivě ukrajinských sil na jihu země. Drony Scan Eagle, které Ukrajina obdrží vůbec poprvé, a to v počtu 15 kusů, jsou vhodné pro zaměřování dělostřelecké a raketové palby. Obrněná vozidla MaxxPro MRAP mohou čistit cesty a pole od min položených ruskými jednotkami. Přítomnost pancéřovek Carl Gustav na seznamu dodávaných zbraní pak naznačuje, že Ukrajinci očekávají boje na krátkou vzdálenost.

Není jasné, zda se dodávka uskuteční ještě před očekávanou ofenzivou, připomíná Politico. Podle serveru není dokonce jasné ani to, zda se s ohledem na dlouhé odklady ukrajinský protiútok vůbec uskuteční.

19:01

Ruskem dosazený starosta ukrajinského Mariupolu Kosťantyn Ivaščenko (v ruském přepisu Konstantin Ivaščenko) přežil pokus o atentát. Uvedl to dnes představitel ukrajinské správy okupovaného města Petro Andrjuščenko.

V Mariupolu byl spáchán atentát na "gauleitera" Ivaščenka, napsal poradce ukrajinského starosty Andrjuščenko s tím, že útok "nebyl příliš úspěšný". "Ale to je teprve začátek," dodal ukrajinský činitel.

Ruské telegramové kanály podle agentury Unian uvedly, že u vchodu do mariupolské zoologické zahrady vybuchlo nástražné zařízení, když se k němu Ivaščenko blížil. Z incidentu údajně vyvázl bez zranění.

Terčem atentátu se v minulých měsících stala řada činitelů, které Kyjev viní z kolaborace s Ruskem. Před dvěma týdny zemřel po zásahu střelce zástupce vedoucího ruské správy v okupovaném městě Nova Kachovka Vitalij Hura (rusky Vitalij Gura), připomněla agentura Unian.

17:21

Kyjev a Moskva se od začátku srpna navzájem obviňují z bombardování Záporožské jaderné elektrárny. 

16:53

Ruská hnojiva a zemědělské produkty musí získat přístup na světové trhy. Pokud nebudou odstraněny překážky, které tomu dosud brání, hrozí globální potravinová krize. Podle agentury Reuters to dnes v Istanbulu uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

Země, které na Rusko uvalily sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu, daly podle šéfa OSN jasně najevo, že se tato opatření nevztahují na potraviny a hnojiva. Přesto však sankce měly "mrazivý účinek" na ruský vývoz hnojiv a zemědělských produktů.

"Existuje určitý počet překážek a obtíží, které je třeba překonat v souvislosti s přepravou, (…) pojištěním a (…) financováním," řekl Guterres na tiskové konferenci spolu s tureckým ministrem obrany Hulusim Akarem. OSN podle Guterrese spolupracuje se Spojenými státy a Evropskou unií, aby tyto překážky byly odstraněny.

Generální tajemník OSN António Guterres
Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Reuters
16:26 Vlajka Ruské federace.

Současné úvahy o zákazu vstupu Rusů do Evropské unie jsou projevem nacistické politiky. Podle agentur Interfax a TASS to dnes na antifašistickém kongresu u Moskvy uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

"Jsme dnes svědky dalšího jasného projevu nacistické politiky, kdy se z vysokých evropských tribun aktivně prosazuje rusofobní myšlenka zákazu vstupu všech ruských občanů do zemí Evropské unie," řekl Šojgu na dnešním zasedání Prvního mezinárodního antifašistického kongresu nedaleko Moskvy. Dodal, že boj proti jakýmkoli projevům nacismu musí být "nekompromisní a všezahrnující".

Ukrajinští představitelé vyzývají EU, aby Rusům zakázala vstup na své území. Členské země mají však v této otázce rozdílná stanoviska. Česko či pobaltské země již nyní omezují udělování schengenských víz Rusům. Finsko chce od září následovat jejich příkladu a podobné opatření zvažuje také Polsko. Dánsko uvedlo, že dává přednost řešení na úrovni EU, je však připraveno jednat i samostatně, uvedla agentura DPA.

Ruský ministr obrany na vojenské přehlídce v Moskvě.
Ruský ministr obrany na vojenské přehlídce v Moskvě. | Foto: Reuters
16:06

Při ruském ostřelování ukrajinského Voznesensku nedaleko Mykolajivu utrpělo zranění 12 lidí, z toho čtyři děti. Všechny raněné děti jsou ve vážném stavu, jedna dívka přišla o oko. Na sociální síti telegram to oznámil gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim, aktuální počet raněných doplnila generální prokuratura. Voznesensk leží asi 30 kilometrů od druhé největší jaderné elektrárny na Ukrajině, píše agentura Reuters.

Ruské rakety zasáhly obytné pětipatrové budovy. Nejmladšímu ze zraněných dětí jsou tři roky, nejstaršímu sedmnáct. Jedno z dětí bylo převezeno na operaci do nemocnice v Mykolajivu, uvedl Kim a zveřejnil fotografie zasažené oblasti.

Státní společnost Enerhoatom, která spravuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny, označila útok na za "další akt ruského jaderného terorismu". "Raketa mohla mířit na jadernou elektrárnu, které se ruská armáda pokusila zmocnit už na začátku března," uvedl Enerhoatom na telegramu s odkazem na Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. Rusko na toto obvinění bezprostředně nereagovalo.

15:03

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air pozastavila plán na obnovení letů mezi Moskvou a Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Učinila tak poté, co se plán stal terčem kritiky na sociálních sítích, která zahrnovala i výzvy k bojkotu společnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Aerolinky se ve zprávě o pozastavení plánu o této kritice nezmiňují. Na svém twitterovém účtu nicméně dříve v reakci na kritiku uvedly, že lety bude provozovat její společný podnik z Abú Zabí, který je leteckým přepravcem registrovaným ve Spojených arabských emirátech a podnikajícím v souladu s předpisy této země. Upozornila, že ostatní aerolinky ze Spojených arabských emirátů lety do Ruska provozují.

Wizz Air ve společném podniku Wizz Air Abu Dhabi vlastní podíl 49 procent, zatímco 51 procent patří státnímu fondu emirátu Abú Zabí. Podnik lety do Ruska přerušil 27. února, tedy krátce po zahájení ruského útoku na Ukrajinu. Tento měsíc firma oznámil, že plánuje od října lety mezi Moskvou a Abú Zabí obnovit.

Letadlo společnosti Wizz Air
Letadlo společnosti Wizz Air | Foto: Wizz Air
14:00

Čtyřicátník Viktor Kučinskas pocházel z menšího města Miněralnyje Vody v jihozápadní části Ruska a snil o kariéře vojáka, boji i obraně rodné vlasti. Ačkoliv se jednoho dne toužil stát válečným hrdinou, do profesionální armády ho nevzali. I tak ale odešel bojovat na Ukrajinu - jako dobrovolník. Více v článku.

11:16

Shrnutí nejdůležitějších informací:

 • Při explozi auta nedaleko Moskvy v sobotu zemřela dcera ruského prokremelského ideologa Alexandra Dugina. Nejspíš šlo o cílený útok, v témže autě měl sedět i sám Dugin.
 • Na anektovaném Krymu jsou hlášeny další exploze. Do velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu narazil dron.
 • Americký prezident Biden nařídil vyčlenit 775 milionů dolarů (19 miliard korun) na další pomoc Ukrajině.
 • Ukrajinská armáda na několika místech frontové linie odrazila ruské útoky, informuje ukrajinský generální štáb.
 • Situace v okupované Záporožské jaderné elektrárně se dál vyhrocuje. Ruský prezident Vladimir Putin varoval před rizikem "rozsáhlé katastrofy".
11:09 Vlajka Ruské federace.

Z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym je hlášena další exploze, tentokrát z města Sevastopol. S odvoláním na jednoho z exilových vůdců krymských Tatarů Refata Čubarova o tom dnes informovala agentura Ukrinform. Podle jeho informací narazil do budovy velení ruské Černomořské flotily bezpilotní letoun. Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev podle agentury TASS ale uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila dron přímo nad velitelstvím. Incident podle něj nezpůsobil žádné vážné škody ani zranění.

"Spadl na střechu a vzplál," uvedl Razvožajev. Z útoku obvinil ukrajinské ozbrojené síly. Ruská služba BBC na svém webu poznamenala, že Razvožajev na svém telegramovém účtu nejprve napsal, že se dron nepodařilo sestřelit. Kyjev se zatím nevyjádřil.

09:45 Vlajka Ruské federace.

Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na nejvyšší úroveň za nejméně pět let. Rusko si rovněž třetí měsíc za sebou udrželo pozici největšího dodavatele ropy do Číny. Vyplývá to podle agentury Reuters z celních údajů. Rusko v poslední době do Číny uhlí i ropu dodává se slevou. Reaguje tak na pokles poptávky ze strany západních zemí, který je důsledkem ruského útoku na Ukrajinu.

Dovoz ruského uhlí do Číny v červenci meziročně stoupl o 14 procent na 7,42 milionu tun. To představuje nejvyšší měsíční úroveň od roku 2017, kam sahají srovnatelné údaje.

09:25

V dalším týdnu se situace na Ukrajině pravděpodobně nezmění, domnívá se britské ministerstvo obrany. Ruské jednotky budou postupovat pouze lokálně a v malých počtech. 

09:15

Americký prezident Biden nařídil vyčlenit 775 milionů dolarů (19 miliard korun) na další pomoc Ukrajině, která se už téměř půl roku brání ruské agresi.

08:56

"Neboxuje proto, že by prahnul po úspěchu nebo se chtěl stát tím největším (boxerem). Zápas vzal pro svou zemi a svůj lid, protože Ukrajina potřebuje vítězství," řekl promotér Alexander Krasjuk, který boxera Oleksandra Usyka zastupuje. Více v článku.

08:19

"Nepřátelský personál je demoralizován kvůli neustálému odkládání termínů jejich rotace a klamání ohledně slibovaných plateb. To vede k tomu, že se okupanti odmítají účastnit bojových operací," tvrdí ukrajinské vojenské velení.

08:18

Ukrajinská armáda na několika místech frontové linie odrazila ruské útoky, vyplývá z dnešní svodky ukrajinského generálního štábu. Agentura Unian vykládá poslední popis bojů z pohledu ukrajinské strany tak, že Rusko zahájilo na Donbasu rozsáhlou ofenzivu v několika směrech, přičemž v některých směrech boje pokračují. Ruské síly pokračovaly v útočných operacích ve směru na Kramatorsk a Bachmut, které se nacházejí západně od Luhanské oblasti, píše Reuters.

"Okupanti prováděli útočné a přepadové akce v oblastech obcí Bachmut, Zajceve a Kodema, bez úspěchu, boje pokračují," hlásí mimo jiné generální štáb s odkazem na obce v Doněcké oblasti. Boje podle něj pokračují také například kolem obce Opytne.

07:57

Předseda senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý) i šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) jsou pro plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy EU, o kterém mají na konci srpna jednat unijní ministři zahraničí. Také předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) je pro zavedení stejného režimu, jaký už je od konce února nastaven v Česku. Politici to uvedli na dotaz ČTK. ČR pozastavila vydávání krátkodobých schengenských víz Rusům s výjimkou humanitárních případů.

"Požádat o vízum a dostat možnost cestovat do států Schengenu je privilegium pro občany Ruska, které se dopouští válečné agrese a jaderného terorismu kolem elektrárny Záporoží. Je skandální, kolik peněz Rusové, jejichž majetek může pocházet z nelegální činnosti, jezdí utrácet za luxusní zboží do Berlína nebo do Paříže," podotkl Fischer. Za skandál též považuje, že některé státy EU dosud nabízejí pro významné investory z Ruska možnost získat občanství nebo pobyt. "To musí skončit! Mimochodem jejich byty, do nichž investovali i v ČR, je třeba důkladně danit," doplnil.

Senátor Pavel Fischer
Senátor Pavel Fischer | Foto: ČTK
22:25

"V Jevpatorii pravděpodobně zafungoval systém protivzdušné obrany. Krym je spolehlivě chráněn," uvedl na sociální síti telegram bez dalších podrobností Oleg Krjučkov, poradce šéfa správy anektovaného poloostrova. Na telegramu se objevily neověřené záběry, na nichž je vidět raketa vypálená proti objektu na obloze.

21:37

Z Ruskem anektovaného poloostrova Krym dnes večer opět přicházely zprávy o explozích, uvedla na svém webu ruská redakce BBC. Výbuchy byly podle ní slyšet v Jevaptorii na černomořském pobřeží. Představitelé Ruskem dosazené správy poloostrova pak informovali, že v Jevpatorii i v Sevastopolu patrně zafungovala ruská protivzdušná obrana.

20:16

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově mají první zastávku veřejné dopravy s krytem. Je v něm 12 míst k sezení a při ostřelování může poskytnout ochranu až 30 lidem, v pátek o tom informovala ukrajinská média. Televize Suspilne zároveň zveřejnila videozáběry stavby, kterou ozdobil kresbami místní umělec. Charkov, jenž se nachází na severovýchodě Ukrajiny, čelí pravidelnému ruskému ostřelování.

19:22

Další balík americké pomoci Ukrajině bude mít hodnotu 775 milionů dolarů a podle neoficiálních zdrojů zahrne pozorovací drony a minám odolná vozidla. USA na Ukrajinu pošlou rovněž munici a 16 houfnic ráže 105 milimetrů. V balíku bude 15 pozorovacích bezpilotních strojů Scan Eagle, dále 40 obrněných vozů MRAP odolných proti účinkům exploze min a 1000 protitankových střel Javelin.

17:12 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem uvedl, že ostřelování území, kde se nachází ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna, vytváří riziko "rozsáhlé katastrofy".

Státníci se podle Kremlu shodli na důležitosti brzkého vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení. Francouzský prezident řekl Putinovi, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení, přičemž šéf Kremlu souhlasil s vysláním expertů MAAE do této elektrárny, sdělil následně Elysejský palác.

"Ruská strana potvrdila svou připravenost poskytnout inspektorům agentury (MAAE) nezbytnou podporu," uvedlo tiskové oddělení Kremlu. Putin z ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě obvinil ukrajinské ozbrojené síly a hovořil o riziku "velké katastrofy, která by mohla vést k radiační kontaminaci rozsáhlých oblastí."

Kyjev zatím nereagoval, nicméně Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vinily navzájem z ostřelování bezprostředního okolí jaderného závodu, který od března okupují ruské invazní jednotky, ale který podle dostupných informací stále řídí ukrajinští technici.

Foto: Reuters
16:09

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně respektována. Během své dnešní návštěvy jihoukrajinského města Oděsa to podle agentury Reuters prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Největší atomovou elektrárnu v Evropě od března okupují ruské invazní jednotky a ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes uvedla, že se Rusové chystají odpojit ji od ukrajinské sítě.

13:13

Naprostá většina ukrajinských uprchlíků v Česku podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka i po 150 dnech dál zůstává státními pojištěnci. Ani pokud už jimi nejsou, pro zdravotnická zařízení se z hlediska úhrady péče od zdravotních pojišťoven nic nemění. Řekl to na tiskové konferenci ke spolupráci s fondem UNICEF, který na zdravotní podporu uprchlíků v Česku poskytl 92 milionů korun.

11:21 Vlajka Ruské federace.

Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji od ukrajinské sítě. Kvůli tomu již omezili přístup personálu do elektrárny, na pracoviště směli pouze zaměstnanci, kteří zajišťují provoz jaderných bloků, uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která za normálních okolností tuto největší jadernou elektrárnu v Evropě spravuje.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským přislíbil, že o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny bude jednat s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle agentury Reuters Erdogan také uvedl, že Zelenskyj požadoval, aby Rusové odminovali okolí elektrárny.

10:18

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

10:16

Ruská armáda se opět neúspěšně pokoušela útočit v Donbasu a u Charkova na východě Ukrajinyuvádí ukrajinský generální štáb. Z pravidelné svodky ukrajinského velení podle ruské redakce BBC vyplývá, že se situace na bojišti během uplynulých 24 hodin nijak významně nezměnila. Rusko podle odhadu ukrajinského štábu přišlo o další čtyři stovky vojáků, od začátku války, která vypukla před 177 dny, ukrajinské jednotky zabily 44 700 ruských vojáků.

Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruští velitelé ve čtvrtek poprvé od 6. července neoznámili žádné územní zisky. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách prověřit z nezávislých zdrojů.

08:43

Estonsko odrazilo vlnu kybernetických útoků, které následovaly krátce poté, co se estonská vláda rozhodla odstranit sovětské památníky v oblasti, kde žije ruská většina. Informoval o tom zpravodajský server Al-Džazíra.

"Estonsko čelilo nejrozsáhlejším kybernetickým útokům od roku 2007," napsal ve čtvrtek na Twitteru náměstek estonského ministra hospodářství Luukas Ilves.

Ilves uvedl, že pokusy o útoky typu DDoS, kdy se útočníci snaží zahltit internetové stránky vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů, byly "zaměřeny na veřejné instituce i na soukromý sektor", ale nakonec byly "neúčinné". "Služby nebyly narušeny. Až na krátké a drobné výjimky zůstaly webové stránky po celý den plně dostupné. Útok zůstal v Estonsku z velké části bez povšimnutí," dodal Ilves.

06:17 Vlajka Ruské federace.

Podle agentury Interfax člen Rusy dosazené správy okupované části Záporožské oblasti Vladimir Rogov na svém telegramovém kanálu uvedl, že "masivní dělostřelecká palba" na město Enerhodar začala ve 22:50 moskevského času (21:50 SELČ).

06:15 Vlajka Ruské federace.

Ruskem dosazená správa ukrajinské Záporožské oblasti informuje o ostřelování města Enerhodar, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Okupační úřady podle ruských tiskových agentur tvrdí, že na Enerhodar střílelo ukrajinské dělostřelectvo.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva a Kyjev se dnes navzájem obvinily z toho, že se chystají na provokaci v elektrárně.

06:00

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 800 milionů dolarů (19,5 miliardy Kč) a mohla by ji oznámit již dnes. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Biden by tuto pomoc schválil s využitím své prezidentské pravomoci, která šéfovi Bílého domu umožňuje povolit přesun přebytečných zbraní z amerických zásob. Reuters to uvedl s odvoláním na tři zdroje, které s ním hovořily pod podmínkou anonymity.

22:15

Z Krymu jsou hlášeny exploze. Podle agentury Reuters, která se odvolává na tři místní zdroje, byly slyšet nejméně čtyři výbuchy v blízkosti letiště Belbek u Sevastopolu. Ruskem dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev uvedl, že ruská protivzdušná obrana sestřelila ukrajinský bezpilotní letoun a že nejsou hlášeny žádné škody.

Ukrajinská agentura Unian informovala, že se podle místních obyvatel od letiště Belbek ozvaly opakované výbuchy a že tam hoří. Belbek je podle agentury největší leteckou základnou ruských okupačních sil na Krymu. Rusko obsadilo a anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014.

21:08

Ukrajinská nadace koupila satelit, jenž pořizuje snímky zemského povrchu s vysokým rozlišením bez ohledu na denní dobu a povětrnostní podmínky. Záběry z družice bude mít k dispozici ukrajinská armáda. S odvoláním na nadační fond ukrajinského herce a dobrovolníka Serhije Prytuly o tom informoval ruskojazyčný server stanice BBC a web The Kyiv Independent.

Charita k pořízení satelitu použila přibližně 20 milionů dolarů (přes 488 milionů korun), které Ukrajinci sami vybrali v červnu na pořízení čtyř bezpilotních letounů Bayraktar. Turecký výrobce těchto dronů však tehdy peníze odmítl a tři stroje zemi slíbil dodat bezplatně.

20:54 Vlajka Ruské federace.

V ruské Belgorodské oblasti hraničící s Ukrajinou vypukl požár v muničním skladu, uvedl místní gubernátor. Incident si nevyžádal mrtvé ani zraněné, úřady ale evakuují obyvatele dvou vesnic, informovala agentura TASS.

20:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"S generálním tajemníkem jsme se dohodli na podmínkách případné mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Záporožské jaderné elektrárny, zákonnou cestou, přes území, která neovládají okupanti," sdělil podle agentury Reuters Zelenskyj na tiskové konferenci.

19:44

Erdogan po dnešní schůzi řekl, že se Zelenským a Guterresem projednával také výměnu válečných zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem a že později toto téma probere s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S ním se Erdogan začátkem měsíce setkal v Soči. Podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka se Putin s Erdoganem v Soči dohodli, že Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech.

19:11

Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město Charkov vystoupil na 17. Dalších 42 lidí při úderech utrpělo zranění. Podle agentury Ukrinform to oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Další dva lidé přišli o život při nočním ostřelování Krasnohradu v Charkovské oblasti, uvedla agentura.

18:39

Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ve Lvově na západní Ukrajině. S oběma lídry Erdogan jednal o možném ukončení války s Ruskem. Zelenskyj označil Erdoganovu návštěvu za silný signál podpory, možná jednání s Ruskem ale podmínil stažením ruských vojsk z Ukrajiny.

"Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel," řekl podle agentury AFP po skončení jednání ve Lvově Erdogan. Sdělil také, že se svým ukrajinským protějškem i šéfem OSN projednával, jak využít pozitivní atmosféry vytvořené díky dřívější ukrajinsko-ruské dohodě o obilí k nastolení trvalého míru.

18:38

Ukrajinská vojenská rozvědka obvinila z přípravy provokace v elektrárně Rusko. Podle rozvědky o chystaném ruském útoku svědčí skutečnost, že Rusové dali pracovníkům zařízení na pátek nečekaně volno.

"V Záporožské jaderné elektrárně bude 19. srpna přítomen pouze provozní personál. Žádným dalším zaměstnancům nebude vstup umožněn. Je také známo, že objekt narychlo opustili představitelé Rosatomu, kteří byli přitom v poslední době stále v elektrárně," citovala agentura Unian oznámení ukrajinské rozvědky.

17:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a její osvobození od ruských vojsk, uvedl dnes po setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Varoval, že útoky na elektrárnu by mohly mít katastrofické následky pro celý svět.

"OSN musí zajistit bezpečnost tohoto strategického objektu, jeho demilitarizaci a úplné osvobození od ruských vojáků," napsal Zelenskyj na sociální síti Telegram po setkání s Guterresem v ukrajinském Lvově.

15:23

Případná katastrofa v Záporožské jaderné elektrárně by podle Kyjeva zasáhla i část Česka. Český úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) tento týden ale varoval před apokalyptickými spekulacemi a uvedl, že při uvolnění radioaktivních látek by bylo nezbytné přijímat ochranná opatření pro obyvatelstvo maximálně do vzdálenosti několika stovek kilometrů od elektrárny.

13:05

Do českých škol nastoupí v září méně než původně odhadovaných 130 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Ve čtvrtek to uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Přesný přehled o tom, kolik ukrajinských dětí ve školách bude, úřad zatím nemá. Školy podle něj potřebná data upřesní v týdnu před zahájením školního roku.

13:04

Psal se 15. prosinec 2013 a na kyjevském náměstí Nezávislosti, ukrajinsky Majdan Nezaležnosti, už přes měsíc pokračovaly protesty proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Ten odmítl podepsat takzvanou asociační dohodu s Evropskou unií, což značná část Ukrajinců vyhodnotila jako konec představy, že se jejich země jednou zbaví korupce či oligarchů a odvrátí pád do všeobjímající náruče Ruska. Více v článku.

12:29

Německo dočasně sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu z běžné 19procentní sazby na sedm procent, aby spotřebitelům ulevilo od vysokých cen energií. Dnes to v mimořádném prohlášení po jednání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz. Zdůraznil také, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední.

"Vláda souhlasí s tím, že odběratelé plynu by neměli být dále zatíženi dodatečnou daní z poplatku za odběr plynu. Spolková vláda se proto rozhodla dočasně snížit daň z přidané hodnoty u plynu na sedm procent," řekl Scholz.

12:03 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo ukrajinské ozbrojené síly, že během páteční návštěvy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese na Ukrajině chtějí podniknout "rozsáhlou provokaci" v Záporožské jaderné elektrárně, která by mohla vést k jaderné havárii. Oznámila to ruská média.

Z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě, kterou od března okupují Rusové, se vzájemně obviňují obě strany. Moskva tvrdí, že případná havárie by mohla způsobit, že radioaktivní látky zasáhnou i Polsko, Německo a Slovensko, napsala agentura Reuters. Dodala, že ruská obvinění nemůže ověřit.

11:39

Šest největších evropských zemí po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádné dvoustranné závazky ohledně vojenské pomoci. Jde o první měsíc bez nového příslibu od ruského vpádu na Ukrajinu na konci února, píše server Politico s odvoláním na dnes zveřejněné údaje výzkumníků z Kielského ústavu pro světové hospodářství (IfW). Údaje IfW se podle serveru týkají Británie, Francie, Německa, Španělska, Itálie a Polska.

"Toto odhalení je známkou toho, že navzdory historickým posunům v evropské obranné politice - i dříve zdráhající se země jako Francie a Německo dodaly zbraně na Ukrajinu - může vojenská pomoc Ukrajině slábnout právě ve chvíli, kdy Kyjev začíná zásadní protiofenzivu," napsal server.

09:39

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:16

Ruská vojska v noci na dnešek ostřelovala raketami také město Krasnohrad asi 100 kilometrů od Charkova. O život přišli dva lidé. Z trosek se podařilo zachránit tři osoby, včetně jednoho dítěte, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na záchranáře.

08:11

Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov a starosta Charkova Ihor Těrechov upřesnili informace o počtu mrtvých a zraněných poté, co na město nad ránem dopadlo pět raket. Útok má nejméně jednu oběť a 18 zraněných, včetně dvou dětí. Předtím hovořili o dvou obětech, z nichž jedno mělo být dítě.

08:06

Zabránit dnes Rusům v bezstarostném cestování po Evropě není uplatněním kolektivní viny, nýbrž připomínkou sdílené odpovědnosti, píše v komentáři Petr Fischer.

07:24 Vlajka Ruské federace.

Rusko se snaží vzbudit zdání, že údery na vojenská zařízení na ukrajinském Ruskem anektovaném Krymu jsou teroristické činy. Chtějí tak odvrátit pozornost od porušování mezinárodního práva a podkopat výzvy k označení Ruska za stát podporující terorismus. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války.

07:10

Šéf ukrajinské atletiky Jevhen Pronin se po přepadení země ruskou armádou přeškolil na elitního pilota dronů.

07:02

Soud na Ruskem okupovaném poloostrově Krym uložil pokutu 50 tisíc rublů (asi 19 900 korun) návštěvníkovi karaoke baru, na jehož žádost zazněla v podniku ukrajinská píseň s vlasteneckou tematikou. Muž se podle soudu dopustil diskreditace ruských ozbrojených sil. Informoval o tom list Kommersant.

06:44

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na Ukrajině hodlá jednat o situaci v Záporožské jaderné elektrárně, z jejíhož bezprostředního okolí je v poslední době hlášeno ostřelování. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí OSN.

Ve Lvově na západní Ukrajině se má Guterres setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským i s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Generální tajemník OSN António Guterres
Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Reuters
06:35 Vlajka Ruské federace.

Moskva žádá, aby americká strana zajistila ruské diplomatické delegaci neomezený přístup na zářijové Valné shromáždění OSN v New Yorku. Podle agentury Interfax to uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov ve vysílání kanálu Rossija 24. Západ kvůli ruské invazi na Ukrajinu na ruské činitele uvalil sankce, které zahrnují zákaz vstupu do některých zemí.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. | Foto: ČTK
06:17

Bílý dům, Pentagon a americké zpravodajské služby měly na základě nově získaných informací už na podzim loňského roku jasno v tom, že Rusko chystá vpád na Ukrajinu.

06:11

Jednou z obětí raketového útoku na Charkov je dítě, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ve svém příspěvku na Telegramu vyzval spoluobčany, aby neignorovali zvuk sirén a neopouštěli kryty.

Jde o další ostřelování Charkova během několika hodina, dříve ve středu zemřelo v důsledku jiného útoku na obytnou čtvrť v tomto městě sedm lidí a dalších 13 bylo zraněno. Rakety zasáhly ubytovnu, kde žilo asi 30 lidí, včetně seniorů a dětí.

06:07

Na východoukrajinský Charkov nad ránem dopadlo dalších pět raket. Po zásahu vypukly požáry a útok připisovaný ruským jednotkám má nejméně dvě oběti. Podle ruskojazyčné verze webu BBC to dnes oznámili gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov a starosta Charkova Ihor Těrechov.

"Ve 04:32 (3:32 SELČ) první a poté nejméně čtyři další raketové útoky na Charkov. Informace se stále upřesňují. Došlo minimálně k pěti explozím," napsal Těrechov na sociální platformě Telegram.

Jde o další ostřelování Charkova během několika hodina, ve středu zemřelo v důsledku jiného útoku na obytnou čtvrť v tomto městě sedm lidí a dalších 13 bylo zraněno. Rakety zasáhly ubytovnu, kde žilo asi 30 lidí, včetně seniorů a dětí.

22:23

Při ruském ostřelování obytné čtvrti druhého největšího ukrajinského města Charkova bylo zabito šest lidí a dalších 16 bylo zraněno. Podle agentury Reuters to dnes oznámil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

21:05

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zřídilo telefonní linku sociální asistence pro uprchlíky z Ukrajiny. Zájemcům poskytuje sociální poradenství a krizovou intervenci. Linka 800 60 10 20 je bezplatná a poskytuje informace v pěti jazycích, uvedlo dnes v tiskové zprávě MPSV, které call centrum zřídilo ve spolupráci s Modrou linkou a Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1. 

19:37

"Po posledních událostech na Krymu ruští fašisté narychlo přemisťují svá letadla a vrtulníky do hloubi poloostrova nebo na letiště v Rusku," uvedla ukrajinská rozvědka HUR. "Tato aktivita byla zaznamenána po sérii výbuchů v objektech vojenské infrastruktury na dočasně okupovaném poloostrově Krym, včetně těch na letišti Saky (9. srpna) a Hvardijske (16. srpna)," doplnila rozvědka. Letiště Hvardijske, patřící ruskému vojenskému námořnictvu, je základnou pro 12 bombardérů Su-24 a 12 bitevních letounů Su-25, uvedl list Ukrajinska pravda.

Skutečnost, že ukrajinské síly jsou očividně schopny zasáhnout cíle v hloubi Ruskem okupovaného území, by mohla znamenat ve válce obrat, podotkla dnes agentura Reuters.

18:51

V Gruzii vyzvaly dvě desítky vlivných nevládních organizací k zavedení vízového režimu pro Rusy. Organizace ve společném prohlášení upozornily, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu začalo do Gruzie přijíždět více Rusů a významně narostl také počet nově založených ruských firem v zemi. V souvislosti s tím vyjádřili autoři výzvy obavy, že Rusové používají Gruzii ke zmírnění efektu mezinárodních sankcí uvalených na Rusko, napsal portál Meduza.

18:35

Kanada uvolnila 450 milionů kanadských dolarů, tedy zhruba 8,4 miliardy korun, v půjčkách Ukrajině. Peníze jsou určeny na nákup topných paliv na zimu, oznámila kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová.

17:36

Česko bude mít dostatek zásob plynu na zimu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj udělalo veškeré kroky, aby nenastal nejkatastrofičtější scénář.

15:45

Shrnutí nejdůležitějších informací:

 • Ruská Černomořská flotila, která sídlí na anektovaném Krymu, má nového velitele.
 • Ukrajinští technici pracují v Záporožské jaderné elektrárně pod hlavněmi ruských zbraní a čelí obrovskému tlaku, píše agentura Reuters.
 • Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují letadla a vrtulníky.
15:27 Vlajka Ruské federace.

Černomořská flotila ruského vojenského námořnictva má nového velitele, viceadmirála Viktora Sokolova, který donedávna velel námořní akademii. Oznámila to ruská média, podle kterých byl Sokolov ve středu v sídle flotily v Sevastopolu na anektovaném Krymu představen členům vojenské rady. Agentura Reuters dává jmenování nového velitele do souvislosti se sérií výbuchů na ruských základnách na poloostrově.

13:20

Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241 milionů eur (5,9 miliardy korun), většina z této částky je na pomoc uprchlíkům a Kyjevu. Ve zprávě o hospodaření státu o tom informovalo slovenské ministerstvo financí. Krátce po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu Slovensko zaznamenalo silnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která postupně opadla.

10:30

Nejméně dva mrtvé a sedm zraněných civilistů si během uplynulých 24 hodin vyžádalo ruské ostřelování Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde se nyní vedou nejtvrdší boje, uvedly tiskové agentury s odvoláním na tamního gubernátora Pavla Kyrylenka. Střely a rakety mířily i na Oděsu, Charkov a Mykolajiv, tvrdí úřady.

09:41

Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u Doněcka v Donbasu na východě země, jakož i v Záporožské oblasti na jihu Ukrajinyuvedl ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti ve 175. den války. Místy boje podle ukrajinského velení pokračují, ruské síly také na dálku pokládají další minová pole. Generální štáb hlásí také dalších 200 ztrát na straně nepřátelských vojáků za uplynulý den, celkové ztráty Ruska tak přesáhly 44 tisíc vojáků. Tato tvrzení ale nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

09:24

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

07:35

Ukrajinští technici pracují v Záporožské jaderné elektrárně pod hlavněmi ruských zbraní a čelí obrovskému tlaku, ale zůstávají, aby zajistili, že nenastane katastrofa podobná havárii v Černobylu. Agentuře Reuters to řekl jeden z pracovníků největší atomové elektrárny v Evropě, kterou od března okupuje ruské vojsko a v poslední době zažila ostřelování, z něhož se navzájem obviňují Moskva a Kyjev.

Ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom, která za normálních podmínek na elektrárnu dohlíží, je přesvědčena, že na pracovníky zařízení je vyvíjen nátlak a že jsou v nebezpečí. Šéf společnosti Petro Kotin na začátku srpna uvedl, že zaměstnanci pracují pod "silným psychickým a fyzickým tlakem", přičemž si stěžoval na přítomnost Rusů v zařízení.

Jednou z neustálých obav je možnost přerušení elektrického vedení do elektrárny, protože čerpadla, která chladí jádro reaktoru a bazény s vyhořelým palivem, potřebují ke svému provozu elektřinu, uvedl technik. Je tam záložní stanice, která funguje na naftu, ale pracovník elektrárny si není jistý, kolik dieselu v areálu zůstalo.

06:50

Ukrajina a Rusko se navzájem obviňují z ostřelování okupované Záporožské jaderné elektrárny. V noci z pondělí na úterý zněla v blízkosti největší atomové elektrárny v Evropě palba.

06:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek setká ve Lvově na západě země se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na mluvčího OSN Stéphana Dujarrice a Ankaru. Vrcholní představitelé se budou zabývat dohodami o dodávkách ukrajinského obilí na světové trhy, které mají pomoci zmírnit globální obilnou krizi, a budou diskutovat o možnostech ukončení téměř půl roku trvající ruské invaze na Ukrajině, píše AP.

Podle Dujarrice bude trojice lídrů nejspíše probírat také situaci kolem ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou od března okupuje ruská armáda a od které v poslední době přicházejí zprávy o ostřelování v její blízkosti, z něhož se Moskva a Kyjev viní navzájem.

06:27

Loď Razoni s nákladem kukuřice, která vyplula z Ukrajiny jako první plavidlo po začátku ruské invaze v zemi, zakotvila v syrském přístavu Tartús. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z lodní dopravy a satelitní údaje. Poloha plavidla nebyla v posledních dnech jasná, protože posádka plavidla podle agentury AP vypnula monitorovací zařízení.

Loď Razoni plující pod vlajkou Sierry Leone měla na palubě 26 000 tun kukuřice. Mířila původně do Libanonu, ale tamní zákazník odmítl kukuřici převzít kvůli mnohaměsíčnímu zpoždění dodávky.

Plavidlo se z Ukrajiny vydalo na cestu na začátku srpna jako první nákladní loď na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů a obnovení vývozu obilí z této země, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.

V Sýrii loď zakotvila v úterý a podle zdroje z lodní dopravy se z ní v této blízkovýchodní zemi vykládá alespoň část nákladu, píše Reuters, podle něhož byla část přepravované kukuřice už dříve vyložena v Turecku. AP před tím informovala, že náklad byl několikrát přeprodán.

Damašek je spojencem Ruska, které Kyjev viní z převozu obilovin ukradených Ukrajině. Moskva krádež zemědělských produktů popírá. Na Sýrii Západ uvalil sankce kvůli válce, která trvá od roku 2011. Kyjev s Damaškem přerušil diplomatické vztahy poté, co Sýrie v červnu uznala nezávislost dvou separatistických útvarů na východě Ukrajiny.

Loď Razoni s nákladem kukuřice z Ukrajiny.
Loď Razoni s nákladem kukuřice z Ukrajiny. | Foto: Reuters
23:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Pokud by Kyjev předem varoval ukrajinské občany před možností ruské invaze, rozšířila by se na Ukrajině panika a Rusko by zemi ovládlo v řádu dníuvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Mezinárodní partneři podle něj sice Ukrajinu s předstihem upozorňovali na potenciální ruský vpád, konkrétní data ale neposkytli. "Pokud bychom to zveřejnili… dostali by nás za tři dny," řekl Zelenskyj. Ukrajinské vedení mělo podle něj pocit, že není dobré vyvolávat paniku, která by vedla k úprku lidí ze země.

21:30

Vězněný ruský opoziční politik Alexej Navalnyj dnes na sociálních sítích kritizoval jako nedostatečné západní sankce uvalené na ruské oligarchy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Na sankčním seznamu Evropské unie Navalnyj například postrádá generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera a upozorňuje, že mezinárodním postihům se dosud vcelku úspěšně vyhýbá také jeden z nejbohatších Rusů Vladimir Potanin.

20:51

Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, předložily prezidentovi Joeu Bidenaovi hodnocení, že Moskva plánuje podniknout proti sousední zemi rozsáhlý útok. Napsal to dnes deník The Washington Post, který vydal obsáhlý článek mapující "cestu k válce" z pohledu Spojených států. Popisuje také, jak se Washington snažil přesvědčovat spojence v Evropě včetně Kyjeva, že plnohodnotná invaze je reálnou hrozbou.

18:16

Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským vyjádřil znepokojení nad přítomností ruských sil v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. Od elektrárny je v posledních dnech hlášeno ostřelování, z něhož se vzájemně obviňují Ukrajina i Rusko, a Mezinárodní agentura pro atomovou energii varovala před možnou katastrofou.

17:31 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinští diverzanti vyhodili do povětří šest stožárů vysokého napětí, které byly součástí přenosové soustavy vedoucí od Kurské jaderné elektrárny v západní části Ruska, uvedla v úterý ruská tajná služba FSB. Tři útoky, které se odehrály předminulý a minulý týden, narušily podle FSB "technologický proces fungování elektrárny". Dnes o tom informovala agentura RIA Novosti

15:53

Stát by v případě stavu plynové nouze sáhl k omezení dodávek tepla pro domácnosti, aby udržel chod klíčových složek průmyslu, řekl ministr průmyslu Josef Síkela.

15:48

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent.

15:33

Ruské úřady na Krymu vyhlásily po explozi skladů munice mimořádný stav na severu poloostrova.

15:32

Boje uvázly ve slepé uličce, ale zmrazení konfliktu se nehodí Moskvě ani Kyjevu. Politické cíle tlačí strany k ještě větší válce. Lze jí uniknout? ptá zpravodajský server Meduza.

Za 40 dnů od dobytí Lysyčansku ruská armáda na tisíc kilometrů dlouhé frontě od Charkova po Cherson nepostoupila ani o deset kilometrů. Postupu v dvojciferném čísle nedosáhla ani ukrajinská armáda. Ale nynější postavení neuspokojuje žádnou stranu, a tak mír není možný. Řešení jsou dvě: buď konflikt zamrzne (a Moskvu i Kyjev bude možné pokládat za poražené), nebo jedna ze stran najde východisko ze slepé uličky. Tato varianta, pokud je vůbec možná, ale může způsobit ještě větší eskalaci.

"Lze očekávat, že ruská armáda bude díky převaze v dělostřelectvu a munici pokračovat v pomalém vytlačování ukrajinských sil z Donbasu a ukrajinská strana se bude snažit Rusy zastavit a podnikat protiútoky. "Přetlačování" může trvat měsíce," uvádí ruský server, který kvůli cenzuře v Rusku sídlí v exilu v Lotyšsku.

15:30

Ukazuje se, že ruská armáda je na Krymu velmi zranitelná a ruský voják se tam nemůže cítit bezpečně," řekl stanici BBC britský vojenský expert Andrew MacLeod z londýnské Kings College. Podle něj válka dospěla do bodu, kdy ani jedna strana nebude moci získat převahu.

14:57

Souhrn událostí posledních hodin:

 • Severem okupovaného Krymu v úterý ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury. Dým se vznáší i z ruské letecké základny u Simferopolu.
 • Mezi představiteli dvou proruských separatistických útvarů na východě Ukrajiny se objevují další známky rozkolu.
 • Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom ruská služba stanice BBC.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí vyzval mezinárodní společenství, aby zajistilo ochranu Záporožské jaderné elektrárny a předešlo havárii v zařízení.
 • Rusko pozastavilo dodávky náhradních dílů pro leteckou a další techniku ruské i sovětské výroby do "nikoliv přátelských zemí", mimo jiné USA a zemí EU.
14:04 Vlajka Ruské federace.

Lídr populární ruské rockové skupiny DDT Jurij Ševčuk musí zaplatit pokutu 50 tisíc rublů (asi 19 700 korun), podle soudu se provinil diskreditací ruské armády. Zpěváka vyšetřovala policie, když v květnu na koncertě mimo jiné s odkazem na ruského státníka Vladimira Putina prohlásil, že Rusko "není prezidentova řiť, kterou je potřeba líbat".

Soud v Petrohradu uznal Ševčuka vinným z veřejného vystoupení za účelem diskreditace ruských ozbrojených sil, napsala agentura AFP. Hudebník se dnešního slyšení neúčastnil, píše ruskojazyčný server BBC. V psaném prohlášení umístěném na telegramu uvedl, že byl vždy proti válkám a že nesouhlasí ani se současnou válkou na Ukrajině.

13:39

Estonsko odstranilo kontroverzní sovětský pomník v převážně ruskojazyčném městě Narva na rusko-estonské hranici. Tank T-34 z druhé světové války, který připomíná vstup sovětské armády do Estonska, bude umístěn v muzeu, uvedla vláda pobaltské země. Tallin o odstranění sovětských pomníků z veřejného prostoru rozhodl na začátku srpna.

12:32 Vlajka Ruské federace.

Z ruské letecké základny u Simferopolu v centrální části anektovaného ukrajinského poloostrova Krymu po explozích stoupá dým, uvedl na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na očité svědky. Úřady podle zdrojů deníku prověřují, zda nešlo o útok malého bezpilotního letounu. Oficiální představitelé se zatím nevyjádřili, dodal deník.

Ještě dříve ruské ministerstvo obrany označilo za výsledek sabotáže výbuchy ve vojenském skladu u města Džankoj na severu Krymu, kde byly poškozeny i civilní objekty, včetně elektrického vedení a dalšího zařízení, železnice a řady obytných budov.

12:31

Finsko sníží množství víz udělovaných občanům Ruska na desetinu současného počtu. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na finského ministra zahraničí Pekku Haavista. Finsko je jedinou unijní zemí, která sousedí s Ruskem a doposud vůči němu nezpřísnila vízovou politiku.

Poté, co Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila letecké spojení s Ruskem, využívají ruští turisté k cestám do Evropy stále více dlouhou pozemní hranici s Finskem.

12:14 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany označilo výbuchy ve vojenském skladu na severu anektovaného ukrajinského poloostrova Krym za výsledek sabotáže. Poškozeny byly i civilní objekty, včetně elektrického vedení a dalšího zařízení, železnice a řady obytných budov. "Nikdo nebyl vážně zraněn. Přijímají se nezbytná opatření k odstranění důsledků diverze," dodalo ruské ministerstvo podle agentury TASS.

10:57

I za velmi dramatických okolností lze předpokládat, že v případě uvolnění radioaktivních látek ze Záporožské jaderné elektrárny by bylo nezbytné přijímat ochranná opatření pro obyvatelstvo maximálně do vzdálenosti několika stovek kilometrů. Na svém webu to uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). České hranice jsou od ukrajinské elektrárny, kterou na začátku března obsadily ruské invazní síly, vzdálené přes 1000 kilometrů, doplnil SÚJB.

10:04

174. den ruské invaze na Ukrajinu očima britského ministerstva obrany.

09:58

Z Ukrajiny vyplulo dalších pět lodí s nákladem kukuřice a pšenice, informuje turecké ministerstvo obrany. Mezi plavidly, která dnes vyplula, je i nákladní loď Brave Commander, která převáží pšenici pro humanitární programy, uvedla agentura Reuters.

Další čtyři lodě připluly do Istanbulu a po inspekci plánované na dnešek budou smět pokračovat v plavbě pro náklad na Ukrajinu.

Loď Brave Commander převáží zhruba 23 tisíc tun pšenice a směřuje do Džibuti. Loď pluje pod záštitou OSN a její náklad poslouží pro potravinové humanitární programy v Etiopii. Podle agentury Reuters je to poprvé od začátku války na Ukrajině na konci února, co z ukrajinských přístavů vyplula loď s nákladem pro humanitární účely.

Přeprava obilí přes Černé moře se obnovila 1. srpna díky dohodám podepsaným Ukrajinou, Ruskem, Tureckem a OSN. Podle ukrajinského ministerstva dopravy dosud vyplulo z ukrajinských přístavů 21 lodí se zemědělskými komoditami a dalších 30 lodí požádalo o vstup do ukrajinských vod.

09:42

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu víza získalo 412 959 běženců. Údaje v úterý ministerstvo vnitra zveřejnilo na Twitteru. V Česku je uprchlíků méně, někteří se vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v Česku méně než 300 tisíc běženců z Ukrajiny.

09:27

Jeden z předáků krymských Tatarů podle ukrajinských médií tvrdí, že exploze v muničním skladu na Krymu jsou výsledkem přesného zásahu ukrajinských sil. Detonace si podle šéfa proruské krymské správy vyžádaly dva zraněné.

"V tuto chvíli detonace pokračují. Jsou dva zranění mezi civilisty, jejich životy nejsou v ohrožení. Pokračuje evakuace obyvatel, kvůli bezpečnosti lidi odvážejí za pětikilometrovou zónu (okolo skladu)," uvedl šéf okupovaného Krymu Sergej Aksjonov podle agentury Interfax. Podle serveru Kryminform byl jeden ze zraněných hospitalizován, jeho zranění lékaři označují za středně těžká, druhý člověk byl zraněn lehce a ošetřili jej na místě.

09:25

Výbuch munice na Krymu si podle agentury TASS vyžádala evakuaci obyvatel nedaleké vesnice Majskoje. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že požár skladu nezpůsobil nikomu vážná zranění.

S 38 tisíci obyvatel patří Džankoj k větším městům na severu poloostrova. Není jasné, zda požár trafostanice narušil dodávky proudu ve městě.

Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saky na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Kyjev odmítl, že by na základnu zaútočil. Podle satelitních snímků, které zveřejnila společnost Planet Labs, výbuch poškodil letadla i letištní infrastrukturu.

08:14

Souhrn událostí posledních hodin:

 • Severem okupovaného ukrajinského Krymu v úterý ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury.
 • Mezi představiteli dvou proruských separatistických útvarů na východě Ukrajiny se objevují další známky rozkolu.
 • Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom ruská služba stanice BBC.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí vyzval mezinárodní společenství, aby zajistilo ochranu Záporožské jaderné elektrárny, a předešlo havárii v zařízení.
 • Rusko pozastavilo dodávky náhradních dílů pro leteckou a další techniku ruské i sovětské výroby do "nikoliv přátelských zemí", mimo jiné USA a zemí EU.
08:07

Severem okupovaného ukrajinského poloostrova Krym dnes ráno otřásly výbuchy, informovaly ruské tiskové agentury. Podle agentury TASS vybuchl bývalý statek, který armáda používala jako muniční sklad. Agentury RIA Novosti s odvoláním na místní úřady informovala o explozi, která způsobila požár transformační stanice ve městě Džankoj. Příčiny výbuchů ani další podrobnosti zatím nejsou známé.

07:28

"Vyznění videa odráží širší trend poklesu úsilí LNR při podpoře ruské války na Ukrajině a její morálky," uvádí ISW. "Tento trend je obzvláště nebezpečný pro ruské síly, které se snaží naverbovat co nejvíce nových vojáků z Luhanské oblasti, aby nahradily nedávné ztráty. Další rozkol uvnitř Ruskem vedených sil také hrozí dále snížit efektivitu ruského válečného úsilí," dodává institut s tím, že pravost snímku nebylo zatím možné ověřit.

07:28

Lidé v LNR mají dost vyčerpávajících ofenziv za hranicemi, které si tamní separatisté nárokují. ISW to uvedl s odkazem na video zveřejněné v pondělí v ukrajinských médiích, podle něhož příslušníci jednoho z praporů odmítají bojovat za Doněckou lidovou republiku (DNR). Vojáci na něm tvrdí, že s 3. červencem, kdy Moskva oznámila dobytí celé ukrajinské Luhanské oblasti, jejich práce skončila.

07:27

Mezi představiteli dvou proruských separatistických útvarů na východě Ukrajiny se objevují další známky rozkolu. Některé jednotky samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) údajně odmítly pokračovat ve vyčerpávajících bojích s ukrajinskou armádou v Doněcké oblasti, uvedl ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW).

06:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí vyzval mezinárodní společenství, aby zajistilo ochranu elektrárny, a předešlo havárii v zařízení. Chování ruské strany v elektrárně označil za vydírání.

Zopakoval také svůj dřívější požadavek, aby mezinárodní společenství uvalilo sankce na ruskou společnost Rosatom a celý jaderný průmysl "teroristického státu".

06:20 Vlajka Ruské federace.

Inspekční cesta delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Záporožské jaderné elektrárny nesmí vést přes Kyjev, neboť by členy mise vystavila nebezpečí při přechodu frontové linie. Podle agentury TASS to dnes uvedl přední ruský diplomat Igor Višněveckij.

Od elektrárny je v posledních dnech hlášeno ostřelování, z něhož se vzájemně obviňují Ukrajina i Rusko. MAAE varovala před možnou katastrofou.

22:38

Ukrajina dostala od Lotyšska čtyři vojenské vrtulníky sovětské výroby jako pomoc ve válce proti Rusku. Jedná se o dva víceúčelové stroje Mi-17 a dva lehké vrtulníky Mi-2, sdělilo podle agentury DPA ministerstvo obrany pobaltského státu. "Nyní, když ukrajinští vojáci na mnoha místech podnikají protiútoky, pomohou naše darované vrtulníky při provádění vojenských operací a záchraně životů," uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. "Podpora Ukrajiny ze strany západních zemí nesmí skončit, dokud Ukrajina neosvobodí celé své území od ruské okupace," dodal.

21:45

Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom dnes ruská služba stanice BBC. Představitelé proruské správy městě Enerhodar, kde se největší evropská atomová elektrárna nachází, informovali o sérii výbuchů ve městě i v okolí zařízení, které okupují ruská vojska. Z útoku viní ukrajinskou armádu. Naopak šéf ukrajinské správy nedalekého Nikopolu tvrdí, že Enerhodar ostřelují Rusové.

20:59

Zástupci Kremlu na Donbasu jsou připraveni odsoudit 5 cizinců, kteří bojovali za Ukrajinu. Tři z nich, Matthias Gustavsson ze Švédska, Vekoslav Prebeg z Chorvatska a John Harding z Velké Británie, mohou čelit trestu smrti, uvedla ruská státem kontrolovaná média RIA Novosti.

20:55 Vlajka Ruské federace.

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Rusko podle něj v reakci na incident vyslalo do vzduchu stíhačku, která britský letoun vytlačila z ruského vzdušného prostoru. "Hlídky sil protivzdušné obrany zaznamenaly nad Barentsovým mořem neznámý vzdušný cíl, který se pohyboval směrem k ruské státní hranici," uvedlo ruské ministerstvo. Doplnilo, že síly protivzdušné obrany v reakci na nález vyslaly do vzduchu stíhačku MiG-31BM, která cizí stroj identifikovala jako výzvědný letoun Boeing RC-135 britského letectva a donutila ho ruský prostor opustit.

20:07

Ruské ostřelování představuje hrozbu pro radiační bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny. "Existují rizika úniku vodíku a rozstřikování radioaktivních látek a riziko požáru je vysoké," uvedl ukrajinský státní jaderný podnik Enerhoatom.

20:00

Z Doněcké oblasti bylo evakuováno více než 5 575 civilistů. Guvernér Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko uvedl, že z území kontrolovaných Ukrajinou byly evakuovány již tři čtvrtiny obyvatel a povinná evakuace pokračuje.

19:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko pozastavilo dodávky náhradních dílů pro leteckou a další techniku ruské i sovětské výroby do "nikoliv přátelských zemí", k nimž Moskva řadí mimo jiné státy Evropské unie a USA. Podle agentury RIA Novosti to řekl ředitel Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev, který kritizoval, že mnoho zemí dodává tuto techniku Ukrajincům.

19:53

Ukrajinská kukuřice z lodi, která vyplula 1. srpna z Oděsy, byla několikrát přeprodána a neví se, kde nyní plavidlo je. Informovala o tom dnes s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Libanonu agentura AP. Loď Razoni plující pod vlajkou Sierry Leone měla na palubě 26 tisíc tun kukuřice určené ke krmení kuřat. Mířila původně do Libanonu, ale tamní zákazník odmítl kukuřici převzít kvůli mnohaměsíčnímu zpoždění dodávky. Podle AP posádka vypnula před třemi dny monitorovací zařízení a pozici plavidla není možné určit. Naposledy bylo ve Středozemním moři východně od Kypru.

19:52 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu Ruska pod dohledem ukrajinských rozvědek. Uvedla, že při zásahu proti pokusu vyhodit ropovod do povětří "neutralizovala" dva ruské občany, kteří kladli ozbrojený odpor. Informovala o tom agentura Interfax. "Na místě zločinu bylo zajištěno velmi silné po domácku vyrobené výbušné zařízení," oznámila FSB. Útok podle tajné služby připravovalo hnutí Restrukt založené neonacistou Maximem Marcinkevičem, známým pod přezdívkou Tesak (Tesák). Na přípravu dohlížely ukrajinské tajné služby. Jeden ze zabitých Rusů podle FSB působil v pluku Azov.

19:51

Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité neztěžovat odpůrcům Kremlu možnost uprchnout z Ruska. Řekl to dnes při návštěvě Norska německý kancléř Olaf Scholz v souvislosti s debatou o plošném zastavení vydávání víz do zemí Evropské unie ruským občanům kvůli ruské agresi vůči Ukrajině. "Důležité je, abychom chápali, že je mnoho lidí, kteří utíkají z Ruska, protože nesouhlasí s ruským režimem," řekl Scholz podle agentury Reuters po setkání s představiteli severských zemí v Oslu.

"Všechna rozhodnutí, která přijímáme, by neměla komplikovat opuštění země s cílem dostat se pryč od ruského vedení a ruské diktatury," prohlásil německý kancléř.

19:12

Dopravu a léčbu zraněných ukrajinských vojáků zaštiťuje a organizuje český nadační fond Regi Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti. Regi Base je nezisková organizace, která se zaměřuje na pomoc válečným veteránům, policistům nebo hasičům. 

Lázně jsou schopny zajistit léčbu více zraněným vojákům. "Z naší strany není stanovena žádná maximální hranice. Konečný počet závisí hlavně na nadaci, která vše zajišťuje. Celý proces je značně komplikovaný. Především po administrativní stránce," řekl Slaný. Dodal, že nadace už dojednává převoz dalších pěti zraněných.

18:00

První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení poranění a rehabilitace absolvují první dva pacienti v Lázních Darkov na Karvinsku. Stráví zde nejméně měsíc, řekla obchodní ředitelka lázní Lenka Krótká. Podle ní se v zařízení budou postupně léčit i další zranění ukrajinští vojáci. Oba vojáci mají komplikovaná válečná zranění. Jeden přišel o část ruky a má roztříštěný kotník. Dokáže ale chodit. Druhý má amputované tři prsty na noze. V Lázních Darkov se budou léčit a rehabilitovat.

16:58

Tři civilisté zemřeli a další dva utrpěli zranění při explozi výbušného zařízení, zatímco plavali v Černém moři v jihoukrajinské Oděské oblasti. S odvoláním na policii o tom dnes informovala agentura Reuters. Neštěstí se stalo v neděli u města Bilhorod-Dnistrovskyj, když několik lidí pracujících na stavbě ignorovalo zábrany a varovné cedule na pláži a šlo se vykoupat do moře.

"V důsledku výbuchu neznámého předmětu byli ve vodě zabiti tři muži ve věku 25, 32 a 53 let," uvedla policie v prohlášení. Další muž a žena podle policistů utrpěli zranění.

14:50 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v narážce na Spojené státy. Při návštěvě fóra Armija-2022, které v pondělí začalo v parku Patriot u Moskvy, Putin podle agentury TASS také uvedl, že mnohé typy perspektivních ruských zbraní o roky a desetiletí svými parametry výrazně předstihují zahraniční obdoby.

Pochválil také ruské vojáky, že čestně plní svou povinnost během speciální vojenské operace, jak Kreml nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Ta dnes pokračuje 173. dnem.

"Nyní během speciální vojenské operace naši vojáci společně s bojovníky z Donbasu se ctí plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice, jasně plní všechny stanovené úkoly, krok za krokem osvobozují území Donbasu," prohlásil Putin.

"Chci zdůraznit, že Rusko se zasazuje za co nejširší rozvoj vojenské a technické spolupráce. Nyní v podmínkách vznikajícího mnohopolárního světa je to mimořádně důležité," dodal šéf Kremlu. Rusko si podle něj velice cení toho, že má hodně spojenců, partnerů, shodně uvažujících států na různých kontinentech. "Jsou to státy, které se neklaní takzvaným hegemonům, jejich vůdci projevují opravdu mužný charakter," řekl a dodal, že Rusko je připraveno nabídnout svým spojencům nejrůznější zbraně.

Foto: Reuters
14:03

Souhrn událostí posledních hodin:

 • Gubernátor Luhanské oblasti tvrdí, že ukrajinské síly v okupovaném městě Popasna zasáhly štáb ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny. Při útoku jich prý stovka zemřela.
 • Okupovaný Cherson opustila většina ruských velitelů, Ukrajinci dělostřelectvem kontrolují všechny přístupové cesty do města, informuje zástupce šéfa oblastní správy.
 • Úřady v Chersonu tlačí na zdravotnické pracovníky, aby podepsali souhlas s prací pro novou okupační vládu a příjímali platby v rublech.
 • Více než 40 států včetně Česka a Evropská unie se podepsaly pod společnou výzvu k odchodu ruských vojáků z okupované Záporožské jaderné elektrárny nedaleko jihoukrajinského města Enerhodar.
13:55

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v ukrajinské televizi uvedl, že při víkendovém zásahu štábu Wagnerovy skupiny (v přepisu z ruštiny Vagnerovy skupiny) v okupovaném městě Popasna přišla o život stovka žoldnéřů, popřel však zprávy o zabití ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který je pokládán za majitele skupiny a jemuž se přezdívá Putinův kuchař.

Při zásahu ale podle Hajdaje přišli o život Prigožinovi zástupci. "Bohužel, pokud jde o kuchaře, tak vám radost neudělám," řek Hajdaj podle agentury Unian.

Na snímku ruský oligarcha blízký Vladimiru Putinovi - Jevgenij Viktorovič Prigožin. Ilustrační foto.
Na snímku ruský oligarcha blízký Vladimiru Putinovi - Jevgenij Viktorovič Prigožin. Ilustrační foto. | Foto: Reuters
11:42

Kyjevský starosta Vitalij Kličko vyzval obyvatele ukrajinského hlavního města, aby si pořídili na zimu teplé oblečení, jakkoli se město vynasnaží obyvatele udržet v teple. Podle starosty je ale nutné připravit se na všechny možné scénáře, uvedla agentura Ukrinform.

"Nechci všechny uklidňovat a tvrdit, že vše bude dobré. Žijeme v drsné skutečnosti a musíme počítat s různými scénáři. Za plyn odpovídá vláda a ta nás ujistila, že pro obyvatelstvo plyn bude a že nezdraží. Ale nevylučujeme teroristické činy, útoky na infrastrukturu," řekl.

"Zakoupili jsme generátory a palivo pro generátory. Ty jsou ale určeny v první řadě pro nemocnice, školky a školy. Uděláme vše možné i nemožné, aby v bytech bylo teplo. Ale prosím každého, aby si připravil teplé domácí oblečení, teplý oděv, protože nevylučujeme, že teplota v bytech bude nižší než stanoví norma," řekl Kličko. Nevyloučil ani výpadky elektřiny.

Starosta se zdržel předpovědi, zda se lidé budou nadále vracet do Kyjeva, anebo v předvečer zimy budou metropoli opouštět. Tento pohyb lidí podle něj závisí především na vývoji na frontě.

11:36

Většina příslušníků velitelství ruských sil opustila okupovaný Cherson kvůli tomu, že přístupové cesty ovládá ukrajinské dělostřelectvo, které také poničilo mosty přes Dněpr. V ukrajinské televizi to uvedl zástupce šéfa oblastní správy Jurij Sobolevskyj.

"Rusové v současnosti nemají ani jednu bezpečnou zásobovací trasu, která by byla s to naplnit potřeby vojenského uskupení u Chersonu. Antonivskyj most už nelze přejít ani pěšky. To se také stalo hlavním důvodem, proč vojenské velení opustilo Cherson. Většina z nich odjela z Chersonu, jsou o tom důkazy," řekl Sobolovskyj podle listu Ukrajinska pravda.

09:32

173. den ruské invaze na Ukrajinu pohledem britského ministerstva obrany.

08:11

Úřady v okupovaném Chersonu tlačí na zdravotnické pracovníky, aby podepsali souhlas s prací pro novou okupační vládu a příjímali platby v rublech, nikoli v hřivnách, píše Kyiv Independent. Ruské okupační úřady nadále shromažďují osobní údaje o pasech od příjemců humanitární pomoci nebo civilistů, kteří kontaktují okupační vládu, a zákazníků ruských telefonních služeb, citoval deník americký Institut pro studium války.

08:06

Souhrn událostí posledních hodin:

 • Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako Strelkov. O zadržení informovala některá ruská a ukrajinská média, oficiálně ho ale nikdo nepotvrdil. 
 • Více než 40 států včetně České republiky a Evropská unie se podepsaly pod společnou výzvu k odchodu ruských vojáků z okupované Záporožské jaderné elektrárny nedaleko jihoukrajinského města Enerhodar. 
 • Velitele ukrajinského pluku Azov Denyse Prokopenka ruské ozbrojené síly údajně odvlekly do Ruska.
07:39

Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a na Novopavlivku na jihu země, byly neúspěšné, hlásí ukrajinský generální štáb v ranní svodce o situaci na bojišti.

22:12

Raketomety HIMARS, které díky dodávkám ze Spojených států nyní používá ukrajinská armáda, údajně zasáhly základnu ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny v okupovaném ukrajinském městě Popasna. Na Twitteru o tom informoval poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Na sociálních sítích kromě toho kolují spekulace, že při útoku mohl být zabit i majitel skupiny Jevgenij Prigožin.

Heraščenko připomíná, že wagnerovci jsou považováni za soukromou "armádu" ruského prezidenta Vladimira Putina a že jsou odpovědní za páchání zvěrstev na celém světě, včetně Ukrajiny.

21:04

Více než 40 států včetně České republiky a Evropská unie se podepsaly pod společnou výzvu k odchodu ruských vojáků z okupované Záporožské jaderné elektrárny nedaleko jihoukrajinského města Enerhodar. Rusko podle nich porušuje bezpečnostní zásady, k jejichž dodržování se zavázaly všechny členské státy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"Rozmístění ruských vojáků a zbraní v jaderném zařízení je nepřijatelné," uvedlo v prohlášení 42 zemí a EU. Výzvu podepsalo mimo jiné všech 27 členských zemí EU. Kontrola nad elektrárnou musí být podle signatářů svěřena oprávněným ukrajinským úřadům. 

20:53

Z ukrajinského přístavu Južne vyplula loď naložená obilím, které míří do Etiopie. Loď si pronajala Organizace spojených národů a jde o první zásilku svého druhu v programu na pomoc zemím čelícím hladomoru. Právě Etiopie je jednou z pěti zemí, které OSN považuje za nejvíce ohrožené hladem.

Loď naložená ukrajinským obilím
Loď naložená ukrajinským obilím | Foto: Rádio Svobodná Evropa
17:35

Anglickojazyčný deník Kyiv Post zveřejnil na Twitteru fotku ukrajinského německého ovčáka, který dostal novou psí uniformu. Jeho úkolem je hlídat státní hranici země. 

Ukrajinský ovčák v uniformě
Ukrajinský ovčák v uniformě | Foto: Kyiv Post
17:03

Polská vláda zvažuje omezení vydávání víz ruským občanům. Polsko by tak následovalo příkladu Estonska a Lotyšska. Německo a Evropská komise se postavily proti plošnému zastavení vydávání unijních turistických víz Rusům, zatímco pobaltské státy, Česká republika, Finsko, Dánsko a Slovensko jej podporují. 

16:01

Lotyšsko hodlá navrhnout zákon o omezení používání ruštiny na veřejnosti a v zaměstnání. Píše o tom Kyiv Post. Lotyšský ministr spravedlnosti Jānis Bordāns připomněl, že 75 procent občanů odmítlo při hlasování v roce 2012 uznat ruštinu jako druhý úřední jazyk v zemi. 

15:29

Ve východofinském městě Imatra každý den ve stejný čas pouští pro potěchu turistů vodu z místního vodopádu starým korytem řeky s kaskádami. Pohled na divokou vodu je doprovázen hudbou finského skladatele Jeana Sibelia. Atrakci si oblíbili zejména ruští turisté. Místo v roce 1772 navštívila i panovnice Kateřina Veliká. Nyní ale návštěva pro Rusy poněkud zhořkla, píše agentura AFP. Město totiž na začátku každé podívané pouští ukrajinskou hymnu, na protest proti ruské invazi. 

15:00

Spojené síly úkolového uskupení ukrajinské armády v neděli podle média Kyiv Independent informovaly, že během víkendu zničila dva ruské útočné vrtulníky Ka-52 Alligator.

14:33

Náměstek polského ministra zahraničí Piotr Wawrzyk v neděli uvedl, že Polsko podporuje omezení víz pro ruské občany na úrovni Evropské unie. Polsko přestalo vydávat turistická víza většině ruských občanů před několika měsíci.

Návrh podporují také Litva, Lotyšsko, Estonsko a Slovensko, které víza Rusům už také nevydávají. Německo, Francie a Nizozemsko jsou však zatím proti centrálnímu zákazu. Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že válku vede ruský vůdce Vladimir Putin, nikoliv všichni Rusové.

13:09 Vlajka Ruské federace.

Velitele ukrajinského pluku Azov Denyse Prokopenka ruské ozbrojené síly údajně odvlekly do Ruska. V neděli to uvedla jeho žena Kateryna Prokopenková, která se to podle svých slov dozvěděla z ruských médií. Přesné místo pobytu Prokopenka není jasné.

12:09 Vlajka Ruské federace.

Na Krymu byl zadržen bývalý velitel ruských separatistů na Donbasu Igor Girkin, známý též jako Strelkov.zadržení informovala některá ruská a ukrajinská média, oficiálně ho ale nikdo nepotvrdil. Girkin si údajně oholil svůj typický knírek a snažil se na falešný pas pod jménem Sergej Runov dostat na frontu do Chersonské oblasti, kde chtěl bojovat proti Ukrajině. Proč ho Rusové zadrželi, není jasné.

V reakci na informace o svém zadržení Girkin na sociálních sítích uvedl, že ve vazbě nebyl a dříve nebo později se na frontě objeví. Podle některých zpráv na sociálních sítích byl propuštěn a vrácen zpátky do Ruska. Tyto informace ale nebylo možné nezávisle ověřit.

11:06

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako oba dny minulého víkendu. V pátek dostalo dočasnou ochranu 882 žadatelů. Od začátku ruské invaze získalo víza, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, 411 575 lidí, informovalo v neděli na Twitteru ministerstvo vnitra.

Reálný počet uprchlíků pobývajících v ČR je nižší, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v republice méně než 300 tisíc běženců z Ukrajiny.

10:47

Guvernér Luhanské oblasti Serhiy Haidai v neděli uvedl, že ukrajinská armáda vytlačila ruské síly z vesnic Spirne a Serebrianka poblíž těžce napadeného Bachmutu v Doněcké oblasti. 

09:08

Prioritou ruské armády za poslední týden bylo patrně přeorientovat jednotky na posílení pozic na jižní Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany. Boje na Donbasu nicméně pokračují. Ruskem podporované jednotky, zejména milice separatistické Doněcké lidové republiky (DLR), i nadále útočí na sever města Doněck.

Moskva v sobotu oznámila, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Velení ukrajinské armády ale následně uvedlo, že o Pisky se nadále tvrdě bojuje. To potvrdila i nedělní zpráva shrnující nejnovější poznatky britských zpravodajských služeb. V ní se uvádí, že v obci Pisky nedaleko doněckého letiště se stále odehrávají velmi těžké boje.

07:21

Ukrajinská generální prokuratura oznámila, že ruské síly na Ukrajině od začátku války do 13. srpna spáchaly 28 231 válečných zločinů.

22:41

Ukrajina si bere na mušku ruské vojáky, kteří ostřelují okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu nebo ji naopak využívají jako základnu, odkud střílí na své cíle. Řekl to v sobotu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina a Rusko se navzájem obviňují z ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě. "Každý ruský voják, který buď střílí na elektrárnu, nebo střílí s využitím elektrárny jako štítu, musí pochopit, že se stává zvláštním terčem pro naše zpravodajce, pro naše speciální síly, pro naši armádu," řekl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním proslovu.

19:09

"Okupanti se pokoušejí prorazit obranu našich jednotek ve směrech na Oleksandropol, Krasnohorivku, Avdijivku, Maryjinku a Pisky," uvedl ukrajinský generální štáb na Facebooku. "Líté boje pokračují," dodalo vrchní velení armády.

18:53

Podle ukrajinské armády se stále tvrdě bojuje o strategicky důležitou východoukrajinskou obec Pisky, jejíž ovládnutí předtím oznámila Moskva.

13:02 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda získala kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Kyjev na toto tvrzení zatím nereagoval. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze obvykle bezprostředně nezávisle ověřit.

11:12 Vlajka Ruské federace.

Rusko znovu varovalo Spojené státy před kroky, které by mohly vést k přerušení diplomatických vztahů. V rozhovoru s tiskovou agenturou TASS to uvedl Alexander Darčijev, šéf odboru Severní Ameriky na ruském ministerstvu zahraničí. Darčijev se zmínil o snaze označit Rusko za sponzora terorismu, o které se nyní diskutuje v americkém Kongresu. "Pokud k tomu dojde, bude to znamenat, že se Washington dostal do bodu, ze kterého není návratu," dodal ruský diplomat s tím, že Moskva na to již americkou stranu upozornila.

11:03

Ukrajinské černomořské přístavy opustily další dvě lodě vezoucí obilniny, informovala agentura Reuters s odvoláním na turecké ministerstvo obrany. Obnovení vývozu umožnila dohoda o odblokování přístavů, kterou na konci července uzavřela Ukrajina s Ruskem za zprostředkování Turecka a OSN. Celkem již díky této dohodě opustilo ukrajinské přístavy 16 plavidel.

09:29

"I když se Rusku podaří mosty opravit, budou stále velmi zranitelné," říká rovněž zpráva. "Pozemní zásobování pro několik tisíc ruských vojáků na západním břehu je téměř jistě závislé na pouhých dvou pontonových mostech," dodalo britské ministerstvo.

09:11

Dva hlavní silniční mosty, které umožňovaly přístup do Ruskem okupované oblasti na západním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti na jihu země, jsou nyní pravděpodobně mimo provoz a nelze je využít pro vojenské zásobování. Ve své pravidelné zprávě to uvedlo britské ministerstvo obrany. O úspěšných útocích na mosty v Chersonské oblasti informovala v minulých dnech ukrajinská armáda.

08:14

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům.
 • Tranzit ropy do Česka ropovodem Družba byl v pátek v 20:00 obnoven. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.
 • Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém komentáři o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nepřímo pohrozil západním zemím útokem na jejich elektrárny.
07:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Musí existovat záruky, že ruští vrazi či spolupachatelé státního teroru nebudou využívat schengenská víza," prohlásil ukrajinský prezident ve svém nočním projevu. "Nesmíme ale přitom zničit základní myšlenku Evropy - naše společné evropské hodnoty. Evropa se nesmí přeměnit v supermarket, kde není důležité, kdo vstoupí dovnitř, a kde bude hlavní jen to, zda lidé za zboží zaplatí," poznamenal Zelenskyj.

07:43 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát "supermarketem" otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit, informovala agentura Reuters.

20:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem. Zelenskyj o tom informoval na Twitteru, přičemž uvedl, že hlavě katolické církve sdělil aktuální informace o ruské invazi a zločinech okupačních vojsk. Zda oba muži mluvili o možné návštěvě papeže na Ukrajině, Kyjev ani Vatikán neuvedly.

20:34

Dva mrtvé a 13 zraněných civilistů a dvě desítky poškozených budov si vyžádalo ruské ostřelování Kramatorsku na východě Ukrajiny, uvedla místní radnice. Po ruském ostřelování Záporoží na jihu země se zatím ví o jedné zraněné ženě, napsala agentura Unian s odvoláním na oblastní správu.

20:33

Tranzit ropy do Česka ropovodem Družba byl ve 20:00 obnoven, uvedla firma Mero. Ukrajina dodávky zastavila minulý týden, když nedostala z Ruska peníze.

18:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Prezident Volodymyr Zelenskyj předložil parlamentu návrh zákona o prodloužení stanného práva na Ukrajině o 90 dní. Zelenskyj zavedl stanné právo 24. února, jeho platnost vyprší 23. srpna, píše The Kyiv Independent. 

16:36

Tranzit ropy do České republiky přes Slovensko bude obnoven dnes večer, sdělil ČTK slovenský přepravce ropy Transpetrol. Na Slovensko ruská ropa teče od středy.

15:00

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém komentáři o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nepřímo pohrozil západním zemím útokem na jejich elektrárny. Na sociální síti Telegram uvedl, že v evropských jaderných zařízeních může stejně jako v Záporožské elektrárně, která v minulých dnech čelila ostřelování, dojít k "nepředvídatelným situacím".

Z útoků na Záporožskou jadernou elektrárnu se od minulého pátku vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Medveděv dnes označil obvinění, že za útoky stojí ruské síly, za absolutní "blábol", kterému nemůže uvěřit ani "tupé rusofobní publikum". Uvedl, že za ostřelováním stojí Kyjev a jeho "západní ochránci", kteří by byli schopni způsobit havárii, jako byla ta v Černobylské jaderné elektrárně v roce 1986.

"Co na to říci… Nemělo by se zapomínat, že jaderné elektrárny jsou i v Evropské unii. A i tam může dojít k nepředvídatelným situacím," napsal Medveděv, který od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje ostré výpady proti Kyjevu i Západu.

14:47 Vlajka Ruské federace.

Na konci července zahynulo podle ruských úřadů 53 ukrajinských válečných zajatců ve věznici v obci Olenivka, která se nachází na území ovládaném proruskými separatisty. Moskva a Kyjev se z útoku na zařízení obvinily navzájem. Stanice CNN provedla vyšetřování založené na analýze videozáznamů a fotografií z místa, satelitních snímků z doby před úderem a po něm a na práci forenzních a zbrojních expertů. Dospěla k závěru, že ruská verze událostí je s velkou pravděpodobností smyšlená. Je téměř vyloučeno, že by poškození budovy, kde byli vězni drženi, způsobila raketa ze systému HIMARS, píše ve své zprávě CNN.

12:33

Ukrajina potvrdila, že dostala peníze za tranzit ropy ropovodem Družba, uvedla ruská společnost Transněfť. Dodávky do Česka se tak mohou obnovit.

12:14

Z ukrajinských přístavů v Černém moři dnes vypluly dvě další lodě přepravující obilniny, uvedlo turecké ministerstvo obrany na Twitteru. Loď s pšenicí pluje do Turecka, loď s nákladem kukuřice do Íránu. Obnovení vývozu umožnila dohoda o odblokování ukrajinských přístavů, kterou na konci července uzavřela Ukrajina s Ruskem za zprostředkování Turecka a OSN.

09:44 Vlajka Ruské federace.

Jedna z evropských bank se rozhodla zpracovat platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na slovenskou společnost Slovnaft a na zdroj obeznámený se situací. V případě potvrzení všemi stranami bude platba krokem k obnovení dodávek přes ropovod Družba do Česka.

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť podle agentury RIA uvedl, že platba za tranzit do Česka dorazila do banky a teď se čeká, až ji potvrdí Ukrajina.

09:42 Vlajka Ruské federace.

Ruský Národní vypořádací depozitář podal u Soudního dvora Evropské unie žalobu, ve které žádá zrušení sankcí. Ty na něj v červnu za invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalila Evropská unie a jejich zavedení pak Rusku znemožnilo uhradit dluh zahraničním věřitelům. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters.

09:19

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:41

Ruské síly v noci na dnešek ostřelovaly i dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Informoval o tom šéf oblasti Valentyn Rezničenko.

08:27

Neklidnou noc zažil i Cherson na jihu Ukrajiny, kde se v noci zatýkalo a probíhaly domovní prohlídky. Oznámil to zástupce šéfa místní správy Jurij Sobolevskyj.

"Noc v Chersonské oblasti byla neklidná. Kromě leteckého poplachu a zpráv o explozích v oblasti Nové Kachovky jsou v samotném Chersonu informace, že Orkové (Rusové) opět provedli sérii nočních prohlídek a zadržení. Vše v nejlepších tradicích 30. let v Sovětském svazu. Děsivější než zvuk letadel je pro lidi hluk motoru vojenského Uralu, nadávky s ruským přízvukem na vlastním dvoře a úvahy, pro koho přišli tentokrát," napsal Sobolevskyj.

08:24

Na ukrajinský Charkov v noci na dnešek dopadlo pět ruských raket. Na sociální síti Telegram to napsal charkovský starosta Ihor Terechov, informovala ruskojazyčná verze stanice BBC.

07:01

Ukrajinská agentura Energoatom uvedla, že elektrárna v Záporoží byla ve čtvrtek pětkrát zasažena, a to i v blízkosti místa, kde se skladují radioaktivní materiály. Zástupci Ruskem jmenované správy uvedli, že Ukrajina ostřelovala elektrárnu dvakrát, čímž narušila výměnu směn, uvedla ruská tisková agentura TASS.

06:47

Guterres dále vyzval Rusko a Ukrajinu, aby se nezaměřovaly na zařízení jaderné elektrárny ani na její okolí.

"Zařízení nesmí být použito jako součást žádné vojenské operace. Místo toho je zapotřebí naléhavá dohoda na technické úrovni o bezpečném demilitarizačním perimetru, který zajistí bezpečnost oblasti," uvedl Guterres.

06:23

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z jejího ostřelování. O situaci jednala ve čtvrtek Rada bezpečnosti OSN, informovala dnes agentura Reuters. Rusko největší evropskou jadernou elektrárny obsadilo v březnu. Invazi na Ukrajinu Moskva zahájila 24. února. Elektrárnu stále řídí její ukrajinští technici.

Generální tajemník OSN António Guterres
Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Reuters
06:15

Herec Steven Seagal se chystá natáčet na Ukrajině dokumentární film, který má světu ukázat ruský pohled na válku.

20:42

Estonsko zakáže vstup do země ruským občanům s schengenskými vízy, které samo vydalo. Zákaz vstoupí v platnost od 18. srpna, oznámil ministr zahraničí Urmas Reinsalu na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády. Vstup na víza vydaná jinými státy Evropské unie zatím bude možný.

18:57

Ukrajina chce před zimou evakuovat dvě třetiny obyvatel z oblastí, které kontroluje v oblasti východního bojiště v Doněcku, částečně kvůli obavám, že lidé nebudou schopni zůstat v teple uprostřed válkou poškozené infrastruktury, řekl ve čtvrtek vicepremiér.

Vláda plánuje evakuovat asi 220 tisíc lidí z přibližně 350 tisíc, včetně 52 tisíc dětí, řekla Iryna Vereshchuk na tiskové konferenci.

18:22

Spojené státy americké podporují volání po demilitarizované zóně v okolí Záporožské jaderné elektrárny, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price. 

17:49

Ukrajina tvrdí, že ruské ostřelování jaderné elektrárny Záporoží poškodilo "několik radiačních senzorů", píše agentura AFP.

16:48 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes na žádost vyšetřovatelů uložil domácí vězení novinářce Marině Ovsjannikovové, nyní obviněné z úmyslného šíření "lživých informací" o ruských ozbrojených silách. Novinářce hrozí až deset let za mřížemi, napsal na svém webu list Kommersant.

Ovsjannikovová se stala známou v polovině března svým protestem proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské státní televize. Od té doby už třikrát dostala v ruské obdobě správního řízení pokuty za nepovolené protesty a "diskreditaci" ruské armády. Tentokrát ale čelí trestnímu stíhání za šíření "lživých informací", když minulý měsíc při protestu u Kremlu poukázala na smrt stovek dětí při ruském tažení na Ukrajině.

Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová.
Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová. | Foto: Marina Ovsyannikova/via REUTERS
16:47

Přes 1,5 miliardy eur (36,5 miliardy korun) přislíbila na pomoc Ukrajině skupina 26 zemí na dárcovské konferenci v Kodani, oznámil dnes dánský ministr obrany Morten Bodskov. Pořádající Británie a Dánsko už na začátku konference oznámily, že na Ukrajinu pošlou mimo jiné další salvové raketomety, přesně naváděné rakety a také jiné zbraně a potřebné vybavení.

Česko na konferenci představilo asi 50 průmyslových projektů, které je český obranný průmysl často ve spolupráci s Ukrajinci schopen v příštích měsících nebo letech realizovat. Týkají se výroby různých systémů, které Kyjev poptává, nebo třeba rozšíření výroby munice. Tyto projekty by mohly být financovány dalšími dárcovskými státy, řekl ČTK náměstek české ministryně obrany František Šulc, který Prahu na konferenci zastupoval.

16:46

Shrnutí posledních událostí:

 • Záporožská jaderná elektrárna byla znovu ostřelována, uvedla ukrajinská společností Energoatom, která ze střelby obvinila ruské jednotky. Ty to odmítají.
 • Skupina 26 zemí na dárcovské konferenci na pomoc Ukrajině přislíbila v Kodani přes 1,5 miliardy eur (36,5 miliardy korun).
 • Ruská ropa opět proudí ropovodem Družba do Maďarska i Polska. Na obnovení dodávek do Česka se stále čeká.
16:27

Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská společností Enerhoatom, která ze střelby obvinila ruské jednotky. Ty elektrárnu obsadily už v březnu. Místní úřady, dosazené Rusy, naopak tvrdí, že elektrárnu ostřelovaly ukrajinské síly z raketometů a z těžkých děl.

Kromě menšího požáru trávy se nic vážného nestalo a nikdo nebyl zraněn, uvedla firma Enerhoatom. Pět střel dopadlo poblíž ředitelství elektrárny a úložiště odpadu, dalších pět následovalo u hasičské strážnice v blízkosti zařízení. Kvůli ostřelování nebylo možné na elektrárně vystřídat pracovní směny. Enerhoatom ujistil, že situace je pod kontrolou, a ruská tvrzení o panickém útěku zaměstnanců neodpovídají skutečnosti.

15:43

Británie a Dánsko pošlou na Ukrajinu další peníze a zbraně. Oznámily to dnes podle agentury Reuters na dárcovské konferenci v Kodani. Británie dodá podle ministra Bena Wallace mimo jiné další salvové raketomety, které mohou zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 80 kilometrů.

15:01

Humanitární organizace Člověk v tísni za téměř půl roku trvání ruské invaze na Ukrajinu poskytla více než 330 tisícům lidí pomoc za 717 milionů korun a vypravila do země na 50 kamionů a 17 vlaků s humanitární pomocí. Dvě stovky jejích kolegů se na Ukrajině nyní zaměřují na distribuci přímé finanční pomoci vnitřním uprchlíkům a dalším ohroženým a připravují se na zimu. Mimo jiné chtějí do zimy opravit na 9 tisíc domů, aby se v nich dalo topit. Organizace o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

12:27

K zajištění budoucích stabilních dodávek plynu potřebuje Evropa nové plynovody, které povedou z Portugalska a Španělska, řekl na tiskové konferenci německý kancléř Olaf Scholz. Uvedl, že Německo bude nadále podporovat Ukrajinu a že za válku je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin.

12:25

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do Maďarska se v noci obnovily, oznámila maďarská vláda. Na obnovení dodávek do České republiky se stále čeká. Mělo by k nim dojít v pátek či v sobotu.

12:08 Vlajka Ruské federace.

Moskva odmítá, aby Švýcarsko zastupovalo v Rusku zájmy Ukrajiny, uvedla dnes agentura TASS s odkazem na vyjádření tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí. Ukrajina dříve souhlasila, aby Švýcarsko jejím jménem začalo vykonávat mandát ochranné mocnosti v Rusku. Krok ale musí ještě schválit Moskva.

12:06

Šéf samozvané proruské Doněcké lidové republiky (DNR) uvedl, že soud se zajatými příslušníky ukrajinského pluku Azov se uskuteční do konce léta. Úřady mezinárodně neuznávaného útvaru je budou pravděpodobně soudit v jihoukrajinském Mariupolu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Členové pluku společně s dalšími ukrajinskými obránci letos získali mezinárodní pozornost svým odporem proti ruskému obléhání železáren a oceláren Azovstal v Mariupolu.

09:48

Ruské invazní jednotky útočí u východoukrajinských obcí Marjinka a Pisky, informoval dnes ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném hlášení o situaci na bojišti. Podle agentury Reuters zuří v okolí Pisků těžké boje.

Představitel samozvané proruské Doněcké lidové republiky Daniil Bezsonov tvrdí, že Pisky jsou pod kontrolou ruských a proruských sil. "V Piskách je horko. Město je naše, ale na jeho severu a západě zůstávají roztroušená ohniska odporu," uvedl Bezsonov na platformě Telegram. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč nicméně podle agentury Reuters popřel, že by Pisky padly. Ruský postup do Pisků nebyl úspěšný, sdělil.

09:45

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:21

Z oblasti běloruského vojenského letiště Zjabrauka, které se nachází nedaleko ukrajinských hranic, se v noci na čtvrtek ozvaly četné výbuchy a byly vidět záblesky. Informoval o tom běloruský nezávislý server Naša Niva s odvoláním na telegramový kanál monitorovací skupiny Belaruski Hajun. Příčiny explozí podle nich nejsou známy. Běloruské ministerstvo obrany podle agentury TASS informace o explozích popřelo. Vzplál tam motor jednoho z kusů techniky, sdělil resort.

08:19

Shrnutí posledních událostí:

 • Zahraniční věřitelé souhlasili s dvouletým zmražením plateb ukrajinského dluhu. Ukrajina dluží v přepočtu asi 470 miliard korun.
 • Satelitní snímky ukazují rozsáhlé škody a několik zničených ruských bojových letounů na letecké základně na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým začátkem týdne otřásly exploze.
 • Výbuchy byly hlášeny i z oblasti běloruského vojenského letiště Zjabrauka, které se nachází nedaleko ukrajinských hranic.
06:17

Satelitní záběry americké společnosti Planet Labs ukazují, že rozsáhlé části letištní plochy na ruském vojenském letišti Saky u Novofedorivky jsou spálené. Hlavní vzletové a přistávací dráhy základny se zdají být neporušené, ale nejméně osm letadel bylo patrně poškozeno nebo zničeno. Na snímku je vidět několik kráterů. Většina z nich se nachází v části základny, kde byly letouny zaparkované pod širým nebem.

06:00

Satelitní snímky ukazují rozsáhlé škody a několik zničených ruských bojových letounů na letecké základně na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým začátkem týdne otřásly exploze. Ukrajina se k odpovědnosti za exploze nepřihlásila, nové satelitní snímky ale podle zpravodajského webu BBC naznačují, že mohlo jít o cílený útok.

22:59 Vlajka Ruské federace.

V důsledku včerejších výbuchů na vojenském letišti na Krymu bylo zničeno 9 letadel a samotné letiště.

22:55

V Rusy okupovaném Melitopolu došlo k výbuchu. Podle předběžných informací hoří budova servisního střediska ministerstva vnitra, uvedl starosta města Ivan Fedorov.

22:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ozbrojené síly Ukrajiny, naše zpravodajské služby a bezpečnostní složky nenechají ruské ostřelování v Dněpropetrovské oblasti bez odpovědi," uvedl Zelenskyj. Ukrajina musí podle něj také zvážit, jak ruským invazním silám způsobit co největší škody a zkrátit tím válku. "Měli by o tom přemýšlet všichni, kdo náš stát brání a kdo Ukrajině pomáhají," řekl prezident.

22:52 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinské ozbrojené síly budou reagovat na ruské ostřelovaní obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno. Ve videoprojevu to dnes podle agentury Reuters uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

22:51

V bulharském hlavním městě Sofia dnes protestovaly stovky lidí proti možnosti, že by Bulharsko mohlo obnovit odběr plynu od ruské společnosti Gazprom. To nevyloučil nový úřednický kabinet premiéra Galaba Doneva, uvedla agentura AP. Jedná se o druhý podobný protest za poslední dny.

22:08

Věřitelé souhlasili s odkladem splátek u 13 emisí ukrajinských dluhopisů splatných v letošním a příštím roce. Ukrajinské ministerstvo financí dohodu o zmrazení splátek označilo za důkaz ochoty investorů podporovat Kyjev. "Díky solidaritě komunity soukromých investorů i veřejného sektoru s Ukrajinou budeme moci naplnit potřeby státního rozpočtu v době války," prohlásil ministr financí Serhij Marčenko.

22:00

Ukrajinský generální štáb v pravidelné večerní svodce o situaci na bojišti upozornil na nové útoky ruských sil na východě země, severně od Charkova, západně od Izjumu a na přístupech k Bachmutu. Všechny útoky byly neúspěšné, tvrdí ukrajinské velení. "Ukrajinští vojáci způsobili okupantům značné ztráty a přiměli je k útěku," napsal štáb o situaci u Charkova. Ostřelování centra Bachmutu ruskými raketomety Uragan si vyžádalo sedm mrtvých civilistů a šest raněných, napsala agentura Unian s tím, že údaje o obětech a škodách se upřesňují, ve městě zuří požáry.

21:58 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady nicméně nadále pokračují v přípravách referenda o připojení Chersonské oblasti k Rusku.

21:58

Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu Kachovský most v okupované Chersonské oblasti na jihu země, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na jižní velitelství ukrajinských sil a chersonskou oblastní správu. Po pondělním poškození Antonivského mostu v Chersonu ukrajinskou palbou se tak dále zkomplikuje zásobování ruských vojsk na pravém břehu Dněpru. 

"Naše palebná kontrola nad dopravními a zásobovacími cestami na dočasně okupovaných územích Chersonské oblasti vedla ke konsolidaci statusu mostu u Kachovské vodní elektrárny jako nepoužitelného. Zásah byl přesný a účinný," uvedlo velitelství Jih v komuniké.

20:24

Zmražení dluhu ušetří Ukrajině asi šest miliard dolarů, tedy asi 140 miliard korun, citovala agentura Reuters ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala.

20:15

Dohoda o dvouletém zmražení plateb zahraničního dluhu Ukrajiny, který je ve výši v přepočtu 470 miliard korun, je ochotou investorů podpořit Kyjev, uvedlo ukrajinské ministerstvo financí.

18:59

Estonské ministerstvo zahraničí zaslalo formální stížnost svému ruskému protějšku. Podle Tallinnu estonský vzdušný prostor narušil 9. srpna ruský vojenský vrtulník.

"Estonsko přelet považuje za mimořádně vážný a politováníhodný incident, který je zcela nepřijatelný," uvedlo ministerstvo. Obdobnou stížnost na Rusko podalo i v červnu.

18:30

Zahraniční věřitelé souhlasí s návrhem ukrajinské vlády na dvouleté zmrazení splátek ukrajinských státních dluhopisů v hodnotě téměř 20 miliard dolarů, tedy zhruba 470 miliard korun. Vyplývá to podle agentury Reuters ze zprávy pro regulátory. Tento krok Ukrajině čelící ruské invazi umožní vyhnout se platební neschopnosti, píše Reuters.

18:10

Senát ve středu podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance o Finsko a Švédsko. Oba severské státy o vstup do aliance požádaly počátkem července kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a rozhodly se tak ukončit svou neutralitu. Souhlas za Česko se začleněním obou skandinávských zemí do NATO musí dodat ještě sněmovna, která by se k tomu mohla sejít koncem srpna, a podepsat prezident.

18:01

Podle ženevské úmluvy stát, který je ve válce s dalším státem, může jmenovat třetí zemi, která není součástí konfliktu, aby ho zastupovala ve znepřáteleném státě. Takzvaná ochranná mocnost pak může zprostředkovávat komunikaci mezi znepřátelenými zeměmi a udržovat alespoň minimální úroveň diplomatických vztahů.

"Ukrajina chce, aby Švýcarsko jejím jménem začalo vykonávat mandát ochranné mocnosti v Rusku," uvedla švýcarská diplomacie. Bern a Kyjev o tom již uzavřely dohodu, jejíž znění je tajné. Počítá ale s tím, že by švýcarské velvyslanectví v Moskvě poskytovalo konzulární služby Ukrajincům, kteří se nacházejí v Rusku, uvedla švýcarská veřejnoprávní stanice RTS.

17:35

Výpadek dodávek roky přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinerií, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na Twitteru. S Polskem hledá řešení, jak obnovit tok ropy do Česka, které bude vhodné po právní i technické stránce. Polský Orlen vlastní společnost Unipetrol, která v Česku provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

17:06

Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou sankcí, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) k debatám, které se aktuálně o vydávání krátkodobých schengenských víz pro občany Ruské federace vedou. Otázku chce otevřít na jednání ministrů zahraničních věcí zemí EU na konci srpna v Praze.

16:40

Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu Kachovský most v okupované Chersonské oblasti na jihu země, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na jižní velitelství ukrajinských sil a chersonskou oblastní správu. Po pondělním poškození Antonivského mostu v Chersonu ukrajinskou palbou se tak dále zkomplikuje zásobování ruských vojsk na pravém břehu Dněpru.

16:34

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek nad Martinem Kantorem, jenž si má odpykat 20 let za boj v řadách proruských separatistů. Byl odsouzen jako uprchlý.

16:02 Vlajka Ruské federace.

Ruská společnost Transněfť obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na Slovensko, do Maďarska a do České republiky. S odvoláním na vedení ruského podniku o tom informovala agentura RIA. Jižní větev byla mimo provoz od minulého týdne, kdy Ukrajina tranzit zastavila.

16:01 Vlajka Ruské federace.

Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová, kterou proslavil v polovině března protest proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské televize, byla dnes znovu zadržena. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na novinářčina advokáta. Ovsjannikovová již třikrát dostala v ruské obdobě správního řízení pokuty za nepovolené protesty a "diskreditaci" ruské armády, ale tentokráte čelí trestnímu stíhání za "šíření lživých informací" o ozbrojených silách, za což v Rusku nově hrozí až 15 let vězení.

Ovsjannikovová v aplikaci Telegram napsala, že jí o šesté ráno vpadla do domova desítka policistů a že ji stíhají kvůli protestu, který podnikla v polovině července na nábřeží řeky Moskvy naproti Kremlu. Tam přišla s plakátem s vyobrazením dětí zabitých na Ukrajině a nápisem "Kolik ještě musí zahynout dětí, abyste přestali?" Více než 350 dětí zabitých na Ukrajině ani nyní nepokládá za žádný "fake".

Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová.
Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová. | Foto: Marina Ovsyannikova/via REUTERS
12:47

Ukrajina potvrdila, že dostala peníze za tranzit ropy, uvedla ruská společnost Transněfť. Dodávky ropy jižní větví Družby Rusko obnoví odpoledne.

10:40

Počet obětí ruského ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině stoupl na 13 lidí, dalších 11 lidí utrpělo zranění.

10:38

Ukrajinský generální štáb ve středu ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských letadlech za posledních 24 hodin. Kde a jak byly letouny zlikvidovány, neupřesnil, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ukrajinské vzdušné síly ale na svém facebookovém učtu napsaly, že se tak stalo na ruském vojenském letišti Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky) na Moskvou anektovaném poloostrově Krym, kterým předešlý den otřásly exploze. Příčiny výbuchů nejsou dosud zcela vyjasněné.

"Saky! Minus devět letadel okupantů," uvedly ukrajinské vzdušné síly na sociální síti a zveřejnily obrázek generálního štábu se soupisem - podle něj - dosud zničené ruské techniky na Ukrajině. V kolonce "letadla" přibylo oproti předchozímu dni devět strojů. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

10:20

V úterý Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 517 víz dočasné ochrany, o 17 více než minulý týden. Za necelý půlrok trvání ruské invaze na Ukrajinu víza získalo 409 363 lidí. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Dočasná víza umožňují jejich držitelům pobývat v Česku až rok a otevírají jim přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.

10:03

Shrnutí posledních událostí:

 • Ropovodem Družba opět teče ropa, ale pouze na Slovensko a do Maďarska, do Česka surovina neproudí.
 • Senát ve středu schválil vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Návrh musí ještě schválit Sněmovna a prezident.
 • Zahraniční věřitelé souhlasili s dvouletým zmražením plateb ukrajinského dluhu. Ukrajina dluží v přepočtu asi 470 miliard korun.
09:56 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Válka na Ukrajině začala obsazením poloostrova Krym Ruskem a musí skončit jeho osvobozením Ukrajinou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu. V úterý byly z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu hlášeny silné exploze a požár, Ukrajina se k útoku ale nepřihlásila.

"Dnes se velká pozornost upírá k tematice Krymu. A to je správně, protože Krym je ukrajinský a my se ho nikdy nevzdáme," citoval Zelenského portál Ukrajinska pravda. "Ruská válka proti Ukrajině, proti celé svobodné Evropě začala Krymem a musí Krymem také skončit," zdůraznil ukrajinský lídr.

09:54

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

07:29

Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek 11 lidí, dalších 13 utrpělo zranění. Podle portálu Ukrajinska pravda o tom informoval šéf oblasti Valentyn Rezničenko.

"Tragická noc… V Nikopolském okrese ruská armáda zabila 11 lidí, poranila 13," napsal Rezničenko. Uvedl, že Rusové na oblast stříleli z raketometů Grad a obvinil je, že cíleně útočili v noci na obytné domy, v nichž spali lidé. Deset lidí zahynulo v obci Marhaněc. Ruská raketa tam zasáhla nemocnici. V další obci zemřela žena poté, co byl její dům v důsledku ruské palby "zcela zničen".

07:14

Senát dnes bude schvalovat začlenění Švédska a Finska do NATO. Oba státy se rozhodly požádat o vstup do Severoatlantické aliance kvůli ruské invazi na Ukrajinu, a ukončit tak svou neutralitu.

06:36

Exploze a požár ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu si podle místních úřadů vyžádaly jednoho mrtvého z řad civilistů a devět zraněných, včetně dvou dětí.

06:27

Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu. Na kanálu nezávislé ruské televize Dožď na platformě YouTube to řekl poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

"Samozřejmě ne," odpověděl Podoljak na otázku, zda Kyjev je odpovědný za exploze na základně Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky). Nevyloučil, že za nimi mohou stát partyzánské skupiny, které podle něho nabírají na síle v regionech Ukrajiny okupovaných Ruskem. Zmínil při tom Záporožskou a Chersonskou oblast.

22:38

Od 24. února bylo z Doněcké oblasti evakuováno přes 1,3 milionu lidí. Podle Kyryla Tymošenka, zástupce vedoucího prezidentské kanceláře, v částech Doněcké oblasti pod kontrolou Ukrajiny stále zůstává kolem 350 tisíc lidí, včetně 50 tisíc dětí, píše server Kyiv Independent.

21:53

Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické aliance, předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Ruský prezident Vladimir Putin podle Fischera předvedl, jak agresivní může být Ruská federace, a podařilo se mu tím naplnit jeho záměr měnit Evropu. "Inspiroval nebo donutil neutrální země, jako jsou Švédsko a Finsko, aby podaly přihlášku do NATO," řekl Fischer novinářům. Přičlenění obou zemí bude podle něj přínosem pro alianci, neboť "Švédsko a Finsko jsou skutečné velmoci z hlediska obrany a obranných schopností".

21:52

Rozšíření aliance zatím neschválily kromě Česka ještě Slovensko, Maďarsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko a Turecko. Zejména u poslední jmenované země se nad jejím postojem vznášejí otazníky, neboť Ankara zpočátku proces blokovala a i po červnové dohodě s lídry dvou skandinávských států dává najevo, že záležitost není uzavřená. Pokud jde o ČR, věc už začal projednávat Senát, který by měl rozhodnout tuto středu. Hlasovat bude také Poslanecká sněmovna, která se věcí hodlá zabývat koncem srpna na mimořádné schůzi.

"Vyzývám zbývající spojence, aby co nejrychleji dokončili své vlastní ratifikační procesy," řekl dnes prezident USA.

21:50

Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek podporovat Ukrajinu, dokud to bude nutné. Státníci také chtějí nadále spolupracovat při poskytování vojenské či humanitární pomoci. S odvoláním na prohlášení Elysejského paláce to dnes uvedla agentura Reuters.

21:50

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského prezidenta Vladimira Putina, navštívil separatisty ovládanou část regionu Donbas na východě Ukrajiny a mimo jiné vězení Olenivka, kde nedávno přišla o život více než padesátka ukrajinských válečných zajatců. O Seagalově návštěvě referovala ruská a následně i ukrajinská média.

21:47

Spojené státy dnes dokončily ratifikaci finské a švédské přihlášky do NATO, když příslušný návrh po schválení v Kongresu podepsal americký prezident Joe Biden. USA jsou 23. členem aliance, který rozšíření o skandinávskou dvojici odsouhlasil. Zbývá ještě dalších sedm zemí včetně Česka, přičemž Biden tyto spojence vyzval, aby co nejrychleji následovali USA a další státy.

21:47 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě dnes prodloužil vazbu opozičnímu politikovi a publicistovi Vladimiru Kara-Murzovi. Ve vězení je od dubna kvůli obvinění z rozšiřování "lživých informací" o ruské invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP. Murza býval spolupracovníkem zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Sám přežil pokusy o otravu z let 2015 až 2017, za kterými podle něho stál Kreml, což však ruští činitelé odmítli. Jeho současné stíhání souvisí s projevem, s nímž vystoupil 15. března v arizonské Sněmovně reprezentantů a ve kterém odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu.

21:41

Příčiny výbuchů se stále zjišťují, neoficiálně se podle ruských médií hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti. Exploze si podle místních úřadů vyžádaly jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných, včetně dvou dětí. 

21:40

Stránky finského parlamentu jsou ode dnešního odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení zákonodárného sboru stal cílem kybernetického útoku. K tomu se později na síti Telegram přihlásila skupina ruských hackerů, kteří zdůvodnili své počínání snahou sousední země stát se členem NATO, uvedla agentura DPA.

19:53

Americké ministerstvo zahraničí schválilo pomoc v hodnotě 89 milionů dolarů na odminovací zařízení a výcvik, aby pomohla Ukrajině vybavit na rok 100 týmů pro odstraňování munice, uvedl v úterý úředník ministerstva zahraničí.

19:08

Demilitarizace Ruské federace je nedílnou součást zajištění globální bezpečnosti. Krymu má být perlou Černého moře, národním parkem s jedinečnou přírodou a světové letovisko. Není to vojenská základna pro teroristy. Je to jen začátek, píše na Twitteru poradce prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak.

19:06

Ministerstvo obrany nemůže určit příčinu okupace, připomíná ale pravidla požární bezpečnosti a zákaz kouření na nevysídlených místech. Oheň může být použit teroristickou zemí v informační válce. Nevylučujeme, že vetřelci "náhodou" najdou nějaký charakteristický "Chevron", "byznys kartu" nebo dokonce " DNA". Upozorňujeme, že bavlněné oblečení je velmi hygienické. Buďte v klidu a věřte ozbrojeným silám Ukrajiny! Píše po výbuchu na Krymu ukrajinské ministerstvo obrany na facebooku. 

18:24 Vlajka Ruské federace.

Rusové opouští po výbuchu letecké základny Krym, píše deník Kyiv Post. Na Krymském mostu se podle něj tvoří kolony. Deník The Kyiv Independent píše na Twitteru, že rodiny ruských vojáků opouští po výbuchu i okupovaný Cherson. 

 

17:50

Ukrajinský vojenský představitel, který je obeznámen se situací, uvedl pod podmínkou zachování anonymity, že za výbuchem stály ukrajinské síly. Nezmínil však typ zbraně, která byla použita při útoku, pouze řekl, že "bylo použito zařízení výhradně ukrajinské výroby", uvedl pro New York Times

16:22

Nejméně tři ukrajinští civilisté zahynuli a více než dvě desítky byly zraněny při ruském ostřelování za uplynulý den. S odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o tom informovala agentura AP. Podle gubernátora Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka rusové útočili z raketometů Grad na město Nikopol, které se nachází nedaleko Záporožské jaderné elektrárny. Poškodili přitom několik obytných budov a industriálních zařízení, řekl šéf oblastní správy.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že na letecké základně na Krymu explodovala munice. Místní úřady podle TASS vyhlásily evakuaci obyvatelstva.

Z ruské letecké základny na Krymu stoupá kouř.
Z ruské letecké základny na Krymu stoupá kouř. | Foto: Reuters
15:57 Vlajka Ruské federace.

Na západě anektovaného Krymu byla napadena ruská letecká základna a muniční sklady, uvedl dnes na svém webu ruský list Kommersant. "Na Krymu napadli vojenské letiště a muniční sklady u letovisek Saky a Novofedorivka (rusky Saki a Novofedorovka)," napsal Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj z místních úřadů. "U letiště zahřměly výbuchy, první zazněl asi před půldruhou hodinou. Celkem jich bylo asi deset," řekl zdroj.

"Zatím mohu potvrdit jen sám fakt několika výbuchů u Novofedorivky. Prosím všechny, aby vyčkali na oficiální informace a nevytvářeli hypotézy," napsal Aksjonovův poradce Oleg Krjučkov na sociální síti telegram.

"Na letišti jsou výbuchy. Tady nám to rozbilo všechna okna," uvedla šéfka sakského okresu Viktorija Kazmirovová podle ruské redakce BBC. "Výbuchů už bylo víc než deset. Dvacet kilometrů od Novofedorivky drnčí okna a v autech se spouštějí alarmy," dodal místní novinář.

15:39

Deník Ukrajinska pravda píše, že ze zasažené ruské letecké základny na Krymu létají letadla, která podnikají útoky na jih země. 

15:35 Vlajka Ruské federace.

Ruský deník Kommersant uvádí, že na Krymu hoří sklady munice i letadla.

15:33

Z ukrajinského přístavu Čornomorsk na pobřeží Černého moře vypluly další dvě lodě s obilím a slunečnicíinformovalo na twitteru turecké ministerstvo obrany. Obnovení vývozu umožnila dohoda o odblokování ukrajinských přístavů, kterou na konci července uzavřela Ukrajina s Ruskem za zprostředkování Turecka a OSN.

Čornomorsk opustila loď Ocean Lion plavící se pod liberijskou vlajkou, která veze bezmála 65 tisíc tun kukuřice do Severní Koreje. Druhá loď pod tureckou vlajkou, Rahmi Yagci, má dopravit do Istanbulu přes 5000 tun slunečnicových pokrutin.

15:22

Na západním pobřeží Krymu stoupá hustý dým z ruské letecké základny Novofedorovka. Zatím není jasné, co se stalo. Spekuluje se o možném ukrajinském bombardování. Podle svědků se během asi dvou minut ozvalo dvanáct silných explozí, uvádí agentura Reuters. Podle zpráv z místa hlásí lidé rozbitá okna a skla do vzdálenosti dvaceti kilometrů od základny.

15:12

Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné i do Česka. Podle agentury Interfax to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta podle něj přestal ropu posílat dál kvůli neuhrazení tranzitních poplatků. Příčinou jsou podle ruské strany západní sankce. Tranzitu ropy severní větví se spor netýká.

14:45

Reportéři televizní stanice Current Time navštívili na frontě ukrajinskou pětičlennou jednotku, která obsluhuje německé samohybné houfnice PzH 2000. Mezi jejich největší výhody patří podle vojáků zejména rychlost střelby a zautomatizované ovládání. "Sama si to vypočítá, sama zamíří, sama vystřelí. Ve srovnání se sovětským vybavením je to úplně jiné," pochvaloval si v reportáži jeden z vojáků.

13:52 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin projednával v úterý po telefonu se svým izraelským protějškem Jicchakem Herzogem situaci kolem Židovské agentury, uvedlo podle TASS tiskové oddělení Kremlu. Izrael se snaží zabránit uzavření ruské pobočky této organizace, kterým hrozí ruské úřady.

"Rozhovory se dotkly problematiky fungování organizace zastupující zájmy Židovské agentury v Rusku," uvedla agentura TASS bez dalších podrobností. Izraelská prezidentská kancelář podle webu The Times of Israel uvedla, že telefonát inicioval Herzog na žádost izraelského premiéra Jaira Lapida, který dříve odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Kancelář ale odmítla komentovat, jaké odpovědi se Herzogovi od ruského lídra dostalo.

13:50

Premiérky Estonska a Finska se vyslovily pro to, aby Evropa přestala Rusům udělovat turistická víza. Dosud platí, že Rusové mohou na víza udělená například Finskem volně cestovat do většiny z 26 zemí schengenského prostoru. Rusové se kvůli sankcím, jimiž EU reagovala na únorovou ruskou invazi na Ukrajinu, nemohou do zemí Evropské unie dostat letecky, ale často jezdí právě do Finska či Estonska, odkud už případně mohou letecky pokračovat do dalších evropských destinací. Proti udělování víz Rusům se vyslovil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Některé unijní státy už Rusům víza přestaly udělovat, například Lotyšsko tento měsíc. O udělování víz Rusům mají jednat unijní ministři zahraničí na neformálním summitu 31. srpna v Praze. "Věřím, že na příštích zasedáních Evropské rady bude téma probíráno ještě intenzivněji. Můj osobní postoj je takový, že turistika by měla být omezena," řekla Marinová, jejíž země s Ruskem sdílí 1340 kilometrů dlouhou společnou hranici.

12:42

Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu Kremlu nad regiony a ohrožuje jeho plány na uspořádání referend, jež mají umožnit Moskvě území anektovat. Partyzánské jednotky zabíjejí proruské představitele, vyhazují do povětří mosty či vlaky a pomáhají ukrajinské armádě při identifikaci klíčových cílů. Více v článku.

12:27

Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu Kremlu nad regiony a ohrožuje jeho plány na uspořádání referend, jež mají umožnit Moskvě území anektovat. Informovala o tom dnes agentura AP. Partyzánské jednotky věrné Kyjevu podle ní zabíjejí proruské představitele, vyhazují do povětří mosty či vlaky a pomáhají ukrajinské armádě při identifikaci klíčových cílů.

"Naším cílem je učinit život ruských okupantů nesnesitelným a využít všech prostředků k překažení jejich plánů," řekl Andrij, dvaatřicetiletý koordinátor partyzánského hnutí v Chersonské oblasti. Andrij je členem odbojové skupiny zvané Žovta strička (Žlutá stužka), s AP hovořil pod podmínkou, že ho agentura nebude citovat pod celým jménem, aby ho nevypátrali Rusové. Hnutí svůj název odvozuje od jedné ze dvou národních barev Ukrajiny a jeho členové používají takto barevné stužky k označení potenciálních cílů partyzánů.

"Dáváme ukrajinské armádě přesné souřadnice různých cílů a díky pomoci partyzánů jsou nové dalekonosné zbraně, zejména HIMARS, ještě mocnější," tvrdí dále Andrij a dodává: "Za ruskými liniemi jsme neviditelní a v tom je naše síla."

12:25 Vlajka Ruské federace.

Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou ofenzivu na Kyjev, ale 65 procent by také souhlasilo i s jeho rozhodnutím "speciální operaci", tedy ruskou válku na Ukrajině, zastavit a podepsat mírovou dohodu. Vyplývá to z nového sociologického průzkumu, o němž dnes informoval deník Kommersant. List doplnil, že podle osloveného politologa tento zdánlivý rozpor souvisí s neochotou lidí přemýšlet o složitých politických problémech.

Politolog Alexej Makarkin v Kommersantu uvedl, že na konci 80. a na začátku 90. let minulého století, kdy se hroutil komunistický režim, Rusové vedle svých každodenních starostí museli najednou řešit nový problém, a sice převzít odpovědnost za svá osobní rozhodnutí, což u části obyvatelstva vyvolávalo psychickou nepohodu. "Tehdy byla poptávka po tom, aby lidé u moci říkali v televizi, co má člověk správně dělat. Ale vláda mlčela. Část lidí byla potom ráda, když se objevil Putin, který odpovědnost převzal," vysvětluje Makarkin. Díky Putinovi mohli Rusové přestat přemýšlet nad politickými otázkami a to je podle politologa důvod, proč mu tak silně důvěřují.

Plné tribuny.
Plné tribuny. | Foto: Jiří Just
11:24

Moskva a Kyjev se navzájem obviňují z útoku na věznici v Olenivce nedaleko Doněcku, kde na konci července zemřelo 53 ukrajinských zajatců. Ukrajinská poslankyně Inna Sovsunová v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že rozvědka její země má dostatek důkazů, že šlo o ruský úder. A kritizuje OSN a další mezinárodní organizace, že toho pro Ukrajinu nedělají dost.

11:21 Vlajka Ruské federace.

Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské země připadlo více než 40 procent ruských dodávek suroviny, což je proti loňskému červenci téměř dvojnásobek. 

Podíl ruské ropy odebíraný Čínou a Indií ale v posledních měsících klesá. Nejvyšší hodnoty dosáhl v květnu, kdy vystoupil na 45,4 procenta. Moskva se tehdy snažila hledat nové odběratele pro svou ropu. V červnu byl podíl Číny a Indie na ruském vývozu ropy 45,2 procenta a červencový pokles je spíše záležitostí Číny.

10:59 Vlajka Ruské federace.

Ruské letecké společnosti včetně státního Aeroflotu rozebírají letadla, aby si zajistily náhradní díly, které nemohou kvůli západním sankcím koupit od zahraničních dodavatelů. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje z oblasti letectví.

Tento postup je v souladu s doporučením ruské vlády z června, v němž jeho autoři nabádají, aby letecké společnosti využily některé svoje stroje na náhradní díly a tímto způsobem zajistily, že zbytek letadel vyrobených v zahraničí bude moci létat alespoň do roku 2025. Kvůli sankcím zároveň ruští dopravci poskytují méně letů, což znamená, že odstavená letadla mohou posloužit na náhradní díly.

Asi 80 procent flotily Aeroflotu tvoří Boeingy a Airbusy. Na konci loňského roku měl Aeroflot k dispozici 134 Boeingů, 136 Airbusů a necelých 80 strojů Suchoj Superjet 100. Podle zjištění agentury Reuters, které vychází z dat webu Flightradar24, asi 50 letadel ruského dopravce neboli 15 procent jeho flotily od konce července nevzlétlo. Asi tři měsíce nelétají také tři ze sedmi Airbusů A350, a to včetně stroje, který je nyní podle informací Reuters rozebírán.

09:51

Útok na město Bachmut byl za posledních 30 dní nejúspěšnějším ruským postupem na Donbase, píše v denním přehledu z invaze britské ministerstvo obrany.

09:44

Ministerstvo obrany Spojených států dnes oznámilo, že na Ukrajinu poslalo dříve neoznámené protiradarové střely AGM-88 HARM určené k ničení například protiletadlových radarových systémů. Pentagon neuvedl, kdy a jaký počet těchto střel Ukrajině poskytl, píše stanice CNN.

Náměstek ministerstva obrany Colin Kahl řekl, že rakety odešly jako součást "nedávných balíků" zbraňové podpory pro Ukrajinu. V posledních pěti balících se nicméně střely HARM oficiálně nevyskytují. "Dělali jsme hodně pro to, abychom pomohli ukrajinskému letectvu zůstat ve vzduchu a být bojeschopné," řekl Cahl.

08:12

Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a tramvajové koleje. Střepiny také poničily dvoupodlažní dům, který nemá nic společného s vojenskou infrastrukturou, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Zatím nejsou žádné zprávy o obětech nebo zraněných.

"V noci byl Charkov znovu ostřelován. Deset minut po druhé hodině ranní se ozvala série výbuchů, byly nejméně čtyři," uvedl na sociální síti Telegram starosta Charkova Ihor Terechov.

21:46 Vlajka Ruské federace.

Soud v Moskvě dnes potrestal bývalou ruskou televizní moderátorku Marinu Ovsjannikovovou další pokutou - již třetí - za diskreditaci ruské armády, oznámil na svém webu list Kommersant. Tentokrát má novinářka zaplatit 40 tisíc rublů (přes 15 tisíc korun) za protiválečný protest u Kremlu.

Ovsjannikovová podnikla v půli července protestní akci přímo naproti Kremlu, sídlu prezidenta. Držela v rukou plakát s nápisem "Putin je vrah. Jeho vojáci jsou fašisté. Zemřelo 352 dětí. Kolik dětí ještě musí zemřít, abyste přestali?" K nohám si přitom položila panenky potřísněné červenou barvou.

21:14 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 tisíc až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl. Ruská vojska vpadla na Ukrajinu před 166 dny a rozpoutala tak největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Ukrajinský generální štáb dnes odhadl, že ukrajinské síly od začátku války zabily na 42 340 ruských vojáků. Rusko již řadu měsíců žádné své ztráty neoznamuje.

Tvrzení znepřátelených stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze v podmínkách bojového konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

21:13

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat Ukrajinu, napadat a zabírat její území, aniž by se proti tomu někdo postavil, rozpoutá to ve světě "loveckou" sezonu a pocit, že jsou takové kroky v pořádku, uvedla agentura Reuters. Nejvyšší americký diplomat dnes vystoupil na tiskové konferenci spolu s jihoafrickou ministryní zahraničí Naledi Pandorovou v rámci návštěvy Afriky, během níž zavítá také do Konžské demokratické republiky a Rwandy.

"Pokud dovolíme tak velké zemi, aby šikanovala menší zemi, napadla ji a zabrala její území, pak to spustí "loveckou" sezonu nejen v Evropě, ale po celém světě," prohlásil Blinken.

20:51

Souhrn posledních událostí:

 • USA přislíbily Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši jedné miliardy dolarů, součástí budou rakety a munice ze zásob ministerstva obrany.
 • Ukrajinské bezpečnostní složky zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova a náčelníka vojenské rozvědky Kyryla Budanova.
 • Šéf okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti podepsal nařízení o vypsání referenda o připojení regionu k Rusku.
 • Šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom vyzval, aby se Záporožská jaderná elektrárna stala kvůli bezpečnosti demilitarizovanou zónou. Elektrárnu obsadili Rusové, kteří v jejím okolí umisťují miny.
20:30 Vlajka Ruské federace.

Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70 až 80 tisíc zabitých a zraněných vojáků, uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.

19:36

USA přislíbily Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši jedné miliardy dolarů. Její součástí bude zatím největší dodávka raket, munice a dalších zbraní pro ukrajinské síly ze zásob ministerstva obrany, informuje agentura AP.

Americká pomoc zahrnuje další rakety pro raketomety HIMARS, tisíce dělostřeleckých granátů, minometné systémy, protitankové střely Javelin a další munici a vybavení.

19:34

Spojené státy poskytnou ukrajinské vládě 4,5 miliardy dolarů (108,2 miliardy Kč), čímž celková podpora Washingtonu od únorové ruské invaze dosáhne 8,5 miliardy dolarů. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters americká Agentura pro mezinárodní rozvoj. Finanční prostředky budou pod koordinací amerického ministerstva financí ukrajinské vládě poskytnuty prostřednictvím Světové banky v etapách. V srpnu Kyjev dostane tři miliardy dolarů. Podle Světové banky tyto prostředky Ukrajině pomohou pokrýt sociální platby, výdaje ve zdravotnictví a penze.

18:39

Doněck, bašta proruských separatistů na východě Ukrajiny, byl v sobotu 6. srpna ostřelován z českých raketometů RM-70, dodaných v dubnu Ukrajině. Uvedla to dnes ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na vyjádření představitelů separatistické Doněcké lidové republiky.

"Vojenští experti DNR potvrdili fakt, že Kyjevská čtvrť v Doněcku byla ostřelována ukrajinskými ozbrojenými silami, a upřesnili použité zbraně a směr palby. Nepřítel vedl palbu z pozic nacházejících se severozápadně od Doněcka a použil raketomety RM-70 ráže 122 milimetrů, dodaných Českem letos v dubnu," citoval TASS z komuniké. To upozornilo, že vypálené rakety byly vybaveny vysoce výbušnými hlavicemi se zvýšeným ničivým účinkem.

17:53

Ukrajinské bezpečnostní složky zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova a náčelníka vojenské rozvědky Kyryla Budanova, napsal v pondělí na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na tajnou službu SBU, prokuraturu a kyjevskou policii. Nepřátelského agenta se podle prokuratury podařilo zadržet.

17:48 Vlajka Ruské federace.

Nejnovější ruské zbraně, používané při ruském vpádu na Ukrajinu, se neobejdou bez západní elektroniky. Část součástek získává Rusko i nyní, bez ohledu na sankce a vývozní omezení, upozornil britský ústav RUSI, což je analytické středisko zaměřené na výzkum obrany. O zprávě informovala stanice BBC.

Po prostudování trosek ruských zbraní a techniky dospěli experti k závěru, že v nejnovějších ruských zbraní se používá více než 450 dovážených součástek, hlavně z USA, ale i z Japonska, Tchaj-wanu, Jižní Koreje a evropských zemí. Tyto součástky se používají v raketách Iskander a Tornado-S a v dalších druzích munice, v bezpilotních letounech či v prostředcích pro komunikaci a radioelektronický boj.

17:31 Vlajka Ruské federace.

Šéf okupační správy ukrajinské Záporožské oblasti, kterou částečně obsadila ruská vojska během invaze na Ukrajinu, podepsal nařízení o vypsání referenda o připojení regionu k Rusku. Informovala o tom agentura TASS, termín referenda ale neupřesnila.

O přípravě referenda informoval dnes šéf okupační správy oblasti Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) na fóru v Melitopolu s názvem Jsme s Ruskem. Shromáždění lidé na jeho oznámení podle agentury TASS reagovali potleskem.

16:21

Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské invaze střílel na bytový dům na předměstí Černihivu na severu Ukrajinyuvedla ruská redakce BBC. Kulikov, jenž vinu přiznal, je jedním z prvních ruských vojáků odsouzených na Ukrajině od doby, kdy Rusko na konci února na zemi zaútočilo.

Jednatřicetiletý Kulikov podle obžaloby na příkaz svého velitele vystřelil z tanku T-72B na několikapatrový bytový dům na předměstí Černihivu. Útok budovu poškodil, ale oběti na životech nezpůsobil. Kulikov tvrdí, že vystřelil poté, co ho jeho velitel ujišťoval, že v jednom z bytů je ruční protitankový granátomet. Ve stejný den Kulikova zajaly ukrajinské síly.

Tankistovi podle jeho výpovědi bylo jasné, že střílí na obytný dům. "Všechno se dělalo rychle, automaticky. Jakoby ve strachu. Měli jsme strach o sebe, o posádku. A tak jsem vystřelil," citovala jeho slova ukrajinská média.

15:02

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil.

Gerhard Schröder v roce 2018.
Gerhard Schröder v roce 2018. | Foto: Reuters
15:00

Hradecké KACPU v pondělí ukončilo provoz, od března odbavilo přes 18 tisíc Ukrajinců. Pomoc uprchlíkům zajistí složky centra na svých pracovištích.

12:20

Šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom dnes podle agentury Reuters vyzval, aby se toto zařízení stalo demilitarizovanou zónou. "Rozhodnutí, které žádáme od světového společenství a všech našich partnerů… je stažení útočníků z území zařízení a vytvoření demilitarizované zóny na území zařízení," řekl Petro Kotin. "Přítomnost mírových sil v této zóně a předání kontroly (do jejich rukou) nad ní, a poté i kontroly nad zařízením ukrajinské straně, by tento problém vyřešilo," dodal.

Společnost Enerhoatom zároveň na platformě Telegram obvinila ruské síly z vydírání světa prohlášeními, že Záporožská jaderná elektrárna je zaminovaná a invazní jednotky jsou připraveny ji nechat vybuchnout, píše server Ukrajinska pravda.

12:19 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna pracuje v "normálním režimu". Podle agentury TASS to dnes ve vysílání kanálu Rossija 24 řekl šéf proruské oblastní správy Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij). Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z víkendového ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě. 

"Máme od armády a zástupců ruského Rosatomu, kteří tady situaci sledují, informaci, že vše je v normálním režimu," prohlásil Balickyj. "Dva reaktory nepracují na plný výkon a kontrolují je v současné době ruské struktury," cituje ho dále TASS.

Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží.
Ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží. | Foto: Reuters
10:04

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Na jih Ukrajiny míří další ruští vojáci a těžká technika. Kreml zde posiluje své pozice ve snaze čelit ukrajinské protiofenzívě u města Cherson. Zároveň si chystá půdu pro svůj vlastní útok.
 • Z ukrajinských černomořských přístavů vypluly další lodě se zemědělskými produkty.
 • Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Ruskem okupované Chersonské oblasti.
10:04 Vlajka Ruské federace.

Rusko posiluje své pozice na jihu Ukrajiny a připravuje se na možnou větší ukrajinskou protiofenzívu. Podle britských vojenských zdrojů deníku The Guardian si Kreml přesuny vojáků na jižní frontu také vytváří půdu ke svému potenciálnímu útoku.

"Ruské jednotky se téměř jistě shromažďují na jihu. Buď čekají na ukrajinskou protiofenzívu, nebo se připravují k útoku. Dlouhé konvoje ruských vojenských náklaďáků, tanků, dělostřelectva a další techniky míří z Donbasu na jihozápad," uvádí britské ministerstvo obrany.

10:02

Z ukrajinských přístavů v pondělí vypluly další dvě lodě se zemědělskými produkty. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.

10:01

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Ruskem okupované Chersonské oblasti. Podle agentury Ukrinform to uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková. Také ruská agentura TASS informuje o ukrajinském úderu na tento důležitý most, odvolává se přitom na okupačními silami dosazeného představitele Chersonské oblasti Kirilla Stremousova, podle něhož se tak zpozdí práce na znovuotevření mostu.

Antonivskyj most pro Rusy představuje důležitou zásobovací trasu, podle agentury Reuters je jedním z pouhých dvou přemostění, která umožňují invazním jednotkám přístup na území, jež okupují na západním břehu řeky. Pro ukrajinské ozbrojené síly byl v posledních týdnech klíčovým cílem.

10:00

Používají Rusové miny? Britské ministerstvo obrany říká, že ano:

09:59

Dobrý den, vítejte u nového online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.