Rusové posilují pozice na jihu. Na frontě zapalují ohně, aby zbrzdili ukrajinský útok

Přenos skončil
Na jižní ukrajinskou frontu míří další ruští vojáci a těžká technika. Kreml zde posiluje své pozice ve snaze čelit ukrajinské protiofenzívě u města Cherson. Podle zdrojů britského deníku The Guardian si tím ale také snaží připravit půdu pro svůj útok. Invazi dál sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
Přenos skončil
10:14

Vážení čtenáři, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

09:37

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

07:50

Z ukrajinských přístavů dnes vypluly další dvě lodě se zemědělskými produkty. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN.

Loď Sacura převážející 11 tisíc tun sójových bobů vyplula podle tureckého ministerstva z přístavu v Južném a míří do Itálie. Plavidlo Arizona opustilo Černomorsk s 48 458 tunami obilí, které má převézt do Iskenderunu v jižním Turecku.

Už v neděli z ukrajinských černomořských přístavů postupně vypluly čtyři lodě vezoucí dohromady téměř 170 tisíc tun obilí a dalších zemědělských výrobků.

06:55

Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům poté, co se o víkendu objevily zprávy o novém ostřelování areálu na jihovýchodě Ukrajiny. Podle Ukrajiny v sobotu ruská palba zasáhla skladiště vyhořelého jaderného paliva a zranila jednoho pracovníka, ruská strana to odmítá.

"Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost," řekl Guterres. K tématu se vyjádřil při návštěvě Japonska, kde se předtím zúčastnil pietní akce při příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na město Hirošima. Šéf OSN zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) musí mít přístup do elektrárny u ukrajinského města Enerhodar.

Šéf MAAE Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří "velmi skutečné riziko jaderné katastrofy". Areálu největší jaderné elektrárny v Evropě se v březnu zmocnily ruské invazní síly a místo v uplynulých měsících opakovaně zasahují výstřely a exploze. Ačkoli dané území kontrolují Rusové, v elektrárně stále pracují ukrajinští technici.

Záporožská jaderná elektrárna na snímku z roku 2009.
Záporožská jaderná elektrárna na snímku z roku 2009. | Foto: Ralf1969 (aka) / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license
06:40

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

  • Na jih Ukrajiny míří další ruští vojáci a těžká technika. Kreml zde posiluje své pozice ve snaze čelit ukrajinské protiofenzívě u města Cherson. Zároveň si chystá půdu pro svůj vlastní útok.
  • Z ukrajinských černomořských přístavů vypluly další lodě, které vezou tisíce tun obilí.
  • Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  • Ukrajinská tajná služba SBU zadržela dva muže podezřelé ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Prý určovali cíle pro ruské střely ve městě Mykolajiv.
06:21

Rusko posiluje své pozice na jihu Ukrajiny a připravuje se na možnou větší ukrajinskou protiofenzívu. Podle britských vojenských zdrojů deníku The Guardian si Kreml přesuny vojáků na jižní frontu také vytváří půdu ke svému potenciálnímu útoku.

"Ruské jednotky se téměř jistě shromažďují na jihu. Buď čekají na ukrajinskou protiofenzívu, nebo se připravují k útoku. Dlouhé konvoje ruských vojenských náklaďáků, tanků, dělostřelectva a další techniky míří z Donbasu na jihozápad," uvádí britské ministerstvo obrany.

Zdroj z ukrajinských bezpečnostních složek také tvrdí, že Rusové podél bojové fronty u města Cherson zapalují ohně, aby zbrzdili ukrajinský protiútok na jejich pozice.

06:04

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj "přilévá na Ukrajině oleje do ohně", což je "obrovský zločin". Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

V rozhovoru, který byl v neděli zveřejněn na internetu, se americký moderátor Michael Smerconish Waterse zeptal, proč při svém nynějším koncertním turné ukazuje podobiznu šéfa Bílého domu pod nápisem válečný zločinec. Waters v odpovědi obvinil Spojené státy, že válku na Ukrajině prodlužují, místo aby ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přiměly k jednání. "Kdyby Biden chtěl, válka by zítra skončila," prohlásil Waters.

Na upozornění moderátora, že obviňuje stranu, která byla napadena, Waters reagoval kritikou Severoatlantické aliance. "Tato válka je v podstatě otázkou akce a reakce v souvislosti s tím, jak se NATO přibližuje k ruským hranicím," řekl.

Moderátor Smerconish poukázal také na rozpínavost další velmoci, Číny, která po návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu provádí v blízkosti ostrova vojenské manévry. "Tchaj-wan je součástí Číny. To je mezinárodním společenstvím všeobecně přijímáno," připomněl Waters.

22:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Pokud Moskva na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku, nedočká se rozhovorů s Kyjevem ani s jeho mezinárodními spojenci. Řekl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle nějž Kyjev trvá na svém postoji nepodstoupit Rusku žádná území. "Postoj naší země zůstává stejný jako vždy. Nic, co je naše, nedáme," řekl Zelenskyj v pravidelném videoprojevu.

22:02

Letáky hnutí protiruského odporu na územích okupovaných Kremlem. "Ukrajinská armáda je blízko," píše se v některých z nich.

16:00

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle níž bojová strategie Ukrajinců ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné vládu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradili Ukrajinci v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Vyšetřovatelé se v e-mailu nicméně omluvili za rozrušení a hněv.

Ukrajinský raketový systém Grad ostřeluje ruské pozice.
Ukrajinský raketový systém Grad ostřeluje ruské pozice. | Foto: ČTK
13:15

Jeden pracovník Záporožské jaderné elektrárny byl zraněn, když místo v sobotu večer ostřelovala raketami ruská armáda. Dnes o tom informovala ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom. Podle deníku Ukrajinska pravda se to stalo při ostřelování města Enerhodar, na jehož okraji se největší jaderná elektrárna v Evropě nachází. Zasaženo bylo skladiště, kde je uloženo 174 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. Záporožskou jadernou elektrárnu Rusko obsadilo v březnu, krátce po začátku invaze na Ukrajinu. Stále v ní ale pracují ukrajinští technici. Ukrajinska pravda napsala, že před útokem se přibližně 500 Rusů a zaměstnanců ruské společnosti Rosatom ukrylo v bunkrech.

12:28

Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. Postoj berlínských úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu Andryj Melnyk. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.

Tanky, které Ukrajinci zneškodnili během vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, plánovali na třídě Unter den Linden vystavit majitelé soukromého muzea věnovaného moderním německým dějinám. Koncem července podali žádost na úřad městské části Berlin-Mitte. Úředníci ji ale zamítli s tím, že v tanku, který chtěli postavit před ruskou ambasádou, pravděpodobně zemřeli lidé, a vystavovat ho není proto vhodné. Kromě toho vystavovat techniku zničenou v pokračující válce se dotýká zahraničně politických zájmů Německa, uvedl úřad.

11:43

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

  • Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany. Je to poprvé od únorového začátku ruské invaze.
  • Z ukrajinských černomořských přístavů vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 000 tun obilí.
  • Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
  • Ukrajinská tajná služba SBU zadržela dva muže podezřelé ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Zadržení podle podezření SBU určovali cíle pro ruské střely, které v jihoukrajinském městě Mykolajiv zničily infrastrukturu.
09:58

Česko v sobotu neudělilo uprchlíkům z Ukrajiny žádné vízum dočasné ochrany. Je to poprvé od začátku ruské invaze, kdy je počet víz za jeden den nulový.

09:05

Z ukrajinských černomořských přístavů dnes postupně vypluly další čtyři lodě, které vezou téměř 170 tisíc tun obilí. Na Twitteru o tom informoval ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Děje se tak na základě dohody o odblokování ukrajinských přístavů, kterou v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Na cestu přes Černé moře vypluly nákladní lodě Mustafa Necati, Star Helena, Glory a Riva Wind, uvedl Kubrakov.

07:47

Pět tureckých bank se připojuje k ruskému platebnímu systému Mir, uvedl podle agentury Bloomberg turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na zpáteční cestě z ruského Soči, kde jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Výhody z toho budou mít jak ruští turisté, tak i Turecko, řekl Erdogan. Platební systém Mir je ruská analogie k zahraničním službám, jako jsou Visa nebo Mastercard. Oba jmenovaní poskytovatelé kreditních karet po napadení Ukrajiny Ruskem podnikání v Rusku pozastavili.

07:45

Ukrajinská tajná služba SBU zadržela dva muže podezřelé ze spolupráce s ruskou tajnou službou FSB. Zadržení podle podezření SBU určovali cíle pro ruské střely, které v jihoukrajinském městě Mykolajiv zničily infrastrukturu, napsal ruskojazyčný server BBC.

"Útočníci neustále vizuálně sledovali objekty zajímavé pro nepřítele a výsledky vysílali pomocí propracovaných uzavřených elektronických komunikačních kanálů," uvádí SBU v prohlášení. Mezi zaslanými informacemi byly pozice loděnic a příslušné infrastruktury, sklady paliva nebo pohyb příslušníků a vybavení ukrajinských ozbrojených sil. Kvůli těmto informacím bylo při ruském ostřelování Mykolajivu zničeno nebo poškozeno několik loděnic a skladů paliva, uvedly tajné služby. Oba muži jsou podle SBU ve vazbě.

22:08 Vlajka Ruské federace.

Představitel Ruskem dosazené správy na jihu Ukrajiny Vitalij Gura, který byl zraněn při pokusu o atentát, svým zraněním podlehl, v sobotu o tom informovala ruská agentura TASS s odvoláním na ruskou administrativu okupované Chersonské oblasti. Potvrdila tak dřívější informace ukrajinských médií, že Gura zemřel při převozu na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov.

20:28

Šéfka ukrajinské pobočky organizace Amnesty International Oksana Pokalčuková rezignovala na svůj post na protest proti zprávě, ve které AI hovořila o ohrožování civilistů ukrajinskou armádu. Dokument z tohoto čtvrtka, proti kterému se ohradili ukrajinští činitelé v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským, obvinil ukrajinské síly z porušování mezinárodního práva zřizováním základen a skladů zbraní v civilních oblastech.

20:01

Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu zakotvila v jednom z ukrajinských přístavů loď plující pod cizí vlajkou, která naloží zboží. S odvoláním na ukrajinského ministra dopravy Oleksandra Kubrakova o tom informovala agentura Unian.

17:39

Představitel Ruskem dosazené správy na jihu Ukrajiny Vitalij Gur byl zraněn při pokusu o atentát a je ve vážném stavu, informovala v sobotu ruská agentura TASS s odvoláním na ruskou administrativu okupované Chersonské oblasti. Podle ukrajinských médií a činitelů citovaných serverem The Insider Gur zemřel při převozu na Ruskem anektovaný Krymský poloostrov.

16:59

Jeden z reaktorů ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, která je pod kontrolou ruských okupačních sil, je stále odstaven. Informovala o tom v sobotu ukrajinská společnost Enerhoatom, která jaderné elektrárny v zemi spravuje. V pátek elektrárnu zasáhly dělostřelecké údery, ze kterých Moskva a Kyjev vzájemně obvinily jednotky opačné strany.

16:16

Severní Makedonie souhlasila s dodávkou tanků a letadel Ukrajině, aby pomohla odrazit pokračující invazi Moskvy, řekl v sobotu vysoký ukrajinský prezidentský poradce Mychajlo Podoljak.

15:27

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že při úderech na ukrajinské pozice v jižní Chersonské a Dněpropetrovské oblasti ruská armáda zabila více než 500 ukrajinských vojáků a "zahraničních žoldnéřů".

12:46

O začleňování nových průzkumných dronů do ozbrojených sil Ukrajiny informuje agentura AFP.

09:42

Ruská válka na Ukrajině podle britského ministerstva obrany vstupuje do nové fáze, kdy se nejtěžší boje přesouvají na 350 kilometrů širokou frontu mezi Záporožím a Chersonem, přibližně podél řeky Dněpru. Ukrajinská strana se tam soustředí na mosty, muniční sklady a strategicky významné železniční tratě s cílem výrazně oslabit ruské možnosti zásobování vlastních jednotek.

09:40

Na přesuny ruských sil do okolí Chersonu na jihu Ukrajiny s odvoláním na zpravodajské informace upozornilo také britské ministerstvo obrany. "Dlouhé konvoje ruských vojenských automobilů, tanků, dělostřelectva a dalších zbraní se nadále přesouvají z ukrajinského Donbasu a míří na jihozápad," uvedlo v pravidelné situační zprávě. Zaznamenalo prý také pohyby techniky z okupovaného Mariupolu, Berďansku a Melitopolu, ale také z Ruska samotného přes Kerčskou úžinu na Krym. Tyto jednotky mají podle Londýna "skoro s jistotou" posílit obranu okupovaného Chersonu.

09:12

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

  • Ruská vojska se na východě Ukrajiny snaží o útočné operace, na jihu se chystají k obraně obsazených území, uvádí Kyjev.
  • I v noci pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města, výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu, ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny.
  • Ukrajinské přístavy podle Turecka opustily další tři lodě s kukuřicí.
  • Město Mykolajiv vyhlásilo na celý víkend zákaz vycházení, chce odhalit ruské kolaboranty.
08:57

Pokračují útoky na civilní cíle na Ukrajině připomíná Martin Dorazín, zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.

08:27

Podle ukrajinského velitelství "Jih" pokračují ukrajinské útoky na velitelství okupačních jednotek v okolí Chersonu a také na sklady munice, kterých bylo nyní údajně zasaženo šest. Na sociálních sítích se také objevily informace o explozích v blízkosti mostu přes řeku Inhulec v obci Darivka východně od Chersonu. Kyjev už řadu dní hovoří o počátku ofenzivních operací mířících k osvobození Chersonu, ukrajinské síly získaly zpět několik desítek obcí v jeho okolí a ruská strana do oblasti přesunuje další jednotky ve snaze posílit tamní obranu.

08:26

Ruská armáda a jednotky neuznaných republik vzniklých s ruskou podporou na východě Ukrajiny pokračují podle ukrajinského štábu ve snaze o útok především v okolí Bachmutu a Avdijivky nedaleko Doněcku. U Bachmutu tak pokračovaly letecké a dělostřelecké útoky na pozice ukrajinských obránců. Na obce Pervomajske, Voďane, Opytne nebo ves jménem Ňju Jork (New York) v blízkosti Avdijivky dopadaly rakety a dělostřelecké granáty.

08:25

Gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko na sociálních sítích oznámil tři zraněné po nočním ostřelování oblasti, jeden z nich zůstává v nemocnici. Nikopol a okolí podle něj ruská armáda ostřelovala z raketometů Grad, na oblast kolem města Kryvyj Rih mířila dělostřelecká palba. V Nikopolu bylo poničeno pět činžovních domů a asi 40 menších obytných domů a školka, bez proudu i tekoucí vody zůstalo několik tisíc domácností, dodal Rezničenko.

08:07

Ruská vojska se na východě Ukrajiny snaží o útočné operace, na jihu se chystají k obraně už obsazených územíuvedl v sobotu ráno generální štáb ukrajinské armády. I v noci pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města, výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu, ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny.

22:25

Podle ukrajinské společnosti Enerhoatom, která spravuje jaderné elektrárny v zemi, na okolí ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny zaútočila ruská vojska. "Ruští fašisté provedli další provokaci v Enerhodaru a stříleli směrem na Záporožskou jadernou elektrárnu," uvedla společnost. "Kolem 14:30 (13:30 SELČ) byly zaznamenány tři zásahy blízko průmyslového areálu Záporožské JE," doplnila firma, podle níž bylo při útoku poškozeno vedení vysokého napětí.

Večer pak společnost informovala, že ruské síly ostřelovaly areál podruhé. "Existuje nebezpečí úniku vodíku a rozptylu radioaktivních látek," uvedla firma.

Po prvním ostřelování Enerhoatom uváděl, že elektrárna "nehledě na provokace" dál funguje a dodává energii do ukrajinské energetické soustavy přes vedení, které je nadále v provozu, ale že jeden blok zařízení byl odpojen od sítě. Večer Unian napsala, že podle obyvatel Enerhodaru ve městě přestalo fungovat osvětlení. Také agentura RIA Novosti uvedla, že v Enerhodaru částečně nefungují dodávky elektřiny a vody.

22:17

Americký prezident Joe Biden by příští týden mohl podepsat novou vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě až jedné miliardy dolarů (asi 24 miliard korun). Agentuře Reuters to dnes sdělily tři anonymní zdroje obeznámené se situací.

Detaily podpůrného balíku by mohly být oznámeny už v pondělí. Podle Reuters bude obsahovat munici do dalekonosných zbraňových systémů HIMARS, až 50 obrněných transportérů M113 a munici do protiraketového obranného systému země-vzduch NASAMS. Konkrétní vojenský materiál i hodnota balíku se do příštího týdne může změnit.

19:14 Vlajka Ruské federace.

Turecko bude za ruský plyn částečně platit v rublech. Podle agentury TASS o tom po dnešním setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Rusko začalo požadovat platby v rublech po odběratelích plynu po rozpoutání války na Ukrajině a ostré západní reakci, která ohrozila stabilitu ruské měny.

18:59 Vlajka Ruské federace.

Rusko se ve snaze obejít sankce přijaté Západem kvůli válce na Ukrajině obrací na Turecko jako na potenciálního obchodního partnera, píše deník The Washington Post s odvoláním na informace od ukrajinské rozvědky. Moskva před pátečním setkáním prezidenta Vladimira Putina a jeho tureckého protějšku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči předložila Turecku návrh, který by jí umožnil obejít embargo na ruskou ropu přijaté Evropskou unií, a snaží se také vyhnout bankovní izolaci, tvrdí deník.

18:27

Členské země Evropské unie v pátek formálně potvrdily nařízení o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu pro letošní zimu o 15 procent. Na twitteru o tom informovalo české předsednictví Rady Evropské unie. Ministři odpovědní za energetiku se na přijetí tohoto opatření shodli už v závěru července, unie tak reaguje na očekávané omezení dodávek plynu z Ruska.

17:53

Ukrajina podepsala s Itálií smlouvu o půjčce ve výši 200 milionů eur, prostředky půjdou na financování platů učitelů, uvedlo v pátek ukrajinské ministerstvo financí.

Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že Itálie poskytne finanční prostředky po dobu 15 let s nulovou úrokovou sazbou, což pomůže ukrajinské vládě udržet finanční stabilitu navzdory prudkému poklesu rozpočtových příjmů uprostřed rostoucích výdajů způsobených více než pětiměsíční ruskou invazí.

17:37

Rusko je připraveno jednat o výměně vězňů, aby vrátilo hvězdu ženské NBA Brittney Grinerovou do Spojených států, řekl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Lavrov se k možné výměně věznňů vyjádřil den poté, co ruský soud odsoudil Grinerovou na devět let do vězení za drogové obvinění. Navzdory jejímu přiznání viny, které bylo považováno za procedurální krok, Spojené státy tvrdí, že Grinerová je zadržována neoprávněně.

17:21

Ukrajina a Rusko se vzájemně obvinily z ostřelování ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, kterou již v březnu při invazi na Ukrajinu obsadila ruská vojska. Na místě vznikl požár, informovala ruská agentura RIA Novosti, podle níž na zařízení zaútočily ukrajinské síly. Ukrajinská státní energetická společnost Enerhoatom, která naopak viní z útoku ruské vojáky, podle agentury Unian uvedla, že elektrárna dál funguje. Zvýšená radiace podle ní zaznamenána nebyla.

Podle ukrajinské společnosti Enerhoatom, která spravuje jaderné elektrárny v zemi, elektrárna "nehledě na provokace" dál funguje a dodává energii do ukrajinské energetické soustavy přes vedení, které je nadále v provozu. Jeden blok zařízení byl odpojen od sítě.

16:44

Svoboda, nebo smrt. To je heslo ukrajinských kozáků, kteří brání záporožskou oblast proti ruským útokům. Kozáci v reportáži Rádia Svobodná Evropa ukazují vypálená pšeničná pole, zničené domy a popisují každodenní ruskou dělostřeleckou palbu.

16:41

Ukrajina a Rusko se vzájemně obvinily z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Na místě vznikl požár, uvedl web RIA Novosti.

16:13

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

  • Rusko kvůli podezření z vlastizrady zatklo předního odborníka na hypersoniku.
  • Ukrajinské přístavy podle Turecka opustily další tři lodě s kukuřicí.
  • Ukrajinský Mykolajiv vyhlásil na celý víkend zákaz vycházení, chce odhalit kolaboranty.
15:40

Ukrajinu opustily další tři lodě s celkem 58 tisíci tun kukuřice, uvedlo turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak v rámci dohody o obnovení vývozu potravin z ukrajinských přístavů blokovaných ruskou armádou. Možné rozšíření "obilné dohody" o další položky Rusko podmiňuje zrušením západních sankcí.

15:01

Obyvatelé jihoukrajinského Mykolajivu nesmí od dnešního večera do pondělního rána vycházet z domu. Nezvykle dlouhý zákaz vycházení podle gubernátora Mykolajivské oblasti Vitalije Kima poslouží úřadům k tomu, aby odhalily osoby kolaborující s Ruskem, napsala agentura Reuters.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Rusko kvůli podezření z vlastizrady zatklo v Novosibirsku předního ruského odborníka na hypersoniku Alexandra Šipljuka, informovala agentura TASS. Jedná se už o třetího vědce ze sibiřského města, kterého bezpečnostní složky zadržely na základě stejného obvinění.

Šipljuk je ředitelem novosibirského ústavu teoretické a aplikované mechaniky. Ústav úřady prohledaly, odborníka odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo. Šipljuk se profesně soustředil zejména na vývoj metod pro aerofyzikální výzkum a aerodynamiku hypersonických letadel, tedy strojů létajících rychlostí vyšší než rychlost zvuku.

10:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes uvedlo, že je připraveno jednat s Washingtonem o výměně vězňů prostřednictvím stávajících diplomatických kanálů. Učinilo tak den poté, co byla americká basketbalová hvězda Brittney Grinerová v Rusku odsouzena k devítiletému trestu vězení za držení drog. Informovala o tom agentura Reuters.

"Jsme připraveni o tomto tématu jednat, ale v rámci kanálu, na kterém se dohodli prezidenti (Vladimir) Putin a (Joe) Biden," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Pokud se Američané rozhodnou opět uchýlit k veřejné diplomacii, je to jejich věc, a dokonce bych řekl, že je to jejich problém," dodal.

09:52

Česko ve čtvrtek vydalo lidem, kteří uprchli před válkou na Ukrajině, 413 víz dočasné ochrany, o sedm desítek méně než před týdnem. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února, je dostalo 406 725 běženců.

09:30

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:49

Pokud se ukrajinským silám podaří udržet patřičný tlak v okolí Izjumu v Charkovské oblasti, kde již dobyly několik obcí, a zároveň vytrvat v ofenzivě u Chersonu na jihu země, začnou ruské síly čelit velmi obtížným rozhodnutím, kterých dobytých území se vzdát nebo které své útočné operace zastavit, míní ISW.

Ruské síly podle ranní svodky ukrajinského generálního štábu útočí ve směru na Bachmut a Avdijivku v Doněcké oblasti. Ukrajinský generál Oleksij Gromov potvrdil, že se ukrajinští obránci stáhli z vesnic Semihirja a Dolomitne. Boje se odehrávají mimo jiné o vesnice Soledar severně od Bachmutu a Pisky poblíž Doněcku.

V Chersonské oblasti podnikly ruské síly útoky ve snaze zlikvidovat ukrajinské předmostí za řekou Inhulec, byly však odraženy. Ukrajinská armáda mezitím pokračuje v napadání ruských logistických a velitelských bodů v oblasti, zasaženo bylo podle ukrajinských zdrojů ruské velitelství v Čornobajivce na předměstí Chersonu a muniční sklad v obci Nova Majačka východně od oblastní metropole.

08:47

Ukrajina pravděpodobně přebírá strategickou iniciativu a nutí Rusko, aby v reakci na ukrajinské protiofenzivy přemísťovalo vojska a měnilo priority. Pokud se Kyjevu bude i nadále dařit tlačit na ruské síly, čekají Moskvu složitá rozhodnutíuvedl ve svém pravidelném hodnocení bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW).

"Ruské síly stále častěji přesouvají jednotky a vybavení do Chersonské oblasti a západní části Záporožské oblasti na úkor svých snah o obsazení Slovjansku a Siversku (v Donbasu), kterých zřejmě zanechaly," uvedl ISW. Armáda podle něj také přesouvá vojenskou techniku - zejména dělostřelectvo a letectvo - na anektovaný poloostrov Krym z jiných částí Ukrajiny.

Institut připomíná, že ruská armáda měnila od začátku své invaze na Ukrajinu bojové priority i dříve, bylo to však vždy z jejího popudu. Nyní se zdá, že přemísťování sil je vynuceno ukrajinskou protiofenzivou na jihu země.

08:29

Ukrajinu opustily další tři lodě s 58 000 tunami kukuřice, uvedlo Turecko. Umožnila to dohoda o obnovení vývozu potravin z blokovaných přístavů.

22:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko pro zahraniční diplomaty zřídí bezcelní obchody, kde si budou moci nakoupit zboží ze Západu za zahraniční měnu. Vrátí se tak k praxi ze sovětské éry, kdy existovaly obchody Berjozka, píše list The Guardian. Na podobném principu v někdejším Československu fungovala síť obchodů Tuzex.

Obchody patrně přivítají první zákazníky už na podzim. Vlastnit je bude společnost spadající pod ruské ministerstvo zahraničí a diplomaté si v nich budou moci pořídit širokou škálu zboží - alkoholické nápoje a tabákové výrobky, šperky, kosmetiku, parfémy, cukrovinky i chytré telefony nebo hodinky, napsal server Mediazona.

20:33 Vlajka Ruské federace.

Zástupce moskevského patriarchátu se ve čtvrtek ve Vatikánu setkal s arcibiskupem Paulem Gallagherem, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí. Podle agentury APA možná jednali i o případném setkání moskevského patriarchy Kirilla s papežem Františkem, které by se mohlo uskutečnit v polovině září v Kazachstánu.

20:21 Vlajka Ruské federace.

Finské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek představilo plán na omezení turistických víz pro ruské občany. Těch do Finska cestuje čím dál více, tuto severskou zemi totiž využívají jako tranzit do dalších států Evropské unie. Informovala o tom agentura AFP.

Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila letecké spojení s Ruskem. Finsko ale s nejrozlehlejší zemí světa sdílí dlouhou pozemní hranici, čehož ruští cestovatelé využívají.

19:55

V pátek by měly z ukrajinských přístavů vyplout tři lodě vyvážející obilí, informoval o tom turecký ministr obrany. 

18:31

Kanada do Británie vyšle až 225 příslušníků armádního personálu, kteří budou cvičit ukrajinské vojáky. Ve čtvrtek to oznámilo kanadské ministerstvo obrany, napsala agentura Reuters. První skupina kanadských vojáků do Británie dorazí 12 srpna, většina z nich pochází z 3. praporu kanadské lehké pěchoty princezny Patricie a zůstane tam čtyři měsíce.

17:55

Členové NATO úzce spolupracují s obrannými společnostmi, aby zajistili, že Ukrajina dostane více dodávek zbraní a vybavení, aby byla připravena na dlouhou válku s Ruskem, řekl ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

17:40 Vlajka Ruské federace.

Soud v ruském městě Penza vyměřil učitelce angličtiny, která kritizovala před žáky ruskou invazi na Ukrajinu, podmíněný trest odnětí svobody v délce pěti let. Učitelku na policii udali přímo její žáci, kteří její výroky nahráli. Informoval o tom server Mediazona.

16:24

Shrnutí posledního dění:

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si chce promluvit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
  • Osm lidí zemřelo a čtyři utrpěli zranění při ruském ostřelování města Toreck v Doněcké oblasti, tvrdí místní úřady.
  • Pět obětí z řad civilistů hlásí také proruští separatisté v Doněcku. Ani jednu z těchto dvou zpráv nebylo možné ověřit.
  • Estonsko nechá odstranit všechny sovětské pomníky i tank T-34 v Narvě.
16:20

Estonsko nechá odstranit či přemístit veškeré sovětské pomníky v zemi. Přesné načasování tohoto kroku bude záviset na logistických možnostech měst a obcí, uvedla podle agentury DPA premiérka této pobaltské země Kaja Kallasová. Odtažen má být i tank T-34 v převážně ruskojazyčném městě Narva.

"Hlavní věc byla rozhodnuta - sovětské pomníky musejí být odstraněny z veřejného prostoru, a my to uděláme co nejdříve," řekla premiérka. Odstraňování budou mít podle ní na starosti jednotlivá města a obce. Podle Kallasové je v bývalé sovětské republice stále 200 až 400 takových pomníků.

15:47 Vlajka Ruské federace.

Kreml dnes prohlásil, že Čína má svrchované právo provádět rozsáhlá vojenská cvičení v okolí Tchaj-wanu, a obvinil Spojené státy z uměle vyvolaného napětí v regionu. Informovala o tom agentura Reuters. Šéf NATO Jens Stoltenberg naproti tomu do Pekingu vzkázal, že Čína by neměla na tchajwanskou návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové reagovat přehnaně a sahat kvůli ní k výhrůžkám.

"Napětí v regionu a kolem Tchaj-wanu bylo vyprovokováno návštěvou Nancy Pelosiové. Byla to naprosto zbytečná návštěva a zbytečná provokace," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

12:35

Válka na Ukrajině je pro Evropu nejnebezpečnějším okamžikem od druhé světové války a Rusko v ní nesmí zvítězit. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Aby Severoatlantická aliance a její členské země zabránily Moskvě ve vítězství, budou muset ještě dlouho podporovat Ukrajinu zbraněmi a další pomocí, uvedl Stoltenberg. "Je v našem zájmu, aby tento typ agresivní politiky neuspěl," řekl Stoltenberg ve svém projevu v rodném Norsku.

Jens Stoletenberg na summitu NATO
Jens Stoletenberg na summitu NATO | Foto: Reuters
12:03

Osm lidí zemřelo a čtyři byli zraněni při ruském ostřelování ukrajinského Torecku. Dělostřelectvo zasáhlo zastávku veřejné dopravy, uvedl gubernátor.

09:45

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

06:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Konfliktní situace na Balkáně a kolem Tchaj-wanu a potenciálně i na Kavkaze jsou důsledkem nefunkční globální bezpečnostní architektury, prohlásil v pravidelném nočním projevu dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nepřímo kritizoval také styky bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zelenskyj znovu obvinil Rusko z porušování mezinárodního práva vedením agresivní války proti Ukrajině. Svět dlouho nechával Rusko, aby mu tyto prohřešky procházely - ať už šlo o anexi Krymu, nebo sestřelení boeingu malajsijských aerolinií nad Donbasem, uvedl prezident země, která od února čelí ruské invazi.

"Svoboda každého národa v Evropě i jinde ve světě je křehká. Tuto křehkost lze ochránit pouze společným postupem, a aby to dlouhodobě fungovalo, musí existovat účinná globální bezpečnostní architektura, která zajistí, že žádný stát se již nikdy nebude moci uchýlit k teroru proti jinému státu," řekl Zelenskyj.

06:28

Americký Senát ve středu večer výraznou většinou vyslovil souhlas se vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Pro návrh hlasovalo 95 senátorů, proti byl jeden. Pro schválení byl potřeba souhlas svou třetin ze 100 senátorů, uvedla agentura AP. Dokument již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, teď čeká na podpis prezidenta, který návrh podporuje, píše BBC.

Obě severské země v letošním roce přehodnotily svou tradiční neutralitu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a rozhodly se zažádat o vstup do NATO.

"Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o světové bezpečnosti," uvedla v rozpravě před hlasováním demokratická senátorka Amy Klobucharová. Hlasování je "varovným výstřelem pro všechny tyrany po celém světě, kteří by si mysleli, že mohou jen tak pohltit svobodné demokracie," dodala.

Svůj souhlas s rozšířením NATO o dvě skandinávské země ve středu daly také zákonodárné sbory ve Francii a v Itálii.

Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států, což může trvat několik měsíců. Většina zemí NATO vyjádřila záměr ratifikovat přístupové dohody rychle.

18:45

Na Ukrajině je v současné době přes 6,6 milionu vnitřně vysídlených lidí - tedy obyvatel, kteří opustili své domovy, ale zároveň zůstali ve vlasti. To je zhruba 15 procent celkové ukrajinské populace, uvedla ve středu Mezinárodní organizace pro migraci. Zároveň upozornila, že na 60 procent vnitřně vysídlených lidí, kteří dříve měli práci, je nyní nezaměstnaných.

18:33

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak ve středu označil bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera za "hlas ruského carského dvora" a jakoukoli mírovou dohodu s Moskvou podmínil příměřím a stažením ruských invazních vojsk. Reagoval tak na Schröderovo prohlášení, že Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině.

18:30 Vlajka Ruské federace.

Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to ve středu ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

17:39

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

  • Situace okolo ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny se vymkla kontrole a je extrémně nestabilní, uvedl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. V elektrárně byly podle něj porušeny bezpečnostní náležitosti.
  • Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině, uvedl po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.
  • Škody, které od začátku invaze Rusko způsobilo na ukrajinské infrastruktuře, dosahují 2,6 bilionu korun.
  • Ruské ozbrojené síly v úterý odpoledne vypálily z oblasti Kaspického moře na Ukrajinu osm řízených raket, sedm z nich zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana.
15:34

"Pokud jde o situaci v Záporožské elektrárně, tak se tam neděje nic, co by se nedělo od 4. března, kdy ji Rusové obsadili. Ředitel IAEA má pravdu, situace je nepřijatelná, ne však kvůli radiaci. Ta zůstává normální," napsala z New Yorku na Twitteru šéfka českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

15:28

Situace okolo ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny se vymkla kontrole a je extrémně nestabilní, uvedl podle agentur AP a DPA šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. V největší jaderné elektrárně v Evropě, kterou na jaře obsadilo Rusko, byly podle něj porušeny bezpečnostní náležitosti.

"Každý princip jaderné bezpečnosti byl porušen. V sázce jsou nesmírně závažné a nebezpečné záležitosti," uvedl Grossi. Bezpečnostní narušení jsou v místech aktivních bojů nedaleko Ruskem kontrolovaného území, uvedl šéf agentury v sídle OSN v New Yorku v úterý večer místního času (dnes ráno SELČ).

12:50

Inspektoři dokončili kontrolu nákladní lodi Razoni, která jako první vyplula z Ukrajiny po uzavření dohody o obnovení vývozu potravin z přístavů blokovaných kvůli únorové ruské invazi. Informovalo o tom dnes před polednem turecké ministerstvo obrany, podle kterého loď naložená ukrajinskou kukuřicí propluje Bosporem a zamíří k Libanonu.

10:56

Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině, uvedl po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Válka je podle něj chybou ruské vlády, svého přátelství s hlavou ruského státu se ale zříci nehodlá, informovala agentura DPA. Do Moskvy zavítal Schröder minulý týden. Médiím tehdy řekl, že je na dovolené.

"Prvním úspěchem je dohoda o obilí, která se možná postupně rozšíří na příměří," dodal s odkazem na ujednání zprostředkované OSN a Tureckem, na jehož základě Ukrajina znovu začala vyvážet své zemědělské produkty přes Černé moře.

"Tuto válku považuji za chybu ruské vlády," řekl Schröder, který doma i v zahraničí čelí silné kritice za své blízké vztahy s ruským vedením a je pokládán za Putinova osobního přítele. "Válku jsem několikrát odsoudil, to víte. Ale opravdu by osobní distancování se od Vladimira Putina někomu prospělo?" dodal Schröder s tím, že se v Moskvě minulý týden s Putinem setkal.

Bývalý kancléř podle kritiků také dostatečně neodsoudil pokračující ruskou invazi na Ukrajinu a odmítal se zpočátku vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

10:56 Vlajka Ruské federace.

Moskva si přeje diplomatické řešení války na Ukrajině, uvedl po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Válka je podle něj chybou ruské vlády, svého přátelství s hlavou ruského státu se ale zříci nehodlá. Do Moskvy zavítal Schröder minulý týden. Médiím tehdy řekl, že je na dovolené.

"Dobrou zprávou je, že Kreml si přeje řešení na základě jednání," řekl Schröder v nově zveřejněném rozhovoru s týdeníkem Stern a televizní stanicí RTL/n-tv. "Prvním úspěchem je dohoda o obilí, která se možná postupně rozšíří na příměří," dodal s odkazem na ujednání zprostředkované OSN a Tureckem, na jehož základě Ukrajina znovu začala vyvážet své zemědělské produkty přes Černé moře.

09:40

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

08:04

Ruský prezident Vladimir Putin navazuje na dlouhou historii ruských vládců, kteří se snažili ovládnout a ovládat Ukrajinu. Ani její budoucnost zřejmě nebude příliš optimistická, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední historik Bohdan Zilynskyj, který působí na katedře ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

07:52

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

  • Írán podle nepotvrzených zpráv předal Rusku první bezpilotní letouny. Moskva bude školit íránské piloty na stíhačky Su-35, uvedl americký institut.
  • Škody, které od začátku invaze Rusko způsobilo na ukrajinské infrastruktuře, dosahují 2,6 bilionu korun.
  • Ruské ozbrojené síly v pondělí odpoledne vypálily z oblasti Kaspického moře na Ukrajinu osm řízených raket, sedm z nich zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana.
  • Spojené státy rozšířily seznam sankcí proti Rusku o 30 firem a 13 jedinců.
07:36

Írán podle nepotvrzených zpráv předal Rusku první bezpilotní letouny. Moskva bude školit íránské piloty na stíhačky Su-35, uvedl americký institut.

07:18

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jedním úderem v ukrajinské továrně poblíž Charkova zlikvidovalo dva americké salvové raketomety HIMARS, jejichž pomocí Ukrajinci likvidují muniční sklady, mosty a další pro Rusy vojensky důležitá strategická místa.

Jako důkaz ukázali Rusové záběr, který se má přibližovat až k jednomu z oken továrny. Terčík ale míří do okna v druhém patře třípatrové budovy. 

23:53

Na bratislavském letišti M. R. Štefánika dnes po jedné hodině odpoledne přistálo nákladní letadlo Iljušin IL-76 z Moskvy, a to navzdory sankcím, které slovenský vzdušný prostor pro ruská letadla uzavírají, napsal web cas.sk. U letadla se po přistání pohybovaly policejní hlídky, jež pak i doprovázely dva kamiony, které z letiště vyjely dvě hodiny poté. Podle slovenských médií jde o zásilku paliva do dvou slovenských jaderných elektráren.

21:43

Ukrajinská státní plynárenská společnost Naftogaz dnes představila nový plán na odklad splátek dluhu. Učinila tak týden poté, co se stala prvním státním subjektem na Ukrajině, který se od začátku války s Ruskem dostal do platební neschopnosti. Informuje o tom agentura Reuters.

21:24 Vlajka Ruské federace.

Ruské ozbrojené síly dnes odpoledne vypálily z oblasti Kaspického moře na Ukrajinu osm řízených raket, sedm z nich zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana. Informují o tom ukrajinská média, která se odvolávají na velení vzdušných sil napadené země. Jedna střela podle nich zasáhla protiletadlový raketový systém ve Lvovské oblasti na západě země.

20:28

Loď Razoni s 26 tisíc tun ukrajinské kukuřice pro Libanon, která v pondělí vyplula z Oděsy, dorazila do Istanbulu, uvedlo turecké ministerstvo obrany.

19:55

Škody, které od začátku invaze Rusko způsobilo na ukrajinské infrastruktuře, dosahují 108 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč). Na obnovu pak bude potřeba nejméně 185 miliard USD (4,4 bilionu Kč). Ve studii, na kterou upozornil ruskojazyčný server BBC, o tom informuje Kyjevská ekonomická škola.

18:40

Spojené státy dnes rozšířily seznam sankcí proti Rusku o 30 firem a 13 jedinců, včetně někdejší gymnastky Aliny Kabajevové, která je podle médií Putinovou přítelkyní. Postihy míří i proti představiteli ukrajinské Chersonské oblasti Kirillu Stremousovi, kterého dosadily ruské okupační síly. Nový seznam na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo financí USA.

18:01

Ruské invazní síly zasáhly při ostřelování evakuační autobus v Chersonské oblasti, zemřeli při tom tři lidé a pět dalších bylo zraněno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková. Incident se podle ní odehrál v pondělí, když autobus mířil z Ruskem okupované obce Starosillja do Ukrajinci kontrolovaného města Kryvyj Rih.

16:21 Vlajka Ruské federace.

Ruská diplomacie ústy své mluvčí pohrozila přerušením diplomatických vztahů se Spojenými státy, pokud by Washington vyslyšel výzvy k zařazení Ruska na seznam zemí podporujících terorismus. Rusko případné přerušení vztahů přežije, prohlásila Marija Zacharovová.

"Američtí zákonodárci, včetně létající předsedkyně Sněmovny reprezentantů (Nancy) Pelosiové, v protiruském zápalu vyčerpali celý dostupný sankční instrumentář, který se celkově předvedl jako neúčinný, a nakonec se rozhodli přistoupit k tak silné zbrani, jakou je podle jejich názoru vyhlášení Moskvy za sponzora terorismu," řekla mluvčí podle agentury TASS. Odkazovala tak na současný let Pelosiové na Tchaj-wan.

"Měli by vědět, že jsme připraveni na jakýkoliv vývoj situace. Pokud se ve Washingtonu rozhodnou úplně zastavit součinnost s Moskvou, tak to přežijeme," dodala. Washington podle Zacharovové riskuje, že překročí bod, z něhož už nebude návratu, a to se všemi z toho vyplývajícími důsledky. USA podle mluvčí nejsou schopny vypořádat se s režimy, které označují za teroristické.

Marija Zacharovová.
Marija Zacharovová. | Foto: Reuters
15:29 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud v nepřítomnosti odsoudil na devět let do vězení ruského občana Antona Koroljova, který od roku 2015 bojoval v řadách pluku Azov proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Koroljov byl podle agentury Interfax obviněn ze žoldnéřství a z extremismu.

13:21 Vlajka Ruské federace.

Ruský nejvyšší soud dnes označil ukrajinský pluk Azov za teroristickou organizaci a zakázal mu působit na ruském území, oznámila ruská média. Soudkyně uvedla, že soud vyhovuje žádosti generálního prokurátora a rozhodnutí platí okamžitě, napsala agentura TASS, která pluk označila za jednotku ukrajinských nacionalistů.

V ruském zajetí je přitom nyní řada vojáků Azovu, kteří se bránili v obklíčeném Mariupolu a tamních ocelárnách. Rozhodnutí soudu znamená, že nyní mohou být souzeni jako členové či organizátoři teroristické organizace, za což jim hrozí nejtvrdší tresty, sahající k 20 letům vězení, napsal na svém webu list Kommersant.

12:34 Vlajka Ruské federace.

Na stránce bývalého ruského prezidenta a expremiéra Dmitrije Medveděva v sociální síti Vkontakte se objevil příspěvek o tom, že Gruzie by se měla stát součástí Ruska a že v Kazachstánu páchali genocidu na Rusech. Podle Medveděvova spolupracovníka na stránku pronikli hackeři, uvedl zpravodajský server Meduza. Server dodal, že není zřejmé, zda příspěvek napsal Medveděv, anebo jde skutečně o dílo hackerů. Sám Medveděv, který je nyní místopředsedou bezpečnostní rady ruského prezidenta Vladimira Putina, se dosud nevyjádřil.

Dmitrij Medveděv vedle patriarchy Ruské pravoslavné církve Kirilla na vojenské přehlídce v Moskvě.
Dmitrij Medveděv vedle patriarchy Ruské pravoslavné církve Kirilla na vojenské přehlídce v Moskvě. | Foto: Reuters
12:12

Loď Razoni, která v pondělí jako první vyplula z Ukrajiny s nákladem kukuřice, je podle médií asi v půlce plavby do Istanbulu, kam dorazí ve středu ráno.

11:14

Ukrajinské úřady zahájily povinnou evakuaci z neokupovaných částí Doněcké oblasti, kterou vláda nařídila minulý týden kvůli ochraně civilistů před ruskými útoky i nemožnosti zajistit dodávky tepla. Oznámila to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

"První vlak dorazil do Kropyvnyckého dnes ráno. Ženy, děti, starší lidé, mnoho osob se sníženou pohyblivostí," uvedla Vereščuková na Telegramu. Podle jejího dřívějšího prohlášení musí region opustit více než 200 tisíc lidí, včetně 52 tisíc dětí.

Vereščuková, která je ministryní pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny, o víkendu uvedla, že Doněcká oblast je dlouhodobě bez dodávek plynu a v mnoha obcích chybí i zásobování vodou.

Dobytí celé Doněcké oblasti je jedním z deklarovaných cílů ruské invaze na Ukrajinu. Odehrávají se v ní těžké boje a ostřelování, při němž pravidelně umírají ukrajinští civilisté.

10:51

Přesun části ruských vojsk ze severu Doněcké oblasti k posílení obrany okupované části jižní Ukrajiny připraví ruskou ofenzivu na Slovjansk o nezbytnou bojovou sílu.

Toto stažení pravděpodobně vytvoří ukrajinským vojskům podmínky pro zahájení protiútoku ve směru na Izjum, upozornil americký Institut pro studium války (ISW). Přesuny ruských jednotek do Záporožské oblasti podle expertů také naznačují, že ukrajinská protiofenziva se neomezí jen na Chersonskou oblast, ale pravděpodobně bude vedena po celé jižní části země.

09:28

160. den ruské invaze pohledem britského ministerstva obrany.

07:44

Přehled nejdůležitějších událostí: 

  • Ruské dělostřelecké útoky na města Bachmut a Mykolajiv pokračovaly také dnes v noci, oznámilo ráno vedení ukrajinské armády.
  • Ozbrojené síly Ukrajiny budou s největší pravděpodobností schopny zahájit protiofenzivu ve směru na město Izjum.
  • Spojené státy jsou připravené začít vyjednávat s Ruskem o nové smlouvě o nešíření jaderných zbraní, uvedl v pondělí americký prezident Joe Biden.
  • Ukrajinské ozbrojené síly dosud osvobodily v Chersonské oblasti od ruské okupace 46 obcí, ty však zůstávají pod nepřetržitou nepřátelskou palbou, uvedl generální štáb. 
  • Závislost Rakouska na ruském plynu klesla na méně než 50 procent z dřívějších až 80 procent.
07:33

Ruské dělostřelecké útoky na města Bachmut a Mykolajiv pokračovaly také dnes v noci, oznámilo ráno vedení ukrajinské armády. Místní úřady v Mykolajivu zaznamenaly ráno ve městě výbuchy a nejméně jeden člověk utrpěl zranění, napsal server The Kyiv Independent. Přes noc se ukrajinské straně podle jejího tvrzení podařilo odrazit několik pokusů o ruský útok.

V okolí Bachmutu, kde ruské jednotky zaznamenaly v posledních dnech mírný postup, ruská armáda dnes v noci pokračovala v bombardování vojenské i civilní infrastruktury. Ukrajinští vojáci v oblasti odrazili několik útoků a boje pokračují, uvedl ukrajinský generální štáb.

Útokům čelil také Mykolajiv i jeho okolí, který byl v uplynulých dnech těžce ostřelován ruskými jednotkami. Podle místních úřadů bylo od začátku války poničeno přes tisíc domů, z nichž desítky nebude možné opravit.

06:54

Ozbrojené síly Ukrajiny budou s největší pravděpodobností schopny zahájit protiofenzivu ve směru na město Izjum. Uvedl to americký Institut pro studium války (ISW), který cituje agentura Unian. Rusko zároveň pokračuje v přesunech jednotek ze severní části Doněcké oblasti na podporu obranných pozic na jihu Ukrajiny, což oslabí ruské síly ve směru na Slavjansk.

22:55

Závislost Rakouska na ruském plynu klesla na méně než 50 procent z dřívějších až 80 procent. Uvedla to dnes podle agentury Reuters rakouská ministryně pro klima, životní prostředí a energetiku Leonore Gewesslerová. Rakouská vláda poukázala rovněž na pokrok při plnění zásobníků plynu.

19:31 Vlajka Ruské federace.

"Je to vážně míněné prohlášení, nebo se někdo naboural do webových stránek Bílého domu?" komentoval podle agentury Reuters Bidenovo prohlášení zdroj z ruského ministerstva zahraničí. "Pokud je to opravdu vážný záměr, s kým přesně o tom hodlají jednat?" dodal. Ruský prezident Vladimir Putin účastníkům konference v poselství napsal, že jaderná válka "nikdy nesmí být rozpoutána", neboť v ní "nemůže být vítězů". Uvedl také, že Rusko coby smluvní strana "důsledně dodržuje literu a ducha" NPT, citovala agentura TASS z Kremlem vydaného prohlášení.

18:27

Spojené státy jsou připravené začít vyjednávat s Ruskem o nové smlouvě o nešíření jaderných zbraní, uvedl dnes americký prezident Joe Biden. K účasti na jednáních, která "sníží pravděpodobnost špatného odhadnutí situace" vyzval také Čínu. V Moskvě vyvolal návrh rozpaky, informovala agentura Reuters. Biden k tématu jaderných zbraní hovořil u příležitosti začátku konference států, které podepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1970. "Můj úřad je připravený neprodleně dojednat rámec nové dohody o omezení zbraní, která nahradí Nový START, který vyprší v roce 2026," uvedl Biden.

18:23

Francie se postará, aby zločiny na Ukrajině nezůstaly nepotrestány, řekl podle Elysejského paláce francouzský prezident Emmanuel Macron svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému během dnešního telefonátu. Státníci hovořili také o vývozu ukrajinského obilí, boji proti dezinformacím nebo rekonstrukci poválečné Ukrajiny. "Prezident uvítal, že z přístavu v Oděse dnes vyplula první loď s ukrajinským obilím. Uvedl rovněž, že evropské úsilí o vývoz ukrajinského obilí po souši i po řekách bude pokračovat v rámci koridorů," uvedl Elysejský palác v prohlášení.

17:20

Ukrajinské ozbrojené síly dosud osvobodily v Chersonské oblasti od ruské okupace 46 obcí, ty však zůstávají pod nepřetržitou nepřátelskou palbou, uvedl dnes šéf oblastní správy Dmytro Butrij podle agentury Ukrinform.

"Jsou zde vesnice, které byly zničeny prakticky z 90 procent," řekl dále Butrij, podle něhož jsou zničené také elektrické sítě či vodovodní nebo plynové rozvody a velká část obyvatel tato místa opustila. Nejvíce osvobozených osad se nachází na severu Chersonské oblasti, u hranic s oblastí Dněpropetrovskou a některé také na jihu u Mykolajivské oblasti, dodal. Butrij podle serveru Ukrajinska pravda také uvedl, že situace v regionu je kritická a upozornil, že úřady nadále doporučují, aby lidé odjeli do bezpečnějších míst, než ukrajinská armáda oblast plně osvobodí.

16:49 Vlajka Ruské federace.

Moskva uvalila sankce na dalších 39 britských představitelů, kteří se prý podílejí na "démonizaci Ruska" a snahách o jeho mezinárodní izolaci. Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo zahraničí. Na sankčním seznamu nově figuruje například bývalý premiér David Cameron či vůdce labouristické opozice Keir Starmer.

14:29

Na Ukrajinu dorazily německé raketomety Mars II, oznámil tamní ministr obrany Oleksij Reznikov. Dostřel těchto raketometů činí až 300 kilometrů. Reznikov zároveň oznámil, že na Ukrajinu dorazily další čtyři americké raketomety HIMARS.

Raketomet Mars II je licenční kopií amerických raketometů M270, upravenou pro potřeby spolkových sil koncernem Krauss-Maffei-Wegmann což si vyžádalo zvětšení rozměrů a váhy, poznamenal na svém webu list Ukrajinska pravda. Všech 12 raket lze odpálit za 60 vteřin z raketometu, který je vybaven novým systémem řízení palby. Dostřel podle typu použité munice dosahuje 38 až 300 kilometrů, dodal list.

13:26

EU poslala Ukrajině první miliardu eur (25 miliard korun) z širší pomoci devíti miliard eur na řešení finančních dopadů války, sdělil ukrajinský premiér Denys Šmygal.

12:40

Ukrajina v červenci navzdory zablokovaným přístavům zvýšila export zemědělských produktů na tři miliony tun, uvedla obchodní organizace.

12:30 Vlajka Ruské federace.

Ruští studenti, kteří se na podzim vrátí do školních lavic, se budou učit o národních hodnotách. Žáky čekají besedy na toto téma v rámci širší snahy Kremlu na zavedení vlastenecké výchovy ve školách. S odvoláním na ruská média o tom informoval britský list The Times.

Od 5. září budou školy po celé zemi věnovat hodiny takzvaným "rozhovorům o důležitých věcech", řekl agentuře TASS šéf kremelského oddělení pro sociální projekty Sergej Novikov. Podle webových stránek Kremlu se Novikov věnuje úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina "posílit duchovní a morální základy ruské společnosti" a zlepšit "vlasteneckou výchovu mladých lidí".

12:11

Papež František navštíví v září Kazachstán, oznámil Vatikán. Papež by se v Kazachstánu rád sešel v patriarchou Ruské pravoslavné církve Kirillem.

11:57 Vlajka Ruské federace.

Zařízení plynovodu Nord Stream 1 vyžaduje bezodkladnou opravu. Rusko má ale jen málo možností, jak při nutné opravě pomoci, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko minulý týden snížilo dodávky tímto plynovodem na 20 procent kapacity, ruská plynárenská společnost Gazprom to odůvodňuje technickými problémy s turbínami.

10:44

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Z Oděsy vyplula první loď s ukrajinským obilím v rámci dohody, kterou uzavřely Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. 
  • Rusko od začátku invaze na Ukrajinu zasáhlo civilní cíle šedesátkrát častěji než ty vojenské, uvádí Kyjev. Moskva odmítá, že by útočila na civilní cíle.
  • Letošní žně na Ukrajině by ve srovnání s předchozími roky mohly být poloviční, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
10:40

Vyplutí první lodi s obilím z přístavu Oděsa uvítal například šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. "Je to den úlevy pro svět a především pro naše přátele na Blízkém východě, v Asii a Africe," napsal na Twitter. Ukrajina je jedním z největších vývozců zemědělských plodin. Připadá na ni 42 procent slunečnicového oleje, 16 procent kukuřice a devět procent pšenice prodávaných na světovém trhu.

09:20

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

  • Rusové se pokoušejí v posledních čtyřech dnech o průlom na donbaské frontě směrem k městu Bachmut, ale jejich postup je pomalý. Ruská armáda pravděpodobně přesouvá větší počet vojáků z Donbasu na jih Ukrajiny, kde se očekává ukrajinská ofenzíva na město Cherson.
  • Rusko mění operační plány na Donbase, protože se mu od dubna nepodařil žádný rozhodující průlom. Ruské velení zřejmě dospělo k názoru, že frontová linie na jihu v Záporožské oblasti potřebuje posílit.
08:22

Z Oděsy dnes ráno vyplula první loď s ukrajinským obilím v rámci dohody, kterou 22. července uzavřely Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Uvedla to turecká mutace stanice CNN. Podle ukrajinského ministerstva dopravy loď měla vyplout kolem 08:15 SELČ. Turecké ministerstvo obrany, které dříve oznámilo, že loď vyrazí z ukrajinského přístavu kolem 07:30 SELČ, zprávu zatím nepotvrdilo. Podle předchozích informací je cílem nákladního plavidla Libanon.

Kvůli ruské agresi je v ukrajinských přístavech podle Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí. Na konci července se strany dohodly na podmínkách obnovy přepravní trasy přes Černé moře. V Istanbulu bylo vytvořeno monitorovací centrum, které má dohlížet na plnění těchto podmínek.

07:46

Ruské jednotky v posledních dnech pokračovaly ve snaze o "taktické útoky" směrem na ukrajinské město Bachmut a dařilo se jim postupovat, ovšem pouze pomalu. Ve svém ranním hlášení o vývoji bojů na Ukrajině to uvádí britské ministerstvo obrany. Rusové podle něj pravděpodobně mění strategii ofenzívy na Donbase poté, co ta stávající nepřinesla "rozhodující průlom".

06:57

Letošní žně na Ukrajině by ve srovnání s předchozími roky mohly být poloviční. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého za tento pokles může ruská invaze. Podle Zelenského je hlavním cílem Ukrajiny předejít potravinové krizi vyvolané ruským útokem

06:51

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu zasáhlo civilní cíle 60krát častěji, než ty vojenské, uvádí Centrum pro boj s dezinformacemi (CPD) spadající pod ukrajinskou národní bezpečností radu. Moskva od začátku svého vpádu do sousední země z letošního února i přes důkazy odmítá, že by útočila na civilní cíle, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Ruští vojáci na ukrajinském území od 24. února 2022 podnikli 300 útoků na vojenské cíle a 17.300 úderů na civilní cíle, uvádí CPD. Důvodem značné převahy útoků na civilní infrastrukturu je podle centra mimo jiné nízká přesnost ruských zbraní a to, že ruští vojáci vychází ze zastaralých nebo nepravdivých informací.

Prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze nezávisle ověřit. Na nepřesnost ruského ostřelování ale již dříve upozornilo například britské ministerstvo obrany.

13:46 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Přestože Putin ve svém projevu přímo nezmínil Ukrajinu, kde Rusko pokračuje ve válečném tažení, počítá doktrína s "posílením ruské geopolitické pozice" v Černém a Azovském moři. Dokument dále stanoví, že se rozšíří vojenská infrastruktura na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko anektovalo.

13:46 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Šéf Kremlu dnes rovněž podepsal novou námořní doktrínu, podle níž je hlavní hrozbou pro Rusko "strategická politika Spojených států, jejichž cílem je ovládnout světové oceány", a přibližování Severoatlantické aliance k ruským hranicím. Rusko může ve světových oceánech použít vojenskou sílu, pokud jiné nástroje, například diplomatické či hospodářské, selžou, píše se v textu, z nějž cituje agentura Reuters.

11:13 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil, že ruské námořnictvo dostane během příštích několika měsíců nové hypersonické střely Cirkon (Zirkon). Oblast jejich nasazení bude záviset na ruských zájmech, prohlásil prezident v projevu na oslavách Dne námořnictva v Petrohradu. "Klíčovou otázkou je, aby ruské námořnictvo… bylo bleskurychle schopno reagovat na všechny, kdo se rozhodnou omezit jeho suverenitu a svobodu," dodal ruský prezident.

09:58

Česká republika vydala v sobotu ukrajinským uprchlíkům 43 víz dočasné ochrany, před týdnem jich bylo 31. Celkem bylo lidem prchajícím z Ukrajiny před ruskou invazí vydáno od únorového začátku války 403 390 těchto víz. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Z dat ze zápisů do škol vyplynulo, že nyní je v Česku méně než 300 000 Ukrajinců, řekl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

08:01

Zatímco jedni Ukrajinci se snaží dostat do války jako dobrovolníci, jiní dostávají povolávací rozkazy na plážích a v nočních barech. Je docela možné, že na technoparty narazíte na pracovníka vojenské správy, píše zpravodajský server Meduza.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v druhé polovině července uvedl, že v průměru denně ve válce umírá na 30 ukrajinských vojáků a 250 utrpí zranění. Přesné ztráty Ukrajina stejně jako Rusko tají. Mezitím Ukrajinci, kteří neslouží v armádě, stále častěji potkávají pracovníky vojenských správ, a to i v supermarketech, na benzinkách, plážích, a dokonce v horách. Povolávacími rozkazy "trestají" narušitele veřejného pořádku a řidiče "pod vlivem".

Ve vojsku je podle posledních údajů více než 700 000 Ukrajinců. Na začátku války to bylo 250 000 mužů a žen. Již po prvních ruských náletech ráno 24. února stály u vojenských správ fronty dobrovolníků. Počet členů domobrany během měsíce přesáhl 100 000. Do boje se vydali i lidé bez jakýchkoliv zkušeností a základního výcviku. Střílet, kopat zákopy a obsluhovat zbraně učili nováčky zkušenější vojáci. Oficiální údaje o počtu dobrovolníků nejsou.

07:19

Na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu dnes zaútočil dron, zraněno bylo šest lidí. Podle agentury AFP to oznámily ruské úřady.

"Dnes ráno se nám ukrajinští nacionalisté rozhodli překazit Den námořnictva," napsal na sociální síti Telegram sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev.

"Na nádvoří velitelství vletěl nezjištěný objekt, podle předběžných údajů se jedná o dron. Zranění utrpělo pět osob, jde o zaměstnance velitelství flotily. Všem byla poskytnuta pomoc," uvedl Razvožajev.

Dron byl podle vyjádření Černomořské flotily zřejmě podomácku vyrobený a byl vybaven slabým výbušným zařízením. Na fotografiích z místa nejsou vidět rozsáhlé škody. Zranění byla způsobena především úlomky skla.

Mluvčí správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk označil ruské tvrzení o ukrajinském útoku na velitelství ruské flotily za provokaci. "Osvobození Krymu od okupantů bude probíhat jinak a mnohem efektivněji," podotkl.

Všechny slavnostní akce plánované v Sevastopolu u příležitosti Dne námořnictva, který Rusko každoročně slaví poslední červencovou neděli, byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, píše ruskojazyčná verze zpravodajského serveru BBC.

07:19

Úřady v několika ukrajinských městech poblíž fronty oznámily v noci na dnešek ruské ostřelování. V Charkově nastalo nejméně šest výbuchů, na Mykolajiv dopadla opět kazetová munice a ostřelování hlásí i Nikopol.

"Noční ostřelování Charkova pokračuje. Dnes byla celá řada výbuchů," napsal starosta Ihor Terechov s tím, že zasažena byla čtvrť ve východní části druhého největšího ukrajinského města. Poškozeno bylo několik budov, o možných obětech se prohlášení nezmiňuje.

Starosta jihoukrajinského Mykolajivu Oleksandr Senkevyč uvedl, že město čelí "masivnímu ostřelování". "Ozývají se výbuchy, včetně kazetových bomb. Dosud víme o několika požárech na místech dopadu. Tlaková vlna a trosky poškodily obytné domy," dodal. V pátek si ostřelování kazetovou municí podle gubernátora Vitalije Kima vyžádalo v Mykolajivu čtyři mrtvé.

22:34

Ukrajinská vláda rozhodla o povinné evakuaci obyvatel z Doněcké oblasti, přípravy na ni už začaly. Vláda zajistí logistiku a vše uhradí, lidi ale žádá o součinnost. V pravidelném nočním projevu to dnes oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prezident řekl, že vláda tak chce ochránit civilní obyvatele před ruskými invazními vojsky.

20:26

Přehled nejdůležitějších událostí v sobotu 30. července:

  • Ukrajinští představitelé dnes odsoudili výzvu ruské ambasády k oběšení bojovníků ukrajinského pluku Azov. Kyjev tak reagoval na příspěvek ruského velvyslanectví v Londýně, které na Twitteru vyzývalo k ponižující smrti ukrajinských zajatců.
  • Ruská společnost Gazprom ráno pozastavila dodávky zemního plynu do Lotyšska. Plynárenská společnost Latvijas Gaze za něj platila v eurech místo rublů, jak nyní požaduje Rusko.
  • Ukrajina před začátkem topné sezony vyhlásí povinnou evakuaci obyvatel z neokupovaných částí Doněcké oblasti. Podle agentury Unian to dnes oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. 
  • Ruské jednotky pravděpodobně postavily v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny dva provizorní mosty a spustily na řece Dněpr převoz. Snaží se tím kompenzovat ztrátu klíčových mostů, které poničila ukrajinská armáda, informovalo dnes britské ministerstvo obrany. Podle něj se Rusko snaží posílit kontrolu nad okupovaným územím a ustanovit tam civilní orgány, jejichž úkolem je uspořádat referendum o připojení těchto oblastí k Rusku.
17:50

Ukrajina před začátkem topné sezony vyhlásí povinnou evakuaci obyvatel z neokupovaných částí Doněcké oblasti. Podle agentury Unian to dnes oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. "V Doněcké oblasti zcela chybí plyn, opravili jsme všechny plynovody, které se daly opravit, ale bohužel nepřítel znovu a znovu ničí vše, co by mohlo lidem v zimě dodat teplo," prohlásila Vereščuková, podle níž v oblasti nejsou ani spolehlivé dodávky elektřiny.

"V Doněcké oblasti je 52 tisíc dětí. Musí být evakuovány, nemohou být v zimě vystaveny nebezpečí smrti bez tepla, světla, bez možnosti vytápění," řekla. Celkem bude muset být z Doněcké oblasti evakuováno minimálně 200 000 až 220 000 místních obyvatel.

17:33 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinští představitelé dnes odsoudili výzvu ruské ambasády k oběšení bojovníků ukrajinského pluku Azov, informovala agentura AFP. Kyjev tak reagoval na příspěvek ruského velvyslanectví v Londýně, které na Twitteru vyzývalo k ponižující smrti ukrajinských zajatců.

"Bojovníci pluku Azov si zaslouží popravu, ale ne popravčí četou, nýbrž oběšením, protože to nejsou skuteční vojáci. Zaslouží si ponižující smrt," napsalo v pátek večer ruské velvyslanectví na Twitteru. Sociální síť příspěvek následně skryla, protože podle ní porušuje pravidla týkající se nenávistných projevů. Tweet ale zcela nesmazala, neboť může být "potenciálně zajímavý pro veřejnost".

09:34

Česko vydalo v pátek uprchlíkům z Ukrajiny 784 víz dočasné ochrany, o 80 méně než před týdnem. Od únorového začátku ruské invaze získalo víza celkem 403.347 běženců. Na Twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra. Z dat ze zápisů do škol vyplynulo, že nyní je v Česku méně než 300 000 Ukrajinců, řekl v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

09:32 Vlajka Ruské federace.

Ruská společnost Gazprom dnes ráno pozastavila dodávky zemního plynu do Lotyšska. Na komunikační síti Telegram firma oznámila, že Lotyšsko porušilo podmínky pro odběr suroviny. V pátek lotyšská plynárenská společnost Latvijas Gaze uvedla, že za plyn odebíraný z Ruska platí v eurech místo rublů, jak nyní požaduje Rusko, uvedla agentura Reuters.

08:20 Vlajka Ruské federace.

Ruské jednotky pravděpodobně postavily v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny dva provizorní mosty a spustily na řece Dněpr převoz. Snaží se tím kompenzovat ztrátu tří klíčových mostů, které poničila ukrajinská armáda, informovalo dnes ráno britské ministerstvo obrany. 

07:42

Ukrajina pravděpodobně úspěšně odrazila malé ruské útoky z dlouho budované frontové linie poblíž města Doněck na Donbasu, píše britské ministerstvo obrany ve svém denním souhrnu. Ruské jednotky na východě Ukrajiny jsou ale podle Britů pod tlakem Moskvy, aby co nejrychleji upevnily kontrolu nad územím. Je pravděpodobné, že se snaží vytvořit volební seznamy obyvatel.

21:10 Vlajka Ruské federace.

Dodávka turbíny pro plynovod Nord Stream 1 neodpovídá smlouvě, tvrdí náměstek šéfa ruské plynárenské společnosti Gazprom Vitalij Markelov.

20:13

Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že dnes mluvil se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem a vyzval Moskvu, aby přijala návrh týkající se dvou Američanů vězněných v Rusku. Podle amerických médií Washington nabízí výměnu basketbalistky Brittney Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si odpykává trest v USA.

18:36

Ukrajinská vláda jmenovala bývalého velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise náměstkem ministra zahraničí. Informoval o tom list Ukrajinska pravda.

15:58

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec dnes oznámil, že upozornil generální prokuraturu na video zachycující mučení zajatého ukrajinského vojáka ruskými vojáky. Chystá se kvůli válečnému zločinu také obrátit na OSN, Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy a Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

Video, jehož část se objevila v sociálních sítí, zachycuje ruského vojáka, jak odlamovacím nožem kastruje spoutaného ukrajinského zajatce. Prokremelský komentátor Vladimir Solovjov zapochyboval o pravosti záběru, když video podle něj nezachycuje tryskající krev a ani zajatec podle jeho názoru nekřičí dost hlasitě. Zajatec má však ústa ucpaná roubíkem, poznamenala v informačním kanálu Vot tak televize Belsat.

15:17

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková doufá v brzké uzavření kompenzační dohody s Řeckem, jejíž výsledkem bude dodání až 100 řeckých obrněných transportérů BMP-1 sovětské výroby na Ukrajinu. Podobně jako v případě Česka Německo navrhlo, že řecké armádě jako kompenzace daruje obrněné transportéry Marder (Kuna). Baerbocková to řekla v Athénách po setkání s řeckým ministrem obrany Nikosem Panajotopulosem.

13:21

Německá armáda dodá Ukrajině 16 mostních tanků typu Biber (Bobr), které jsou schopné položit provizorní most přes příkopy nebo řeky široké až 20 metrů. Prvních šest vozidel dostane Ukrajina na podzim, dalších deset příští rok, uvedlo dnes ministerstvo obrany podle agentury DPA.

13:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko a turecká obchodní společnost dnes popřely zprávu, podle níž v libanonském Tripolisu zakotvila loď s obilím, jež Rusko ukradlo na okupované Ukrajině. O údajně kradeném obilí na syrské lodi v libanonském přístavu informovalo ve čtvrtek ukrajinské velvyslanectví v Bejrútu.

Podle údajů o lodní dopravě na internetových stránkách MarineTraffic syrská loď Laodicea zakotvila v Tripolisu ve středu. Ukrajinská ambasáda oznámila, že plavidlo přivezlo 5000 tun ječmene a 5000 tun mouky. "Máme podezření, že byly odvezeny z ukrajinských skladů," uvedlo velvyslanectví.

13:06

Ukrajina je podle prezidenta Volodymyra Zelenského připravena zahájit dodávky obilí z černomořských přístavů, čeká na signál od Turecka a OSN, že má s vývozem této klíčové komodity začít. Zelenskyj to prohlásil při své dnešní návštěvě přístavu Čornomorsk, kde se byl podívat na přípravy na obnovení dodávek.

Vývoz ukrajinského obilí se má obnovit na základě dohod z 22. července mezi OSN, Tureckem, Ruskem a Ukrajinou o zajištění bezpečného vývozu obilí ze tří ukrajinských přístavů. Čornomorsk, ležící jižně od Oděsy, je jedním z této trojice. Dalšími jsou Oděsa samotná a přístav v Južném, které leží naopak na severovýchod od Oděsy.

12:30

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Rusko od začátku invaze na Ukrajinu zasáhlo civilní cíle šedesátkrát častěji, než ty vojenské, uvádí Centrum pro boj s dezinformacemi spadající pod ukrajinskou národní bezpečností radu. Moskva odmítá, že by útočila na civilní cíle
  • Letošní žně na Ukrajině by ve srovnání s předchozími roky mohly být poloviční. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  • Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské námořnictvo dostane během příštích několika měsíců nové hypersonické střely Cirkon
12:27

Odvolací soud v Kyjevě dnes zmírnil trest Rusovi Vadimu Šišimarinovi uložený za válečné zločiny, jichž se dopustil za ruské invaze na Ukrajinu. Místo doživotí má ve vězení strávit 15 let, informuje ruskojazyčná služba BBC. Šišimarin byl prvním ruským vojákem, který letos na jaře stanul před soudem v souvislosti s ruským vpádem do sousední země.

Podle ukrajinské justice 21letý Šišimarin 28. února na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelil z okna auta dvaašedesátiletého civilistu ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny. Vinu přiznal hned v první den procesu a později řekl, že lituje toho, co udělal.

12:18

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil popřel útok na vězení v Olenivce, při němž podle proruských separatistů zemřelo až 53 ukrajinských válečných zajatců. Viní z něj naopak ruské síly. Rusko se tak podle něj snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a vraždy vězňů.

Představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) a Moskva tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala z amerických systémů HIMARS území, které na východě země ovládají povstalci, a zasáhla přitom věznici, kde se nacházeli zajatí ukrajinští vojáci včetně příslušníků pluku Azov. Počet obětí útoku se liší podle různých zdrojů, Moskva hovoří o 40 mrtvých, teritoriální obrana DNR podle agentury TASS až o 53 mrtvých, hlásí rovněž desítky raněných. Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu ale není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

10:42

Nejméně čtyři lidé zemřeli, když Rusko dnes ráno kazetovými pumami ostřelovalo jihoukrajinský Mykolajiv, uvedl šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Kim ve videu zveřejněném na Telegramu řekl, že střela dopadla u zastávky městské hromadné dopravy. Dodal, že sedm lidí utrpělo zranění.

09:51 Vlajka Ruské federace.

Představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici v obci Olenivka. Při útoku podle nich zemřelo 40 ukrajinských zajatců a dalších 130 utrpělo zranění.

V této trestanecké kolonii se nacházejí ukrajinští vojáci, včetně příslušníků pluku Azov, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Podle serveru Meduza tam separatisté drží někdejší obránce mariupolských železáren a oceláren Azovstal. Kyjev se zatím nevyjádřil. Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

09:37

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

07:35

Rusové přistoupili při válčení na Ukrajině k neobvyklému kroku: rakety protiletadlového systému S-300 používají i k bombardování pozemních cílů. Podle bezpečnostního analytika Milana Mikuleckého může jít o důsledek ruského zoufalství a docházení přesné munice. Lukáš Dyčka z Baltic Defence College zase zmiňuje, že to může být experiment při hledání dalšího využití protiletadlové zbraně.

07:17 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly se na východě Ukrajiny snaží využít drobných územních zisků z posledních dní a tlačí se ve směru na město Bachmut. Postup na nedaleký Siversk naopak vázne a neuspěl ani omezený pokus o protiútok v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Ve své pravidelné analýze to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Ruské jednotky koncem minulého týdne dobyly vuhlehirskou tepelnou elektrárnu, která byla předmětem bojů v uplynulých dvou měsících. Nyní se snaží udržet iniciativu a postupovat severozápadním směrem na Bachmut. Právě na obsazení tohoto města v Doněcké oblasti se Rusové nyní budou patrně soustředit.

"Zůstává nepravděpodobné, že by ruské síly zabraly samotný Bachmut, navzdory pokračujícímu postupu v tomto směru," uvedl ISW. Podle něj dosavadní pokusy o dobytí severněji položeného Siversku selhávají, a mohly by proto ztratit na intenzitě.

06:39

V libanonském přístavním městě Tripolis zakotvila syrská loď s nákladem obilí z Ukrajiny. Agentuře Reuters to dnes sdělilo ukrajinské velvyslanectví v Bejrútu, podle nějž obilí uloupilo Rusko na okupovaných územích.

Z údajů o lodní dopravě na internetových stránkách MarineTraffic vyplývá, že loď Laodicea zakotvila v Tripolisu ve středu. "Plula z přístavu na Krymu, který je pro mezinárodní lodní dopravu uzavřen, a vezla 5000 tun ječmene a 5000 tun mouky, u nichž máme podezření, že byly odvezeny z ukrajinských skladů," uvedla ukrajinská ambasáda v blízkovýchodní zemi.

Moskva dlouhodobě odmítá obvinění, že ukrajinské obilí z okupovaných území prodává do zahraničí. Ruské velvyslanectví v Bejrútu se k věci zatím nevyjádřilo.

Libanon v posledních letech prochází hlubokou hospodářskou krizí, která se projevuje mimo jiné vážným nedostatkem chleba. Libanon dříve dovážel asi 60 procent pšenice z Ukrajiny, ale tyto dodávky byly narušeny ruskou invazí a blokádou hlavních černomořských přístavů, přes které Ukrajina dříve vyvážela.

18:14 Vlajka Ruské federace.

Bývalý hlavní moskevský rabín, který opustil Rusko na protest proti jeho invazi na Ukrajinu, ve čtvrtek varoval před možným nárůstem antisemitismu v Rusku a řekl, že v zemi se nad Židy stahují "temná mračna". Informuje o tom agentura AFP.

"Na obzoru je mnoho temných mraků, což je doloženo velkým exodem mnoha členů židovské komunity," řekl Pinchas Goldschmidt, který Rusko opustil v březnu a nyní žije v Izraeli.

18:00

Jako poděkování za pomoc v době války Ukrajina udělila zvláštní práva polským občanům. Příslušný zákon dnes definitivně přijal ukrajinský parlament, oznámily tiskové agentury. Zákon předpokládá, že polští občané spolu s manželkami či manžely a dětmi mohou zůstat na Ukrajině až 18 měsíců. Během pobytu mají právo se nechat zaměstnat či podnikat, a to bez zvláštního pracovního povolení pro cizince. Na roveň Ukrajincům budou postaveni i při studiu, poskytování lékařské péče či sociální pomoci, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na předsedkyni vládní strany Sluha národa.

15:47 Vlajka Ruské federace.

Moskevský soud dnes potrestal ruskou novinářku Marinu Ovsjannikovovou za "diskreditaci ruské armády" pokutou 50 tisíc rublů (asi 20 tisíc korun). Ta proslula v Rusku i zahraničí, když v březnu svým protestem proti ruské invazi na Ukrajinu narušila živé vysílání nejsledovanější ruské televize. Nyní ale dostala pokutu za své výroky, které pronesla nedávno při uvěznění jiného kritika války Ruska proti Ukrajině, opozičního politika Ilji Jašina.

Ovsjannikovovou 17. července zadrželi policisté, kteří s ní sepsali protokol na policejním oddělení krasnoselského policejního okrsku kvůli výrokům před budovou soudu, který 13. července poslal opozičního politika Ilju Jašina do vazby. Novinářům tehdy řekla, že "válka na Ukrajině je zločin, zběsilý pokus udržet se u moci" a že je přesvědčená, že pachatel nakonec usedne na lavici obžalovaných před mezinárodním tribunálem. Podle policejního protokolu se tak vyslovila proti "speciální vojenské operaci", jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, a také proti "počínání vrchního velitele", tedy proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová.
Ruská novinářka Marina Ovsjannikovová. | Foto: Marina Ovsyannikova/via REUTERS
15:31

Při ruském ostřelování města Kropyvnyckyj v centrální části Ukrajiny zemřelo pět lidí a 25 dalších utrpělo zranění, z toho 13 civilistů, uvedl podle agentury Unian oblastní gubernátor Andrij Rajkovyč. Raketový útok ve Vyšhorodském okrese v Kyjevské oblasti ve čtvrtek ráno zranil 15 lidí, sdělil podle serveru Ukrajinska pravda policejní šéf Andrij Něbytov.

Ruské rakety v Kropyvnyckém zasáhly hangáry a leteckou školu, sdělil podle agentury Reuters Rajkovyč novinářům. Mezi pěti oběťmi je podle něj jeden příslušník armády. Kropyvnyckyj je centrem Kirovohradské oblasti a před válkou měl přes 200 tisíc obyvatel.

15:30

Přehled nejdůležitějších událostí

  • Ukrajinci úspěšně postupují ve snaze dobýt zpět Cherson. Okupované město je po poškození mostů izolované od zbývajícího území, které kontroluje Rusko.
  • Tři přístavy na ukrajinském černomořském pobřeží začínají zase fungovat a připravují se na obnovení plavby.
  • Tribunál Soudního dvora EU potvrdil zákaz vysílání ruské televize RT (dříve Russia Today).
  • Šéf americké diplomacie Blinken plánuje v nejbližších dnech telefonát s ruským protějškem Lavrovem, tématem mají být i Američané věznění v Rusku.
15:19

Kyjev se vyjádřil ke své protiofenzívě u Chersonu. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč potvrdil, že ukrajinskou strategií je izolovat ruské invazní síly na západním břehu Dněpru. "Ukrajinské ozbrojené síly je nejprve nechají bez muničních skladů, pohonných hmot, komunikací a velení a poté vyčistí zbytky sil," uvedl Arestovyč.

Rusové nyní podle něj mají tři možnosti - ustoupit, vzdát se nebo být zničeni. "Okupanti by se měli učit, jak přeplavat Dněpr. Nebo by měli Cherson opustit, dokud ještě můžou. Třetí varování už nemusí přijít," uvedl podle listu The Guardian další ukrajinský prezidentský poradce Mychajlo Podoljak. Arestovyč zároveň tvrdí, že Rusko provádí "masivní přesun" svých sil z východu země na jih.

Moskva dala podle agentury Reuters najevo, že ji snahy ukrajinských ozbrojených sil neznepokojují. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jeho letadla zaútočila na ukrajinskou pěší brigádu na severu Chersonské oblasti a během posledních 24 hodin zabila více než 130 vojáků.

Okupačními silami dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov rovněž odmítl západní a ukrajinské hodnocení situace. "Prohlášení (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského, že Chersonská oblast bude osvobozena za tři až šest týdnů je… lež. Všechny tyto protiofenzivy… vyjdou naprázdno," řekl Stremousov ve středu ruské agentuře RIA Novosti.

14:38

Evropská komise dává členským státům Evropské unie protichůdné instrukce ohledně zajišťování plynu a přitom neplní své vlastní sliby, řekl podle agentury Reuters rakouský kancléř Karl Nehammer. Kritická slova na adresu Evropské komise Nehammer pronesl po jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, se kterým se sešel ve Vídni.

Evropská unie apeluje na členské státy, aby spolu nesoupeřily v nákupech plynu, a přitom žádá Rakousko, aby naplnilo své zásobníky plynu, uvedl rakouský kancléř na společné tiskové konferenci s Orbánem.

"Jsme svědky mnoha oznámení Evropské komise, ale velmi mála případů uvedení do praxe," pokračoval v kritice Nehammer. Řekl, že užitečná by podle něj byla slibovaná společná unijní platforma pro koordinaci nákupů plynu.

Orbán prohlásil, že Maďarsko bere na vědomí unijní plán omezit poptávku po plynu a snížit postupně jeho dodávky z Ruska. Zdůraznil, že tato snaha je pro Maďarsko sice nevýhodná, ale že jeho země nechce narušovat jednotu Evropské unie.

12:20

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek předal končícímu ukrajinskému velvyslanci Jevhenu Perebyjnisovi ocenění předsedy vlády, medaili Karla Kramáře. Fiala to uvedl na svém twitterovém účtu. Perebyjnis se stal velvyslancem v Česku v roce 2017. Ukrajinský prezident ho odvolal z funkce před několika týdny společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Rotaci ambasadorů označil za běžnou součást diplomatické praxe.

10:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyváží z okupovaných ukrajinských území vedle obilí také slunečnici, tvrdí ruská redakce BBC. V loňském roce byla Ukrajina společně s Ruskem jedním z největších vývozců slunečnicového oleje, teď ale ukrajinská slunečnice končí v ruských výrobních závodech, zjistili novináři.

O převozu slunečnice z Ukrajiny do Ruska se podle BBC diskutuje v neveřejných i veřejných skupinách na platformách pro posílání zpráv, jako je WhatsApp či Telegram, v nichž se hledají dopravci. V jedné z této skupin, která má 500 účastníků, se lze například dočíst, že slunečnicová semena se vozí z Černihivky v ukrajinské Záporožské oblasti do ruského Rostova na Donu. "Je toho hodně, auta po vyložení hned jedou pro další. Doprovod je zajištěn. Boje tu nejsou, rakety nelétají, klid. Všude jsou ruská kontrolní stanoviště, auta všude pouští," zní nabídka pro řidiče kamionů.

09:55

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

09:06

Také server Ukrajinska pravda dnes s odvoláním na několik oficiálních zdrojů informuje nejméně o dvou explozích u ukrajinské metropole. Zmiňuje také útok na Vyšhorodský okres, který se nachází severně od hlavního města.

08:14

Ukrajinské úřady v noci na dnešek informovaly rovněž o explozích z Mykolajivu na jihu země. Podrobnosti zatím nejsou k dispozici. Web BBC v noci napsal, že po celém území Ukrajiny byl vyhlášen letecký poplach. Před osmou hodinou ranní SELČ platilo varování před vzdušnými útoky v Luhanské a Charkovské oblasti.

08:13

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v exkluzivním rozhovoru uvedla, že její země bude Ukrajině nadále posílat zbraně a další podporu, i kdyby Rusko zcela přerušilo dodávky plynu do Evropy.

08:08

Poblíž Kyjeva byly slyšet výbuchy, Rusko podle ukrajinských činitelů zasáhlo infrastrukturu ve Vyšhorodském okrese v Kyjevské oblasti. Zatím nejsou informace o obětech. Operační velení ukrajinské armády "Sever" podle ruskojazyčné stanice BBC uvádí, že na Ukrajinu bylo vypáleno více než 20 raket z území Běloruska. Server RBK Ukrajina informuje o masivním raketovém útoku na severní oblasti Ukrajiny, včetně Černihivské oblasti.

"Dnes ráno nepřítel provedl raketový útok na jednu z obcí Vyšhorodského okresu," napsal šéf správy Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba na sociální síti Telegram, kde zároveň sdělil, že byl zasažen blíže neupřesněný objekt infrastruktury.

06:53

Městská nemocnice Ostrava získala v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny nové posily. Pomohou zmírnit dlouhodobě složitou personální situaci na tamním oddělení geriatrie a interny. Plnohodnotně zapojit by se mohly dvě ukrajinské lékařky, které již na oddělení pod odborným dohledem působí. Nyní se snaží splnit všechny podmínky dané českou legislativou tak, aby mohly s pacienty pracovat zcela samostatně. Pro nemocnici by byly vítanou personální posilou, řekla náměstkyně ředitele pro řízení lidských zdrojů a správu nemocnice Kateřina Kyselá.

06:17 Vlajka Ruské federace.

Agentura TASS uvedla, že Washington oficiálně Rusko neoslovil ohledně telefonátu Blinkena a jeho ruského protějšku Lavrova. "Řídíme se běžnou diplomatickou praxí, neděláme věci přes megafon," citovala agentura z vyjádření ruského ministerstva zahraničí.

22:39

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Tři přístavy na ukrajinském černomořském pobřeží začínají zase fungovat a připravují se na obnovení plavby.
  • Tribunál Soudního dvora EU potvrdil zákaz vysílání ruské televize RT (dříve Russia Today).
  • Šéf americké diplomacie Blinken plánuje v nejbližších dnech telefonát s ruským protějškem Lavrovem, tématem mají být i Američané věznění v Rusku.
  • Obyvatelé proruské samozvané Doněcké lidové republiky by mohli v září v referendu rozhodovat o připojení k Rusku. 
21:52

Blinken na dnešní tiskové konferenci trval na tom, že to "nebude vyjednávání o Ukrajině". S Lavrovem prý chce ale mluvit také o nedávno uzavřené dohodě týkající se vývozu obilí z ukrajinských přístavů, které nejsou pod kontrolou okupantů.

21:30

Podle informací televize CNN Washington Blinken Lavrovovi za propuštění basketbalistky Brittney Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana nabízí ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si v USA odpykává 25letý trest.

20:59

Šéf americké diplomacie Blinken plánuje v nejbližších dnech telefonát s ruským protějškem Lavrovem, tématem mají být i Američané věznění v Rusku.

20:43 Vlajka Ruské federace.

Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o čtyři procenta. Na ekonomiku mají negativní dopad sankce. V 1. čtvrtletí rostla o 3,5 pct.

20:35 Vlajka Ruské federace.

Obyvatelé proruské samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), která se rozkládá na východě Ukrajiny, by mohli v září v referendu rozhodovat o připojení k Rusku. Podle agentury TASS to dnes uvedl zastupitel separatistického útvaru Alexandr Kofman.

20:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přinejmenším do roku 2028, tedy o čtyři roky déle, než tvrdilo. Reuters to řekl představitel NASA.

18:14

Od začátku války přišlo na Ukrajině o práci 39 procent lidí, vyplývá z průzkumu agentury Rejting, jehož výsledky zveřejnila ukrajinská média. Bez práce se ocitli ve značné míře obyvatelé východu země, kde se odehrávaly či pokračují nejtvrdší boje.

18:01

Objem zemního plynu v německých zásobnících bude i při trvale nízkých dodávkách z Ruska možné dál zvyšovat. Uvádějí to jejich provozovatelé.

17:40

Skupina velkých světových ekonomik G7 chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Agentuře Reuters to dnes řekl vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie.

Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, který zásobuje Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

16:04

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Tři přístavy na ukrajinském černomořském pobřeží začínají zase fungovat a připravují se na obnovení plavby.
  • Tribunál Soudního dvora EU potvrdil zákaz vysílání ruské televize RT (dříve Russia Today).
  • Při ruském ostřelování Bachmutu na východě Ukrajiny zemřel nejméně jeden člověk a další utrpěli zranění, uvedly ukrajinské úřady. Útok podle nich zasáhl místní hotel.
  • Při ostřelování Charkova utrpělo zranění šest lidí, sdělil starosta města.
15:51

Tři přístavy na ukrajinském černomořském pobřeží začínají zase fungovat a připravují se na obnovení plavby, potvrdily podle agentury Unian ukrajinské námořní síly. V souvislosti s pátečními dohodami Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN o vývozu obilí se k fungování vrací přístavy v Oděse, Čornomorsku a v Južném.

Lodě budou z přístavů vyplouvat nebo se do nich navracet v konvojích, v jejichž čele bude vedoucí plavidlo. Obnovení plavby předchází kvůli přetrvávajícím bezpečnostním rizikům náročná a zdlouhavá práce mnoha odborníků, zdůraznilo ukrajinské námořnictvo.

12:58

Vláda dnes schválila návrh mandátu na působení české armády v zahraničních operacích do roku 2024. Počítá mimo jiné s nasazením až 1200 vojáků na východní hranici NATO. Na Twitteru to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Mandát musí schválit parlament.

12:47

Tribunál Evropské unie dnes potvrdil březnový zákaz vysílání ruské televize RT (dříve Russia Today) v EU kvůli systematickým dezinformacím. Informovala o tom agentura Reuters. Soud podle agentury AFP zamítl žádost RT France o zrušení pozastavení jejího vysílání, které unie nařídila v rámci sankcí vůči Moskvě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil verdikt za "extrémně negativní" a pohrozil podobnými kroky vůči západním médiím v Rusku.

12:08

Senát schválil úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu ve prospěch dodavatelů energií, kterou bude stát v případě elektřiny a plynu vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat. Podrobnosti tarifu, tedy kolik bude příspěvek činit a kdo na něj bude mít nárok, stanoví vláda nařízením. Má se tak stát nejpozději v srpnu. Schválenou novelu energetického zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotaci snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30 tisíc korun.

11:50

Euro dnes oslabuje kvůli obavám z dalšího omezování dodávek ruského plynu. Dolar po třech ztrátových seancích v řadě posiluje, k čemuž přispívá odklon investorů od rizikových aktiv. Trh čeká na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), které končí ve středu.

11:14

Při dnešním ruském ostřelování Bachmutu na východě Ukrajiny zemřel nejméně jeden člověk a další lidé utrpěli zranění, uvedli oblastní gubernátor Pavlo Kyrylenko a ukrajinští záchranáři. Útok podle nich zasáhl místní dvoupatrový hotel. Při ostřelování Charkova utrpělo zranění šest lidí, sdělil starosta města Ihor Terechov.

10:05 Vlajka Ruské federace.

Dodávky ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 dnes klesly. Podle agentury DPA to vyplývá z předběžných údajů o síti ze dvou spojovacích bodů v Lubminu v západním Pomořansku. Podle nich tam mezi 8:00 a 9:00 SELČ přiteklo 17 milionů kilowatthodin. Mezi 6:00 a 7:00 SELČ jich ještě bylo více než 27 milionů. Podle DPA může množství dodávaného plynu dál klesat.

Snížení toku předem oznámil ruský dodavatel společnost Gazprom, který je zdůvodnil technickými problémy s turbínami. Nord Stream 1 tak nyní bude pracovat jen na 20 procentech kapacity.

10:04

V úterý vydalo Česko běžencům z Ukrajiny 530 víz dočasné ochrany, o 19 méně než před týdnem. Od počátku ruské invaze získalo víza 400 932 uprchlíků. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že podle dat ze zápisů do škol je nyní v Česku méně než 300 tisíc Ukrajinců.

09:44

Shrnutí dění očima britského ministerstva obrany:

08:55 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhl na post generálního prokurátora právníka Andrije Kostina, člena prezidentovy strany Sluha národa. O návrhu bude ještě hlasovat parlament, informoval server Ukrajinska pravda.

Kostin je od roku 2010 členem městské rady v Oděse. Podle serveru Ukrajinska pravda v minulosti čelil kritice za své působení v roli předsedy parlamentního výboru pro právní záležitosti, nepřiznání příjmů z prodeje bytu nebo zaměstnávání příbuzných svých kolegů.

Předchozí generální prokurátorku Irynu Venediktovovou Zelenskyj uvolnil z funkce 17. července, ve stejný den skončil také šéf tajné služby SBU Ivan Bakanov. Parlament je formálně odvolal o dva dny později.

08:31

Ostřelování na celé frontě pokračuje bez výraznějších územních zisků ve prospěch kterékoliv ze stran. Rusové podle Kyjeva zejména v Charkovské a Sumské oblasti monitorují situaci na bojišti ze vzduchu. U Kramatorsku a v oblasti řeky Jižní Bug, tedy na sever od přístavu Oděsa, Rusové použili bezpilotní letouny, píše štáb.

08:24

Mosty mají ve válce na Ukrajině zásadní strategický význam. Ruské invazní jednotky v ukrajinské Charkovské oblasti staví pontonové mosty. Snaží se tak zajistit zásobování a logistickou podporu svých jednotek v oblasti oddělené vodním tokem. Ve své pravidelné ranní zprávě o tom dnes informoval ukrajinský generální štáb.

08:24

Úřady v Ruskem kontrolovaném ukrajinském městě Cherson uzavřely jediný a velmi strategický most přes řeku Dněpr. Přimělo je k tomu ostřelování vysoce přesnými raketovými systémy HIMARS, které ukrajinské armádě dodaly Spojené státy. O uzavření mostu informoval Ruskem dosazený představitel Chersonské oblasti Kirill Stremousov, napsala dnes agentura Interfax.

Raketový útok se odehrál v noci na dnešek, v době ostřelování byly v Chersonu slyšet výbuchy, uvedl zpravodaj Interfaxu z místa. Podle regionální správy ruská protivzdušná obrana několik raket vypálených na most zneškodnila.

"Chci mnohé uklidnit - most stojí," napsal Stremousov na sociální síti Telegram.

07:37

Dodávky plynovodem Nord Stream 1 dnes klesnou na 20 procent kapacity. 

Ruský plynárenský gigant Gazprom ohlásil na dnešní ráno snížení dodávek plynu do Evropské unie plynovodem Nord Stream 1 na pětinu jeho kapacity. Gazprom to odůvodňuje technickými problémy s turbínami. Německo to však odmítá a tvrdí, že jde o politické rozhodnutí. Nord Stream 1 je hlavní trasou pro transport ruského plynu do EU.

Snížení dodávek na pětinu kapacity způsobí, že země napojené na plynovod nebudou schopné plnit své cíle při doplňování zásobníků plynu před zimou. Státy EU se proto v úterý dohodly na pravidlech omezení spotřeby plynu pro nadcházející topnou sezonu. Ministři energetiky schválili upravený návrh Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Jeho součástí je i možnost vyhlášení plynové nouze, kdy budou úspory povinné.

20:44

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz se stala prvním státním subjektem v zemi, který se od začátku války s Ruskem dostal do platební neschopnosti. Firma před dnešním vypršením odkladného termínu neuhradila dlužné platby za mezinárodní dluhopisy, uvedla agentura Reuters. Naftogaz v prohlášení napsal, že se mu nepodařilo získat podporu věřitelů pro návrh na zmrazení plateb z některých svých dluhopisů na dva roky. Firma jednání s věřiteli zahájila minulý týden.

19:19

Ukrajinská policie zaznamenala na územích, které okupuje Rusko, prudký růst zločinnosti, a to zejména vražd a krádeží aut. Celková kriminalita přitom na Ukrajině v prvním pololetí klesla o 25 procent. Uvedl to dnes vedoucí odboru kriminálního vyšetřování Vadym Dzjubynskyj. "Nehledě na to, že běžná kriminalita (na Ukrajině) se během pololetí zmenšila o 25 procent a úroveň těžkých a zvláště těžkých zločinů zůstala na loňské úrovni, množství úmyslně spáchaných vražd se zvýšilo kvůli vraždám spáchaným na okupovaných a nově osvobozených územích," řekl Dzjubynskyj na tiskové konferenci.

19:08

Ukrajinská policie zaznamenala na územích, které okupuje Rusko, prudký růst zločinnosti, a to zejména vražd a krádeží aut. Celková kriminalita přitom na Ukrajině v prvním pololetí klesla o čtvrtinu, uvedl místní vedoucí odboru kriminálního vyšetřování Vadym Dzjubynskyj.

"Nehledě na to, že běžná kriminalita na Ukrajině se během pololetí zmenšila o čtvrtinu a úroveň těžkých a zvláště těžkých zločinů zůstala na loňské úrovni, množství úmyslně spáchaných vražd se zvýšilo kvůli vraždám spáchaným na okupovaných a nově osvobozených územích," řekl Dzjubynskyj.

18:38

Ukrajinská vláda nařídila státní energetické společnosti Naftogaz, aby zahájila druhé kolo jednání s držiteli svých dluhopisů o restrukturalizaci dluhu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj z vlády.

Naftogaz je blízko platební neschopnosti, protože dnes vyprší lhůta pro splacení jejích mezinárodních dluhopisů. Věřitelé odmítli předchozí nabídku firmy na dvouleté odložení splátek eurobondů a kupónů splatných v letošním roce a úroků splatných 19. července.

17:47

Ceny ropy se druhý den za sebou zvyšují. Důvodem jsou sílící obavy z omezení dodávek do Evropy poté, co Rusko omezilo dodávky plynu přes hlavní plynovod. 

17:05 Vlajka Ruské federace.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na poradě vedení vládní strany prohlásil, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin vyjádřil přání, aby Rusko spolupracovalo s Tureckem při výrobě bezpilotních letadel Bayraktar TB2. Drony vyrábí turecká firma Baykar. O výroku tureckého prezidenta dnes informoval na svém webu list Kommersant s odvoláním na tureckou televizi Haber 7. Ta označila Putinovo přání za "překvapivý krok", který by měl v případě realizace zřejmě eliminovat úspěšné nasazení těchto tureckých dronů v ukrajinských službách.

15:20

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová oznámila, že Británie zavede nové sankce proti Rusku. Týkat se budou Kremlem dosazených představitelů v okupovaných oblastech Donbasu, ruského ministra spravedlnosti Konstantina Čujčenka nebo 29 představitelům regionálních vlád v Rusku, kteří převedli své prostředky do separatistických republik na východě Ukrajiny, čímž podle britské vlády usnadnili jejich okupaci".

"Nadále budeme zavádět přísné sankce proti těm, kteří se snaží legitimizovat Putinovu nelegální invazi na Ukrajinu," uvedla ministryně zahraničí Trussová.

Kremlem dosazení představitelé separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR) Vitalij Chocenko (premiér DNR) a Vladislav Kuzněcov (první vicepremiér LNR) budou mít zmrazené majetky a zákaz vstupu do Británie. Stejné opatření vláda použila proti 29 zástupcům regionálních vlád a dvěma členům ruské federální vlády - ministru spravedlnosti Konstantinu Čujčenkovi a jeho náměstkovi Olegovi Sviriděnkovi.

14:34 Vlajka Ruské federace.

V ukrajinské Záporožské oblasti, jejíž část ovládli Rusové při své invazi na Ukrajinu, Moskva začala připravovat půdu pro chystané referendum o připojení tohoto území k Ruské federaci, uvedlo ukrajinské Centrum národního odporu. Na místo Rusko vysílá odborníky na PR a politické stratégy.

Ruští specialisté dorazili například do Melitopolu, kde již mají svoji základnu. Podle informací ukrajinského odbojového centra je jejich úkolem vytvořit občanské hnutí, které bude najímat lidi, aby se zúčastnili zinscenovaných akcí na podporu referenda. Obrázek podpůrných akcí má být adresován především obyvatelům Ruska a přispět ke snížení nespokojenosti některých Rusů s válkou na Ukrajině.

Podobné centrum pro nábor lidí ochotných spolupracovat s Rusy vzniklo také v Berďansku, dalším městě Záporožské oblasti. Najímáním komparzistů na akce se zabývají takzvaní dobrovolníci z Ruska, kteří se zároveň budou těchto propagandistických událostí i účastnit, upozornilo dál Centrum národního odporu. Za účast mají lidé dostávat peníze a potravinovou humanitární pomoc, musí ale poskytnout údaje z dokladu totožnosti.

14:04 Vlajka Ruské federace.

Rusko se po roce 2024 stáhne z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Na jednání s prezidentem Vladimirem Putinem to řekl nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov, informovala agentura Interfax. Rusko chce podle něj vybudovat vlastní orbitální stanici.

"Samozřejmě budeme plnit všechny naše závazky vůči našim partnerům, ale rozhodnutí o odchodu z této stanice po roce 2024 bylo přijato," řekl Borisov. "Myslím, že do té doby začneme vytvářet ruskou orbitální stanici," dodal.

Vybudování ruské orbitální stanice (ROSS) bude podle něj hlavní prioritou Roskosmosu v oblasti pilotované kosmonautiky.

13:10

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zaslal dopis premiéru Petru Fialovi (ODS), ve kterém se jej dotazuje na vládní plán ubytovávání ukrajinských uprchlíků. Podle primátora má Praha i ostatní kraje nedostatek informací. Dosud na tyto dotazy dostal pouze kusé odpovědi,dodal. Hřib kritizuje rovněž financování ubytovávání a již po několikáté i chybějící plán přerozdělování uprchlíků mezi kraji.

13:09

EU o půl roku prodloužila platnost sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Postihy zasahující řadu sektorů budou platit nejméně do konce ledna.

13:07

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je v Moskvě, uvedla německá televize n-tv, které politik řekl, že je v ruském hlavním městě na dovolené. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov na dotaz novinářů podle agentury TASS uvedl, že setkání prezidenta Vladimira Putina s německým politikem naplánováno není, nevyloučil ale, že mezi oběma muži dojde "ke kontaktu".

"Pokud je nám známo, tak je opravdu v Moskvě. Setkání jako takové (naplánováno) není, kontakty ale nevylučujeme," citovala Peskovova slova TASS. Schröder, který je znám blízkým vztahem k Putinovi, se se šéfem Kremlu setkal v březnu a podle portálu Politico s ním mluvil o mírovém řešení války na Ukrajině.

Bývalý kancléř v Německu čelí tvrdé kritice za to, že dostatečně neodsoudil pokračující ruskou invazi na Ukrajinu a že se zpočátku odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

"Jsem tu na pár dní na dovolené. Moskva je hezké město," řekl dnes Schröder zpravodajovi televize n-tv. Na novinářovu poznámku, že je blízko centrály Rosněfti, odpověděl: "Skutečně? Ach ano, máte pravdu."

Gerhard Schröder.
Gerhard Schröder. | Foto: Reuters
13:01

Přehled nejdůležitějších událostí

  • Státy EU se dohodly na omezení spotřeby plynu před nadcházející zimou. Dobrovolné úspory mají činit 15 procent.
  • Zásobníky plynu v Česku jsou podle premiéra Petra Fialy plné z 80 procent.
  • Tok ruského plynu do Německa potrubím Nord Streamem 1 slábne. Gazprom sdělil, že potřebuje provoz znovu zastavit, což bude znamenat, že plynovod bude od 27. července fungovat pouze na 20 procent kapacity.
  • Ruské síly postoupily u vuhlehirské elektrárny, z níž se po dvou měsících bojů ukrajinští obránci patrně stáhli.
  • Ruská armáda bombardovala jih Ukrajiny i druhé největší město Charkov.
12:24

Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dohodly na pravidlech omezení spotřeby této suroviny pro nadcházející topnou sezonu. Po první části jednání unijních ministrů energetiky o tom informovalo české předsednictví Rady EU.

Ministři jednali o upraveném návrhu Evropské komise (EK), který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent proti průměrné spotřebě z posledních pěti let. Jeho součástí je i možnost vyhlášení plynové nouze, v níž budou úspory povinné. Řada států si z původního návrhu vymohla ústupky.

12:01 Vlajka Ruské federace.

Tok ruského plynu do Německa potrubím Nord Stream 1 před středečním očekávaným snížením dodávek slábne. Dodávky suroviny přes Ukrajinu zůstávají dnes naproti tomu stabilní, uvedla agentura Reuters. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku poprvé od března přesáhla 190 eur (4673 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Ruská plynárenská společnost Gazprom podle ukrajinského státního provozovatele plynovodní sítě GTSOU bez upozornění prudce zvýšila tlak v plynovodu, který dodává ruský plyn do Evropy. Takový nárůst tlaku by mohl vést k mimořádným událostem, včetně prasknutí potrubí, a provozovatelé potrubí jsou povinni se o nich navzájem předem informovat, uvedla ukrajinská společnost.

Fyzický tok přes Nord Stream 1 dosahoval v době od osmé do deváté hodiny ranní 27,749 860 kilowatthodin za hodinu (kWh/h). To je pokles z úrovní nad 29 milionů kWh/h za většinu předchozího dne.

Gazprom v pondělí sdělil, že potřebuje znovu zastavit provoz Nord Streamu 1, což bude znamenat, že plynovod bude od 27. července fungovat pouze na 20 procent kapacity. V současnosti je provoz plynovodu omezen zhruba na 40 procent kapacity. Gazprom už dříve jako důvod sníženého průtoku uvedl opožděný návrat turbíny z opravy v Kanadě. Do 21. července přitom už byl průtok Nord Streamem 1 na deset dní zcela zastaven kvůli nahlášené údržbě. Německo v pondělí sdělilo, že nevidí technický důvod pro další omezení dodávek plynu.

11:43

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková (Zelení) podepsali dnes v Praze program strategického partnerství Česka a Německa do roku 2024. Týká se zajištění energií, opatření ke změnám klimatu či přeshraniční spolupráce. Lipavský to řekl na tiskové konferenci po jednání s Baerbockovou.

Podle něj nynější válka na Ukrajině, zastavování dodávek ruského plynu a energetická krize ukazují na důležitost vztahů v Evropě. "Mezi ty nejdůležitější partnerské vztahy, které ČR v Evropě má, patří vztah česko-německý… Podepsali jsme s paní ministryní nový a velmi ambiciózní program strategického dialogu, který po další dva roky bude určovat řadu aktivit," uvedl. Podle něj se v programu odráží priority českého předsednictví jako energetická nezávislost, zasahuje i do společné obrany, klimatických změn či přeshraniční spolupráce v dopravě či zdravotnictví.

"Jde o naprosto konkrétní projekty, nejsou to jen titulky a nadpisy. Viditelným projektem vzájemné spolupráce zaměřené na budoucnost bude spojení autobusy na vodíkový pohon mezi Prahou a Drážďany," uvedla Baerbocková. Podle ní je nutné zbavit se závislosti na energiích z Ruska, podpořit zelenou ekologickou přeměnu i boj proti změnám klimatu.

11:36

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (za Zelené) při návštěvě Prahy zopakovala, že Německo závislost na ruském plynu nemá v úmyslu kompenzovat změnou v politice odklonu od jaderné energie. Novinářům řekla, že plynem Německo zajišťuje teplo, na což jaderná energie nemá vliv.

"Potřebujeme dodávky tepla, v tom není jádro důležité, proto se o změně neuvažuje," uvedla. Alternativou jsou podle ní úspory, jak jsou plánovány na úrovni Evropské unie.

Po jednání s ministrem zahraničí Janem Lipavským (za Piráty) hovořila Baerbocková o výzvě, kterou znamenají změny v dodávkách plynu z Ruska pro energetiku i pro boj s klimatickou změnou. Zajištění energiemi a transformace na nové zdroje je podle Baerbockové hlavním úkolem, který před evropskými politiky stojí. Zmínila budování terminálu na zkapalněný zemní plyn, větrných zdrojů i fotovoltaiky. "Zároveň se nevzdáváme zelené transformace," konstatovala.

Zmínila konkrétní projekty, na kterých Česko s Německem spolupracuje, například dálkové autobusové spojení poháněné vodíkem mezi Prahou a Drážďany.

11:16

Tok plynu do Evropy Nord Streamem 1 před středečním očekávaným snížením dodávek slábne. Cena plynu pro evropský trh přesáhla poprvé od března 190 eur.

11:01

Na Ukrajinu dorazilo prvních šest obrněných vozidel Stormer. S odvoláním na poradce ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka to napsal ruskojazyčný server stanice BBC. Ukrajinští představitelé v pondělí informovali také o příjezdu prvních německých samohybných protileteckých systémů Gepard a polských tanků PT-91 Twardy.

"Jsem si jist, že naši bojovníci je velmi dobře využijí," uvedl na Twitteru Heraščenko o britských strojích.

Británie patří mezi země poskytující Ukrajině, která už pět měsíců čelí ruské vojenské agresi, značnou vojenskou pomoc. Londýn dříve avizoval, že Ukrajině poskytne mimo jiné menší počet obrněných vozidel Stormer, vybavených odpalovacím zařízením pro střely protivzdušné obrany.

09:59

Úterek pohledem britského ministerstva obrany.

09:50

V pondělí získalo v Česku dočasnou ochranu 1291 uprchlíků z Ukrajiny, asi o 45 méně než před týdnem. Celkem už víza dostalo 400 402 běženců. Vyplývá to z informací, které dnes na Twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí uvedl, že podle dat ze zápisů do škol je nyní v Česku méně než 300 tisíc Ukrajinců.

09:49

Ruská armáda v noci na dnešek provedla raketové útoky na jižní ukrajinské pobřeží i na Charkov na východě země, uvedla s odvoláním na ukrajinské představitele ruská redakce BBC. V Oděské oblasti rakety zasáhly rodinné domy a v Mykolajivské oblasti infrastrukturu v přístavech i samotné regionální centrum Mykolajiv. Oběti na životech ani zranění zatím hlášeni nebyli.

"Jih Ukrajiny čelil rozsáhlému raketovému úderu, do něhož se zapojilo i letectvo… Z moře bylo vypáleno několik raket," oznámilo jižní velitelství ukrajinských sil. Rakety podle velitelství zasáhly domy ve vsích na pobřeží, kde vznikaly i požáry.

Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim uvedl, že v Mykolajivu zasáhla munice a její úlomky "objekt kritické infrastruktury" a dopravní podnik. I v Mykolajivu a okolí se dnešní útoky podle prvních informací obešly bez obětí, upřesnil Kim.

07:32

Členské státy Evropské unie se shodly na plánu, který má omezit spotřebu zemního plynu a stanovit podmínky pro vyhlašování plynové nouze. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje.

Plán má snížit riziko plynoucí z možného úplného přerušení dodávek ruského plynu do EU. Dohodu by měli na svém dnešním mimořádném jednání schválit ministři energetiky.

07:21

Shrnutí posledního dění:

  • Zásobníky plynu v Česku jsou už podle premiéra Fialy plné z 80 procent.
  • Ruské síly postoupily u vuhlehirské elektrárny, z níž se po dvou měsících bojů ukrajinští obránci patrně stáhli.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal místopředsedu bezpečnostní rady Ruslana Demčenka, který se ocitl v centru skandálu kolem lobbingu ve prospěch Ruska.
  • Kyjev očekává, že dohoda o vývozu obilí z černomořských přístavů začne fungovat v nejbližších dnech.
07:13

Ruské síly postoupily u vuhlehirské elektrárny, z níž se po dvou měsících bojů ukrajinští obránci patrně stáhli. Ve své pravidelné analýze vývoje bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Dílčí úspěch ruských vojsk na frontě jižně od Bachmutu už v pondělí připustilo také ukrajinské velení.

Vuhlehirská tepelná elektrárna, druhá největší na Ukrajině, tvořila výběžek, kde ukrajinským obráncům v případě ruského průlomu hrozilo obklíčení. Ruská vojska útočila na elektrárnu od 25. května. Dobytí obce Novoluhanske a následné obsazení areálu elektrárny je podle ISW zřejmě výsledkem spořádaného stažení Ukrajinců.

06:00

Pražský magistrát dnes začne sestěhovávat stanová městečka pro romské uprchlíky z Ukrajiny do jednoho. Nově tak bude místo dvou jedno v Troji. Tam se přesunou lidé i zařízení z Malešic, kde bude městečko na čas zakonzervováno, informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Důvodem sestěhování je nízký počet uprchlíků, kteří stany využívají.

První městečko s kapacitou 150 lůžek otevřela Praha v květnu v Troji, následovalo stejně velké v Malešicích. Stanovými městečky dosud prošlo přes 2400 lidí a nyní jich tam není dohromady ani stovka.

22:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odvolal místopředsedu bezpečnostní rady Ruslana Demčenka, který se ocitl v centru skandálu kolem lobbingu ve prospěch Ruska. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda s odkazem na výnos zveřejněný na stránkách prezidentské kanceláře. Odvolán hlavou státu byl dnes také velitel armádních speciálních jednotek.

21:10

Jednotlivé ruské jednotky dosáhly částečného úspěchu u Vuhlehirské tepelné elektrárny, druhé největší na Ukrajině. Připustil to dnes večer ukrajinský generální štáb. Elektrárna, která se nachází asi 50 kilometrů od Doněcka, se dnes stala terčem ruského náletu. Na jiných úsecích fronty ukrajinské síly útoky odrazily, ruské jednotky utrpěly ztráty a stáhly se, tvrdí ukrajinské velení.

20:30

Zásobníky plynu v Česku jsou už podle premiéra Fialy plné z 80 procent. Dosáhly tak úrovně, na kterou musí státy EU zásobníky naplnit do listopadu.

14:32

Kyjev očekává, že dohoda o vývozu obilí z černomořských přístavů začne fungovat v nejbližších dnech. Podle serveru RBK Ukrajina to dnes řekl ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Ukrajinští představitelé doufají, že se první zásilku obilí na základě této úmluvy, která má zmírnit celosvětový nedostatek potravin, podaří vypravit tento týden z přístavu Čornomorsk.

14:31

Hudební soutěž Eurovize se bude příští rok konat v Británii. Na Twitteru to oznámila britská ministryně kultury Nadine Dorriesová. Británie převzala organizaci namísto Ukrajiny, která se brání ruské invazi.

Obvykle soutěž pořádá země vítěze předchozího ročníku. Tím byla letos ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania, zástupci Británie skončili na druhém místě.

12:33

Starosta ukrajinského Slovjansku Vadym Ljach varoval obyvatele města, aby v zimě nepočítali s topením. Zároveň je vyzval, aby se z města na ukrajinském Donbasu evakuovali, protože ruská vojska se ho pokusí dobýt. Informovala o tom agentura Ukrinform.

"V bytech si zatopíte, jen když bude elektřina. Je potřeba se vážně zamyslet nad tím, co dál, jak přežít. Ano, přežít, protože topná sezona fakticky nebude," uvedl Ljach. Upozornil, že pokud teploty klesnou pod bod mrazu, zamrzne také kanalizace i voda dovážená v cisternách. "Navíc stejně bude pokus o útok, masivní ofenzivu (na město)," varoval Ljach.

12:16 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly údajně zničily v Chmelnycké oblasti na západní Ukrajině překladiště s municí do amerických raketometů HIMARS, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Ve zničeném skladu byla podle ministerstva také munice k americkým houfnicím M777. Ukrajinské ministerstvo obrany podle agentury Reuters vzápětí informovalo, že ukrajinským silám se právě pomocí raketometů HIMARS podařilo zničit 50 ruských skladů munice.

Tvrzení obou válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v situaci pokračující války nezávisle ověřit.

11:56

Ruské síly zničily v Chmelnycké oblasti na západní Ukrajině překladiště s municí do amerických raketometů HIMARS, tvrdí ruské ministerstvo obrany. A naopak ukrajinské síly zničily pomocí amerických raketometů HIMARS na 50 ruských skladů munice, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany. Informace zatím ale nelze ověřit.

11:09

Při ostřelování města Čuhujiv jihovýchodně od Charkova utrpěli zranění dva lidé a další jsou možná ještě pod troskami zřícených budov, uvedl na sociálních sítích zástupce šéfa policie Charkovské oblasti Serhij Bolvinov. Raketový útok v Čuhujivu podle něj zasáhl mimo jiné kulturní dům, pod nímž se před ostřelováním skrývali civilisté.

10:55

Shrnutí posledního dění:

  • Ruská vojska ostřelovala Dněpropetrovskou oblast, výbuchy hlásí i v Charkově a Mykolajivu.
  • V Čuhujivu Rusové zasáhli kulturní centrum.
  • Ukrajinské úřady hovoří o postupu na bojišti na jihu Chersonské oblasti. Pokračují zde údery proti ruským velitelským stanovištím a muničním skladům.
  • Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila operaci ukrajinské vojenské rozvědky, jejímž cílem údajně bylo získat do ukrajinské armády ruské letce a především se zmocnit ruských armádních letounů. Informace ale nelze ověřit.
10:18

Shrnutí očima britského ministerstva obrany:

10:16

V neděli udělilo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 37 víz dočasné ochrany, o 17 více než před týdnem. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu víza dostalo 399 111 běženců. Na Twitteru o tom informovalo ministerstvo vnitra. Přesný počet uprchlíků, kteří pobývají v České republice, není znám, někteří z nich odjíždějí do jiných zemí nebo se vracejí na Ukrajinu.

08:21 Vlajka Ruské federace.

Ruští velitelé nadále čelí dilematu, zda zajistit zdroje pro ruskou ofenzívu na východě, nebo posílit obranu na západě, uvedlo britské ministerstvo obrany na Twitteru.

 
08:06

Jeden z amerických občanů, kteří nedávno padli na Ukrajině, byl identifikován jako Luke Lucyszyn, zabitý byl v bitvě v Doněcké oblasti. S odvoláním na jeho matku to oznámila stanice CNN. Americké ministerstvo obrany v sobotu potvrdilo smrt dvou Američanů, kteří bojovali s ukrajinskými jednotkami na Donbasu.

 

07:37

Ruská vojska v noci na dnešek ostřelovala tři okresy Dněpropetrovské oblasti. Podle prvních informací utrpěla zranění desetiletá dívka. Výbuchy se opět ozývaly také v Mykolajivu a Charkově, uvedla agentura Ukrinform.

06:00

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak podle serveru Ukrajinska pravda označil nedělní Lavrovova prohlášení v Káhiře jako schizofrenní.

"Klasická ruská schizofrenie: ráno prohlašujete, že Moskva chce jednání, a už večer, že váš cíl je 'zbavit se protilidového kyjevského režimu'," reagoval Podoljak, jenž dodal, že "režimy" jsou něco v ruských věznicích, ale na Ukrajině je legálně zvolná vláda, která zvítězila ve férových demokratických volbách.

23:50 Vlajka Ruské federace.

Při dnešním setkání se zástupci zemí Ligy arabských států (LAS) v káhirském sídle organizace Lavrov podle BBC odmítl, že by Rusko bylo zodpovědné za potravinovou krizi. Prohlásil, že západní země zkreslují pravdu o dopadu sankcí na globální potravinovou bezpečnost, a obvinil Západ, že se snaží vnutit svou nadvládu ostatním.

Podle serveru serveru Meduza šéf ruské diplomacie také prohlásil, že "ruský a ukrajinský národ budou nadále žít společně". "Určitě pomůžeme ukrajinskému lidu zbavit se režimu, který je naprosto protilidový a protihistorický," řekl ministr zahraničí země.

22:35

Nejdůležitější události z posledních hodin:

  • Americký ministr zahraničí Antony Blinken ostře odsoudil sobotní útok Rusů na přístav Oděsa. 
  • Poláci vybrali přes 116 milionů korun na nákup bezpilotního letounu Bayraktar TB2 pro ukrajinskou armádu.
  • V důsledku ruské invaze na Ukrajinu bylo nejméně 18 ukrajinských zdravotníků zabito a přes 50 zraněno, uvedlo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.
  • Ukrajinské ozbrojené síly v sobotu zasáhly Darivskyj most přes řeku Inhulec v Rusy okupované Chersonské oblasti a připravují se na další protiofenzívu.
  • Na ukrajinský černomořský přístav Oděsa v sobotu dopadly ruské rakety. Podle velení ukrajinské armády město zasáhly řízené střely Kalibr. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli.
  • Navzdory sobotnímu ruskému raketovému útoku na Oděsu pokračuje Ukrajina v přípravách na obnovení vývozu obilí ze svých černomořských přístavů.
20:54

V důsledku pět měsíců trvající ruské invaze na Ukrajinu bylo nejméně 18 ukrajinských zdravotníků zabito a přes 50 zraněno. Téměř 900 zdravotnických zařízení bylo zničeno nebo poškozeno. Na svém facebookovém účtu to dnes uvedlo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví.

18:47

Poláci vybrali přes 22,5 milionu zlotých (přes 116 milionů korun) na nákup bezpilotního letounu Bayraktar TB2 pro ukrajinskou armádu. Informoval o tom server TVN 24, podle něhož se k dnešnímu dni podařilo stanovenou částku vybrat díky příspěvkům více než 200 tisíc lidí.

17:53 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Káhiře jednal s egyptskými představiteli, zatímco se Moskva snaží prolomit diplomatickou izolaci a sankce, které na ni uvalil Západ kvůli její invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP. Podobně komentuje současnou cestu šéfa ruské diplomacie do Egypta a dalších afrických zemí stanice BBC, podle níž chce Lavrov získat podporu pro Moskvu, která čelí mezinárodnímu hněvu kvůli své vojenské agresi vůči sousední zemi.

Lavrov se nejprve setkal s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a poté se svým egyptským protějškem Samím Šukrím. Podle světových tiskových agentur se snažil uklidnit egyptské představitele pokud jde o dodávky ruského obilí do Egypta. 

17:26

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň se domnívá, že ukrajinské ozbrojené síly do letošního září osvobodí tento region, jenž má zásadní význam pro zemědělství země. Podle agentury AFP to Chlaň dnes řekl v ukrajinské televizi. Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí.

17:17

Americký ministr zahraničí Antony Blinken ostře odsoudil sobotní útok Rusů na přístav Oděsa. "Podkopává to snahu zajistit jídlo hladovým a také důvěryhodnost ruských závazků vůči v pátek dokončené dohodě, která umožňuje ukrajinský export," napsal v sobotu na Twitteru.

14:37

Nejdůležitější události z posledních hodin:

  • Ukrajinské ozbrojené síly v sobotu zasáhly Darivskyj most přes řeku Inhulec v Rusy okupované Chersonské oblasti a připravují se na další protiofenzívu.
  • Na ukrajinský černomořský přístav Oděsa v sobotu dopadly ruské rakety. Podle velení ukrajinské armády město zasáhly řízené střely Kalibr. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli.
  • Navzdory sobotnímu ruskému raketovému útoku na Oděsu pokračuje Ukrajina v přípravách na obnovení vývozu obilí ze svých černomořských přístavů.
  • Rusko tvrdí, že sobotní raketový úder na přístav Oděsa mířil na vojenské cíle a zasáhl vojenskou loď. Ankaře přitom Moskva dříve sdělila, že nemá s útokem nic společného.
12:17

Ukrajina může během osmi až devíti měsíců vyvézt 60 milionů tun obilovin, pokud nebudou námořní přístavy zablokované a budou bez problémů fungovat. Řekl to dnes ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Oleh Ustěnko. Sobotní ruský raketový útok na přístav Oděsa ale podle něj ukázal, že vše zřejmě nebude probíhat hladce navzdory čerstvé dohodě o vývozu obilí mezi Kyjevem a Moskvou.

Podle Ustěnka může Ukrajina momentálně vyvézt 20 milionů tun obilovin z loňské sklizně, které jsou uskladněny v silech. Utržit by za ně mohla deset miliard dolarů (asi 240 miliard korun). Dalších čtyřicet milionů tun obilovin pak bude k dispozici po právě probíhající sklizni.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko tvrdí, že sobotní raketový úder na přístav Oděsa mířil na vojenské cíle a zasáhl vojenskou loď. Uvedla to dnes mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V sobotu Moskva nechtěla útok komentovat, ale Ankaře podle tureckých zdrojů sdělila, že s ním nemá nic společného.

Rakety na Oděsu dopadly necelých 24 hodin poté, co zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali dohodu o vývozu ukrajinského obilí, které se má nakládat mimo jiné právě v Oděse.

08:59

Navzdory sobotnímu ruskému raketovému útoku na Oděsu pokračuje Ukrajina v přípravách na obnovení vývozu obilí ze svých černomořských přístavů. Na facebooku to napsal ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Jihoukrajinský přístav zasáhly podle ukrajinských úřadů ruské střely Kalibr pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí. Ruští představitelé řekli Ankaře, že Moskva nemá s raketovým útokem na Oděsu nic společného, uvedl později turecký ministr obrany Hulusi Akar.

07:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinské jednotky se "krok za krokem" dostávají do Chersonské oblasti na jihu země, uvedl v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Region sousedící s Krymem téměř kompletně drží ruské síly a Ukrajinci se je už delší dobu snaží vytlačovat. Vyjádření Zelenského přišlo poté, co obě strany informovaly o zásahu mostu nedaleko města Cherson ukrajinskou palbou.

"Okupanti se tam snaží vytvořit si pozice… ale co je jim to platné? Ukrajinské ozbrojené síly se krok za krokem posouvají do regionu," citovala z večerního prohlášení ukrajinského prezidenta agentura Reuters.

07:52

Ukrajinská vojska se pravděpodobně připravují zahájit, anebo již v sobotu zahájila protiofenzívu v Chersonské oblasti. Informace z otevřených zdrojů ohledně ukrajinského postupu a tempa operace ovšem budou omezené a budou zaostávat za událostmi, uvedl americký Institut pro studium války ve své pravidelné analýze dění na bojišti.

ISW upozornil, že poradce ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň v sobotu uvedl, že ukrajinské síly v sobotu dobyly blíže neupřesněný počet osad v Chersonské oblasti, ale vyzval civilisty, aby zachovali mlčení o postupu protiofenzívy, dokud ukrajinské úřady nevydají oficiální prohlášení.

Také nejmenovaný vysoce postavený představitel amerického ministerstva obrany podle reportéra Jacka Detsche v pátek informoval o tom, že ukrajinské síly osvobodily "část Ruskem okupovaných vesnic" v Chersonské oblasti během posledního týdne. To naznačuje, že ukrajinské síly dosáhly blíže neupřesněného postupu.

21:15

Ukrajinské ozbrojené síly dnes zasáhly Darivskyj most přes řeku Inhulec v Rusy okupované Chersonské oblasti na jihu země, oznámil podle agentury Reuters poradce gubernátora Chersonské oblasti Serhij Chlaň. Představitel ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov podle agentury TASS připustil, že Ukrajinci most ostřelovali a že dostal několik zásahů, ale zároveň tvrdí, že není strategicky významný.

"Je to pokračování operace, jejímž cílem je odříznutí chersonské skupiny Rusů od zásobování. Každý most je slabým místem pro logistiku a naše ozbrojené síly umně ničí systém nepřítele. Toto ještě není osvobození Chersonu, ale vážný přípravný krok tímto směrem," napsal na facebooku Chlaň.

20:56

Strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoli na vítězství ve válce. V projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku to dnes řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Orbán podle agentury Reuters ve své řeči zdůraznil, že Západ by měl začít ke konfliktu na Ukrajině přistupovat jinak. Podle něj se dosud západní země domnívaly, že Ukrajina může válku s Ruskem vyhrát díky dodávkám zbraní, že sankce Rusko oslabí a destabilizují jeho vedení, že sankce poškodí Rusko více než Evropu a že se svět na obranu Ukrajiny semkne. Strategie s těmito čtyřmi pilíři nicméně zklamala, domnívá se šéf maďarské vlády.

16:24

Ruští představitelé řekli Ankaře, že Moskva nemá s raketovým útokem na ukrajinský přístav Oděsa nic společného, uvedl turecký ministr obrany Akar.

16:03 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prohlásil, že ruský raketový útok na Oděsu ukázal, že Moskva si najde způsob, jak úmluvu neplnit. "Dokazuje to jen jednu věc: bez ohledu na to, co Rusko říká a slibuje, najde si způsoby, jak to nesplnit," řekl Zelenskyj podle agentury Reuters ve videu zveřejněném na sociální síti Telegram.

Podobně se vyjádřil český ministr zahraničí Jan Lipavský na Twitteru. "Den po podpisu dohody o umožnění vývozu obilí z Ukrajiny, který Moskva zločinně blokuje, ruské rakety zasáhly Oděsu, odkud by se mělo obilí vyvážet. Kreml opět ukázal, jak je nedůvěryhodný a dohody pro něj nic neznamenají," píše šéf české diplomacie.

15:33

Skladiště obilí v oděském přístavu ruský raketový úder nepoškodil, střely zasáhly infrastrukturu přístavu, řekla ukrajinská armádní mluvčí.

15:23

Navzdory sobotnímu ruskému raketovému útoku na Oděsu pokračuje Ukrajina v přípravách na obnovení vývozu obilí ze svých černomořských přístavů. Na facebooku to napsal ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Jihoukrajinský přístav Oděsa zasáhly podle ukrajinských úřadů ruské střely Kalibr pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje oděský přístav klíčovou roli.

"Pokračujeme v technické přípravě na spuštění vývozu zemědělských produktů z našich přístavů," píše Kubrakov na sociální síti. Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení k vývoji vojenské agrese v sousední zemi úder na Oděsu nezmínilo. Na žádost o komentář resort zatím nereagoval, poznamenala agentura Reuters.

14:41

Česko-ukrajinské vztahy by mohly sloužit jako určitý příklad pro jiné. Politická reakce Česka na ruskou invazi a podpora Ukrajiny byla včasná a smělá. V rozhovoru s ČTK to řekl bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, jenž přijel do Prahy na konferenci ruské opozice nazvanou Fórum svobodných národů Ruska. Reakci Západu na ruskou invazi na Ukrajině označil někdejší diplomat za nepříliš rychlou.

U Česka ocenil mimo jiné podporu napadené země dodávkami zbraní. Ve vzájemných vztazích je podle něj důležitá důvěra a ochota si navzájem pomáhat. "Z mého pohledu je to základ pro to, abychom byli spojenci. Je to jako s mušketýry ve slavném Dumasově románu: Jeden za všechny a všichni za jednoho. (Česko-ukrajinské vztahy) se ubírají tímto směrem," domnívá se Klimkin

14:20

Útok na Oděsu odsoudila rovněž americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková. "Je to nehorázné… Kreml dál dělá z potravin zbraň. Rusko musí být pohnáno k zodpovědnosti," napsala na Twitteru. Také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak obvinil Rusko, že se snaží systematicky vyvolat potravinovou krizi.

14:19

"Zaútočit na cíl, který je klíčový pro vývoz obilí, jen den po podepsání dohody v Istanbulu je obzvlášť zavrženíhodné a znovu to ukazuje naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu právu a závazkům," uvedl na Twitteru šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

13:41

Šéf OSN António Guteress jednoznačně odsoudil dnešní ruský útok na přístav Oděsa. OSN pomáhala dojednat dohodu o ukrajinském obilí, které se má vyvážet i z Oděsy.

12:55

Maďarský premiér v projevu v Rumunsku dnes řekl, že podle jeho názoru strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoli na vítězství ve válce. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

12:50 Vlajka Ruské federace.

Na základě otevřených zdrojů se BBC podařilo zjistit jména téměř 5000 ruských vojáků, kteří přišli o život během války proti Ukrajině. V posledních dvou týdnech lze zaznamenat přírůstek ztrát v řadách důstojníků, upozornil server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

12:20

Dým nad přístavem v Oděse:

12:11

Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko na síti Telegram sdělil, že v přístavu začalo po raketovém úderu hořet. "Rusko zasáhlo přístav Oděsa, na místě zuří požár, na přístav dopadly dvě rakety. Jsou tam oběti," napsal a obvinil Rusko, že "jednou rukou podepisuje dohodu a druhou posílá rakety".

11:55

Rusko ponese plnou odpovědnost za globální potravinovou krizi, pokud nedodrží dohodu o vývozu obilí, uvedla po útoku na Oděsu ukrajinská diplomacie.

11:32

Ruské rakety dnes zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Podle velení ukrajinské armády přístav zasáhly řízené střely Kalibr, exploze byly slyšet i ve městě, uvedl server BBC. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud Rusko dohodu nedodrží, ponese odpovědnost za globální potravinovou krizi.

"Nepřítel zaútočil na přístav v Oděse střelami Kalibr; dvě z nich byly sestřeleny protivzdušnou obranou, dvě zasáhly infrastrukturu přístavu," uvedla armáda na síti Telegram.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes vypálilo 13 raket na Kirovohradskou oblast ve střední části Ukrajiny a zasáhlo leteckou základnu Kanatovo a železniční infrastrukturu. Při útoku zemřeli nejméně tři lidé, uvedla ukrajinská média s odvoláním na velitele oblastní vojenské správy Andrije Rajkovyče.

"Byli zasaženi vojáci, devět jich utrpělo zranění, jeden byl zabit. Podle předběžných informací zemřeli i dva členové ochranky na transformátorové stanici," sdělil Rajkovyč.

09:50

Dohoda o vývozu ukrajinského obilí, kterou v pátek v Istanbulu podepsali zástupci Ukrajiny a Ruska, je zcela v souladu se zájmy Kyjeva, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten ve svém pravidelném projevu uvedl, že Ukrajina nyní může vyvézt své zásoby obilovin i čerstvou sklizeň, což umožní vyhnout se globální potravinové krizi. Dohodu přivítala také Africké unie, podle které ukrajinské obilí pomůže snížit hrozbu hladomoru v Africe.

08:48

Britské ministerstvo obrany dnes ve své pravidelně zprávě o situaci na bojišti uvedlo, že ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě proti ruským jednotkám v Chersonské oblasti západně od řeky Dněpr. Ruská armáda se je snaží zastavit dělostřeleckými útoky podél řeky Inhulec, hrozí jí však vážné problémy se zásobováním kvůli dalšímu poškození klíčového Antonivského mostu přes Dněpr, který Ukrajinci opakovaně ostřelují.

"Nebylo možné ověřit tvrzení ukrajinských představitelů, že se Rusko chystá postavit alternativní přechod, pontonový most přes Dněpr… Pokud by překonání Dněpru nebylo možné a ruské síly v okupované Chersonské oblasti by byly odříznuty, byl by to pro Rusko významný vojenský i politický neúspěch," uvádí ministerstvo.

07:22

V ukrajinské Chersonské oblasti, kterou téměř celou ovládly během invaze na Ukrajinu ruské síly, úřady začaly blokovat přístup k internetovému vyhledávači Google. Podle agentury TASS o tom informoval představitel místní Ruskem dosazené správy Kirill Stremousov.

"Na moji žádost je vyhledávač Google zablokován. To samé platí i pro YouTube a Viber," prohlásil podle ruských médií Sremousov. "Příčinou je, že ukrajinské úřady a jejich američtí ochránci je používají jako prostředky informačního terorismu," sdělil Stremousov, zástupce šéfa nové správy.

07:17

Ztráty ukrajinské armády se v poslední době snížily a v současnosti v bojích s ruskými silami umírá asi 30 vojáků denně, řekl v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Začátkem června ukrajinští představitelé uváděli, že každý den v bojích padne 100 až 200 ukrajinských vojáků. Nynější zlepšení souvisí s dodávkami zbraní ze Západu, díky nimž mohly ukrajinské síly stabilizovat situaci na Donbasu na východě země, vysvětlil v rozhovoru s americkým deníkem Zelenskyj.

Denně ukrajinské síly přicházejí také asi o 250 vojáků, kteří utrpí zranění, doplnil ukrajinský lídr. "Můžu vám to říct přesně, protože s tím žiju každý den," prohlásil při poskytování rozhovoru Zelenskyj, zatímco kontroloval na svém mobilním telefonu data od ukrajinské armády.

07:15

Starosta Mykolajivu Oleksandr Sjenkevyč dnes nad ránem na sociální síti Telegram informoval, že ve městě se ozvalo několik explozí. Zprávy o masivním ostřelování z tohoto jihoukrajinského přístavního města přicházely v posledních týdnech opakovaně. Sirény signalizující letecký poplach se v noci na dnešek rozezněly po celé Ukrajině s výjimkou Chersonské oblasti a Krymu, upozornil web The Kyiv Independent.

07:14 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly podnikly lokální pozemní útoky na jihu Ukrajiny poblíž hranice oddělující Mykolajivskou a Chersonskou oblast, kterou se jim již podařilo téměř celou ovládnout. Ve své pravidelné analýze vývoje bojů na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). V oblasti Donbasu na východní Ukrajině pak Ruská vojska provedla pozemní útoky východně od města Siversk a v okolí města Bachmut.

Neúspěšně se podle ISW Rusové pokusili o postup severozápadně od Doněcku. Ruské síly se kromě toho možná připravují na protiofenzivu ukrajinských sil u měst Snihurivka a Zelenodolsk v jižní části Ukrajiny. Podle institutu tomu nasvědčuje skutečnost, že ruští vojáci zaminovávají břehy řeky Inhulec poblíž těchto měst.

20:40

Válečná loď britského námořnictva Portland sledovala v Severním moři dvě ruské ponorky, které se vynořily severozápadně od norského Bergenu. V ojedinělém prohlášení o vlastní činnosti námořnictvo uvedlo, že sledovalo ponorky na cestě z Arktidy podél norského pobřeží. Dnes o tom informoval server stanice BBC.

Britové sledovali útočné ponorky Severodvinsk a Vepr v době, kdy britské ozbrojené síly cvičí ukrajinské vojáky a námořníky ve Skotsku a v Anglii.

20:10

Ministerstvo obrany USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině mimo jiné v podobě až 580 dronů Phoenix Ghost. V pátek to řekl mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. Dodatečná vojenská pomoc bude podle něj dosahovat dohromady 270 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun), z nichž 100 milionů představují zmíněné bezpilotní stroje.

20:04 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Přistoupit na příměří s Moskvou bez návratu okupovaného ukrajinského území by jen posílilo Rusko a prodlužilo válku, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru poskytnutém americkému listu The Wall Street Journal.

"Je to pro ně těžké, nyní mají vysoké ceny, trpí nepohodou kvůli této válce, kvůli krizím, které vyrobili Rusové," řekl ukrajinský prezident. Varoval, že diplomatické ústupky Moskvě by sice nyní mohly poněkud stabilizovat trhy, ale poskytly by pouze dočasný oddech a vše by se v budoucnu vrátilo jako bumerang.

19:07

Ceny ropy se dnes zvyšují po zprávě, že Rusko nehodlá dodávat ropu zemím, které se rozhodnou zavést na ruské dodávky této suroviny cenový strop. Cena severomořské ropy Brent krátce před 19:00 SELČ vykazovala nárůst o téměř 1,2 procenta na více než 105 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si ve stejnou dobu připisovala zhruba 0,8 procenta a pohybovala se nad 97 dolary za barel.

17:48 Vlajka Ruské federace.

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se rozhodnou zavést na ruskou ropu cenový strop. Uvedla to dnes guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Návrh na zavedení horní hranice ceny s cílem omezit příjmy Ruska se koncem minulého měsíce rozhodla zvážit skupina velkých světových ekonomik G7.

17:47

Spojené státy odhadují, že Ukrajina "odstranila více než stovku vysoce důležitých ruských cílů". Většina z nich byla na východě Ukrajiny a obráncům se to podařilo hlavně v posledních týdnech díky "přesnému zaměřování za použití amerických zbraňových systémů", řekl šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley. Mezi "důležité cíle" patří podle něj například radarová a komunikační centra, sklady munice, velitelská stanoviště nebo pozice dalekonosných zbraní.

17:27

Státy skupiny G7 budou dohlížet na to, aby dnes podepsaná dohoda o vývozu obilí z ukrajinských přístavů nepředstavovala pro "Ukrajinu hrozbu nového ruského útoku," řekl kanadský premiér Justin Trudeau. Spojené státy hodlají pracovat na tom, aby Rusko dodržovalo závazky, které z dohody plynou, uvedla velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu po podpisu sliboval, že Moskva dohody nezneužije.

V podobném duchu jako Kanada se vyjádřila i Británie. Londýn se podle agentury AFP "chce ujistit, že Rusko dodrží své slovo".

17:19

Dohoda o vývozu obilí podle listu Ukrajinska pravda počítá s tím, že plnou kontrolu nad přístavy Oděsa, Čornomorsk a Južne si zachová ukrajinská strana. V přístavech nemají být jiné lodě než plavidla určená pro přepravu zemědělských výrobků a potravin. Dokument podle deníku nepočítá s oslabením sankcí proti Rusku, ani s tím, že by ukrajinské lodě měly provázet ruská plavidla.

Dohled nad plněním dohody má zajišťovat společné koordinační středisko v Istanbulu, ve kterém bude zastoupena Ukrajina, Rusko, Turecko i OSN. Toto středisko vytvoří inspekční týmy. Jejich inspekcím budou v přístavech stanovených Tureckem podléhat všechny lodě plnící dohodu. Žádné vojenské lodě, letadla nebo drony se nebudou smět přiblížit k námořnímu humanitárnímu koridoru blíže, než stanoví OSN. Dohoda bude platit 120 dnů, pokud jedna ze stran neoznámí, že ji chce ukončit.

16:52

Zástupci Ruska a Ukrajiny se v Istanbulu podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Dohoda má umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie se zúčastnili generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dlouhou dobu dojednávané řešení otevírá cestu k vývozu obilí ve významném objemu ze tří klíčových ukrajinských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne do rozvojových zemí, řekl Gutteres. Miliony lidí nebudou čelit hladu, zdůraznil Erdogan.

16:38

Evropská unie se zaměří na zmapování stavu vědeckých a výzkumných pracovišť na Ukrajině, které poničila válka. Chce znát rozsah škod kvůli poskytnutí podpory na obnovu po skončení ruské invaze. Už nyní mohou ukrajinští vědci a výzkumníci získat na svou práci evropské peníze či stipendia, finance jsou i pro ukrajinské start-upy. Na tiskové konferenci po dnešním neformálním zasedání Rady EU pro konkurenceschopnost o výzkumu to řekli eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová a ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

16:26

Generální tajemník OSN António Gutteres v Istanbulu řekl, že dohoda umožní vývoz významného objemu obilí z ukrajinských přístavů. Miliony lidí nebudou čelit hladu, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

14:46 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zahájily trestní řízení se zastupitelkou města Novosibirsk Chelgou Pirogovovou kvůli údajnému šíření falešných zpráv o ruské armádě. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC, podle kterého 33leté zastupitelce hrozí až tři roky vězení za příspěvek na Twitteru odsuzující pohřby vojáků.

Pirogovovou zatkla podle listu The Moscow Times policie v úterý. Ruský vyšetřovací výbor s ní zahájil řízení kvůli od té doby smazanému příspěvku na Twitteru, ve kterém komentovala článek serveru Mediazona, konkrétně pohřby na Ukrajině padlých ruských vojáků, a odsoudila, jak honosné jsou.

13:35

Dospělí uprchlíci z Ukrajiny by měli začít od příštího týdne postupně zdravotním pojišťovnám hlásit, jak uhradí své zdravotní pojištění. Po uplynutí 150 dnů od získání víza k ochraně za ně odvody přestává platit stát. Lidé mohou využít webový formulář nebo změnu oznámit v pobočce své pojišťovny. Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovala ministerstva zdravotnictví a práce, Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

13:21

Evropská unie by ve světle ruské invaze na Ukrajinu měla zvýšit úsilí o zachování historické paměti včetně dokončení panevropského památníku obětí totalitarismu v Bruselu. V otevřeném dopise k tomu dnes vyzvali vrcholní představitelé Litvy, Lotyšska, Estonska, Rumunska a Polska instituce EU a českého premiéra Petra Fialu, jehož vláda v současnosti předsedá Radě EU.

"Bez přesného, upřímného a srozumitelného hodnocení minulosti se nám nemůže podařit účinně zabránit budoucím zločinům na našem kontinentu nebo vyšetřit ty současné, které se odehrávají na Ukrajině," píší v dopise litevský prezident Gitanas Nauséda, estonská premiérka Kaja Kallasová, lotyšský premiér Krišjánis Kariňš, rumunský prezident Klaus Iohannis a polský premiér Mateusz Morawiecki.

"Ruský režim se snaží přepsat historii a ospravedlnit tak svou agresi vůči svrchovaným státům," napsal na Twitteru Nauséda. "Abychom se postavili kremelskému imperialismu, musíme znát jeho kořeny," uvedla Kallasová. Podle Kariňše Rusko používá "falešné imperialistické narativy, aby legitimizovalo svou brutální válku proti Ukrajině".

13:15

Reportéry stanice Current Time TV přerušilo při natáčení reportáže v ukrajinském Siversku bombardování dělostřeleckými granáty. Zatímco oni stihli utéct do bezpečí, několik místních utrpělo při pozemním útoku zranění. Podívejte se na reportáž ze života obyvatel Siversku, jednoho z nejbližších měst od současné frontové linie na východě Ukrajiny.

13:13 Vlajka Ruské federace.

Daňové ráje a skořápkové firmy mají zásadní význam pro vůdce autoritářských režimů, jako je ruský prezident Vladimir Putin. Tyto firmy nyní mimo jiné financují ruskou armádu, která napadla sousední Ukrajinu. V rozhovoru, který zveřejnil německý magazín Der Spiegel nebo server Investigace.cz, to řekl anonym, jenž tvrdí, že stojí za zveřejněním takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers). "Putin je pro USA mnohem větší hrozbou, než byl Hitler, a skořápkové firmy jsou jeho nejlepším přítelem. Když potom Putinovy rakety zasahují nákupní centra na Ukrajině, jsou tyto firmy financující ruskou armádu zodpovědné za vraždění nevinných civilistů," řekl muž, který se kvůli zachování anonymity nazývá John Doe.

"Myslím, že západní svět už dlouho považuje Vladimira Putina za problém, který lze kontrolovat ekonomickými pobídkami. Je ovšem zřejmé, že to nefunguje," uvedl John Doe. Zastavit offshorové praktiky by podle něj vyžadovalo skutečně velké úsilí, ke kterému sice už existuje výpočetní kapacita, ale chybí politická vůle.

11:49 Vlajka Ruské federace.

Ruská vláda omezila počet zaměstnanců diplomatických misí dalších pěti takzvaně nikoli přátelských zemí včetně Slovenska, píše portál Meduza. Podobné restrikce Moskva v květnu 2021 poprvé zavedla vůči České republice a Spojeným státům. Po své invazi na Ukrajinu určila desítky dalších nikoli přátelských zemí, kterým bude své závazky vyplácet pouze v rublech.

11:34

Nejdůležitější události z posledních hodin:

  • Ruské rakety dnes zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli.
  • Ztráty ukrajinské armády se v poslední době snížily a v současnosti v bojích s ruskými silami umírá asi 30 vojáků denně, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  • Ruské síly podnikly pozemní útoky na jihu Ukrajiny poblíž hranice oddělující Mykolajivskou a Chersonskou oblast, uvádějí američtí analytici.
11:33

Japonské ministerstvo obrany věnuje zvláštní pozornost ruské invazi na Ukrajinu ve své roční zprávě o globálních geopolitických rizicích i regionálních hrozbách. Ruská invaze podle východoasijské země může vysílat signál, že "pokus o silovou, jednostrannou změnu statu quo je tolerovatelný". Konflikt navíc může Rusko oslabit, což by ho donutilo "dál posilovat své vztahy s Čínou", cituje agentura AFP z dnes vydané zprávy.

11:30 Vlajka Ruské federace.

Tempo ruské armády na Ukrajině se nyní výrazně neliší od oficiálně vyhlášené operační přestávky mezi 7. a 16. červencem, uvádí v analýze americký Institut pro studium války (ISW). Kvůli pomalému postupu se analytici domnívají, že Rusko nebude schopné dobýt města Bachmut a Slovjansk.

Kanadské ministerstvo obrany tvrdí, že Moskvě docházejí jednotky i vybavení, a nezvládne proto dosáhnout vytyčených vojenských cílů.

11:29

Dobrý den, vítejte u nového online přenosu k válce na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2022 6:25
 

Právě se děje

Další zprávy