Valka mohli zavraždit kvůli práci, připouští policie

Zahraničí Zahraničí
12. 12. 2012 11:42
Elitní slovenský advokát byl zavražděn před dvěma roky, pachatel zůstává neznámý
Ernest Valko na archivním snímku.
Ernest Valko na archivním snímku. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenská policie po dvou letech vyšetřování připustila, že prominentní advokát Ernest Valko mohl být zavražděn kvůli své práci.

"Jedna z verzí je, že to může souviset s výkonem jeho advokátní činnosti," řekl v rozhovoru pro Hospodárské noviny policejní prezident Tibor Gašpar. "Jsou i další, ale o nich nebudu mluvit."

Poslední předseda československého ústavního soudu přišel o život počátkem listopadu 2010 ve svém domě v Limbachu nedaleko Bratislavy. Pachatel ho zabil ranou zblízka a zasáhl srdce i plíce.

Vyšetřovatelé pracovali s variantou, že jde o důsledek loupežného přepadení. "Tehdy vše naznačovalo, že šlo o loupež. Nikdy jsme však nevyloučili další verze," brání se po letech Gašparův předchůdce ve funkci Jaroslav Spišiak.

Spekulace, že se Valko ve skutečnosti stal obětí nájemného vraha, se objevily ihned po činu. Jako advokát totiž figuroval v několika citlivých kauzách, kde se hrálo o obrovské částky.

Policie je takřka od začátku skoupá na informace. Nic bližšího nechtěl Gašpar prozradit ani teď. "Verzí je několik, ale abychom nezmařili nějaký proces v hledání pachatele, není vhodné je rozebírat mediálně," reagoval na dotaz s tím, že si to nepřejí vyšetřovatelé. Ti podle něj mají okruh podezřelých, ale nejde o žádné veřejně známé lidi.

Ačkoliv jsou mnozí skeptičtí, sám Gašpar nevylučuje, že se podaří vraždu někomu dokázat. "Jsou případy, kde se vznášela obvinění i po deseti letech."

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy