Válka islámu a Západu? Ne, říká průzkum

man, BBC
19. 2. 2007 15:08
Londýn - Je konflikt mezi islámským světem a Západem nevyhnutelný? Průzkum, který si objednala BBC, tvrdí, že katastrofické scénáře nejsou na místě.
Letadlo míjí minaret londýnské mešity.
Letadlo míjí minaret londýnské mešity. | Foto: Reuters

Agentura Globescan na zakázku britského veřejnoprávního média oslovila přes tisíc lidí v každé z celkem sedmadvaceti zemí. Výsledek?

V průměru 56 procent dotázaných se domnívá, že mezi oběma civilizacemi existuje cosi jako "styčné body" a prostor pro porozumění. A že dlouhodobému nebo rozsáhlému konfliktu se lze vyhnout.

Opačný názor zastává osmadvacet procent lidí.

Může za to politika?

"Mnoho osob, které jsme oslovili, se domnívá, že současné problémy jsou způsobeny spíše politikou a politickými zájmy než náboženstvím nebo kulturou," domnívá se Doug Miller, jeden z autorů průzkumu.

Tento názor zastávají více muslimově než křesťané a obyvatelé západních zemí.

Foto: Reuters

O tom, že islám a západní svět mohou koexistovat, je například přesvědčeno 77 procent Britů, 69 procent  Francouzů a 64 procent Američanů.

Totéž si myslí i 68 procent Libanonců, 49 procent Turků a 53 procent Nigérijců. Průzkum nezahrnul obyvatele některých vlivných islámských zemí, například Íránu nebo Saúdské Arábie

Podobný velký průzkum o soužití muslimů s okolním světem loni vznikl v rámci amerického projektu Pew Global Attitudes Project. Z něj vyplynulo, že mezi Evropany a muslimy panuje značná nedůvěra a vzájemné vztahy jsou považovány za špatné.

Za kritický označilo v průzkumu svůj názor na vztahy mezi islámem a Západem například 70 procent Němců, 66 procent Francouzů a 58 procent Egypťanů.

11. září a strach z přistěhovalců

Americký průzkum před rokem také ukázal, že většina muslimů nepodporuje sebevražedné atentáty a útoky proti civilistům, ale zároveň odmítá uvěřit tomu, že teror z 11. září mají na svědomí jejich souvěrci.

Papež Benedikt XVI. se loni snažil o sblížení s muslimy návštěvou Turecka.
Papež Benedikt XVI. se loni snažil o sblížení s muslimy návštěvou Turecka. | Foto: Reuters

Právě 11. září a další spektakulární teroristické útoky výrazně zhoršily image muslimů a islámu v Evropě a USA. Na starém kontinentu navíc ke strachu z islámu přispívá i obava z rostoucího počtu muslimských přistěhovalců a s tím souvisejících demografických změn.   

Muslimové zase tvrdí, že radikalismus mezi nimi podnítila americko-britská invaze do Iráku v březnu 2003.

Napětí na mnoha místech světa ještě zesílilo po sporech o karikatury proroka Mohameda v západním tisku a loňském papežově projevu v Řeznu, který si mnoho muslimů vyložilo jako útok na islám.

 

Právě se děje

Další zprávy