Trapný konec dojemného příběhu. Falešný "válečný fotograf" s leukemií napálil řadu světových médií

Zahraničí Zahraničí
8. 9. 2017 20:27
Válečné snímky z iráckého Mosulu, syrského Aleppa, somálského Mogadiša a dalších krizových míst planety přinesly slávu brazilskému fotografovi Eduardu Martinsovi. Otiskla je i prestižní světová média jako americký deník Wall Street Journal nebo stránka britské stanice BBC. Známost Martinsovi přinesly i informace o tom, že v minulosti údajně překonal boj s leukemií. Jeho kolegové teď ale přišli na to, že fotograf některé své snímky z krizových oblastí pravděpodobně ukradl nebo počítačově upravoval. A že část jeho životopisu nesedí.
Falešný fotograf Eduardo Martins v "akci".
Falešný fotograf Eduardo Martins v "akci". | Foto: Eduardo Martins/Instagram

São Paulo - Emocionálně silné snímky, které pořídil ve válečných zónách, vynesly brazilského fotografa Eduarda Martinse na přední stránky renomovaných médií. 

Objevily se v americkém deníku Wall Street Journal nebo na stránce britské stanice BBC.

Na Instagramu si je prohlíželo více než 120 tisíc lidí.

Fandili dojemnému příběhu dvaatřicetiletého brazilského surfaře, který tvrdil, že v 18 letech onemocněl leukemií, se kterou pak sedm let bojoval.

Po vyléčení pak našel nový smysl života právě ve fotografování válečných konfliktů.

Až na to, že ne všechno z toho je pravda. A Eduardo Martins nejspíš vůbec neexistuje.

Lépe řečeno: někdo pod jménem Martins vložil v počítači velmi sofistikovaně obličej britského surfaře Maxe Hepworth-Poveye do fotografií z iráckého Mosulu, syrského Aleppa, somálského Mogadiša a dalších míst.

A vydával se za válečného fotografa. Na jeho podvod přitom dlouho nikdo nepřišel. 

Až do minulého týdne snímky falešného fotografa Martinse nabízela renomovaná agentura Getty Images za poplatek 575 dolarů.

Nikdo o něm neslyšel

Na případ upozornila brazilská verze stanice BBC, která zveřejnila rozhovor spolu s fotografiemi a videem, které Martins údajně pořídil v Sýrii a Iráku letos v červenci.

Blízkovýchodní zpravodajka BBC Natasha Ribeirová pak odhalila, že Martins je pravděpodobně podvodník.

"Nikdo z místních úřadů ani z nevládních organizací v Sýrii nebo Iráku ho nikdy neviděl ani o něm neslyšel," citoval ve středu australský server News.com.au Ribeirovou.

Brazilský fotograf Fernando Costa Netto, který byl s Martinsem v kontaktu přes internet déle než rok a připravoval výstavu jeho fotografií, vybídl kolegu, aby to vysvětlil.

Martins se ale náhle vypařil a zrušil i svůj účet na Instagramu.

Předtím ale ještě poslal poslední vzkaz Costa Nettovi, který jeho text po vypuknutí aféry poskytl britskému listu The Guardian.

"Jsem v Austrálii. Rozhodl jsem se strávit rok cestováním v dodávce. Přeruším všechna spojení včetně internetu. Uvidíme se, až se vrátím," napsal Martins Costa Nettovi.

Věříme tomu, čemu věřit chceme

Podezřelé zprávy kolem Martinse se od té doby začaly množit. 

Přes Instagram byla například s Martinsem v kontaktu brazilská televizní reportérka Renata Simõesová. Když od něj chtěla informace o projektu surfařů z palestinského Pásma Gazy, Martins o něm nic nevěděl.

Přestože tvrdil, že v Gaze žil a taky tam surfoval.

"Nakonec věříme tomu, čemu věřit chceme. Někdy je příběh tak dobrý, že se neobtěžujeme si ho ověřit," uvedla Simõesová.

Když se Martinsovy podvody provalily, fotograf Ignácio Aronovich ze São Paula podrobil "jeho" snímky detailnější kontrole. A nestačil se divit. 

"Neměly žádnou vizuální soudržnost. Podle mě je udělali různí fotografové. Každý z nich má svůj vlastní styl," řekl Aronovich. "Je jasné, že Eduardo Martins použil ukradené fotky z víc než jednoho zdroje."

Na Twitteru pak Aronovich zjistil, že se Martinsovy fotky nápadně podobají snímkům známého amerického fotografa Daniela C. Britta, jen byly zrcadlově otočené. 

"Musíme důsledněji kontrolovat zdroje fotografií. Nepochybuji o tom, že existují i další takoví Eduardové," uzavřel případ hořce jiný brazilský fotograf Costa Netto.

Fotograf Jan Šibík fotil na Haiti - na místě, kde je zločin každodenní realitou. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy