Válečné zločiny páchají Asad i islamisté, oznámila OSN

ČTK ČTK
27. 8. 2014 12:45
Zatímco armáda stále více používá barelové bomby, Islámský stát organizuje veřejné popravy či amputace končetin.
Konflikt, jenž začal v březnu 2011, si podle odhadů vyžádal už 191 000 mrtvých.
Konflikt, jenž začal v březnu 2011, si podle odhadů vyžádal už 191 000 mrtvých. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti páchá v Sýrii vláda i islamisté z hnutí Islámský stát (IS), oznámili ve své zprávě vyšetřovatelé OSN.

Vláda prezidenta Bašára Asada prý stále více používá barelové bomby, tedy sudy naplněné střepy a výbušným materiálem, kterými útočí na civilisty.

V některých z nich byl údajně použit i chlor, citovala ze zprávy agentura Reuters.

Islamističtí bojovníci pro změnu na severu občanskou válkou zmítané země rozpoutali kampaň, která má za cíl vyvolat strach.

Její součástí jsou veřejné popravy, amputace končetin a bičování.

Chlor v rukou armády

Vládní síly mají zase na svědomí nejméně osm incidentů, při kterých údajně letectvo použilo i nebezpečnou chemickou látku chlor.

A souzeny by měly být i další její zločiny, stojí ve 45stránkové zprávě.

Podle vyšetřovatelů přibývá úmrtí v syrských věznicích. Analýzy celkem 26 948 fotografií pořízených v letech 2011 až 2013 navíc "dokazují systematické mučení a úmrtí zadržených."

"Vynucené příměří je součástí vládní strategie obléhání a bombardování. Často po něm následuje masové zatýkání mužů v produktivním věku, z nichž mnozí zmizí," stojí ve zprávě.

Jde již o osmou zprávu nezávislé komise, která vznikla před třemi lety a vyšetřuje válečné zločiny v Sýrii. Zpráva je založena na základě 480 rozhovorů a množství dalších sesbíraných důkazů.

Veřejné popravy na denním pořádku

"Popravy na veřejných prostranstvích se staly každý pátek běžnou podívanou v provincii Rakka a v částech provincie Halab, které kontroluje Islámský stát," popisují vyšetřovatelé.

"Mají podobu stětí hlavy nebo střelby do hlavy z bezprostřední blízkosti a sledují je i děti... Těla nechávají veřejně vystavená, často na křížích, až tři dny, což slouží jako varování pro místní obyvatele," dodávají.

Podle Paula Pinheira, který nezávislou komisi vede, představuje Islámský stát permanentní nebezpečí pro civilisty a zejména menšiny.

Foto: Reuters

Děti ve výcvikových táborech extremistů

Pinheiro také vyjádřil obavy ohledně přítomnosti dětí v islamistických výcvikových táborech. Zejména v souvislosti s případnými americkými nálety na pozice islamistů v Sýrii.

Jakékoli rozhodnutí Spojených států o bombardování sunnitských radikálů "musí být v souladu se zákony války," dodal Pinheira.

Vyšetřovatelé, mezi kterými je i bývalá žalobkyně OSN Carla del Ponteová, již vypracovali seznam podezřelých, kteří by se měli zodpovídat před mezinárodní justicí.

Ve své zprávě vyšetřovatelé zopakovali i svou výzvu Radě bezpečnosti OSN, aby celou záležitost předala Mezinárodnímu trestnímu soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy