Brazilci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu. Mladým ji dávejme preventivně, radí

ČTK ČTK
6. 9. 2016 16:15
Vakcínu, která snižuje účinky kokainu, vyvinuli vědci v Brazílii, kde je spotřeba kokainu čtyřikrát vyšší, než je světový průměr. Užívat by ji měli pacienti, kteří jsou rozhodnuti se léčit, ale také mladiství formou prevence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Národní protidrogová centrála

Brasília – Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu. Zatím ji testují na zvířatech, napsala agentura AFP.

Lék stimuluje produkci protilátek proti kokainu v imunitním systému a jeho cílem je snížit euforizující účinky drogy.

"Protilátky zachytí kokain a zabrání mu dospět do mozku, čímž sníží euforizující účinek drogy. Tím by měl pak uživatel ztratit o konzumaci drogy zájem," vysvětlil profesor Angelo de Fátima z katedry organické chemie federální univerzity brazilského státu Minas Gerais.

V Brazílii je podle národního statistického úřadu čtyřikrát vyšší spotřeba kokainu, než je světový průměr.

De Fátima připomněl, že podobnou vakcínu vyvíjejí i jeho kolegové v USA. "Naše molekula je ale odlišná od té severoamerické, nemá bílkovinovou část," vysvětlil, aniž by odhalil název použité molekuly, neboť ta ještě není patentovaná.

Vakcínu by měli užívat pacienti, kteří mají o vyléčení opravdu zájem. A vědci dokonce navrhují, aby byla preventivně předepisována nezletilým.

Kokain vyvolává krátkodobě silné euforizující účinky, navozuje pocit radosti a rozjasněné mysli, ale může narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení i vyvolat agresi.

Představuje také značnou zátěž pro kardiovaskulární systém a jeho dlouhodobé užívání vede zejména k psychické závislosti.

Kokain se získává z jihoamerického keře rudodřev koka, jehož listy používali již staří Inkové v Jižní Americe k zahánění únavy a hladu. Propagováním koky, nikoli kokainu, proslul zejména bolivijský indiánský prezident Evo Morales, který ji před lety demonstrativně žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy