Brazilci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu. Mladým ji dávejme preventivně, radí

ČTK ČTK
6. 9. 2016 16:15
Vakcínu, která snižuje účinky kokainu, vyvinuli vědci v Brazílii, kde je spotřeba kokainu čtyřikrát vyšší, než je světový průměr. Užívat by ji měli pacienti, kteří jsou rozhodnuti se léčit, ale také mladiství formou prevence.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Národní protidrogová centrála

Brasília – Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu. Zatím ji testují na zvířatech, napsala agentura AFP.

Lék stimuluje produkci protilátek proti kokainu v imunitním systému a jeho cílem je snížit euforizující účinky drogy.

"Protilátky zachytí kokain a zabrání mu dospět do mozku, čímž sníží euforizující účinek drogy. Tím by měl pak uživatel ztratit o konzumaci drogy zájem," vysvětlil profesor Angelo de Fátima z katedry organické chemie federální univerzity brazilského státu Minas Gerais.

V Brazílii je podle národního statistického úřadu čtyřikrát vyšší spotřeba kokainu, než je světový průměr.

De Fátima připomněl, že podobnou vakcínu vyvíjejí i jeho kolegové v USA. "Naše molekula je ale odlišná od té severoamerické, nemá bílkovinovou část," vysvětlil, aniž by odhalil název použité molekuly, neboť ta ještě není patentovaná.

Vakcínu by měli užívat pacienti, kteří mají o vyléčení opravdu zájem. A vědci dokonce navrhují, aby byla preventivně předepisována nezletilým.

Kokain vyvolává krátkodobě silné euforizující účinky, navozuje pocit radosti a rozjasněné mysli, ale může narušit sebekontrolu a objektivitu myšlení i vyvolat agresi.

Představuje také značnou zátěž pro kardiovaskulární systém a jeho dlouhodobé užívání vede zejména k psychické závislosti.

Kokain se získává z jihoamerického keře rudodřev koka, jehož listy používali již staří Inkové v Jižní Americe k zahánění únavy a hladu. Propagováním koky, nikoli kokainu, proslul zejména bolivijský indiánský prezident Evo Morales, který ji před lety demonstrativně žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy